pverzicht scholen- )Ouw in Leusden Stichting van 3e prot. Chr. School telefoonnummers in de gemeente Leusden: cliaos Voortbestaan van de Chr. Gemengde zang vereniging in gevaar KLEUTERSCHOOL „DE BLOKKENDOOS" MIKPUNT VAN BALDADIGHEID i - Idem Stichting school voor Geref. lager onderwijs FRAAI RESULTAAT MET WITTE KANARIE Succesvolle show van fa. Jensma I* J LdERDAG 29 NOVEMBER 1973 LEUSDER KRANT ,de redqktie). EllSDEN - Het gemeentebestuur van Leusden heeft een overzicht samenge- I, waarin wordt aangegeven, in hoeverre de scholenbouw in overeenstemming jet de scholennota van oktober 1972. Theorie dus naast de praktijk. Uit de idingen schrijft het college hët volgende in haar overzicht: Üu men thans gaat beginnen met de van het laatste scholencomplex asis van deze prognose, is het lelijk om ten behoeve van uw Raad overzicht te verstrekken in hoe ebij het realiseren van de scholen- flimodaties aansluiting is gevon- bij de destijds gemaakte prog- lereerst wordt opgemerkt, dat bij opzet van een dergelijke prog- wordt uitgegaan van een totale lefte aan lokalen voor het basis- leuteronderwijs Zoals in vele an- gemeenten. wordt ook in Leus- de planning van de scholenaccom- ities centraal door de gemeente len gedaan en worden de nieuwe ilgebouwen naar behoefte beschik- gesteld aan de besturen der bij- !ere scholen. Dit heeft ondermeer toordeel dat de gemeente direct overzien waar eventueel bepaalde ilijke voorzieningen moeten wor- getroffen In een groeigemeente s Leusden, dienen veelal op korte lijn en voor een korte periode er- lokalen te worden bijgeplaatst •dit doel zijn in de loop der tijd mi-permanente lokalen (waaronder ogenaamde mobiele lokalen) aan- :haft basis van de nota over scholen waren in het tijdvak oktober 1972 december 1974 de navolgende per- ente voorzieningen gepland- bouw van de R K -Basisschool .Klimop" in ,,de Wetering" ter lervanging van de voormalige ,,St. Bernadetteschool"; )ebouw van twee scholencomplexen n het bestemmingsplan „Groen houten' )e bouw van één scholencomplex het bestemmingsplan „Alands- eek". stand van zaken met betrekking Ie realisatie van deze scholencom- en is thans als volgt: )e zes lokalen omvattende R K- lasisschool Klimop' in ,,de We ering" is in januari 1973 ingebruik enomen. Deze ingebruikneming be- fkende een vermeerdering metéén okaal. aangezien de voormalige Bernadetteschool" vijf loka- en bevatte eerste scholencomplex in .Groenhouten" is met ingang van 1 pstus 1973 in gebruik genomen en behoeve van het Prot Chr. On- erwijs, tc weten, de zes lokalen voor het lager onderwijs door de Prot Chr Basisschool „Groen- horsten de kleuterlokalen door de Prot Chr. Kleuterschool ..Klein Groenhorst' In de oorspronkelijke prognose 'zou hierna het eerste scholencomplex in ..Alandsbeek" worden gerealiseerd Aangezien er enige stagnatie was bij de verwer ving van de benodigde grond voor scholenbouw in „Alandsbeek" is derhalve om verdere vertraging bij de realisering van onderwijsvoor zieningen te voorkomen eerst begonnen met de bouw van het twee de scholencomplex in „Groenhou ten" Dit scholencomplex zal me dio maart 1974 gereedkomen. De gedachten gaan er thans naar uit om dit scholencomplex uiteindelijk in zijn geheel te bestemmen voor het openbaar onderwijs Aangezien ech ter de tweede openbare lagere school dit complex vooralsnog niet volledig zal bemannen, kunnen tij- delijk lokalen ter beschikking wor den gesteld aan het bijzonder on derwijs. Verderop in de nota wordt hierop teruggekomen c Met de bouw van het eerste scho lencomplex in „Alandsbeek" zal 15 oktober 1973 worden gestart. De verwachting bestaat dat dit scho lencomplex in augustus 1974 in ge bruik kan worden genomen. Ten aan zien van de bestemming van dit scholencomplex kan worden opge merkt. dat ook dit scholencomplex gedeeltelijk zal worden bestemd voor het openbaar onderwijs. Bij de verdeling van de beschikbare schoolgebouwen wordt steeds het prin cipe aangehouden, dat de drie zuilen openbaar-, r k.-enprot chr onderwijs ieder over een eigen accommodatie kunnen beschikken in het betreffende gebied. Zo is thans in de wijk ..Groen houten' nog alleen een schoolgebouw ten behoeve van het Prot. Chr Onder wijs aanwezig In de loop van 1974 zal hier een accommodatie voor het openhaar onderwijs bijkomen Dit is mogelijk door een gedeelte van het tweede scholencomplex in „Groenhou ten" hiervoor te bestemmen Hierbij wordt er rekening mede gehouden dat het R K -onderwijs m de naaste toe komst de beschikking zal krijgen over een scholemcpmplex in het bestem mingsplan „Claverenblad" De tijde lijke huisvesting in het tweede scho lencomplex in „Groenhouten" dient hierbij als overbrugging In het gebied rondom „de Wetering' en „Alandsbeek is thans alleen nog maar een tweetal gebouwen voor het R K -onderwijs aanwezig Indien het eerste scholencomplex in „Alands beek" gedeeltelijk bestemd gaat wor den voor openbaar onderwijs, ontbreekt hier alleen nog het Prot Chr Onder wijs Het zou derhalve juist zijn om ter zijner tijd het niet door het openbaar onderwijs gebruikte gedeelte van laatstgenoemd scholencomplex tijde lijk te bestemmen voor het Prot Chr. Onderwijs Bij een verdere scholen bouw in dat gebied wordt het moge lijk om iedere zuil een eigen school gebouw toe te wijzen. Door de groei van het aantal scholen in Leusden is het noodzakelijk dat met betrekking tot de toelating van leer lingen aan de diverse scholen een be paalde gebiedsindeling wordt gemaakt Door de besturen der bijzondere scho len is ten behoeve van de openbare scholen ook reeds een bepaalde ge biedsindeling gemaakt Hierbij ;s er tevens rekening mede gehouden, dat de tweede openbare lagere school in de toekomst gedeeltelijk zal worden overgeplaatst naar het tweede scholen complex in „Groenhouten" en gedeel telijk naar het eerste scholencomplex in „Alandsbeek" Aan de hand van onderstaande aan duiding valt af te leiden, hoe wij in de naaste toekomst de groei van de tweede openbare lagere school gestal te willen geven. Tweede o l.s Toren- akkerweg: Gedeelte wordt medio maait 1974 overgeplaatst naar tweede scho lencomplex „Groenhouten" Resterend gedeelte te zijner tijd naar eerste scholencomplex „Alandsbeek" Deze verdeling kan tevens worden toegepast op de tweede openbare kleu terschool. Wat betreft het voedingsgebied der beide openbare lagere scholen hebben wij vooralsnog de navolgende indeling gemaakt: 1 Tweede openbare lagere school, be stemd voor leerlingen afkomstig uit „de Wetering". .Alandsbeek „Rossenberg" en ..Groenhouten' 2. Openbare lagere school „De Weg wijzer". bestemd voor de leerlin gen uit de overige wijken De leer lingen afkomstig uit de Eurowo- ningen is de vrije keuze gelaten met betrekking tot de beide openbare lagere scholen Een zaak die thans de nodige aan dacht verdient, is het nog te bouwen tweede scholencomplex in „Alands beek" Dit complex was niet opge nomen in eerdervermolde prognose. Derhalve diende nagegaan te worden ol de bouw van dit complex nog in de eerste fase dient te geschieden of uit - gesteld kan worden tot een later tijd stip Hierbij is uitgegaan van de thans bekend zijnde gegevens inzake de reeds gebouwde en nog te bouwen woningen in het gebied van de eerste fa£e In de bestemmingsplannen „Groenhouten „Alandsbeek". „de Wetering". „Ro- zendaal" en „Rozénboom" zijn of wor den in totaal 2127 woningen gebouwd Bij een gemiddelde woningbezetting van 3.2 bedraagt de toename van de be volking hierdoor 6.806. Deelname leer lingen basisscholen 11% is 748 Deel name kleuters bedraagt 1/3 van 748 is 249 De totale behoefte aan lokalen bedraagt derhalve 748 35 (klassebe zetting) is 21 lokalen ten behoeve van het lager onderwijs. Voor het kleu teronderwijs 246 35 (klassebezetting) is 7 lokalen. Ten behoeve van de opvang van de genoemde aantallen leerlingen zijn 18 lokalen voor het lager onderwijs en 6 lokalen voor het kleuteronderwijs ge bouwd. dan wel in aanbouw, c.q ko men binnenkort in aanbouw Op het moment dat het eerste scho lencomplex in „Alandsbeek" zal zijn gerealiseerd, bestaat er mitsdien nog behoefte aan 3 lokalen voor het lager onderwijs en 1 lokaal voor het kleu teronderwijs Hierbij is dan nog geen rekening gehouden met de als eerste geplande woningbouw op grond van de tweede fase De behoefte aan scholen- accommodatie zal derhalve op dat mo ment nog groter zijn dan de zojuist genoemde aantallen. Het is derhalve noodzakelijk, dat de bouw van het tweede scholencomplex in „Alandsbeek' in aansluiting op het eerste plaatsvindt. Volgens de huidige stand van zaken zal dit echter moei lijk te verwezenlijken zijn. gezien de problematiek bij de verwerving van de benodigde grond voor dit scholencom plex Naar verwachting zal deze grond op het moment dat met de bouw moet worden gestart, nog geen eigendom van de gemeente zijn Wij houden er dan ook ernstig rekening mede. dat hier voor een tijdelijk andere oplossing moet worden gezocht Gelet op bovenstaande gegevens kan worden gesteld, dat bij de uitvoering van de diverse scholenaccommodaties nauw aansluiting is gevonden bij de destijds gemaakt prognose. De totale behoefte aan scholen-accommodaties komt bijna helemaal overeen met de destijds gemaakte prognose. Enigever- schillen zijn te constateren in de tijd stippen van realisering van de reeds genoemde scholencomplexen. De inhoud van dit overzicht is on langs onderwerp van bespreking ge weest in een vergadering van de Com missie Onderwijs," aldus het college in haar overzicht LEUSDEN - Het gemeentebestuur heeft een verzoek ontvangen van het bestuur van de Vereniging tot Stich ting en Instandhouding van Scholen met de Bijbel te Leusden om over eenkomstig artikel 72 der Lager-on- derwijswet 1920 medewerking te ver lenen voor het stichten van een school voor gewoon lager onderwijs in de gemeente Leusden Het verzoek vol doet aan de wettelijke vereisten, als bedoeld in artikel 73 der Lager-on- derwijswet 1920. Er zijn thans twee Prot. Chr Basisscholen in Leusden-C., te we ten „Groenhorst" en „Hamersveld" De basisschool „Groenhorst" is vanaf 1 augustus j.l gehuisvest in het eerste scholencomplex in „Groenhouten" De school is thans nog vijfklassig, doch er kan zonder meer worden aangeno men dat de school in 1974 zal uitgroei en tot een zesklassige school. Immers in de loop van 1974 gaan de woningen in het bestemmingsplan „Groenhouten" bewoond worden, zodat hier spoedig een toeloop van leerlingen verwacht kan worden De Prot Chr. Basis school „Hamersveld" is thans een zevenklassige school. Bij de over plaatsing van de basisschool „Groen horst" naar „Groenhouten" was de opzet gemaakt dat de school „Hamers- VOORSTEL AAN KAAI) Bijgaande brief ontvingen wij van de er G. Wouters uit Leusden/Z. De ïef is gericht aan de direkteur van telefoondistrikt Utrecht en handelt er de telefoonnummer-chaos in de meente Leusden. ijnheer. 26 november 1973. Dezer dagen ontvingen wij van de Chef intenregistratie, mej. G. Ket van 1 Telefoondistrict Utrecht een circu it, gedateerd 22-11-1973, waarin ze ons mededeelde dat de PTT zich noodzaakt ziet maatregelen te ne- mmet betrekking tot degidsvermel- cgen Hetgeen er op neerkomt dat wij et meer vermeld zullen worden (tot toe tegen extrabijbetaling) onder het van aansluiting (Amersfoort) maar Isluitend onder de feitelijke woon- aars (Leusden) Hiertegen hebben wij grote bezwaren, nieuwste gids van het telefoondis- ict Utrecht vermeld onder de woon- aats Leusden als kengetal 03496. Dit ngetal is echter slechts juist voor 60 vermeldingen onder dit plaats- amhoofd. De woonplaats Leusden kent iminste 7 verschillende kengetallen vel als volgt 3496) Leusden (was vroeger Hamers veld): 1660 vermeldingen 3425) Achterveld (alhoewel het net van Achterveld ook onder de ze naam nog in de gids voor komt) 112 vermeldingen 3490) Amersfoort: 985 vermeldingen 3495) (was vroeger Stoutenburg): 17 vermeldingen 3498) Woudenberg- 50 vermeldingen 3497) Scherpenzeel 11 vermeldingen 3499) 1 vermelding 3438) Maarn. 2 vermeldingen Bovendien komen npg 3 vermel den van 030 (Utrecht) en 1 van 010 otterdam) onder woonplaats Leusden or Voor de gebruiker van de gids is het verwarrend dat bij de plaatsnaam eusden" het kengetal 03496 wordt rmeld, terwijl dit maar voor iets «er dan de helft der aansluitingen ldt. De chaos in de gidsvermeldingen >rdt echter nog groter als men moet iststellen dat de abonnees van het Achterveld, alhoewel deze plaats woonplaats is opgegaan in de ge- «ente Leusden (net zoals Stoutenburg Leusbroek en Hamersveld) in de gids separaat worden vermeld onder het hoofd „Achterveld". Maar dat is nog niet alles Een abonnee in Stoutenburg met een aan sluiting onder het net Achterveld wordt toch in de gids niet vermeld onder „Leusden" Ik vraag mij af waarom dan niet alle aangeslotenen van het net Achterveld onder de feitelijke woon plaats Leusden worden vermeld? Wij gaan nog even door Het telefoon- district Utrecht is blijkbaar nog steeds niet op de hoogte van het feit dat de plaatsnaam Hamersveld al en kele jaren niet meer bestaat Deson danks worden in de nieuwste gids bij de voormalige aansluitingen in het voormalige Hamersveld (thans. Leus den-Centrum) behalve de straatnaam ook de plaatsnaam Hamersveld ver meld. Maar de nieuwe abonnees in Leusden-Centrum (het voormalige Ha mersveld) worden vermeld zonder plaatsnaam-aanduiding. De plaats naam Hamersveld dient dus te ver vallen. De abonnées in Leusden-Zuid (vroe ger Leusbroek) behoren groten deels tot het net Amersfoort, zij wor den wel met het kengetal van Amers foort vermeld maar met een straat- adres zonder plaatsnaam Dit nu sticht de grootste verwarring. De gebruiker van de gids wordt voor de plaatsnaam dus verwezen naar de bovenkant van de bladzijde, daar staat Leusden (03496). Welk kengetal moet hij nu draaien? Ik ben van mening dat achter de woon plaats Leusden geen kengetal vermeld mag worden, maar wel bij elke ver melding met daarbij het juiste post- afres met de juiste plaatsnaam voor de postbezorging. Dus voor een abonnée in Leusden-Centrum (03496) Leusden-C Leusden-Zuid. (03490): Leusden-Z. Stoutenburg: (03495) of (03425): Stou tenburg Achterveld: (03425) -Achterveld (de separate vermelding van een plaats Achterveld vervalt dan) enz. enz Om zakelijke redenen (vooral ver keer met abonnees buiten Leusden of Amersfoort en niet te vergeten buitenlandse relaties) hebben wij ons nummer en adres ook onder het net Amersfoort laten vermelden. Ook een chirurch deed dit, de GGS, het wa terleidingsbedrijf en het gasbedrijf chirurch deed dit, de GGD, het wa- Mijns inziens kan de PTT er be slist niet toe overgaan de aansluiting onder de feitelijke woonplaats te ver melden Hoe zou een inwoner van Leusden dan bijvoorbeeld bij een on geval snel de Amersfoortse GGD kun nen bellen of het waterbedrijf of het gasbedrijf? Mede gelet op de recente samen voeging van de gemeenten Amersfoort met Hoogland en Bunschoten en Hoog land vraag ik mij toch wel af hoe men dit in Utrecht denkt op te lossen^ Zo lang er niet een kentgetal per grotere regio bestaat zal men de mogelijkheid pnder de feitelijke woonplaats en in het net waartoe men behoort Mocht dit om technische reden niet (meer) mogelijk zijn, zou men in het overgangsstadium bij elke vermelding het volledige adres met plaatsnaam en het juiste kengetal moeten ver melden. Aangezien ik de chaotische samen stelling van de telefoonnummers van Leusden in de nieuwe gids een zaak van algemeen belang vind, zend ik afschriften van deze brief aan Burge meester en Wethouders van Leusden, d§ Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort, en de redactie van de Leusder Krant te Leusden-Centrum. Vertrouwende dat het u mogelijk zal zijn in samenspraak met alle betrok ken autoriteiten tot een acceptabele oplossing te komen, verblijf in inmid dels, u bij voorbaat dankend voor de te nemen moeite. Gerhard Wouters, Arnhemseweg 19, Leusden/Z. aanduiding en de onderbrenging in de telefoongids moet nu snel worden ge pakt. Daarbij achten wij het in eerste instantie noodzakelijk, dat evenals met Achterveld het geval is, Leusden/Zuid, Leusden/Centrum en Stoutenburg los gekoppeld worden totdat één kengetal is bereikt In de eerstvolgende uitgave van de gids dient onder Leusden/Cen trum in ieder geval de vermelding te staan: „voorheen Hamersveld", en on der Leusden/Zuid „voorheen Leus- broek". Het enige probleem blijft dan de verschillende kengetallen. Wie een betere oplossing op vrij korte ter mijn weet, mag z'n vinger opsteken.... red. LEUSDEN - Bij het gemeentebestuur is een verzoek binnengekomen van de Stichting voor Gereformeerd Onder wijs te Leusden om overeenkomstig artikel 72 der lager-onderwijswet 1920 medewerking te verlenen voor het stichten van een school voor gewoon lager onderwijs te Leusden-C. Het verzoek voldoet aan de vereisten Ten aanzien van de vereiste verklaring waaruit blijkt, dat de school bij haar opening zal worden bezocht door ten minste 50 leerlingen, merken b en w het volgende op. „Door het schoolbestuur is een lijst overgelegd waaruit blijkt dat de school bij haar opening op 1 augustus 1974 zal worden bezocht door 51 leerlingen Bij controle van deze lijst is gebleken, dat één leerling niet mag worden me- degerekend. Het betreft hier een leer ling woonachtig in Leusden-Z welke thans de Chr Basisschool aldaar be zoekt Bedoelde leerling woont thans binnen een afstand van 4 km. van de door hem bezochte school, terwijl er voor hem indien hij de school zou verlaten plaatsruimte beschikbaar zou blijven Overeenkomstig het bepaalde in artikel 73, lid 4, onder b der wet kan bedoelde leerling niet worden me- degerekend Er resteren derhalve nog 50 leerlingen die de school bij haar opening zullen gaan bezoeken, zodat voornoemd schoolbestuur ook op dit onderdeel aan de wettelijke vereisten voldoet. Gelet op het aantal leerlingen van 50, kan men van start gaan met een tweeklassige school Uitgaande vaneen voorzichtige prognose hoopt men in 1980 te zijn uitgegroeid tot een vijf- klassige school met ongeveer 134 leer lingen. Zoals reeds opgemerkt, wil men op 1 augustus 1974 de nieuw te stich ten school openen. Als mogelijkheid voor de huisvesting van deze school gaan de gedachten uit naar de leeg staande lokalen achter het St. Ansfn- dusgesticht. Deze huisvesting zal ech ter van tijdelijke aard zijn, want in dien deze school verder gaat uitgroei en zal naar meer permanente huis vesting moeten worden omgezien. Deze tijdelijke voorzieningen kunnen echter worden getroffen op basis van het thans te nemen raadsbesluit. B enw. adviseren de raad de gevraagde mede werking te verlenen. veld" zou worden teruggebracht tot een zesmansschool De aanmelding van nieuwe leerlin gen aan die school was echter nog dermate groot, dat het eerste leer jaar in twee groepen moest worden gesplitst, waardoor nog een zevende leerkracht nodig was Dit werd mede veroorzaakt door de nieuwe aanmel dingen uit de wijken „De Wetering" en „Alandsbeek" De opzet van bovengenoemd school bestuur is, om in de nabijheid van de wijken „de Wetering" en „Alandsbeek" de derde Prot. Chr Basisschool te realiseren, welke dan moet dienen voor de opvang van leerlingen uit genoemde wijken. Zoals waarschijnlijk bekend zal zijn, zijn in het bestemmingsplan „Alandsbeek" in totaal twee nieuwe scholencomplexen gepland Het R. K onderwijs is in dit gebied reeds ver tegenwoordigd door de basisschool ..Klimop", zodat het voor de hand ligt dat deze beide nieuwe scholen complexen bestemd gaan worden voor het Prot. Christelijk- en het Openbaar Onderwijs. Met deze opzet is door eer dergenoemd schoolbestuur ook reke ning gehouden bij het indienen van het verzoek. Bij de te stichten kleuterscholen kan dezelfde opzet worden gemaakt. Bij het raadsbesluit van 26 juli 1973 werd reeds medewerking verleend voor de stichting van een derde Prot. Chr kleuterschool in Leusden-C In af wachting van de realisatie van deze derde Prot Chr Basisschool zal het waarschijnlijk nodig zijn, dat er een aantal tijdelijke voorzieningen wordt getroffen. Deze voorzieningen kunnen dan plaatsvinden op basis van het thans te nemen raadsbesluit B en w advi seren de raad de gevraagde mede- - werking te verlenen EEN ADVERTENTIE IN ONZE KRANT BEREIKT EEN GROTE LEZERSKRING. PROBEER HET EENS! LEUSDEN/ZUID - Wist u, dat er in Leusden-zuid al zevenenveertig jaar een christelijke gemengde zangvere niging bestaat? Het aantal leden is op dit moment erg klein slechts negen tien. Te weinig om als zodanig ook maar iets „naar buiten" te brengen. Omdat de dirigent, de heer Brinks ook dirigent is van het kerkkoor in Baarn, is het de Leusdende zangver eniging met de hulp van het Baarnse koor, nog elk jaar gelukt om een zang uitvoering te geven in de kerk. Ook in het voorjaar van 1974, vermoedelijk februari, kunt u de koorzang weer beluisteren in de Dorpskerk in Leus den-zuid. Het voortbestaan van de vereniging ACHTERVELD - De heer E de Wijs uit Achterveld behaalde op de tentoon stelling van de Eerste Amersfoortse Kanarie Vereniging „Vogelvaria" een fraai resultaat. Hij werd met een reses- sieve witte kanarie algemeen kampioen van de vereniging. De heer de Wijs die de laatste jaren veel pech heeft ge had met het kweken van kanaries - hij heeft hierdoor enige jaren niet aan de tentoonstelling kunnen deelnemen is met dit resultaat uiteraard zeer ver heugd. Het aantal behaalde punten, 89+, is hoog. De trotse bezitter hoopt met het kostbare vogeltje nu ook goede broedresultaten te behalen. komt nu door ontoelaatbare onderbezet ting bij verschillende partijen, in ge vaar Wanneer u het op prijs stelt, dat deze vorm van ontspanning op het kulturele vlak blijft voortbestaan, wordt u vrien delijk verzocht het koor eens op te zoeken in het Groene Kruisgebouw aan de de Roo van Alderwereltlaan op maandagavond te 20.00 uur. Stelt u zich er eens van op clehoogte wat het koor presteel t, en hoe-gezellig de sfeer is. Het verplicht u tot niets. Maar mis schien was u al lang van plan om weer eens te gaan zingen, en gaat er voor voelen om in het Leusdense koor mee te zingen De gemeente Woudenberg, Leus- dens buurgemeente, heeft een bloeiend koor Het zou toch jammer zijn, als deze vorm van cultureel gebeuren uit onze gemeente verdwijnt! Voor inlichtingen kunt u zich wenden tot de heer J. Griffioen, voorzitter. Van Boetzelaer van Oosterhoutlaan 6, tele foon 03490-10987 (Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - De Hifi- stereo en squadrafonie-show van de firma Jensma uit Leusden/Centrum in 't Ros Beyaart, heeft vorige week vrijdag en zaterdag veel belangstel lenden getrokken. Het was bijzonder druk en bovenal gezellig, dankzij ook de wijze waarop één en ander werd georganiseerd. De redaktie tekent hierbij het vol gende aan: De telefoonchaos in de gemeente Leusden is inderdaad enorm De ver warring is echter nog groter, dan in de uitgebreide brief van de heer Wou ters naar voren komt. Want niet zo lang geleden is de telefoondienst be gonnen met het uitgeven van telefoon nummers in Leusden/Zuid met het kengetal van Leusden/C. (03496). Het gevolg hiervan is, dat het kan voorko men, dat iemand in Leusden/Zuid, die zijn buurman wil bellen, eerst het kengetal moet draaien.... Dit is een ge volg van het feit, dat de telefooncentra le van Amersfoort vol is. Het streven is er nu op gericht om Leusden/Zuid en Leusden/Centrum in de toekomst onder één kengetal te brengen. In Leusden/Centrum is een nieuwe tele fooncentrale in aanbouw. Als iemand van buiten de gemeente iemand wil bezoeken en het adres niet goed weet, zal hij enorme moeite hebben dat in de telefoongids onder de kop Leusden te vinden. Leusden/Cen trum wordt in de gids nog vrij vaak aangeduid als Hamersveld en zij, die de achtergronden niet kennen, zitten met hun handen in het haar De naam- LEUSDEN - 't Zit mevrouw W. J. van den Berg, hoofdleid ster van de openbare kleuter school „De Blokkendoos" (aan de Charlotte de Bourbonlaan te Leusden-Zuid) erg hoog. En ze wil er graag over spreken, want ze hoopt nog steeds er iets aan te kunnen verbeteren. Haar mooie kleuterschool is het mikpunt van baldadige jongens en meisjes, die zo veel vernielen, dat zij er mistroostig door is. Sinds de opening van het ge bouw heeft de kleuterschool last van oudere kinderen, die óp de speelplaats van de school ko men spelen, en die uit verve ling of baldadigheid, tot ver nielingen overgaan. „Een hele waslijst vernielingen is het lang zamerhand geworden", zegt me vrouw Van den Berg. Moedeloos geworden door de vele waarschuwingen, die zij heeft laten horen, en die niet hielpen, wil zij graag door mid del van de krant een dringend beroep op de ouders doen Zij zou er prijs op stellen, wanneer de ouders er hun kinderen op willen wijzen niet mee te doen aan deze zinloze vernielingen. „Het opvoedingspatroon van de ouders is bepalend voor het ge drag van de kinderen De ouders zouden hun kinderen moeten zeg gen. dat het niet goed is om de dingen van anderen stuk te slaan Het is immers ook niet prettig, wanneer de spullen van die ou ders worden vernield? „Wat jij niet wilt dat jou geschiedt, doe dat ook aan een ander niet". Eén van de eerste beginselen, dat een kind zich eigen moet ma ken. Het is onbegrijpelijk, dat dit beginsel niet als eerste punt door de ouders aan hun kinderen wordt onderwezen." Verwonderd en teleurgesteld is mevrouw Van den Berg over de geringe medewerking en belang stelling van de zijde van de ou ders „Hun eigen kinderen zijn er nooit bij. 't Zijn altijd de kin deren van anderen, die het heb ben gedaan. En toen ik eens de jassen van de jongens, die zand door de uitzetruitjes naar binnen gooiden, in de school achter slot en grendel deed, kwamen de ou ders met opgestoken zeilen bij mij Waarom ik zulke maatre gelen had genomen!" Steeds schiet mevrouw Van den Berg weer iets te binnen als zij de lijst van vernielingen begint op te sommen Ingegooide ruiten. Kapot- gegooide buitenlantaarn Uit de muur getrokken bel (de draden hangen momenteel op kleuter- grijphoogte uit de schoolmuur naar buiten). IJzeren staaf van bet klimrek afgebroken. Bakste nen en tegels in het dak kapot- getrapt, zodat er verschillende lekkages in de lokalen ontstonden. Met schroevendraaiers werden van buitenaf de kleine uitzet- raampjes geforceerd, waardoor heen de inhoud van de zandbak in de lokalen werd gedeponeerd. Zelfs werd wel eens de deur van de speelgoedkast kapotgetrokken. „En laatst moest de politie W m m 0 w f P m ik. r I i i gewaarschuwd worden omdat er op de speelplaats een vuur werd gestookt. De kinderen in deze omgeving verkeren in een be voorrechte positie ten opzichte van de kinderen van flatbewoners in grote steden Het is toch echt niet zo dat ze hun agressie in vernielingen kwijt moeten! Het ligt zonder meer aan de tekort komingen in de opvoeding van de ouders. Deze wijzen hun kinderen er niet of onvoldoende op wat het allemaal kost, als die ver nielingen moeten worden her steld. De gemeente moet het laten repareren. Wij zitten maan den met de ellende. Denken die ouders en die kinderen daar dan nooit eens aan?" Mevrouw Van den Berg hoopt ook, dat de politie tijdens zijn patrouillering de moeite wil ne men om de speelplaats op te lopen en te zien of er jongens bezig zijn met hun vernielend werk Als de jongens weten, dat de politie dit gebouw in de gaten houdt zal dit zeker preventief werken! i i i i i i* i i i i i i i

Leusder Krant | 1973 | | pagina 13