Ontkoppeling landbouwvereniging en bank nog niet rond Oliebollen-aktie van De Haaien succesvol de KPJ 1974 Doe mee aan prestatie-loop Kennismakings-avond Techn. School Don Bosco GOED JAAR VOOR COÖPERATIE ACHTERVELD DISKUSSIE OVER AFSCHAFFING VAN WA-ARTIKEL 10 JANUARI A.S. PAPIERAKTIE NH KERK LEUSDEN/Z ZONDAG 13 JAN. IN DEN TREEK NIEUWJAARS RECEPTIE RODA 46 DONDERDAG 3 JANUARI 1974 LEUSDER KRANT 7 ACHTERVELD - „Het boekjaar 1972 -1973 is voor de Coöperatieve Raiffei- senbank en Landbouwvereniging „Ach terveld"' in alle opzichten bevredigend verlopen". Deze zin - met uiteraard wisselende jaartallen - zijn de leden op de algemene vergadering een ver trouwde klank. Maar om een dergelijk resultaat te behalen is de volle mede werking van leiding en personeel nood zakelijk. Dit memoreerde de voorzit ter van de raad van toezicht, de heer J. Tijmensen, dan ook uitvoerig in zijn openingstoespraak van deze ver gadering. Het gunstige financiële re sultaat is ook tot stand gekomen door gunstige vooraankopen. Ook de prijs- explosie van de eiwitrijke producten was gunstig voor het uiteindelijke be drijfsresultaat Na deze opening werden de eerste agendapunten snel afgewerkt De notu len van het verenigingsjaar 1972-1973 werden onveranderd goedgekeurd. Ook de balansen en resultatenrekeningen van de afdeling Raiffeisenbank en van de afdeling Landbouwvereniging wer den, na toelichting van resp de heren S van Zandbrink en J. van Burgsteden goedgekeurd. De heer H E Zand bergen, voorzitter van het bestuur, werd als zodanig herkozen. De heer A Blom, lid van de Raad van Toezicht stelde zich niet herkiesbaar In zijn plaats werd de heer Joh. van Deelen gekozen Na deze punten kwam een belangrijk agendapunt aan de orde Dit punt luidde aldus „Machtiging aan het bestuur om een afzonderlijke Raiffeisenbank/boe- renleenbank W A Achterveld op te richten, terwijl gelijktijdig de activa en passiva van de bankafdeling per 1 juli 1974 aan dezé nieuwe rechts persoon zullen worden overgedragen. Op de ledenvergadering van 14 de cember 1972 was het bestuursvoorstel tot ontkoppeling van de Bank en Land bouwvereniging reeds door de leden goedgekeurd Er waren nu echter niet voldoende leden aanwezig, namelijk 2/3 van het totale ledenbestand, om tot stemming over te gaan. Hiervoor zal nu binnenkort een aparte vergade ring worden gehouden. Dan is een meerderheid voldoende om het be stuur de gevraagde machtiging te ver lenen. Hiermede was dit punt echter nog niet afgedaan. Een der leden, de heer J M. Schouten was het in het geheel niet eens met artikel 17 van de Statuten van de nieuw op te richten Coöperatieve Bank Dit artikel regelt de Wettige Aansprakelijkheid van de leden. Het voornaamste argument van de heer Schouten luidde aldus „De leden dragen een enorm nsiko De Bank kan door invloeden van buitenaf in grote moeilijkheden komen, bijvoor beeld wanneer er een algehele crisis zou ontstaan. Dan is het lid hiervan wel enorm de dupe. Ieder lid persoon lijk zal dan in het tekort van de bank moeten bijdragen. Als dat tegenzit - en er kan een algehele crisis komen - zal het lid van de Bank dus moeten betalen tot zekerheid van degenen die geen lid zijn. Als voorbeeld kan wor den genoemd; iemand heeft door hard werken zijn boerderij of huis bijna of geheel hypotheekvrij gekregen, hij is lid van de Bank die door b.v. een eco nomische crisis in moeilijkheden is geraakt, dan moet dat lid misschien een lening aangaan om aan zijn ver plichtingen als lid volgens artikel 17 te voldoen. Het lid wordt de dupe en de spaarders die geen lid zijn, dragen dat risico niet Integendeel, zij wor den gewaarborgd door de welrisico- nemer, zijnde het lid van de Bank". De heer Schouten afschaffing van het bewuste artikel Er ontstond een zeer breedvoerige discussie over deze Wet tige Aansprakelijkheid De heer Zand- EEN ADVERTENTIE IN ONZE KRANT BEREIKT EEN CÏROTE LEZERSKRING. PROBEER HET EENS' Op deze vergadering werd ook de veevoedingsvoorlichter van de vereni ging, de heer M W. van de Neut, aan de leden voorgesteld. De heer van de Neut sprak de hoop uit zijn werk veel nut zal mogen hebben voor de leden. Hij hoopte op een prettige samenwer king met bestuur en leden Vervol gens gaf hij een uiteenzetting over de zo belangrijke samenstelling van vee voer. „Laat de veehouder, alvorens hij van goedkopere aanbiedingen ge bruik maakt, toch eerst heel zorg vuldig nagaan of dat goedkopere pro duct aan de eisen van kwaliteitsvoer voldoet" aldus de heer van de Neut Evenals in voorgaande jaren is het bedrijf door de Stichting CLO-controle geplaatst in klasse 1 (d.i zeer goed, uitmuntend) De totale omzet van de voerartikelen steeg tot 11137.000 kg Dit is een omzetstijging van ruim 8% ten opzichte van vorig jaar De omzet in geld was f5.178.100 Een stijging van 162%. Van de omzet wordt 88% in het eigen bedrijf geproduceerd. Er wordt een steeds groter deel van het veevoer in bulk afgeleverd In het af gelopen jaar bedroeg dit 76%. Het om- zetverloop van de verschillende voe dersoorten is als volgt: de omzet pluimveevoeders daalde met 28.000kg De omzet varkensvoeders steeg met 271.000 kg. De omzet rundveevoeders steeg met 752.000 kg. De geldomzet van de afdeling smede rij bedroeg f900.200,00 Dit is een stijging van niet minder dan 58%. De exploitatierekening van de smederij sluit met een batig saldo van f 18.700,00. De landbouw-gereedschappenwinkel loopt uitstekend; ook deze afdeling heeft goed bijgedragen tot het behalen van dit mooie resultaat De totale spaargelden bij de afde ling bank bedroegen aan het einde van het boekjaar f 11.994.373,00. Inmiddels is de 13 miljoen alweer ruim over schreden. De Raiffeisen-spaarweek 1973 werd een groot succes; aan spaar gelden werd f294.695,56 ingelegd. Er werden in die week 77 nieuwe spaar ders ingeschreven. bergen wuifde deze bezwaren van het lid geenszins weg maar verdedigde de coöperatieve gedachte toch sterk Het bewuste artikel is ook niet ge maakt door de plaatselijke Bank maar door de Centrale Bank en Achterveld heeft geen schijn van kans dit artikel uit de statuten te verwijderen „Er is in het verleden door trouw aan de coöperatieve beginselen zeer veel, ook hier in Achterveld tot stand gebracht. Laten wij ook nu ons vertrouwen to nen", aldus de heer Zandbergen. Ook de heer Tijmensen deed een beroep op het vertrouwen van de leden. LEUSDEN - De tijd waarin we een nieuw kalenderjaar beginnen, is de tweede helft van een schooljaar Het lijkt gek, maar in Nederland is dat zo. Het zijn juist deze maanden, waarin de ouders van de 6e klassers voor de grote vraag staan: „Welk vervolg onderwijs voor ons kind." Sommige ouders maken zich over deze beslissing, die toch de toe komst van een mens kan bepalen, niet zo druk. Ze laten het praktisch hele maal aan de school over. „Daar hebben wij toch geen verstand van" zeggen ze. Om de ouders te helpen om wat meer inzicht te krijgen in de moge lijkheden, die er zijn, heeft de Katholieke Schoolraad van de regio Amersfoort opde verschillende scholen van voortgezet onderwijs kennis makingsavonden gepland Dé ouders van deze kinderen hebben via de school een boekje van de verschillende mo gelijkheden ontvangen, evenals een lijst met de data van deze avonden. Op 10 januari aanstaande opent de Technische School „Don Bosco" de rij met een kennismakingsavond, die om 20.00 uur begint Omdat er, na een kopje koffie natuurlijk, begonnen wordt met een uiteenzetting van de studie mogelijkheden, is het van belang om tijdig aanwezig te zijn. Natuurlijk is er ook gelegenheid om de school te bekijken. Er wordt naar gestreefd om de avond om 22.00 uur te besluiten. Alle ouders van 5e en 6e klas basis schoolleerlingen, jongens zowel als meisjes, zijn welkom In verband met de benzinedistributie is het van belang te vermelden dat de school bereikbaar is met de N B M. bussen, lijn 58 en 80. De bushaltes liggen vlak bij de voetgangersingang, naast de poort aan de Arnhemseweg. LEUSDEN/ZUID - Op zaterdag 5 ja nuari 1974 houdt de Nederlandse Her vormde Kerk te Leusden-Zuid weer een inzameling van papier en kranten. Deze inzameling ten bate van de bouw kosten van wijkcentrum ,,'tTrefpunt" wordt ook in het nieuwe jaar voort gezet Het bedrag van de bouwkosten is bij lange na nog niet bijeen, en de Nederlandse Hervormde Kerk hoopt, dat u ook in het nieuwe jaar uw kran ten en papier weer zult willen bewaren. De eerste zaterdag van elke maand kunt u het papier afleveren aan de con tainer, die staat opgesteld bij Super markt Luitjens in het winkelcentrum „De Bieshaar" Doet u allemaal weer mee in het nieuwe jaar? LEUSDEN - Met rasse schreden nadert 13 januari 1974, want dan staat Leusden in het teken van de door de sportkommissie van de K.P.J. afdeling Leusden georganiseerde prestatieloop 1974 Reeds voor de derde maal wordt deze prestatieloop georganiseerd, waar iedereen aan mee kan doen. Vorig jaar (dat was januari 1973) liepen er bijna 400 deelnemers mee en als de weersomstandigheden niet al te slecht zullen zijn, dan kan dit aantal dit jaar weieens worden overtroffen. De organisatie baseert zijn optimisme over het feit, dat men er een nieuwe afstand bij heeft gehaald, n.l. de 3.000 meter. Door deze afstand in te lassen, worden er nog meer mensen in staat gesteld het fraaie parcours door het landgoed „Den Treek-Henschoten" af te leggen. Op 13 januari 1974 wordt het eerste startschot om 14.00 uur precies gelost en dat is dan voorde leeftijdsgroep toten met 14 jaar. Wie het startschot dit jaar gaat lossen, moet de sportkommissie van de K.P.J. Leusden geheim houden, maar men heeft ons verzekerd dat er ook dit jaar weer een stunt zal zijn. Misschien herinnert u zich nog wel, dat het startschot in 1972 bij de eerste prestatieloop gelost werd door Prins Carnaval van Leusden, Prins Janus 1 en bij de prestatieloop van vorig jaar werd het startschot gelost door Veroni ca's D.J. Stan Haag. Dit jaar een grote onbekende! Overigens zullen in de leeftijds groep tot en met 14 jaar, welke over een afstand gaat van 1.500 meter, de pupillen meedoen van de Leusder voet balvereniging Roda'46. Indien zij de prestatieloop binnen de ruime limiet- tijd van 20 minuten uitlopen, ontvangen ze naast het fraaie herinneringsvaantje ook nog punten voor het puntenklasse ment welke aan het eind van het voet balseizoen de pupil van het jaar zal aanwijzen van Roda'46. Het spreekt vanzelf, dat alle deelnemers die de prestatieloop binnen de limiettijd uit lopen het fraaie herinneringsvaan tje ontvangen. Om 14 .30 uur start groep 2 en dat is de afstand over 3.000 meter. Aan deze afstand kan iedereen mee doen van 15 jaar en ouder, de limiet- tijd is 30 minuten. Het absolute hoog tepunt, de klapper van de dag moet de 5.000 meter worden, welke om ca. 15.00 uur start, direct na de 3.000 meter. De organisatie hoopt dat hier voor vele mensen zullen inschrijven, zodat het een felle sportieve strijd kan worden. De limiettijd voor déze afstand is 40 minuten De deelnemers moeten inschrijven in het gebouw van de jeugdsocieteit van „De Grote Kuip" aan de Ooie- vaarshorsterweg te Leusden-Zuid De Ooievaarshorsterweg kunt u mak kelijk vinden, want deze is midden in Leusden-Zuid schuin tegenoverdeN H kerk aan de Arnhemseweg. (Weg Amersfoort-Woudenberg) Inschrijven kunt u al vanaf 12.30 uur en in het gebouw is kleedgelegenheid voor dames en heren aanwezig. Het inschrijfgeld is zeer laag gehouden, personen tot en met 14 jaar betalen slechts f 1,00 p.p. en iedereen van 15 jaar en ouder f2,00 p.p. Het parcours zal de deelnemers door het landgoed „Den Treek-Hen- schoten" voeren en wordt uitgezet on der leiding van de zeer ervaren hoofd- baankommissaris de heer P. van de Hengel De organisatie is ook dit jaar weer in handen van de sportkommissie van de K P.J afdeling Leusden Een sport kommissie overigens, die op de jaar vergadering van de K.P.J op 1 februari enkele veranderingen zal ondergaan. Ida van de Bremer, Herman van Roo- men en Kees Leyenaar gaan de sport kommissie verlaten, maar hun op volgers zijn reeds bekend en helpen ook al mee aan de organisatie van deze prestatieloop De opvolgers zijn. Ton- nie van de Hengel, Ans Vrijhoef en Ber- tus Kok, daarmede met Jos van Kooy de sportkommissie voor 1974 vormend. Konden er in 1972 en 1973 deelne mers uit Rotterdam, Amsterdam, Hoorn, Zutphen, Gouda en nog enkele verre plaatsen genoteerd worden, de organisatie gelooft dat in verband met de benzinedistributie dat dit jaar nog weieens kon tegenvallen. Daarom roept men alle Leusdenaren op om mee te doen aan het eerste grote sportgebeu ren in de gemeente Leusden in 1974 „Indien u goed gezond bent, kunt u makkelijk deze prestatieloop binnen de ruime limiettijden afleggen zegt men Bovendien kunnen de deelne mers na afloop van de prestatieloop in „de Grote Kuip" heerlijke soep of koffie verkrijgen en kan men met hopelijk vele andere deelnemers ge zellig nakaarten over deze derde pres tatieloop van de K.P.J. Leusden. De sportkommissie hoopt dat vele men sen zullen deelnemen aan deze pres tatieloop 1974 en wenst alle deelne mers een prettige, gezonde, sportie ve tocht toe en veel sukses LEUSDEN - De Nieuwjaarsinstuif van de Leusder voetbalvereniging RODA'46 is vastgesteld op zaterdag 5 januari 1974. De ontvangsturen zijn gesteld van 15.30 tot 16.30 uur, terwijl de plaats van samenkomst het kluphuis op het Burg. Buiningpark zal zijn. Verwacht mag worden, dat het ook ditmaal weer een gezellige en kontaktrijke bijeen komst zal worden. LEUSDEN - De jaarlijkse oliebollen actie van de zwem- en polovereniging De Haaien is ook dit jaar weer een succes geworden. Een aantal actieve leden zetten zich enthousiast in om de duizenden oliebollen te bakken, in te pakken en te bezorgen. Zoals ook in voorgaande jaren huisde de oliebollenfabriek van de Haaien bij de familie Roest aan de Langesteeg. Foto Janus Visser

Leusder Krant | 1974 | | pagina 7