Zwerftocht door een fascinerend land met Cees Engel ISRAEL IN KLANK EN KLEUR K.P.J.- U wilt de LEUSOER KRANT BETALEN AFDELING GRIEZELEN: KAPPIE EN DE JUNGLEMAN Geslaagde St. Nicolaas feestavond IN SPIN- OPNIEirW GAAT DE BOCHT IN HELDEN VAN DE HIGHWAY WATERSLAG DE GELIJKTIJDIGE MAN TOEKOMST EN TECHNIEK IN DE LITERATUUR VAN VANDAAG Met de door ons aan u gezonden accept-girokaart kunt u dat gemakkelijk doen op ons kantoor te Leusden-Centrum. Finnmark 3. Het bespaart u bovendien nog extra kosten. Ons kantoor is dagelijks geopend van 10-12 uur en van 14 tot 16 uur. ONDERDAG 6 DECEMBER 1973 LEUSDER KRANT LF.USDER KRANTSTRIP NUMMER 7: Op de foto: Cees Engel en zijn vrouw tijdens zijn tocht door Is rael. bries is zeer overdreven en het jaagt mijn jungleoerwoudman de stuipschrik op het lijflichaam!" Plotseling scheen de leeuw genoeg te krijgen van Rivaldi's getier. Hij vond het nu blijkbaar tijd worden om iets terug te doen. Zodoende sperde hij zijn vervaarlijke muil wijd open. „Man, weet je wel wie ik ben?" klonk het toornig uit de bek. ,.lk ben de beste leeuw van Hollywood! Moet jij mij vertellen hoe ik moet brullen?! Ik ga me beklagen bij de Dierenberoeps- beschermingü" BARNEVELD - Op maandag avond 10 december a.s. zal de bekende reportage-fotograaf Cees Engel in Barneveld met u op zwerftocht gaan door Is rael. Wie de vorige dia-avon den met deze Haarlemse foto graaf heeft meegemaakt, zal de ze avond beslist niet willen mis sen, want door middel van schit terende fotografie, gecombi neerd met perfekte stereo-mu- ziek, dat alles vertolkt via fantastische apparatuur, zal het opnieuw een bijzonder avontuur van klank en kleur worden. Het oude en nieuwe Israel trekt aan uw oog voorbij. Verblindend door haar schoonheid, imponerend door haar kracht en energie, fas cinerend door haar kontrasten. Israel-het land, dat ook nu pas na eeuwen nog steeds een mid delpunt is in het actuele wereld gebeuren. Een land, waarvan de bewoners nog steeds moeten vechten voor overleving, ook al lijkt de kans op vrede nu dichter bij gekomen. Wie dagelijks de kranten leest, zal graag willen weten, hoe het land er uit ziet, waarover nu zoveel geschreven wordt. Zal de achtergronden willen weten, de imponerende geschiedenis van over vampiers en aanverwante zaken, maar soms ook met een geheel eigen karakter, dat het zichzelf uitheft boven de middel maat, waarmee helaas ook dit genre wordt overstroomd. Nadat de SF in Nederland is ontdekt en er een ruime markt voor bleek te bestaan, hebben de uit gevers zich nu ook op de F H- sector gestort en - gezien de steeds grotere stroom nieuwe uitgaven - niet zonder succes. Zo nu en dan zullen we ook in deze rubriek dit aan SF ver wante genre in bespreking ne men. Vandaag ,,In spin - opnieuw gaat de bocht in" van de Neder landse schrijver Ef Leonard, die reeds enkele malen succes boekte met nationale prijsvragen en reeds eerder werk publiceerde bij Bruna. (Het koninkrijk der kikkeren is nabij). De verhalen zijn puur Neder lands. Naast verbasterde vam pier-verhalen, die mij beslist niet aanspreken, eerder afstoten door het bloederige van de hele zaak, heeft Leonard in deze bun del ook enkele uitstekende ver halen geschreven, zoals het bijna literaire ,,Zeus inde randstad" waarin hij de mythologie verweeft met het heden op een knappe wij ze. Het thema van de reïncarnatie beschrijft hij - overigens met een wat al te gemakkelijk te volgen draad naar het daarom niet on verwachte slot - in het verhaal ,,Een hondeleven". Grenzend aan SF, maar door de bloederigheid wellicht beter thuis in de F H-wereld is het ove rigens bijzonder knap geschreven verhaal: ,,Het K kcaj-rapport". Ook hier is bet slot niet helemaal onverwacht. Vermakelijk is het verhaal „Scum", over dat kleine lelijke mannetje, dat altijd de vrouw vergezelt en als het even kan ja bijzonder vervelend kan bijten. Het titelverhaal: ,,In spin - op nieuw gaat de bocht in", is één van de beste uit deze bundel en sterk verwant aan SF, de reden, waarom Ef Leonard met dit ver haal in NOS/BRT SF-korte ver- halenprijsvraag de eerste prijs won. Wie niet schrikt voor een fiks portie sadisme en bloederigheid, vermengd met fantasie, science fiction en zo maar vrijblijvende griezelarij, moet beslist niet verzuimen dit boek te kopen. Leonard bewijst in ieder geval met dit boek, dat een Nederlandse schrijver best kwaliteit kan le veren, ook al denkt men daar in het algemeen - vooral op het gebied van SF en F H - vaak anders over. Bert Vos ACHTERVELD - Donderdag 29 no vember j.l. vierde de K.P J., afdeling Achterveld, de zoveelste verjaardag van Sint Nicolaas bij Café Buitenlust te Achterveld. Hoewel het bijzonder slecht weer was waren er toch nog ±35 leden, die aan deze gezelschaps spelavond deelnamen. Er stonden 2 tennistafels, wat gezien de belang stelling toch nog te weinig bleek en iedereen niet aan slag kon komen. Ook het tafelvoetbal genoot grote belang stelling. Van de vijf aanwezige dam borden bleef er geen bord onbezet. De hele avond door zaten diepe denkers er over gebogen. Wegens tijdgebrek moest er geloot worden om de 2e en 3e plaats, welke door Gerard Kok werd gewonnen. Verder kon men sjoelen, speerwerpen en gewicht-weegschaal indrukken Ook al kon de Sint zelf niet komen, hij had wel dikke stukken spe culaas achtergelaten, alsmede enkele prijzen voor de kampioenen van de spelen Uitslag: A) Tafelvoetbal: 1. Kees Hilhorst 2. Johan Ossendrijver 3. Evert van de Berg B) Sjoelen, speerwerpen en gewicht- drukken tesamen: 1 Gerard Esveld 2. Lijda Groenestein 3. Johan Ossendrijver C) Dammen: 1. Wim Middelaar 2. Gerard Kok 3 Bert de Vette D) Tafeltennis: 1. Herman van Ruitenbeek 2 John Lorist 3. Wim Middelaar len, wat?" sprak hij monter. ..Alle kniezebieters nog es an toe!" dacht Kappie verschrikt. ..We hebben ja nog steeds geen leeuw. Moet ik als decoropzichter daar nou niet voorzor gen9" Maar op dat ogenblik klonk achter zijn rug plotseling een bloedstollend gebrul en door de struiken brak de onvrien delijke kop van een levensgrote leeuw. Een dergelijke vlugge bediening had Kappie niet verwacht en deze vervulde hem dan ook met onsteltenis soepen: Met driftige passen liep hij op de boom af, waarin Kappie en Rolando zich in veiligheid hadden gebracht ..Ooooh," piepte de jungleman flauw tjes, ,,nu signor Rivaldi ook al boos! Leeuw boos, Signor Rivaldi boos, ie dereen boos op Rodrigo Rolando!" Maar het was niet de jungleman, tegen wie RivalGi's woede zich thans keerde ,,Hoe vaak heb ik je niet gezegd, dat je niet zo hard moet brulbriesen!" snauwde hij de leeuw toe ,,Je weet dat Rodrigo daar niet tegen kan!" In „Mooie Maggie Money- Eyes" speelt Ellison aan de speeltafels van Las Vegas een science fiction en horror-achtig spelletje met het spel. „Slagveld" is de titel van een verhaal, waarin Ellison de oor log van de aarde bant. Dat is na tuurlijk een uitstekend idee, maar ook Ellison kent de ondeugden van zijn eigen ras. Het blijft moeilijk om de agressie te verbannen. Toch vindt hij daar een goede op lossing voor. Een beetje maca ber, maar: je moet er maar op komen. In veel toekomstverhalen wordt de mens afgeschilderd als een su perieur wezen, dat zal heersen over tal van zonnestelsels en haar planeten. Het lijkt een beetje arrogant om van dit uitgangspunt uit te gaan en daarom schreef Ellison een „anti-superieur" verhaal. Hij doet dat, zoals ge bruikelijk, kort en krachtig. In enkele bladzijden rekent hij kei hard af met dat arrogante over- heersingsgevoel der mensheid. „Hadj" beet het verhaal, waarin hij dat doet. In het titelverhaal „De helden van de highway" schetst Ellison een realistische situatie, zoals die kan voortkomen uit de huidi ge maatschappij: de agressie op de autowegen. Het woedend claxo neren voor eenmede-weggebrui- ker, die een „stomme streek uit stuur op „die idiote blaaskaken die denken dat ze rijden kunnen", dat alles heeft in de wereld van Ellison plaats gemaakt voor en- lison plaats gemaakt voor en kele professionelere zaken In „Het gezicht van Helene Bournow" worden duivelse ma nipulaties met de mensheid be schreven via de sexy Helene Bournow. Phoenix" is het verhaal, dat mij deed denken aan het bekende boek van Pierre Bouille: Apen- planeet (binnenkort in deze ru briek). Wie de film heeft gezien, herinnert zich het fascinerende slot, de rui'ne, half onder het zand verborgen, van het eens zo trotse vrijheidsbeeld. In „Phoe nix" wordt een expeditie op touw gezet om te zoeken naar de verloren continenten. Ellison gaat nog een stapje verder. Het langste verhaal in „De helden van de Highway" is „Deald's world" engaat over een ruimte-oorlog ergens op een door de aarde gekoloniseerde planeet. Hoewel Ellison op z'n best is op de zeer korte toer, is ook dit verhaal uitstekend in elkaar ge zet en spannend. De wraak van de verworpene, de wraak van de martelaar, kan verschrikkelijk zijn. Ellison bewijst het. „In spin - opnieuw gaat de bocht in". Een fantasy en nurrur (F H) bundel door de Nederlandse schrijver Ef Leonard, uitgegeven door A. W. Bruna Zn te Utrecht in de Zwarte Beertjes- F H - reeks nummer 11. Prijs: f3.75. Reeds eerder bespraken wij in deze rubriek, die hoofdza kelijk gericht is op de science fiction-literatuur, enkele F &H- boeken, de zogenaamde Fantasy and Horror-verhalen. Dit zijn in het algemeen verhalen, die zich afspelen in het grensgebied tus sen nachtmerrie en werkelijk heid. Veelal bloederige verhalen - 25 - Onder de bezielende leiding van Sig nor Rivaldi begon iedereen druk voor bereidingen te treffen voor defilmsce- ne van de jungleman en de leeuw. .Opnamedraaicamera instelrichten op jungleman'" riep Rivaldi ..Er zit een verwenste tak in mijn beeld!" riep de camaraman, bedrijvig met zijn apparaat sjouwend ..Meesteropzichter van decorachter grond haal verwenste tak-twijg uit ca merabeeldvlak!" beval Rivaldi aan Kappie. .Ik ben al bezig, jong", bromde Kappie korzelig. „Lig ja niet te mek keren, je hebt geen overgehaalde land rot voor je!" En met een klein bijltje deed hij zijn best om het decor er op de film zo natuurlijk mogelijk uit te laten zien Alleen de jungleman zei helemaal niets Met een bedrukt gezicht zat hij een dolkje te vetten voor de volgende opname Rivaldi klopte hem eens bemoedigend op het forse schouderblad. ,Nu gaat de jungleman eens moedig- flink met het leeuwbeest vechtworste- - 2b - Bij het verschijnen van de leeuw was Kappie met een formidabele sprong zijn decor ingevlogen en daar zat hij witjes in degretig-gorgelendeleeu- webek te kijken. „Daar zit nou ja boven in het want", zuchtte hij ,,Ik word zeeziek als ik in die luchtkoker kijk' Brr, ik wou dat dat nare beest 'm droste!" Toen deed een zwaar gekraak van tak ken hem opnieuw opschrikken. Maar dit werd slechts veroorzaakt door Ro drigo Rolando, de ferme jungleman, die zich nu van een andere kant liet kennen. Als klimmer wel te verstaan Hijgend en puffend hees hij zün machti ge gestaue iegen de boomstam op, waarbij hij door hevige rillingen en amechtige angstkreten ernstig werd belemmerd. „Een leeuw, een leeuw!" riep hij met dunne stem, ,,h-help! Madre m-mia'" Kappie stak hem behulpzaam een hand toe. „Kom maar boven jong!" zei hij vriendelijk en hij wilde nog een heleboel andere geruststellende dingen tegen de bevende jungleman zeggen, toen een boze kreet van Rivaldi hem onderbrak. „Carramba! Carrambissima!" loei de de grote man. „Wat is dit voor een geprutsknoei, hè? Zo loopt wederom ook deze draaiscene «"«t in de honderd - 27 - Rivaldi ging hevig tekeer tegen de leeuw, die het had gewaagd om een scene van zijn film in het honderd te laten lopen Hij liet wel duidelijk uitkomen, dat het deel van de film, waarin de leeuw optrad, niet het leeu wendeel in de filmonderneming was! Kappie en de jungleman luisterden op vailige hoogte met ontzag toe. „Bliksjekater!" riep Kappie met eerlijke bewondering „Die Rivaldi staat me ja daar die leeuw uit te voete ren. of het een scheepshondje was! Wie had dat van zo'n landslurp gedacht die kerel heeft ja leeuwenmoed!" Het was inderdaad verbazingwek kend, dat Rivaldi bij zoveel warmbloe dige drift tegenover het gevaarlijke roofdier zoveel koelbloedigheid toon de Hij raakte zelfs niet onder de in druk, toen het dier zich grommend op de achterpoten verhief, ofschoon dit op Kappie en de jungleman toch een zeer dreigende indruk maakte. „Stomsuffeling!" riep hij, terwijl hij een boze vuist voor de leeuwenmuil zwaaide, „ik heb je toch al honderddui zend maalkeren gezegd, dat je niet zo hard moet loeibnesen! Al dat gebrul- gegeven door A. W. Bruna Zn. te Utrecht in haar Zwarte Beertje - SF - reeks (nr. 30). Prijs: f3.75. De SF-roman „De gelijktijdige man" is het eerste werk wat ik van de schrijver Ralph Blum on der ogen heb gekregen. Mijn in drukken zijn wat verdeeld. Het verhaal op zich is goed geschre ven, daar niet van, maar of het nu pure science finction is, waag ik te betwijfelen. Goed, de weten schap is inderdaad nog niet (he lemaal) zover, dat ze het geheu gen, de opgedane levenservarin gen en trauma's van iemand kun nen vervangen voor die van een andere bestaande persoonlijk heid, maar tochOverigens beeft Blum een knap verhaal geschreven, zonder spanning overigens, alleen maar met een zekere beklemming van een drei ging, die op bijna elke bladzijde te proeven is. De dreiging van mislukking van het super gehei me militaire projekt. En dat is - wat mij misschien iets afstoot in dit boek: de situering in een periode, waarin de wapenwedloop tussen supermachten nog steeds aan de gang is. Het kan best mettertijd een realistische weer gave blijken van de werkelijk heid, maar ik voor mij geloof toch nog steeds in een betere wereld na nu, ook al kan dat wel een tijdje duren. Dekonfron- tatie in Blum's boek tussen oost en west werkt ontnuchterend, is vrijwel het tegendeel van wat hetgeen in de eerste hoofdstuk ken wordt gesuggereerd. Kortom een ook voor mij ietwat ver warrend boek, door de onduide lijke konkretisering van de tijds periode waarin het verhaal zich afspeelt en de tegenstrijdigheden (de schrik nadat blijkt dat de gelijktijdige man is overgelopen naar het oosten en de volkomen vriendelijke, haast onwezenlijk voorkomende, ontmoeting tussen Horne en zijn Russische tegen hangers, het gemak waarin dit alles zich afspeelt). Het enige, wat mij trof in dit verhaal, was het slot, de laatste zinnen. Blum heeft een goed verhaal geschre ven, maar voor mijn gevoel zou hij iets konkreter in zijn tijd- schilderingen moeten zijn om het geheel geloofwaardiger te doen overkomen. Voortborduren op een huidige toestand heeft m.i. weinig zin, als daarnaast niet duidelijk wordt aangegeven, waarom er in de toekomst niets is veranderd. Daarom is dit boek voor mij slechts „half SF" „De helden van de Highway" van Harlan Ellison. Een bun del korte verhalen, samen gesteld door Aart C. Prin en vertaald door Anton Quintana. Uitgegeven door A. W. Bruna Zn. in de Zwarte Beertjes SF-reeks nr. 24. Prijs: f3.75. Harlan Ellison is in Amerika geen onbekende. Hij heeft al heel wat SF en horror-verhalen op zijn naam staan en behoort in de VS tot één der beste scenario schrijvers waarover men be schikt. In de Zwarte Beertjes- reeks een eerste selektie uitzijn werk, samengesteld door Aart C. Prins. Volgens de uitgever zal begin 1974 een tweede ver halenbundel van Ellison verschij nen. Een uitstekend idee, want in derdaad is Ellison een voortref felijk verteller. Een van de meest schitterende uit deze bundel vond ik het verhaal „Maaltijd", waarin een ruimteverkenner op een on bekende planeet landt. De raket en de bemanning worden door deze planeet als het ware opge slokt. Een rake vertelling, waar bij de superioriteit van de mens wel in het geding wordt gebracjt... m- „Waterslag", SF-verhalen- bundel ontleend aan Worlds Best Science Fiction 1971, verzameld en uitgegeven door Donald A. Wollheim en Terry Carr. Vertaling: Jan Koesen. Verscheen in de serie „SF - verhalen" van de uitg. mij. Luitingh - Laren (NH). Paperback. Prijs: f7,90. De uitgeversmaatschappij Lui tingh te Laren (NH) is nog niet zo lang geleden begonnen met een nieuwe serie uitgaven op het gebied van science fiction. Het is een paperback-serie met SF- korte verhalen, aantrekkelijk ge bundeld. De eerste twee delen („Het onbekende" en „Amoebe op bezoek") besprak ik reeds eerder in deze rubriek. Mijn oordeel is sindsdien niet ge wijzigd. Het derde deel: „Wa terslag" is even zorgvuldig sa mengesteld als de vorige delen. Opvallend bierbij is de uitsteken de kwaliteiten van de verhalen. Een kwaliteit, die niet altijd te rug te vinden is in andere gelijk soortige uitgaven. Nu komt dat ook voor een groot deel door het feit, dat vrijwel allemaal be kende en erkende SF-schrijvers hun bijdrage hebben geleverd. Mensen als Isaac Asimov, Theo dore Sturgeon, Larry Niven, Ro bert Silverberg enR. A. Lafferty. De vertaling van Jan Koesen is ook uitstekend. Niets dan lof dus voor deze uit gave. Het titelverhaal „Water slag" werd geschreven door Isaac Asimov en is voor een niet onbelangrijk deel gebaseerd op wetenschappelijke gegevens en hypotheses, zoals we van Asi mov gewend zijn. Zijn kennis komt in elk verhaal sterk naar voren en geeft het een extra dimensie van geloofwaardigheid. Toch vind ik dit persoonlijk niet het allerbeste verhaal uit de bun del. Dat predikaat verleen ik graag aan bet bijzonder poëtische en ook wel enigszins verbijste rende verhaal van Michael G. Coney „Hoe is het met deMcGo- wans afgelopen?". Verder het bijzonder amusante verhaal van de dolfijn, die verliefd wordt op een alleraardigst meisje, van Ro bert Silverberg. Larry Niven is met het verhaal „Een vogel inde hand" goed opdreef en fantaseert een „tijdsverschijnsel", waarin een enorme vogel een belangrijke rol sDeelt. Maar omdat de kwaliteit van .het boek in z'n totaliteit bijzon der goed is, kan men rustig stellen, dat ook de andere verha len goed zijn. Zoals R. A. Laf ferty's spel met de archeologie in zijn verhaal „Lees verder op de volgende rots of Bob Shaw's story over oma Cummings, die na haar verscheiden springlevend in een oud huis op de hoek van de straat blijkt voort te leven. „Waterslag": negen uitsteken de verhalen. Een voltreffer. „De gelijktijdige man" door Ralph Blum. „The Simulta neous man", 1970. Vertaald door Kees van den Broek. Uit tatav.i.' - k, - i\ A Ik I l «rS Deze avond wordt georga niseerd door de BDU-kranten- kombinatie in samenwerking met Fot Fortgens. Kaarten a f3,-- (abonnees op onze bladen en cli ënten van Foto Fortgens f 1,50) zijn in voorverkoop verkrijgbaar bij de receptie vandeBarneveld- se Krant, Nieuwstraat 15 en bij Foto Fortgens, Emmastraat. Wacht echter niet te lang met nei i veren van uw kaartje. Ze zijn er nog, maar u kunt u be ter nu verzekeren van een kaartje inplaats van het risico te lopen straks het Israël-avontuur niet meer mee te kunnen maken. Kaarten voor de Israël-avond in klank en kleur van en door Cees Engel zijn voor de gemeen te Leusden verkrijgbaar bij de administratie van de Leusder Krant, Finnmark 3, Leusden/ Centrum, tel. 03496-1495. Be stelde kaarten liggen vóór aan vang van de avond voor u gereed aan de zaal van de Veluwehal in Barneveld. Op het kantoor zijn kaarten voor abonnees a f 1,50 verkrijgbaar. Niet abonnees be talen f3,-. dat land. Die zal willen weten hoe de Israëliër van nu leeft en werkt. Maandagavond 10 de cember om acht uur heeft u de kans. in de grote zaal van de Veluwehal kunt u getuige zijn van een kleurrijke zwerftocht door Israel.

Leusder Krant | 1973 | | pagina 9