Kapitein Rob: „Het dodende licht" KAPPIE EN DE JUNGLEMAN DE MAN UIT CHICAGO WD-soos Moedercursiis Lezing over ,J)e Recht vaardiging" BALDADIG HEID DONDERDAG 10 JANUARI 1914 LEUSDER KRANT pNDHRD/ LEUSDER KRANT-STRIP NUMMER 2: LEUSDER KRANT-STRIP NUMMER 7: Kerkdiensten geschreven door T. Lodewijk LEUSDEN - Op donderdagavond 10 januari houdt de afdeling Leusden van de VVD weer haar maandelijkse kon- taktavond voor de leden in „de Kla- veet", Postweg 1. Ook belangstellenden zijn van harte welkom op deze avond die het karakter zal hebben van eennieuw- jaarsinstuif. LEUSDEN - Op maandag 4 februari wordt er een moederkursus gegeven in het Wit Gele Kruis gebouw. Rozen- gaarde 33. Leusden-Centrum. Aanvangstijd van de kursus is 10 uur 's morgens. De kursus bestaat uit zes lessen. De kosten van deze kursus zijn f7,50 p p. (koffie inbegre pen). Mocht er soms voorkeur bestaan voor bepaalde onderwerpen dan zal hier rekening mee worden gehouden Gaarne dan wel opgave voor welke onder werpen. Men kan zich voor deze kursus op geven bij dhr Rose, dagelijks van 5.00-5 30 uur in het W -G Kruis- gebouw, telefoon 03496-1218, of op Hamersveldseweg 57, telefoon 03496- 1271. EEN ADVERTENTIE IN ONZE KRANT BEREIKT EEN GROTE LEZERSKRING PROBEER HET EENS! -50- Uit de serre van de Doelen kwam een magere man en zocht naar zijn. in een achterstraat geparkeerde auto Jhr. De Graet van Magerhem had zijn ver dere interesse in de gebeurtenissen in Meeldam verloren. Hij begreep niet, hoe de vork in de steel zat. maar tij dens zijn tocht naar huis wijdde hij verre van vriendelijke gedachten aan de bemoeizieke vrouw en haar onbe nullige zoon Het zou lang duren voor hij zich weer eens voor het karretje van die eerzuchtige dame zou laten spannen. Inmiddels ging op het marktplein het feest voort De zangverenigingen zon gen hun afscheidslied en daarna het Amerikaanse volkslied en het eind van de demonstratie werd een spontaan: Lang zal-ie leven in de gloria Toen klonk ineens uit de volkmassa een kreet ,,Leve Clarenbough!" Een drie voudig hoera schalde op ..Leve de burgemeester!" klonk daar achteraan. Het daverend hoerageroep dat hierna volgde, ontlokte Colverton, die aan de mededeling van de beminnelijke me vrouw Boom dacht, een glimlach. Cor- rie sloeg de armen om naar moeders schouders en in haar ogen stonden heldere tranen. Ze wendde zich om. om haar aandoening te verbergen en stond van aangezicht tot aangezicht met De Gooyer. die nog vervuld van wroeging om de moeilijkheden die hij had helpen oplossen, zich bescheiden op de achtergrond hield. .Wat is dat nou, juffrouw Corrie?" vroeg hij ,,Daar is nu toch geen reden meer voor, zou ik denken" Spontaan greep ze zijn hand ..Ik weet niet", zei ze, ,,wat uw aandeel hierin is, maar u hebt uw woord gehouden meneer De Gooyer", ,,U moet mij niet bedanken, maar mr Colverton". zei de jongeman bescheiden, ..maar u hebt Clarenbough, de zogenaamde Clarenbough". verbeterde ze zichzelf met een glimlach, weer opgespoord" ..Daar moet u de secretaresse vanmr Colverton voor bedanken", antwoordde De Gooyer. die nu ook lachte. ,.Dat doe ik dan later wel eens Voor lopig dank ik u en neem ik alle onaar dige woorden die ik heb gezegd terug" De Gooyer wilde iets zeggen, maar hij kon geen woorden vinden. Zo staar den de twee jonge mensen elkaar enige tijd aan, tot Corrie haastig haar hand losmaakte. ..Ik moet weer naar moe der", fluisterde ze. Langs het bordes trokken de burgers, de vlammen der fakkels verlichtten grillig de gezich ten van de daar verzamelde notabe len. Clarenbough wuifde en glimlachte, de burgemeester knikte stralend en stak af en toe spontaan de hand op naar een kennis die hem vrolijk groet te Na afloop verspreidden zich allen in de omliggende straten en de cafe's hadden het druk. Zij, die het hardst de kwade geruchten rond de burgemees ter en Clarenbough hadden verspreid, haastten zich nu om beider lof luid keels te verkondigen Het enige inci dent van die a"ond vond plaats in de gouden Ster. waar de heer Melis Trappers, ondersteund door enige Quick-supporters, zijn belofte inloste en het gesprek met de heer Kas Blauw - scheen van de Kwardamse Boys voort zette. Het was het enige geval, waar bij zowel de politie als de eerstehulp- dienst te pas moest komen en'de vol gende zondag speelden de Kwardamse boys met een invaller op de midden voorplaats. Die avond was in de woning van de burgemeester, aan de met glanzend damast gedekte tafel, een klein gezelschap bijeen Aan het hoofd zat de burgemeester Zijn vrouw, alle zorg van haar gezicht geweken, was in opgewekt gesprek met mr. Clarenbough alias Willem Jongejans, die ze al zijn misdaden vergeven had en aan wiens rechterzijde, weinigspre- kend maar des te meer opmerkend Clare Wyatt had plaats genomen. Cor rie zat naast De Gooyer en die twee waren merkwaardig stil Slager Spek nek was in conversatie nimmer sterk, maar wijdde te meer aandacht aan het voortreffelijk soupertje. al dacht hij het zijne van de ossenhaas. Rek de Ruiter sprak ook al niet veel de conversatie werd grotendeels gaande gehouden door Colverton. Nadat aan het eind van het souper de burgemees ter in hartelijke bewoordingen iedereen had bedankt, richtte hij het woord tot Colverton ..Mijne heren", sprak hij, ,,we hebben een gast in ons midden, aan wie wij veel verschuldigd zijn. mr Colverton. die hier als Amerikaans journalist de feestelijkheden in onze stad, zij het van terzijde heeft bijge woond Mr Colverton is een Ameri kaan en houdt van verrassingen en hij heeft mij vanavond de verrassing van m'n leven bereid Want nu we zo ge zellig onder ons zijn, wil ik u wel ver klappen, dat het mr. Colverton is, die een situatie, die zeer onaangenaam dreigde te worden, waarvan enkele leden van ons comité ten dienste van hun eigen belang misbruik trachtten te maken en waardoor wij alle ernstig hadden kunnen worden gedupeerd, om niet te spreken van de spot waaraan onze gemeente zou hebben blootge staan. die deze situatie heeft ge red op een wijze, die bewondering afdwingt. -51- Op een wijze ook die geheel van enig allure is Want nu ik toch aan het ge heimen ontraadselen ben - hij negeer de standvastig de dreigende blikken en het hoofdschudden van de Ameri kaan - wil ik nog een ander geheim verklappen Gedurende de feesten heeft de echter mr Clarenbough - dit met een g irnlach naar Jongejans. die glan zend naast Clare zat - voortdurend in onze omgeving vertoefd en heeft met ei gen ogen kunnen vaststellen welk groots en hartelijk welkom onze burgerij heeft bereid aan hem. wiens vadergeeerdlid van onze burgerij is geweest De ech te mr Clarenbough heeft het optreden van de heer Jongejans persoonlijk te genover mij geautoriseerd en goedge keurd. De echte mr Clarenbough over handigde mij persoonlijk de vorstelijke gift, die ons de bouw van een zieken huis mogelijk maakt De echte mr. Clarenbough, dames en heren. zit hier recht tegenover mij!' En hij wees naar Colverton, die nu wellicht voor het eerst van z n leven van ver legenheid bloosde De mededeling werkte als een bom Corrie greep van pure verrukking de hand van De Gooyer, die daartegen geen bezwaar bleek te hebben. Slager Speknek lachte zijn breedste glimlach naar de burgemeestersvrouw en Clare keek als een wijze uil, die het alle maal wel wist, het gezelschap aan en daarna Jongejans, die al even ingewijd zat te lachten. Alleen Riek de Ruiter zat doodstil en staarde verwezen naar haar tafelbuurman, die nu oprees uit zijn stoel Dames en heren", zei hij, ,,de kat is uit de zak De burgemeester had ik ge vraagd het stil te houden tot na mijn vertrek Maar hij heeft dat niet ge daan ,,Dat kon ik niet zei de burgemees ter, .denkt u dat we u met stille trom laten vertrekken'' Geen sprake van1' ..Goed Ik neem het u niet kwalijk, in tegendeel. Maar nu moet ik wel even opheldering geven Ik had inderdaad de uitnodiging van mr De Gooyer ontvangen en was van plan daaraan gevolg te geven Ik wist echter niet. dat u hier in Meeldam zulke grote plannen had. IkgingnietmetdeHolland- Amerikalijn. maar met een Franse boot en landde in Cherbourg, vanwaar ik per auto door Frankrijk en België zwierf en tenslotte in Meeldam belandde, een dag na de officiële ontvangst. U kunt zich voorstellen hoe verbaasd ik was, toen ik in de kranten las van de fees telijke ontvangst van mr. Clarenbough Ik besloot natuurlijk dit zaakje uit te zoeken en de bedrieger te ontmaskeren Mijn vroegere secretaresse, miss Wyatt. raadde mij dit af. Zie de zaken eerst eens aan. zei ze, en probeer er achter te komen hoe de vork inde steel zit. Dan kun je altijd nog optreden. Het kwaad is nu toch al geschied. Het was een wijze raad, zoals ik er al zo vele van miss Wyatt genoten heb. Ik kan me neer Jongejans er alleen maar geluk mee wensen, dat hij erin geslaagd is mij deze dame te ontfutselen Houd haar in waarde meneer Jongejans, met zo n vrouw naast u kunt u het ver brengen!" ,,Ja, daar ben ik nu wel van overtuigd" glunderde Wim ..Van alle kanten kreeg ik mededelingen over deze zaak, onder andere van ons aller vriendin, mevrouw Boom. Geluk kig heb ik ook elders mijn licht opge stoken en dat deze zaak zo gelukkig is opgelost, hebt u te danken aan uw comitélid mejuffrouw De Ruiter. U hebt haar trouwens niet alleen te danken, maar ik ook Want wanneer alles gaat zoals wij ons hebben voorgesteld, zal het Hollandse bloed blijven Ik hoop dat ik me zo duidelijk genoeg heb uitgedrukt Nu waren allen van tafel opgestaan. Het regende gelukwensen, de burge meester hief zijn glas en toastte op het jonge paar Riek, nog steeds half ver wezen, glimlachte ..Dat had je niet gedacht hè?"fluister de Corrie haar schelms toe, .'.datjenog eens met een miljonair zou !trouwen .Ik zou dan ook aan mijn bijdrage aan het ziekenhuis de wens willen verbin den dat het in de toekomst ons beider naam zal dragen!" besloot Claren bough zijn rede Het hartelijk applaus dat hierna op steeg. bewees wel, dat het verzoek in goede aarde was gevallen. Maar nu zou ik wel eens willen weten" vroeg de burgemeester. ,,hoe meneer Jongejans hier zo terechtertijd arri veerde. Want als ik me niet vergis, was. hij. onder de indruk van de eh moeilijkheden, die zo plotseling opzijn weg waren geplaatst, niet van plan hier ooit weer terug te keren" Jongejans stond op. ..Mijn aandeel in de zaak. tenminste de laatste dagen", zei hij enigszins verlegen, ,.is niet zo roemrijk, om het maar zacht te zeggen. Ik ben u allen dankbaar dat u het vergeven en verge ten zo vlot in de praktijk hebt gebracht Maar ik wil u wel zeggen, dat inde toe stand waarin ik verkeerde, de situatie zo volkomen reddeloos leek, dat ik er geen gat meer in zag. En onder de ge geven omstandigheden volgde ik de weg van de minste weerstand Ik nam de benen Mijn weg voerde naar Kwardam. maar reeds halverwege, toen de frisse wind door het open portierraam me zo n beetje had afgekoeld, begon ik in te zien, hoe misselijk ik me gedragen had. Maar ondanks dat schuldbesef zag ik nog steeds geen mogelijkheid de situatie op te helderen Ze hadden me die verschrikkelijke brief laten teke nen en alles stond dus zwart op wit. En toen dacht ik aan die dame die thans naast mij zit - en hij wees op Claire - die mij in vroeger dagen van heel nabij heeft gekend en in de toekomst nog veel nader zal leren kennen Miss Wyatt, die hier vertoefde als secreta resse van mr Colverton. had ik reeds ontmoet, zij maakte mij duidelijk, dat zij het spel doorzien had en zoals mr Colverton reeds heeft verteld, wist zij hem te beïnvloeden, niet dadelijk de zaak op te blazen, maar eerst even af te wachten lk ben dan ook naar haar hotel gegaan. Het was rijkelijk vroeg, zodat ik eerst maar een uurtje aan de kant van de weg heb zitten mediteren. Ik vertelde haar het hele verhaal en verwachtte een ge weldige boetepredikatie In plaats daarvan heeft ze gelachen, zoals ik het nog zelden meemaakte. Ik kan u wel vertellen, dat niets me die dag zo zeer heeft verwonderd, maar ook geestelijk en lichamelijk zo heeft opgeknapt als die reaktie Toen we eindelijk zustig zouden gaan zitten praten, werd meneer De Gooyer aangediend, die mr Colverton wou spreken (die echter afwezig was) zoals hij later vertelde, met het doel alles op te biechten en hem om raad en zo mogelijk om hulp te vragen Mr. Col verton genoot blijkbaar nogal het ver trouwen van diverse comiteleden - dit met een ondeugende blik naar Riek - Toen alles verteld was, besloten we zo gauw mogelijk uit Kwardam te vertrek ken en ergens in de buurt rustig krijgsraad te houden. Miss Wyatt belde daarna mr Colverton of liever mr. Clarenbough op. en deelde hem de stand van zaken mede. Mr. Clarenbough was verre van verrukt over de ontwikkeling der zaken en vertelde, dat hij eerst zelf de zaak zou onderzoeken, om voor zichzelf zekerheid te krijgen, dat het hier inderdaad geen minderwaardig spelletje, met zijn naam als inzet, betrof, maar dat de betrokkenen vol komen ter goeder trouw waren en de burgemeester niets wist Dat laatste was hem reeds duidelijk geworden, doordat hij toevallig met de burge meester had gereisd" ..Je zou gaan twijfelen of je hier van - 37 - Terwijl het gevecht tussen Coca en het onaangename reptiel in de boom onverminderd voortduurde, vond Kap- pie het maar beter om zich met de anderen uit de voeten te maken ,,Vlug, laten we 'm drossen, voordat die uitgetaande gorilla het merkt'" riep hij gejaagd. Bij de maat vond dit voorstel veel bijval en ook de jungleman liet zich opmerkelijk weinig gelegen liggen aan de moeilijkheden, waarmee zijn pleeg- - 38 - Toen het drietal hijgend het strand opholde. stond signor Rivaldi hen al op te wachten ..Daar zijn ze wederom!' riep de filmondernemer ..Maar, carramba! Wat hebben jullie met mijn aapbeest gedaan9 Heeft Rivaldi jullie toestem ming gegeven om zijn moederaap te la ten slingeren? Weineen' Dat heeft hij niet! Veto' Vetissimo! Hij zou het ver boden hebben Presto1 Mijn aap beest moet terug!" ,,Maak je niet druk, Rivaldi!" sprak Kappie, die zag dat de grote man lang zaam begon op te zwellen ..Dacht je nou heus, dat die dekselse aap mijn Maat in de steek zou laten? Dat beest zit op volle kracht in ons kielzog!" moeder te kampen had Het prontedier had het echter veel te druk om zich daardoor gegriefd te voelen Met vaar dige vingers legde zij het hevig sissen de reptiel in een kunstige knoop, die voorlopig wel niet ontward zou kunnen worden. Toen ging zij het resultaat van haar arbeid tevreden knorrend staan bekijken, waarbij zij zich vol trots op de borst beukte Wellicht wilde zij daarmee haar dierbare maat op haar prestatie opmerkzaam maken Wie zal het zeggen0 Het was in ieder geval een „Maar capitano!" huilde Rivaldi wanhopig. ..Als dat Cocabeest die Maat van jou ziet, schieten we er niks niets mee op' Dan wil het nog niet mijn kar tonnen baby vertroetelkoesteren'" ..Hu!" piepte de Maat. En dan be gint dat nare beest vast opnieuw in mijn mooie baard te plukken. Met van die grote, zwarte vingers, huuh!" ,,Wat zeg je. klont?" nep Kappie op gewonden. ..Je baard9 Maar dan heb ik een idee' Dat aapbeest is gek op jouw baard, dus En zonder op de smartelijke uit roepen van de Maat te letten, knipte hij een flinke pluk uit diens trotse haartooi. Daarop greep hij de namaak- baby en plakte die het haar onder op het kartonnen gelaat, zodat de pop op toeval mag spreken", zei mevrouw Dikkenburg. ,,Hoe inr Colverton-Clarenbough dat heeft gedaan tja, dat weet ik niet, misschien kan juffrouw De Ruiter daar meer van vertellen. In ieder geval kwam miss Wyatt van de telefoon terug en deelde ons mede, dat we maar moesten zorgen op de bestemde tijd op het raad huis te zijn Mr Colverton (wij wisten nog steeds niet dat hij mr Clarenbough was) zou zien wat hij kon doen U kunt zich onze verwondering voorstellen toen we daar in duizend angsten in de burgemeesterskamer zaten te wachten en mr Colverton zich ontpopte alsmr Clarenbough. Hij heeft mij tijdens dat korte onderhoud volledige décharge gegeven en mij opgedragen, mijn rol tot het einde te spelen. Alleen de comitéleden die hier aanwezig zijn. mochten het geheim vernemen, een geheim, dat wel zal uitlekken, maar dan is mr Clarenbough al lang weer terug in Amerika. En wanneer hij hier weer keert om het nieuwe ziekenhuis in te wijden, zal de burgerij van Meel dam alleen maar plezier hebben om de mystifikatie en mij en alle anderen de grap gaarne willen vergeven, daar ben ik van overtuigd' ,,En nu we dan alles weten zo eindig de de burgemeester dit merkwaardig souper, „verzoek ik u met mij het glas te heffen op de voorspoedige gang van zaken in ons nieuwe Clarenbough- de Ruiter ziekenhuis'" Nooit werd een toast in Meeldam met zoveel instemming gedronken! Zelden was in de burgemeesterswoning een opgewekter en gezelliger feest gevierd Toen de grammofoon werd aangezet en de gasten een dansje maak ten, vormden zich als vanzelf de paar tjes. Jongejans danste met Clare, de burgemeester had zijn eigen vrouw aan de arm, Riek de Ruiter werd weg gevoerd in de armen van Colverton- Clarenbough. ,,Dan blijven wij over", zei De Gooyer tot Corrie „Vind je het erg9" was haar weder vraag. ,,lk wou dat deze avond mijn hele leven duurde antwoordde De Gooyer on logisch maar duidelijk. „Dat zal ervan afhangen hoe je je inde toekomst gedraagt", zei Corrie op ge strenge toon, maar haar ogen zagen hem vrolijk aan, zodat hij niet aarzelde en met haar wegzwierde De slager, die niet danste, keek vanuit zijn stoel goed moedig het gedwarrel aan' ,,Je hebt me gewoon voor een voldongen feit geplaatst", zei Riek zacht onder het dansen tegen haar partner ..Ik heb me helemaal niet verloofd met een mr Cla renbough, maar met een Amerikaanse journalist". „Daarom zoumr. Clarenbough zo graag met je trouwen", was het antwoord „Ik ben erg dankbaar voor deze hele geschiedenis, want als miljonair Cla renbough zou ik je nooit zo hebben leren kennen als toen ik als gewone Amerikaanse reporter langs de kant van de weg zat „En ik je wonden verbond „En je me geen gezelschap wou houden hoewel ik erop aandrong Maar dat kun je inhalen'stelde Clarenbough lachend voor „Hoe wou je dat doen?" „Door zo gauw mogelijk te trouwen". was het antwoord van de Man uit Chicago. Avondmaal; 17 00 u. ds. J. J Tissink, H Avondmaal dank zegging Opstandingskerk, Euterpeplein 1: 9 30 u ds W de Vries, voor bereiding H. Avondmaal; 19 00 u. Interkerk Samenkomst, ds W. J. Markus, Harmeien „De Wijzen uit het Oosten' liturg pastoor Schellekens The Religion Singers from Hoevelaken, Harry Kurpers- hoek, orgel. De Open Hof. Vogelplein - Wijk Liendert: 9.30 u.: ds J Goumaro, Avondmaal; 17 u. ds W de Vries. LEUSDEN - Op donderdag 17 januari a s. hoopt D V. ds. C. den Boer uit Wageningen voor de afdeling van de Geref Bond te Leusden, in het Jeugd- gebouw aan de Ooievaarshorsterweg een lezing te houden over: „De recht vaardiging". Aanvang 8 uur. Iedereen is hartelijk welkom LEUSDEN/CENTRUM - Donderdag 3 januari 1974 werden door baldadige jeugd enkele ruiten vernield in Leus den/Centrum. De jeugdige daders wer den door de benadeelden gepakt, en de schade zal worden terugbetaald -36- Enkele uren nadat de Eskimo's van boord zijn gegaan, komt een zwa re mist opzetten Dat ziet er minder mooi uit, want hier en daar drijven ijsbergen en Rob zou niet graag met een van die gevaarten in aanvaring komen. Het wordt nu ook aanzienlijk kouder. „Kunnen we niet beter voor -38- De volgende morgen trekt de mist even snel op als hij is gekomen en nu kunnen Rob en Kurt de situatie opnemen Nee, het ziet er niet al te mooi voor hen uit, want het drijfijs pakt zich al meer en meer om het schip vast. Kijk, daar duiken een paar walrussen in het water. „Geen goed een verkleinde uitgave van de Maat leek. „Alsjeblieft!" sprak Kappie. niet zonder trots het resultaat bekij kend „Is het niet sprekend die klont9" „Welja!" riep de Maat spijtig „Eerst wordt mijn mooie baard ver prutst en nou moet ik nog horen, dat ik op een ba by pop lijk" „Je lijkt ja net een oester met kiespijn" stelde Kappie vast. „Maar zo bedoel ik het niet! Ik bedoel, dat het voor die aap geen verschil maakt. Als dat beest maar in een baard kan graaien, snap je'" Al spoedig zou blijken, of Kappie ge lijk had, want reeds kwam de toornige goilla met dreunende pas naderbij. ACHTERVELD Ned. Herv. Kerk; zondag 9.30 u eerw heer Wilteveen, Epe R.K. Kerk gehele week om 8.30 u H Mis (uitgez woensdag) Zaterdag 19.30 u.. Avondmis, zon dag 8.30 en 10.30 u. H Mis en 18 00 u Lof Woensdag 16 januari 19.30 u Avondmis. AMERSFOORT Gereformeerde Kerk Fontein Kerk, Robert Kochstraat 4; 10 00 u ds. G. Hengeveld, viering H Avondmaal, 19 00 u ds G Hengeveld, H. Avondmaal dank zegging. Rehobothkerk, Dollardstraat 29. 9.30 u ds. J. J Tissink. viering H. LEUSE eers hebben toch een radaruitrusting aan boord," zegt Rod, „die hebben we speciaal meegekregen voor zulke grap jes en nu kunnen we meteen eens pro beren, hoe die toestellen werken." Rob duikt in de kajuit en stelt de radar in werking en geeft de te varen koers telkens door aan Kurt, die aan het roer staat. Rob ziet duidelijk de vlek jes op het scherm, die aangeven de ijsbergen zich bevinden en hij wee de „Vrijheid" er precies langs b loodsen Kurt heeft maar weinig ver trouwen in die nieuwerwetse dingen Hij volgt nauwkeurig de aanwijzingei^^W van Rob, maar hij zou het toch eqBB prettig vinden, als die mist maa: weer optrok. -37- De mist wordt steeds dikker, maar de „Vrijheid" vervolgt zijn weg, koer send op de radar, die telkens waar schuwt, wanneer er weer een ijsberg in 't zicht komt. Kurt Jensen staat aan het roer met het klamme zweet op zijn voorhoofd en als het aan hem lag, was de „Vijheid" al lang voor anker gegaan. Maar Rob houdt de moed erin en wil doorzetten. Ijsbergen worden weliswaar op het radarscherm gesignaleerd, maar drijfijs niet. En langzaam maar zeker nadert de „Vrij heid" een uitgestrekt veld van drijf ijs. Eerst schuren losse schotsen langs het schip, maar dan stoot de „Vrij heid" hard. Kurt tuimelt bijna onder- t .ai Z steboven en Rob, in de kajuit, moet-oen zich schrap zetten om met te vallen.ater „Wat is er aan de hand9" schreeuwtjsno hij. „We zitten vast!" roept Kur!;este terug; „ik kan niets zien, maar ike we denk, dat we in het drijfijs vast zit- De ten. Dat ziet er niet mooi voor ons,.s uit, Rob!" Rob laat de radar in dele o steek en gaat aan dek. >lie- Datum: 13 januari 1974. LEUSDEN/C. N.H.K 9 15 u Ds F. H Kuiper. Leusden-Z 10.45 u.. Ds. J. J Kopman, Bed. H. Doop, 19.00 u Ds. J Weernemers, Herv -Ger. Dienst. R.K K. zaterdag 19 00 u. avondmis m m v dameskoor; zondag 7.45 u vroegmis, 9.00 u Hoogmis; 10 00 u.; gezinsmis; 11.00 u lof, dinsdag t/m zaterdag 8.00 u en maandag en woensdag 19 30 u LEUSDEN/Z. N.H.K 9.15 u Ds J. Weernekers, Bed H Doop. 10.45 u .Ds.S.W.J Zoutman, Woudenberg. 18.30 u ds. J J. Kooman R.K K. Huize Don Bosco zaterdag 19.15 u zondag 10.00 u Hoog mis; 11 30 uur. teken", zegt Kurt, die de gedragingen van de dieren in de poolstreek jaren lang heeft bestudeerd, „wanneer de walrussen er vandoor gaan. betekent dat in de regel, dat het ijs spoedig 'gaat kruien." De voorspelling blijkt maar al te waar. Een uur later kon digt een dof gerommel aan, dat er beweging komt in het ijs Krakend -35- Kurt kan de opgewonden Ilatak aan vankelijk ook niet volgen, maar het wordt hem duidelijk, dat de twee Es kimo's niet langer aan boord willen blijven „Ze vragen of we niet koers kunnen zetten naar land," zegt hij; „zij zijn doodsbenauwd voor die wal vis, die blijkbaar niets goeds bete kent voor deze expeditie Rob voelt er niet veel voor om van koers te ver anderen, want de „Vrijheid" zeilt nu in mooi, open water. „Toch zullen wij Ilatak en Nukki niet aan boord kun nen houden," zegt Kurt, „want zij beschouwen de komst van de witte walvis als een vingerwijzing van hun goden. Ik begrijp het allemaal ook eers niet precies, maar als ze zo opgejB^," wonden blijven hebben wij toch meegje op last dan gemak van hen Kunnen v,^ tw ze niet met de roeiboot naar de w> de laten gaan? Rob gaat daarmee akkoor" en even later roeit Ilatak met gen weg van de „Vrijheid", de witte walvis. verschrikkelijke teleurstelling voor het arme beest, toen de stuurman plotse ling verdwenen bleek te zijn „Grum-Grum9" riep zij verbaasd en daarop maakte zich een hevige boosheid van haar meester, en haar stemming werd er niet beter op. toen zij de maat in de verte met Kappie en de jungleman zag verdwijnen Brul lend van woede zette zij daarop de achtervolging in .Dt schuiven de rotsen over en onder el- eds kaar De „Vrijheid" wordt opgetild riei en komt half uit het water Steeds an meer komt het ijs opzetten, en de eze spanten van het schip hebben het zwaar ete te verduren. Tot overmaat van ramp e g wakkert nu ook de wind aan. °n ind

Leusder Krant | 1974 | | pagina 8