eusdenaren zetten zich in voor Ratten-eiland Senioren soos met expositie n bingo-spel groot succes Kerkdiensten Fiets gestolen GESLAAGDE KOOPAVOND BEJAARDEN 0W4AGENDA KfiEMEENTE LËUSDEN Burgerlijke stand Gemeente Leusden nie. Telkens op een andere manier vertellen zij over het lot der Regen woud-Indianen. ,,Want", zeggen ze, ,,Het duurt heel lang voordat onze doelstellingen in brede kring doordrin gen. Het lot van de Regenwoud-India nen zou ons blanken allemaal ter harte moeten gaan!" Een jaarlijks terugkerend projekt is de kaarsenaktie ten bate van Isla de Ratón. Elk jaar om deze tijd wor den er fraaie soorten kaarsen van al lerlei vormen en dikten verkocht. Deze kaarsen worden nu de diensten in de kapel van ,,Don Bosco" op zondag uitgestald Belangstellende Leusdena- ren kunnen de kaarsen bestellen bij de heer J A vander Zee, Koningin Sophie- laan 13, Leusden-Zuid, tel. 03490- 18086 De tweede aktie, die binnenkort van start gaat, is de Kerstboomaktie Men komt huis aan huis in Leusden-Zuidom te vragen of men dit jaar zijn kerst boom wil bestellen bij de mensen, die werken ten bate van de Indianen van Isla de Ratón Er zullen drie maten kerstbomen beschikbaar zijn, die men van de kar af zal kunnen uitkiezen. De werkgroep ,,Isla de Ratón steekt niet onder stoelen of banken, dat zij bij al deze akties graag zou willen samenwerken met Leusden-Centrum Wie, o wie. voelt hier iets voor? Begin volgens jaar staat weer een kinderaktie op het programma. Ver scheidene dames gaan met de kinde ren allerhande leuke dingen maken. Deze spullen zullen op een „veiling" bij opbod worden verkocht, tezamen met verschillende voorwerpen, die door de Indianenkinderen van Isla de Ratón werden vervaardigd Bij dit uit Zuid- Amerika ontvangen pakket is onder meer een fraaie koker met giftige pijlen. Moge de belangstelling der inwoners van Leusden voor de Regenwoud-India nen in Zuid-Amerika voor lange tijd gewekt zijn! A. M. Datum: 18 november 1973 LEUSDEN-CENTRUM N.H.K 9.15 u Herv. ds. J Weer- nekers, 10.45 u Ger. ds. G. J. Peddemors, Amersfoort. 19 00 u Samen ds Th. M. Loran, Jeugd dienst R K K za. 19.00 u Avondmis m.m.v dameskoor; zo. 7.45 u. Vroegmis. 9 00 u Hoogmis; 10 00 u. Gezinsmis, 11.00 u Lof, dinsd. t/m zat 8 00 en ma. en wo. 19.30 u. LEUSDEN-ZUID N.H K 10 00 u ds. J J Kooman; 18.30 u ds. G Rang, Soest Open deur dienst R K.K Huize Don Bosco za 19.15 u en zo. 10.00 u Hoogmis. 11 30 u. ACHTERVELD N H K zo 9 30 u kand Udink, Putten. R K K De gehele week om 8 30 u. H Mis (uitgez. wo za. 19.00 u Avondmis; zo 8.30 en 10 30 u H Mis EEN ADVERTENTIE IN ONZE KRANT BEREIKT EEN GROTE LEZERSKRING PROBEER HET EENS' ÜDERDAG 15 NOVEMBER 1973 LEUSDER KRANT LEUSDEN - De heren J. A. van der .e en H. van Mourik Broekman uit !asden-Zuid werken nu al drie jaar jt hun werkgroep voor de Regen s-Indianen in Amazonie. Zij doen m samenwerking met broeder G ioorl van „Don Bosco", die zéér «jocumenteerd is over deze Indianen, die veelvuldig lezingen houdt om lingstelling te wekken voor de on- orstelbare moeilijkheden waarvoor «enen zich geplaatst zien, die zich iighouden met de problemen rond oerwoud-Indianen in Zuid-Ameri- Je zou zweren, dat broeder Schoorl eigen persoon en gedurende lange •j onder de Indianen heeft gewerkt, leven de mensen en de problemen jr hem, wanneer hij je erover spreekt vertelt over het leven in Amazonie de verschillende Indianenstammen bij dit alles van nabij kent. Hii geeft Richting op tekeningen van Indianen agens, en je zou denken, dat ze bij mi in de klas hebben gezeten. De Leusdense werkgroep is er zich volle van bewust, dat het pro bleem van de met de westerse harde wereld in kontakt komende Indianen stammen immens groot is, maar de Leusdenaren stellen zich op het stand punt, dat zij zich niet afzijdig mogen houden en in hun kleine gemeenschap moeten doen wat ze kunnen. Die klei ne gemeenschap wordt gevormd door de kerkgangers en vrienden van „Don Bosco". die hun Leusdens steentje willen bijdragen om iets te verzach ten aan de schrijnende omstandighe den van de Regenwoud-Indianen Brengen de blanken de Indianen de westerse „kuituur", dan zijn de In dianen snel ontworteld. Laten de blan ken de avonturiers en sommige rege ringen hun gang gaan, dan houdt dat voor de Indianen zonder meer slaver nij of een snelle dood in Het openleggen van de bodemschat ten in het rijke Amazonegebied gaat echter door. De industriële penetratie Foto's; Wim Hornman is niet te stuiten, vele Indianen zijn al besmet door de ziekten der blanken Nu er door de Braziliaanse regering een gigantische weg dwars door het Amazonegebied wordt aangelegd zul len opnieuw vele oerwoud-Indianen uit hun gebieden worden verdreven Een verantwoord acculturatieproces is no dig om de Indianen de tijd, de ruimte en de gelegenheid te geven om op een geheel eigen wijze en geleidelijk waardevolle elementen van onze be schaving in hun leefwijze en kuituur in te bouwen. Dat acculturatieproces dient een beinvloedingsproces van twee kanten te zijn, een wederzijds vormings- en groeiproces, een weder zijdse overneming van kulturele waar den en produkten Het is een proces van ontvangen en geven. Welke mensen zullen echter dit acculturatieproces uitvoeren'? De meeste etnologen, anthropologen, zendelingen en missionarissen zijnpes- simistisch. Zij geloven dat de Indiaan der Regenwouden geen toekomst meer heelt Zij wijzen in dit verband op de erbarmelijke toestand van de Matto Grosso-Indiaan en het feit dat in vele delen van het Amazonegebied de be volking al voor 70% halfbloed is. De gebroeders Villas Boas, die dertig jaar onder de Indianen hebben geleefd, en die onlangs nog een onbekende stam van zéér lange Indianen ontdekten, heb ben hun wanhopige strijd en hun uit zichtloze arbeid onder de Indianen op gegeven. De dit voorjaar met de Erasmusprijs onderscheiden Franse etnoloog en an tropoloog Claude Levy Strauss heeft jarenlang de leelgewoonten en kuituur van de oerwoud-Indianen bestudeerd. Hij heeft op overtuigende wijze aan getoond. dat de kuituur van de India nen een antwoord is op de uitdaging van de omringende natuur, dat minstens evenwaardig is aan het westerse Men kan volgens hem de stelling verdedi gen. dat sommige Indianenkulturen een beter en zeker een democratischer antwoord op die uitdaging zijn dan dc- agressieftechnische op het abstrakt natuurwetenschappelijk denken geba seerde civilisatie van het westen Het westen, dat de natuur niet in haar waarde heeft gelaten, maar voor ei gen doeleinden heeft onderworpen en geexploiteerd. met als resultaat een vervuilde en verstikkende leefgemeen schap. Vooraanstaande biologen en ecolo gen hebben gewaarschuwd voor een ontsluiting van het Amazonegebied, waarbij de westerse geldzucht en machtsbegeerte de boventoon voeren. Zij zijn van mening, dat de „groene hel" van het Amazonegebied ook één van de groene longen van de wereld is, en zij vrezen een zuurstoftekort op de w ereld, als de zuurstofproducerende wouden in Amazonie worden omgehakt. Een verslaggever van één der lan delijke dagbladen stelde aan Zuid-Ame rikaanse autoriteiten de vraag of de Indianen in Amazonie worden uitge moord De vraag alleen al is veel be tekenend' Het antwoord luidde: „Non sens. De regeringsdienst ter bescher ming van de Indianen is bijzonder streng vrijwel geen mens krijgt toe stemming om met de Indianen kontakt op te nemen Alleen laatst nog een Belgische televisieploeg, maar ze moesten wel een „snoetje" (doekje voor neus en mond) dragen om be smetting van de Indianen met „onze bacillen te voorkomen. Het motto van de dienst is „Als het nodig is te sterven dan sterven. Maar doden nim mer' Pater Herman Feddema. Piet Uiter- waal. Jan Finkers en Henk Bennehey, Salesianen van „Don Bosco" hebben in Zuid-Amerika onder de meest zware LEUSDEN - Vrijdagavond 9 no- mber had de firma Pon aan de Ba- ortseweg zijn grote zaal belangeloos schikbaar gesteld voor de oudere voners van geheel Leusden. De Unie a vrouwelijke vrijwilligers afdeling wsden-Zuid bood alle Leusdense se- aren een gezellige avond aan met Op de gezellige bejaarden-avond in ontspanningszaal van Pon kon men ii?e resultaten zien en kopen van het idwerk dat op de sociëteit vervaar- fd is. een tentoonstelling van de op de Se- niorensoos in Leusden-Zuid veroverde werkstukken en een opwindend bingo- spel onder leiding van de heer Puut. De tentoongestelde werken, alle ver vaardigd op de dinsdagmiddagen waarop de oudere inwoners van Leusden-Zuid elkaar ontmoeten in het Roda kluphuis, en met elkaar werken aan allerlei gezellige bezigheden, vertoonden een grote verscheidenheid We zagen be schilderde flessen, corsages, aardige sieraden, gebreide harlekijns met bel- FOTO'S. JANUS VISSER letjes, hondjes, zeer fraaie tassen, tegeltjes, grappige vazen, beschilderde kandelaars en servetringen, allerlei borduur- en breiwerk, haantjes ge sneden uit berkenhout, emaillen hangers enzovoorts. Een overtuigend bewijs dat de Seniorensocieteit bloeit en aan grote behoefte voldoet. En kan niet genoeg met nadruk worden gesteld hoe prettig en belangrijk het voor oudere mensen is hun eigen leeftijdgenoten te kunnen ontmoeten, en samen met hen tot allerlei werkzaamheden te komen. De soosmiddagen zijn voor velen een hoogtepunt in de week, waarnaar ze met verlangen uitzien. Burgemeester en mevrouw mr. A. H. van der Post kwamen met één van hun zoontjes de tentoonstelling be kijken, en hebben even meegekiend. hetgeen zeer op prijs werd gesteld Er werd afscheid genomen van me vrouw M Dolhain, die de handenarbeid en het handwerken op de soos op deskundige wijze heeft geleid. Zijwerd voor haar vele werk gehuldigd en da nig in het zonnetje gezet. Zij vertrekt naar Scherpenzeel, en haar werk zal worden overgenomen door mevrouw Spek. Er werd een verloting gehouden, waarvoor ook door de winkeliers en kele aardige prijzen werden beschik baar gesteld, en bijna elke aanwezige kon met een prijsje naar huis gaan De kopjes koffie werden geheel gratis beschikbaar gesteld en geschonken door de firma Pon Het was een erg gezellige bingo avond, die zeer geanimeerd werd geleid door de heer Punt. Het gebruikte bingo apparaat was vervaardigd door twee leden van de Seniorensocieteit, de heren C. Korstanje en G. van Buuren. De heren verhuren het apparaat aan ver enigingen en clubs De opbrengsten van deze verhuur komen ten bate van de Se niorensocieteit te Leusden-Zuid. Het kontaktadres hiervoor is de heer C Korstanje. Maanweg 15, Leusden-Zuid, telefoon 03490-16792 Het toestel kan in vier delen uit elkaar worden genomen, hetgeen de transportmogelijkheid ver gemakkelijkt Het is kompleet met verlicht aanwijsbord, genummerde bal letjes en speelplankjes Allerlei snufjes zijn toegepast om het geheel zo handig en aantrekkelijk mogelijk te maken. Door het nieuwe kontrole-systeem is het niet meer nodig dat men wanneer men „bingo" heeft geroepen naar de leider toeloopt om zijn speelplankje te laten kontroleren. Kopieen van alle speelplankjes maken het mogelijk voor de bingoleider om die controle uit te voeren Dat de avond door iedereen op prijs werd gesteld bleek uit het late uur, dat men uiteenging. Mevrouw J. de Roode sprak tenslotte een dankwoord aan allen, die door hun belangeloze mede werking deze avond tot een sukses hadden gemaakt. De bingo-avond voor de bejaarden van Leusden werd mede door de grote opkomst een geweldig succes. omstandigheden een Indianen-kinder- stad gebouwd, Isla de Ratón. Zij bren gen daar Indianenkinderen van ver schillende stammen onder. Zij leren er de eigenzinnige Piaroa s, de indolente Guahibo's, de inhalige Makiritares en de schuwe Waika's met elkaar samen te leven, te leren en te werken. Pater Feddema probeert vooral het nunder- waardigheidskomplex tegenover de blanken bij deze Indianen te verklei nen. Pater Feddema stimuleert de jon gens de landbouw ter hand te nemen, en als zij terugkeren naar hun volk en hun dorp brengen ze daar in praktijk wat ze in Isla de Ratón hebben geleerd. Zulke' afgestudeerde jongens brengen zo n dorp ineens honderden jaren voor uit Er zijn al Indianen dorpen waar pasto is gezaaid voor de koeien, hoewel de Indianen van nature geen veehouders zijn De Indianen, die opgevoed zijn en les gehad hebben in Isla de Ratón kun nen in hun eigen onderhoud voorzien en vallen niet meer ten prooi aan de ronselaars der rubberplantages, waar de Indianen een even droevig bestaan hebben als de negers op de plantages, die beschreven worden in „De Negerhut van Oom Tom Broeder Schoorl vertelt lachend, dat eens een stammenoorlog daar in de buurt niet doorging De voorste jeug dige gelederen der oprukkende Indianen krijgers aan beide zijden bestonden uit leerlingen van Isla de Raton, die el kaar heel goed kenden Zij wisten de oude Indiaanse medekrijgers ervan te overtuigen, dat ze niet tegen el kaar moesten vechten, maar dat ze met elkaar moesten samenwerken' De werkgroep „Isla de Ratón" heeft tezamen met andere mensen, die ker ken in „Don Bosco' in Leusden-Zuid, op velerlei manieren voor Isla de Ratón gewerkt. Er is een tentoonstel ling georganiseerd. Pater Feddema heeft over zijn ervaringen verteld, er is een mis met dia-projekties geweest In eén der komende maanden staat een film op het programma die door een neef van de lieer Van Mourik Broek man uit Parijs samen met een Franse autropaloog is opgenomen in Amazo- LEUSDEN/C - Op dinsdag 6 novem ber werd de fiets van de heer P C v. d H. gestolen bij het winkelcentrum de Biezenkamp LEUSDEN - Donderdag 8 no vember j.l. organiseerde DE ZONNEBLOEM een koopavond voor Amersfoort en omstreken. Ook uit Leusden en Achterveld namen ruim 100 plaatsgenoten hieraan deel. Vanaf deze plaats wil de Zonnebloem, zowel alle autorijders en begeleidsters, als directie en personeel van V.&D. en HEMA bedanken voor hun spontane medewerking. 13 ACHTERVELD Vrijdag 16 november Openbare Kleu terschool, Kerkdijk, 16.00 uur Opening door B. en W van Leusden. Vrijdag 16 november: Hotel „De Ros kam", 20.00 uur. Klaver- en schutjasavond Vrijdag 16 november: Kantine Kerstens Sportpark, 19.30 uur Dropping voor junioren s.v Achterveld. Zaterdag 17 november .Ons Gebouw 20.00 uur. „Culdoto" met „En ik dan?" Zondag 18 november: „Ons Gebouw". 14 00 uur Disco-dancing Harry Visser LEUSDEN/CENTRUM Donderdag 15 november: „Hervormd Centrum", 20.00 uur Brigadier Mast van het Leger des Heils spreekt voor de NBP. Vrijdag 16 november: ,,'t Ros Beyaert", 20.00 uur Forumivond met de ABTB Hamersveld, de ABTB Achterveld, het ULG Leusden e.o. en de CBTB Amersfoort e.o Vrijdag 16 november: Schaatsuitstapje KPJ naar Overvecht te Utrecht. Ver trek bij de Til om 19.00 uur. Zaterdag 17 november: Open huis in ,de Groenhorst" Van 10.30 uurtot 12.00 uur Voor belangstellenden en buurt genoten Zaterdag 17 november: ..'t Ros Beyaert", 20 00 uur Jubileumuit voering Toneelvereniging „De Een dracht" met het blijspel „Blijf zit ten waar je zit" Na afloop dansen' Zaterdag 17 november: „Nieuw Leus den". Discodansavond m.m.v. Super- fly Drive-In. Aanvang 20.00 uur Zaterdag 17 november: „deTil", 20.00 uur. Disco-dansavond met disjocky Huub Hubregtse. Voor 15 jaar en ouder. Zondag 18 november: „de Til", 14.30 uur. Disco-dansmiddag voor jongeren van 11 t/m 15 jaar Maandag 19 november: Raadszaal, 20 00 uur Bijeenkomst stafgroepCML. Be langstellenden zijn welkom Dinsdag 20 november: ,,'t Ros Beyaert", 19.30 uur. Kaartavond jeugdbeweging. Zaterdag 24 november: ,.'t Ros Beyaert", 20.00uur Jubileumuitvoe ring Toneelvereniging „De Een dracht" met het blijspel „Blijf zitten waar je zit" Zaterdag 24 november: ...deTil20.00 uur. Dansavond i.s.m Popcorn. Voor jongeren van 12 t/m 16 jaar. Donderdag 29 november: Raadzaal 19.30 uur: raad Leusden LEUSDEN/ZUID Donderdag 15 november: Bibliotheek „De Boekenmolen Uitlening van 14.00 tot 16.30 uur. Arnhemseweg 83 Vrijdag 16 november: Bibliotheek .De Boekenmolen" Uitlening van 19.00 tot 20 00 uur Arnhemseweg 83. Vrijdag 16 november: P.J.G.U uit stapje naar Amsterdam, musical van Annie M G Schmidt Ver zamelen bij cale-restaurant „De Mof" Vertrek 18.45 uur per bus. Dinsdag 20 november: U.V.V Senioren Sociëteit Gezellige middag voor alle oudere inwoners van Leusden- Zuid in het clubgebouw van Roda, van 14.00 tot 16.30 uur. AMERSFOORT Dinsdag 20 en woensdag 21 november: Van 10.00 tot 20.00 uur Verkoping ten bate van de oorlogsslachtoffers in Israël in de kerk van de Doops-. gezinde Gemeente aan de Stads- ring 137. OPPASCENTRALE LEUSDEN Voor een oppas bellen naar mevrouw C Deenik, Kon Julianalaan 35. Leus-, den-Zuid, tel. 03490-18134 j BARNEVELD: Maandag 10 december: Onder aus-/ picien van de BDU-krantencombinatie, en Foto Fortgens- Cees Engel presen^ teert dia-serie over Israël Grote zaal Veluwehal ontmoetingscentrum Aan-, vang 20 00 uur. TENTOONSTELLINGEN VAN LEUSDENAREN Max van Haasen, pentekeningen in Galerie Poema, van Kinsbergenstraat 7. Apel- doorn Openingsuren van 9 tot 12/ uur en van 14 tot 18 uur Vrijdag- savonds van 19 tot 21 uur. Zondag en maandag gesloten. Door de nog steeds grote belang stelling voor de tentoonstelling van de tekenaar Max van Haasen wordt deze met 10 dagen verlengd Zijn tekeningen zijn nog te zien t/m woensdag 21 no- g vember in Galerie Poema in Apeldoorn. LEUSDEN - Geboren: Rogier Timen, zoon van T K van de Steeg en A J H Zwart, Trekerweg 21. Michel Rei- nierus. zoon van J R van Valkenhoef en L. H Horst, Horsterweg 16, Rogier Adriaan, Zoon van T. C. Kerkhoven J en M M Janus, Terberghorst 11. Jacolina Gerrie, dochter van A. van de Peut en J Rebel, Arnhemseweg 70 Ondertrouwd: Cornells Petrus Marie Steen, Oirschot en Maria Helena Anna Blom, Leusden Gehuwd: B J P. Scnouten en G. Torsius Ocerleden: M A. Nieuwenhuizen, oud 72 jaar.

Leusder Krant | 1973 | | pagina 13