„Rijksweg 28 ingraven, Verkeersbrigadiers ™GPflSflDE an aanvaardbaar" „Argumenten tegen de realisering van de Rijksweg 28 onvol doende gemotiveerd" Opbrengst Israël-aktie f6000,- Raad Leusden met ontwerp plan Den Treek „Groeikernen moeten niet (wachten op derde nota R.O." ESTEMMINGSPLAN DEN TREEK: Naamgeving wegen in de Wetering B. EN W.: 6 december: Later naar school Antwoord van minister op vragen kamerleden: Hier kunt u zich opgeven: ItfDERDAG 29 NOVEMBER 1973 LEUSDER KRANT van 50.000 tot 55.000 Ten behoeve daarvan wordt een belangrijk natuur gebied oostelijk van het Valleikanaal opgeofferd, zonder dat vaststaat dat dit vanuit de landelijke visie op deze groeikern nog noodzakelijk is Antwoord van minister Gruyters (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Órde ning). (Ingezonden 12 november 1973). De ondergetekende acht het niet ver standig wanneer in het bijzonder de in de Nota Volkshuisvesting aangewezen groeikernen zouden wachten met het voorbereiden van bestemmingsplannen tot het verschijnen van de Orienterings- nota en de Derde nota over de ruimte lijke ordening De ontwikkeling van deze kernen past nl in het nationaal ruimte lijk beleid, dat - zoals in de memorie van toelichting medegedeeld - gericht is op o.a. het open houden van het middengebied en op de gebundelde op vang van de uitwaartse uitstraling van de randstad. Een stilstand in de plan- voorbereiding bij met name de aan gewezen groeikernen komt hem in dit licht bezien onnodig en ongewenst voor De ondergetekende acht het evenwel niet uitgesloten, dat ook ten aanzien van de aangewezen groeikernen op LEUSDEN - In de zg driehoek van het plan de Wetering zijn twee wegen aangelegd Het zijn beide doodlopende wegen die toegankelijk zijn vanaf de Esdoornhof. B en w. stellen de raad voor deze wegen ook Esdoornhof" te noemen hetgeen oorspronkelijk reeds in de bedoeling heeft gelegen De reeds be staande woningen aan de Esdoornhof zijn oneven genummerd, zodat zonder overlast aan de huidige bewoners aan de 16 nieuwe woningen even nummers worden gegeven. Hebt u iets te verkopen? Plaats een LEUSDERHEITJE! DE TIJDEN Als u zich aanmeldt als vrij willige klaar-over, dan hebt u ééns in de vijf, zes weken „dienst" op de volgende tijden: 's morgens van 8.25 tot 8.45 uur; 's middags van 12 tot 12.15 uur, van 13.10 tot 13 30 uur en van 15.45 tot 16 uur. Voor de woensdag alleen van 8.25 tot 8.45 uur en van 12.15 tot 12.30 uur. U hebt toch ook wel één dag in de vijf zes weken ter beschikking? Desgewenst kan overlegd wor den welke dag u het beste schikt. Het torentje van oud Leusden, straks tussen de snelwegen? In dit opzicht moet het gemeente bestuur van Leusden afgaan op de ook recent herhaalde verzekeringen van provinciale en nationale overheid dat aan een wegensysteem als hier voor zien is, niet is te ontkomen en dat, zeker voor het hier geprojecteerde traject van Rijksweg 28, geen af doende alternatieven bestaan. Het standpunt ten aanzien van de zijtak naar de Stichtse Rotonde is bij bovengenoemde instanties iets genuan ceerder Daarbij speelt ook zeker een rol dat deze weg van meer regionale betekenis is (de aansluiting van vooral Amersfoort op het Rijksautosnelwe gennet). Omvang en plaats van deze aansluiting zijn nog niet geheel defi nitief. De kans dat het in het plan op genomen tracé uitgevoerd wordt, is echter groot, zo groot dat tenminste reservering in het bestemmingsplan verantwoord is Aangezien de bestaande hoofdver bindingen overbelast of nagenoeg over belast zijn, aangezien er nog geen tekenen zijn dat aan de groei van het autoverkeer op afzienbare termijn een einde zal komen, aangezien der halve maatregelen nodig zijn en aan gezien reéle alternatieve wegoplos- singen nog niet gevonden zijn, menen wij derhalve dat de tracés van Rijks weg 28 en de zijtak van de Stichtse Rotonde tenminste als reservering voor toekomstige wegaanleg op de kaart van dit bestemmingsplan opgenomen dienen te worden. Dit betekent echter nog niet dat ge noemde wegen geheel volgens de thans aanwezige plannen moeten worden uit gevoerd, met reclamanten zijn wij van mening dat de ligging van Rijks weg 28 op een verhoogd dijklichaam een aanzienlijke geluidshinder zal ver oorzaken en ook visueel bijzonder sto- (Van de redaktie) LEUSDEN/AMERSFOORT - De Israel - verkoopaktie, op woensdag 21 november in de Doopsgezinde kerk te Amers - foort gehouden, heeft in totaal f6000,- opgebracht. Geen gek resultaat als men bedenkt, dat er op die dag ook verkiezin gen in de gemeente Amersfoort werden gehouden, waardoor ver schillende mensen waarschijn lijk niet aan een bezoek aan de kerk zijn toegekomen. De or ganisatoren brengen dank aan iedereen, die desondanks toch zijn geweest en hun steentje hebben bijgedragen aan de to tale opbrengst, die zoals be kend, bestemd is voor huma nitaire doeleinden in Israël. (Van de redaktie) LEUSDEN - In verband metst. Niko- laas op 5 december a.s. zullen alle scholen op 6 december 's morgens om HALF TIEN beginnen. |(Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - Op 10 oktober 1973 stelden de Tweede kamer aden V. v. Doef (P.v.d.A.) Terlouw (D'66), Van Gorkum (PPR) en Van der ILek (PSP) vragen over het opschorten van gemeentelijke bestemmingsplan nen in afwachten van de derde nota Ruimtelijke Ordening. Zij spitsten de vraag toe op de situatie in Leusden. Kortgeleden werd antwoord van minister Gruyters ontvangen. Hierbij publiceren wij de vragen nogmaals, gevolgd met bet antwoord Minister Gruyters geeft daarin duidelijk te verstaan, dat het vooral ten aanzien van groeikernen niet verstandig is op de derde nota R. O. 'e wachten. Met andere woorden: Leusden kan rustig doorgaan op de reeds •"geslagen weg tot nader order. Vraag van de leden Van der Doef (P.v.d.A.), Terlouw (D'66), VanGorkum (PPR) en Van der Lek (PSP) over het opschorten van gemeentelijke bestem mingsplannen in afwachting van de derde nota Ruimtelijke Ordening. (In gezonden 10 oktober 1973). Is het niet verstandig dat gemeenten, pn in het bijzonder de aangewezen groeikernennu even wachten met het maken van bestemmingsplannen, omdat £r een derde nota Ruimtelijke Orde ring komt, en als voorbode daarvan oen orienteringsnota is aangekondigd 'n de memorie van toelichting bij de begroting 1974 van Volkshuisvestingen Ruimtelijke Ordening, zodat een situa- 'ie wordt voorkomen, waarin nog plan nen worden ingediend, gebaseerd op in middels verouderde prognoses en visies, welke plannen te gelegener tijd weer zouden moeten worden aangepast aan de toekomstplannen van de natio nale overheid? TOELICHTING In de gemeente Leusden zijn door burgemeester en wethouders be stemmingsplannen ingediend - waar over binnenkort door de raad beslis singen moeten worden genomen - welke gebaseerd zijn op de tweede nota Ruimtelijke Ordening en uitgaan van een in het jaar 2000 te bereiken inwonertal langere termijn wijzigingen zullen op treden in de taakstelling ten aanzien van de uiteindelijke omvang van deze kernen en de fasering waarin deze omvang wordt bereikt. Met het oog daarop acht hij ook bij deze kernen een voortdurend onderzoek naar de verschillende plancomponenten, zoals de groei van de bevolking, de werk gelegenheid, infrastructuur enz. en - in verband daarmee - een flexibele plan ning noodzakelijk LEUSDEN - De raad van degemeen- te Leusden komt op donderdag 29 no vember 1973 om 19 30 uur ten ge meentehuize te Leusden-C bijeen. Op de agenda staan de volgende voorstel len: 1. Opening 2 Mededelingen 3 Ingekomen stukken 4. Notulen 5 Voetgangersoversteekplaats Mid denweg. 6 Voorrangsregeling splitsing Hes senweg/Jan van Arkelweg te Ach terveld 7. Verlenging termijn van ontruiming van het pand Jan van Arkelweg 12 te Achterveld 8. Instellen parkeerverbod plan ,,De Wetering" 9 Naamgeving wegen in ,,De Wete ring" 10 Wijziging verordening tegemoet koming kosten raadsfracties 11 Verkoop van twee kavels bouw terrein in plan Alandsbeek-Oost aan de heren J. L. A. Veldkamp en M. van Aken 12 Voorbereidingsbesluit kern Ach terveld en perceel Hessenweg 189a 13. Vaststelling ontwerp - bestem mingsplan ,,Den Treek" 14 Wijziging Algemeen Ambtenaren reglement 15. Voorlopige vaststelling bedragen openbaar lager onderwijs 1972 16 Tussentijdse driejaarlijkse afre kening 1968 t/m 1970 gewoon la ger onderwijs 17. Voorlopige vaststelling bedragen openbaar kleuteronderwijs 1972 18. Organisatie financ administratie en kasbeheer gemeente 19 Voorschot extra vergoeding aan schoolbesturen i.v m. gemeente lijke overschrijding bedrag per leerling over het driejaarlijks tijd vak 1968/1970 20. Stichting 3e Protestants Christe lijke Basisschool te Leusden-C. 21. Stichting bijzondere school voor Gereformeerd lager onderwijs te Leusden-C. 22. Herstemming over de voorstellen tot aanpassing van de navolgende belastingen a personele belasting; b hondenbelasting, 23. Verhoging subsidie vereniging ,,Het Groene Kruis afd. Hoevela ken 24 Voorstellen tot uitneming van gronden uit het Grondbedrijf t.b.v de bouw van de volgende scholen»" a geïntegreerde kleuter/basis school in plan „Alandsbeek- West", m b. R K. basisschool ..Onze We-^ reld" te Achterveld; c. 2e geïntegreerde kleuter-/ basisschool in plan „Groen- houten" 25. Vaststelling krediet in rekening- j courant voor 1974 26. Voorstel tot vaststelling van de verordening op de heffing en in- vordering van marktgeld in de gemeente Leusden 27. Aanvraag leningen en jaarlijkse-- bijdrage t b.v. 22 onderhands aanbestede woningwetwoningen i/H plan „Groenhouten". 28. Uitneming van grond uit het Grond- J bedrijf t.b.v. de bouw van 22 wo- J ningwetwoningen in plan „Groen-J houten" 29 Aanleg boomkwekerij in het plan „Het Ruigeveld". a 18e begrotingswijziging grond^ bedrijf 1973, b. 62e begrotingswijziging alge- mene dienst 1973 30 63e begrotingswijziging algemene 1 dienst 1973; krediet herstel dak I openbare kleuterschool Leusden-1 Z I 31 64e begrotingswijziging algemene I dienst; krediet aanschaf mechani- I sche verkeerstellers I 32. Diverse grondaankopen en -ver- kopen D a. 19e begrotingswijziging grond- 1973, b 65e begrotingswijziging alge- mene dienst 1973 33. Rondvraag 34 Sluiting I lyaD de redaktie) LEUSDEN - Vanavond zal de raad van ,eusden het ontwerp-bestemmingsplan Treek in behandeling nemen In ilaal zijn 33 bezwaarschriften tegen jt plan ingediend. Verschillende de- taren zijn door b. en w. gegrond (jrklaard en het ontwerp zal naar inleiding hiervan - indien de raad larmee instemt - worden aangepast, jet belangrijkste bezwaar dat in de aeeste bezwaarschriften naar voren ,am is de aanleg van een zijtak van ijksweg 28 door het gebied van Den [reek B. en w. gaan hier uitgebreid pP in. Zij schrijven het volgende: (letterlijk citaat) „Bezwaar wordt gemaakt tegen de |»rgenomen aanleg van Rijksweg 28 4 de zijtak naar de Stichtse Rotonde [cidat daardoor een groot verlies aan rcreatieterreinen ontstaat, omdat |-/,e wegen ernstige geluidshinder zul- L veroorzaken en omdat dit gedeel telijk zal geschieden op eenlandschap- laJervend dijklichaam, waardoor endien het aspect van Oud Leusden, Kiral in de vorm van de toren en de Lbijgelegen boerderij, die beide als Eonument beschermd zijn, ernstig ge- thaad zal worden. f De raad wordt verzocht er bij de kimster op aan te dringen geen weg- (inleg te doen plaatsvinden, mede on- motivering dat de bestaande weg llrecht - Amersfoort nog is te ver- ;n, en dat vlotte verkeersstro- tot elke prijs een achterhaalde Ipvatting is In twee bezwaarschnf- l>n wordt erop aangedrongen dat, mocht Rijksweg 28 toch uitgevoerd worden, Jeze weg ingegraven zal worden aan- lelegd. in plaats van opgehoogd. rend zal zijn Een ingegraven uitvoe ring behoort technisch zeker tot de mog°lijkhede/i en hoeft op de ligging van het wegtracé geen invloed te heb ben Mogelijk kan een dergelijke uit voering leiden tot enige kostenstij ging bij de uitvoering van de Rijksweg, maar wij menen dat de winst, in de vorm van een beperkte schade aan het gebied van den Treek, opweegt tegen deze hogere kosten. Wij stellen dan ook voor. a in het bestemmingsplan den Treek gronden te reserveren voor de aan leg van Rijksweg 28 en de zijtak naar de Stichtse Rotonde. Daarbij wijzen wij erop dat motivering en realisering van deze wegen in wezen tot de verantwoordelijkheid van bo- vengemeentelijke instanties be horen, b. aan de aldus geschapen mogelijk heid van aanleg de uitdrukkelijke voorwaarde te verbinden dat de schade aan de aangrenzende bos gebieden en aan de kern Oud-Leus den zo beperkt mogelijk dient te zijn, en dat Rijksweg 28 derhalve uitsluitend in een ingegraven lig ging aanvaardbaar is. Dit is con creet tot uitdrukking te brengen in het bestemmingsplan door binnen de bestemming „wegverkeersdoelein- den" de aanduiding van de rijbanen zodanig te veranderen dat de in gegraven ligging tot uiting komt. Eqn besluit van de raad in deze zin zullen wij tevens ter kennis brengen van Rijkswaterstaat. Ten aanzien van de ingediende be zwaarschriften kan gesteld worden dat de argumenten van de reclamanten te gen realisering van bedoelde wegen onvoldoende zijn gemotiveerd om tot gegrondverklaring te kunnen overgaan, maar dat de bezwaren tegen de ver hoogde ligging van Rijksweg 28 ge grond zijn," aldus burgemeester en wethouders in hun antwoord. VOORZIENINGEN Het ligt in de bedoeling om het ge vaarlijke kruispunt Hamersveldseweg - Noorderinslag binnen niet al te lange tijd van een volledige verkeerslicht- installatie te voorzien Het is echter nog niet zover en tot dat tijdstip is het een extra gevaarlijk punt, om dat automobilisten vanaf het centrum van het dorp op de Hamersveldseweg rechtsaf kunnen slaan de Noorderin slag op, zonder rekening te hoeven houden met de verkeerslichten voor het zebra-pad. Het is trouwens moei lijk om vanaf de Hamersveldseweg te constateren of het licht op rood of groen staat. Ook voor het rijwielpad lossingen de moeilijkheden voor de verkeersbrigadiers hier wat te ver zachten Het kruispunt Middenweg-Asschat- terweg (reeds eerder genoemd) zal beslist in aanmerking komen voor een komplete verkeerslicht-installatie. Maar om aan al deze wensen te kun nen voldoen is geld nodig. En tijd. Om ongelukken voor onze kinderen te voorkomen, heeft de organisatie van vrijwillige verkeersbrigadiers uw vrij willige hulp nodig Het zijn in het algemeen steeds de zelfde ouders, die bereid zijn om te Het onoverzichtelijke kruispunt Hamersveldseweg - Noorderin slag. U kunt zich opgeven als klaar- over bij de volgende kontaktper- sonen: mevrouw Klare, Dashorst 1, tel. 2403; de heer v. d. Water, Princenhoflaan 3, tel. 1519; me vrouw Stork, Wilgenlaan 36, tel. 2186; mevrouw Boer, Prunuslaan 14, tel. 1995; de heer Van Dijk, Berkenlaan 18, tel. 1404. U kunt zich ook opgeven bij de scholen. Zij geven uw naam en adres graag door! Ter overweging bij deze bezwaren loge het volgende gelden. Wij zijn ons er wel degelijk van iwust, dat aanleg van Rijksweg 28 ;d van de zijtak naar de Stichtse Ro- mde. zoals in het ontwerp-bestem- lingsplan opgenomen, een aantal ern stige bezwaren met zich meebrengt, leide zullen een grote oppervlakte in islag nemen, waarop zich thansover- iegend bossen bevinden Het wegver- ieer op deze wegen zal ongetwijfeld een strook ter weerszijden van deze egen geluidshinder veroorzaken die bruikbaarheid voor recreatie of woning zal verminderen Deze we ien zullen een barrière vormen die !c bestaande relaties tussen de ge- lijjden ter weerszijden ervan zullen Remmeren of tenminste bemoei lijken En tenslotte zal, ondanks alle iaraan te besteden zorg. het aspect an deze wegen in vele gevallen sto- eml zijn Aangezien echter andere redenen lóór aanleg van deze weg pleitpn, kun de genoemde bezwaren op zich geen reden zijn de aanleg niet te laten gaan. Voor- en nadelen [lullen tegen elkaar afgewogen moeten lorden De voordelen liggen echter >p een geheel ander vlak dan de na- De nieuwe Rijksweg zal het duitstuk vormen van een belangrijk iysteem van hoofdverkeersverbin- [dingen tussen het westen des lands lerzijds en het noorden en oosten loderzijds. Tevens zal hij een be- [langnjke functie vervullen voor het ionale verkeer tussen Amersfoort [en Utrecht. Beide relaties zijn zeer intensief, de bestaande wegen die deze erkeersstroom op moeten vangen zijn iverbelast of zo zwaar belast dat bij n geringe toename van de verkeers intensiteit overbelasting zal optreden. De keuze of een verkeersoplossing, zo- ils hier voorzien is, inderdaad nood- izakelijk is - en zulks ondanks de ge- Inoemde bezwaren en ondanks de mo gelijkheid dat alternatieven op zijn minst uitstel van verwezenlijking zou den kunnen betekenen - is uitsluitend 'vanuit een bovengemeentelijk standpunt 'te bezien. FIETSVERBINDING Binnen niet al te lange tijd zal er een fietsverbinding worden gecreeerd vanaf de Wilgenlaan naar de school in de Wetering. Dat is al een enorme verbetering, want het kruispunt Mid- denweg/Asschatterweg is momenteel één van de gevaarlijkste Daar zal ook een zebrapad worden aangelegd. De fietsende schooljeugd zal dan via de binnen-route naar school gaan, wat aanmerkelijk veiliger is. MINSTENS TWEE Dit gevaarlijke punt wordt momen teel slechts „bediend" door één ver- keersbrigadier. Dat is veel te weinig. Volgens de veiligheidsnormen zou op dat punt minstens twee klaar-overs zorg moeten dragen voor een veilige oversteek En dat kan, vooral als we bedenken, dat uit het plan De Wete ring slechts zes ouders hun medewerking verlenen aan de klaar- overdienst. Juist uit De Wetering zou een groter aantal medewerkers en medewerksters moeten komen. Men sen, wacht niet langer, geef u op! is momenteel geen enkele verkeers- voorziening aanwezig, zodat fietsers en brommers zich helemaal niet aan het verkeerslicht hoeven te storen. Een extra taak voor de verkeersbri gadiers, die eigenlijk ogen tekort ko men om alles in goede banen te kun nen leiden. TIJDELIJKE OPLOSSINGEN Dezelfde moeilijkheden doen zich voor op het punt Rossenberglaan-Noor derinslag, waar evenmin voorzienin gen zijn getroffen voor het fietspad. Ook automobilisten, die vanaf Amers foort op de Noorderinslag rijden, kun nen, zonder rekening te houden met de verkeerslichten, linksaf de Rossen berglaan inslaan, met alle gevaren daaraan verbonden voor de overste kende kinderen. Het ligt in de bedoe ling om metterdaad hier een komplete verkeerslichtinstallatie te plaatsen. Men zal trachten om met tijdelijke op helpen, waar dit nodig is en dat is* wel een compliment waard Maar hetn is niet genoeg Het is niet juist, datw steeds een beroep op dezelfde ouder#0 gedaan moet worden. Want de veilig heid van onze kinderen is een gezamen^® lijke taak. Daarom vandaag deze dnn- ff gende oproep aan u allen. Leg het/ niet naast u neer. P Als u tijd hebt om in te springenj wacht dan niet, maar geef u direkt* M op bij de desbetreffende kontaktper-j sonen. wiens namen bij dit artikel' staan vermeld. Morgen is het misschien te laat. 1 Voorkom, dat het misschien uw kind- 1 is, dat door een ziekenwagen wordft 1 thuisgebracht. Help de andere ver-r p keersbrigadiers bij hun nu te zware 1 taak. En blijf helpen! g Wij van de redaktie hopen volgende week te kunnen melden, dat het te- kort van 150 vrijwillige klaar-oversT is aangevuld. U ook?

Leusder Krant | 1973 | | pagina 3