)e ambachtsheerlijkheid sschat-deel 5 Vijftig jaar in kerk koor gezongen.... Dat kan in deze tijd niet meer Ingezonden: De zondags- school Medailles uitgereikt (buiten de verantwoordelijkheid van de redaktie) in de geschiedenis van de Asschatter Zondagsschool er de Doop toe te dienen Volgens het Doopboek werden op 25 februari 1945 gedoopt te Asschat Jo hanna. dochter van Adriaan Machiel Guiljam en Gerritje du Pree, Agnie- nieta, dochter van Jan Pater en Agnieta Overvest en Gerritje, dochter van Al- bertus van Reenen en Fransje van Loenen Op 18 maart 1945 werden te Asschat gedoopt Gerritje, dochter van Evert van Doornik en Ennetje Geurtsen uit Stoutenburg, onder de Ker kelijke Gemeente van Hoevelaken en Aartje, dochter van Jan de Kruyf en Elisabeth van Oostrum Het doopwater werd meegedragen in een tinnen schaal van mej A A de Beaufort en deze fraaie schaal had men nog kunnen redden uit de bran dende boerderij ..Steenbeek Toen de (jominee werd gevraagd voor de Doop- bediening was zijn antwoord- ..Ondanks alle gevaren kom ik. ik heb vaak in As schat gepreekt en zal erdanookdojien Tussen 1945 eu I960 was het mevrouw N H Schlemiel - Lokhorst die mees tentijds op de zondagmorgen van 10-11 mil leidster, was. ^,14 zette zich volle,- dig 111 voor liet geestelijk welzijn van de tientallen kinderen. 'Zonder anderen iets tekort te willen doen waren het zeker mej. A A de Beaufort en ineviouw N H. Schreu- der die tussen 1901 en 1900 heel veel werk hebben verricht 111 alle dienst- baarheid voor de kinderen van Asschat, Snorrenhoef en Stoutenburg De laatste Zondagsschootdienst werd gehouden 111 1900 Ongeveer vijltig kinderen namen alscheid van hun ..Asschatter Zondags- schooltje' en zij trokken naar de bo venzaal van de Railleisenbank in Ha- mersveld, die beschikbaar werd gesteld voor de Zondagsschool In 1961 werd het gebouw aangekocht door de heer G Schreuder die doende is er een woon huis van te bouwen Bijna zestig jaren Zondagsschool Asschat, het waren zes tig zegenrijke jaren wordt vervolgd J. M. Schouten VERLOREN GEVONDEN VERLOREN Zwarte knipportemonnee inhoudende 1 biljet van f5,- plus enkele losse guldens, tezamen f 10,- Sleutelring met drie sleuteltjes en rood labetje met de naam T. van Dort. Zwarte portemonnee met pasfoto's en enkele koopbonnen van de Hema, bene vens f15,-. Geel jack met capuchon met bontrand je. Witte plastic tas. waarin t-shirt en groene handdoek. Donkerbruine handschoen maat 9%- Dameshorloge, merk ,,Monté". Blauw kinderbeursje inhoudende f7,05. Zwart leren zakboekje van J. Mooy. GEVONDEN Groen kinderbeursje inhoudende 1 stui ver. Brede leren lichtbruine riem. 2 muntbiljetten van f5,-. Zwart gelakt kinderschoentje, leeftijd 2 jaar. Sleutelbos met drie sleutels in zwart etuitje. AAN KOMEN LOPEN Grijze poes. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door de politie te Leusden-Zuid. «DLKDAG 29 NOVEMBER 1973 LEUSDER KRANT Deze opmerking krijgt men vaak te horen wanneer het gaat over gewoonte regels ol wetten die ook maar naar traditie ruiken En vraag je dan en waarom dan wel niet, dan krijg je. en dat is tegenwoordig erg 111. '11 ge nuanceerd oltewel dom antwoord En vraag je dan ook nog wat ol tijd dan eigenlijk wel is (moet u ook eens proberenj dan krijg je 'n nog genuan ceerder ol helemaal geen antwoord Als men er vanuit gaat dat tijd 'n ge schenk Gods is dat men. doorz ri vrije wil, kan gebruiken naar eigen inzicht en ten nutte of onnutte van zichzell en anderen, dan zou men kunnen stellen dat we tijd zelf maken met z'n allen De opmerking ..dat kan 111 deze tijd niet meer" is dan ook 'n loze kreet of 'n dooddoener om z'n eigen verantwoor delijkheid af te schuiven op iets ab- strakts waar leiders van kleine groepen (gezin) en grote groepen (regering- kerk) zich aan schuldig maken We leven toch in 'n geweldige tijd Die is ontstaan door noeste arbeid en zuinig maar gelukkig leven van onze ouders. Toen geluk nog heel gewoon was weet u wel Jammer dat men het niet beseft en er aan werkt orn het zo te houden Weet u dat Van Dalen n lijst van vieze woorden heelt toegevoegd aan zijn woordenboekDat zijn 0 a eerbied- gezag-gehoorzaamheid-trouw - vlijt - offervaardigheid eet Dat is natuurlijk maar n grapje Maar het typeert wel de geest van de tijd dat er zulke grappen gemaakt worden n Tijd waar b.v de volgende vreemde dingen wel kunnen gebeuren Dat er 'n regering aan liet bewind komt die Gods zegen niet nodig heelt, maar er toch niet buiten kan Dat verklaarde Den Uyl eigenlijk zeil al door te zeggen dat we n regering hebben die niemand wil" 11 Rege ring die bovendien uitblinkt 111 het ne men van halve maatregelen, omdat ze de beloften uit de verkiezingsstrijd niet waar kunnen maken En die mensen als Wim Kan volop stol leveren voor het maken van hun grappen Dat 'n officier van het leger durft te verklaren dat hij nooit de eed van trouw heeft afgelegd op de Koningin Dat voor de radio serieus de oerdomme vraag op geworpen kan worden, waarom de vrouw (moeder) voor de kleine kinderen moet zorgen Je kunt net zo goed vragen waarom n haan geen eieren legt Dat je door de radio kunt horen dat ons patat en koek etend vodden- balenleger straks geen vertrouwens- taak meer toebedeeld zou krijgen in NAVO verband Dat er mensen zijn die tegen de pres tatie-maatschappij zijn. Deze zelfde mensen zijn er voor. dat iedereen het zeilde onderwijs kan ontvangen Maar wat moet men dan straks met al die afgestudeerde mensen Die zullen toch met het geleerde iets willen presteren. Of zou die oude man, die jaren geleden al beweerde dat de wereld behoefte heeft aan domme en niet aan geleerde mensen soms toch gelijk hebben Dat de kerken het eerste gebod van de tien geboden hebben omgewisseld voor het tweede. En het geestelijk leven onderwaarderen bij het aardse, waardoor de mensen ondanks de weelde niet gelukkiger zullen worden en de psychiatrische inrichtingen overbe volkt zullen blijven. En er n geeste lijke milieu vervulling op gang is ge komen die bij gebrek aan leiderschap van de geestelijke leiders, wel eens 'n grotere catastrofe te weeg zou kunnen brengen, dan de natuurlijke milieu vervuiling Als men de geeste lijke leider op T V -kansel of voor de radio hoort, dan munten ze allen uit in tiet te koop lopen met hun eigen twijfels vooral genuanceerde ant woorden op de vragen van deze tijd Vooral veel praten en weinig zeggen en zo ingewikkeld mogelijk Je vraagt je echter wel af, waar die jaren lange theologie studie dan wel goed voor is geweest Toch niet om de mensen aan het tw ijfelen te brengen door hun vragen te stellen inplaats van ze te beant woorden. Zo van ..ik dacht" en ,,zou het niet zo kunnen zijn' en dergelijke. Met weemoed denk je in deze terug aan de tijd van de Greve's Daar had men houvast aan Die altakeling is al be gonnen met het afleggen van het ..boord je door de R K priesters. Als je die hippe figuren met hun vloekende dasje ol overhemd en soms lange haren ziet lopen, dan moet ik onwillekeurig denken aan iemand die plotseling rijk is ge worden en met zijn verworvenheden niet weet wat hij doen moet. De meeste keren is het begonnen om in het gevlij van b v de jeugd te komen Maar ze vergeten, dat ze zich gewoon belache lijk maken, zelfs of juist bij de jeugd. Want die is echt niet gek en kijkt dwars door dat bonte jasje heen en hebben meer waardering voor iemand die zich aan de regels van het spel houdt. Mensen, waar ze zich aan op kunnen trekken en eerbied voor kunnen hebben Mensen, die door hun uitver koren zijn, uiterst omzichtig met zich zelf omspringen, overtuigt als ze zijn van hun grote verantwoordelijkheid en de geestelijke ellende die ze aanrich ten. wanneer ze het bijltje er bij neer gooien Zulke ellende ontstaat ook. wanneer men wil afwijken ven bepaalde tradi ties. Want het is toch wel zo als de heer Van Riel de minister van delen- sie -toevoegde in 'n discussie in ander verband over dit onderwerp, dat je een groot verstand moet hebben orn van tradities af te wijken, zonder brokken te maken. En daar er te veel mensen met te weinig verstand aan de touwtjes trekken, kunnen er dingen gebeuren als boven geschetst en die met nog vele zijn aan te vullen Men begrijpt gewoon de geestelijke en wereldse leiders niet. dat ze niets van de geschiedenis geleerd hebben We weten allemaal hoeveel bescha vingen ten ondergegaan zijn aan de weelde en morele vrijheden. En ieder is er van overtuigd dat het met onze beschaving ook die kant op gaat Ech ter de uitdrukking ..het zal mijn tijdj wel duren is in deze tijd een veel» gebruikte. Hier demonstreert zich weer; het feit. dat de mens zonder God nietsj kan. overduidelijk Laten we hojien dat de leiders van nu zich niet verbeelden* dat zij niet in die fouten kunnen vallen.» die de leiders van duizend en meerj jaren geleden gemaakt hebben J J Visser Driltakkerweg 6, i Leusden-Centrum J LEUSDEN - Burgemeester mr A. H. van der Post heeft op de Tankwerk plaats te Leusden in totaal 18 zoge naamde Vrijwilligersmedailles uitge reikt aan burger-personeelsleden we gens trouwe dienst en dienstvervul ling. Zestien medailles werden toege kend wegens tien jaar trouwe dienst in de reddingsdienst en brandwacht van de tankwerkplaats. Twee medail les werden uitgereikt voor 15 jaar trouwe dienst als brandwacht. De drie gouden jubilarissen V.l.n.r. W. Schoonderbeek, T. Herder en Jac v. Doorn. Foto Janus Visser LEUSDEN/CENTRUM - Drie le den van het R.K. Kerkkoor Hamers- veld zijn vorige week zondag door het R.K. Kerkbestuur gehuldigd we gens het feit, dat zij maar liefst vijftig jaar lid waren van dit koor. Vandaar, dat wij vandaag een twee tal plaatjes van deze heugelijke ge beurtenis plaatsen, gemaakt tijdens de hildiging. Zoals we vorige week reeds schreven betrof het de heren W. Schoonderbeek, T. Herder en Jac. van Doorn. Vanaf deze plaats ook onze hartelijke felicitaties. De drie gouden jubilarissen van het koor ontvingen ieder een envelop met inhoud van pastoor Kitselaar. Foto Janus Visser 1 leida Geertruida van der Vuurst. Met 3 lar grote liefde voor de Heer en een- Judige werkzaamheid voor de mede- iens zorgde zij voor een bijzonder sterk 5 odament van de Zondagsschool te sschat. ard Kletter, ook wel genoemd Gard in Kobus en Jan van Loo die de rog- 1 fbroden - geladen in het Utrechtse 1 at wagentje - mochten wegbrengen ^ze eerste steenlegging was op een looie herfstdag. 16 september 1903 Precies op dezelfde dag was er ak feest in Veenendaal waar werd ïboren Nel Hendrika Lokhorst die la ir trouwde met de zoon van de zon- igsschoolbouwer Ook zij heeft heel :el werk gedaan voor de Zondags- 'hool in Asschat. Iedere zondag trok ej A A de Beaufort van het land ed ..De Boom" per koets, soms per fiets naar de buurtschap As- hat om er haar liefdewerk te ver- ichten. Niet alleen kinderen van 7-12 ar trokken naar de Zondagsschool aar ook de volwassenen hadden er in diensten Hierin ging meestentijds oor dominee E. U Schallenburg van eusden-Zuid Hij lietzich rijden met koets van wagenmaker Ipenburg uit imersveld. Na de dienst was het kof- «lrinken en een praatje maken bij de imilie Schreuder- Van der Vuurst. te aanvang van de dienst was mees ttijds ,,van het eerste kwartier tot olie maan", aldus de huidige oudste r»oner van Leusden, Evert Jan van e timmerman. In de niet zo grote Zondagsschool aren soms tachtig mensen bijeen om r te luisteren naar de nogal saaie reken van de dominee, dat was zo issen 1903-1930 Dominee Schallen- irg is in 1944 tijdens een bombarde- 'ent in Limburg om het leven gekomen. ADVERTEREN KOST GELD, NIET ADVERTEREN KOST MEER Vraag onze advertentietarieven. De Leusder Krant bereikt het grootste deel van inwoners van de gemeente Leusden IeüSDEN - Aleida Geertruida van T Vuurst werd geboren op 27 no- |ber 1869 op de boerderij „De Pan dek" m de buurtschap ..Isselt" |jj Amersfoort. In 1896 trouwde zij I de timmermanszoon Evert Jan ijeuder Het was op een vroege tjaarsdag in 1901 toen Baronesse ■•i3 van Hardenbroeck aan het echt- Schreuder- Van der Vuurst ver- rilt medewerking te verlenen tot de veest(ichting van een zondagsschool ichat in het westelijke deel van uden Evert Jan en zijn vrouw »jda maakten de stoffige houten tim- rmansschuur schoon en zo is het erelc onnen: De zondagsschool van As- al Ook mej. A. A. de Beaufort eerste leidster mag met ere ge- md worden. invankelijk lag het in de bedoeling de Zondagsschool onder te bren- in de ..Zandbnnker Molen' Omdat kinderen te voet moesten komen ommen lieper er wel een uur over - dit vanaf Hamersveld tever.daar- rond men het middenin Asschat be- Het wai en moeilijke beginjaren, maar haar grote liefde voor de Heer en rkzaamheid voor de medemens zorg - Aleida Schreuder- Van der Vuurst een sterk fundament van de Zon- isschool van Asschat. ir man - hij is nu 101 jaar oud en goed kras - zorgde voor het man- itérk door iedere zaterdagavond limmerschuur in te ruimen met noejtken voor de jongste bezoekers, ter- de 12-jarigen plaats moesten ne- 5 op de harde timmermanswerk- Aen idster van de Zondagsschool was de jarige mej. A. A de Beaufort, tjfer s zi) is nu nog in leven. 93 jaar Iedere zondagmiddag waren zo n 60 kinderen bijeen om er de bellezingen te aanhoren en in alle iristelijke blijheid de Psalmen te jen Toen mej de Beaufort meer- ig werd. dat was toen 23 jaar, liet 1: vader door Evert Jan Schreuder Abij de houten timmermansschool 1 stenen gebouw neerzetten als ge- ienk aan zijn dochter die er de lagsschool leidde Naast de aannemer zelf werkten de bouw metselaar Rijer van Keu- uit Hamersveld en een metselaar Scherpenzeel eerste steen (men kan de herm ol riugssteen nog terugvinden) werd ge- I door de 76-jarige molenaar piii ..Zandhi inker Molen AaltBak- I)e vrouw van Aalt Bakker, Wil- lijntje Altena en de molenaars- •nslbude Aaltje van Donkelaar had- A 111 de kleine 1 oggebi uodbakkei ij :le molen tien roggebroden van uil iioikI per stuk gebakken. Vanwege eerste steenlegging werden de rog- luodeii geschonken aan arme gezin- Het waren de mulderskiieclits De foto werd genomen begin 1940 toen Asschat wegens te verwachten oorlog geheel onder water werd gezet. Links de woning vanaannemerGerritSchreu- der en iets daar voorbij - tussen hout gewas - kan men nog net de Zondags school zien. Mevrouw N. H. Schreu der - Lokhorst (met haar drie kinde ren in het water staande) heeft bijna dertig jaar achtereen heel veel werk verricht voor en in de Zondagsschool van Asschat. ARME KINDEREN KREGEN KLEDING EN KLOMPEN De kinderen uit Stoutenburg gingen te voet dwars dooi de slechte bosweg heen via ..Steenbeek' naar Asschat Met Kerstmis was het nog drukker met het bezoek aan de school dan normaal want dan werden er toverlantaarnplaat jes vertoond en stond er een ver sierde Kerstboom met kaarsjes Bij de boom lag een giote stapel jukjes met kleding, lappen stol. garen, klom pen, zoethout puardedrop en zo meer Hot mag misschien niet geschreven worden van mej A A de Beaufort (volgens haai heelt de ander altijd veel goeds gedaan) maar toch kan de schrijver van dit ware verhaal het met aan de vergetelheid prijsgeven, dal de vele jiractisclic geschenken geschon ken werden door mej. de Beaufort zeil Zij schonk dat alles zonder enige opliet, 111 alle bescheidenheid Zo is haar leven altijd geweest Zes en del tig jaar leidde zij ach tereen de Zondagsschool op beminne lijke wijze en met een groot geloot 111 de Heer. de Gever van alle goeds. Toen 111 1939 de buurtschap Asschat als verdedigingslinie van het Nederland se leger werd aangemerkt en het ge heel onder water kwam te staan bete kende het voor haar een afscheid van de Zondagsschool Tijdens de eerste gro te wereldoorlog van 1914-1918 woon de in het gebouw zes vluchtelingen uit Belgie De man was een spoorma- chinist onder Antwerpen vandaan Hij woonde er met zijn vrouw, zijn doch ter. zijn schoonbroeder en vrouw met kind De machinist was allesbehalve een degelijke kerel en nam het leven niet zo nauw. Laten we zijn geschiede nis maar beperken met de aantekening dat hij met lijm heel wat vogeltjes heeft gevangen voor duistere handel of om ze op te eten. De Zondagsschool werd toen maar weer gehouden in de tiinmerschuur. Vanaf 1930 was het domine P Hofstra uit Leusden die er de diensten voor de volwassenen leidde Hij preekte heel wat beter dan zijn voorganger Vanaf 1931 toen de zoon van Evert Jan Schreuder. Gerrit. trouwde met Nel letje Hendrika Lokhorst ging de zorg van de Zondagsschool over naar laatst genoemde. Zij zorgde voor de kachel, voor het schoonhouden van het gebouw, en was meermalen leidster tijdens de onderrichtingen en gezangen Hentje en Mien Huting. dochters van de veldwachter uit Achterveld. Ger rit Huting, speelden orgel en traden wel eens op als ordebewaarsters Want zo lief waren alle Zondagsschoolkin deren nou ook weer niet Neem nou eens Jan Reemst die woonde op Hei ligenberg en Piet, de zoon van veld wachter Kraaikamp en de Asschatte- naren Marinus Lensink en Wim Scheu- ter, een bepaald niet rustig viertal. De kleinste jongens zaten vooraan en kregen heel wat speldenprikken van de grotere jongens te verwerken. De toen kleine Gerrit Wanner en meerdere vooraanzitters werden wel eens als speldenkussens gebruikt Probeer dan maar eens stil te zitten of de onschul dige jongen te zijn OORLOG 1940-1945. De boerderij ..Brinkenstein' was vanwege open schietveld in brand ge stoken Geurt Overvest, zijn vrouw en drie kinderen kregen tijdelijk on derdag 111 de Zondagsschool Vanwege een te verwachten oorlog (die uitbrak 10 mei 1940)kwam Asschat onder wa ter te staan en werden de banken uit het gebouw gehaald en ondergebracht op Huize De Boom' De kinderen uit Stoutenburg gingen toen naar de tijdelijke zondagsschool op de boe- renheerd van .Steenbeek bij de fa milie Lagerwey De kinderen uit As schat die waren geevacueerd naar Ha mersveld gingen naar de school op ..Heiligenberg Toen de hoeveSteen beek wegens oorlogshandelingen door brand verloren ging trokken de kinde ren naar de Stoutenburger School waar men o m de gastvrijheid genoot van bovenmeester en boekenschrijver dhr H Schouten In de oorlogsjaren was er iedere zondag Dienst en was er heel druk bezoek van de gemeentenaren. In 1943 bestond de ..stenenZondags school veertig jaar Het warendominee P Hofstede, Jan de Kruif van de ..Grote Riet en Teus Willigenburg (nabij de Zandbnnker Molen) die met het rijtuig mej A. A de Beaufort gin gen halen en zij werd gehuldigd in de school. Toen vele honderden vluchtelin gen vanwege oorlogshandelingen uit hun plaatsen werden verdreven kwa men er 111 de Zondagsschool twee ge zinnen. totaal negen personen, uit Ben - nekoin. wonen Mej. A. A. de Beaufort. Vanaf de oprichting in 1901 heeft zij zich volledig ingezet voor de Zondags school te Asschat en enkele tientallen jaren op bescheiden wijze veel liefde geschonken. Zelfs nu nog op haar 93-jarige leeftijd is zij een „stralend zonnetje" in de rustige omgeving van huize „De Boom". De doopbediening van de kinderen, die altijd geschiedde in de kerk te Leus- den-Zuid. kon begin 1945 aldaar niet geschieden Er was veel gevaar te duchten van de Duitse soldaten omdat vaak mannen gevankelijk werden weg gevoerd naar werkkampen 111 Duitsland, het gevaar van doodgeschoten te wor den was ook al groot Toch riskeerde dominee Hofstede die gevaren door naar Asschat te komen en er voor het eerst Evert Jan Schreuder die zijn timmer manswerkplaats beschikbaar stelde als Zondagsschool en juist in de moeilijke beginjaren een goede kracht was voor dit Christelijk centrum van Asschat.

Leusder Krant | 1973 | | pagina 11