Uithuilen en opnieuw beginnen Raadsfrakties blij met ommezwaai gemeentebestuur ten aanzien van de tweede fase Proclamatie Prins Pmip en Raad van Elf: DONDERDAG 3 JANUARI 1974 LEUSDER KRANT 4 (Van de redaktie) LEUSDEN - De raad van Leusden is erg gelukkig mei de ommezwaai van het gemeentebestuur inzake de tweede fase-plannen. Op de valreep van 1973 werd bekend, dat de vijf plannen zullen worden ingetrokken en er niet over het kanaal zal worden ge bouwd Voor de heer Mandemaker (PvdA-D'66) een reden om een beken de cabaretier te citeren, die eens de nu beroemd geworden woorden sprak ..Uithuilen en opnieuw beginnen" De heer Van Spaendonck (D'66-PvdA) ging echter zeer uitgebreid in op de achtergronden en konstateerde ver schillende „beleidsblunders" Hij beschuldigde het gemeentebestuur en ook verschillende raadsfrakties (zo als KVP en VVD) van opportunisme, •hoewel hij daarmee wel gelukkig was. De heer Van Tiel (VVD) vond het van moed en wijs beleid getuigen, dat het college deze moeilijke stap heeft ge daan. De heer Van Dijk (KVP) konsta teerde, dat het interessant is om een groeigemeente te zijn, maar niet altijd even gemakkelijk. De heer Van Wouden berg (CHU) betoogde dat de sprong over het kanaal een te grote stap geweest zou zijn en was blij voor de boeren daar. die nu tenminste rustig kunnen gaan slapen, hoewel hij er wel op aan drong hen meer zekerheid te verschaf fen ten aanzien van het tijdstip waarop eventueel toch op die plaats gebouwd zou kunnen worden Hij vroeg zich af hoe het nu met de boeren in het zuiden moest. Ook die moeten zekerheid heb ben, was zijn mening. De heer Van Maanen (AR) verpakte zijn ..beschouwing" in een aantal spreekwoorden. ..Beter ten halve ge keerd dan ten hele gedwaald en: ..Het boetekleed kan een sierkleed zijn". Volgens de heer Van Maanen was deze versie van de tweede fase gestruikeld over de inspraak Burgemeester Van der Post begon aan het begin van de diskussie met een nadere verklaring op het verstrekte persbericht, waarin de gehele gang van zaken uiteen werd gezet De standpunten van de politieke par tijen en de bezwaarschriften maakten de zaak voor b. en w. veel duidelijker, aldus de voorzitter, die met klem verklaarde, dat de veranderde ziels- wijze niet betekende, dat het oorspron kelijke plan fout zou zijn. ,,Wij vinden het nog steeds een goed plan, hoewel er discutabele punten in zitten" Het zijn juist die punten, zo verklaarde de heer Van der Post, ,,die het gemeentebestuur er toe hebben gebracht de tweede fase aan te passen aan de wensen en ver langens van de burgerij en met in de laatste plaats aan de inzichten van het rijk, zoals die door minister Gruyters nog kortgeleden naar voren werden ge bracht. Mede door de steeds wisselen de prognoses is het beter om voorzich tiger te werk te gaan om fouten voor de toekomst te vermijden." Hoe minder men voor de toekomst vastlegt, hoe flexibeler er gewerkt kan worden, met daarbij een adequate actualisering voor zover dat nodig mocht zijn" Burgemeester Van der Post vond de beslissing van b en w. een reele stap om de ontwikkeling van Leusden zo goed mogelijk te laten verlopen De heer Van Tiel (VVD) opende de rij sprekers. Hij zei onder meer het volgende Eén van de meest ingrijpende voor stellen welke door uw college aan de raad zijn voorgelegd, is deze avond on derwerp van bespreking Door uw col lege wordt voorgesteld de ontwerp be stemmingsplannen tweede fase welke ter visie hebben gelegen in te trekken Onze fractie wil het college compli menteren met deze toch bijzondere moeilijke stap Om een voorstel waar zonder enige twijfel enige jaren aan is gewerkt in te trekken, getuigd van moed en van een wijs beleid Het col lege heeft naar onze mening tijdig in gezien dat wijziging van omstandighe den een herziening van het voorstel noodzakelijk maakt Onze fractie stelt het op prijs dat ook de bevolking wordt betrokken bij de totstandkoming van de plannen voor de uitbreiding in de alternatieve tweede fase van het structuurplan Leusden. De gedachte om het Comité Milieuzorg Leusden en haar werkgroep bestem mingsplannen in een zo vroeg mogelijk stadium bij de ontwikkeling te betrekken is een goede gedachte en getuigt van behoorlijk bestuur van het college. Deze gedachte werd reeds in onze al gemene beschouwing van oktober jongstleden gelanceerd Door de inschakeling van het Comité Milieuzorg Leusden en haar werkgroep bestemmingsplannen wordt ook een stuk verantwoordelijkheid bij het C.M.L gelegd en door dit comité ook bij de huidige bevolking Door de intrekking van de bestem mingsplannen 2e fase gaat veel tijd verloren, hetgeen bijzonder betreu renswaardig is. Er zal nu zeker een gat ontstaan bij de continuering van de woningbouw. Heeft uw college m.d.v enig idee hoe groot dit gat zal zijn, en welke maatregelen kunnen worden genomen om de stagnatie zo veel mo gelijk te beperken. Wij willen hier zeker vermelden, dat deze stagnatie niet aan uw college verweten kan worden De opgezette plannen waren vroegtijdig gereed en werden ook tijdig door het college voor advies ingediend bij de P.G.D. en de P.P.C. Deze provinciale com missies en het provinciaal bestuur hebben echter bijzonder veel tijd nodig gehad voor de bestudering en het op stellen van een advies. Het lijkt ons niet alleen wenselijk doch zelfs noodzakelijk, dat de provin cie deze zaken vlotter afhandelt om vertraging in de woningbouw tc voor komen. De ontstane vertraging dient thans zoveel mogelijk beperkt te wor den. Bij het overleggen van de plannen aan het C.M.L. ontkomen wij niet aan het feit, dat voor de bestudering van de plannen tijdslimieten moeten worden gesteld. Wij realiseren ons dat dit een extra belasting is voor het C.M.L. en dus ook voor de bevolking, doch dit geldt ook voor het college en de raad. Mede om deze vertraging zoveel mogelijk te beperken zal ook voor de eerste bouwactiviteiten in de 2e fase met artikel 19 van de wet R.O. moeten worden gewerkt. In dit bijzondere ge val is dit voor onze fractie aanvaard baar. Hoewel wij er aan toe willen voegen, dat deze procedure tot een minimum beperkt zal moeten worden. De ontwikkeling van de alternatieve 2e fase, m.d.v zal een aanpassing aan de gewijzigde situatie vereisen Wij denken hierbij aan de wegenstruc tuur en aan de bovenwijkse voorzie ningen, alsmede aan een evenwichtige opbouw van de woningbouw. Er zal een zo flexibel mogelijk plan moeten worden opgebouwd, welke op eenvoudige wijze moet kunnen worden aangepast aan veranderde om standigheden. Tevens zullen de plan nen zodanig opgezet dienen te worden, dat ongeveer in 1981 of 1982 moet kunnen worden bekeken of een ver dere uitbouw van Leusden gewenst en noodzakelijk is. Mocht een ver dere uitbouw dan niet noodzakelijk blij ken dan moet de huidige uitbreiding ook als eer. afsluiting kunnen worden beschouwd Bij een noodzakelijke verdere uitbreiding zal ook dit mo gelijk moeten zijn met een even wichtige aansluiting op de uitbrei ding in de thans te ontwikkelen 2e fase." De heer Van Dijk (KVP) ..Het is bijzonder interessant om een groei gemeente te zijn. maar het is niet altijd even gemakkelijk. De eerste fase is nu bijna gerealiseerd. We zullen toch verder moeten. Een moei lijk punt bij de tweede fase is wel de tervisie-legging van vijf plannen in één maand en de lokatie van de plannen geweest. Ook het speculatie gevaar speelde hierin een niet on belangrijke rol. Verschillende ge meenten hebben aan den lijve onder vonden wat dat betekent. Wij zijn blij met de initiatieven tot intrekking van deze plannen. Hoewel we aanvankelijk voor het plan waren, alsmede andere raadsleden, is het toch juist, dat de plannen worden aangepast aan ge wijzigde omstandigheden. Het is be langrijk dat de gedachtenschets op korte termijn op tafel komt, omdat anders een te grote stagnatie op zal treden in de woningboyw Speciaal de sociale woningbouw vraagt extra aan dacht, omdat de lijst van woningzoe kenden in onze gemeente dan nog lan ger zal worden en dat is een ongewen ste situatie. Met de gedachtenschets en de te volgen procedure via de C.M.L. is ruime inspraak mogelijk, lijk, omdat de vergaderingen openbaar zijn en de toehoorders mee mogen praten. De hoofdlijnen van de gedach tenschets, zoals die zijn neergelegd in het persbericht, hebben onze instem ming, mits het toekomstige plan flexi bel wordt opgesteld". De heer van Dijk vroeg of het mogelijk was pm direkt met een bestemmingsplan te komen voor de sociale woningbouw om tijd te winnen. Het renteverlies zou dan be perkt kunnen blijven en niet drukken op de prijs van de woningen. Op deze vraag kreeg de heer Van Dijk geduren de de verdere diskussie geen antwoord De heer Van Spaendonck (D'66/PvdA) vond de hele gang van zaken rond de tweede fase verbazingwekkend Ook de houding van KVP en VVDwektebij hem een opperste verwondering Langdurig ging hij in op de achtergronden en het verloop van de gebeurtenissen vanaf het begin. Hij herinnerde raad en ben w eraan, dat hij vanaf het begin van me ning was geweest, dat de inspraak teveel opzij werd geschoven ,,Er is niet aan de afspraak gehoudenwas zijn stellige overtuiging. Hij memo reerde zijn uitspraak (kortgeleden), dat b en w zich in een burcht hadden verschanst, de ophaalbrug hadden op gehaald en de luikjes hadden gesloten. „Die ophaalbrug is nu met een klap neergekomen", konstateerde hij niet zonder voldoening Hij karakteriseerde dit als „een keerpunt 1973" „Merkwaardig genoeg bleken alle argumenten, door tegenstanders aan gevoerd, waar te zijn. Dat wordt in feite nu erkend. Als men het rapport van Knalgroen vergelijkt met de nu ingenomen uitgangspunten van b en w, dan valt een verbazingwekkende over eenkomst op", aldus de heer van Spaen donck, die de houding van b en w klassificeerde als „kardinale beleids fouten". Hij vroeg zich af wat er in één maand gebeurd kon zijn, nu het college na anderhalf uur argumenteren vóór de plannen, ineens overstag gaat en de burger gelijk gee't. De argumenten, die het college nu heeft opgesomd overtuigden de heer van Spaendonck niet zo erg. „Wel is dui delijk," zo stelde hij vast, „dat het niet mogelijk is plannen te maken zon der voldoende inspraak van de burger en met verwaarlozing van milieu-fac toren". Ik ben blij, dat u nu eindelijk accepteert, dat de groei van Leusden ten aanzien van de omvang geenszins vaststaat, dat er gewijzigde opvattin gen bestaan en voorzichtiger moet worden omgesprongen met de beschik bare prognoses. In haar totaliteit ben ik niet erg onder de indruk van het beleid, van uw college. Je zou bijna van beleidsblunders kunnen spreken. Alle kritiek en diskussies hadden geen enkel effect, totdat de partijen hun politieke achterban ook aan het wan kelen zagen. Het is duidelijk, dat de politiek een grote rol in uw uitein delijke beslissing heeft gespeeld. U kunt argumenteren wat u wilt, maar wat mij betreft is hier sprake van puur opportunisme, hoewel ik daar blij om ben. Voor u is dit de enige oplossing. Opvallend is echter, dat verschillende frakties u nu opeens zo moedig en dapper vinden" De woordvoerder van D'66/PvdA ging uitvoerig in op de kwaliteiten, van de deskundigen in de stuurgroep der gemeente. „Deze groep is volgens mij volkomen debet aan de failliete boedel die vanavond op tafel komt" Hij voelde er blijkbaar veel voor om de stuurgroep naar huis te sturen „Als de plannen voor de tweede fase werkelijk serieus zijn bedoeld en ook serieus zijn bekeken, dan is ons advies andere adviseurs te ne men Wat dat betreft ben ik bijzon der blij met de werkgroep bestem mingsplannen van de CML." Tenslot te hoopte hij, dat het college deze keer werkelijk serieus zou zijn en zal doen wat zij zegt te willen doen. Hij wees nogmaals op de opportunistische hou ding van het college, VVD en KVP. „U moet het wel ruiterlijk erkennen zo daagde hij uit De andere partijen gingen niet op deze uitdaging in. De heer Van Woudenberg (CHU): „Ik heb wat moeite met het betoog van de heer Van Spaendonck. Zijn nadrukkelijk geetaleerde „wij hebben het altijd wel gezegd" achten wij wel wat overtrokken. Voor ons gevoel geeft de heer Van Spaendonck teveel de me ning weer van Knalgroen, terwijl wij eigenlijk zijn mening en die van de partij zouden willen horen, tenzij die meningen identiek zijn Overigens heb ik niets tegen Knalgroen, maar het ligt me zwaar op de maag, dat ver tegenwoordigers van peuterspeelzalen, van de Zwarteweg en andere aktieve groeperingen mij als raadslid hebben bezocht om over hun problemen te spreken. Ik ken de heer Padmos echter niet. Onze fraktie is nog nooit door de heren van Knalgroen benaderd en dat vind ik een tekortkoming van deze groep". De CHU-woordvoerder deelde mee te hebben gewacht met het geven van een mening op de tweede fase-plan nen, omdat hij allereerst een goede voorlichting voor zijn achterban op prijs stelde. „Die voorlichting heb ben we gehad Uw ambtenaren hebben dat op uitstekende wijze gedaan, wij hebben een rijke avond gehad De heer Van Woudenberg wees er op. dat het resultaat van die informatie avond de briel was geweest, die met de KVP, AR en VVD aan b en w was verzonden. „Deze gewijzigde vorm van de plan nen heeft onze volledige instemming Wij vinden en vonden de sprong over het Valleikanaal een wat te grote stap. Daarom zijn wij blij met dit tussen voorstel. De sprong over het Vallei kanaal zou een bevestiging betekenen van de gedachte dat Leusden een grote stad gaat worden, wat helemaal nog geen vaststaand feit is In dit stadium is een dergelijk uitgangspunt te ge vaarlijk Dit is een goed alternatief, waar zo spoedig mogelijk aan begon nen moet worden. De woningbouw moet niet worden gestagneerd De kosten factor is in dit verband ook belangrijk Blij zijn wij ook voor de boeren over het Valleikanaal. Daar ging het toch uiteindelijk om. Dat is wel een felicitatie waard, ook al verbaas ik mij er over, dat tot nu toe niemand van de andere frakties daarover heeft gesproken De heer Van Wou denberg vroeg een duidelijke uitspraak van b en w over de toekomst van het gebied ten oosten van het Valleikanaal. „Ik zou graag een uitspraak willen hebben, dat er in lengte van jaren daar niet wordt gebouwd, zodat de boeren daar niet beperkt worden in de ont wikkelingskansen" Dezelfde bezorgd heid toonde de heer van Woudenberg voor de boeren in het zuiden van het uitbreidingsgebied Ook daar heerst volgens hem nogal wat onzekerheid Een onzekerheid, die zeker door b en w zo spoedig mogelijk dient te worden weggenomen Hij wees in dit ver band op het feit, dat in dit gebied veel jonge boeren wonen, die tijdig dienen te weten, waar ze aan toe zijn om een goede bedrijfsvoering en een tijdige overschakeling uit te kunnen voeren Tenslotte drong hij er bij b en w op aan hearingen, zoals in het ver leden zijn gehouden, in de toekomst te vermijden „U kunt beter het praten over de plannen beperken tot kleine groepen, zodat er konstruktieve in spraak kan worden gevoerd Dan wordt het tenminste een gesprek MET elkaar inplaats van TEGEN elkaar", zo betoogde hij De heer Van Maanen (AR) was de laat ste spreker. Hij verpakte zijn beschou wing in een aantal spreekwoorden, die uitstekend van toepassing waren: „Beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald". Nu wordt teruggekeerd van de dwaalweg. Dat is goed te erkennen. Het boetekleed kan een sierkleed zijn. In onze partij leefden ook grote be zwaren tegen de eerste versie van de tweede fase. Wij zijn bovendien van mening, dat de tweede fase in eerste instantie gestruikeld is over de in spraak Als er voldoende inspraak zou zijn geweest, dan zouden de zaken nu wel wat anders liggen. Nu moet op nieuw begonnen worden". Ook de toe lichting van b en w vond hij niet erg duidelijk. Hij wees er op, dat meer malen in het verleden is gezegd, dat de raad zich het beste erbij kon neer leggen, als het advies van de PPD anders was dan de raad en het college graag zouden willen". Er is vaak gezegd- als de PPD er zo over denkt, begin er dan maar niet aan, want dan is het geen haalbare kaart. Nu blijkt dat de PPD en de PPC het er niet mee eens zijn, gaat het college toch door. Ik snap dat niet helemaal. Waarom is dat advies naast zich neergelegd? Elke medaille heeft twee kanten. Aan de ene kant staat de intrekking van de plannen, aan de andere kant staan de gevolgen. Wat zijn de ge volgen? Ik voorzie grote moeilijkhe den, ook al ga ik akkoord met de in trekking Wat zijn de gevolgen voor de woningbouw? Wat zijn de finan ciële konsekwenties? Hre moet het nu met de meerjarenbegroting? Ik voor zie moeilijkheden voor het grondbe drijf met de renteverliezen, die schrik barend zullen zijn. Ik zie zelfs moei lijkheden voor onze bevolking in ver band met allerlei belastingverhogingen om de kosten te verhalen Ook voor de kerkgenootschappen zit het niet goed. Voor 1975 moeten bouwaanvragen wor den ingediend anders komen ze niet meer in aanmerking voor de subsidie kerkebouw Ik ben van mening, dat de kerkgenootschappen met voorrang be handeld dienen te worden. Tenslotte juich ik de procedure via de werkgroep bestemmingsplannen CML van harte toe, maar ik moet wel om spoed verzoeken!" Burgemeester Van der Post her haalde in tweede instantie de argu menten van het gemeentebestuur om de tweede faseplannen te herzien. Hij bleef er bij, dat dit niet betekende, dat de oorspronkelijke plannen niet goed zouden zijn Hij wees er nadrukkelijk op, dat de groeitaak van Leusden wel duidelijk is geworden door het ant woord van de minister. „De groei van Leusden is niet voor Leusden zelf Wij hebben een boven regionale en landelijke taak te ver vullen, dat moet duidelijk in het oog worden gehouden bij het uistippelen van het beleid," aldus de voorzitter. De gegevens, die verzameld zijn voor de tweede fase-plannen zijn nu beslist niet waardeloos geworden. Integendeel, aldus de voorzitter, ze kunnen goede diensten bewijzen bij de nieuwe ge dachtenschets en de uitwerking daarvan De heer Van der Post vond het spijtig, dat aan de deskundigheid van de stuurgroep getwijfeld wordt. Een belastingverhoging in. verband met de gestegen kosten, achtte hij over bodig Het zou anders zijn, indien er sprake zou zijn van bouwrijpe grond Dan zouden er wel moeilijkheden op dagen voor het grondbedrijf, zo stelde de heer Van der Post. Hij voorzag echter wel moeilijkheden voor de woningbouw Het zal moeilijk zijn de bouw te kontinueren Vooral de sociale woningbouw zal daar het slachtoffer van worden De meerjarenbegroting, die vrijwel gereed was, was gebaseerd op de oor spronkelijke tweede fase-plannen en zal nu gewijzigd worden. Volgens voor zitter Van der Post zal de raad deze meerjarenbegroting in februari van dit jaar tegemoet kunnen zien. De kerkebouw in Leusden heeft de volle aandacht van het college. Er zal worden geprobeerd een oplossing te vinden voor de moeilijkheden, die door stagnatie in de bouw kunnen optreden. Ten aanzien van de zekerheid van de agrariërs 1/1 het betreffende uitbrei dingsgebied, zal er naar gestreefd wor den zo spoedig mogelijk duidelijkheid te verschaffen, zodat men weet, waar men aan toe is. Door de gekozen inspraak procedure kan hier echter nog wel enige tijd over heen gaan. Voor een aantal gevallen zal het, volgens het gemeentebestuur mogelijk moeten zijn, de agrariërs onbelemmerd hun beroep te laten uitoefenen In tweede instantie gingen de fraktie-voorzitters nog eens in op de totale problematiek en viel er een politiek steekspel te beluisteren tus sen de heer Van Spaendonck (D'66/ PvdA) enerzijds en de heer Van Tiel (VVD) anderzijds. De heer Van Tiel beschuldigde de heer Van Spaendonck ervan alles in het politieke vlak te hebben getrokken. „Dat zou ik op dit moment niet willen doen," aldus de heer Van Tiel Hij stelde tevreden vast, dat het college juist heeft ge handeld en naar de burger heeft ge luisterd. Ook de heer Van Woudenberg (CH) had bedenkingen tegen de uit spraken van de heer Spaendonck. Hij noemde hem een vertegenwoordiger van Knalgroen, hetgeen de Democraat bestreed. Hij wees er op, dat de mening van zijn partij en die van Knalgroen best dezelfde kan zijn, maar dat dit nog niet betekende, dat hij dan ook automatisch als vertegenwoordiger van Knalgroen op ging treden. De heer Van Spaendonck was ver heugd te konstateren, dat b en w. hebben toegegeven, dat er sprake is van veranderde prognoses De heer Mandemaker ging in op de financiële konsekwenties. Hij wees er op, dat ondanks de optimistische woor den van de burgemeester er toph aan zienlijke kosten zijn gemaakt „Die kosten zullen doorwerken in de exploitatie-opzet voor de tweede fase en dat betekent hogere grond prijzen De. heer Mandemaker wilde zo spoedig mogelijk een exploitatie- opzet. hoe vrijblijvend dan ook Ook de konsekwenties voor de algemene dienst wilde hij weten. In verband met de oliecrisis wees hij er op, dat wellicht zal moeten worden uitgezien naar duur der en moderner openbaar vervoer. De voorzitter beloofde, dat de fi nanciële konsekwenties rond de wij ziging van de tweede fase op een rijtje gezet zullen worden. „Maar alle studies, zijn niet weggegooid." Hij wees er op, dat grond een goede belegging is. De uitkering wegens onge woon bevolkingsverloop zal echter wel duidelijk zijn Aan het slot van de diskussie deed hij een beroep op de raad om met saamhorigheidsgevoel en in goede har monie tot resultaten te komen, die ieders instemming kunnen wegdragen. U HEBT NIETS GEZIEN U KEEK ERGENS ANDERS NAAR. Komt u dan wel eens op 12 januari naar het Boerenkielenbal kijken. Voor al degenen die nog niet er toe gekomen zijn één van onze avonden te bezoeken zouden wij willen zeggen-Informeer eens bij personen die reeds feest ganger waren en men zal tot de conclusie komen dat zij de echte Carnavalsstemming deelachtig zijn geworden Juist in deze tijd, een tijd waarin alles onder hoog spanning staat en veel van ons wordt gevraagd, is het wel eens nodig dat we ons ontspannen en echt feestvieren. De boog kan niet altijd gespannen staan' Juist daarom hebben wij op zaterdag 12 januari het Boeren- kielenbal georganiseerd Dit wordt gehouden in „100 gram Gebouw aanvang 20.30 uur. De feestklanken worden verzorgd door De Hofkapel en „Eddy met zijn magisch orgel". Als klap op de Carnavalspuup zullen wij deze avond als gast ontvangen, zijne doorluchtige hoogheid Prins Hanno van de Gouden Klomp uit Leusden omgeven door zijn ad judant en de Raad van Elf. Zij zullen om half tien hun entree maken U ziet iets dat u niet mag missen Wij rekenen op uw komst. Wij besluiten met te zeggen dat ook voor deze avond de volgende spreuk luidt: „GEEN REUT. MAAR VEEL LEUT" Alaaf. Alaaf, Alaaf.

Leusder Krant | 1974 | | pagina 4