Stormloop op benzinepompen onder 't motto „Vol is vol" Geanimeerde sfeer op nieuwjaars - receptie van gemeentebestuur Animo voor KPJ- Achterveld daalt Uitslag foto-puzzel jaaroverzicht Q JAARVERGADERING: BOEIENDE LEZING OVER DE HISTORIE Tank in brand EN TEN SLOTTE Bij garage Van 't Klooster, Gulf- station, heeft men de gehele dag geen rustig ogenblik gehad. Continu kreeg men een topdrukte te verwerken, waar bij het vullen van jerrycans geen uit zondering was. Desondanks bleef het meisje aan de pomp, Tineke Wester- laak, lachen. ,De heer W Buitenhuis van Esso- LEUSDEN - Onder het motto: „Vol is vol" heeft een groot deel van auto- bezittend Leusden vrijdagavond vóór acht uur nog eventjes getankt bij één van de benzine-stations in de gemeente. De stormloop kwam bij enkele pompen 's middags om vier uur al op gang en hield niet op voordat om acht uur 's avonds de laatste druppels in de tanks vielen en de pompen gingen slui ten. In rijen van zo'n twintig, dertig wagens werd op de beurt gewacht en dat kon nogal wat tijd vergen. Zelfs voor één liter kostbare brandstof stond men soms een half uur te wachten. „Vol is vol", zullen ook deze automobilis ten gedacht hebben. De meeste klanten kreeg garage Van 'tKlooster in Leus den/Centrum te verwerken, waar de rij wachtenden soms uitgroeide tot aan het kruispunt voor het gemeentehuis. De pompbedienden hebben vrijdagavond op volle toeren gewerkt (met de nodige as sistentie) om iedereen zo vlug moge lijk te helpen. Zaterdag was het op vallend rustig bij de pompstations. (FOTO'S JANUS VISSER). station te Leusden/Zuid „Met vier man hebben wij de pompen bediend, terwijl één man het afrekenen ver zorgde. Daardoor hebben wij de grote stormloop op onze pompen redelijk kunnen verwerken De heer Bob Bloemendaal van het Esso-station aan de Zwarteweg „De gehele dag was het wel iets drukker dan normaal, maar tegen vier uur begon het storm te lopen Gelukkig heb ik voldoen de personeel om deze extra drukte het hoofd te kunnen bieden." De heer Ton Kleinveld van het Shell- station aan de Hessenweg te Achter veld „Wij hebben het de hele dag bij zonder druk gehad, maar de werkelijke topdrukte kwam tussen vijf en half ze ven. In totaal hebben wij deze dag ruim 250 wagens volgetankt, waaronder ver schillende automobilisten uit Leusden/ Centrum, die liever 15 km omreden, dan een half uur in de rij te moeten wachten op hun beurt (Van de redaktie) LEUSDEN - Eind vorig jaar publi ceerden wij een jaaroverzicht, waarin een puzzel voor onze trouwe lezers, waarmee zij hun abbonnement voor 1974 zouden kunnen winnen. Blijkbaar viel dat niet zo mee, want we kregen zegge en schrijve DRIE inzenders. Bovendien waren deze oplossingen ook niet feilloos. Het is jammer, maar we kunnen aan de andere kant ook indenken, dat onze lezers met als die benzine besognes wel wat anders aan hun hoofd hadden dan het oplossen van een puzzel. Hoe het ook zij, we zijn helaas genood zaakt wegens te weinig deelname geen prijzen uit te reiken Dat betekent overigens niet, dat de deelnemers, die wel hun best hebben gedaan, met lege handen blijven zitten Zij ontvangen van ons een presentje als dank voor het meedoen. De redaktie hoopt overi gens, dat 1974 voor de puzzelaars een goed en succesvol jaar mag worden. Red. Zwembad Lensden trok veel bezoekers (Van de redaktie) LEUSDEN - Het zwembad van Leusden heeft in 1973 bijzonder veel bezoekers getrokken. Was dit aantal in 1972: 171 712, het afgelopen jaar werd -zoals wij toen ook hebben gemeld- de 200.000 ste bezoeker verwel komd. Aan het eind van het sei zoen hadden in totaal 221.175 zwemmers en zwemsters gebruik gemaakt van het prachtige bad aan de Bavoortseweg Slechts het Soester Natuurbad te Soest- duinen en het Sportfondsenbad te Amersfoort wisten dit aantal te overtreffen. Zoals bekend zal binnen afzienbare tijd ook het nieuwe overdekte zwembad van Leusden in gebruik worden ge nomen, waardoor de zwem- accommodatie voor Leusden aan gepast zal zijn aan de modernste eisen. LEUSDEN- Zaterdagmiddag hield het gemeentebestuur van Leusden haar- ietwat verlate en uitgestelde- nieuw jaarsreceptie in de raadzaal van het gemeentehuis. Iedereen was van harte welkom en tal van mensen hebben de uitnodiging niet aan zich voorbij laten gaan en waren present om het vol tallige college met echtgenotes de hand te drukken en het allerbeste voor 1974 toe te wensen. Het was bijzonder druk in de raad zaal, die sinds kort een uitstekende air conditioning heeft gekregen, waardoor de gemeentelijke sigaren en sigaretten zonder al teveel nadelige gevolgen voor de omgeving konden worden gebruikt. De verenigingen, gezelligheidsverem- gingen en jeugdverenigingen drukten het college de hand en er zullen ver schillende wensen en passant zijn over gebracht, evenals door de aanwezige representanten uit de onderwijswereld )Ook vertegenwoordigers van politie ke partijen, we zagen onder meer ver schillende voorzitters, en raadsleden begonnen het nieuwe politieke jaar in gemoedelijke sfeer. Of die sfeer zal blijven hangen, nu de verkiezingen na deren, moet echter afgewacht worden. Voor de politiek geïnteresseerden is 1974 een belangrijk jaar. Zowel de statenverkiezing als de gemeente raadsverkiezing zullen worden gehou den en voor Leusden betekent dat, dat de raad na vijf jaar een wellicht an dere samenstelling zal krijgen. Ook veel nieuwe bewoners kwamen een kijkje nemen, hetzij om kennis te maken met het gemeentebestuur, hetzij om alleen maar de hand te druk ken Of beide. Uiteraard was het jon ge Comité Milieuzorg Leusden door ACHTERVELD - De K.P.Jers van Achterveld zijn in „Buitenlust" bijeen ge weest om het afgelopen verenigingsjaar nog eens door te nemen. Van de zijde van de leden was de belangstelling maar matig. Dat gebrek aan belangstelling uit zich ook in een dalend ledental. De K.P.J. afdeling Achterveld heeft enige zeer succesvolle jaren achter de rug, maar nu gaat het allemaal wat kalmer aan. Het bestuur ontplooit echt wel de nodige aktiviteiten, maar de animo hier voor wordt minder. Het bestuur probeert veel, onder andere samen met de leden het jaarprogramma vast te stellen, om hierin verandering te brengen. tal van leden uit werk- of stafgroep vertegenwoordigd Zij gaan een jaar van hard werken tegemoet Vertegenwoordigers van rijkspolitie, defensie, brandweer lieten ook van hun belangstelling blijken en zij krijgen de wens mee, dat het voor hen een rustig jaar mag worden. Naast agrariërs en vertegenwoor digers van standsorganisaties drukten ook predikanten en pastoors de hand van het college Tenslotte werd extra de aandacht getrokken door twee carnavalsvereni gingen die de gemeente Leusden rijk is Als eerste kwamen de Puupekoppen uit Achterveld binnen- met speurende ogen, want ze zijn nog steeds hun Puup kwijt Tenslotte kwamen de Gouden Klompen en zij haalden de schade- vorig jaar door een kommunikatie- stoornis opgelopen- duidelijk in. Adjudant Piet Wendel van de Gouden Klomp las een gedicht voor. De laatste regels van het gedicht waren: „Het is nu gebleken wat de burger wil en bekijkt u het nu door een andere bril" De carnavalsadjudant bood burge meester van der Post een enorme bril aan, met ingebouwd mechaniek, waardoor ook door een andere bril kan worden gekeken Burgemeester van der Post stelde deze bijzonder geste erg op prijs en wie weet zien wij hem de eerstvolgende raadsvergadering voorzitten met deze bril op om ook de raadszaken eens vanuit een andere hoek en door een andere bril te be kijken Kortom: de sfeer tijdens de nieuw jaarsreceptie was voortreffelijk. Er werden vele handen geschud, kennis- raakingen hernieuwd, afspraken ge maakt en natuurlijk het allerbeste voor iedereen gewenst voor het komende jaar. Als alle wensen in vervulling zouden gaan, dan zou onze krant vanaf heden alleen maar goed nieuws kun nen brengen. Wie weetIn ieder geval start het gemeentebestuur met een vrijwel schone lei en vermoeide handen Op de foto's: enkele* beelden van de nieuwjaarsreceptie van het gemeente bestuur4. b oto Janus Visser In financieel opzicht was 1973 gunstig voor de vereniging. In het jaar daarvoor was er een aanmerkelijk verlies gele den, maar dat kon bijna geheel worden weggewerkt. Dit alles werd bereikt zonder dat de aktiviteiten werden be perkt Op deze vergadering werden geen notulen gelezen Gewoonlijk ïsdat ook niet het interressantste agendapunt van een vergadering. Deze zijn nu ge publiceerd in het K P J. kontaktblad „Medium". In de pauze kregen de aanwezigen heerlijke zelfgebakken oliebollen bij de koffie. En al was het nieuwe jaar al ruim een week oud, de K P J ers lieten ze zich goed smaken. De hoofdschotel van de avond vormde eendia-vertoning over oud-Achterveld door de heer J M Schouten. Vooral voor degenen die de ruim 200 dia's van de heer Schouten nog nimmer hebben gezien, een boeiende en leerzame avond. De geschiedenis van onder andere Kasteel Stoutenburgende Zandbrinkermolen was voor sommigen een openbaring Ook het leven van alledag uit die vroegere jaren werd uit voerig belicht. Over al die jaren dat het ook in Achterveld voor velen lang geen vetpot was. Als je dat allemaal weer eens de revue ziet passeren, bedenk je jezelf toch nog wel even alvorens je be gint te mopperen op een beetje stagnatie in de welvaart, die voor velen zo van zelfsprekend was geworden. Voorzitter Gerard van Ruitenbeek besloot de avond met dank aan de heer Schouten voor de goede vertoning van zijn historisch beeldenarchief van Ach terveld. EEN ADVERTENTIE IN ONZE KRANT BEREIKT EEN GROTE LEZERSKRING PROBEER HET EENS! (Van de redaktie) LEUSDEN - Vorige week woens dagavond brak brand uit in een aan hangwagen van een Centurion-tank, die gevuld was met benzine. De tank, die op de Tankwerkplaats aan de Kolonel van Rooyenweg stond, heeft heel wat brandweermensen in volle aktie ge bracht. De brandweerkorpsen van Leusden en Amersfoort slaagden er in de brand na ongeveer een half uur te blussen. Hoewel het gevaar voor ex plosie niet zo groot was, omdat de tank geheel was gevuld, is het werk van de brandweerkorpsen toch niet geheel zonder gevaar geweest. Le den van de vrijwillige Leusdense brand weer zijn overigens nog enkele uren bezig geweest met het nathouden van de tank, om de verhitte benzine te laten afkoelen. De Koninklijke Mare chaussee heeft de zaak in onderzoek. De oorzaak van de brand is niet be kend, maar sabotage wordt niet uit gesloten geacht. Benzine... Het was niet druk in het café, dat ik beroepshalve met een kort bezoek vereerde. Enkel een reeds kalende man aan de bar was naast de barman het enige levende wezen dat ik kon ontdekken, zodat ik besloot zijn kennelijk eenzame beslotenheid wat te doorbreken door plaats te nemen op de hoge barkruk naast hem. De man achter de bar keek me vragend aan. „Bier", bestelde ik, met een blik op mijn buurman, die reeds lang geleden van hetzelfde vocht scheen te hebben genoten. Deze keek naar de handelingen van de barman, die met een fascinerende kundigheid de schuimende straal in het glas richtte. Toen het glas pils voor me stond, scheen de man tot leven te komen en schoof wat dichter naar me toe. ,,'t Is niks gedaan met het weer", zei hij en zijn stem klonk net zo triest als de miezerige motregen er buiten uitzag. Hij is verlegen om een praatje, bedacht ik, want mensen die aanspraak willen hebben beginnen altijd over het weer. Ik knikte en nam een fikse teug. „U spreekt met een geslagen man, meneer!" zei hij met enige stemverheffing, zodat ik me bijna ver slikte. Hij zag mijn blik van verbijstering, en misschien ook van on geloof, want hij herhaalde het nog eens luid en duidelijk, zodat ook de barman, die de krant was gaan lezen, belangstellend de wereld rampen eventjes terzijde legde. „Wat is er gebeurd?" vroeg ik, niet alleen uit beleefdheid, maar ook enigszins nieuwsgierig naar de blijkbaar tragische lotgevallen van de man. „Ik ben gepakt". Onbegrip was mijn deel. „Gepakt?" De man knikte heftig en greep zijn glas. Die was leeg. Ik begreep de hint en wenkte de barman. „Geef meneer een pilsje voor mijn rekening". Mijn buurman's gezicht kreeg heel eventjes een verhelderende glans van dankbaarheid, heel eventjes maar. Toen kreeg de triestheid weer vat op zijn mondhoeken. „Ik ben gepakt door de politie. En dat is allemaal de schuld van Joop den Uyl. Jawel meneer! Jopie is de schuldige!" Die is beslist geen aanhanger van de P.v.d.A., dacht ik, maar daarin vergiste ik me schromelijk. „En dan te bedenken" - hij nam een fikse slok van zijn bier en dan te bedenken, dat ik al twintig jaar lang lid ben van de P.v.d.A. Afschuwelijk meneer, om dan ineens tot de ontdekking te komen, dat je eigen partij je tot misdaad drijft!" Hij knikte nog eens en maakte zijn glas resoluut leeg. Hij keek me opnieuw vragend aan en de barman had het al begrepen. Een tweede glas werd voor de geslagene gezet. „Wat is er gebeurd?" De man had erge dorst, zodat ik even moest wachten op het antwoord. „Gebeurd?" hij sloeg met zijn vuist plotseling op de bar. „Ze hebben mijn benzine afgepakt, dat is er gebeurd!" „U hebt gehamsterd?" Dat deed de deur dicht. „Schenk nog eens in Piet," zei hij met bevende stem tegen de barman, „en geef meneer ook eentje van me. Hij begrijpt het niet. En neem jij d'r ook maar eentje". „Ik heb niet gehamsterd!" De stem van de man klonk woest. Ik schoof ongemerkt een klein eindje opzij. „Moet u horen! Ik heb een kentekenbewijs, nog overgehouden van mijn ouwe karretje, dat twee jaar geleden door m'n zoon in puin werd gereden. Ze hebben me nooit gevraagd om die in te le veren, dus ik had dat papiertje nog steeds in m'n portefeuille. En toen kwam Joop. En wat doet die? Die zet de benzine op de bon. Dat vind ik aardig van Den Uyl, zei ik tegen m'n vrouw. Die geeft de kleine man tenminste een kans om ook wat bij te verdienen. Ik ga naar een olieboer en koop wat lege olievaten van em. Die maak ik keurig netjes schoon. Ben er dagen mee bezig geweest, meneer! Ze blonken als de pannen van m'n vrouw. Ik heb ze laten vullen met benzine Zestig liter fijne super benzine meneer. Toen heb ik een bordje in m'n voortuin gezet: Benzine te koop, schappelijke prijs, en bonnen toe!" „En wat gebeurde er toen?" vroeg de barman. De man keek woedend in zijn richting. „Vertel me nou maar niks, Jan van Trijntje zal het beslist wel hebben verteld, toen die zaterdagavond hier aan het kaarten was". De barman haalde zijn schouders op. „Hij is niet geweest". „Nou dan," zei de man en nam een slok. „De politie heeft het zaakje in beslag genomen en ik kreeg nog een bekeuring ook. Ik had geen ventvergunning, zeiden ze. En het was verboden om zoveel benzine thuis op te slaan. Snap je dat nou? Joop den Uyl zit met een stalen gezicht voor de kijkkast te beweren, dat de gewone man niet de dupe zal worden van de energiecrisis en wat gebeurt er? Hij stuurt de politie er op af!" „Wat hebt u met die bonnen gedaan?" vroeg de barman, die wel licht ook moest bezuinigen. De man keek triest langs de bar het raam uit, waar de regen nog steeds gestadig op de doordrenkte aarde en de spiegelende straat plensde „Ik heb ze terug gestuurd naar Joop den Uyl", zei hij met een diepe zucht. „Ik heb ze niet nodig. Niet meer. Hij stond op, legde een paar guldens op de bar, draaide zich om en ging naar buiten Een onbegrepen en geslagen man. JwOENSDAG 16 JANUARI 1974 LEUSDER KRANT

Leusder Krant | 1974 | | pagina 7