JON BLUMING Oprecht en toch ambitieus I Tekst „Ik zou graag karakterrollen spelen, het is een uitdaging" A .Roos FOTOS JAN PIT O o O „Je bent voor het publiek zo goed als je in je laatste film was" „Als je vandaag de dag in Nederland een man krijgt die een echt goed script weet te schrijven, dan wordt die man miljonair" FILMOGRAFIE O Q Na zijn eerste speelfilm .Gang stermeisje" (1967) volgde ..De Inbreker die bij het schaarse rijtje van suksesvolle Neder landse films gevoegd mocht wor den Diezelfde Frans Weisz re gisseerde .Naakt over de schut ting" en overtrof tegelijkertijd de bezoekersaantallen van zijn vorige produkties De nu 35-jari- ge Weisz handhaafde dezelfde hoofdrolbezetting als 111 ,.De In breker", te weten komiek Rijk de Gooyer, Jon Bluming en toneel actrice Jennifer Wiliems Onze filinmedewerker sprak tweeën- halfuur met de filniakteur en karateleraar Jon Bluming. die. zo als hij zelf beaamde, opnieuw een aanzienlijk commerciële ..eye catcher" bleek Het is aan de zoveelste klimatolo gisch noodzakelijke regenbui en aan de talloze verkeersopstoppingen ten ge volge van de tweede autoloze zondag te wijten dat fotograaf Jan Pit en ondergetekende met enige vertraging aan de Looydijk in De Bildt arriveren. Achter een donkergroene Jaguar ligt, diep verscholen tussen overmatig aan wezig groen, de villa van onze man, filmster Jon Bluming en eigenaar van twee goed renderende sportscholen te Amsterdam en De Bildt. De buitenkant van de villa geeft met de tuin en de hoog opgetrokken beplanting en een dergelijk slecht weer het geheel een overeen komstig mistroostig aanzien. Even wel aangebeld is dit al gauw ver geten als we worden aangespro ken door middel van een lage, wat slaperige stem, waarvan we de bijpas sende voortbrenger hemelwaarts moe ten zoeken. ,,0 ja, je hebt van de week gebeld, „Kom verder", zo inviteert De Bonk ons ongeveer. Eenmaal in de riante woonkamer, waar hij sinds 1967 met zijn knappe tweede vrouw Albertine (die hij met „poes" aanspreekt) en een prachtige witte Angorakat, wanen we ons op een In Nederland ligt over het alge meen het honorarium erg laag voor het dag en nacht werken in een film? ,,Het honorarium in Nederland, dat is voor een echt akteur. kijk nu moeten we twee dingen gescheiden heeft als Harry Booth mij komplimen- teren dan vind ik het fijn. dan heb ik die film niet voor niets gemaakt En dan is het geld niet belangrijk, dan doe ik het voor mijn plezier". Hoe ben je in kontakt gekomen met Frans Weisz. Frans Weisz is in kontakt gekomen met mij". Dat was toch je eerste Nederlandse speelfilm. Nee, dat was de tweede De eerste film was van Paul Verhoeven, dat was ,,De worstelaar" Dat was een korte film. ,,Ja, maar dat ik al enigszins bekend was in dat wereldje, dat was al voor deze film. Dat kwam door een bijrol letje in Modesty Blaise" van Joseph Losey in '65, die mij ook heeft aangera den verder te gaan in de film, wat ik ook weer door „Naakt over de schut ting" niet bang dat je een bepaalo stem pel krijgt Dat je in andere films geen dramatische rol zou kunnen spelen? Nee, nee dat geloof in niet meer Henk ten Berge heeft over ,,De Inbreker" in de Telegraaf geschreven ,,de rol van Bluming was erg aardig en opzien barend dan, maar iets serieus kon hij niet aan". Met andere woorden, hij is even aan komen waaien en was wel leuk, maar nu hoeft het niet meer Die zelfde Henk heeft nu geschreven, dat tot zijn verbazing Bluming op weg was nu een echte filmheld te worden, be grijp je wat ik bedoel? Dus van deze man, die als recensent erg kritisch is in zijn filmbespreking heb ik nu een positieve erkenning gekregen. Kijk en dat doet mij plezier Dat is voor mij een duw in de goede richting. Dat wil dus nog niet zeggen dat ik een erg drama tische rol aan zou kunnen maar ik wil het wel graag eens doen, Je mag gerust weten, ik zit er op te spinsen dat er mij een wordt aangeboden" Je zou het graag willen. ,,Ja, om te bewijzen dat ik het wel kan Ik heb namelijk het sterke gevoel dat ik er terdege toe in staat ben Dat wil dus niet zeggen dat in het kan, maar het is voor mij een enorme uitdaging om te bewijzen dat ik het kan. Echt een goede karakterrol maar niet in de vorm van de domme of lieve jongen. In dra matisch opzicht tot een goed verhaal waar je faliekant centraal in staat Een rol waar ik zo centraal in sta dat als ik het fout zou doen de hele film als een kaartenhuis in elkaar sodemie tert" inder werelddeel. Het kostbare en fraaie Oosterse interieur van de ka- aer is werkelijk imponerend en weet Jesondanks een typisch Westerse ge- lellige sfeer uit te ademen Jon ver zekert ons dat de verscheidene Japanse rapenntuelen die aan de wanden zijn bevestigd nog wel degelijk goed funk- öoneren Wij geloven hem op zijn woord Ook staan er twee verdacht echte Ja panse strijders opgesteld, figuren, om - langen met op maliënkolders lijkende «penuitrustingen. Strijders, die ge zien hun authentieke omlijsting als levensechte lijfwachten voor Bluming zouden kunnen dienen, mits hij ze aodig had. Zo gauw we zitten wordt meteen de soundtrack van Naakt" opgezet en jraagt hij onderwijl of we iets te drin ken willen. Na op natuurlijke wijze ge- eageerd te hebben vloeit er al bloed Js bij het openen van een bierflesje er de hals van afbreekt en hij dit ver duidelijkt met ,,ik schijn mijn eigen kracht niet te kennen" Maar goed, na een kwartier tijds uit zijn mond ver- Bomen te hebben welke vechtsporten hij »el of niet prefereert en hoe weinig oiensen daadwerkelijk in std"at zouden zijn een medemens in koelen bloede te doden, spitst ons gesprek zich toe op zijn ervaringen m de nationale en in ternationale filmwereld Terwille van ruimte dienden de vragen en ant- noorden enigszins beknopt te worden seergegeven houden Ik begrijp volkomen de moei lijkheden in Nederland Ik begrijp vol komen dat een producent op een ge geven moment met zijn geld aan het spelen is en dat veel Nederlandse films zo dan niet geflopt toch financieel ge zien een débacle zijn geworden. Maar op het ogenblik zijn ze zover gevor derd dat de debacles sterk minder worden en dat er bij het Nederlandse publiek op het ogenblik een voorlief de gaat ontstaan voor de Nederlandse speelfilm Want als we gaan kijken dat ,,The Godfather" nog niet de helft heeft gedraaid van wat bijvoorbeeld „Turks Fruit", ..Blue Movie" en een ..Wat zien ik" en „De Inbreker" heeft gedraaid, dan vind Ik toch dat we aardig op weg zijn En dan zilllen ze hun hele stelsel van de salariëring voor een filmacteur moeten gaan her zien. Want in de toekomst ben ik niet van plan te gaan werken voor wel ke producent dan ook. die bij wijze van spreken over mijn rug een klein miljoen in zijn zak steekt of al is het Heb je voordat je in de film ging il enige ervaring opgedaan? Bijvoor beeld op het toneel? ,Ik heb in mijn studietijd in Japan, toen ik daar trainde van begin 1959 tot eind 1961, een rolletje aangeboden gekregen Ze hadden daar gebrek aan ren buitenlandse akteur, die, een Ja panner mag graag overdrijven, erg groot moest zijn. Dus wel twee kop pen groter dan een gemiddelde Japan jer en die daarbij nog redelijk Ja pans sprak. Op een gegeven moment kwamen ze bij mij nadat ze eerst een stelletje Amerikanen hadden uit geprobeerd, maar die schijnen moei te te hebben met Japans zonder accent alt te spreken, en toen heb ik gewoon eens wat meegedaan Als bijzitter, dus hè. aan een bar zitten of in een stoel of evan voorbij lopen, allerlei stomme kleine dingetjes En op een gegeven moment kreeg ik daar dus een kansom ün een Japanse film mee te doen, .Varkens en slachtschepen" (Bluming nf me de orginele titel", die lkechter niet kan reproduceren) „Ik speelde laarin een gastrolletje als een rnan die betrokken raakt bij een verkrach ting en dan door een kreupele oude va ler wordt terecht gewezen, je weet wel, typisch dramatische anti-Ameri kaanse film. En dat was een sukses. N'a die tijd heb ik daar nog verscheide ne rolletjes gekregen en een prijs in ontvangst genomen voor een van de her beste buitenlandse akteurs die Japanse films meespeelden" ,,Ik heb het toevallig van de week nog ian iemand laten zien Kijk, hier heb ik het". Er wordt me een pagina voor gehouden met vier foto's en een tekst die ik misschien in dronkenschap zou kunnen lezen Jon spreekt het Japans 'el redelijk maar vindt het schrijven en lezen er van ook een onmogelijke tn overbodige zaak. Trouwens, over lijn ervaringen in Korea weet hij «ardig te vertellen. Als zestienjari ge zat hij al bij de mariniers. „Zeven hen toen zat ik in Korea met het eerste detachement, dat was oktober ■951 en in januari 1952 lagen we al «n het front" Een maand later lag kij in Tokyo met twee schotwonden to het been Zijn oorlogservaring bleek een paar maanden later wederom door 'erwondingen, granaatscherven en een bajonetsteek „En toen ben ik terug gegaan naar Nederland, waar ik nog- nodig de beest heb uitgehangen •aarop ik meteen weer ben terugge gaan naar Korea" HONORARIUM In de film en het verkopen van bijbels en verzekeringen (grinnikend) toet een Amerikaan, heb ik me toen Wg aardig kunnen bedruipen Toen 'k terugkwam in Nederland heb ik ^lfs nog tachtigduizend gulden kun- len overhouden, aan de film Ze be talen daar namelijk iets meer dan to Nederland. Wat ik daar kreeg voor een bijrolletje, dat vinden ze in Nederland veel voor een hoofdrol" dan vijf ton, en dat hij mij probeert af te schepen met vijftienduizend gul den Want dan ga ik eens kijken wie mijn film kan financieren en dat ik dan hetzelfde ga doen wat in Amerika „The United Artists" (filmproductiemaat schappij door enkele grote akteurs, o.a Steve McQueen, James Coburn, Dustin Hoffman, opgericht A R.) fei telijk doen En dat we de koppen bij elkaar steken en dan zeggen jongens we gaan een film maken", die half miljoen uit het zeunfonds krijgen we toch wel als we een goede regisseur en een paar andere back-up mensen hebben en dan via de reklame dinge tjes erbij en wat eigen geld erin kun nen we dat beter zelf in onze zak steken. De regisseurs hebben we, het talent hebben we, dus waarom zullen we ons dan bij wijze van spreken la ten uitbuiten door een producent? Daar wil ik dus niet mee zeggen, dat ik bij zonder ontevreden ben, helemaal niet. Het gaat er alleen om dat net zoals een producent op een gegeven moment voor uit kijkt, ik ook vooruit moet kijken. En als ze dus in de toekomst bij mij komen en zeggen: „moet je horen vriend, ik heb hier een hele fijne rol voor je en daar moet je trots op wezen dat wij je dat aanbieden" dan zeg ik „je bent nou slap aan het kletsen" Want je weet verdomd goed, dat als ik op het ogenblik in een film mee speel, een goed deel van het Neder lands filmpubliek er dan graag naar gaat kijken. En waarom? Omdat die vorige films ook leuk waren. Dus op het ogenblik is het zo, als jij een film gaat maken dan wil je mij erin hebben omdat je dan verdomd goed weet dat je financieel débacle zelfs in een goede winst kan uitdraaien. En als je dan tegen mij zegt, je mag blij wezen dat, je mee doet, dan zeg ik dan hoeven we niet eens meer te pra ten En dan gaan we eens over de prijs praten en wat ik dan in de toe komst wil dat is een klein percentage van de winst" Dat zien we in Amerika ook vaak, b.v. Marlon Brando plus minus vijf procent van „The Godfather". „In Amerika vaak? Dat is het enige waarop ze werken, dat is volkomen in Amerika Het is ook reeel, de meeste akteurs daar die krijgen geen vast salaris Weet je wat Brando tot nu toe aan „The Godfather" verdiend heeft9 Dertien miljoen dollar! Maar voor de rest moet ik zeggen, heb ik met producent, regisseur en alles fijn samengewerkt Ja. ik ben ergens te leurgesteld over Ik kan dus geen na men noemen maar er is een film gemaakt en toen ik later over die film aan het praten was toen hoorde ik niets anders dan huilen en jammeren over hoeveel geld ze er aan verlo ren hadden. Toen ben ik later gaan in formeren via een bekende jongen op het Engelse en Franse filmgebied, en toen bleek dat die film helemaal geen de bacle was en dat de man helemaal geen geld heeft hoeven bijpassen, maar dat hij er een paar ton (wat dus in zeke- ie zin als hij een half miljoen op de tocht zet best verdiend mag worden) toch maar op verdiend heeft in plaats van verloren En dat vind ik ver velend. Hij hoeft tegen mij niet te lie gen Dus toen ben ik een beetje wak ker geworden en als ik dan tot de ontdekking kom bijvoorbeeld, dat een andere film waar ik aan mee heb ge daan de eerste week in Nederland drie keer zo goed heeft gedraaid als de vorige film dan begin ik me af te vragen waarom er altijd gepraat moet worden over financiële debacles en hoeveel geld ze verliezen Kijk, als ik een film maak met iemand en die inan verdiend er een hoop geld aan en ik heb toegezegd zoveel te aksep- teren dan moet ik later niet zeggen, ja maar dit en ja rnaar dat lk heb dat dan geaksepteerd en klaar Maar dan moet de man dus ook niet aanko men met een financieel débacle, wat dan niet waar is Als ik later hoor ja maar hij heeft met het geld wat hij daar op verdiend heeft in een andere film geïnvesteerd en die is slecht gegaan", dan zeg ik „had die man betere akteurs moeten nemen en een beter verhaal moeten schrijven, maar dat kan hij niet op mij verhalen Wat een producent verdient interesseert mij ergens geen bliksem. Wat mij interesseert is wat krijg ik ervan Wat mij in de eerste plaats interesseert is: hoe staat het publiek tegenover mijn films, hoe rea geren ze op mijn rol. En als ik dan door middel van de lovende recensies over Rijk, Jennifer en mij in de kran ten en door de opmerkingen van Wim Verstappen in Vrij Nederland ver neem dat ze dol enthousiast waren en als een duo als Pim en Wim dan zeggen, „de grote prijs gaat naar Jon Bluming", dan hoef ik mij niet te schamen Maar dan moet ook niet de producent gaan vertellen, dat ik eigenlijk tranen van dankbaarheid moet storten omdat ik dat rolletje heb gekregen, want dat is gezwets" Misschien dat je daartoe de eerste keer geneigd ben, maar nu ben je een trekker van het publiek geworden. Vier maal Jon Bluming gen En ik loop zo naar hem toe, hij was nog met een ander bezig, „ik geef hem dat script en hij zegt: „will you like it9 En ik zeg. „nee, je kunt me de pot op", en ik ben omgedraaid en ben weggelopen Maar nou kom ik hem eergisteren tegen op het Leidseplein in een bar en toen riep hij. „Bluming, Bluming Geef die man champagne". Ik denk, cham pagne, wat nou Zegt hij: „nee, nee niets zeggen. Duizend maal ekskuus, sorry, ik ben stom geweest, sorry Ik wist niet wie je was, maar doet er niet toe, vergeef me, afgelopen de volgende film die ik maak zit jij in" Hij zegt „ik heb je film hier gezien en geweldig, fijn fijn" Kijk, dat is voor mij een er kenning. Ik zeg „Harry, de volgende fles is voor mij en zijn we samen door gezakt daar. Begrijp je, dat ligt an ders Als een man als Pim en Wim en iemand die zijn sporen welverdiend Naast zijn rolletjes in enkele Japanse films is Jon Bluming te zien geweest en nog te zien in „Modesty Blaise" (van Joseph Losey, '65), „De Inbreker" (van Frans Weisz. '72). „Turks Fruit" (van Paul Verhoeven, '73) en recentelijk „Naakt over de schutting" (van Frans Weisz, '73) Verder trad hij bij „Naakt" simultaan als fight-arranger op Over de karatewedstrijd in de film is hij niet zo te spreken Ook participeerde hij in de korte film van Verhoeven „Deworste laar" (68In februari volgend jaar hoopt Harry Booth aan een film te beginnen, Bluming zal daar zeker in voorkomen Ook is hij vanuit Engeland benaderd. Die film gaat vermoedelijk over een groep homoseksuelen. „Dat is ook een uitdaging voor mij. Ik heb voorlopig toegezegd, maar wel vermeld dat ze me eerst het skript even sturen" „Er staan genoeg Nederlandse films op stapel, als eerst het bud get maar rondkomt". Paul Ver hoeven zal binnenkort beginnen aan „De Landsknechten", die ook weer door Rob Houwer zal worden geproduceerd. Het wordt een kostuumfilmgesitueerd in het tijdperk van ridders en edele vrouwen Bluming zal daar een belangrijke rol in vertolken Vast staat dat we hem regelmatig op het witte doek zullen zien ver schijnen, op weg een „straf" te worden („Naakt" draait mo menteel in Arnhem, Amersfoort, en Apeldoorn). nooit gedaan heb, trouwens, ik wist niet hoe. Toen ben ik er nog fighiarranger geweest. Daarna werd ik nog opgebeld voor „Het lied van het trieste café" met Shireen Stroker en Wim de Meyer van de Nieuwe Haagse Comedie onder regie van Berend Boudewijn. Daarvan heb ik de vechtscènes geregisseerd en het was zo'n sukses dat de eerste avond dat het vertoond werd vielen er vier dametjes flauw. Er werd zo realistisch gevochten, dat die damet jes die dachten een keurig toneelstuk te zien te krijgen onderuit gingen. Toen hebben ze een EHBO-postje ingericht, dat deed me wel plezier. Want dat be tekent dat het realistisch was, dat het dus goed was. Toen heb ik het nog eens gedaan voor „De Nonnen" die in 1968 in De Brakke Grond ging, onder regie van Kees van Ierssel. En die heeft me toen belazerd. Die man was niet eerlijk. Ik heb zes tot acht weken bijna continu met die mensen in mijn sportschool geoefend en het was alle maal goed en toen bleek dat mijn naam HEKEL AAN TONEEL Jon Bluming zou graag beroepsak- teur worden. „Alleen", zegt hij, „is dat niet mogelijk als je je niet aan een toneelgezelschap verbindt". En dat staat hem tegen. „Steeds hetzelfde moeten spelen in dezelfde rollen en dekors In ben toch al geen toneel liefhebber Ik vind dat veel toneel stukken op de televisie bijvoorbeeld, stuklopen omdat er te theatraal geak- teerd wordt. Die overdreven gezichts trekken en gesproken teksten". Niet om de spelers, want daar heeft hij zeer prettig kontakt mee. zo heeft hij sterke bewondering voor een jerome Reehuis en vooral Ko van Dijk. Ook de rol van de laatste als inspekteur in „Naakt" sprak hem erg goed aan. „Ik zou wel wat op toneelgebied willen doen, maar dan met een kontrakt van zo'n twee maanden, dat is ongeveer veertig keer Maar langer niet" FRANS WEISZ Over Frans Weisz is Jon best tevre den Op mijn vraag of hij het skript lang van de voren te lezen kreeg, antwoordde hij als er gerepeteerd moet worden of er wordt gezegd van middag moeten jullie allemaal bij el- „Op het ogenblik, dat blijkt wel Ik ben geweest bij Harry Booth (regis seur van t v -serie „De Dubbeldek kers"). die is op het ogenblik bezig met een film met Wim Sonneveld „Op de Hollandse toer", met Adèle Bloe- mendaal, Joop Doderer Première eind december A.R.) Ik word gevraagd voor een rolletje Ik denk, met Wim Sonneveld, lijkt me wel leuk werken. Ik kom daar en wordt vervelend ont vangen Zo van „ga maar zitten (dat konden ze in Japan zeggen, toen ik stu dent was en centen moest hebben) en hier is het script, lees het maar vast door" Een half uur later komt er iemand en die zegt o ben jij er nog, ja, ja, nee wacht effen, nee, Harry is nog even bezig". Afijn, weer een half uur wachten Toen kwam Harry en zei: „ja, ik ben Harry Booth en zo en zo en zo, eh, lees maar even door, oh je vindt het geweldig en eh, eh erg fijn, dag" Waardeloos, een paar stomme din getjes, een pasje links een pasje rechts en een keer „hallo" en dan ga ik weer af Ik ben niet groot geworden, maar voor dat te groot, daar heb ik geen trek meer in MAAR Harry kende mij dus niet, dat ik loop naar Hofman toe (tus senpersoon) en zeg, Hofman eh „Nee wacht even, Harry is nog bezig". Ik zeg, Harry kan van mij de kelere krij- Even pauze tijdens de opnamen voor „Naakt over de schutting" Van links naar rechts Jon Bluming, Rinus Ferdinandusse en Rijk de Gooyer er niet eens bij stond. Na enig „aan dringen" is er voor de première in Utrecht gauw een inlegvelletje georga niseerd: „de gevechten werden gear rangeerd door Jon Bluming". Ze hebben me echter nooit_ betaald, het was voor mij een financiële strop van een paar duizend gulden". Toen wilde ik ook niets meer met toneel te maken hebben". In „De worstelaar" heb ik fijn ge werkt met toneelmensen als Marian Fiolet, met Bernard Droog en Wim Zo mer, vreselijk fijne mensen. Nou ja, Paul Verhoeven is natuurlijk buiten kijf als regisseur. En het is zo'n sukses geworden, dat hij in Berlijn de derde prijs kreeg heb ik gehoord en pas geleden in Parijs kreeg hij de ere medaille. Ja, dat was een giller, ik heb het nog uitgeknipt. Daarna kwam Frans Weisz naar jou toe. Frans had gehoord dat „De worste laar" zo goed was en heeft hen drie keer gezien Hij was op zoek naar een grote kerel om een trio te maken. Hij wilde een klein meisje. Rijk als de po pulaire jongen, het scherpe jochie en dan Bluming als de grote dommekracht die naar Rijk luisterde, zijn gabber dan Jennifer er dan lekker pittig doorheen „Vanaf die tijd, dus na „De Inbreker" is het eigenlijk een sneeuwballetje ge worden. Wat is kwa karakter het grootste ver schil in „De Inbreker" en „Naakt" „Laat ik het zo zeggen In „de Inbreker" moest ik gewoon de dommekracht spe len dat was kwa karakteruitbeelding vrij eenvoudig. Je moet maar gewoon dom blijven kijken en een beetje meelopen De moeilijkste scene voor mij in „De Inbreker" was de scene met de moeder van Rijk, Annie de Lange Daar zag ik een beetje tegenop, maar het is alle maal goed gegaan Ook heb ik in „Naakt" een veel moeilijker rol Ik sta tussen Rijk en Jennifer in, het geheel ligt anders en is ook veel dankbaarder Je voelt dat je een belangrijker rol hebt, dat de film ook voor een deel op jou steunt Als jij die rol verpest dan valt eigenlijk de hele film weg, omdat dan zinkt Rijk weg en Jennifer zinkt weg. De één vangt dan de ander op. Dat reali seerde ik me pas na de film" Je bent een grotere persoonlijkheid, zelfstandig denkend „Ja, ik moet dus veel meer doen en het is een veel dankbaarder rol Het is iets wat ik veel liever deed dan „de Inbreker" In „De Inbreker" stond ook Rijk de Gooyer zeg maar centraal boven jul lie. „Ja, en nu heb je dus drie centrale figuren in deze film" Alhoewel, persoonlijk vind in Jenni fer Wiliems enigszins overbodig. Min der noodzakelijk dan in „De Inbreker". „Dat is waar Maar juist daarom ïshet een knappe prestatie dat ze toch op valt Want ze doet het verrekte goed. Dat stomme koppie bij die fruitauto maat (lachend), prachtig" Ben je door „De Inbreker" en nu kaar komen, want dan gaan we met zijn allen het skript lezen, dan ben ik altijd ziek Want dat is nutteloos, de tekst verandert toch per minuut Ik vraag alleen maar wat er van mij wordt ver-1 wacht en dan leef ik mij gewoon in de rol in. Gelukkig is Frans na „De In breker" zover dat hij aan mij vraagt hoe ik het dan zou willen als iets mij niet aanstaat Tenzij ik natuurlijk totaal verkeerd doe, want dan ga je af, ha, ha" „Zal ik je eens een giller vertellen? Ik heb het hele skript niet gezien. Dat was juist een standaard- grap onder de crew Zo van- zeg Frans nu moet je mij toch het skript eens sturen, dan ga ik het ook eens lezen, terwijl de film al bijna klaar was" Tot de beste Nederlandse regisseurs rekent hij Frans Weisz, Paul Verhoe ven en Pim de la Parra en Wim Ver stappen Met ontzag spreekt hij over Alec Guinness als ik naar zijn favo riete buitenlandse akteurs vraag. „Alee Guinness in zijn luguber echte rol in „Hitier, the last ten days" Mees terlijk die man, een topakteur met een grote voorliefde voor toneel" Als mogelijk voorbeeld voor zijn ambities ziet hij Ernest Borgine (in „Emperor of the North"), Robert Mitchum (in al zijn rollen) en Gene Hackman (in „The French connection"). „Alec Guinness, die staat overal boven RIVALITEIT In tegenstelling tot wat er over de buitenlandse film-industrie veel wordt geschreven, verzekert Bluming mij dat er onder de Nederlandse spe lers vrijwel geen rivaliteit of onuit staanbaarheid bestaat. De sfeer on derling noemt hij prettig en vriend schappelijk. „Kun je buiten de film om ook zo goed met Rijk en Jennifer opschieten als tijdens de film blijkt9". „Zeker, Rijk is normaal ook een beste vriend van me en met Jennifer kan ik eveneens erg goed omgaan. Net als in de film hangen we als een soort trio aan mekaar Zij zijn wel mijn beste vrienden". Naarmate het gesprek vordert, begint ons reukorgaan al aardig in de ban te geraken van de overheerlijke sterk ge kruid aandoende geuren van een waar schijnlijk Oosters maal In ons oer- Hollandse weersomstandigheid een pit tige opkikker, die best zal smaken Jon roept naar zijn culinair zeer aktieve echtgenote om een telefoonnummer Als we weer buiten staan te druilen als het weer, zie ik het voor me. Jon de keuken in en kinderlijk vragen wat hem te wachten staat en dan even proeven Zo is die Amsterdammer, goudeerlijk, soms wat naief.

Leusder Krant | 1973 | | pagina 11