„Alles is goed, als de plannen maar in dec. '76 gereed zijn" BURGERIJ ZAL HET NU ZELF MOETEN DOEN Voorzitter Wagenaar CML: Uniek, maar ook effektief Doe mee aan onze l Rode kruispuzzel Commentaren/ meningen Meepraten over Leusden's toekomst LEUSDER KRANT Werkgroep bestemmingsplan CML krijgt blanco volmacht ta.v. tweede fase (van de redaktie) LEUSDEN - De burgers van Leusden krijgen een unieke kans in handen. Het gemeentebestuur van Leusden wil nu werkelijk ernst maken met de in spraak en heeft niet alleen de oorspronkelijke tweede fase-plannen ingetrok ken, maar tevens opdracht gegeven aan het Comité Milieuzorg Leusden (CML) om nieuwe plannen te gaan ontwerpen, gebaseerd op de ideeen en wensen van de burgers van Leusden. Het CML krijgt hiervoor een blanco volmacht, maar één van de voorwaarden is wel, dat in december 1976 met de bouw kan worden gestart. Bovendien zijn de grenzen aangegeven, waarbinnen ge bouwd kan worden. Het is verboden ten oosten van het Valleikanaal te bou wen. In de CML-stafgroep vergadering van vorige week donderdagavond werd door voorzitter J. Wagenaar één en ander aan de stafgroepleden uitgelegd, die aan de hand van de beschikbare gegevens die avond moesten beslissen of de opdracht werd aanvaard en de werkgroep bestemmingsplannen van het CML hiervoor zou worden ingeschakeld, ja of nee. Het werd ja. Maandag avond kwam de werkgroep bestemmingsplannen bijeen om een begin te ma ken. Eenvoudig is dat echter niet, want willen bestemmingsplannen op de juiste manier van de grond komen, dan zal toch aan een bepaald schema ge houden moeten worden. Dat schema, met alle inspraakmogelijkheden die daarin zijn verwerkt, zal de eerste zes weken het onderwerp van diskussie zijn in de werkgroep. Zodra alle betrokkenen, werkgroep-leden en geïnte resseerde burgers, het over de procedure eens zijn, dan pas zal daadwer kelijk kunnen worden begonnen met het ontwikkelen van bestemmingsplan nen voor de tweede fase van het structuurplan Hamersveld-Leusden. Door het gemeentebestuur zijn geen ideeën-schetsen of gedachten aangeboden. Natuurlijk heeft het gemeentebestuur met haar stuurgroep van interne- en externe deskundigen wel de nodige ideeën over de nieuwe stad, maar voor zitter Wagenaar vond het niet juist, die nu naar voren te brengen. Het CML en met name de werkgroep bestemmingsplannen moet „maagdelijk" kunnen beginnen, zonder besmet te zijn met gemeentelijke ideeen. Mocht er vanuit de werkgroep behoefte zijn overleg te plegen met gemeentebestuur en/of deskundigen, dan is hiertegen uiteraard geen enkel bezwaar. Maar als daar aan geen behoefte is, zo stelde wethouder Wagenaar duidelijk vast, dan is het ook goed. „Alles is eigenlijk goed als het doel, de realisering van de tweede fase met instemming van de burger, maar een feit wordt". Het is duidelijk - en ook de leden van de stafgroep waren die mening toegedaan - dat het gemeentebestuur een enorme ommezwaai heeft gemaakt en de stoot heeft gegeven in de richting van een voor Nederland wellicht unieke inspraak procedure ten aanzien van bestemmingsplannen. Het zal nu van de burger zelf moeten komen.. Gemakkelijk zal dit beslist niet zijn. Alandsbeek-west, ontwikkelt door Eurowoningen b.v. te Rotterdam, is nu vrijwel geheel volgebouwd. De eer ste straten zijn bewoond, terwijl vrij wel elke week nieuwe bewoners hun intrek nemen in deze nieuwe wijk. Hier een beeld van Alandsbeek-West, gezien vanaf Alandsbeek-Oost, waar ook hard wordt gebouwd aan de af ronding van de eerste fase. Tussen beide plandelen ligt de Hamersveldse Wetering, die nu deel uitmaakt van het uitgebreide vijver- en slotenstel sel, dat Leusden/Centrum door de nieuwbouw rijker is geworden. De Ha mersveldse Wetering is een aantrek- zal zijn. (Foto Leusder Krant) den gaan vertegenwoordigen op een regio-vergadering van deze stichting in Woudenberg. Door zich aan te slui ten bi] de provinciale, overkoepelende organisatie, zal ook gebruik kunnen worden gemaakt van allerlei facilitei ten, zoals lectuur over milieu-zaken. Het CML zal abonnee worden van enkele typische milieu-tijdschriften MILIEU-BIBLIOTHEEK Enkele leden deden de suggestie een zogenaamde milieubibliotheek in te gaan richten, waarin alles te vin den zal moeten zijn wat op het ge bied van milieu en milieubescherming in de loop der tijd is verschenen. Wethouder (voorzitter) Wagenaar deelde mee, dat momenteel wordt ge- de werkgroep onderwijs hebben, kun nen zich hiervoor melden. Er wordt momenteel gedacht over verschillende projekten, die op school zouden kunnen worden uitgevoerd Maar het is geen kwestie van „het uit de grond stampen van plannen". De leden van de werk groep willen zich eerst grondig ori ënteren op de mogelijkheden, alvorens zij bijvoorbeeld de hoofden der scho len inschakelen. Voorzitter Wagenaar adviseerde de werkgroep om ook een onderwijs-ambtenaar in de werkgroep op te nemen ,,Een dergelijke ambte naar weet enorm veel over de scholen en dat kan erg—nuttig zijn", aldus de heer Wagenaar. KNALGROEN-RAPPORT TE VROEG De publikatie van het nieuwe Knal groen-rapport „Mogelijkheden voor Leusdens groei" (zie ons vorige num mer), achtte voorzitter Wagenaar te vroeg verschenen. „Eigenlijk is het jammer, dat dit rapport zonder meer in de krant is gekomen nog voordat hierover is gediskussieerd in de werk groep. Bovendien zal deze materie voorlopig nog niet aan de orde komen, omdat eerst over de procedure zal moeten worden gepraat. Pas dan kun nen de ideeen van Knalgroen aan de orde komen". De voorzitter had ove rigens wel bewondering voor het werk stuk van de aktiegroep. „Het is een enorm werkstuk geweest en we zul len er dan ook dankbaar gebruik van maken". BOOMPLANTDAG De jaarlijkse nationale boor.iplantdag zal ook dit jaar weer in Leusden wor den gehouden. Dit evenement vindt plaats op woensdag 3 april a s. Op de zeven meter brede middenberm van de Middenweg in Leusden/Centrum zullen ongeveer 300 heesters worden geplant. In Achterveld zullen nog enige straatbomen worden geplant. InLeus- den/Zuid wordt dit jaar niets aange vuld. Verschillende leden van de staf- groep vonden dat dit evenement door het CML georganiseerd moest worden Voorzitter Wagenaar kon het daarmee eens zijn, maar door de vergevorderde voorbereiding door de afd gemeente werken van de gemeente Leusden. vond de voorzitter het beter om dit jaar alles nog in handen te laten van de gemeente. Wel vond hij het nuttig om nu reeds het CML in te schake len, met name de werkgroep Onder wijs, zodat deze werkgroep voor het volgend jaar weet, hoe een dergelijk natuurfeest georganiseerd moet wor den. Het CML zal er dit jaar dan ook wel degelijk bij aanwezig zijn, ook al organiseert zij zelf het evenement nog niet. MILIEUKRANT CML Het CML streeft er naar om in maart voor het eerst uit te komen met een „milieukrant", waarin niet alleen mededelingen over het Comité Milieuzorg Leusden, maar ook aller lei andere zaken, die het milieu ra ken. De stafgroep ging er vorige week mee akkoord, dat deze milieukrant zal worden opgenomen in de huis-aan- huiseditie van de Leusder Krant. Er zal naar worden gestreefd het eerste nummer uit twee pagina's te laten bestaan. De werkgroep Voorlichting zal trachten om dit zo goed moge lijk te realiseren. Zij heeft hierover al verschillende ideeen in gedachten. Het ligt in de bedoeling de milieu krant zo'n vier keer per jaar te la ten verschijnen. SUBSIDIE-AANVRAAG Ter dekking van de eerste kosten zal een aanvangs-subsidie worden ge vraagd aan de raad van f1000,-- Het is nu nog niet mogelijk om een overzicht van de kosten van CML op jaarbasis te verkrijgen, maar zo dra dit het geval is, kan - met kon- krete cijfers - een subsidie op jaar basis worden aangevraagd Het CML zal zich overigens aan gaan sluiten bij de Stichting Utrechtse Milieu Fe deratie Twee leden van de stafgroep zullen op 29 januari a s. CML-Leus- zocht naar een ruimte, waar een stu- diehoek van kan worden gemaakt. Daar zal plaats moeten zijn voor de visua lisering van plannen in maquettes met een bibliotheek en studiemateriaal. De Milieu-bibliotheek zou daar ook onder gebracht kunnen worden. EXCURSIES De mogelijkheid tot het maken van excursies zal worden bekeken. Zowel met volwassenen als met scholieren zijn er legio mogelijkheden. De staf groep leden waren het er wel over eens, dat de excursies zo dicht moge lijk bij huis dienden plaats te vinden Een voorbeeld is onder meer een excursie naar Den Treek onder des kundige leiding ONDERWIJS De werkgroep onderwijs is enthou siast aan het werk gegaan, ook al was het moeilijk om belangstellende leden uit de lijst van het CML te selecteren Zij die belangstelling voor Voorzitter Wagenaar LEUSDEN/CENTRUM - Tegenover de boerderij in de wijk De Wetering is momenteel het tweede woongebouw in aanbouw. De realisatie is in handen van het aannemersbedrijf Heilijgers b.v. te Amersfoort. Het ontwerp is van de architecten Jos Mol en HenkRuenga uit Den Haag. De bouw vordert aardig, zoals ook de foto laat zien. (Foto Leusder Krant) I -*^ro%*^S5 TWEEDE FASE Voorzitter Wagenaar noemde de pro cedure voor de tweede fase voor ons land uniek. Uitvoerig ging hij in op het „samenwerkingsmodel", dat door de werkgroep bestemmingsplannen eerst zal moeten worden goedgekeurd alvorens er daadwerkelijk aan de plan nen wordt begonnen. Dit samenwer- kinsmodel geeft uitvoerig aan, hoe ie volgorde van overleg zal zijn, hoe het tijdschema zal zijn en wanneer met bouwen moet kunnen worden be gonnen. Dat zal ongeveer december 1976 moeten zijn. Uiteraard is ook dit schema flexibel en gemakkelijk aan te passen aan de werkelijkheid, ook al wees de heer Wagenaar er op, dat niet teveel tijd verloren moet gaan. De werkgroep bestemmingsplannen krijgt- zoals gezegd- een blanco vol macht, maar er moet wel worden voldaan aan een aantal uitgangspun ten. Die uitgangspunten zijn. 1 de begrenzing moet worden aangehouden zoals die op de kaart staat aange geven. Er mag niet over het kanaal worden gebouwd Het gebied binnen de begrenzing is grotendeels in han den van de gemeente en omvat een gebied, waarop 2800 woningen kunnen worden gebouwd in tien jaar. 2. de plannen dienen flexibel van opzet te zijn. Tussentijdse wijzigingen moeten mogelijk zijn Zo is het denkbaar, dat tijdens de realisering van de plan nen blijkt, dat versnelling of vertra ging nodig is De opzet van de plan nen mogen dat niet uitsluiten. 3. De plannen moeten een afronding van de stad kunnen zijn, maar aan de andere kant moet het ook mogelijk zijn om eventueel verder te bouwen als dat nodig mocht zijn na 1985. Dat verder bouwen na tien jaar moet zowel naar het oosten, westen, noorden of zuiden mogelijk zun 0 (Van de redaktie) 0 LEUSDEN - Vandaag staat in onze krant de vijfde opgave van de Nationale Actie Rode Kruiswoordpuzzel. Dit is een aktie ten bate van „vakantie voor gehandicapten". Als u meedoet - en natuurlijk wilt u het Rode Kruis helpen - bezorgt u vijfduizend chronisch zieke kinderen of invalide Nederlanders een heerlijke vakantie aan boord van de J Henry Dunant of in één van de speciale tehuizen van het Rode Kruis. Ook u kunt prachtige prijzen winnen met als eindprijs - als u elke week de E-tjes uit de puzzel hebt geteld - de luxe Dockson stacaravan ter waarde van ruim TIENDUIZEND gulden. De prijzen worden over het hele land verdeeld. Elk nieuws blad - dus ook de Leusder Krant - heeft een eigen postbusnummer of gironummer. Elke week vallen er gegarandeerd ook prijzen in de gemeente Leusden In de uitslag van de puzzel nummer 3, vandaag in onze krant, heeft onder meer H J. van 't Klooster uit Leusden/Zuid een wasemafzuigkap ter waarde van f311,- gewonnen. De kans dat u de volgende week de hoofdprijs wint is dus een reële mogelijkheid. Tot nu toe zijn er al voor zo'n duizend gulden aan prijzen in Leusden gevallen. Grijp uw kans en doe mee! Als we met z'n allen een kans wagen, geven we zekerheid aan vele ge handicapten en chronisch zieken. En daar gaat het tenslotte om! Redaktie „Wij vinden alles wat de werkgroep doet goed, zolang het een haalbare kaart is en zolang niet wordt afge weken van bovenstaande uitgangspun ten". IN FASEN De ontwikkeling van de tweede-fase plannen zal in fasen gebeuren De overlegfase (over de te volgen pro cedure) mag zes weken in beslag ne men. Daarna volgt de programma- fase. daarna de ontwerpfase en ten slotte de vaststellingsfase, waarin de planprocedure. In december 1976 moet alles zijn afgerond, tot en met de goedkeuring van de plannen door de raad. „Het zal voor de werkgroep een hele opgave zijn, dat is duide lijk", aldus de voorzitter STUURGROEP Eén van de leden van de stafgroep wilde weten of met dezelfde deskun digen uit de stuurgroep zal worden gewerkt. Voorzitter Wagenaar beves tigde dit. „Ik kan me indenken, dat niet iedereen daar gelukkig mee is, maar het is onjuist te veronderstel len, dat de externe stuurgroepleden niet competent zouden zijn voor hun taak, Als de oorspronkelijke plannen voor de tweede fase haalbaar zouden zijn geweest en zouden zijn gereali seerd, dan zou er een prachtige stad zijn ontstaan. Daar ben ik van over tuigd. En met de uitgangspunten die er nu zijn, is eenzelfde resultaat- zij het op kleinere schaal, te berei ken" De voorzitter adviseerde dan ook gebruik te maken van de kennis van de stuurgroep-leden, Hij weigerde nu reeds de ideeen kenbaar te ma ken, die bij de stuurgroep en het college leven over de nieuwe stad. „Wij zijn van oordeel, dat de werk groep eerst zelf ideeen moet ontwik kelen. Pas als het ons wordt ge vraagd, willen wij de onze naar voren brengen Iedere gedachte vanbeinvloe- ding willen wij voorkomen Het is de werkgroep bestemmingsplannen met de burgerij die de plannen moet ontwik kelen." Er dient een goede samenwerking te bestaan tussen de bevolking, het CML, de ambtenaren, de externe ad viseurs, het college en de raad. Als dat het geval is, is succes verze kerd. „Deze opzet moet gewoon slagen. Als dat niet het geval is, dan is er heel veel moeite en tijd verloren ge gaan en zal het experiment als mis lukt moeten worden beschouwd". NIEUWE WERKGROEP Het is het overwegen waard om binnen afzienbare tijd met een nieuwe werkgroep te starten, aldus voorzit ter Wagenaar, en wel de werkgroep Cultuur en Recreatie. Deze werkgroep zal zich moeten gaan bezinnen op de culturele en sociale mogelijkhe den voor Leusden's bevolking BEZWAARSCHRIFT DEN TREEK Er werd een voorstel gedaan om een bezwaarschrift tegen het bestem mingsplan Den Treek in te dienen. Hoewel voor het Comité als zodanig geen rechtsgrond aanwezig is om dat te doen, zal wel via stafgroepleden, die wél een individueel bezwaarschrift hebben ingediend, het één en ander gerealiseerd kunnen worden „En bo vendien kan ik me niet indenken," vond voorzitter Wagenaar, „dat men een bezwaarschrift van het CML, als vertegenwoordiger van de bevolking, rechtsgeldig of niet, naast zich neer zouden leggen" Het voorstel zal ver der worden uitgewerkt. c e kelijke afscheiding geworden tussen Alandsbeek oost en west, met tal van kleine eilandjes. De oorspronkelijke begroeiing langs deze afwateringsbeek is gehandhaafd, waardoor straks in de zomer alles dicht begroeid en groen LEZING Het ligt in de bedoeling van het CML om in maart/april een bijeen komst te organiseren, waar drs R. Hueting een lezing zal gaan houden over milieuzaken. Drs Hueting is niet alleen bekend als Roefie Hueting, lei der van de Down Town Jazzband, maar ook hoofd van het Centraal Bureau voor Statistiek afdeling Leefmilieu. Drs Hueting neemt die avond zijn orkest niet mee, maar men verwacht wel een goede opkomst AANSLUITING GPV Door het GPV was schriftelijk ver zocht aan de Stafgroep CML om deel te mogen nemen aan de groep. Hun uitgangspunt was, dat verschillende politieke partijen vertegenwoordigd zijn in de stafgroep, maar het GPV niet. Voorzitter Wagenaar was het daarmee niet eens en ook de leden van de stafgroep waren de mening toegedaan, dat de Staf al erg groot is en dat uitbreiding voorlopig niet wenselijk wordt geacht. Politieke par tijen hebben ook geen zitting, zo werd gesteld. Voorzitter Wagenaar: „Uiter aard zullen we- zodra een plaats in de stafgroep vrijkomt - het GPV uit nodigen een vertegenwoordiger van hun groepering te zenden. Anderzijds wil len wij graag van de kundigheid van het GPV en haar vertegenwoordigers gebruik make» in de verschillende werkgroepen Het GPV-studie-materi- aal ten aanzito van de tweede fase plannen zullen wij graag willen be trekken in de realisering van de nieuwe tweede fase". Het GPV zal daartoe een uitnodiging ontvangen, zo werd besloten. (Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - Zij, die werkelijk mee willen praten en denken over Leusdens toe komst, zullen vanaf heden hun be langstelling en hun krachten hier aan moeten wijden. Meldt u bij het Comité Milieuzorg Leusden als u mee wilt doen. Als iedereen een klein steentje bijdraagt, zal het een uitstekende stad kunnen worden, waarin het leef-, woon- en werkmilieu aangenaam zal zijn. De werkgroep bestem mingsplannen van het CML kan het niet alleen. Zij heeft ook uw konstruktieve inbreng nodig. Uw kennis, uw inzicht. Op uw gebied kunt u een nuttige bijdrage leve ren. U weet de weg. De werkgroep bestemmingsplannen houdt re gelmatige openbare vergaderin gen waar de plannen worden be sproken. Kom naar die vergade ringen. En laat het daar niet bij! Uit de pijnlijke barensweeen van de oorspronkelijke tweede faseplannen is een uniek ver schijnsel geboren. De plannen zelf konden gevoeglijk worden ondergebracht in de categorie: miskramen, maar er kwam meer los: een werkelijke ommekeer van het college van burgemees ter en wethouders ten aanzien van de inspraak. Voordien slechts met de mond beleden, maar in de praktijk als een lastige horde beschouwd, die ook nog eventjes en passant genomen moest wor den, is de inspraak fundamen teel veranderd en nu de basis geworden, waarop de hele ruim telijke ordening en planologie van Leusden's toekomst rust. Vol gens insiders is dit voor Neder land uniek, ook al staat het in verschillende artikelen over de inspraak in de ruimtelijke orde ning vaker dan eens aangege- geven als de juiste methode. De theorie is in Leusden nu praktijk geworden. Maar wat nu? Eind vorig jaar sprak de bevolking een krachtig protest uit. Men nam het niet langer en wenste duidelijk in spraak. B. en w. van Leusden waren er aanvankelijk beduusd van, want het was wel duidelijk, dat men wel op tegenstand, maar niet op zovéél had gerekend Het gemeentebestuur capituleerde voor de overmacht. Daar bleef het niet bij. Er is een volledige ommezwaai tot stand gekomen in het denken van het gemeente bestuur. Het college ging veel verder dan de burger op het oog had. De burgers wilden veel vroeger inspraak in de plannen, die door deskundigen tot ontwik keling waren gebracht. Inspraak op een tijdstip, dat er nog van alles kón worden veranderd. Er gebeurde iets anders B en w. van Leusden geven alles over aan de burger. Die moet het nu zelf maar gaan uitzoeken. Zij krijgen blanco volmacht. „Be gin maar met het maken van plannen Wij wullen wel bekijken of het haalbaar is. Is dat het ge val, dan bouwen we zoals jullie het willen. Als het maar binnen een bepaald, vooraf vastgesteld kader blijft, vinden we alles goed". We kunnen ons indenken, dat de burger- en dat zijn u en ik - daar beduusd van zijn Want nu rust alle verantwoordelijkheid he lemaal op de schouders van de bevolking. Nu is het niet alleen de raad-onze volksvertegenwoor digers- die wij kunnen aanval len als het niet goed wordt, nee, nu zijn wij het zelf, die aange vallen kunnen worden als we mis grijpen. Inderdaad een hele ver antwoording! De vraag is nu. wat doen weer mee. De bevolking heeft de tijd tot december 1976, dat is bijna drie jaar, om te realiseren, wat we vorig jaar bijna en bloc heb ben afgewezen. Wij moeten het beter doen. De werkgroep bestemmings plannen van het CML heeft de handschoen opgenomen, die door het college in de ring is gewor pen, als we deze vergelijking mo gen gebruiken Er zal keihard gewerkt moeten worden. Maar niet alleen door de werkgroep. Juist de gehele bevolking - en vooral zij, die protesteren tegen de gemeentelijke versie van de tweede fase - zullen zich in moe ten zetten. Zullen mee moeten gaan denken, mee moeten pra ten Konstruktief. Knalgroen, GPV, alle andere politieke par tijen die tegen de plannen waren, individuele burgers, agrariërs en standorganisaties, kortom iedereen zal aanwezig moeten zijn bij het voorbereiden van de nieuwe tweede fase. Wij hopen, dat de samenwerking tussen al die groeperingen, al dan niet verenigd in de werkgroep be stemmingsplannen CML, bij zonder vruchtbaar zal zijn. Maar als na drie jaar arbeid een mis kraam het resultaat zou zijn, dan zijn we van mening, dat de bevolking van Leusden vanaf dat moment het recht op in spraak eigenlijk heeft verlo ren. Dan is het maar beter om de deskundigen de zaken te laten uitzoeken, want dan heb ben we met z'n allen bewezen, dat we het gewoon niet kunnen. Wij hopen van harte, dat we deze woorden over drie jaar niet hoeven te herhalen, maar dat we dan (met de vlag in top) de eerste woningen zullen zien verrijzen op de plaats en op de wijze, zoals dat door het CML en daarmee door de be volking zelf, is vastgesteld. Bert Vos.

Leusder Krant | 1974 | | pagina 5