Seminarium voor Gezondheidszorg wacht met smart op volledige afbouw van haar school in Leusden/Centrum Leerlingen Don Bosco maakten wand versiering voor Lisidunahof Bewoners krijgen gratis boom in hun tuin Belangrijk onderwijs zit met ruimte-probleem KONTAKTAVOND DE WETERING: NCVB-QUIZ MEDISCHE DIENSTEN Burgerlijke stand Gemeente Leusden EERSTE DIPLOMA'S UITGEREIKT Creatieve KPO- bijeenkomst Geslaagde Roda '46 puzzelrit Wijk krijgt in totaal ÏOOO bomen Wateroverlast krijgt alle aandacht Regeling van openbaar vervoer in de toekomst DONDERDAG 3 JANUARI 1974 LEUSDER KRANT 5 LEUSDEN - De Nederlandse Christen Vrouwen Bond afdeling Leusden-zuid houdt op dinsdag 15 januari aanstaande haar eerste bijeenkomst in het nieuwe jaar. De bijeenkomst zal plaatst vinden in wijkcentrum ,,'t Trefpunt" aan de Arnhemseweg, en begint om 19.45 uur. De op het programma vermelde le zing van de directeur van de Rudolph- stichting kan helaas wegens ziekte geen doorgang vinden De N.C V B. stelt het zeer op prijs de heer G. van Loenen uit Leusden-centrum bereid te hebben gevonden een interessante en gezellige quiz te willen leiden De N C V B hoopt, dat vele leden en belangstellenden op deze avond de weg naar het gezellige Trefpunt zullen vinden. VERLOREN GEVONDEN LEUSDEN/CENTRUM - Misschien heeft u gemerkt dat er na de Lisidunahof weer een groot gebouw in Leusden-C. gaat verrijzen. Een gebouw met een heel andere bestemming, maar als we het woord gezondheidszorg erbij halen is er toch wel enige overeenkomst te vinden. Achter het Astma-fondsgebouw is men vorig jaar gestart met de bouw van een school van de Stichting Seminarium voor Gezondheidszorg. Een gedeelte staat er reeds maar de afbouw (het grootste gedeelte) moet nog komen. Gelukkig heeft men hier de nodige vergunningen voor binnen en dit is ook zeer noodzakelijk gezien de toename in de belangstelling voor de gezondheidszorg en al haar facetten. De Stichting Seminarium voor Ge zondheidszorg kent twee afdelingen De afdeling artsencursussen is gevestigd in Utrecht. Deze afdeling organiseert post-akademische opleidingen, zoals de Basiscursus Sociale Geneeskunde, Cursus Verzekeringsgeneeskunde, Cursus Gezondheidsvoorlichting en Op voeding enz. De bedoeling is, dat deze afdeling zich op den duur ontwikkelt tot een School of Public Health, zoals deze in het buitenland hun belang al bewezen hebben. De andere afdeling van verpleeg kundigeopleidingen is thans in Leusden gevestigd. Deze afdeling kreeg enkele jaren geleden denaam Verpleegkundige Akademie. Vanaf de oprichting heeft deze school zich in eerste instantie bezig gehouden met opleidingen voor verpleegkundigen gericht op het lei ding geven en het lesgeven. De cursis ten voor deze opleidingen hebben dus hun basis-verpleegkundige opleiding al achter de rug. Twee jaar geleden is er echter een geheel nieuwe opleiding ge komen. de Hogere Beroepsopleiding voor Verpleegkundigen. afgekort H. B.O.V. Deze opleiding is het gevolg van een duidelijk veranderende visie op het beroep van verpleegkundige Het is een basisopleiding van vier jaar, waar voor een Havo-opleiding verplicht is. De H.B.O.V valt onder de wet op het Hoger Beroepsonderwijs en bestaat uit 2 jaar overwegend theoretische studie en 2 jaar praktijkstudie in de vorm van stages De verschillen met de traditionele opleidingen kunnen als volgt worden samengevat: - de H B O V. geeft een ontkoppeling van het leerling zijn en het werk nemer zijn. In de traditionele oplei dingen is de leerling tevens werk kracht, hetgeen veel nadelen met zich meebrengt - de H.B.O.V. geeft een algemene basisopleiding voor verpleegkundige, dat wil zeggen dat een afgestudeerde zijn werkkring kk kiezen op diverse terreinen van de gezondheidszorg, zowel bij lichamelijk als bij geeste lijk zieken, intramuraal of extra muraal. De H.B.O.V. is in 1972 gestart met 85 studenten, in 1973 kwamen er 85 bij en dit zal in 1974 en 1975 nogmaals ge beuren; dan zal de H B.O.V. ±320 stu denten hebben De Verpleegkundige Akademie kent momenteel de volgende opleidingen Middenkaderopleidingen t.b.v. diver se terreinen van de gezondheids zorg, zoals algemene ziekenhuizen en psychiatrische klinieken, de extra murale sektor voor de maatschappe lijke gezondheidszorg en de sociaal- psychiatrische sektor Dit zijn allen part-time opleidingen, die twee jaar duren Docentenopleidingen t.b.v. het op- leidingsveld voor verpleegkundige en verzorgende beroepen. Deze oplei ding kan zowel full-time (1 jaar) als part-time (2 jaar) gevolgd wor den De Hogere of Management-opleiding Deze opleiding duurt twee jaar full time en bereidt verpleegkundigen voor op die plaatsen in de gezond heidszorg, waar duidelijk verpleeg kundig management vereist wordt. De eerste 2 jaar van de H.B.O.V. Het Seminarium voor Gezondheids zorg is per 1 januari gefuseerd met de Stichting Opleiding voor de Maat schappelijke Gezondheidszorg Spar- renheide, een school die de opleiding voor het extramurale veld (wijkoplei- ding) realiseert. De naam voor de nieuwe stichting wordt Hogere School voor Gezondheidszorg. Men streeft ernaar een zo weinig mogelijk schoolse" school te cre- eren Het zelf-doen en zelf-ontdekken door de studenten neemt een grote plaats in. Omdat het begeleiden van cliënten en patiënten een van de meest wezenlijke taken is van een verpleeg kundige, wordt veel aandacht besteed aan training in sociale vaardigheden zoals gespreksvoering. Met al deze opleidingen hoopt men een positieve bijdrage te leveren aan de gezondheidszorg in Nederland, welke zich al jaren in een moeilijke situatie bevindt. Een verheugend teken is, dat de heren bij alle opleidingen in opkomst zijn. Bij de H.B.O.V. is het percentage ±25 procent In totaal telt men nu zo n 680 cur sisten Deze zijn natuurlijk nooit alle- maal tegelijk ,,in huis"' door het grote aantal part-time opleidingen. Het is een enorm gevarieerd leer lingenbestand, van de wat bedaarde heer tot de meest hippe meisjes Men probeert een vorm te creeren waar zowel de één als de ander zich thuis voelt en zich kan ontplooien. Door de 55 opleiders wordt er en thousiast gewerkt in dit moeilijke be roep. Moeilijk vooral door de grote verscheidenheid, een verscheidenheid die het werk tegelijkertijd zo boeiend maakt Het is te hopen dat dit gebouw in zijn totaliteit zo vlug mogelijk gerea liseerd gaat worden Een gedeelte zit in Lisidunahof, wat maar één jaar beschikbaar gesteld is, evenals de voormalige kippenbroederij. waar een ander gedeelte gehuisvest is Alleen de Docentenopleiding en de H B O.V maken nu gebruik van het nieuwe ge bouw. Een lastige toestand, waar men aan het begin van het nieuwe cursus jaar een eind aan hoopt te maken Twee weken geleden was het een heuglijke dag voor het Seminarium voor Gezondheidszorg, want de eer ste groep cursisten in Leusden kregen hun diploma uitgereikt Het waren die genen die zich ingespannen hadden om de full-time docentenopleiding te vol gen Zestien mensen hadden zich hier oorspronkelijk voor opgegeven Eén heeft zich tussentijds teruggetrokken maar de overige vijftien kregen allen het felbegeerde papier. De geslaagden zijn: Mw. B Bartelds-Bergwerff, Bever wijk; Mw I S. van Cadsand-Nivo, Rotterdam. Mw C. Drijver, Amstel veen; Mw A M. v d Berg-Konijn, Apeldoorn, M E G. M Kramers- v Beurden, Druten; Mw E van der Lem, Den Haag, Dhr G H Lenferink, Colmschate; Mw W A. Netjes. Kam pen. Mw. C. Rozenblad. Utrecht; Mw. D. Sevenn. Zutphen; Mw W. H. H M Verbruggen-Visser, Roosendaal (N. Br.); Mw G Odor, Willemstad/Cura- cao (N.A.). Mw M F E Wiersema, Amersfoort, Mw P I Franso-de Poor- te. Utrecht; Dhr. K Meijering, Soesrter- berg LEUSDEN/CENTRUM - Woensdag 9 januari zal de K.P.O. in ,,'tRos Beyaart" haar eerste ledenbijeenkomst in het nieuwe jaar houden. Deze avond zal geheel in het teken staan van crea tief werken, daarom wordt men ver zocht een schort, een scherpe schaar en een kwastje mee te nemen Men hoopt dat veel dames naar ,,'tRos Beyaart'' zullen komen om gezamenlijk wat leuke werkstukjes te maken De avond zal om 20.00 uur beginnen cheques en- pasje, Pukkel met kle dingstukken en schoolboeken; bruine wollen want. Gymnastiekpakje; Oranje muts; Bos sleutels; Bruine lederen he ren handschoen. WEGGELOPEN Rode kater met rood halsbandje GEVONDEN Armbandhorloge. Kinderpantoffel, rood maat 23; Autosleutels in etui. Letter- machine; Groen portemonneetje met onig klein geld, Doublé dameshorloge, Zakje met gekleurde steentjes, hon- denriem. Inlichtingen worden verstrekt door de Rijkspolitie te Leusden-Zuid VERMIST Sinds 20 december wit met grijze poes, luisterend naar de naam Mieuw. Gaarne inl. en tegen bel. t t.bez.. Lantink, Burg. de Beaufortweg 61, tel. 1210 ADVERTEREN KOST GELD NIET ADVERTEREN KOST MEERVraag onze advertentietarieven De Leusder Krant bereikt het grootste deel van inwoners van de gemeente Leusden. LEUSDEN - Zaterdag 29 december 1973 werd de Roda-puzzelrit voor jong en oud gehouden. Het was wel het meeste jong-Roda wat de klok sloeg, want de opkomst van de senioren was zondermeer slecht. Er waren zeggen en schrijven 20 senioren. Juist in deze tijd is het zo belangrijk om onderling contact met elkaar te hebben. Nu de heren THUISBLIJVERS" hebben een in echte ,,Rodasfeer" gehouden club evenement gemist, dat kunnen wij u verzekeren. Zoals gezegd, 20 senioren en 79 leden beneden de 15 jaar 400% meer dan senioren) waren aan de start" Het was een rit vol verrassingen Men kwam plotseling voor bijzonder leuke hindernissente staan, nou en dat bracht de deelnemers wel eens voor raadsels, welke natuurlijk op alle mogelijke manieren werden op gelost. Het was een amusante rit, die goed was georganiseerd LEUSDEN - In het kader van de kerst- voorbereiding, die op de Technische School ,,Don Bosco" in het teken stond van „Geven", maakten de leerlingen van de klassen 2C en 2D onder lei ding van de leraren J. Streppel en G. Stevens twee grote metaalplastie ken. Deze wandversieringen werden gedu rende de kerstviering op „Lididuna- hof" aangeboden ter opluistering van dit pasgebouwde bejaardentehuis. LEUSDEN-CENTRUM - In de grote kantine van het Pon-gebouw vond een ontmoeting plaats tussen het gemeentebestuur en de bewoners van de Wetering. Burgemeester mr. A. H. van der Post opende deze avond met algemene informatie over Leusden. Informatie over de verschillende soorten woning bouw in de diverse wijken. In de Wetering is een gemengde bebouwing, dat wil zeggen huurwoningen, koopwoningen en woningwetwoningen. De bebouwings dichtheid is 25 huizen per ha, waardoor er veel plaats is voor de groenvoor ziening. In totaal zullen er in het plan 1000 bomen geplaatst worden en men is van plan ieder één gratis boom in de tuin te laten planten, waarover nog nadere mededelingen zullen volgen. De bewoners van de Wetering heb ben in hun wijk een katholieke school zien verrijzen. Voor scholen van de andere richtingen zal men over een openbare en later over een christelijke school kunnen beschikken Deze scho len zijn gesitueerd in Alandsbeek. De openbare school is men nu aan het bouwen en in deze school zal ook het christelijk onderwijs voorlopig onder dak krijgen. Als de inwoners nu wat willen kopen, stuiten ze op grote moeilijkheden Er zijn duidelijk onvoldoende winkels. Men zal het echter toch voorlopig met de Biezenkamp moeten doen en de uit breiding hiervan laat zoals bekend op zich wachten. Langs de beek is een gemeentelijke boomkwekerij gepland, terwijl naar het noorden plaats is voor sportvelden De boerderijen in het, plan zullen ge handhaafd blijven evenals in Groen houten. Als bestemming denkt men aan een café-restaurant met een kleine expositie ruimte o.i d De busdiensten zullen in de toekomst ook beter ge regeld worden. De bewoners hebben veel last van wateroverlast Volgens b. en w is hier al het mogelijke aan gedaan Men heeft onder de paden voor afwaterings buizen gezorgd Desondanks blijft men last houden van een teveel aan water m de tuinen en zelfs in de schuren Men is van plan de bodem van de schuren op te hogen zodat deze tenminste droog zijn. Ook nu weer werd gesteld dat deze wateroverlast hooguit een kwestie van een paar jaar is. Als de beplanting wat meer wortels gaat krijgen zal het euvel zich vanzelf oplossen. Burgemeester Van der Post raadt de bewoners aan, om net zo als in het plan Rossenberg gebeurd is, een wijkvereniging op te richten Via deze wijkvereniging kunnen dan problemen onder de aandacht van het gemeente bestuur gebracht worden. Tot slot deed de burgermeester een oproep aan de ouders om zich op te geven als ver- keersbngadier, waar zoals bekend een groot tekort aan is. Hierna kwamen de andere heren aan het woord Door de groenvoorziening maakt men de wijk bewoonbaar. Dat men in Leusden hier royaal mee om springt blijkt wel uit de basisbeplan ting met 1000 bomen per woning. Door de situatie in deze wijk kan men de auto niet meer voor de deur kwijt. Ook in andere wijken streeft men naar zo min mogelijk autoverkeer binnen de wijk. In de Wetering is dit het verst doorgevoerd, zodat de bewoners hun auto's op parkeerplaatsen zullen moeten zetten. Deze parkeerplaatsen zijn zo gesitueerd dat ze achter de beplanting schuil zullen gaan Om het verkeer op de woonwijk attent te maken zijn er bij binnenkomst obstakels ge plaatst, waardoor men zachter gaat LEUSDEN - Geboren geen Ondertrouwd te Leusden: geen Gehuwd A van Meerveld en E H. Pomp, C G. Schut en W M Boerssen Overleden: J. E. Hoogerbeets, oud 77 jaar, wonende te Soest. VERLOREN Antiek gouden slot; polshorloge met zwart bandje (in het gymnastieklokaal); Damesbril met donker montuur; deel 1 van een kentekenbewijs; sleutelbos; Zwart gyirmastiekpakje. Donkere da meszonnebril, giromapje met betaal- rijden. Ondanks als deze maatregelen zijn er toch inwoners die hun auto voor de deur zetten (met veel moeite). Voorlopig wil men dit nog even aanzien, maar als dit zo blijft zal er voor de Walstro een parkeerverbod gaan gelden. In de huizen komen scheuren voor, die vanzelfsprekend gerepareerd zullen worden De aanwezigen konden zelf beslissen over de speelwerktuigen voor hun kinderen. De wijk is hiervoor in 5 groepen ingedeeld Elke groep heeft de beschikking over een budget van f6000,-, zodat er voor dit doel in to taal f30.000,- beschikbaar is In de pauze kon men hier per groep over discussiëren en eventueel kiezen uit de diverse mogelijkheden. Uiteraard kan men ook pas later definitief be sluiten wat men nu werkelijk wil. Na de pauze kon men vragen stel len aan b en w De wateroverlast kwam natuurlijk weer ter sprake Er werd weer toegezegd de vloeren in de schuren te verhogen (men is hier inmiddels mee begonnen) Tevens werd de vraag gesteld of het niet mogelijk was een elektrische aan sluiting op de parkeerplaatsen te maken, zodat men de auto uit kan zuigen Dit is echter geen haalbare kaart. Wel krijgt men waarschijnlijk een wateraansluiting, want de bewoners lopen nu met emmers water te sjouwen als ze hun auto willen wassen Na nog enkele minder belangrijke vragen werd de avond omstreeks lluur besloten. Weekend: 5 en 6 januari 1974. (Alleen voor spoedgevallen). Voor de praktijken van de artsen Boersema, Den Toom, Binkhorst en Lantink zal het a s weekend waarne men dr Binkhorst, Gironde 1. Leus- den/C., tel. 03496-2667. Dienst van vrijdagavond 18 oo tot maandagmorgen 8.00 uur De wijkverpleging wordt waargeno men door zr Rosa, Hamersveldse- weg 57, Leusden/C.tel. 03496- 1271. Apotheek: Openingstijden apotheek Leusden: werkdagen van 8 tot 18 uur en van 19.30 tot 20 00 uur In de weekeinden waarin de artsen Binkhorst en Lantink dienst hebben, zaterdag en zondag van 14.00 tot 14.30 uur en van 17 30 tot 18 00 uur. Wanneer de artsen Boersema en Den Toom dienst hebben is de apotheek zaterdags en zondags gesloten. Dierenarts: Dierenartsenpraktijk Amersfoort: Autom. antwoordapparaat met ver melding welke arts dienst heeft Tel 03490-21827.

Leusder Krant | 1974 | | pagina 5