„We zijn heel duidelijk een organisatie, die dient We funktioneren niet om er beter van te worden" BEZWAARSCHRIFTEN TEGEN DEN TREEK NU INDIENEN MAN GING ER MET AANGEREDEN REE VANDOOR Voorzitter J. van der Weyden van de Woningstichting Leusden: Oliecrisis dupeert j eugd-elftallen KLAAR VOOR DE VRIESKAST BENZINE IN BESLAG GENOMEN IN ACHTERVELD DIEFSTAL UIT AUTO Deken- verkoper „vergat" wisselgeld te geven SV A-NIEUWJAARSRECEPTIE AKTIE: „AUTO-MAAT" 2 DONDERDAG 10 JANUARI 1974 LEUSDER KRANT 3 ADVERTEREN KOST GELD, NIET ADVERTEREN KOST MEERVraag onze advertentietarieven De Leusder Krant bereikt het grootste deel van inwoners van de gemeente Leusden. We zijn opgericht om in de noden van de autochtone bevolking te voor zien. Maar we moeten niet vergeten, dat er met aan te ontkomen is, dat in alle sectoren de prijzen reeds lange tijd een stijgende lijn vertonen. Wij in Nederland vormden lange tijd met onze lage huren een uitzondering ten opzichte van vele andere West- Europese landen. Maar het is een onvermijdelijke zaak, dat ook de Ne derlandse huren steeds hoger zullen komen te liggen. Daaraan zijn wij in het algemeen nog niet gewend, maar we zullen ons er toch op in moeten stellen. Wij zullen ons inkomen zó moeten le ren besteden, dat wij een groter deel dan voorheen voor ons wonen zullen moeten kunnen en willen betalen. De grondprijs politiek van de ge meente is een zeer belangrijk element bij het uiteindelijk vaststellen van de huurprijs U weet zelf, hoe hoog tegen woordig de grondprijzen genoteerd staan. Het huursubsidiebeleid is even eens een factor, die meespeelt. Voorts is een factor, die van invloed is op de huren, en die niet meerweg te denken is, dat de woondichtheid-geluk- kig! - zéér sterk is afgenomen. Het is in de nieuwbouw niet ineer denkbaar, dat zeer vele mensen in zeer beperkte ruimten samenwonen. Bovendien is van doorstroming van de lagere huren naar de hogere huren in Leusden weinig sprake. Alle woningen in de nieuwe wijken zijn hooguit tien jaar oud. De goedkopere woningen komen na enkele jaren niet vrij voor de mensen, die op dat moment met lagere inkomens zit ten" ,,Is het niet zo, dat met de trend van de hogere huren het verlangen naar eigen woningbezit - analoog aan vele an dere West-Europese landen - toeneemt? Als je een huur van f400,00 per maand moet opbrengen, betaal je liever f400,00 aan rente en aflossing van een hypotheek, zodat je naar je eigen woningbezit toewerkt". ,,De woningen, die we bezitten, heb ben betrekkelijk lage huren. Het is waar wat u zegt over het toenemend ver- Voorzitter J. v. d. Weijden van de Woningstichting Leusden tekent de overdracht van de woningwetwoningen. langen van eigen woningbezit bij hoge huren Hoewel het eigen woningbezit in ons streven is opgenomen, zullen we de woningen met de betrekkelijk lage huren niet verkopen. En we willen graaf differentiatie in de huren aan brengen". Welke zijn de ideeën van het be stuur over het in de toekomst reali seren van goedkope woningen?" ,,De gemeente heeft goed gebouwd Er zijn verschillende wijken in Leusden, die ten voorbeeld staan aan het land De oprichting van onze corporatie is dan ook niet een gevolg van het feit, dat de gemeente het niet goed zou hebben gedaan. De gemeente stelde hoge eisen aan de omgeving en aan het com fort in de woningen. Dat moeten wij ook gaan doen, en dat werkt beslist niet kostenverlagend Ik moet u zeggen, dat de ontwikkeling in de sociale woningbouw en in het kader van de bouwprijzen ons met zéér grote zorg vervult. Natuurlijk houden we aan onze in tentie vast om de huren binnen redelijke perken te houden Het is inderdaad wrang, als je je wilt inzetten voor een groep mensen, die minder financieel bedeeld zijn, en de ontwikkeling der prijzen maakt dit bij kans tot een illu sie. In hoeverre is een modus te vinden om die bouwprijzen zo aan te passen, dat ook de minder financieel bedeelden de woning krijgen, waar ze recht op hebben. Door de economische ontwikkeling in Nederland moeten we uitgaan vaneen zeer hoog inflatie percentage, van zeer hoge rentes, die de huurprijzen steeds meer nadelig zullen beïnvloeden De hypotheekrente bedraagt momenteel al 9% Ik vraag me in alle gemoede af, of er nog wel sociale woningbouw be staat, vertaald naar wat we er tot nog toe onder verstonden. Je zou eigenlijk geheel andere bouw systemen en geheel andere werkmetho den moeten hebben De ontwikkeling van het bouwen, van de beschikbare materia len, de industrialisatie van de bouw nijverheid loopt ten achter bij de enorme ontwikkeling, die de wereld in de laat ste jaren heeft doorgemaakt. De indus trialisatie in de bouwnijverheid komt eigenlijk pas schoorvoetend opgang" „Welke zijn uw plannen voor de naaste toekomst?" „We zullen op korte termijn kontakt opnemen met de gemeente om vanaf het begin betrokken te zijn bij de verbeterde 2e fase Wij wensen onze eigen verant woordelijkheid te aanvaarden, en wij zijn partij in het vorm geven aan de 2e fase". ..Nog een laatste vraag graag. Zietu bij het bouwen in Leusden plaatselijke architecten en aannemers inschakelen?" „Als wij goed en zo goedkoop moge lijk willen bouwen, zullen wij de nodige eisen moeten stellen, als het plan van een plaatselijke aannemer beter en goedkoper is dan van een aannemer buiten Leusden zullen wij aan de plaat selijke aannemer de voorkeur geven. Omdat wij zo gunstig mogelijk willen bouwen, zullen wij in het tegenoverge stelde geval de aannemer buiten Leus den bij de bouw inschakelen. Wat de architecten betreft geldt dezelfde stel regel. Het gaat ons erom wie het beste ontwerp heeft" „Om te eindigen nog dit. Is uw corporatie gebonden aan een politieke of religieuze kleur?" „Bj de oprichting is nadrukkelijk ge steld, dat wij geen binding wensen met welke politieke of religieuze groe pering dan ook We willen met en vóór alle groeperingen werkzaam zijn. Alle bestuursleden zitten dan ook vanuit hun persoon en hun persoonlijke kwalitei ten in het stichtingsbestuur" ANCO MALI LEUSDEN - Er zijn indertijd tame lijk veel mensen geweest, die bezwaar schriften tegen het bestemmingsplan Den Treek hebben mede-ondertekend. Het gewijzigd vastgestelde bestem mingsplan ligt vanaf 21 december 1973 ter inzage. Wie indertijd mede-ondertekend heeft, en zijn bezwaren wil handhaven bij gedeputeerde staten, wordt vrien delijk verzocht zich vóór 17 januari 1974 met één der onderstaande adres sen in verbinding te stellen, bij voor keur tussen 17.00 en 18.00 uur (lie ver niet in het weekend) Het betreft bezwaren tegen het tracé van Rijksweg 28, het. parkeerterrein aan de Ooie- vaarshorsterweg, het ontbreken van natuurbeschermende maatregelen voor het Hazenwater, het ontbreken van ver keersmaatregelen. Natuurlijk spreekt het vanzelf, dat het altijd beter is een individueel bezwaar schrift in te dienen. Het adres is: gede puteerde staten van de provincie Utrecht, Achter Sint Pieter 20, Utrecht. De adressen tot welke u zich kunt wenden om nu uw bezwaren kenbaar te maken bij gedeputeerde staten zijn: A. Kwinkelenberg, Prinses Margriet- laan 3, Leusden/Zuid, tel. 03490-18789. W. Boelhouwer, Dordogne 29, Leus den/Centrum, tel. 03496-2083. Aanbod om dier naai* politie te brengen Hebt u iets te verkopen? Plaats een LEUSDEP.HE1TJE' LEUSDEN - Op woensdag 2 januari werd een ree aangereden door de automobilist J. H. M. P. uit De Bilt. Zijn auto werd beschadigd. Een pas serende automobilist bood aan de ree mee te nemen en naar het politie bureau te brengen. Toen de heer J. H. M. P. bij de politie informeerde bleek de ree echter niet te zijn af- ACHTERVELD - Maandag 31 decem ber 1973 nam de rijkspolitie te Leus den circa 70 liter benzine in beslag, die door een inwoner van Achterveld in zijn schuur was opgeslagen gegeven Het kenteken van de man was echter opgenomen. Het bleek een inwoner van de gemeente Amerongen te zijn. In samenwerking met de jacht- brigade bracht de politie de man een bezoek. De ree was keurig in mootjes gehakt, en stond op het punt de vries kist in te verdwijnen. De geschrokken clandestiene vleeseigenaar sprong bij kans twee meter achteruit, toen de politie de deur van zijn schuur open deed. Hij had geen ogenblik gedacht, dat zijn spoor zou worden nagetrokken! LEUSDEN/ZUID - Op woensdag 2 januari vond weer eens een diefstal plaats uit een in Den Treek geparkeerd staande auto Ten nadele van de heer J. M T. F. K. uit Arnhem werd aldaar uit zijn wagen ontvreemd: het rijbewijs, zijn pas poort, enkele spaarbankboekjes. Uit een zijvak van zijn tas werd een be drag van f300,- meegenomen. De politie kan er niet genoeg tegen waarschuwen om geen waardepapieren en waardevolle voorwerpen in een on beheerd staande auto te laten. HANDEL AAN DE DEUR: LEUSDEN/CENTRUM - Woensdag 2 januari 1974 deed zich een geval van oneerlijke handel voor in Leusden- centrum. Mej. A. C. C. Th. van D. te Leusden-Centrum kreeg dekens te koop aangeboden, waarbij zij oude de kens in ruil moest geven. Zij betaalde met een biljet van f 100,- en moest f33,- terugontvangen. De dekenver koper had geen wisselgeld, en zou het biljet even bij de buren „klein gaan maken." De man kwam echter niet meer opdagen. Hij reed in een groen Volkswagenbusje, waarvan het ken teken is genoteerd. LEUSDEN - Nu met ingang van 1 januari 1974 de gemeente Leusden 427 woningen heeft overgedragen aan de woningstichting Leusden leek het ons alleszins nuttig eens ons licht te gaan opsteken over deze voor Leusden unieke gebeurtenis. Wij hadden daartoe een gesprek met de heer J. van der Weijden te Leusden-Zuid, voorzitter van de woningstichting Leusden. Allereerst wilden wij graag op de hoogte gesteld worden van de geschiedenis en het ontstaan van de stichting. Welke was de historische achtergrond van deze woningover dracht door de gemeente Leusden? De heer Van der Weijden: „Wat ons betreft begon de geschiede nis in 1970. In de jaren vóór 1970 zijn er een aantal pogingen ondernomen om in Leusden een woningcorporatie op te richten Deze pogingen werden vooral in het werk gesteld door het A.R gemeenteraadslid H R. van Maanen. Maar in eerste instantie liepen de po gingen op niets uit. In 1970 kwamen mijn vrouw en ik met ons gezin in Leusden wonen, en ik werd al spoedig benaderd om nogmaals een poging te doen om te komen tot de opzet van een woningcorporatie Ik voelde daar wel voor. En wij zijn geheel opnieuw begonnen. Wij leggen kontakt met de heer Van Maanen. Via de gemeentelijke kanalen richtten we uit dit initiatief een voorlopig bestuur op. en we traden over deze materie in gesprek met de gemeente. In burge meester F J. H. Schneider vonden we een groot voorstander van ons initia tief. We konden hem er zonder veel moeite van overtuigen, dat de nood zaak voor een woningcorporatie in Leusden reëel aanwezig was De overheid immers stelde, dat sociale woningbouw niet een zaak was van de gemeente, maar in handen behoorde te zijn van het particulier initiatief. (Dit stond vermeld in de circulaire van december 1969). Burgemeester Schneider vertrok ech ter spoedig daarop uit Leusden Er was niet één-twee-drie een nieuwe burge meester. En voor ons ontstond er een stuk vertraging. De nieuwe burgemeester, mr. A H van der Post, had zeker de eerste maanden van zijn entrée in Leusden wel iets anders aan het hoofd dan ons streven om te komen tot een woning corporatie Natuurlijk gingen wij intern welver- der met onze opzet, maar met de ge meente hadden wij in die tijd weinig kontakt. We leverden vrij veel strijd, omdat we van mening zijn, dat we oin een woningcorporatie goed te laten funktio neren. dit moeten doen in goed sa menspel met de gemeente. Alleen op die manier kunnen de belangen van de woningzoekenden optimaal worden ge diend. Zo werd begin 1973 de acte van opnch ting verleden. We werden als corpo ratie koninklijk goedgekeurd en we waren een instelling, die was toegela ten in het belang van de volkshuisves ting. We voldeden als zodanig aan een aantal voorwaarden qua bestuur, sta tuten en dergelijke, en we werden in Den Haag bij de overheid geregistreerd" „Waarom verkoos u de vorm van eeD stichting en met die van een ver eniging?" De heer Van der Weijden: „Verschillende overwegingen hebben hiertoe geleid De belangrijkste over weging is wel, dat je als stichting veel beter kunt funktioneren Je kunt sneller beslissingen nemen. Je kunt meer alert zijn dan wanneer je de vorm van een vereniging kiest Bij een vereniging heeft de besluitvorming een langere weg van node, en dat kan in bepaalde geval len een groot bezwaar zijn". „Wat betekent nu wezenlijk de op richting van uw woningstichting?' „Dat alle woningwetwoningen, die in de toekomst in Leusden zullen worden gebouwd, door onze woningcorporatie zullen worden gebouwd. De gemeente kan derhalve geen woningwetwoningen meer bouwen. Alleen in het geval dat wij in gebreke zouden blijven, kan de ge meente onze taak overnemen. In de loop van 1973 hebben wij tal van besprekingen met de gemeente ge voerd Ik heb het volste vertrouwen, dat we tot die constitutie komen die wij de enig mogelijke achten, namelijk de autonome corporatie. We willen in zo goed mogelijke samenwerking met de gemeente funktioneren, maar met inachtname van onze eigen autonomie. We zijn geen verlengstuk van de ge meente, maar de samenwerking met de gemeente staat zéér hoog in ons vaandel geschreven, omdat we de belan gen van de bevolking op het gebied van de woningbehoefte op die manier het beste kunnen dienen. We zijn héél duidelijk een organisatie, die dient. We funktioneren niet om er beter van te worden of om anderen onze wil op te leggen We willen zo goed moge lijk bouwen tegen zo redelijk mogelijke prijzen (Voorwaar in deze tijd geen gemakkelijke opgave) „Wat houdt momenteel het funktio neren van uw corporatie in?" „Eind december 1973 is het ge meentelijk woningbezit overgedragen middels een acte, en vanaf 1 januari 1974 funktioneren wij dus Dit houdt niet in, dat wij alleen de huren opha len en zorgen voor het onderhoud der woningen. ACHTERVELD - De nieuwjaarsre ceptie van het bestuur van de s.v. Achterveld in de kantine op het Eer stens Sportpark is een heel gezellige aangelegenheid geweest. Velen die de sportvereniging een warm hart toe dragen maakten van de gelegenheid gebruik een toast op s.v. Achterveld uit te brengen. De voorzitter, de heer H. J. Legdeur legde in zijn Nieuw jaarstoespraak de nadruk op de nood zakelijke medewerking van de leden, om de huidige moeilijkheden veroor zaakt door de energiecrisis, te helpen overwinnen. Vooral de afdeling jeugd is door deze crisis gedupeerd Het vervoer naar de uitwedstrijden is een groot probleem. De heer Legdeur deed een beroep op de leden om een eventueel overgehouden benzinebon voor deze jeugd ter beschikking te stellen De gehele jeugdafdeling draait voortref felijk en met een beetje goede wil van allen zal deze competitie zeker tot een goed einde gebracht kunnen worden. Er waren ook optimistische geluiden. Met dankbaarheid memo reerde de voorzitter al hetgeen er in het afgelopen jaar tot stand is geko men. „De kantine is uitgebreid door onze eigen mensen en de opoffering van deze werkers werpt iedere dag veel gemak en voordeel voor de ver eniging af" aldus de heer Legdeur Ook de verrichtingen van de senio renteams werden onder de loupe ge nomen. Het eerste elftal mag dan niet hoog geplaatst staan in deze compe titie, de voorzitter had goede hoop dat het in de tweede helft van deze competitie alsnog beter zal gaan. Er wordt serieus getraind en de sfeer is prima, resultaten zullen zeer zeker niet uitblijven Het tweede elftal is kampioen geworden en het ziet er naar uit dat zij het ook deze com- ACHTERVELD - Zondagmiddag 6 januari j.l. hield het bestuur van s.v. Achterveld een nieuwjaarsreceptie. Vele leden gaven hun beste wensen, waarbij ook de jeugd en de dames. Foto Janus Visser petitie weer zullen worden. De voor zitter dankte al degenen die op welke wijze dan ook hebben bijgedragen aan het bereikte resultaat voor de Ach- terveldse sportvereniging. „Door uw gezamenlijke inspanning is het af gelopen jaar een goed jaar geweest en als die medewerking in het nieuwe jaar wederom verleend wordt, zal ook dat weer een goed jaar worden" aldus de heer Legdeur. Aan de Nieuwjaarsreceptie was een wedstrijd tussen de jeugdleiders en het bestuur voorafgegaan. Het bestuurs- team was voor deze gelegenheid aange vuld met enige veteranen. Aanvankelijk kampte men met het probleem dat de scheidsrechter niet op kwam dagen. Maar hierin werd door Frans Kerk hof (le elftalspeler) voorzien. Na zijn aanvankelijke aarzeling deed hij dat voortreffelijk! De bestuursleden en de „oudjes" speelden een prima par tij, maar het geluk was bepaald niet aan hun zijde. Het jeugdleidersteam won door een doelpunt van Herman Kerkhof deze ontmoeting met 1-0. Het houdt veel méér in. Onze doel stelling is werkzaam te zijn in het belang van de volkshuisvesting. Ik ci teer u ons streven (globaal): 1 trachten te verwezenlijken het stich ten en exploiteren van woningen, wel ke aan de eisen van goede volks huisvesting voldoen, 2. het bevorderen van regelen, die het wonen ten goede komen, 3 het bevorderen van goede commu nicatie met de bewoners, 4 het bevorderen van goede voorlich ting en meningsvorming betreffende de vraagstukken van volkshuisves ting. 5het bevorderen van onderzoeken naai de woningbehoefte. 6. het stichten van en het behulpzaam zijn bij het eigen woningbezit, 7. het samenwerken met andere ver enigingen, welke direkt de verbete ring der volkshuisvesting tot doel hebben. De 130 in aanbouw zijnde woningen in het plan Groenhouten zullen over enige tijd ook aan ons worden overgedragen. We hebben dan 557 woningen in eigen dom, die we gaan exploiteren. In de toe komst zullen we zelf woningen gaan bouwen, uiteraard afhankelijk van de ontwikkeling van de 2e fase. We zoeken een kantoortje, en we hebben voor halve dagen een administra tieve kracht in dienst genomen. We willen zelf de woningen gaan ver huren. Aan het toewijzingsvraagstuk zitten twee aspekten: de verantwoorde lijkheid van de gemeente in het kader van de woningwet, zodat de woningen op de juiste wijze worden verdeeld. En als eigenaar hebben wij te maken met het privaatrechtelijk aspekt. Dit punt moet nog worden opgelost. Ik vertrouw, dat dit punt op de juiste wijze met de gemeente morde zal worden gebracht". „Op welke wijze hebben de bewoners invloed op de gang van zaken". „In ons huishoudelijk reglement is voorgeschreven, dat we huurderscom missies zullen instellen Eén persoon per woonkern, als daar voldoende animo voor is Op deze wijze is voldoende in spraak van de huurders gewaarborgd „Een belangrijke vraag. Welke ge dachte heeft het bestuur van de woning stichting Leusden over de toekomst van de sociale woningbouw in Leusden? Ziet het bestuur de mogelijkheid tot lage huren te kunnen komen?" „Wij streven naar sociale woning bouw, maar vertaald in de term van zéér lage huren is dat in de huidige constellatie niet wel mogelijk Het is de gemeente niet gelukt, en het zal ons ook niet gelukken. Hierbij speelt een grote rol het afwegen van de kwantiteit en de kwa liteit. Het is niet zo moeilijk, dacht ik, om een grote reeks zogenaamde goedkope woningen neer te zetten, waar aan op alle fronten is bezuinigd. Maar over tien jaar zijn dat krotten gewor den. Dan komt die zogenaamde goed koop je duur te staan. Vertrek: 7.45 uur. Bestemming: Den Dolder. Vertrek vanuit Den Dolder: 17.45 uur. Naam: J. J. Visser. Adres: Driftakkerweg 6. Plaats: Leusden-Centrum. Tel.: 03490-21178. Woonplaats: Leusden-C. Vertrektijd: in overleg. Plaats van bestemming: Jutphaas. Tijd terugrit: in overleg. Naam: R. W. Best. Adres: Aragon 1. Tel.: 03496-2050.

Leusder Krant | 1974 | | pagina 3