s u bumo 60 jaar 15% KORTING Coöp. Achterveld Kerstboomaktie Don Bosco succes GOEDE OPBRENGST DOOR VERKOOP KERSTSTUKJES e EEN SECRETARESSE EEN MEDEWERKSTER c Kerstviering Chr. seliool Waterleiding buis sprong TE LUID AFSCHEID GENOMEN Kerkdiensten Operatie Koekoek De draak in de zee De Sirenen van Titan Ballings- planeet Kapitein Rob: „Het dodende licht" oc O O CQ Ui O Q> C J) O iS -o u. 3 3 Z Tuinzaden bestellen Nu al? Ja!! Indien besteld vóór 15 februari a.s. „WELKOOP" WINKEL Telefoon 03425-614 DONDERDAG 3 JANUARI 1974 LEUSDER KRANT 6 LEUSDEN-ZUID - De kerstboom aktie ten bate van de Regenwoud- Indianen die in de Leusder Krant van 15 november 1973 („Leusdenaren zet ten zich in voor Ratten-eiland") werd aangekondigd, mag door de werkgroep van ,,Don Bosco" een sukses worden genoemd. Zeer veel inwoners van Leus den-Zuid hebben hun sympathie betuigd, of wel door het kopen van een boom, of wel door het schenken van een gift voor het met deze actie beoogde doel. Meer dan honderdzestig Leusdenaren hebben hier Kerst gevierd onder een boom waarvan de opbrengst bestemd was voor de Regenwoud-Indianen De opbrengst bedroeg in totaal f591.30, waarin begrepen een bedrag van f34,50 aan giften Deze giften waren afkomstig van kopers, die meer dan de prijs van de bomen betaalden, en van Leusdenaren die geen boom nodig hadden maar die toch hun sym pathie met deze actie wilden betuigen Een dame verzocht haar boom te geven aan iemand, die deze niet kon betalen De werkgroep ,,Don Bosco" dacht in de geest van de donatrice te handelen, door deze boom te schenken aan het meisjesinternaat ,,De Hohorst' De boom werd geplaatst in de eetzaal, waar de meisjes op 15 december het Kerstfeest vierden. De Direktrice stelde deze geste zeer nr> nriis Tot grote spijt van de werkgroep heeft zij heel wat mensen, die graag een boom in het kader van deze aktie hadden willen kopen, moeten te leurstellen. Helaas was Don Bosco" niet in de gelegenheid om een gro ter aantal bomen in te kopen. De werkgroep vertrouwt echter voor het komende jaar over een grotere voor raad te kunnen beschikken ,,Don Bosco kan terugzien op een geslaagde aktie, die ook voor de mede werkers plezierig verliep, door de warme belangstelling en de prettige gang van zaken bij de aflevering van de bomen op de door de kopers ge wenste datum. Behalve een kerstboomaktie werd ook een kaarsenaktie gehouden De kaarsen werden niet huis aan huis, doch uitsluitend bij de Don Bosco-kapel verkocht na de kerkdiensten van de afgelopen weken Ook deze actie had een zeer be vredigend verloop. De opbrengst voor de Regenwoud-Indianen bedroeg f343,- (In totaal werden voor f638,- kaarsen verkocht: deze werden ingekocht voor f295,-) Het resultaat van kerstboom- en kaarsenactie leverde een bedrag van f934,30 voor de Regenwoud-Indianen op. ACHTERVELD - Woensdagavond 19 december jl hield de Christelijke School haar Kerstfeest. Toen het hoofd der school om zeven uur de avond opende was de hal tot de laatste plaats gevuld met ouders en belangstellenden. Nadat de Kerstgeschiedenis was ver teld door de heer Kamphorst, werd voor de pauze de avond gevuld met zang en declamatie door de leerlingen van klas 1 t/m 3, afgewisseld met samenzang Tijdens de pauze, waarin genoten werd van koffie, chocolade of limonade, werd een collecte gehouden voor bestrijding van de onkosten. Een bedrag van ruim f237,-- washetprach- tige resultaat Hierna kwamen klas 4 t/m 6 aan debuut. Een zanggroep, begeleid door een tiental blokfluiten, ontving een dankbaar applaus Mevr. Pothoven vertelde een kerstverhaal dat de spanning er tot het laatste mo ment in hield De kerstgeschenken vielen bij de kinderen in goede aarde De heer Kamphorst besloot de avond met dankgebed, een avond waar jong en oud met dankbaarheid op terug ziet LEUSDEN - Dinsdag 25 december 1973 sprong een waterleidingbuis bij het kruispunt De Hertenkop De Rijks politie te Leusden, die het eerst ter plaatse was, regelde enige tijd het verkeer De zaak werd echter spoedig overgedragen aan de Ainersfoortse col lega s, daar de Hertenkop zich op Amersfoorts grondgebied bevindt. De len van Leusden zaten enige tijd zon der water door deze breuk LEUSDEN - Woensdag 26 december 1973 moest de Rijkspolitie te Leusden twee automobilisten bekeuren wegens het luid claxonnerend afscheid nemen. LEUSDEN - De werkgroep van de Ne derlandse Hervormde Kerk te Leusden- Zuid is zeer te spreken over de resul taten van de verkoop van de kerststuk jes Dsverkoop van deze kerststukjes werd georganiseerd, omdat wijkcen trum ,,'tTrefpunt" aan de Arnhemse- weg dringend behoefte heeft aan een vaatafwasmachine. Door het veelvuldig gebruik van ,,'tTrefpunt" bleek het onmogelijk om al het serviesgoed lan ger met de hand te blijven afwassen. Woensdagavond 19 december 1973 kwam een groot aantal vrijwilligsters in ,,'tTrefpunt' bijeen om onder de deskundige leiding van de heer H Jansen, bedrijfsvoorlichter van de Centrale Tuinbouw Utrecht, de kerst stukjes op te maken De kerststukjes werden voor f5,50 te koop aangebo den en op zaterdag 22 december door een aantal vrijwilligers in Leusden thuisbezorgd. Na aftrek van de kosten ad f390,- bedroeg de opbrengst van de verkoop maar liefst f815,-, inklusief de extra giften van tweemaal f25,- en éénmaal f30,- Binnen afzienbare tijd zal het door deze goede aanzet mogelijk zijnde zo zeer benodigde vaatafwasmachine (ten bedrage van ongeveer f2.200,-) aan te schaffen. De Nederlandse Hervormde Kerk te Leusden-Zuid spreekt graag een woord van hartelijke dank uit aan alle Leus denaren, die door de aankoop van dez-3 kerststukjes er toe bijdroegen, dat in ,,'tTrefpunt" de kopjes binnenkort ma chinaal zullen kunnen worden afge wassen Datum: zondag 6 januari 1974. LEUSDEN/CENTRUM N H K 9.15 en 10.45 u. ds J. J. Kooman; 19.00 u ds G. W. H Leddemors. R.K K za. 19.00 u Avondmis m.m.v dameskoor; zo. 7.45 u Vroegmis; 9 00 u. Hoogmis, 10 00 u Gezinsmis. 11 00 u Lof; dins dag t/m zaterdag 8.00 uur en maan dag en woensdag 19.30 uur LEUSDEN/ZUID N H K 9 15 en 10.45 u ds. J. Weernekers (Gez 18.30 u. ds. C. v. Dop, Amersfoort. R.K.K.: Huize Don Bosco: za 19 15 uur; zo. 10.00 u Hoogmis; 11.30 uur. ACHTERVELD N.H.K zondag 9 30 u ds. Bras ser. Voorthuizen R.K Kerk: de gehele week 8.30 u H Mis (uitgez. woensdag), zat 19.00 u Avondmis; zo 8.30 en 10 30 u H Mis. 18 00 u Lof; wo 9 jan 19 30 u Avondmis. Het kantoor van de LEUSDER KRANT (Finnmark 3, Leusden-C. Tel. 03496-1495) is op werkdagen geopend van 10-12 uur en van 14-16 uur voor het opgeven van advertenties, berichten, het doen van betalingen en het bestellen van alle soorten drukwerk. Sluitingstermijn voor advertenties en berichten: dinsdagmiddag 12 uur. Operatie Koekoek, (The Midwich cuckoos), John Wyndham, 1963. Vertaling: J. R. van den Haak-Janzen. Uitgegeven in de Prisma SF- reeks van de uitgeverij Het Spectrum te Utrecht. Tweede druk. Prijs: f3,50. De Engelse SF-schrijver John Wyndham is iemand, die zich in zijn tot nu toe verschenen boeken voornamelijk heeft beziggehou den met het verschijnsel; invasie uit de ruimte. Een lofwaardig streven, want op die manier wor den we op alle mogelijke manie ren bekend gemaakt met hoe het zou kunnen gebeuren. In „Ope ratie Koekoek" gebeurt dat op een intelligente wijze, waarbij de buitenaardse wezens de sim pele koekoek als voorbeeld heb ben genomen. Een Engels dorpje wordt onder andere het slacht offer van deze taktiek en dat dit niet zonder haken en ogen gaat, behoeft geen betoog. John Wyndham beschrijft al die wonderlijke zaken zonder teveel technische kunstgrepen, recht toe, recht aan. Daarom kenmerken de verhalen van Wyndham zich dan ook door hun menselijke eenvoud. Het zijn vooral de reacties van de men sen op het buitenaardse gebeu ren, die de inhoud van het boek vormen. Het gebeuren op zich zelf is slechts een spannend on derdeel, als openingszet van de kosmische veroveraars. De rest is aan de mens zelf. Hoe wordt het probleem opgelost? In Rusland, waar ook een dorp je het slachtoffer wordt van de kosmische koekoek, doet men dat zoals van Russen altijd wordt verwacht: men gooit het dorp, met haar inwoners, gewoon plat: weg koekoeksjongen Geen pro bleem meer. De Engelsen zitten er eigenlijk mee in hun maag. Wyndham beschrijft het leven van de opgroeiende kosmos-kinderen en doet dat kleurrijk. Op de laat ste bladzijden geeft hij de oplos sing. En die is zuiver menselijk. Een uitstekend boek. Voor hen, die de eerste druk hebben gemist een kans om die schade in te halen en „Operatie Koekoek" toe te voegen aan de verzameling SF. V. De draak in de zee (The dragon in the Sea) van Frank Herbert 1956. Vertaling: Jan Koesen. Uitgegeven door de uitgeversmij. Luitingh te Laren (NH) in haar Tijger pockets-SF-reeks. Eigenlijk weet ik niet goed, wat ik met dit boek aan moet. Toegegeven, het is een bijzon der goed geschreven en beslist spannend boek. Het is gesitu eerd in de toekomst, maar ver der? De omstandigheden zijn, dacht ik, allerminst aan de toe komst gebonden. Het verhaal speelt zich af op een onderzee boot, zij het, dat het een bij zondere boot is, gericht op het kapen van olie uit ondergrond se, Russische bronnen Het blijkt echter, dat verschil lende van deze onderzeeboten niet terugkeren. Zoiets is mogelijk, want er is tenslotte oorlog tus sen de westelijken en de ooste lijken. John Ramsey moet aan boord van een onderzeeer uit zoeken, wat de oorzaak is van het verdwijnen. De lezer wordt binnengevoerd in de wereld on der zee, een technische wereld, waarin vele zaken, die worden uitgelegd, aan de leek voorbij zul len gaan, maar die toch een bepaalde authentieke waarde aan het verhaal geven. Wie de titel leest, „De draak in de zee", zal wellicht het vermoeden hebben, dat er diep in de oceanen draken leven, die hele onderzeeboten opslokken, of iets dergelijks. Dit is echter niet het geval. Het is iets heel anders en psycholoog Ramsey ontdekt tenslotte wat het wel is Voordien is er dan echter al heel wat gebeurd. Een spannend boek, dat wel, maar te weinig SF dat tot de mensen spreekt. V. De sirenen van Titan, (The sirens of Titan)-Kurt Vonnegut Jr. 1959. Verta ling: Jan Koesen. Uitgege ven door de uitgeversmij. Luitingh te Laren (NH) in haar SF-reeks. Kurt Vonnegut is een talentvol schrijver, zoals overduidelijk bleek uit zijn beroemd geworden boek „Slachthuis 5" (verfilmd) en „De grote Pianola" (uitge geven door Meulenhoff). Tussen beide genoemde boeken in schreef Vonnegut „De sirenen van Titan", waarin ook het sar casme en de satire van de schrij ver duidelijk worden geetaleerd. Vonnegut beschrijft in deze ro man het leven van Malachi Con stant, een Amerikaanse mil jonair, een playboy, een niets nut. Hij trekt Constant via aller lei manipulaties de ruimte in, laat een oorlog ontbranden tus sen Mars en de aarde, beschrijft een verblijf op Mercurius, de planeet die het dichtst bij de zon staat, en eindigt zijn verhaal op Titan. Het is een uitstekend boek, met alle menselijke te kortkomingen verwerkt tot sa tirische beschouwingen. Terwijl de lezer verbijsterd de episode op Mars volgt, toekijkt terwijl Marsianen door aardbewoners worden afgeslacht, wordt hij langzaam maar zeker naar de plot gedreven. En die is even verbijsterend als lachwekkend Want stel je voor: de geschie denis van de aarde, met al haar opkomende en weer verdwenen wereldrijken, haar rijke cultuur aan machtige bouwwerken, al dat roemruchte en heldhaftige het is slechts veroorzaakt door een eenzame boodschapper op Ti tan Althans volgens Vonnegut. „De sirenen van Ti tan" is de moeite van het lezen beslist waard. Het vertelt ons in ieder geval iets over de ach tergronden van de wereldge schiedenis. Over het waarom van die plotseling opkomende en weer verdwijnende wereldrijken. En dat is tenminste iets, waar de beroemdste archeologen en an dere deskundigen het nog steeds niet over eens zijn V. „Ballingsplaneet" (Pla net of Exile), Ursula Le Guin. 1966. Vertaling. T. Vos - Dahmen von Buch- holz. Uitgegeven in de Pris ma SF-reeks door de uit geversmij. Het Spectrum te Utrecht. Ursula Leguin heeft bij mij veel indruk achtergelaten toen ik van haar ,,De Shingbegoocheling" las (Prisma 1529). Met bijzonder veel gevoel voor effectief taal gebruik, poëtisch, heeft deze schrijfster opnieuw een verhaal van gehalte geschreven: „Bal lingsplaneet". Het is een verhaal van een aardkolonie op een verre planeet waar het generaties achtereen zomer is en generaties achtereen winter. Op deze planeet leven ook de Hilvo's, mensen, die op aard bewoners lijken, maar die zich door hun verschillende geneti sche eigenschappen niet met de aardbewoners kunnen vermen gen. Juist op het moment dat de grote winter op het punt staat te beginnen en de stammen hun win tervoorraden opslaan in hun winterverblijf, komt het bericht, dat de barbaarse nomadenstam men, de Gaals, op weg zijn naar het zuiden en dat daarbij tal van nederzettingen van Hilvo's en mensen worden platgebrand en leeggeroofd. Een samenDundeling van Hil vo's en kolonisten moet de moordzuchtige opmars der bar baren stuiten. „Ballingsplaneet" vertelt op bijzonder suggestieve wijze het leven op de koude planeet, maar heeft aan het slot een boodschap. Een vreedzaam samenleven tussen volkeren van verschillende afkomst is altijd mogelijk Als de wil er maar is. Een bijzonder fijn boek, ondanks de soms rauwe gevechten die door LeGum op even poëtische wijze worden beschreven. V. de vereniging in diens! van muzikaal nederland LEUSDER KRANT-STRIP NUMMER 2: -33- Het weer houdt zich prachtig. Hier en daar komt de „Vrijheid" een beetje drijfijs tegen, maar veel last heeft Rob daar niet van. Het is midden zomer en de temperatuur is draaglijk. De twee Eskimo's schijnen erg veel plezier te hebben in deze tocht, maar ze zijn erg zwijgzaam. Op zekere dag ziet Rob dat Ilatak ingespannen bezig is om een stokje te bewerken met een mes. „waar is-ie nou mee bezig?" vraagt hij Kurt, die met de eigenaardige gebruiken van de Eskimo's goed op de hoogte is. „Hij maakt een zogenaamde pantok, verteld Kurt; „daarmee raadplegen deze Smithsond-Eskimo's hun goden. Let maar eens op, wat hij straks gaat doen." Ilatak gaat rustig met zijn werk door, maar wanneer het stokje klaar is, buigt hij zich overhoorden roert ermee in het water Urenlang blijf hij zo liggen. Zijn zoontje, Nikki, kijkt gespannen toe Maar dan opeens schijnt er iets te ge beuren. Nukki is overeind gesprongen en wijst in de verte terwijl hij enkele voor Rob en Kurt overstaanbare klanken uitstoot. Maar er is niets te zien in het water. Plotseling hoort Rob ech ter een hevig geplas en dan ziet hij ock, wat Nukki al heeft waargenomen: een witte schim, die snel in de rich ting van de „Vrijheid" zwemt. Wat kan dat zijn? Nu kijkt Kurt ook. „O," zegt hij. „Het is een Baluga, een witte walvis. Kijk eens, wat een enorm dier. Hij is zeker vier of vijf me ter lang." De witte walvis blijft naast de „Vrijheid" zwemmen Waar hebben ze deze escorte aan te danken? En heeft Ilatak die vis hierheen gelokt met zijn stokje? Rob vindt het raar, want welke bedoelingen kunnen daar nu achter schuilen? Dan ziet hij, hoe Ilatak en Nukki angstig de vis in de gaten hou den. En dan begint Ilatak snel en opgewonden tegen Rob te praten, die er echter onmiddellijk Kurt bij haalt, want hij begrijpt er niets van. Ul s -I •fr- •fr- O In verband met het huwelijk van twee van onze medewerksters vragen wij ten behoeve van de algemeen secretaris van de Gereformeerde Kerken. Zij dient zelfstandig te kunnen werken en haar aandacht te kunnen ver delen over een breed terrein van kerkelijke activiteiten Goede contact en redactievaardigheid zijn vereist, alsmede een middelbare school opleiding en een secretaresse-opleiding. Ervaring strekt tot aanbeveling. Leeftijd bi| voorkeur omstreeks 23 jaar. voor administratieve werkzaamheden, bij voorkeur met enige kantoor- ervaring Mulo/Mavo-opleiding strekt tot aanbeveling. Leeftijd omstreeks 18 jaar De salariëring is in overeenstemming met de belangrijkheid van de functies, volgens een rechtspositieregeling die veel overeenkomst ver toont met de regelingen voor het overheidspersoneel Ons kantoor is nu nog gevestigd in Utrecht, maar verhuist in het najaar 1975 naar Leusden Sollicitaties gaarne binnen veertien dagen aan onderstaand adres. Algemeen Bureau van de Gereformeerde Kerken in Neder land, Koningslaan 11, Utrecht; telefoon 030-51.04.41.

Leusder Krant | 1974 | | pagina 6