[U Al) LEUSDEN AANVAARDDE M< >l li IEGEN AANLEG VAN RIJKSWEG 28 s ERVOLG VAN DE OORPAGINA DERDAG 6 DECEMBER 1973 LEUSDER KRANT 5 secr at istrj ?nigj oor Poti listige intasting De eventuele aanleg van rijksweg haar zijtak zal het desbetreffende fed in Den Treek in ernstige mate asten. De aanleg van de weg en het hermen van de natuur zijn twee n," aldus burgemeester Van der t, ,,die elkaar duidelijk bijten De elen zijn ons allemaal duidelijk, foordelen zijn door ons minder op waarde te schatten. Daarom is beslissing erg moeilijk te nemen, kunnen eenvoudig niet zeggen dat slangen van de aanleg minder zwaar en dan de bescherming van de lur Over dit laatste kunnen wij delen, over het (nationale) belang de weg niet. Dat behoort tot de tenties van hogere overheden. Wat wel kunnen doen is bezwaar aan- enen. Door de bezwaarschriften en aanleg ongegrond te verklaren, nen de bezwaarden in beroep gaan G S. van Utrecht en indien nodig de Kroon Dat zou niet mogelijk geweest indien wij deze bezwaren, •reenkomstig onze eigen gevoelens - [rond zouden hebben verklaard. Dan Rijkswaterstaat bezwaar hebben getekend bij de Kroon en als Rijks- erstaat dan in het gelijk wordt ge ld. valt voor de burger alle beroeps- gelijkheid weg. Met uitzondering van omwonenden, die via de onteige- gsprocedure nog beroep kunnen aan- enen. Mocht ondanks alle binnen komen bezwaren - en ik hoop dat die plan naar Gedeputeerde Staten len vergezellen - de aanleg van de toch worden goedgekeurd, dan jlen wij als eis, dat het gedeelte Leusdens grondgebied wordt in- ;raven. Daarnaast is de motie van raad onlosmakelijk verbonden aan besluit van de raad het ontwerp- itemmingsplan Den Treek goed te iren. Ook tot in hoogste instantie zal de zijde van het Leusdens college t nadruk op de aantasting van be- ignjke natuurgebieden worden ge- zen arkeerterrein iet aanleggen De heer Van Tiel (VVD) vond de nleg van de rijksweg 28 en de zijtak bezwaarlijk. Hij wees er op, dat motie van de raad beslist als één beel gezien moest worden met het stemmingsplan. Ingraven van de weg od hij ook een eerste vereiste. Maar lereerst diende men het tracé nader bestuderen en naar alternatieven te eken. ,,Ik heb bovendien veel moeite et de aangekondigde aanleg van het rkeerterrein aan de Ooievaars- rsterweg. Deze aanleg doet afbreuk a de daar aanwezige natuurgebieden, ijn mening is, dat het parkeerterrein d ook niet aangelegd zou moeten irden. In het kader van een verdere rkeersbeheersing kan ik me de aan- l echter wel voorstellen, bijvoor- eld als gelijktijdig het autoverkeer Den Treek wordt geweerd. Als de lodzaak van dit parkeerterrein mocht ijken, dan is het in ieder geval nodig i over de grootte daarvan nog eens diskussiëren." ioodongehikkig De heer Van Maanen (AR): ,,Als raad iten we in een bijzondere positie. We jn doodongelukkig met de geplande jkswegen over ons prachtige natuur- bied. Ik heb er overwegende bezwaren jen. Als het niet zo zou zijn, dat de Waarden de kans op beroep wordt toornen, zou ik rijksweg 28 met zijtak m de kaart willen schrappen en de 'sbetreffende bezwaarschriften ee- ond willen verklaren. Ik hoop dat de •zwaarden in hoger beroep succes Allen boeken. Ik ben het eens met de otie. Jachtige commissie ok hij had bezwaren tegen de aanleg een paiKeerierrein aan de Ooie- Urshorsterweg. Hij vroeg zich echter hoe het mogelijk was, dat iets gelijks in ruilverkavelingsverband ordt vastgesteld, zonder dat de raad iets tegenin kan brengen. „Heeft 'ie commissie dan zoveel macht?" ilde de heer Van Maanen weten. Hij fes er op, dat aanleg van het terrein ieder geval gekoppeld diende te arden aan verkeersmaatregelen. Dan is het tenminste een duidelijke W' aldus de heer Van Maanen. ij wilde weten of er reeds een studie het gemeentebestuur bestond over te nemen verkeersmaatregelen in to Treek. „Als dat het geval is, tijgen G.S. deze studie dan ook? heb namelijk de indruk, dat Gede- 'teerde Staten niet zo erg enthousiast Ja voor verkeersmaatregelen in dit 'bied." Hij was tenslotte van mening, 't het parkeerterrein teveel aan de Jjtenkant van het gebied is gesitueerd. voelde veel meer voor plaatsing in centrum van Den Treek. Burgemeester Van der Post: „Er is 'Ütig gestudeerd om tot een oplossing 'komen. De aanleg van de rijksweg28 een bijzonder zware ingreep op onze natuur. Ons ontbreken voldoende ge gevens om alle noodzakelijkheden af te kunnen wegen. Overigens denkt het college van Amersfoort op gelijke wijze als wij over de rw 28 om door hand having van het tracé op het bestem mingsplan een zo groot mogelijke be roepsmogelijkheid te creëren tot in hoogste instantie. De ruilverkavelingscommissie Hei ligenbergerbeek heeft het plan voor het parkeerterrein aan de Ooievaars- horsterweg opgesteld en dit plan wordt vastgesteld door de provincie. Daarom hebben wij dit terrein ook op de kaart moeten zetten. Verkeer weren uit Den Treek Ik hoop dat deze oplossing meer voordelen, dan nadelen met zich mee zal brengen. Wat ons betreft zou het verkeer zoveel mogelijk uit Den Treek geweerd moeten worden, uiteraard in overleg met de omwonenden. De be slissing ligt uiteindelijk echter bij G.S." De heer Van Woudenberg (CHU): „Ik ben blij met de gevolgde procedure inzake de mogelijkheid van beroep. Maar ik dacht, dat aanwonenden ten allen tijde bezwaar kunnen maken te gen de aanleg van de weg, ook al wordt die door ons van het bestemmingsplan geschrapt." Het CHU-raadslid achtte het van bijzonder belang om de aanwonenden (de direkt betrokkenen) mee te laten praten over een eventuele definitieve vaststelling van het tracé en de wijze waarop dit moest geschieden. „Omdat ze er zo dicht bij wonen, kunnen ze er konstruktief over oordelen," zo was zijn mening. „Overigens ben ik van mening, dat Rijkswaterstaat geen slechter tracé had kunnen uitzoeken." De heer Van Maanen (AR):„ dood ongelukkig" Voorzitter Van der Post: „We kunnen wat de bezwaarden betreft twee cate gorieën onderscheiden In de eerste plaats de direkt aanwonenden en ten tweede de algemene bezwaarden. Deze laatste categorie krijgt nu de gelegen heid om tot aan de Kroon beroep aan te tekenen. De aanwonenden krijgen bovendien de gelegenheid om via de onteigeningsprocedure bezwaren te maken tegen de aanleg van deze weg. Wat het wild betreft: daar moet ik het antwoord op schuldig blijven Ik neem aan dat er wel mogelijke oplos singen voor zijn te vinden. Overigens moet worden vastgesteld dat thans behandeling plaatsvindt na afloop van de in de art. 23 en 25 W.R.O. vastgestelde termijnen. Niet duidelijk is waarom u spreekt van 33 ingekomen bezwaarschriften, terwijl het werkelijke aantal bezwaar den een veelvoud hiervan bedraagt. N. o.m. dienen alle bezwaarden, die met naam en adres bekend zijn, te worden vermeld; zij allen dienen te worden bericht over de door de Raad genomen beslissingen. Wegenaanleg Het belangrijkste gegeven in het be stemmingsplan terzake van wegenaan leg is zonder twijfel de eventuele aan leg van rw 28 en de aftakking hier van naar de Stichtse Rotonde. Er is sprake van een conflictsituatie: ener zijds moet voldaan worden aan de vergaande eisen van bescherming van waardevolle gebieden, terwijl an derzijds afweging moet plaatsvinden van de eisen die het systeem van lan delijke hoofdverkeersverbindingen stelt. verbreed, hetgeen niet op grote bezwa ren kan stuiten. Een eventuele aanslui ting van de rw 28 op de S. 9 (Doornse Grintweg) zien wij niet als een deug delijk alternatief, gezien de gecom pliceerdheid van de dan te creeren ver keerssituatie en de onvermijdelijk toe nemende recreatiedruk op „Den Treek". Bij ons rijzen de volgende vragen- - Bestaan er plannen ter verbreding van de Doornse Grintweg? - Wat zijn de kansen op invoering van eenrichtingsverkeer op de Treker- weg, waarover de Raad zich al eer der uitsprak? - Is bij aansluiting van de rw 28 op de S. 9 de aansluiting van de Arn- hemseweg op de rw 28 in het ge ding (2 opeenvolgende aansluitingen)? Recreatiedruk Geen juist standpunt Heel erg Ruimer kader „Het kan haast niet erger," aldus de heer Van Woudenberg, „het is heel, heel erg. Ingraven is natuurlijk een goede zaak, maar wat doen we dan met het wild? Niet alleen voor het welzijn van het wild, maar ook voor de verkeersveiligheid, moet uieu net wild gelegenheid geven om veilig de weg over te kunnen steken. Tenslotte verwonder ik me er over, dat er ook nog een benzinestation in dit gebied is gepland. Al dat stoppen en optrekken van tankende auto's zal het kwetsbare milieu in dit gebied nog meer verpesten. Ik stel voor om dat station van de kaart te schrappen." Verder pleitte de heer Van Wouden berg voor een flexibele opstelling ten aanzien van de agrariërs in het be stemmingsplangebied Hij vroeg de mo gelijkheid voor een boerenbedrijf open te houden om enigszins in de verede- lingssector verder te kunnen gaan. We kunnen er niet over oordelen of de plaats voor het benzinestation juist is. Dat is uiteraard in een ruimer kader dan de onze bekeken. De bezwaren daartegen kan ik echter beslist wel delen." Burgemeester Van der Post vroeg zich ten aanzien van veredelingsbedrij- ven af waar de grens ligt. Hij vond het een moeilijke zaak. „U vraagt me nu een konkreet antwoord, maar dat is afhankelijk van de totale bedrijfs voering. Dat zal van geval tot geval moeten worden bekeken. Ten aanzien van de agrarische bedrijven zal een redelijk standpunt worden ingenomen. Aan de hand van de praktijk kan het beste naar een oplossing worden ge zocht." Overigens wees de voorzitter er op, dat in de voorschriften die ruimte voldoende is ingebouwd. Voetbruggen jL De heer Van Woudenberg (CHU): benzinestation laten vervallen" De heer Van Dijk (KVP): „Om het wandelgebied dat achter de weg ligt niet geheel af te sluiten, is de aanleg van eén of meerdere voetbruggen be slist noodzakelijk. Misschien dat het wild hier dan ook gebruik van kan maken." De heer van Dijk prees b. en w. voor de uitstekende behandeling van de be zwaarschriften. Veel bezwaren zijn weggenomen, vond de KVP-fraktielei- der. Burgemeester van der Post deelde mee, dat de aanleg van een voetbrug in ieder geval een duidelijk punt van bespreking zal vormen. De heer Mandemaker (PvdA/D'66) hield een complete beschouwing over het voorliggende bestemmingsplan. Hij zei onder meer het volgende: „Het bestemmingsplan is met enige spoed opgesteld. Het ambtelijk voor overleg is zelfs nog niet eens helemaal afgesloten. De noodzaak van deze spoed is ons niet duidelijk, aangezien het eerste voorbereidingsbesluit reeds ca. 3,5 jaar geleden is genomen Dit laatste wilt u uitsluitend vanuit bovengemeentelijk standpunt bezien, hetgeen naar onze overtuiging niet juist is: de Raad zal zich wel degelijk moeten verdiepen in dedoorR.W.S. ge geven motiveringen. Wat dat betreft is interessant een door de Raad van Doorn op 10.5.72 aanvaarde motie, die ook ter kennis is gebracht van deze Raad en wel ke duidelijk uitspreekt dat de hogere overheid wel degelijk ten genoege van de Raad de noodzaak van aan te leggen wegen moet aantonen. Wij zijn het eens met de volgende stellingen uit dezelfde motie: - dat in het verleden veelal prioriteit is verleend aan verkeersvoorzienin- gen ten koste van het landschaps- schoon, - dat in het algemeen, en zeker in een gebied als dat van deUtr. Heuvelrug, het streven nu dient te zijn het ver keer aan te passen aan het bestaan de wegennet en niet omgekeerd. De Raad zal n.o m. moeten beoorde len of voor het lange afstandsverkeer niet een omleiding via rw 1 en rw 27 (Hoevelaken - Hilversum - Utrecht) mo gelijk is met als alternatief aanpassing van de bestaande weg met combinatie van b.v. openbaar vervoer. Ook moet bezien worden of uw stelling op blz. 11 van het pre-advies over vergaande toeneming van het autoverkeer in het licht van de huidige situatie, resp verwachtingen, nog wel staande te hou den is. Aanleg een onzekere zaak Overigens is de aanleg van de rw 28 gezien de antwoorden van de Min. van Verkeer en Waterstaat op vragen van kamerlid Terlouw d.d. 25.7.73 nog steeds geen uitgemaakte zaak. In de meerjarenplanning van dit minis terie komt de weg tot en met 1977 niet voor. Voor zover echter tot aan leg van deze weg zou worden besloten, dient ook naar dd mening van onze fractie deze te worden ingegraven. Dit geldt ook voor eventueel op te richten benzine-stations aan deze weg. De vele ingekomen bezwaren tegen de aftakking van de Rw 28 zijn n.o m ge grond. Ook de vaste Kamercommissie heeft zich in meerderheid tegen de aanleg hiervan uitgesproken. Voor de aanleg van de zijtak zijn reële alter natieven aanwezig Het is zeer goed uitvoerbaar de rw 28-nieuw te kop pelen aan de bestaande rijksweg de Bilt-Amersfoort. Deze zou tot stand kunnen worden gebracht via de Richel- leweg in de gem Soest. Vanaf deze weg tot aan de Stichtse Rotonde zou dan de bestaande weg kunnen worden Delen van het plangebied worden als natuurgebied bestempeld, omdat zonder maatregelen dit natuurgebied dreigt te degraderen. Reclamanten die aandrin gen op zulke maatregelen (in het bijz terugdringing van te grote recreatie druk worden echter ongegrond ver klaard (blz. 15) met zeer formele argumenten. Men kan evengoed de voor gestelde ingraving van rw 28 als een uitvoeringsmaatregel beschouwen. De argumentatie met uitvoeringsmaatre gelen is alleen acceptabel als die maat regelen dan ook inderdaad tegelijk met het bestemmingsplan worden vastge steld. Anders dreigt de zaak op de lange baan te worden geschoven. Voor het Hazenwater is dat des te ernstiger, omdat dit een van de ge bieden is waar de recreatiedruk het grootst is, vooral sinds de directie van BV. den Treek-Henschoten dit ge bied beeft aangewezen als terrein voor loslopende bonden. Aanwijzing als natuurgebied beeft als zodanig nog geen enkele positieve invloed. Het Ha zenwater is een voedselarm ven om ringd door een stuk vochtige heide met zeldzame plantengroei. Zulk soort ter reinen is in heel Europa zeldzaam en eigenlijk nog het best aanwezig in Nederland, vooral in Drente en H.-Bra bant, hoewel niet meer als voor heen. In de afgelopen droge zomer heeft het terrein zeer veel schade geleden. Massa's honden liepen in de kwetsbare oeverzones; mensen liepen in grote groepen dwars door de uitge droogde heide, ondertussen bloemen plukkend (niet wetend dat het ging om zeldzame soorten als zonnedauw en klokjesgentiaan. In de wijde omtrek zijn zulke terreinen niet of niet meer te vinden. Als bet zo doorgaat, dan is bet met het Hazenwater binnen enkele kjaren gedaan. Parkeerterrein In dit verband is ook de aanleg van een parkeerterrein aan de Ooievaarshor- sterweg van belang als onderdeel van maar bij ons gaat het om het open houden van de beroepsmogelijkheden. Voor zover wij er kennis van dragen heeft ieder alternatief ook zijn bezwa ren Ook hier zal sprake moeten zijn van een afwegen van de voor- en na delen door de hogere overheid. Afslagen Uit een nadere studie zal moeten blijken hoe de afslagen gerealiseerd dienen te worden. De afslag in het noorden zal er zeker komen. Een slui ting op de Arnhemseweg is de meest logische, omdat dit de meest direkte aansluiting voor Leusden zal zijn Een aansluiting op de Doornseweg is niet de meest gelukkige oplossing Koppelen niet mogelijk Het nemen van verkeersmaatrege len behoort tot de competentie van provincie en rijk. Het door ons koppe len van verkeersmaatregelen aan de aanleg van een parkeerterrein is niet mogelijk. Daartoe is de raad niet gerechtigd". De heer Mandemaker (PvdA/D'66): geen juist standpunt" 'n pakket maatregelen ter beperking van het verkeer in den Treek. Indien dit de bedoeling is, dan dient dit terrein in ieder geval niet aangelegd te worden als niet gelijktijdig deze maatregelen bekend worden gemaakt. Dat het terrein niet de bedoeling heeft extra verkeer aan te trekken is eigenlijk geen argument te noemen: bedoeling of niet, waar voor zieningen worden gemaakt, gebeurt zoiets gewoon, of men het wil of niet. Problematiek groter dan wordt erkend Onze fraktie vermoedt evenwel, dat de schuilgaande problematiek veel dieper zit. In dit verband denken wij aan de prov. nota „Uitgangspunten Recreatie basisplan Vallei Eemland", die in ok tober 1970 is verschenen en waarin het onderhavige gebied is opgenomen. Een nadere uitwerking van deze prov. nota is vervolgens terug te vinden in het ont werp Recreatieplan voor de Utrechtse Heuvelrug, opgesteld in opdracht van de Vereniging de Utrechtse Heuvelrug en verschenen in november 1971. Wij vrezen, dat op grond van deze studie de provincie heeft besloten in de geplande recreatiebanen ruime parkeergelegen- heden aan de Ooievaarshorsterweg te doen situeren als eerste aanzet voor de inrichting van dit gebied. Groene Ster- projekt Op grond hiervan bevreemdt het ons in hoge mate, dat over een en ander niets gezegd wordt in het thans aan de orde zijnde voorstel. Wij moeten u met klem vragen hierover uitgebreide informa tie aan de Raad te willen verstrekken. Terzake verwijzen wij u naar uw eer dere stellige mededelingen, dat uw col lege zich niet kan verenigen met de aanleg van parkeervoorzieningen aan de Ooievaarshorsterweg. Wij vrezen, dat u zich ook in dit geval geredelijk onder werpt aan de inzichten van de hogere overheid. Overigens verzoeken wij u te willen bevestigen, dat thans het zg. Groene Ster Project geheel van de baan is". Burgemeester van der Post: „De spoed die wij hebben betracht is niet moeilijk te begrijpen Het vooroverleg heeft enorm veel tijd gekost. Er zijn verschillende voorbereidingsbesluiten genomen, want op een gegeven moment werd ons duidelijk, dat dit buitengebied beschermd diende te worden Het overleg was bijzonder uitvoerig en is zelfs formeel nog niet afgerond. De afron ding van dit ontwerp-bestemmingsplan heeft veel tijd en arbeid gekost. Nu die afronding heeft plaats gevonden, diende uiteraard zo snel mogelijk ver der gehandeld te worden om het des betreffende gebied voldoende te be schermen. Wat het aantal bezwaarschriften be treft: we komen echt niet verder dan 33 bezwaarschriften, waarvan de be zwaarden hun naam en adres duidelijk hebben vermeld. Zeh's ook duidelijk door ons is aangegeven, zijn verschil lende bezwaarschiften mede-onderte kend door anderen, ter ondersteuning. Iedereen krijgt uiteraard bericht van de genomen beslissingen. Beroepsmogeli j k- heden open houden Het afwegen van de belangen van het hoofdwegenstelsel ten opzichte van het landschappelijke natuurgebied is een moeilijke zaak, zoals reeds eerder door mij is betoogd. De natuurbescherming is voor ons allemaal een duidelijke zaak. Er zou echter een extra diep gaande studie noodzakelijk zijn om alle belangen goed te kunnen afwegen. De Doornse motie gaat dan wel verder, De heer Van Spaendonck(D'66/PvdA): „Op welke wet is dit gebaseerd?" Belangrijke vraag De beer VanSpaendonck(D'66/PvdA) had nog een voor hem belangrijke vraag: „Als rijksweg 28 niet door de raad in het ontwerpbestemmingsplan wordt opgenomen en de overheid doet dat later wel. Wat is dan de proce dure? Wie kunnen er dan bezwaar ma ken ei op welke wet en welk artikel is dit gebaseerd?" Burgemeester van der Post herhaal de het reeds eerder verkondigde stand punt, dat Rijkswaterstaat beroep zal aantekenen bij de Kroon indien de weg door ons niet op de kaart wordt opgenomen. De Kroon stelt dan het plan vast met eventueel de rijksweg 28 er op. Als dat gebeurt, is geen be roep meer mogelijk. Mensen, die recht streeks bij de aanleg betrokken zijn (aanwonenden) kunnen via de ontei geningsprocedure bezwaren indie nen, zij het dan in een andere vorm en op andere gronden, dan het geval zal zijn als iedereen bezwaren kan indienen". Hierna werd de vergadering enige tijd geschorst, om de raadsleden ge legenheid te geven zich te beraden Ben zine-station geschrapt Na heropening van de vergadering deelde de heer Van Woudenberg na mens de CHU-fraktie mee, dat deze akkoord kon gaan met het voorstel en de motie van de raad. Hij diende echter een amendement in, waarin werd voorgesteld het benzinestation van de kaart te schrappen. De raad kon hiermee akkoord gaan. Eveneens akkoord ging de raad met een aantal amendementen van de PvdA/ D'66 fraktie. De raad besloot, dat geen kredieten zullen worden ver strekt voor de aanleg van een parkeer terrein aan de Ooievaarshorsterweg voordat het totale pakket verkeers maatregelen in Den Treek tot genoe gen van de raad zal zijn afgekondigd. (Amendement PvdA/D'66). Voldoende vertrouwen De PvdA/D'66-fraktie deelde aan het slot van de discussie nog mee voldoende vertrouwen te hebben in de door b. en w. voorgestelde procedure en er daarom achter te staan. Echter onder voorwaarde, dat afschriften van besluiten worden verzonden naar het Samenwerkingsorgaan Eemland, de gemeente Doorn de Vaste Kamercom missie voor Verkeer en Waterstaat en de Statencommissie voor Verkeer en Waterstaat. Hiermee ging de raad eveneens akkoord. Na een wat onduidelijk stemming over zowel amendementen en het voor stel zelf met de motie van de raad, bleek, dat het voorstel zowel als de motie met de amendementen waren aan vaard.

Leusder Krant | 1973 | | pagina 5