Bananen, de boom - vers van zeldzaam verschijnsel Levensgevaarlijke toestanden rond wap-school Wip lodelwoning in plan roenhouten geopend St. Nicolaas feest van „Blijhof" Bestemmingsplan Alandsbeek ligt ter inzage VOOR DE KINDEREN ïerste woningen 1 dec. opgeleverd: IN LEUSDEN/ZUID Parkeerverbod De Wetering Eén jaar voor diefstal uit direktiekeet Deel van de Leusbroekerweg afgesloten (PtliDAG 29 NOVEMBER 1973 LEUSDER KRANT (Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - Het js verbazingwekkend, dat vrij wel niemand van de ouders der Wipwap-kleuters tot nu toe iets heeft gezegd over de toestand rond deze openbare kleuterschool jo het plan Rozenboom. Enige tijd geleden is men om en nabij de school begonnen met bouw- cerkzaamheden, een overigens oormaal verschijnsel in een be stemmingsplan. Door dezewerk- taamheden echter is de school bijna onbereikbaar geworden door de enorme moddertroep, die de straten bedekt. Enige tijd heb ben bouwputten de aandacht van de kleuters kunnen trekken, ter wijl nu nog steeds een viertal benzinemotoren in de omgeving van de school staan opgesteld voor het leegpompen van de bouw putten. Wij hebben er begrip voor, dat nabij bouwwerkzaam heden niet alles super-netjes schoon kan zijn. Maar we hebben er beslist geen begrip voor, dat de weg naar de school vrijwel onbegaanbaar is geworden zon der dat enige voorziening is ge troffen, terwijl als klap op de vuurpijl tegen alle veiligheids voorschriften in motoren vrijwel de gehele dag razen, zonder dat deze voldoende zijn afgeschermd. Een ongelukje zit in een klein hoekje, maar het is er wel om vragen als op een dergelijke ma nier wordt gehandeld. Vorige week vroegen wij op het gemeente huis of hieraan wat gedaan kon worden. Het zou bekeken en door gegeven worden aan de bouwon derneming. Tot nu toe is niets aan de toestand veranderd, (dinsdag middag 27 november). Vandaar enkele foto's ter illustratie met de hoop, dat er nu eindelijk een einde wordt gemaakt aan deze voor de kleuters levensgevaar lijke toestanden én de onbegaan bare wegen naar de school. Men heeft tegenwoordig de mond vol over de energie-crisis. Maar door deze troep wordt men boven dien gedwongen om de kinderen per auto naar school te brengen, want wandelen is er echt niet meer bij. En dan praten we nog niet eens over de vuile was, die de moeders na schooltijd dank zij deze toestanden te verwerken krijgen.... (foto's Leusder Krant). Benzine-motoren draaien onbe schermd tegen kleuter-vinger tje om en nabij de kleuterschool de Wipwap. Een enorme moddertroep rond de school. Kan dat niet anders? X. LEUSDEN/CENTRUM - 175 premie- rarwoningen zullen de komende raaan- in het plan Groenhouten opgele gd worden. Zaterdag 1 december zul- de eerste bewoners hun intrek io nieuwe huizen kunnen nemen. Voor tijd zal er wel niets meer aaD bestrating gedaan worden. Dit is :bter wel hard nodig en het is te $en dat de gemeente vlug wat aan blubbertroep doet, want vooral met weer van de afgelopen dagen is vrijwel onmogelijk op een rede- Jlte manier het huis in of uit te stap- to. Makelaarskantoor Wijnand vanHase- zorgt voor de verhuur en het be er van de woningen. De modelwo- lag is sinds zaterdag te bezichtigen, -ie dag van 20 00 tot 22.00 uur en terdags van 14.00 tot 17.00 uur. huren zullen ongeveer f410,00 a 50,00 bedragen. De definitieve huur ïrdt nog vastgesteld. Voor deze prijs woont u dan een huis met op de $ane grond een ruime hal, een u- irmige kamer en ruime keuken (de token is ingebouwd, vandaar deze arm). Op de eerste verdieping zijn 3 ruime slaapkamers gesitueerd met een bad kamer met ligbad waar ook de moge lijkheid is een wasmachine te plaatsen. Op de tweedeverdieping is tenslotte de vierde slaapkamer. Erg ruim met een kantelraam Voor deze huizen komen het eerst mensen in aanmerking die in Leusden werken en niet wonen. Daarna komen de mensen uit Amersfoort aan de beurt Hiervoor komen dan weer huizen in Amersfoort beschikbaar. Tot slot wor den de overigen belangstellenden naar datum van inschrijving behandeld. Voor deze huizen is toch wel een inkomen van plm. f25.000 nodig. Voor deze huurwoningen is behoor- wat interesse. Zaterdag, de openings dag, kwamen er ondanks het slechte weer wel zo'n 150 mensen een kijkje nemen. Voor de firma Haanschoten uit Bar- neveld heeft de heer Halle de inrich ting ontworpen in samenwerking met de heer Nijzink uit Zwolle De inrichting is werkelijk een plaatje geworden. Beneden komen de kleuren appelgroen, bruin en wit regelmatig terug. Door de consequente doorvoe ring van deze kleuren wordt een erg mooi geheel verkregen Ook de slaap kamers zijn bijzonder leuk ingericht in erg fijne tinten (Paars-geel, groen- rood en een in terra-tinten). In de bad kamer voert oranje de boventoon en van de zolderkamer was iedereen hele maal weg". Deze kamer was in bruin en oranje gehouden en de mogelijkhe den van deze schuine ruimte waren optimaal benut. In zo'n modelwoning blijkt wel wat men met vakkundig inrichten kan be reiken. Mensen met voldoende fantasie zullen er dan ook heel wat van kunnen i maken Vooral de u-kamer beneden is unoeilijk in te richten, maar als dit jjoed gedaan wordt, kan men een apart effect verkrijgen. Al met al hebben deze huizen echt wel veel mogelijkheden, vooral voor fantasierijke mensen. En als u niet over zoveel ideeen beschikt zijn er altijd wel mensen die u willen helpen. In ieder geval is het zeker de moeite waard eens in Groenhouten te gaan kijken (Van de redaktie) LEUSDEN-CENTRUM -Hetontwerp- bestemmingsplan Alandsbeek ligt ter inzage. Hoewel een deel al is volge bouwd en de details reeds enige tijd bekend zijn (zoals gebruikelijk bij een artikel 19 procedure) wordt het plan Alandsbeek ter visie gelegd met kaar ten, waarop details nog niet staan aangegeven. Zoals bekend wordt een deel van Alandsbeek volgebouwd met woningen van de ontwikkelingsmaat schappij Eurowoningen, terwijl het oos telijke deel wordt bebouwd met wonin gen van de stedebouwkundige Zuider- hoek door de ontwikkelingsmij. Wo ningstichting Centraal Nederland in opdracht van AGO-verzekeringen te Amsterdam. Het eerste deel (Alands beek west) is voor een groot deel gereed. Men is momenteel bezig aan de bouw van de laatste woningen in dit plandeel. In Alandsbeek oost staat men pas aan het begin: kortgeleden werd de vlag gehesen voor het be reiken van de hoogste top. Aan de oostelijke rand, langs het Valleikanaal is ruimte vrijgelaten voor bungalowbouw. Langs de Asschatter- weg, in het plandeel west is ruimte LEUSDEN/CENTRUM - Zaterdag 1 december om twee uur 's middags zijn de kinderen van 4 tot 13 jaar van harte welkom in ,,'t Ros Beyaart" om daar het St. Nikolaasfeest te vieren. „Blijhof" heeft nogel veel con tact gehad met onze Goedheiligman en er is met hem afgesproken om die mid dag extra feestelijk zijn verjaardag te vieren. De vormgeving blijft een verrassing en het programma zal volledig ver zorgd worden door medewerkers van de Speel- en recreatievereniging „Blij hof'. Hoewel de zaal vrij veel kinde ren kan herbergen, moet men toch wel van te voren weten hoeveel bezoeker- tjes er zullen komen. De leden van Blijhof hebben inmid dels al kaarten kunnen halen Voorniet- leden is er vandaag nog de mogelijk heid dit te doen en wel tussen 4 en 5 uur. De adressen waar u hiervoor terecht kunt zijn. Meidoornhof 25 enKrakhorst 19. De kaarten kosten voor met-leden f2.- Sint Nicolaas heeft besloten dit jaar voor de Blijhof-kinderen geen snoep mee te brengen naar het feest zodat hij een mooi cadeautje voor alle be- zoekertjes kon kopen Ook dit jaar zal het feest zeker weer een groot succes worden. In ieder geval zal Sinterklaas zijn best doen. LEUSDEN/ZUID - Het is een zeldzame ervaring om een ba naan vers en natuurlijk gerijpt van de boom te plukken en op te eten. Voor fotograaf W. de Smalen sr echter de gewoonste zaak van de wereld. In een ver warmde serre achter zijn huis aan de Schuttershoeflaan 5 groeit een bananenboom met een prach tige tros van plm. 75 bananen. De bananenboom is een grote, kruidachtige, plant met een on dergrondse wortelstok waaruit bladeren opschieten die een leng te hebben van 2 tot 3 meter en plm. 50 cm breed zijn. De bla deren passen in en om elkaar en vormen samen de stam van de boom, binnenin de koker die door de bladeren gevormd wordt, groeit de steel die de bloeiwijze draagt. De bloeiwijze van de bananenplant is een lange aar, die aan de basis vrouwelijk is en aan de top mannelijk en die daartussen tweeslachtige ste riele bloemen draagt. De hangen de tros draagt aan de basis naar boven gekromde vruchten. De bananenboom groeit in tro pische gebieden op beschutte, koele, vochtige en schaduwrijke plaatsen. De heer De Smalen laat zijn bananenboom weelderig groeien in zijn tropische serre temidden van andere tropische planten zoals b.v. een groot aantal prachtige orchideeën. Foto Janus Visser gereserveerd voor scholenbouw en een gymnastieklokaal Met de voorberei dingen tot deze bouw is men nu ge start Er komen twee zesklassige la gere scholen en twee 2 1 klassige kleuterscholen, alsmede een gymna stieklokaal. Deboerderij in het plan, langs de nog door te trekken Noorderinslag, zal worden gehandhaafd voor sociaal-cul turele doeleinden Wanneer deze boer derij voor dit doel zal worden inge richt is op dit moment nog niet be kend. De Noorderinslag en de Middenweg zullen - zodra deze volledig zijn ge realiseerd - uit 2 x 2 strookswegen met tussenberm en vrijliggende rijwielpaden bestaan. Aan de oostzijde is de Liniedijk be wust buiten het plan gehouden ten einde de toekomstige recreatieve funktie van dit objekt in een groter verband nader te kunnen bestuderen Voorstel aan raad: LEUSDEN - In het plan de Wetering zijn op diverse plaatsen maatregelen uitgevoerd, die er op gericht zijn de veiligheid van de niet-gemotoriseerde weggebruikers te bevorderen Door het aanbrengen van obstakels in het wegdek in de vorm van drem pels, ringen voor beplanting, banden, paaltjes en dergelijke wordt het ge motoriseerde verkeer gedwongen de snelheid aanzienlijk te beperken. Be doelde maatregelen zullen naar de mening van de verkeersdeskundigen al leen effect sorteren indien in het gehele plan een parkeerverbod van kracht is. Op het moment dat parkeren alleen is toegestaan in de terplaatse aan wezige parkeerhavens en aangelegde parkeerplaatsen - die voldoende zijn om het aanwezige autobestand op te vangen - zal een „autovrije" rijweg tot stand komen. In de woonstraten zal een zeer over zichtelijke situatie ontstaan omdat parkeren in de directe omgeving van de aangebrachte obstakels dan onmoge lijk is. Het vorenstaande is met name ook van belang voor de veiligheid van spelende kinderen. Daarom stellen b en w. voor, in het plan de Wetering een parkeerverbod in te stellen LEUSDEN - Wegens diefstal uit eeD directiekeet in Leusden en wegens een poging tot brandstichting, werd door de Utrechtse rechtbank de 25-jarige J. J. uit de Domstad veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf met aftrek van de vier maanden in voorlopige hechtenis doorgebracht, één maand voorwaarde lijk met een proeftijd van twee jaar en voorts ondertoezichtstelling van de reclassering. Op 16 juli van dit jaar zeilde een brandende, met benzine gevulde bier fles het raam binnen van de Utrechtse woning. De brandweer moest er met veel materiaal aan te pas komen om het vuur meester te worden Een in valide buurvrouw kon slechts met moeite worden gered. De aanstichter van dit alles was dus de Utrechter J. J., die destijds moei lijkheden had met zijn vrouw. Het was op een echtscheidingsprocedure uitge lopen. Om moeilijkheden te voorkomen had de politie hem al opgedragen niet in de buurt van de woning van zijn vrouw te komen. De Utrechter raakte helemaal op het verkeerde pad. De inzet was al een inbraakpoging in een directiekeet bij een Leusdens bouw werk. Op die juli-dag kwam hij toch naar de woning van zijn vrouw en besloot toen in een dolle bui brand te stich ten bij wijze van wraakoefening. De officier van justitie, mr. G W. von Meyenfeldt, eiste twaalf maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan twee maanden voorwaardelijk, maar zonder aftrek van de drie-en-een-halve maand voorarrest. Hij verklaarde juist een lagere straf te eisen omdat dit volgens hem de mogelijkheid bood ver dachte gedegen voor te bereiden op zijn terugkeer inde maatschappij. „Zou deze verdachte", zo had mr, Von Meyenfeldt betoogd, „na een korte straf zo maar weer vrij komen, dan is het risico erg groot, dat hij weer in de fout gaat". LEUSDEN/Z - De Leusderbroeker- weg van de Arnhemseweg af tot het Valleikanaal is - voor verbeteringen aan het wegdek in ruilverkavelings- verband - vanaf 26 november geduren de 8 weken, of zoveel langer of korter gesloten verklaard voor alle doorgaand verkeer. Voor omleiding van het ver keer zal worden zorggedragen, aldus een mededeling van de afdeliug kabinet en voorlichting van Leusden.

Leusder Krant | 1973 | | pagina 5