Beperk recreatie- mogelijkheden beperkt" „Militair gebruik oefenterreinen op niet aanvaardbare wijze Ingezonden: 836 KEURING5RAAD, Noodvoorzieningen bij „De Biezen kamp" is dat mogelijk Burgerlijke stand Gemeente Leusden MEDISCHE DIENSTEN - Defensie heeft ernstige bezwaren; niet voldoende overleg gepleegd j LEUSDEN - Zowel de heer W. C. R. selhouwer uit Leusden/Centrum als L beer A. Kwinkelenberg te Leusden/ Jud (de laatste mede namens 77 an- Jtren) en ook andere bewoners van |cusden maken bezwaar tegen het ont- |frp-bestemmingsplan Den Treek ten ^zien van de recreatiemogelijkheden -beperkingen. In het voorstel van fen w. aan de raad wordt hierover het Igende geschreven: Gewond na Ibotsing AFREMMEN TE LAAT OPGEMERKT SNELHEIDS CONTROLE Aanrijding Bestemmingsplan Den Treek B. en w. „MAATREGELEN GEWENST" KONiNKL'JKE LANDMaC;-; 4 (buiten de verantwoordelijkheid van de redaktie) Naar aanleiding van de berichtgeving van de Leusder Krant van I november 1973, waarin met vette koppen werd vermeld winkel centrum de Biezen- kamp krijgt noodvoorzieningen om kooplek naar Amersfoort te dichten waarbij de wethouder de heer Wage naar een omschrijving van het geheel gaf als een gezellige brink met winkels naast en om het Gemeentehuis, Na telefonische informatie van onze kant, deelde de heer Wagenaar mee, dat dit foutief in de Leusder Krant was weer gegeven. De bedoeling volgens de wet houder is de noodvoorzieningen tussen de Raiffeisenbank, Slagerij Spaans en Café Nieuw Leusden te plaatsen. Ook de winkeliers van Leusden Centrum hebben dit plan intern reeds doorge sproken. Tot onze spijt moeten wij de inwoners van Leusden Centrum en de winkeliers meedelen, dat zolang de bezwaarden nog geen antwoord hebben ontvangen van Gedeputeerde Staten en daarna nog beroep kunnen aantekenen bij de Kroon, op deze grond niet mag worden gebouwd en het kan nog eventueel 5 jaar duren. Wij betreuren het, dat het beleid van b. en w. en de raad niet al te best genoemd mag worden inzake het winkel beleid in Leusen. Tot slot willen wij nog een opmerking plaatsen: Dat de Wet op de Ruimtelijke Ordening niet alleen gemaakt is voor Gemeenten om snel nieuwbouw te realiseren, maar ook om de belangen van de particulie ren en hun omgeving te beschermen. Gelukkig weten wij ons gesteund door vele inwoners in Leusden, die ook be zwaar gemaakt zouden hebben, als hun wijk zwaar aangetast zou worden Wij verwachten dat de raadsleden van de commissie ruimtelijke ordening (de heren van Dijk, Van Tiel, Van Maanen en Kuijpers) hierover in de eerst volgende raadsvergadering opheldering zullen vragen. Dit zijn zij tegenover de inwoners van Leusden wel verplicht. Werkgroep ,,De Biezenkamp" H. C. van Veen. Zwarteweg 19 H. Graansma, Lijsterbeslaan 11 M. R. Saager, Lijsterbeslaan 44 S. J. Visser, Lijsterbeslaan 4 D. Reitsma, Lijsterbeslaan 22 De redaktie tekent hierbij het volgende aan: Wethouder Wagenaar heeft tijdens de bewuste vergadering in zijn enthousias me voor het plan alleen maar gesproken over „hier achter". Hij zat op dat mo ment met zijn rug naar de Biezen kamp, maar ook naar het plein voor het gemeentehuis. Het leek ons een logische gedachte om mettertijd ook het raadhuisplein te betrekken in het idee van een „dorpsbrink", zoals wet houder Wagenaar zich dat voorstelde. En ook al blijkt nu, dat de wethouder het niet zo heeft bedoeld, desondanks blijven wij onze versie een goed idee vinden Overigens zouden wij het - met wellicht de meeste inwoners van Leusden/Centrum - betreuren, indien spoedige realisering van de noodvoor zieningen met mogelijk zou blijken. Als b. en w. hun eerder voorgestelde plannen INTREKKEN en de noodvoor zieningen daarvoor inde plaats stellen - uiteraard met inachtneming van de eer der gestelde bezwaren van de wijk bewoners tegen een overbelasting van hun wijk - dan is er geen enkele reden meer waarom het gemeentebestuur haar nieuwe plannen niet zou kunnen realiseren, waarbij we aannemen, dat dan de bezwaarschriften ook zullen worden ingetrokken. Wij zijn van me ning, dat aktieve bewoners zelf enorm veel kunnen doen om iets - wat tegen hun belangen ingaat - tegen te gaan, maar aan de andere kant moet men het niet te ver drijven. Bij rede lijk compromis moeten ook de wijkbe woners het nut in kunnen zien van nieuwe winkelvoorzieningen. En dat die hard nodig zijn, behoeft geen be toog. Mocht blijken, dat dit compromis niet mogelijk is, dan vrezen we, dat de bestuurbaarheid van deze gemeente in het gedrang komt. En daar is nie mand bij gebaat, want dat zou niets meer en niets minder betekenen, dat er niets tot stand kan komen, hoe nodig ook. Een dergelijke ontwikkeling zouden wij ernstig betreuren. Wij delen daar om het pessimisme van de werkgroep niet. Bert Vos. LEUSDEN - Geboren: geen. Ondertrouwd: 8 nov. Johannes Cor- nelis van den Hengel, Leusden en Anna Woutera Maria van Zandbrink, Leusden, 14 nov. Jan Barten, Leusden en Hermina Blotenburg, Leusden. Gehuwd: H. H. M van Wegen en M. J. Rooker Overleden: D. F van der Kallen, oud 90 jaar. LEUSDEN - Geboren: 18 nov.; Su zanne, d.v. G B. M. Schimmel en M A. van den Berg (Hendrik van Viandenstraat 28) Ondertrouwd te Leusden 21 nov Hermanus Petrus Overeem.Geulstraat 7, Amersfoort en Maria Lambertha Gerarda Horst, Wiggeruslaan 3, Leus den Gehuwd N. A. de Man en M. B. W van Huik Overleden: Geen. I ad. e. Dat de noodzakelijke uitbrei-' ding van het schietbanencom-t plex plaatsvindt door de bouw! van een zgn. schermenbaan dieI 5 m hoog is, maar overigens' veel minder storend is danf traditionele schietbanen, stuitl onzerzijds niet op bezwaren,i zodat wij voorstellen de toe gestane bouwhoogte voor bouw werken, geen gebouw zijnde, te vergroten tot 5 meter. ad. f. De in dit gebied noodzakelijke miltaire bebouwing is gecon-- centreerd op gronden bestemd, voor militaire doeleinden, tegen een geringe verdichting daarvan bestaan geen be zwaren. Het bebouwings percentage van 15% was eer der opgegeven van militaire zijde, wanner dit in werkelijk heid nu reeds 16% blijkt te zijn, kan een maximaal be bouwingspercentage van 20% toelaatbaar worden geacht. Hierbij moet worden bedacht^ dat een geringe wijziging in het bebouwingspercentage te bebouwbare oppervlakte aan merkelijk wijzigt, gelet op de omvang van het terrein 27 ha.). ad. g. De wegaanduidingen binnen de bestemming wegverkeersdoel- einden zijn in wezen slechts figuratief, aanleg van andere of meer rijbanen is altijd moge lijk. De aanleg van aanslui tingen op Rijksweg 28 is ook in het tervisie gelegde ontwerp zonder meer mogelijk. Het enige bezwaar tegen opname op de kaart was gelegen in het niet-openbare karakter van deze aansluitingen. Opname van de aansluitingen betekent ook dat men alle aansluitende raili-1 taire wegen, metnamedeKolo- nel van Royenweg, onder weg-' verkeersdoeleinden moet rang-! schikken. Qua bestemming is1 dit correct, zodat wij toch voor-i stellen deze weg en de mili-t taire aansluitingen op Rijksweg: 28 op de plankaart op te nemen,l aldus b. en w in hun voorstel. I I Weekend: 1-2 december 1973. (Alleen voor spoedgevallen) LEUSDEN Voor de praktijken van de artsen Boersema, Den Toom. Binkhorst en Lantink zal a s. weekend waarnemen dr. Lantink, Burg. de Beaufortweg 6, Leusden-Centrum, tel. 03496- 1210. Dienst van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8 00 uur. De wijkverpleging wordt waarge nomen door zr Van Kalkert, de Roo van Aldewereltlaan 11, Leusden- Zuid, tel 03490-15818 Dierenarts: Dr Tijmensen (voor kleine huisdieren), v B v Ooster- houtlaan 40, Leusden-Zuid, tel. 03490-10761 Dierenartsenpraktijk Amersfoort j autom. antwoordapparaat met ver- melding welke arts dienst heeft. Tel. 03490-21827 Apotheek- Openingstijden apotheek Leusden. werkdagen van 8.00 tot 18.00 uur en van 19.30 tot 20 00 uur. j In de weekeinden waarin de artsen Binkhorst en Lantink dienst hebben: j zaterdag en zondag van 14.00 tot 1 14 30 uur en van 17 30 tot 18.00 uur. 1 Wanneer de artsen Boersema en1 Den Toom dienst hebben is de apo-1 theek zaterdags en zondags gesloten I Hebt u iets te verkopen9 Plaats een LEUSDERHE1TJE! (Van de redaktie) LEUSDEN - De eerst - aanwezend - ingenieur der Genie te Amersfoort heeft namens het ministerie van Defensie een aantal bezwaren gemaakt tegen het ontwerp-bestemmingsplan Den Treek. Het gemeentebestuur wordt in eerste instantie verweten niet voldoende over leg te hebben gepleegd met het minis terie. Een samenvatting van de be zwaren en het antwoord van het college zoals die zijn neergelegd in het voorstel aan de raad, publiceren wij hierbij: De volgende bezwaren worden gemaakt a door het gemeentebestuur isover het ontwerp-hestemmingsplan in onvoldoende mate overleg ge pleegd. Dit doelt vooral op het feit dat het ontwerp-bestem mingsplan 'is toegezonden voor commenta.Tr b het militaire object „Kamp Waterloo" heeft met de bestem ming „defensie doeleinden" ge kregen, c het militaire gebruik van het van N V den Treek-Henschoten gehuurde oefenterrein „de Treek" is volgens het bepaalde in artikel 6 en 7 van de voor schriften niet toegestaan, d. het militaire gebruik van het oefenterrein „de Leusderheide' wordt door het bepaalde in de artikelen 8 en 9 op niet - aan - vaardbare wijze beperkt, e. de toegestane beschouwings hoogte voor bouwwerken ten be hoeve van schietbanen is te laag; ten behoeve van een te bouwen schietbaan wordt om een toege laten bouwhoogte van 5 m ver zocht. f. het in artikel 13 genoemde be schouwingspercentage maakt geen enkele uitbreiding van de bebouwing mogelijk, daar het hui dige beschouwingspercentage van het voor militaire doeleinden be stemde terrein reeds meer dan 15% bedraagt; reclamant stelt voor het percentage te verhogen tot 25%. g. op de plankaart zijn niet de door Rijkswaterstaat ten behoeve van het Ministerie van Defensie aan te leggen aansluitingen op Rijks weg 28 aangegeven. Ter overweging diene het volgende: ad. a. Voor tervisielegging heeft overleg plaatsgevonden met vertegenwoordigers van het Ministerie van Defensie om trent de wensen van hun zijde met betrekking tot het bestem mingsplan Waar mogelijk zijn hun wensen verwerkt, maar in diverse gevallen was dit om andere redenen niet mogelijk. De thans concreet naar voren gebrachte bezwaren (onder b tot en met g) hebben dan ook be trekking op reeds tevoren be kende problemen, behalve dan in de gevallen waar van de zijde van het Ministerie zelf onvolledige informatie was verstrekt. Meer vooroverleg had dan ook nauwelijks tot ver andering kunnen leiden, ad. b. Het kamp Waterloo is gebouwd in de mobilisatietijd voor de 2e wereldoorlog als tijdelijk on derdak. Het militaire gebruik is echter steeds gecontinueerd. Hoewel het begrijpelijk is dat van militaire zijde bij gebrek aan andere huisvesting het hui dige gebruik voortgezet wordt, bestaan bezwaren tegen het de finitief maken van een tijdelijk gebruik. Ook omdat dit in strijd is met he'. Streekplan Utrechtse Heuvelrug, ad. c. In feite wordt er bezwaar tegen gemaakt dat de oefenterreinen ten oosten van de Doornseweg niet als zodanig bestemd zijn Een groot deel van de bossen al daar zijn verhuurd ten behoeve van het houden van oefeningen te voet en van bivakoefeningen. Voor zover deze terreinen be stemd zijn tot Natuurgebied (dit betreft met name het gebied Hazenwater) mag op grond van het ontwerp-bestemmingsplan dit gebruik niet voortgezet worden. Dit is bewust, opgrond van de gewenste natuurbe scherming, bepaald. In de gron den, bestemd tot Bos, is een soepeler beleid mogelijk. Door toepassing van artikel 22, lid 4, kan het genoemde militaire De ingang van het kamp Water loo. gebruik, mits niet strijdig met de landschappelijke-recrea- tieve bestemming en onder daartoe strekkende voor waarden, voortgezet worden. Uitdrukkelijk toestaan middels de bestemming wordt echter niet gewenst geacht, ad. d. De bezwaren van reclamant tegen de gronden bestemd voor „gebied van oudheidkundige waarde" hebben vooral daarop betrekking dat in grote delen van dirterrein reeds zodanige werkzaamheden (o.a. diep- ploegen) uitgevoerd zijn of wor den, dat de archeologische waarden geacht worden te zijn verdwenen. Informatie bij de Rijksdienst Oudheidkundig Bo demonderzoek heeft geleerd dat in het gebied nog grafheuvels en grafvelden aanwezig moeten zijn, maar dat nauwkeurige lo catie hiervan binnen de globaal op de kaart aangeduide grenzen niet mogelijk was, onder meer door de tot dusver geringe medewerking van militaire zijde. Zolang dan ook niet nauw keuriger vastgesteld kan wor den waar in het bedoelde ter rein archeologische monumen ten voorkomen, kan de grens van de bestemming niet op verantwoorde wijze veranderd worden Hoewel reclamant instemt met het erkennen van het militaire gebruik in de bestemming „ge bied van natuurwetenschappe lijke en wetenschappelijke waarde met militair gebruik", heeft dit artikel zijns inziens niet meer betekenis dan een overgangsbepaling In zekere zin kunnen wij daar mee in stemmen, het militaire gebruik wordt door ons gezien als een noodzakelijk kwaad, dat echter nog lange tijd gecontinueerd zal moeten worden. Tot bewust wegbestemmen, zoals onder meer het streekplan Utrechtse Heuvelrug doet, willen wij ech ter niet overgaan .(Liunivnu uo LCUJi/CR l\KMNI te laten dringen De capaciteit van het terrein is niet zeer groot, en het heeft niet de bedoeling extra verkeer aan te trekken boven het nu reeds bestaande recreatiever- keer. Overbelasting van de kruising bij de Arnhemseweg hoeft niet ge vreesd te worden, bovendien biedt ue gekozen plaats nog de moge lijkheid van ontlasting via de Tre- kerweg naar Bavoort. d. Het terrein van het kamp Waterloo heeft de bestemming „Bos" ge kregen Daarmee wordt uitbrei ding van het bestaande kamp voor komen Slechts incidentele verbete ringen zullen mogelijk blijven op grond van de overgangsbepalingen, welke voortvloeien uit een alge meen rechtsprincipe De bezwaren genoemd onder a, b, c en d zijn ongegrond te verklaren," aldus het college lao de redaktie) „Beide bezwaarschriften zijn naar Ukking gelijkluidend, en behelzen [èvolgende bezwaren: I Voorschriften die beperking van het recreatieve bezoek aan natuurge bieden inhouden ontbreken, in het bijzonder geldt dit voor het gebied Hazenwater, waar loslopende hon den geweerd behoren te worden, i Het gemotoriseerde verkeer in Den Treek behoort beperkt te worden, door maatregelen zoals: het af sluiten van alle zandwegen, het verwijderen van de Trekerweg uit de „Heuvelrugroute", wering van doorgaand verkeer Een recreatief parkeerterrein aan de Ooievaarshorsterweg is onge wenst, omdat daardoor de recrea tiedruk op de nabijgelegen natuur gebieden toe zal nemen, omdat de noodzaak niet is aangetoond, en omdat dit de gevaarlijke kruising Arnhemseweg - Ooievaarshorster weg nog meer belast. Wijziging of uitbreiding van de be staande bebouwing vaji kamp Wa terloo mag niet toegestaan worden. I Ter overweging diene het volgende: Een bestemmingsplan moet gezien worden als een algemene regeling die, binnen vrij ruime grenzen, het gebruik en de toelaatbare bebouwing van de erbinnen gelegen gronden voorschrijft Het heeft het karakter van een juridisch kader, dat mid dels concrete uitvoeringsmaatre gelen nader uitgewerkt wordt De door reclamanten gevraagde voor schriften vallen binnen de categorie uitvoeringsmaatregelen. Hun be zwaren tegen het ontwerp-bestem mingsplan zijn derhalve ongegrond, hoewel wij met hen van mening zijn dat maatregelen ter beperking van recreatieve druk in natuurgebie den gewenst zijn. Het beleid van het gemeentebestuur zal er dan ook op gericht zijn deze te verwezenlijken ACHTERVELD - Vrijdag 23 novem- W vond een ongeval plaats op de jKoedijkerweg. Een vrachtauto met aan- Ibogwagen bestuurd door de heer J. V. T.U Achterveld, moest op deKoedijker- lieg een geparkeerd staande auto pas- Iseren. Hij kwam hierdoor op de Ho lier weghelft terecht, vlak voor een luar links lopende bocht in de weg. ■Juist op dat moment naderde in te genovergestelde richting een perso nenauto, bestuurd door mevrouw IE v. N.-v. d. K. uit Stoutenburg. ■Deze kwam frontaal met de vracht- liigen in botsing. De personenauto lïerd beschadigd. De bestuurster werd lm het gelaat gewond. LEUSDEN/Z - Op de Doornseweg liond dinsdag 20 november een aanrij- liing plaats tussen twee vrachtauto's. De vrachtwagen bestuurd door de heer Ih V. uit Epe, moest afremmen voor leen graafmachine, die in de rechter- Iterm aan het werk was. De bestuur- I der van de achter hem rijdende vracht- l*agen, H. W uit Zwolle bemerkte Idit te laat, en botste tegen de achter- I zijde van de remmende vrachtwagen I aan. Er ontstond materiele schade I Beide chauffeurs liepen geen verwon dingen op. LEUSDEN/C - De Rijkspolitie te I Leusden hield op dinsdag 20 novem- I ber een radarsnelheidscontrole in I Leusden-centrum. Twee bestuurders pan auto's en drie bestuurders van I bromfietsen moesten worden bekeurd |*egens te hard rijden. De hoogste 1 snelheid die, ter plaatse, waar 50 km I is toegestaan, door de politie werd I genoteerd was 83 km. LEUSDEN/Z - Donderdag 22novem- I ber vond een aanrijding plaats op de Arnhemseweg ter hoogte van de Schut- I terhoeflaan. De personenauto, bestuurd door de heer A. G. uit Woudenberg, reed tegen de personenauto aan, be stuurd door de heer P. B. T uit Amersfoort. Beide voertuigen werden I beschadigd. Er deden zich geen per- I soonlijke ongelukken voor. b. Om overeenkomstige redenen als bij het voorgaande bezwaar aange voerd. horen gedetailleerde ver keersregelingen niet ineen bestem mingsplan thuis. Wij zijn wel met reclamanten van mening dat be perkingen voor het gemotoriseerde verkeer in „Den Treek" gewenst zijn. Maatregelen hiertoe worden bezien. Het overleg hierover is nog niet afgesloten, zodat wij thans nog geen nadere maatregelen kunnen noemen, maar hopen dat dit op kor te termijn het geval zal zijn c. De aanleg van een parkeerterrein maakt deel uit van het bovenge noemde pakket maatregelen voor verkeersbeperking in Den Treek. Ons staat hierbij voor ogen een eenvoudig uitgevoerde en land schappelijk ingepaste voorziening alleen t.b.v het parkeren en dus zeker geen asfaltvlakte, zoals door enige reclamanten gevreesd wordt, en evenmin een recreatief element. De aanwijzing van dit terrein heeft plaatsgevonden binnen het kader van de Ruilverkaveling Heiligenberger- beek en loopt derhalve enigszins vooruit op het gehele door ons ge wenste pakket vanmaatregelen^cor verkeersbeperking in „DenTreek". De keuze van de plaats is vooral bepaald door de wens om het gemo toriseerde verkeer zo weinig mo gelijk in het recreatiegebied door

Leusder Krant | 1973 | | pagina 9