Oude ruimten - nieuwe sferen Leusden/Centrum P.U.S.W.-rapport geeft duidelijk de richting aan voor de sociaal-culturele accommodaties in Nog geen abonnee? TALEN PRAKTIKUM AMERSFOORT uw aandacht speciaal voor: COMMENTAREN MENINGEN ONAFHANKELIJK NIEUWSBLAD VOOR DE GEMEENTE LEUSDEN J Zie de bon op pagina 15 di Lei y ten se bevolking krijgt volledige inspraak in cede fase-plannen 1 1 e0 volmacht voor de werkgroep bestemmingsplannen ('ML Zie i>agina 5 en 'J Werk aan de winkel Er is al geruime tijd door het gemeentebestuur geschermd met het nog te maken PUSW-rapport over de sociaal-culturele be hoeften voor Leusden, als door raadsleden en anderen vragen over deze materie werden ge steld of werd aangedrongen op meer spoed bij de realisering van verschillende accommoda ties voor dit doel. Dat kan nu niet meer. Het rapport is er en laat niets aan duidelijkheid te wen sen over. Het verenigingsleven en de individuele burger heeft duidelijk de richting aangege ven, waarin het gemeentebe stuur en de raad dienen te gaan, wil men aan de verlangens en wensen van de burger zoveel mogelijk voldoen. Het is na tuurlijk aardig om zo'n rapport bij de hand te hebben, maar er moet ook iets mee gedaan worden. Een groeiende gemeen te als Leusden zal een stijgende behoefte hebben aan sociaal-cul turele ruimten. Die behoefte wordt nu steeds sterker gevoeld. Het gemeentebestuur is al enigs zins tegemoet gekomen aan de wensen van de bevolking, on der meer door het realiseren van ruimten voor de biljart vereniging en de muziekschool. Nu de nieuwe woonwijken vol stromen met nieuwe inwoners, wordt het zaak om met spoed te beginnen aan de realisering van ontmoetingsplaatsen in de vrijgekomen boerderijen. We zijn van mening, dat vooral de boer derij aan de Hamersveldseweg het eerst aan de beurt moet ko men, temeer omdat pastoor Kitselaar reeds panklare bouw plannen heeft en met smart zit te wachten om te kunnen be ginnen. In samenwerking met het gemeentebestuur moet op vrij korte termijn van start kunnen worden gegaan. Overigens lijkt ons nu de tijd rijp om met een samenbundeling te komen van alle activiteiten op sociaal- en cultureel gebied. In verschillende omliggende ge meenten kent men daar specia le commissies voor. Zo'n com missie kan worden samengesteld uit alle geledingen van het vereni gingsleven, onderverdeeld in sub commissies. Zo'n overkoepelend orgaan zal straks nodig zijn. Niet alleen om een zo goed mogelijke coördinatie te bereiken, maar ook voor het beheer van de accom modaties etc. Bovendien kan al leen op een dergelijke manier ge rekend worden op provinciale- en rijkssubsidie. Met het Comité Milieuzorg Leusden is een uitstekend begin gemaakt bij het betrekken van de burger in het bestuur. Die goede start kan het beste worden gevolgd door een verdere deelname van de burgerij, ditmaal in een werk groep of commissie Sport, cul tuur en recreatie of hoe men het ook wil noemen. Het zal dan niet in de eerste plaats een advise rend lichaam moeten zijn, maar vooral een coördinerende, rege lende en beherende commissie. Burgers, er is werk aan de win kel, in uw eigen belang! Bert Vos. Woensdag 16 januari 1974 5e jaargang no. 38 Redactie en administratie: Finnmark 3 Leusden/Centrum. Telefoon 03496-1495 Kantooruren: van 10-12 uur en van 2-4 uur. Inleveren advertenties en kopie- tot dinsdagmiddag 12 u C^usder Krant Redaktie: BERT VOS Enkele konklusies van het rapport *,ijn inmiddels achterhaald In de be- ioefte van een sportzaal is inmiddels 'oorzien (Groenhouten), terwijl ook -«oor de biljarters en muzikanten van ~"le muziekschool een ruimte is ge- jireeerd achter de dependance van het 'emeentehuis. De sportzaal is inmid- 'iels in gebruik genomen. De vrijgeko men ruimte achter het jeugdgebouw De *ril zal voorlopig allerlei nieuwe moge lijkheden voor de jeugd bieden. Om streeks 1975 zal een vierde boerderij n de wijk Groenhouten vrijkomen, die voornamelijk zou kunnen dienen om —le activiteiten van deze wijk op te 'angen: peuterspeelzaal, jeugdaccom- nodatie etc De nu en in de nabije toekomst leven- wensen en behoeften kunnen, aldus iet rapport, worden opgevangen in de Irie reeds leegstaande boerderijen, lierbij is rekening gehouden met de e verwachten bevolkingssamenstelling |Jie qua leeftijd erg jong en qua oplei- flings- en beroepenniveau aan de hoge zal zijn. Uit de opiniepeiling onder de bevol king, die gebaseerd werd op de resul- aten van de interviews en de ver- migingsenquète, bleek, dat de meest 'ewenste voorzieningen waren: kinder- BDe boerderij Id De Wetering, nu nog omgeven door bouwmaterialen en wo ningen in aanbouw, straks het culturele en sociale centrum van de wijk èn -van Leusden/centrum. (Foto's Leusder Krant). De achterzijde van de boerderij in De Wetering met de schaapskooi. boerderij, exposities, korte creatieve cursussen, schaken/dammen/kaarten etc. en tafeltennis HAMERSVELDSEWEG De boerderij aan de Hamersveldse weg, eigendom van de R.K. kerk, is het meest in trek bij de bevolking. De verbouwingsplannen van pastoor Kitselaar passen bijzonder goed bij de wensen, die uit de opiniepeiling naar voren kwamen. Voor een bistro zal dan in deze boerderij echter geen plaats meer zijn. ALANDSBEEK De boerderij in de Wijk Alandsbeek is de enige, die een voldoende groot terrein beslaat om er een kinderboer derij van te maken. Hierin zou dan wel een gedeelte verpacht kunnen worden aan de beheerder van een bistro. Indien mogelijk kan men hierbij ook denken aan een bowlingbaan DE WETERING De grote deel van de boerderij in de Wetering zou een grote zaal" kunnen worden voor feestavonden e.d De schaakclub zou hier onderdak kunnen vinden en de muziek- en zangvereni gingen eveneens. Ook tafeltennis, judo, gymnastiek- en balletgroepjes. In het woonhuis-gedeelte kan men een biblio theek denken of een societeits- of clubhuisruimte voor de jeugd, zo wordt Omdat de bestaande en toekomstige vrijkomende accommodaties voor dit doel voldoende zullen zijn, zal aan een nieuw te bouwen sociaal-cultureel cen trum waarschijnlijk geen behoefte zijn, aldus de PUSW-rapporteurs. Zij gaan daarbij uit van de bestaande normen in de provincie Utrecht. De totale vloeroppervlakte van de zaal ruimte in Leusden/Centrum, met de drie boerderijen meegerekend (maar zonder de excentrisch gelegen zalen en zonder de jeugdruimte in De Til) bedraagt ongeveer 2000 m 2. (exclusief bijruimten als keuken, toiletten e.d.). Het komt er ongeveer op neer, dat per 1000 inwoners zo'n 100 m 2 zaalruimte nodig is. Dat betekent, dat Leusden/ Centrum voorlopig voor de komende Verstaat u uw Europese collega? Effektieve talenstudie: Eng., Du., Fr., Sp„ It., Ned. Intensieve kursus: 20 weken. Tel. 03490-29097. (Van de redaktie) in het PUSW-rapport naar voren ge bracht. De mogelijkheden voor de Wetering kunnen eigenlijk pas goed worden be keken als de bestemming voor de andere twee boerderijen vaststaat. Ook over de bestemming van de vierde boerderij in Groenhouten en van het inde verdere toekomst vrijkomende gemeentehuis kan pas in een later stadium beslist worden. BEVOLKING BETREKKEN Het zou wenselijk zijn de bevolking bij een verdere uitwerking van de plannen te betrekken. Bij subsidiever lening van de Rijks- en provinciale overheid is één van de voorwaarden, dat een representatieve vertegenwoor diging van de bevolking aan de voor bereiding van de plannen en aan het beheer van sociaal-culturele accom modaties meewerkt. Momenteel blijkt er voor het vereni gingsleven nauwelijks gebrek aan zaal- ruimte voor vergaderingen en bijeen komsten, die geen specifieke outillage vragen. De zalen liggen echter ver spreid over de gemeente en vormen geen „ontmoetingspunt" voor de gehele bevolking Er kwamen een aantal wensen naar voren vanuit de organisaties, die een De boerderij in de wijk Alands beek, gezien vanaf de verlengde - nog niet openbare - Noorderinslag. 10.000 inwoners nog voldoende zaal ruimte beschikbaar heeft. Momenteel telt de gemeente Leusden 14.000 in woners (inclusief Leusden/Zuid, Stou- tenburg, Achterveld en de buitenge bieden). INITIATIEVEN Bij het onderzoek is gebleken, zo schrijft drs N F. A. de Graan, direk- teur van de PUSW, in een voorwoord dat allerlei initiatieven leefden bij-de bevolking, die ten dele eerst na het onderzoek aan het licht kwamen en een De boerderij van de R.K. Kerk aan de Hamersveldseweg. Pastoor Kitse laar heeft voor deze boerderij reeds de plannen klaar liggen. ruimtelijke oplossing vragen. Ge deeltelijk betreffen deze wensen speci fieke ruimten, zoals: Een goede binnensportaccommoda tie. Deze is inmiddels in de wijk Groenhouten gerealiseerd. Een schiet baan. Deze zou misschien aan de sport zaal te bouwen zijn. Een eigen club huis voor de korfbalvereniging Antilopen (misschien mogelijk in het oude Roda-clubhuis?) Ruimten voor de muziekschool. Peuterspeelzalen. De andere gevraagde ruimten zijn onder te brengen in een zogenaamde multifunktionele accommodatie, zoals een grote zaal voor feestavonden, ten toonstellingen en muziekrepetities, vergaderruimte voor maximaal 50per sonen en ruimten voor creatieve acti viteiten. GFFN NIEUW SOCIAAL-CULTU REEL CENTRUM zekere vorm konden krijgen. Juist in een groeikern als Leusden met een instroming van veel nieuwe bewoners is het niet verwonderlijk, dat het in een periode van zowel stedebouwkun- dige als maatschappelijke opbouw nog niet steeds tot bundeling van krachten en een gezamenlijk optrekken is ge komen. Daarvoor kent de nieuwe be volking zowel elkaar als de oude be volking nog te weinig De bevolking blijkt bereid aan aller lei initiatieven mee te werken. Naar onze mening ligt hier een dankbare taak voor het gemeentebestuur het kader te scheppen, waarbinnen deze initiatieven vorm en gestalte kunnen krijgen en waarbinnen een zekere bun deling en overzichtelijkheid mogelijk wordt, aldus de heer De Graan in het PUSW-rapport, dat werd opgesteld door mej. C. Horch samen met haar assistenten. I Verschijnt wekelijks inACHTERVELD - LEUSDEN-CENTRUM LEUSDEN-ZUID - STOUTENBURG UITGAVE: BARNEVELDSE DRUKKERIJ UITGEVERIJ B.V. - DIREKTIE: H. J. HEINE EN D. REBEL -•LEUSDEN/CENTRUM - De Provinciale Utrechtse Stichting voor Welzijns bevordering heeft vorig jaar een onderzoek in Leusden gehouden naar de mogelijkheden, moeilijkheden en behoeften rond accommodaties voor cultureel- sociale doeleinden. In onze krant schreven wij hier reeds over naar aanleiding van een eerder uitgekomen deelrapport. Vorige week verscheen het eindrapport van de PUSW onder titel: „Oude ruimten - nieuwe sfeer". Het onderzoek werd verricht in opdracht van het gemeentebestuur van Leusden. Reeds uit de verenigingsenquête bleek, dat er momenteel nog niet van „zalennood" in Leusden gesproken kon worden. Wel werd duidelijk- en dit werd bevestigd tijdens de interviews met diverse bewoners van Leusden- dat vooral de nieuw komers wel het een en ander missen. Het vele groen en de vele eengezinswonin gen worden erg gewaardeerd, aldus het rapport, maar het gezellig eidselement ontbreekt. Als men echt uit wil gaan of winkelen is men op Amersfoort aange wezen. Ook eenvoudige voorzieningen op cultureel en semi- cultureel gebied ontbreken: bibliotheek, galerie, expositieruimte, muziekschool, goede ruimte voor muziek en toneelrepetities en mogelijkheden voor creatieve activiteiten. Er zijn een paar gezellige café's, maar ze liggen of erg excentrisch of ze trekken een speciale ,,in-groep" aan, zo wordt in het rapport gesteld. Gezien het totaal-oppervlakte aan zaalruimte en de daarbij komende mogelijkheden in de drie voor sociaal-culturele activiteiten vrijgekomen boerderijen, is het onnodig in Leusden/Centrum een nieuwe accommodatie te bouwen.

Leusder Krant | 1974 | | pagina 1