P.W.M. SIELING 15 JAAR BIJ DE B.B. Boetiek Sigal geopend Oriëntatie weekend kasteel Stoutenburg Vertrek en afscheid de heer en mevrouw Hosang UVV EN ZONNEBLOEM ORGANISEREN Kerkdiensten Sieraden en tekeningen van Cora en Jan Mulder ImHIagenpa hsrgemeente r leusden BOTSING PILOOT STORM E\ PAPERBACK wetenswaardigheden HET EOPAAS Ratatouille proveneale Sa union a Timperatrice DONDERDAG 29 NOVEMBER 1973 LEUSDER KRANT 7 voor Leusden/C. LEUSDEN/CENTRUM - Achter- 5ld heeft al jarenlang een societeits- voor bejaarden en in Leus- rt-Zuid draait de ,,Senioren-Soos" de U.V.V. sinds 2 jaar met groot ,<ces. Het is gebleken dat deze ont- jaDningsmiddagen aan een behoefte jldoen Daarom is in Leusden-Cen- door UVV-ers met hulp van hard ge- om ook in deze woonkern een piëteit op te richten. In de afgelopen uien zijn 220 inwoners van Leusden- van 65 jaar en ouder, persoonlijk itgenodigd voor deze nieuwe soos. idere donderdagmiddag kan er wor- jo gesjoeld of gedamd, men kan een urtspel doen of onder gediplomeerde [iding handwerken en er is ook de om creatief bezig te zijn handenarbeid. Als er echter da of heren zijn, die een ander corstel doen, dan wordt daar graag ekesing mee gehouden. Voorlopig worden deze middagen ge houden in ,,de Til" aan de Hamers- veldseweg Zij, die niet zelfstandig hierheen kunnen komen, kunnen door vrijwilligsters worden gehaald en thuis gebracht. De eerste soos-middag op 6 december zal een feestelijk tintje krijgen. Burgemeester mr. A H. van der Post heeft zich bereid verklaard de opening te verrichten, terwijl Sin terklaas één dag later naar Spanje zal terugkeren om op deze middag voor een goede stemming te zorgen. Mochten er onverhoopt ouderen zijn die geen uitnodiging hebben gekregen maar toch graag naar deze soos wil len komen, dan zijn ook zij van harte welkom Donderdagmiddag 6 december om 2.00 uur, wordt er dus een grote op komst verwacht om de nieuwe socië teit in het centrum van Leusden een zo goed mogelijke start te geven. STOUTENBURG - Het Franciskaans en bezinningscentrum, Stou- «oburgerlaan 5 te Stoutenburg houdt zaterdag 16 december a.s. een Inleider is pater van Corstanje, ofm:, het iema: ,,De charismatische vernieu- ling". Het orientatieweekend staat open voor ike geïnteresseerde Leusdenaren lorden verzocht zich op te geven bij directeur van het centrum pater Heitbrink. Het weekend begint za- om 15 uur. Om 17 uur eeft de eerste inleiding plaats. Zon- om 16 uur wordt het week- üd besloten. In het antwoord op het boek van dr i? Smet ,,Zie, ik maak alles nieuw", i dat handelt over de charismatische ernieuwing, zegt kardinaal Suens ,,Onze westerse kerktraditie heeft jdens de laatste eeuwen de zending an de Heilige Geest weinig beklem- Tijdens het Vaticaans Concilie de Oosterse bisschoppen her- aaldelijk op deze leemte gewezen laar in de post - conciliaire kerk, aschokt door talloze twijfels, hebben jmmige christenen deze charisma- sche demensie herontdekt Zij zijn bewust geworden van de diepe van Jezus belofte In een geest geloof en vertrouwen komen zij, het voorbeeld van de eerste chris- ngemeenschappen, weer samen in abed om de gave van de Heilige Geest ler zijn kerk af te smeken" Over dit onderwerp zal in het ko- ende orientatieweekend door pater in Costanje worden gemediteerd. De heer B van Willigen, hoofd op- Sieling de mtJaille - 15 jaar vrij- leiding B B spelt de heer P W M. williger - op Datum: 2 december 1973. ACHTERVELD N.H.K zo. 9.30 u kand. Oosteinde. Putten. R.K.K de gehele week om 8 30 u.: H. Mis (uigez. wo); za. 19.00 u.: Avondmis; zo. 8.30 u H Mis, 10.30 u Hoogmis (Ned tekst); 18.00 u Lof wo. 5 dec. 19.30 u Avondmis. ACHTERVELD (JEUGDDORP) G.K 2 dec 10 00 en 19 00 u ds. Jellema LEUSDEN-CENTRUM N H K 9 15 u ds. N O Steenbeek, 10.45 u.: ds. N O. Steenbeek, 19 00 u. ds C. v Dop, Amers foort. R K K za 19 00 u avondmis m m v. dameskoor; zo 7.45 u Vroegmis; 9.00 u Hoogmis, 10 00 u Gezinsmis, 11.00 u. Lof, di. t/m za. 8.00 u. en ma. en wo 19.30 u LEUSDEN-ZUID N H K 10 00 u ds. J Weerne- kers. Gezamenlijke Ger - Herv dienst 18.30 u ds. Th M Lo- ran, Jeugddienst R K K Huize Don Bosco za. 19,15 u en zo 10 00 u.. Hoogmis; 11 30 u ACHTERVELD-JEUGDDORP - De heei A. J. Boelhouwers, hoofd ram- pendienst op de Rudolphstichting, wen ste alle leden op de laatste bijzondere oefenavond van de BB veel genoegen Het aantal aanwezigen was deze avond het dubbele van normaal, want de di verse echtgenotes mochten er op deze sliiiliiigsavond ook bij zijn. Ook waren aanwezig de lieer en me vrouw Holdowiju De lieei Boldewiju van de B B kring Harderwijk geelt op iedere oeleiiavond de nodige in structies Als bijzondere gast was uil Har derwijk gekomen de lieer B v Wil ligen lioold opleiding B B kring Har derwijk. I en van de leden, de lieei P. W M Sieling, was dil jaar 15 jaar vrijwillig verbonden geweest aan de B B Eerst 10 LEUSDEN/CENTRUM - Nadat u vo rige week in onze krant hebt kunnen lezen dat de boetiek ,,het Groene Ge veltje" geopend was, blijkt nu dat onze gemeente weer een boetiek rij ker is In de Eurowoning, Dordogne 6, openden Cora en Jan Mulder een paar weken geleden hun boetiek. Cora maakt de sieraden en haar echtgenoot wilde van deze gelegenheid zijn teken en schilderwerk wel tentoonstellen. FILMAGENDA AMERSFOORT jaar bij de brandwacht en daarna vijl jaar bij de sociale dienst. De heer Van Willigen mocht voor het eerst in zijn loopbaan bij de B B een jubilaris een oorkonde uitreiken en een medaille opspelden Daar de heer Van Willigen over enkele maanden met pensioen- gaat; was-dit oek- voer--hem een bijzondere gebeurtenis Volgens de lieer Van Willigen is de instelling van het uitreiken van oor kondes en medailles ui 1958 van kracht geworden. Het is een blijk van waar dering van haie majesteit de konin gin voor de wijze waarop gedurende een aantal jaren de verplichtingen als vrijwilliger bij de BB zijn nageko men 1111 prees.de Rudolphstichting gelukkig met een zo vaste kern van vrijwilligers, die bij rampen enz direct lei beschikking kunnen zijn De verdere avond bleel uien gezel lig bijeen in de foyer van het ontspan- niugsgebouw, waar men genoot van een leuke film en een gezellig etentje. AMERSFOORT - Speelweek van don derdag 29 nov. t/m woensdag 5 de cember 1973: GRAND THEATRE „Naakt over de schutting", 14 jr. Donderdag t/m woensdag. Telefoon 14632. CINEMA AMICITIA „Everything you always wanted to know about sex", 18 jr. Donderdag en vrijdag. „The Family", 18 jr., zaterdag t/m woensdag „Fred Flintstone", groot kinder feest, a l Zaterdagmiddag 2.00 uur, zondagmiddag 1.30 uur, woensdag middag 2.00 uur. Telefoon 18900. CITY THEATER „The New Centurions", 14 jr., al leen donderdag. „The hunting party", vrijdag t/m woensdag. „Adios Sabata" met Yul Brynner, 18 jr., zaterdag 23.45 uur, Nachtvoor stelling. Telefoon 16572 REMBRANDT THEATER „Begeerte naar sex", 18 jr., don derdag t/m woensdag. Telefoon 18713 AANVANGSTIJDEN Grand: Dagelijks 2 00 en terdag 2.00, 6 45 en 9 dag 2.00, 4.15, 6.45 Cinema: Dagelijks 2 00 Zaterdag 6 45 en 9 15 4 15, 6.45 en 9 15 uur City: Dagelijks 2.00 en f terdag 2.00, 6.45 en 9 dag 2.00, 4.15, 6 45 Rembrandt: Dagelijks 8 terdag en zondag 2.00 uur. 00 uur Za- 15 uur. Zon en 9 15 uur en 8 00 uur. uur. Zondag 00 uur Za- 15 uur. Zon en 9 15 uur 00 uur. Za- 6 45 en 9.15 WOUDENBERG - De burgemeester van Woudenberg, de heer J. A. Hosang zal op 6 januari a.s. zijn functie als wnd. burgemeester beeindigen en daarmede een definitief afscheid nemen van het ambt, dat hij met zeer grote inzet en ambitie eerst ruim vijfen twintig jaren als burgemeester en on middellijk daaraanvolgend nog twee jaar als waarnemend burgemeester van de gemeente heeft vervuld, een ge meente die hij in deze periode tot ruime verdubbeling heeft geleid. Met een re ceptie op 4 januari hoopt het gemeente bestuur nog weer eens de schijnwerpers op burgemeester en mevrouw Hosang te richten en de burgerij in dit af scheid te kunnen betrekken. Nog steeds is onbekend, waar de familie Hosang zal neerstrijken en nog steeds is onbekend wie de stuurstok van het schip der gemeente in handen zal krijgen. Velen van u zullen al een kaart in de bus gekregen hebben, maar niet de moed of de gelegenheid gehad hebben eens een kijkje te nemen Dat is toch echt wel de moeite waard. Cora heeft een behoorlijke collectie sieraden en maakt graag wat in opdracht bij een bepaalde jurk of ensemble. Dat vindt ze eigenlijk het fijnste werk Iets in grote aantallen maken vindt ze af schuwelijk. Exclusief is alles dus wel, als u besluit wat te kopen. Dit kopen is echter totaal niet nodig, want Cora vindt het erg fijn als u alleen maar komt kijken. Om het helemaal gezel lig te maken, kunt u onder een kopje koffie het werk van haar en Jan be kijken. Het contact met de mensen is hier het belangrijkste Als u toch wat wilt kopen, kan dat ook op bestel ling Zelfs ceintuurs wil ze dan graag maken al gaat daar enorm veel werk in zitten. Boetiek Sigal is elke dag van 14.00- 17.30 uur geopend, uitgezonderd zon dag en donderdag. U moet wel aanbel len als u een kijkje wilt nemen. Doet u het eens, u zult er geen spijt van hebben. LEUSDEN-CENTRUM Zaterdag 1 december: Ruilbeurzen Blijhof. 10 00 tot 12.00 uur Club gebouw, Ansfriduslaan. Zaterdag 1 december ,,'t Ros Bey- aart". 14.00 uur: St Nicolaas- feest Blijhof voor kinderen van! 4 tot 13 jaar. Zaferdag 1 december: Trekking loterij Blijhof 17.00 uur Clubgebouw, Ansfriduslaan. Zaterdag 1 december: „de Til" 20.00 uur. Dansavond voor jongeren van 15 jaar en ouder. Woensdag 3 december: „de Til" 19.00 uur. St. Nicolaasavond voor le-! den van de hobbyclub. Donderdag 6 december: „de Til". 14.00 uur Sociëteitsmiddag voor ouderen Opening door burgemees ter mr A H. v. d. Post, terwijl St. Nicolaas ook aanwezig zal zijn Zaterdag 8 december: „de Til. 20.00 uur. Dansavond K J B i.s.m. Pop corn Voor jongeren van 12 t/m 16 jaar LEUSDEN/ZUID Donderdag 29 november: Bibliotheek „De Boekenmolen". Uitlening van 14 00 tot 16.30 uur. Arnhemseweg 83. Vrijdag 30 november Bibliotheek „De Boekenmolen". Uitlening van 19 00 tot 22 00 uur. Arnhemseweg 83 Zaterdag 1 december: Tot 12 uur in zameling van papier inde container bij Supermarkt Luitjens, ten bate van de bouwkosten van wijkcentrum ,,'t Trefpunt". Dinsdag 4 december: U.V.V. Senioren- Sociëteit Gezellige middag voor alle andere inwoners in het club gebouw van Roda, van 14.00 tot 16.30 uur Maandag 10 december: NCVBAdvents- wijding in ,,'t Trefpunt", Arnhem seweg Aanvang 19.45 uur OPPASCENTRALE LEUSDEN Voor een oppas bellen naar mevrouw C Deenik, Kon. Julianalaan 35, Leus den-zuid, tel. 03490-18134. LEUSDEN/Z - Dinsdag 20 november vond een aanrijding plaats op de Arn hemseweg bij de Oooievaarshorster- weg Een personenauto, bestuurd door de heer C. H. R. uit Doorn reed over de Ooievaarshorsterweg Bij de krui sing met de Arnhemseweg verleende de bestuurder geen voorrang aan een j personenauto, bestuurd door de heer j B. F. M. B die op de Arnhemseweg in de richting Woudenberg reed. Een botsing was het gevolg De bestuur- der van een tweewielig motorrijwiel, de heer W. M3 DE W uit Amersfoort, reed te dicht achter de heer B F.M B. en reed op de achterzijde van diens auto in. Er ontstond materiële schade. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. TOEKOMST EN TECHNIEK IN DE LITERATUUR VAN VANDAAG Piloot Storm, deel 1 en II. Strips in boekvorm, uitge geven door de Uitgeverij Skarabee te Laren (NH). Pa perback, prijs per ex. f7,90. De strips „Piloot Storm" van de Nederlandse tekenaar Henk Sprenger hebben in veel dag- en nieuwsbladen gestaan en het is dan ook geen wonder dat er veel stripfans zijn, die zweren bij deze piloot en zijn spannende avonturen. De uitgeverij Skara bee heeft vier van deze verha len her-uitgegeven in paperback (twee verhalen in één boek). De avonturen van Piloot Storm zijn best aardig om te herlezen, maar het is duidelijk, dat veel aspek- ten in het verhaal door de tijd zijn achterhaald. Voor de echte strip-liefhebbers kan dat geen bezwaar zijn, maar de fervente aanhangers van science fiction zullen met deze verhalen wat moeite kunnen hebben, temeer omdat de figuren niet modern zijn getekend, zoals in strips van deze tijd het geval is. Overigens heb ik de verhalen met echt veel interesse gelezen en bekeken. Ik heb bewondering voor de fantasie van deze teke naar, vooral ook gezien het feit, dat het al heel wat jaartjes ge leden is, dat hij de wonderlijke toekomst-verhalen optekende. Voor de strip-verzamelaar zijn deze uitgaven beslist de moeite van het aankopen waard. En wat de SF-aanhangers betreft zou ik willen zeggen, als men niet al te hoge eisen stelt wat betreft de SF-waarde, een aardige curiosi teit in de SF-verzamelicr Het Fopaas. Isaac Asimov, deel 27 in de Bruna-SF- reeks. Vier korte romans uit de jaren 1952 tot 1954. Vertaling Judith v. d. Wouw. Uitgave: A. W. Bruna&Zoon te Utrecht. Pocket. Prijs f3,75. Isaac Asimov is een uitmuntend science fiction-schrijver Kort geleden werd bij Bruna een ver taling uitgegeven van enkele van zijn vroegere korte romans on der de titel „Het fopaas". In het algemeen schrijft Asimov graag over de technisch-biologische verworvendheden van de toekom stige mens, zoals in zijn schit terende „Foundation-triologie", en het fascinerende (verfilmde) „Reisdoel: Menselijk brein". In „Fopaas" behandelt Asimov vier verschillende onderwerpen en hij doet dat met dezelfde in tensiteit als in al zijn romans. Vrijwel geen enkel onderwerp is door de tijd achterhaald In tegendeel zou ik bijna willen zeggen. „Op z'n Martiaans" is een verhaal over Marsbewoners (ge- emigreerde aardbewoners), die worden getroffen door een water- boycot van de aarde. De Martia- nen zijn aanvankelijk woedend, maar ze zoeken naar een op lossing en vinden die. Met als resultaat, dat de rollen worden omgedraaid In het verhaal „Jeugd" wor den we geconfronteerd met een landing van buitenaardse wezens. Ze zijn klein, erg klein. Erg goed is het verrassende slot. In „De Diepte" schetst Asimov de onopgemerkte invasie van bui tenaardse wezens op aarde. Erg vermakelijk en soms cynisch van toon. Tenslotte het titelverhaal „Het Fopaas", waarin Asimov een nieuw type mens introduceert: de mens die letterlijk alles wat hem wordt verteld of wat hij hoort en leest in zijn brein kan opslaan, ook al zal hij een groot gedeelte van de opgeslagen in formatie niet begrijpen De men selijke computer met onvoorstel baar meer mogelijkheden. Eén van deze supermensen gaat Nu dc hertst weer over ons is cn de winterdagen met rasse schreden naderen wordt het tijd om weer eens aan zonniger oorden te denken. Aan dc lieflijke Provence bijvoorbeeld. En om die zonnige gedachten wat te verlevendigen volgt hier een heerlijke groenteratatouille, die echt ruikt cn smaakt naar de Provence Misschien dat het wat moeite kost om aan alle groentes tc komen. Mocht dat niet lukken, dan zult u een beroep moeten doen op uw culinaire fantasie In ieder geval brengt dit recept u in een zonnige stemming (Voor 4 personen) 1 kg harde rijpe tomaten I bosje peterselie 500 gram aubergines I takje basilicum 400 - 500 gram courgette 1 takje rosmarijn 250 gram groene paprika 4 tenen knoflook 1 - 2 middelgrote uien zout 1 Vi dl olijfolie zwarte peper De tomaten schillen in vieren delen en het binnenste verwijderen De aubergines in ca. 2 cm dikke schijven snijden, de courgettes in 1 cm dikke plakken, de ont pitte paprika's in vierkantjes cn de uien in dunne repen. In een braadpan de helft van de olie verhitten en dan eerst de aubergines snel aanbraden (in laagjes achter elkaar), vervolgens de courgette, de paprika cn als laatste de uien. Peterselie en basilicum fijn hakken en mengen met de rosmarijn naaldjes en de geperste knoflooktenen. Nu de groenten in dc Römertopf leggen (die eerst 10 minuten onder water heeft gestaan) en wel op dc volgende manier op de bodem een laagje aubergineschijvcn. daarop laagjes courgette, paprika, to maten, uien en dc kruiden. Iedere laag met een beetje peper en zout bestrooien. Tenslotte het geheel met de overgebleven aubergines afdekken, de Römertopf in de zacht voorverwarmde oven schuiven en vervolgens smoren laten bij een tempe ratuur van 220 - 250° C. Na 35 minuten even eruit halen, met het gevormde sap het oppervlak begieten en vervolgens weer zo'n 30 - 45 minuten smoren laten. Uiteindelijk kunt u het in de Römertopf ontstane sap in een pannetje gieten en naar believe korter of langer laten inkoken (hoe langer hoe sterker de jus wordt) De jus over de ratatouille doen en meteen heet opdienen. Bijserveren gebraden of gegrild vlees aardappeltjes, in de oven gebakken Tips: Tomaten kunt u makkelijker schillen als u ze even in kokend water houdt. Ratatouille is makkelijk als kant-en-klaar-gerecht diep te vriezen. mee op expeditie naar een bewoonbare planeet, waar een vorige expeditie op onverklaar bare wijze tot de laatste man met de dood werd geconfronteerd zonder dat men ontdekte waardoor dit werd veroorzaakt. Een goed verhaal met eveneens een uitstekend slot. „Het Fopaas", een SF om in één ruk uit te lezen. Bert Vos. Dit visgerecht, dal u bereidt in de speciale "Vis-Römertopf", is echt iets voor de liefhebber van een bijzondere visschotel Zelfs de meest verwende gasten kunt u hiermee verwennen. En voor u zelf is het een bijzonder gemakkelijk gerecht, want binnen een half uur bent u klaar met de voorbereidingen en daarna kan het geheel de oven in. Trouwens, ook kinderen kunt u nu omvormen tot visliefhebbcrs. U laat ze bij de voorbereidingen af en toe eens in de Römertopf gluren en vertelt ze wat bijzonder heden over vissen In dit geval in het bijzonder over de zalm. Want welk kind is nu niet geïnteresseerd in de levenswijze van deze vissoort, de funktie van de kieuwen en vinnen, noem maar op. U ziet, de zalm uit de Römertopf is geschikt voor jong en oud. 200 gram rijst 100 gram garnalen (eventueel) I eetlepel olie zout, witte peper 1 fijn gehakte ui worchestershiresauce 2 dl water I citroen 1 bouillonblokje 1 blikje champignons 500 gram getrancheerde zalm 2 dl room De Römertopf onder water zetten. Intussen dc rijst in de olie glazig laten worden, de fijn gehakte ui smoren en met water en witte wijn blussen Bouillonblokje bij voegen Afgedekt 10 minuten laten koken, totdat de rijst bijna gaar is. Gedurende deze tijd de uitgesneden vis met zout, peper, worchestershiresauce en citroensap kruiden en marineren De helft van de rijst in de Römertopf doen en naar believe de garnalen er tussen doorstrooien. Daarop de vis en de champignons Het geheel bedekken met de overgebleven rijst, room er over heen gieten en de dichte Römertopf in dc oven zetten. Bij een temperatuur van ongeveer 200° C ca. 45 minuten gaar laten worden. Bijscrvcren Gemengde sla. Deze visschotel kan aan het beschikbare budget aangepast worden, omdat ook goedkopere vissoorten en dicpvricsvis geschikt zijn Wordt er gefileerde vis gebruikt, dan moeten deze in de lengte gehalveerd worden cn vervolgens opgerold in dc Römertopf gelegd. OXIDE De ontdekking van Ceran en Schmitt ter plaatse van een uitgestrekt oranje rood gebied op de maan was een kom- plete verrassing. Eigenlijk kan de maan niet door allerlei oxiden gekleurd zijn. Waarom niet? Omdat de door de zon uitgestraalde waterstofkernen of pro tonen elektronen uit demaangrond ..los bikken", waarmee ze zich verbinen tot komplete waterstofatomen. En deze nu reduceren alle oxiden, die aan het maangesteente juist kleur geven Ijzer oxide b v. maakt het gesteente roest bruin. een kleur die na verloop van lange tijd tenslotte uitgebleekt wordt door de daar ter plaatse gevormde waterstof. Konsekwent door redenerend moest de maan dus oxide-vrij zijn en dus er grauw uit zien Omdat de Apol lo-17 toch nog duidelijk gekleurd is, moet deze dus nog niet uitgebleekt zijn Het zal wel jaren en jaren ver gen alvorens het zover is. Dit sluit te vens in dat volgens Schmitt die roest kleurige vlek op de maan nog niet zo lang geleden is ontstaan. Maar waar door'1 Door een vulkanische eruptie, door inslag van een waterhoudende me teoriet? Door een lek diep onder de op pervlakte? Wie zal het zeggen. Speku- laties blijven over. ..Ik hinderde u toch niet door te roken?"

Leusder Krant | 1973 | | pagina 7