nergie-besparing in md- en tuinbouw Auto's op waterstof Kapitein Rob: „Het dodende licht" I JUNGLEMAN KAPPIE EN DE I! DE MAN UIT CHICAGO IDERDAG 13 DECEMBER 1973 LEUSDER KRANT iUSDER KRANT-STRIP NUMMER T: Jodra was niet gebleken, dat zich Rivaldi's leeuw een verdienstelijk eur verschool, of de jungleman liet huit de boom zakken en liep met ge- jllen borstkas op het roofdier toe Laten we maar beginnen met die 2 ne' sprak hij tegenRivaldi ..Waar chten we eigenlijk op?" )e leeuw stond hem met gekruiste en verachterlijk aan te staren ,Nou durf je wel, hè, Rolando?" riep 3 uitdagend. ,,Maar je was toch maar ibang voor me, hè? Zie jewel, dat ik 3beter acteur ben dan jij1" Sivaldi kwam haastig tussenbeide Niet kibbelruzien!" gelastte hij „Caramba' Dit is MIJN draaifilmo en daarin wordt gevechtworsteld tussen jungleman en het leeuwbeest! En NIET gekibbelruzied, wat?!" „Och lieve schepsel," dacht Kappie, die ook naderbij was gekomen. ,,Dat is ja een rare film! Nou is die over gehaalde leeuw ook al vals' Ik vraag me ja af. wat er eigenlijk nog echt is in deze film' Intussen had Rivaldi de leeuw weer in de struiken teruggestuurd, waar het ondier het volgende ogenblik weer door heen moest breken Toen het dat met ijzingwekkend gebrul deed, gebeurde dat zo natuurlijk, dat Kappie -inweer- wil van zichzelf - opnieuw met een kwieke sprong in de boom belandde Daar bleef hij dubbend aan een tak han gen. ,,Jong, jong," mompelde hij, ,,die leeuweman speelt ja zó vals, dat je zou geloven dat het echt was!" Doch het spel van de jungleman deed niet onder voor dat van de leeuw. Om dat Rolando er nu van overtuigd was, geen echte leeuw voor zich te hebben, speelde hij znn rol van spiergewelde- naar mei grote overtuiging en met een verbluffend gemak slingerde hij het ïjselijk briesende roofdier molenwie kend om zich heen iet was een opwindend gezicht om irigo Rolando bezig te zien in zijn van jungleman Niet voor niets had trouw de leerzame boekjes voor erkwekerij en Biceps-Bouw bestu- rd en zich jarenlang enkel gevoed droge havermout en suiker! Zijn ïhtige gestalte kraakte van ïnspan- i terwijl hij de ledematen van de ■.leeuw in een ingewikkeld vlecht- fc verstrengelde, het vermeende (dier vervolgens ontknoopte, rond- gerde en met een welgemikte schop slotte in de struiken deed belanden. waar het jankend heensloop Kappie, die het verloop van de twee kamp met ademloze spanning had ge volgd. zuchtte bewonderend Kerel nog ereis an toe!" mompelde hij,Die leeuweman is behoorlijk geën terd' Die zal me daar een bult blauwe plekken van overhouden, als hij ten minste niet helemaal van de kaart is!" Maar tot ieders verbazing en vooral tot die van de jungleman. verscheen plotseling de man met het leeuwepak even fris alsof er helemaal niets met hem was gebeurd .Jullie zullen even moeten wachten met dat leeuwegevecht," riep hij mon ter, ,,ik kan zo niet optreden, want er zit een scheur in mijn leeuwehuid!" Op slag drong de ontstellende beteke nis van die woorden tot een ieder door. Er was helemaal niets gebeurd met de man, die voor leeuw speelde! Wat er was gebeurd, had Rodrigo een échte leeuw aangedaan. Dit besef was teveel voor het denkvermogen van de jungleman en met een zwakke zucht en een doffe slag stortte hij ter aarde. tegenstelling tot Rodrigo Rolando, nog steeds zwaar ademend op de lag, was Signor Rivaldi zeer te over het gevecht tussen zijn en de leeuw, welke laatste zo deerlijk werd gekneusd Carramba!" riep hij handenwrij- 1. „Welk een schone strijdkamp! een echte leeuwbeestHoe na- Iijk echt zal dit alles lijken op het rrmdoek van de kijkbioscoop' Dit een juweeledelsteentje van een nscene'" Maar op dat ogenblik klonk uit het lover van een boom boven hem, een zwak protest en door het gebladerte verscheen het onzeker glimlachende gelaat van zijn cameraman ,,Eh ..signor Rivaldi", sprak de filmer, „ik geloof, dat ik u moet teleur stellen Ik heb niets gedraaid van deze scene! Eh ..dat leek mij beter, want ik wist dat het een ECHTE leeuw was, ziet u?" Rivaldi zag het. Met een dof geloei wierp hij zich op zijn sombrero en be gon het taaie textiel knarsetandend te verscheuren. En het gehuil dat hij daarbij liet horen moet het bloed- dorstigste zijn geweest, dat ooit in de jungle had weerklonken „Hij doet het weer! Hij doet het weer!" riep een stem verrukt. Dat was Parasito, die verrukt kwam toesnellen om Rivaldi's smart voor het nageslacht vast te leggen. Het was werkelijk opvallend, dat de filmpara siet de enige was, die zijn camera met ware arbeidsvreugde liet snorren !nergie is een schaars en duur fc iiikel geworden, waarmede de ge- Ij ikers zuinig zullen moeten om- J ingen Dat geldt ook voor de land- De olieleveranciers hebben reeds loten de levering te beperken en men zich niet vrijwillig aan deze latie aanpast zijn nadere maatrege- niet ondenkbaar. Zonder direkt te ken aan ingrijpende wijzigingen in teeltpatroon of de normale werk- ^^te is er echter nog wel een aantal L"I 'aringen op het energieverbruik I (elijk Daarbij moet gedacht worden I alle energiebronnen: olie, benzine, kolen en electriciteit ïeronder volgt een aantal aanwij- ;en die een energiebesparing mo- ijk maken oor tuinders is het van belang dat ketels goed schoon worden gehou- als er olie wordt gestookt De af- Üing van de branders (gas-lucht- houding) moet goed zijn om een edige verbranding te krijgen die beste rendement geeft. Dat geldt V-\ voor de verbruikers van aard- als van olie. Het is van belang dat isolatie van de transportleidingen gebreken vertoont en dat er geen ;en in de leidingen voorkomen ekleed glazen gevels zoveel moge- jf met plastic. Ga bij het luchten ^vuldig te werk Laat de mate ventilatie afhangen van de omstan- leden buiten; wind geeft ook in een 'te kas al veel ventilatie Lucht eerder dan strikt nodig is en t de ramen zodra de omstandig- ?n dat weer toelaten. Maak zo mogelijk gebruik van een cen- e C02 voorziening, dat kost veel Ier aan brandstof dan bij een ge- ntraliseerd systeem Wanneer van •nderlijke C02 kachels gebruik ge kt moet worden doe dit dan alleen er duidelijk effect kan worden racht. Ga zo mogelijk uit van groot plant- materiaal en laat dit zoveel mogelijk centraal opkweken; dat vraagt de min ste warmte Wees kritisch op de kwa liteit van hetplantmatenaal Een zwak ke start eist naderhand dikwijls meer warmte. Bij de teelt van bol- en knol gewassen is goed geprepareerd mate riaal erg belangrijk Op akkerbouw- en veehouderijbedrij ven zijn de besparingsmogelijkheden minder groot, maar ook daar geldt toch dat vele kleintjes één grote maken en wordt aangeraden de volgende aan wijzingen ter harte te nemen: Gebruik uw trekker slechts dan, wanneer dat nodig is. Matig ook uw snelheid, dan gebruikt u net als bij auto's minder olie of benzine. Rijd er niet mee naar het dorp voor een boodschap, die per fiets kan worden gedaan. Ontsteek het licht in stal (en woning) pas als dat nodig is. Doe het uit, als u het vertrek verlaat. Gebruik geen twee lichtpunten als u het met één licht af kan. Ventileer niet langer en niet méér dan noodzakelijk is. Niet alleen, om dat het ventileren energiekost, maar ook omdat daardoor weer meer ener gie nodig is om de temperatuur op peil te houden Vooral geldt dit laatste voor de komende winterperi ode. Verwarm de stal en hokken niet tot een hogere temperatuur dan strikt noodzakelijk is. Bedenkt ook. dat juist de laatste graad temperatuurs- verhoging meer energie vraagt dan elke graad daarvoor Juist waar continu verwarmd moet worden, zo als sommige bedrijven met pluivee en varkens, kan een enkele graad temperatuurverlaging een grote energiebesparing inhouden. Contro leer of thermostaten goed zijn af gesteld WASHINGTON (ANP) - De moeilijk heden met de energievoorziening door middel van olie hebben in enkele landen al geleid tot nieuwe onderzoeken met waterstof als brandstof. Een derde researchproject is dat van de International Materials Com pany, waar een motor wordt ontwik keld die de benzine omzet in waterstof, koolmonoxyde en kooldioxyde. Som mige research- ingenieurs die zich met de toepassing van waterstof als brandstof bezig houden verwachten, dat een auto- die op waterstof loopt: binnen tien jaar in massaproduktie kan zijn Vorige maand hebben medewerkers van het Jet Propulsion Laboratory in Pasadena (California) een auto ge demonstreerd, die zich voortbewoog op een mengesel van waterstof en benzine en daarbij voldeed aan de 1976 emissie-eisen van de Amerikaan se overheid. De eerste proeven zouden succesvol zijn verlopen. Inmiddels is ook bekend geworden, dat ingenieurs van het laboratorium van de Atomic Energy Commission in de Verenigde Staten al lange tijd bezig zijn met experimenten, waarbij een NSU-wankelmotor wordt getest op de geschiktheid om op waterstof te rijden LEUSDER KRANT-STRIP NUMMER 2: geschreven door T. Lodewijk Je bent wel onhandig met dat -45- Kas opende zijn mond om in niet al te parlementaire termen te vertellen wat die dag al duizend malen verteld was en waarvan ook de ijverige secretaris heel goed op de hoogte was, maar één van de Kwardamse ploeg greep beda rend zijn arm en zei scherp „Dat zul je vanavond zelf wel te horen krijgen Als die poppenkast afgelopen is, spre ken we elkaar nog wel over wat er in jullie „stad" allemaal door de beugel kan!" Een ogenblik stonden de beide partijen als kemphanen tegenover el kaar, maar de verschijning van een po litieman maakte voorlopig een einde aan de ruzie. „Goed", bevestigde Melis het onder houd, „we spreken elkaar nog wel!" Inmiddels waren er op het stadhuis raadsleden en comité-leden komen op dagen Mevrouw Boom liep met schit terende ogen en hoogrode wangen heen en weer, haar zoon trok een gezicht als wist hij de hele wijsheid van de we reld, maar wilde hij dat aan geen mens vertellen en Kruidennk was een en al aanminnigheid Stil in een hoekje ge zeten, sloeg Riek de Ruiter al deze op winding en blijde verwachting gade Met moeite kon zij zich bepalen bij wat er deze avond gebeuren zou. De gebeur tenissen van die middag maakten haar verstrooid en zwijgzaam „Juffrouw De Ruiter is zo stille tjes", merkte mevrouw Boom liefjes op, verheugd u zich niet op het feest van vanavond'' ,,U blijkbaar wel," riposteerde Riek. „O zeker," was het antwoord, „ik verheug me er geweldig op. Ik heb alsmaar het gevoel dat er vanavond iets geks gebeuren gaat „Misschien krijgt u gelijk," ant woordde Riek droogjes, zodat mevrouw Boom een ogenblik wijfelde Wat wist die schooljuf? De Gooyer was er niet en ook mr Clarenbough had zich nog niet vertoond Maar wel was de lange gestalte van Colverton zichtbaar. „O, mr. Colverton," mevrouw Boom schoot als een harpoen op de Ameri kaanse journalist af, „wat vreselijk leuk dat u hier bent lk heb zo'n idee, dat er in deze gebeurtenis kopij voor u zit!" „O ja, mevrouw?" zei Colverton schijnbaar geïnteresseerd „Kunturne al vast een voorberichtje geven, zodat ik weet wat er gebeuren gaat?" Niets was mevrouw Boom liever Ze voerde met zachte drang haar gast naar één van de schemerige hoeken van de oude raadszaal en daar zette ze zich naast hem op een met fluweel be klede bank „Wat ik u vertel, is strikt vertrou welijk.' begon ze, „en u mag zeer beslist mijn naam niet noemen. Maar het staat wel vast, dat die mr. Claren bough een bedrieger en een oplichter is!" Ze zweeg om de uitwerking van haar woorden gade te slaan. Colverton zweeg ook, schijnbaar sprakeloos van ver bazing. „Hij is Clarenbough niet, hij is zelfs geen Amerikaan, maar een doodgewone Hollander, die in Amerika heeft ge werkt Hij heeft samen met de burge meester en De Gooyer dit plannetje op touw gezet „Waarom?" vroeg Colverton. „Omdat de burgemeester, alweer in vertrouwen, best een beetje populariteit gebruiken kan." sprak mevrouw Boom geheimzinnig. „De man wordt oud en daarbij is er op zijn beleid wel het één en ander aan te merken." „U wilt toch niet zeggen. begon Colverton verbaasd „Ik zeg niets Maar feiten zijn fei ten Er is een sterke stroming in de gemeente die een nieuwe koers willen zien, die de bezem eens door al die spinnewebben wil halen, die een eind wil zien aan de vriendjespolitiek. Ik weet dat zo precies, omdat mijn zoon mr Boom, die een vooraanstaande positie op het stadhuis bekleedt, de leider van deze groep is. samen met de heer Kruiderink, die u wel kent, en het raadslid Kareisen," ze wees op een lange magere man met een rode neus, die met Kruiderink in een druk gesprek was. „Dus de burgemeester probeert op deze manier de ontbrekende goodwill aan te zuiveren?" informeerde Col verton. „Precies," bevestigde mevrouw Boom „Het klinkt misschien onge looflijk, bijna Amerikaans, nietwaar?" lachte ze. „Maar die Dikkenburg rnet z'n hele pose is maar een schijnhei lige machthebber, een man, die ner gens voor terugdeinst Hij wordt op gestookt door zijn vrouw en z'n doch ter „Is dat die juffrouw eh Corne?" informeerde Colverton „U bent goed op de hoogte," zei mevrouw Boom ietwat wantrouwend. „Kent u haar0" „Ze heeft me indertijd nul op 't request gegeven toen ik om een in terview met Clarenbough vroeg," ver telde de journalist „Natuurlijk." mevrouw Boom lach te schel. „Ze was doodsbang, dat u 't bedrog zou merken Maar de kat is toch uit de zak We hebben zelf die meneer Clarenbough hij heet Jonge- jans, tussen twee haakjes .het vuur aan de schene gelegd en zwart op wit gaf hij de verklaring van dit alles Daaruit blijkt dat de burgemeester de hoofdpersoon in dit vuile zaakje is geweest -46- „Dat is niet mooi, wat u me daar vertelt, mevrouw," zei Colverton be zorgd „Ik vraag me af, of we dit zaakje niet beter in de doofpot kun nen stoppen." „In de doofpot?" vroeg mevrouw Boom verschrikt „Meneer, we leven hier in een rechtstaat! Het recht hier in een rechtstaat! Het recht moet zijn beloop hebben' De praktijken van die kliek van Dikkenburg en De Gooyer, moeten beëindigd worden en dit is -27- Het gevecht heeft nu een bliksemsnel verloop. Op hetzelfde moment, waarop de hond van Möller Rob wil aanvallen, springt Skip het dier grommend op de rug De hondenmenner wil tussen beide komen, maar geen seconde later krijgt hij een zwaar conservenblik tegen zijn hoofd het eerste het beste pro jectiel. dat Kurt heeft kunnen grijpen Bovendien houdt Rob Móller stevig in bedwang Skip takelt de vreemde hond zo toe. dat deze even later jankend naar buiten stuift De hondemenner gaat het dier achterna en Möller moet zich nu wel schikken „Ziezo," zegt Rob, ..nu zijn we weer onder ons Wees nou verstandig, Möller en geef die spullen af want je krijgt er op den duur toch last mee." „Nou ja," zegt de sluwe bonthandelaar, „ik was heus wel van plan jullie die rommel te geven, maar waarom maken jullie er ook zo'n drukte om Hier zijn de trommels Geluk er mee, en blijf voortaan liever een beetje uit de buurt. -28- Samen roeien Rob en Kurt terug naar de „Vrijheid" Mr Fryer heeft Rob een instrument meegegeven, waarmee zij de geluidsbanden, die in de trommels zitten, kunnen laten afdraaien. „We zullen nu eens gaan luisteren of die geluidsbanden ons verder kunnen helpen," zegt Rob, wanneer ze weerin de kajuit van de „Vrijheid" zitten Eerst leveren de banden weinig nieuws op Dr Anthonius heeft veel Eskimo- muziek opgenomen en soms zingt een enkele stem een vreemd volkslied. Maar dan komt opeens de stem van de Nederlandse geleerde keihard door. „Wij hebben vandaag contact gemaakt met een tovenaar,zegt de stem. „hij komt uit Smithsond in Canada en hij kan ons het grote geheim onthullen, dat ons al zo lang bezighoudt. Ik geloof, dat wij iets heel belangrijks op het spoor zijn en dat wij op het punt staan een ontdekking te doen, waarvan de wereld bijzonder zal opkijken -30- Kurt Jensen en Rob gaan onmiddellijk na aankomst op informatie uit en zij hebben geluk, er blijkt hier een Eskimo te zijn, die dr. Anthonius en Sytze van der Meer heeft ontmoet Jensen haalt een foto te voorschnn van dr. Antho nius en laat de Eskimo het plaatje zien. „Herken je deze vreemdeling?" vraagt hij De Eskimo knikt verheugd Ja. ja dat is de ontdekkingsreiziger, die naar het hoge Noorden wilde Dan laat Jensen hem ook nog een paar foto's zien van de Eskimo's, die op de film voorkwamen. De reactie van de man is verrassend Hij schrikt zichtbaar, wan neer hij deze foto's ziet en deinst nagstig achteruit. En nu wordt hij op eens terughoudend Slechts met moeite kunnen Rob en Kurt hem weer aan het praten krijgen. „Laten we hem mee nemen naar de „Vrijheid", "stelt Rob voor; „misschien komt hij daar weer een beetje op zijn gemak Jensen gaat ermee accoord en de man volgt hen schoorvoetend onze kans ik bedoel, dit is de kans voor heel de burgerij van Moeldam, die blij zal zijn als er op het stad huis weer eens een andere wind gaat waaien'" „En weten alle comité-leden hier van af?" „Nee, alleen de heer Kruiderink en ik." „Was het dan niet beter geweest, als u ze hiervan op de hoogte had ge bracht Mevrouw Boom werd even nerveus Die Amerikaan zat daar warempel te praten of hij de rechter van instruk- tie was, waar bemoeide die vent zich mee? Maar dan bedacht ze, hoe ze hem nodig had voor de publiciteit rond dit heerlijke schandaal en haar stem werd weer lief en vertrouwelijk „Ach, die slager Speknek is een domme man, die praat altijd met de burgemeester mee. En die juffrouw De Ruiter „Is die ook zo dom?" „Nee. dat zeker niet Maar dat is een wonderlijk mens Daar gaan aller lei verhalen over Ik heb wel eens gedacht, dat ze met die De Gooyer „Die twee?" „Ja. ik zeg, ik dacht 't maar Doch nu heb ik gemerkt, dat ze met die mr. Clarenbough ook al aanpapte." „Hoezo?" „Nu ja „Ja, daar moet u toch bewijzen voor hebben, mevrouw?" „Men zegt „Men zegt zoveel „Maar er heet goed koe bont of er is een vlekje aan'" „Een schandelijk spreekwoord.' stelde Colverton vast. „Het ergert me zo vaak ik het hoor." „Dus u ergert zich, mr. Colverton Aan mij toch niet, hoop ik?" „O nee, mevrouw, aan u erger ik me niet. Alleen maar aan de praatjes ,,U zult toch ook als journalist wel eens praatjes in de krant zetten," meende Kruiderink, die er bij was komen staan „U weet nog niet veel van journalis tiek en nog veel minder van jour nalisten meneer," antwoordde Colver ton stijfjes „Mevrouw, ik dank u voor uw inlichtingen. Voor zover ze door de feiten worden gesteund, zal ik zien, wat ik er mee doen kan En weg was hij. „Dat heb je weer eens mooi ver prutst," striemde mevrouw Boom haar medestrijder „Die vent zo brutaal op de tenen te trappen Het is toch al zo'n lichtgeraakt mannetje Hij ant woordde mij ook af en toe op een toon ze zweeg verontwaardigd „Daar hebben we Zoetevrijer," zei Kruiderink, blij met de afleiding, die de correspondent van de Provincie bode verschafte En mevrouw Boom en haar vriend haastten zich naar de nieuwaangekomene, om deze alvast in te lichten over het grote nieuws dat hij vanavond in zijn krant kon mel den Bij de deur keek Corne al dat gedoe aan. Ze had Colverton in gesprek ge zien met mevrouw Boom, had met on machtige woede gezien, hoe deze dame trachtte de Amerikaan in te palmen, en niet zonder leedvermaak ontdekt hoe stijf en koel het afscheid was En nu zaten ze weer met Zoetevrijer te flikflooien Een man. die geen kwaad zou doen. ofschoon erg langdradig, maar die toch in zijn krant op een verschrikkelijke manier de kat de bel kan aanbinden, als er niet tijdig raad verschaft werd Daar ontdekte ze, in haar hoekje, Riek de Ruiter en spoedig zaten de beide meisjes in een druk gesprek. De hoofden negen zich naar elkaar, er werd gefluisterd en gelachen en opeens uitte Corne een kreet van verrukking en sloeg, zonder op de omstanders te letten, haar armen om het oudere meisje. „O, Riek. wat énig' Riek! O, nu komt vast alles goed!" „Hoe bedoel je?" „O, ik geloof vast, dat Colverton vanavond de zaak redt Gek hè? Nu ik dit gehoord heb van jullie tweeën ik weet wel, het is verschrikkelijk on logisch, maar ik heb zo'n vast ver trouwen in hem'" „Ja, ik ook," bekende Riek „Natuurlijk, halve gare! Anders had je het toch nooit aangedurft met hem?" „Ja, toen hij zoeven met mevrouw Boom zat te praten en die slang zo liefjes tegen hem deed, kon ik haar wel ik weet niet wat doen Maar hij stond op en wandelde weg. zo stijf als een stok en Boom was razend, dat kon je duidelijk zien!" „Nu, verwacht er nog maar niet al te veel van." kalmeerde Riek. „Want De Gooyer is nog steeds niet komen opdagen „Nee, dat is zo. bekende Corrie kleintjes en haar vreugde was weer omgeslagen in mistroostigheid „Kom, laat je hoofd nu niet weer te gauw zakken, Corriekind," troostte Riek Op dat ogenblik kwam de burgemees ter binnen Hij schudde handen, en groette vriendelijk naar mevrouw Boom, Kruiderink en Kareisen -29- Rob zoekt nu radiotelefonisch contact met mr Fryer en geeft hem het nieuws door, dat hij zoeven heelt gehoord en tevens om nieuwe instructies te vragen „Dat is belangrijk nieuws,"zegt mr. Fryer; „ik denk, dat wij nu op het goede spoor zijn Hallo. Rob, zie je nog kans uit te vissen, waar dr. Anthonius precies het binnenland is in getrokken? Wij willen zo nauwkeurig mogelijk weten, welke route hij heeft gevolgd. Als je daarover iets meer weet roep ons dan opnieuw op Wij volgen zo spoedig mogelijk Met deze op dracht gaan Rob en Kurt de volgende morgen weer het zeegat uit. Het weer is op deze breedtegraad in deze tijd van het jaar uitstekend en de „Vrijheid" heeft een voorspoedige reis. Na een paar dagen laat Rob het anker vallen in de baai van Holsteinborg Zullen zij hier opnieuw een aanknopingspunt vin den?

Leusder Krant | 1973 | | pagina 15