Motivering hoogst bedenkelijke zaak" Buitenkansje DE AUTO VRIJE ZONDAG Ingezonden: ;.P.V. OVER BEHANDELING BESTEMMINGSPLAN DEN TREEK: DE MOTIE VAN DE RAAD INZAKE UKSWEG 28 Rijksweg 28 en de raad: slechte voorbereiding ALTIJD WEL EEN SMOESJE DE oplossing van het olie- vraagstuk Beperking van straat- en andere verlichting Botsing op Anihemseweg 6 JNDERDAG 6 DECEMBER 1973 7 LEUSDEN - Naar aanleiding van de van afgelopen week [5derdag stuurde het GPV-Leusden 3 brief naar het college en de raad Leusden. Wij ontvingen een afschrift deze brief ter publikatie. De tekst deze brief is als volgt: VODd Edelachtbare Heren, Id uw vergadering van 29 november werd door u het bestemmingsplan jlen Treek" vastgesteld. Wij waren de gelegenheid deze vergadering bij wonen en hebben met stijgende ver- ning de discussie rond deze proble- üliek gevolgd. Het is niet de bedoeling dit schrijven nog eens het vastgestel- bestemmingsplan onder uw aandacht brengen. Eveneens blijft onbesproken consequenties, welke het aanvaarde !in heeft voor de planning van dever- ferswegen in de tweede fase van de iibreiding van de gemeente Leusden. lèl willen we enkele opmerkingen ma- jo over de door het college van Bur gmeester en Wethouders in het uit- ebrachte prae-advies aangevoerde lötivatie om de bezwaarschriften on trond te verklaren en het bestem mingsplan vast te stellen. Een motiva- ;e waarvoor - door overeenkomstig dit rae-advies te besluiten - de gemeen- jraad als geheel verantwoordelijk is. Tegen de door u voorgestelde plan ting van het bestemmingsplan ,,Den reek" werden 33 bezwaarschriften gebracht, ondertekend door 339 per- vnen en/of instellingen. Hoewel u bezwaren met name tegen de plan ting van rijksweg 28 begrijpt en ge- frond acht, heeft uw college toch be- loteo ze ongegrond te verklaren. Uw lötivatie hiertoe kan als volgt worden amengevat: .Wanneer wij (de gemeenteraad) de '«waren gegrond verklaren hebben ,de bezwaarden geen recht van beroep neer bij Gedeputeerde Staten en AN: it College van Burgemeester en Wet- sders, Raad der gemeente Leusden, i Gemeentehuis, t>usden LEUSDEN - De raad van Leus den nam donderdagavond de vol gende motie aan inzake rijksweg De Raad van de gemeente Leus den in vergadering bijeen; gelezen het voorstel van burge meester en wethouders van 21 november 1973, nr. 73-204, in zake het gewijzigd vaststellen van het ontwerp - bestemmingsplan Den Treek", overwegende, dat op de kaart behorende bij het bestemmings plan nr. 8579, is aangegeven, het tracé van Rijksweg 28 én de aftakking van die weg naar de Stichtse Rotonde in de gemeente Amersfoort; dat de Raad, voornoemd, zijn ernstige bezorgdheid uitspreekt over de aantasting van de land schappelijke en recreatieve waarde van het gebied gelegen het noordwesten van het be stemmingsplan ,,Den Treek"; dat aantasting van dit gebied, mede gezien de aard van de in stellingen welke zijn gevestigd in het gebied onmiddellijk gren zend aan het tracé van de Rijks weg, maar vooral in het gebied grenzend aan de aftakking, zo mogelijk dient te worden voor komen; dat weliswaar de noodzaak tot het aanleggen van deze weg slechts kan worden aangetoond het kader van het bovenge- meentelijk verkeersbelang, doch dat niet is gebleken, dat bij de keuze van het tracé zoals aange geven 'op de kaart behorende bij het bestemmingsplan, een duide lijke afweging heeft plaatsgevon den van de waarde van het ge bied enerzijds en het verkeers belang anderzijds; dat de Raad dan ook van me ning is, dat de rijksweg en zeker de aftakking slechts dienen te worden aangelegd in de situering op de bestemmingsplankaart, in dien vaststaat, dat alternatieve tracees uitgesloten moeten wor den geacht; gehoord de Commissie Ruim telijke Ordening en Volkshuis vesting; besluit: zijn ernstige bezorgdheid en verontrusting ten aanzien van de keuze van het tracé van Rijksweg 28 en de aftakking naar de Stichtse Rotonde, ter kennis te brengen van de Mi nister van Verkeer en Wa terstaat door tussenkomst van het College van Gedeputeerde Staten van de provincie Utrecht; van deze motie afschrift te doen zenden aan de Hoofd ingenieur-Directeur van de Rijkswaterstaat in de directie Utrecht Aldus vastgesteld in zijn open bare vergadering van 29 no vember 1973. (buiten de" verantwoordelijkheid van de redaktie) „eventueel bij de Kroon". Het Gereformeerd Politiek Verbond acht deze motivering een hoogst beden kelijke zaak. Het is van mening, dat u als overheid hiermede zowel uw gezag als uw ver antwoording te grabbel heeft gegooid en hierdoor het vertrouwen van de burgers der gemeente Leusden ernstig heeft geschonden. Als uitgangspunt voor een drietal hierna te formuleren overwegingen, willen wij u erop wijzen, dat ook de gemeentelijke overheid in haar beleid zich voortdurend bewust dient te zijn in dienst te staan van God en dat daar om haar beleid onderworpen is aan Gods universele Wet, neergelegd in de Wet der tien geboden en samengevat in het gebod der liefde tot God en de naaste. Vanuit dit uitgangspunt is overwogen dat: - de gemeentelijke overheid vanuit de hoge roeping van Gods wege gehou den is de individuele belangen van haar burgers, waar mogelijk, te be schermen en te bevorderen; - indien naar het oordeel van de over heid door haar burgers terecht be zwaren worden ingebracht tegen voorgestelde bestemmingsplannen, de overheid haar plannen hierbij dient aan te passen; - indien de overheid van oordeel is, dat ten onrechte bezwaren worden ingebracht tegen voorgestelde plan nen, zij overeenkomstig haar roe ping eerlijke en deugdelijke motie ven ter afwijzing van de bezwaren dient aan te voeren. Gezien het vorenstaande betreurt het Gereformeerd Politiek Verbond Leusden het ten zeerste te moeten constateren dat de aangevoerde mo tieven ter afwijzing van de ingedien de bezwaren ondeugdelijk en in strijd zijn met de roeping van de overheid. Door te verklaren het grotendeels eens te zijn met de ingediende bezwa ren, maar deze toch ongegrond te ver klaren, heeft u de bezwaarden geen echt gedaan, maar ben in de kou laten staan. Hoewel thans inderdaad de mogelijkheid van beroep open blijft achten wij dit zeer formalistisch en weinig effectief. Het argument dat de R 28 zeer zeker door de Rijkswaterstaat, de Gedepu teerde Staten of de Rijksoverheid in kaart gebracht zal worden, kan en mag u er niet van weerhouden eventuele gegronde bezwaren van de bevolking bij bovengenoemde instanties te ver dedigen. On het geschonden vertrouwen van de burgers te herstellen verzoekt het Gereformeerd Politiek Verbond Leus den u dringend uit te spreken dat: 1. de motivatie en argumentatie, welke geleid hebben tot het ongegrond verklaren van het merendeel der in gediende bezwaarschriften - on danks het feit dat zowel Burgemees ter en Wethouders en de raad der gemeente van oordeel waren, dat zij in grote lijnen deze bezwaren De heer Meinema (CHU): permanente krul (Van de redaktie) LEUSDEN - De heer A. Meine ma (CHU) vroeg in de raadsver gadering tijdens de rondvraag donderdagavond naar de moge lijkheid van het permanent plaat sen van een toiletplaats op het marktterrein. Zeker gezien in het licht van een steeds groeiend Leusden achtte hij een dergelijke instelling op z'n plaats. Wethouder Wagenaar (VVD) kon het met hem eens zijn. ,,We hebben ook al gedacht over het plaatsen van een zogenaamde permanente „krul" maar de moeilijkheid is, dat bet markt terrein in een later stadium niet meer centraal zal zijn. We zoe ken naar een goede, centrale plaats hiervoor". Burgemeester Van der Post: ,,Dat betekent dus, dat de „krul" voorlopig nog niet permanent wordt onderschreven - niet deugdelijk is geweest en dat aan de reclaman ten geen recht is gedaan; 2. het college van Burgemeester en Wethouders de ingediende bezwaar schriften nogmaals dient te bestu deren om tot een evenwichtige afwe ging van belangen te komen, 3. eventueel gegronde bezwaren in het bestemmingsplan zullen dienen te worden verwerkt en een herzien bestemmingsplan aan de raad ter vaststelling aangeboden dient te worden: 4. het resultaat van het door Burge meester en Wethouders gevoerde vooroverleg met zowel de Rijks waterstaat als met de provinciale en landelijke overheid uitvoerig in het prae-advies weergegeven dient te worden, opdat de raad gefundeerd kan oordelen over alle ingediende bezwaarschriften en zo tot een wel overwogen beslissing kan komen, 5 een instemming van de raad met de planning van de R 28 niet automa tisch een instemming betekent met de wegenplanning in de tweede fase van de ontwikkeling van de gemeen te Leusden; 6 in voorkomende gevallen door het college van B W overeenkomstig de in dit raadsbesluit vastgestelde wijze van informatie-verstrekking aan de raad dient te worden ge handeld, opdat alles eerlijk en in goede orde toegaat U bij uw arbeid Gods zegen toe- biddend, verblijven wij hoogachtend, Joh. W. van der Jagt voorzitter A. de Hoog secretaris De raad heeft bij de behandeling van het bestemmingsplan den Treek een slechte beurt gemaakt. Om te beginnen was de inleiding van ir. Cysouw tame lijk overbodig, omdat de meeste door hem gemaakte opmerkingen ai in de toe lichting bij het ontwerpplan te vinden waren. Als zoiets nodig geacht wordt, blijkt daaruit alleen maar, dat het gemiddelde raadslid zich slecht op de materie heeft voorbereid. Het niveau van de bijdragen was dan ook navenant. Alleen de heer Mandemaker onder scheidde zich door een goed voorbe reid betoog, dat zich niet beperkte tot detailkwesties. Het belangrijkste on derwerp was natuurlijk de geplande rijksweg. (Van de redaktie) LEUSDEN - Naast andere raadsleden sprak ook de heer Ossendrijver (KVP) er zijn ver ontrusting en ongenoegen uit over het niet op tijd gereed komen van het verslag van de Commissie Ruimtelijke Ordening en Volks huisvesting over het bestem mingsplan Den Treek. Hij drong er bij b. en w. op aan hierop wat attenter te zijn, omdat het bij ontbreken van bepaalde stukken voor veel raadsleden niet moge lijk is zich terdege voor te be reiden op de behandeling in de raad. Burgemeester Van der Post: „Zoals ik reeds heb verteld, ligt de oorzaak in het niet in voorraad zijn van voldoende pa pier voor het kopiëren van de benodigde stukken." De heer Ossendrijver: „De ene keer is vakantie de oorzaak, de andere keer heeft u te kampen met personeelsgebrek of over belasting, de andere keer is het ziekte die een spaak in het wiel steekt. Kortom: u hebt altijd wel een smoesje bij de hand. Maar daar schieten wij niets mee op. Het is niet juist, dat wij steeds op dit onderwerp terug moeten komen." De burgemeester beloofde be terschap. LEUSDEN - Leden van Rijkswater staat gebruikten de autoloze zondag om de markeerlijnen van de anders zo drukke Doornseweg uit te zetten. De Doornseweg wordt al geruime tijd on der handen genomen voor rekonstruk- tie. Foto Janus Visser. De heer Ossendrijver (KVP): „Altijd wel een smoesje Zoals U weet hebben wij in Nederland een olie tekort en een melk teveel. Twee problemen die allebei opgelost kunnen worden door alle auto's op melk te laten lopen. Auto's die gewend zijn op super te rijden kan men het beste laten lopen op vollemelk en auto's die op gewone benzine lopen het beste op afgeroomde melk. (Daar lopen toch ook de meeste Nederlanders op). De autoloze zondag vervalt meteen want zoals u weet geven de koeien ook zondags melk. Er zijn in Nederland 10 x zoveel melktankhouders als ben zinepomphouders, dus tanken kunt u overal. Melk is bijzonder energierijk. Proe ven hebben uitgewezen dat 'n auto die 150 km per uur loopt op melk royaal 180 km per uur haalt en auto's die al 180 km per uur liepen kon de ADVERTEREN KOST GELD, NIET ADVERTEREN KOST MEERVraag onze advertentietarieven. De Leusder Krant bereikt het grootste deel van inwoners van de gemeente Leusden De burgemeester weet, dat de meer derheid van de 2e kamercommissie de aanleg van de zijtak naar de Stichtse rotonde niet wil, en dat de minister besloten heeft, m.b.t. deze zijtak de gehele inspraakprocedure opnieuw te laten beginnen. Niettemin staat in het pre-advies aan de raadsleden, dat het toch wel waarschijnlijk is, dat de zij tak zal worden aangelegd. Dat is dus een onjuiste bewering. Het is wel duidelijk, wat er gebeurd is. Rijkswa terstaat heeft de gemeente Leusden gedicteerd, dat de tracé's op de plan- kaart gehandhaafd dienen te worden. De gemeente durft geen standpunt in te nemen, maar verwijst naar boven- gemeentelijke belangen. Een argeloze burger zou misschien gedacht hebben, dat het de taak is van het gemeente bestuur, de belangen der gemeente te verdedigen, desnoods tegen plannen van hogerhand in. Om de handhaving van de tracé's aannemelijk te maken, stelt de burge meester, dat nu de bezwaarden het best in de gelegenheid worden gesteld, hun bezwaren bij hogere overheden te deponeren desnoods bij de Kroon. Als we de tracé's schrappen, aldus de burgemeester, gaat Rijkswaterstaat in beroep, en dan ontnemen we de be zwaarden de kans, hun stem te laten horen. Toen echter werd gevraagd, op grond van welk wetsartikel in dat geval de indiening van bezwaarschrif ten onmogelijk was, bleef de heer v. d. Post het antwoord schuldig. Tenslotte bleken alle leden van de gemeenteraad de ingebrachte bezwa ren te onderschrijven, maar ze ver volgens op voorstel van b. en w on gegrond te verklaren. Als klap op de vuurpijl werd met algemene stemmen een motie aangenomen, waarin de grote bezwaren tegen dit tracé breed worden uitgemeten. Wie er nog iets Yan begrijpt, mag het zeggen. Kennelijk heeft het gemeentebestuur geen zin in een confrontatie met Rijks waterstaat. Het laat die liever over aan de bezwaarden, die de zegen van de raadsleden en het college mee krijgen ook. Volgens de gemeenteraad is de bescherming van het Treek-ge bied bij de bezwaarden in betere han den dan bij de gemeente. Namens de werkgroep RW 28, W. Boelhouwer, Dordogne 29, Leusden. LEUSDEN - In verband met gewenste beperking van het elek triciteitsverbruik wordt bij de straatverlichting in de gemeente Leusden de zogenaamde nacht- verlichting ingeschakeld. Eén en ander betekent, dat de straat verlichting gedurende de normale uren zal worden ontstoken, doch overwegend brandt op halve sterkte. Om dezelfde reden zal in de rond de feestdagen van gemeente wege buiten te plaatsen kerst bomen geen verlichting worden aangebracht. Middenstanders en partikulieren worden verzocht eenzelfde gedragsregel te volgen, aldus een mededeling van het Bureau Kabinet en Voorlichting van de gemeente Leusden. LEUSDEN/ZUID - Donderdag 29 november vond te 10.45 uur een aan rijding plaats op de Arnhemseweg. Een personenauto, bestuurd door mevrouw O. uit Leusden, wilde vanaf de inrit bij slagerij Schakel de Arn hemseweg op rijden. De bestuurster verleende hierbij geen voorrang aan het verkeer op de Arnhemseweg, en kwam in botsing met de auto, naderend uit de richting Amersfoort, bestuurd door de heer D. T. uit Woudenberg. Mevrouw O. kwam met de schrik vrij. De heer D. T. moest met glasverwondingen aan hoofd en ogen naar het zieken huis ,,De Lichtenberg" worden over gebracht. De materiele schade was vrij groot. meter de snelheid al niet meer van aangeven. De slogan „stop 'n koe m je tank" is psychologisch gezien ook juister als 'n tijger, want die zijn er toch al zo weinig meer. Ook een voordeel is dat de uitlaat gassen niet meer naar koolmonoxyde ruiken maar naar gebakken kaas. En nog 'n heel klein voordeeltje de veehouder ontvangt dan 80 cent per liter melk (ongeveer de benzineprijs) iets waar ze toch al jaren recht op hadden. Met de meeste hoogachting 'n toekomstige leverancier van melkwitte benzine Al enkele weken kennen we nu in Nederland, voor het eerst sinds 1956, weer de autovrije zondag. Ik moet toegeven dat ik er niet ongelukkig mee ben. In tegendeel! Het is een goede zaak dat een van de verfoeilijkste ismen, die dit land kent, het automobilisme, aan banden ge legd wordt. Eindelijk kan een voetganger of wielrijder zich weer op straat begeven, zonder dat op iedere straathoek een plotselinge dood of een gruwelijke verminking dreigt. Men vergeve mij het on gemotiveerde optimisme, waar mee ik veronderstel dat deze hoek inderdaad levend bereikt wordt. Is de toestand nu al ideaal te noemen? Helaas néén. Weliswaar zijn de overlevings kansen enorm toegenomen, maar er rijden, tengevolge van - op mij onduidelijke gronden - ver leende zogenaamde ontheffingen, nog steeds iedere zondag ca. 16000 van deze mobiele gifgas- generatoren rond, die een poten tieel gevaar betekenen, voor ieder die de straat op gaat. Daarnaast doet zich bet in dit verband betreurenswaardige feit voor, dat slechts éénzevende van het aantal dagen dat ons jaar telt, uit zondagen bestaat. Vooral op het laatste punt valt niet spoedig een verbetering te verwachten. Verder wil ik nog enkele zaken noemen, die misschien van min der belang lijken, maar waaraan toch niet zomaar voorbij gegaan kan worden. Juist nu ons door de voor spoedige uitschakeling van onze nationale trots Ajax enkele af schuwelijke cupliederen be spaard zijn gebleven, vinden dubieuze figuren als The Three Jacquets en Johan Hoes of zo iets, in de autovrije zondag een aanleiding om ons hierover regelmatig vanuit de radio toe te kwelen. Misschien kan hierin voorzien worden door de invoering van een beperkte cen suur. Tot zolang houd ik mijn hand wel constant aan de volume knop van mijn radio. Van veel ernstiger aard is het volgende: Wie altijd al met het open baar vervoer reisde en daarbij per dag vele minuten op de auto mobilisten verloor, vindt op een autovrije zondag opeens alle zit plaatsen in trein, bus en tram bezet door, aan de elleboog-naar- buiten-arm en het corpulente, naar de zijkant hellende lichaam, duidelijk als automobilist her kenbare personen en wordt daar door gedwongen, aan het bagage rek hangende zijn tocht te vol brengen. Voor de wielrijder, die jaren lang weer en wind en - met ware doodsverachting - automobielen weerstond, wordt het autovrije genot beperkt door grote drommen rheumatisch voort- slingerende fietsers, die door hun uitermate lage snelheid de door gang ernstig belemmeren. Ook hier is het niet moeilijk te bepalen op welke wijze deze figuren zich normaal plegeD te verplaatsen. Terwijl de echte wielrijder in een volkomen regelmatig tempo de pedalen soepel rondbeweegt, schijnen bovengenoemde per sonen slechts bezield van een intens verlangen om de zojuist boven gearriveerde trapper zo snel mogelijk met de bij behorende voet weer naar be neden te krijgen, wat in de meeste gevallen, afgezien van de snel heid, wonderwel lukt. Dez manier van fietsen doet sterk denken aan de manier waarop in een auto mobiel de plankgas-rem be weging wordt uitgevoerd. Dat de automobilist op deze wijze voor normale mensen de autovrije dag verpest, is een on verkwikkelijke zaak. Dit kan ech ter eenvoudig opgelost worden door voortaan bij het verstrekken of verlengen van een rijbewijs op het voorhoofd van de auto mobilist een brandmerk aan te brengen voor iedere dag in de week, waarop hij van deze im morele wijze van vervoer ge bruik wenst te maken. Het rijbe wijs is dan slechts geldig, op de dagen waarvoor een brand merk aanwezig is. Indien nu een bepaalde dag autovrij verklaard wordt, moet het de mensen, die een met die dag corresponderend brandmerk be zitten, verboden worden van het openbaar vervoer gebruik te maken, of zich met een fiets op straat te bevinden. Voor alle zekerheid wijs ik erop, dat dit voorstel niet al te serieus genomen dient te worden, maar toch durf ik deze maat regel gerust te noemen, omdat hij lang met opweegt tegen het feit dat jaarlijks vele mensen, die uit louter humane overwegingen niet voor het automobilisme ge kozen hebben, door de a-morele keuze van anderen een wrede dood vinden, of de rest van hun leven in een rolstoel, of erger, moeten doorbrengen. Ik heb er behoefte aan, hier een kleine nuancering aan te brengen. Er zijn autorijdenden, die zich werkelijk van deze schuld bewust lijken te zijn en die meer rekening houden met de veiligheid van voetgangers en wielrijders dan het gros van de automobilisten. Hen treft daar door iets minder, doch niet in het geheel geen blaam. De ge noemde soort is uiterst zeld zaam. Om mijn bezwaard geweten enigszins te ontlasten, wil ik tenslotte nog bekennen, dat ik me ook een jaar lang aan automo bilisme heb schuldig gemaakt - hetgeen ik nog steeds als de ernstigste misstap in mijn leven beschouw - en dat ik zelfs een autotechnische studie gevolgd heb Ik heb dan ook begrip voor de omstandigheden, waardoor ie mand tot het automobilisme komt te vervallen, al hoop ik dat deze mensen spoedig van hun dwalingen op de goede weg (het rijwielpad en de rails) zullen terugkeren. Zogauw een automobilist zich van zijn blikken omhulsel ont doet, blijkt er vaak een uiterst sympathiek en zachtmoedig mens te voorschijn te komen. Tot deze mens richt ik de vol gende oproep: Verlaat het kwaad van het automobilisme en maak vrijwillig iedere dag tot een auto vrije dag. Wim van Daatselaar Hessenweg 180 Achterveld.

Leusder Krant | 1973 | | pagina 7