Doe mee en win een kleuren-TV! 3 Gereformeerde kerk van Leusden nu zelfstandig f^Nationale cylctie cl^gde kruiswoordpuzzel nr.5 kunt deze Weeku winneiy L Nationale cActie GI^gde kruiswoordpuzzel nr.5 Leusdense winnaars in puzzel nummer 3 Deze week beslissing over toewijzingen voor tweede distributie-periode SCHICK DICKSON N' TUDENS KORTE KERKDIENST „.Humor in het politie bureau^ boeiende lezing voor KPO Kerkdiensten VERKEER GEDURENDE 4 EEUWEN WOENSDAG 16 JANUARI 1974 LEUSDER KRANT 8 0<»00«XX>000000000000<XXXXXXXXXXXXXXX>000<X>00<X>0000000000<X>00000000000000000000000000000000000000000000000000000000( De prijzen van deze puzzel: Om te beginnen is er weer een schitterende kleurentelevisie van Philips Nederland ter waarde van niet minder dan 2595. r Opnieuw ook wordt een unieke naai machine uitgeloot, een Starlet 353 van Singer N.V. te Amsterdam. Kosten 549. Voor U gratis. En dan is er een produkt dat zeer in trek is, een grill, van Moulinex B.V. te Rotterdam. Prijs 255. Zeer toepasselijk ook in dit benzine- arme tijdperk is het achtdaags kris kras abonnement 1e klasse dat de Nederlandse Spoorwegen voor 2 personen aanbieden. Waarde 144. Voor mensen met haast is er een Daalderop Presto Snelkookpan, beschikbaar gesteld door Van Perlstein Roeper Bosch N.V. te Amsterdam. In de winkel betaalt U er 91,85 voor. maar zoals dat met alle prijzen het geval is kunt U hem nu al winnen met de inzet van 1 We gaan verder met een koffieapparaat van Douwe Egberts Nederland B V te Utrecht van 75 Een eierkoker TE 0600 van Siemens Neder land B.V. Den Haag van 69. En wat dacht U van een luxe aluminium huishoudtrap (waarde 62.50) van Industrie- en Handelsonderneming „Bijstede" B.V. te Nunspeet Ook nu is er weer een schoenenwaardebon van 50, beschikbaar gesteld door Herman's Schoenen B V te Utrecht Nieuw is een Damaiset bestaande uit twee lakens en vier slopen, één Daisy mosgroen en één Daisy bruin. Een prijs (van 47 90) van Wisselink's Textielfabrieken B V te Enschede. En daarin zou U kunnen slapen in een tricot herenpyama van 36,50, afkomstig van Sir Edwin B V te Wildervank. 20001 Vorige winnaars hebben al veel plezier van de handzagen 35,50) van Sandvik Staal N.V te Schiedeam Ook deze week is er één te winnen Bij een lezer van elk nieuwsblad komt in elk geval een pakket Honig-artikelen (van 30) van Honig Merkartikelen B.V te Koog aan de Zaan terecht, of een houder met 12 flessen Piccalilly 9.48). aanqeboden door L P Uijttewaal B.V. in Ter Aar De feestdagen zijn voorbij, maar een kalkoen is nooit weg Het Produktschap voor Pluimvee ep Eieren te Zeist heeft er weer drie ter beschikking gesneld Waarde 25 per stuk Oók voor de eettafel zijn vijf blikken ham 5 per stuk) van Vleeswarenfabriek Th S. van der Laan B.V. te Rijswijk. Bekend van vorige puzzels is de blikradio van Coca Cola Export Corporation te Amsterdam van f 25. Maple Leaf B V te Amsterdam schonk een doos kauwgom-mix van f 24. 190,000 WnElMORKN V De Uitgeverij Luitingh B V. Publishers te Laren N H biedt weer een puzzelwoordenboek met 150 000 puzzelwoorden (prijs 16.90) aan. Als uw auto niet kan rijden kunt U hem in ieder geval wassen met een Giemme NT autowashandschoen van Fa G. van Amers foort te Zeist Waarde f 10,95. Tenslotte heeft Schick B.V. te Amsterdam nog een groot aantal prijzen ter beschikking gesteld, zoals drie tubes crème, drie bussen scheerschuim „Menthol", zes setjes scheer- apparaten en zes pakjes scheermesjes. De gezamenlijke waarde daarvan is liefst 110. De hoofdprijs in de Nationale aktie Rode Kruiswoordpuzzel is deze luxe DICKSON stacara van, type 808 LS ter waarde van ruim 10.000 gulden. Deze eindhoofdprijs werd be schikbaar gesteld door BV Caravan Import DICK WISSINK, Willeskop. CARAVANS Met medewerking van Uw nieuwsblad Dit is alweer de vijfde van dertien kruiswoordpuzzels in uw nieuwsblad voor de Rode Kruisactie „Vakantie voor gehandicapten". Vijfduizend chro nisch zieke of invalide Nederlanders helpt U aan een heerlijke vakantie week aan boord van de J. Henry Du- nant of in één van de speciale tehui zen van het Rode Kruis, als U aan deze actie deelneemt. Intussen maakt U kans op vele grote prijzen die door het bedrijfsleven gratis ter beschik king zijn gesteld. Ook het prijzenpakket van deze week heeft een waarde van duizenden guldens, zoals hieronder staat aangegeven. Doe dus mee. want U kunt zowel anderen als Uzelf gelukkig maken. De prijzen van deze puzzel: Om te beginnen is er weer een schit terende kleurentelevisie van Philips Nederland ter waarde van niet minder dan 2595. Opnieuw ook wordt een unieke naai machine uitgeloot, een Starlet 353, van Singer N.V. te Amsterdam. Kos ten 549. Voor U gratis. En dan is er een grill, van Moulinex B.V. te Rotterdam. Prijs 255. Zeer toepasselijk ook in dit benzine- arme tijdperk is het acht daagse kris kras abonnement 1e klas dat de Ne derlandse Spoorwegen voor 2 perso nen. Waarde 144. Voor mensen met haast is er een Daalderop Presto Snelkookpan, beschikbaar gesteld door Van Perlstein Roeper Bosch N V. te Am sterdam. In de winkel betaalt U er 91,85 voor. maar zoals dat met alle prijzen het ge val is kunt U hem nu al winnen met de inzet van 1. We gaan verder met een koffieappa raat van Douwe Egberts Nederland B.V. te Utrecht van 75. Een eierkoker TE 0600 van Siemens Nederland B V. Den Haag van 69. En wat dacht U van een luxe aluminium huis houdtrap (waarde 62,50) van Industrie- en Handelsonderneming „Bijstede" B.V. te Nun speet. Ook nu is er weer een schoenen waardebon van 50, beschikbaar gesteld door Hermans Schoenen B.V. te Utrecht Nieuw is een Damaiset bestaande uit twee lakens en vier slopen, één Daisy mosgroen en één Daisy bruin. Een prijs (van 47.90) van Wisselink's Textielfabrieken B V. te Enschede En daarin zou U kunnen slapen in een tricot herenpyama van 36.50. afkomstig van Sir Edwin B V. te Wildervank. Vorige winnaars hebben al veel plezier van de handzagen 35,50) van Sandvik Staal NV te Schiedam. Ook deze week is er één te winnen. Bij een lezer van elk nieuwsblad komt in elk geval een pakket Honig-artikelen (van 30) van Honig Merkartikelen B.V. te Koog aan de Zaan terecht; of een houder met twaalf flessen Piccalilly 9,48), aangeboden door L. P. Uijttewaal B.V in Ter Aar. De feestdagen zijn voorbij, maar een kalkoen is nooit weg. Het Produktschap voor Pluimvee en Eieren te Zeist heeft er weer drie ter beschikking ge steld Waarde 25 per stuk. Oók voor de eettafel zijn vijf blikken ham 5 per stuk) van Vleeswarenfabriek Th. S. van der Laan B.V. te Rijswijk. Bekend van vorige puzzels is de blikradio van Coca Cola Export Corporation te Amsterdam van 25. Maple Leaf B.V. te Amsterdam schonk een doos kauwgom-mix van 24 De Uitgeverij Luitingh B.V. Publishers te Laren N H. biedt weer een puzzelwoorden boek met 150 000 puzzelwoorden (prijs 16,90) aan. Als uw auto niet kan rijden kunt U hem in ieder geval wassen met een Giemme NT autowashandschoen van Fa G. van Amers foort te Zeist Waarde 10,95. Tenslotte heeft Schick B.V. ta Amsterdam nog een groot aantal prijzen ter beschikking gesteld, zoals drie tubes crème, drie bussen scheerschuim .Menthol", zes setjes scheerapparaten en zes pakjes scheermesjes. De gezamenlijke waarde daarvan is liefst 110. In de eerste dagen van dit jaar 1974 kreeg het Nederlandse Rode Kruis met dezelfde post twee brieven, die wel heel bijzonder van toepassing zijn op deze puzzelactie in uw nieuwsblad. In de eerste schreef een al jaren zieke vrouw, die vorige zomer een week aan boord van het nieuwe schip had doorgebracht: „Graag wil ik U nog eens heel hartelijk be danken voor die fantastische week. Ik heb ervaren dat ik niet de enige ben die zwaar gehandicapt is en dat vele anderen er nog veel ernstiger aan toe zijn. En vooral heb ik nieuwe krachten opgedaan om mijn leed zo opgewekt mogelijk te dragen". De tweede brief was van een winnaar van één van de hoofdprijzen van puzzel nr. 2. Daarin stond In onderstaand diagram vult U nu de letters In die U op de gelijkgenummerde vakjes van de puzzel hebt gevonden De zin die bij een goede oplossing ontstaat, stuurt U op elders aangegeven wijze In. o m.- „Ik ben niet alleen ontzettend blij met die prijs, maar ik heb me ook voorgenomen om iedere week te blijven meedoen. Want graag wil ik het werk steunen dat het Rode Kruis voor de gehandicapte medemens ver richt Bij uw inspanningen daartoe wens ik U heel veel succes" U kunt nu zelf uit deze brieven uw conclusie trekken, door de slagzin van onderstaande puzzel zo snel mogelijk op te sturen. Zó inzenden U stuurt de gevonden slagzin op een brief kaart naar het speciale adres van het Nederlandse Rode Kruis, Postlaan 33, 's-Gravenhage. Plak naast de gewone frankering (30 cent) minimaal 1.(maximaal 5,aan gel dige postzegels. U kunt net zoveel oplossin gen inzenden als U wilt. mits voldoende ge frankeerd U kunt ook uw oplossing op een girobiljet (geen girobetaalkaart) schrijven Maak dan tenminste 1.óf zoveel U wilt over op giro 30 46 033 van het Nederlandse Rode Kruis te 's-Gravenhage. Uw oplossing moet op 24 januari binnen zijn Op 28 januari trekken in Bergen (N H.) notaris Van Beusekom uit 's-Gravenhage en notaris Brons uit Bergen de fantastische prijzen. De vergunning voor deze puzzelactie ten bate van de Rode Kruis-vakantieprojecten voor chronisch zieken en invaliden is ver leend door de Staatssecretaris van Justitie, bij besluit van 31-10-73, nr L.O. 700/143/230. Horizontaal: 1. fijn meel - 4. vloeistof - 8. muzieknoot - 10. reeds - 11. voegwoord - 13. naam van een Zweedse munteenheid - 16. voorzetsel - 17. watering - 19. plaats in Gelderland - 20. be lofte - 21. aanw. vnw. - 23. klein soort hert - 25. slaapplaats - 26. tijdperk - 28. niet vast - 30. gewicht - 32. vrouwelijk wezen met tover kracht - 34. mak - 36. open plek in het bos - 38. pers. vnw. - 39. navigatiemiddel - 41. water in Brabant - 42. kippenprodukt - 43. rund - 45. ombuitellng - 46. begin. Verticaal: 1. vergelijking - 2. voorzetsel - 3. boom - 5. voorzetsel - 6. neon verlichting - 7. onderdeel van een wedstrijd - 9. speelgoed - 12. deel van een franse ontkenning - 14. klein soort hert - 15. ijzerhoudende grond - 16. dat is (afk.) - 18. adele - 20. rangtelwoord - 22. wereldtaal - 24. onbepaald lidwoord - 27. rei nigen van vaatwerk - 29. bevel - 30. familielid - 31. bedrukt stuk karton - 33. water In Fries land - 35 gravin van Holland - 37. dwarshout - 39. het rijden - 40. bedorven - 42. oude lengte maat - 44. South Africa (afk.). 11 23 13 5 41 14 3é 18 42 7 31 27 12 44 5000000000000000000000000000000000000000000000000< LEUSDEN - Z - Op zeer sobere wijze vond woensdagavond 9 januari tij dens een korte kerkdienst in de Nederlandse Hervormde Dorpskerk te Leus- den-Zuid de instituering van de Gereformeerde Kerk van Leusden plaats. Er was een woensdagavond voor deze plechtigheid gekozen, omdat men van wege de vele Amersfoortse bezoekers, de dienst niet wilde houden op één der autoloze zondagen. Met ingang van 1 januari 1974 werd de Gereformeerde Kerk van Leusden, die tot dan toe behoorde tot de Amers- ACHTERVELD - De dames van de K P O. afdeling Achterveld hebben op hun eerste bijeenkomst in het nieuwe jaar een niet alledaagse gast ontvan gen, namelijk een hoofdinspecteur van politie. Deze politieman, de heer W A. Tieman uit Utrecht behandelde voor de dames het onderwerp Humor in het Politiebureau" De heer Tieman ver telde ook over zijn komst bij de politie. In eerste instantie was de liefde voor het uniform aanleiding geweest om tot de politie toe te treden. En achteraf heeft de heer Tieman er nooit spijt van gehad. Daarna vertelde hij van de zo geheel verschillende zaken waar de politieman mee te maken krijgt. Prettige, soms humoristische, maar ook veel tragische en misdadige Voor deze avond legde hij echter de nadruk op de humoristische kanten van het vak. Ook de werkwijze waarop getracht wordt diverse zaken tot een oplossing te brengen werd duidelijk uiteen gezet. De Achterveldse dames hebben op deze avond een duidelijker inzicht gekregen in de manier waarop de politie haar werk verricht. foortse Kerk, een zelfstandige kerk gemeente De Gereformeerden in Leus den-Zuid gingen voornamelijk naar de Leusderkerk. De Gereformeerden in Leusden-Centrum bezochten de Op- standingskerk Weliswaar bestond er sinds januari 1972 een Leusdense wijkraad en werd deze in 1973 omgezet in een parochie- kerkeraad voor Leusden-Zuid en - Centrum, maar men bleef onder ver antwoordelijkheid vande Gereformeer de Kerk te Amersfoort Dit jaar werd de Gereformeerde Kerk van Leusden tenslotte zelfstan dig. Ds S.W.H. Peddemors en Ds G. Hengeveld zegden toe ook in de toe komst als consulenten in Leusden het pastorale werk te willen blijven verrichten. Tijdens de kerkdienst las en medi teerde Ds Peddemors over de uit tocht, verhaald in het boek ..Exodus", en over ,,het volk Gods dat op weg is" Ds J.J. Kooman, predikant van de Nederlandse Hervormde Gemeente te Leusden-Centrum zei groot respect te hebben voor de moed van een zo kleine gemeente om een zelfstandige kerkgemeente te gaan vormen Hij sprak de hoop uit, dat de Nederlandse Hervormde Gemeente en de Gerefor meerde Kerk van Leusden elkaar we derzijds zullen inspireren, en dat bei de gemeenten verder naar elkaar toe zullen groeien Reeds geruime tijd kerken de Gereformeerden in Leus- den-Zuid in de Dorpskerk aan de Arn- hemseweg, en in Leusden-Centrum in het Hervormd Centrum. Er bestaat een goede verstandhouding tussen de beide kerken die goede beloften voor de toekomst inhoudt Ds J. ter Horst sprak namens de Gereformeerde Kerk te Amersfoort, en wenste de nieuwe gemeente een kritisch oordeel toe. Ds Hengeveld tenslotte hoopte dat dig over een eigen predikant zou kun nen beschikken, In geestige bewoor dingen richtte hij zich tot Ds ter Horst, die voor de jonge gemeente geen uitzet maar wel een inzet had meegebracht, en tot Ds Kooman, die de jonge gemeente nooit had afgezet In wijkcentrum 't Trefpunt" vond een druk bezochte receptie plaats. De muzikale begeleiding van de dienst werd verzorgd door de organist W. van Surksum. Bij het binnenkomen der kerkgangers bracht de gospel groep en het combo onder leiding van de heer J.A. op 't Hof liederen ten gehore. Datum: 20 januari 1974. LEUSDEN-C. N.H.K. 9.15 u ds. J.J. Kooman; 10.45 u.: een kandidaat van het semenarium Driebergen, 19.00 u.. ds. R.v. Reenen Harderwijk (Herv. Ger. dienst). R.K K. za 19 00 u avondmis mmv. dameskoor, zo 7.45 u.: vroegmis; 10.00 u.. ge- Lof; di. t/m en wo 19.30 F.H Kuiper, ds J.C Gil - 18.30 u ds 9 00 u.. Hoogmis, zinsmis; 11.00 u za 8.00 u. en ma uur. LEUSDEN-Z. N.H.K 9.15 u. ds. Leusden; 10.45 u. huis. Soest (ger.); L Roetman, Ermelo R.K.K Huize ,,Don Boscoza. 19.15 u zo. 10.00 u Hoogmis. 11 30 uur. ACHTERVELD N H.K.: zo 9 30 u ds Brasser, Voorthuizen R.K.K de gehele week om 8 30 u.: H Mis (uitgez wo.). za. 19.00 u. Avondmis; zo 8 30 en 10 30 u H Mis. 18 00 u Lof, wo. 23 jan., 19 30 u Avondmis AMERSFOORT Gerf Kerk Johanneskerk, Westsingel 30. v m. (Van de redaktie) LEUSDEN - Ook Rode Kruiswoord puzzel nummer 3 heeft weer enkele aardige prijzen in Leusden gebracht. Eén van de hoofdprijzen, een wasem afzuigkap type Bosch DUH 61 ter waar de van f311,- gaat naar H. J. van 't Klooster, Ooievaarshorsterweg 2 te Leusden/Zuid. Een set van 6 flessen Granini ter waarde van f 11,94 gaat naar J. Kappers, Galicie 20 te Leus den/C. Zes stukken TCC-zeep ter waarde van f7,50 zijn gewonnen door de familie Graafland, Kon. Julianalaan 56 te Leusden/Zuid. Iedere week vallen er gegarandeerd prijzen in de gemeente Leusden! Als u maar mee doet. Hoe meer mensen een oplossing insturen (en u mag méér dan één briefkaart inzenden), hoe meer prijzen er in Leusden vallen. Grijp uw kans en win nu een kleuren-teevee! Het is gemakkelijk en u helpt er het Rode Kruis en daarmee invaliden en chronisch zieken mee! De oplossing van puzzel nummer 3 was: Doe met meer kaarten mee. Een uitstekend advies! REDAKTJE OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOÖOÖOOOOOOOO 9 00 u. ds. W de Vries, voorbe reiding H Avondmaal Fontemkerk, Robert Kochstraat 4, v.m. 10.00 u.: drs. A Broek, Direct. S.G.C v S. i.d. prov Utrecht, Amersfoort; n.m. 7.00 u.: ds W. de Vries. Rehobothkerk, Dollardstr 29, v.m. 9 30 u ds. J.C. Jonkers, Door- werth, n.m. 5.00 u drs A. Broek, Amersfoort. Opstandingskerk, Euterpeplein 1, v.m. 9.30 u ds. G.W.H Pedde mors. viering H. Avondmaal; n.m. 5 00 u ds G.W.H. Peddemors, H Avondmaal f dankzegging. De Open Hof. Vogelplein-Wijk Lien- dert, v.m 9.30 u.ds. J. ter Horst, viering H. Avondmaal; n.m. 5.00 u..,ds. J. ter Horst, H. Avondmaal dankzegging. Nu sinds zaterdag de benzine op de bon is, is het wellicht niet onaardig enkele eeuwen terug te blikken, om te zien hoe toen het verkeer was. We ont lenen de gegevens gedeeltelijk aan ,,De Lage Landen bij de Zee" van Jan en Annie Romijn. Professor doctor P J Bouman rang schikt onder zoveel ingrijpende wijzi gingen". die ..sedert het einde van de 15e eeuw de Europese handel" onder ging, de overheersende positie die ..het zeeverkeer (zich) voor eerst" wist te verwerven: ..Terwijl karavaan en wagentransport slechts het vervoer van geringe hoeveelheden goederen toelaten, opent het schip - zelfs al heeft het niet meer dan enige honder den tonnen inhoud - de mogelijkheid massale goederen over grote afstand te transporteren Van hoeveel betekenis, dat zeever- keer voor de ontwikkeling van de wereldhandel wel zou zijn, begrijpt men nog beter als men in aanmerking neemt dat twee eeuwen later Napo leon zich op zijn veldtochten langs soortgelijke wegen en met dezelfde snelheid verplaatst als Caesar" bijna 2.000 jaar voor hem Reizen, zeker buitenlands, was alles behalve simpel. Wel was er sprake van vooruitgang, maar de grote verkeers- verbetering sinds de Middeleeuwen lag in de verhoogde, zij het lang niet vol komen, veiligheid en de betere organi satie, die door de verbetering van het staatsgezag mogelijk waren geworden Ons land had behalve na- ook voor deel van de vele water,,wegen": de waterrijke Republiek bezat in zijn trekschuitveren een voor die tijd voortreffelijk en goedkoop verkeers middel." De overzet-veren waren de oudste, echter al in ,,de 15e eeuw is er sprake van een geregeld trekschuit veer Amsterdam-Utrecht" en ,,in de loop van de 17e eeuw wordt langs de vele nieuw gegraven en oude water wegen een heel net van jaagpaden aan gelegd" Deze paden waren bestemd voor het van de wal uit trekken (jagen) van vaartuigen. Inderdaad, vroeger deden mensen wat nu locomotieven en tractoren doen! In de tweede helft van de 17e eeuw (van 1650 tot 1700 dus) ontstonden de geregelde diensten van de postwagen Eigen rijtuigen voor het verkeer binnen de stad bleven lang zeldzaam, wat wel met de bestrating en de nauwe straten zal samenhangen." .In 1550 was Parijs nog maar drie karossen, zware in riemen hangende koetsen, rijk" De karos, die Louise de Coligny in 1583 uit Frankrijk meenam naar ons land, ,,gold als een bezienswaardig heid". Eerst omtrent het midden van de 17e eeuw beginnen de voornaamste heren te Amsterdam hun ..sleedje" door een karos te vervangen". Het werd aanvankelijk verboden, maar dan - ..tenslotte waren het de karossen van de heren (die het voor het zeggen had den!) zelf - een geleidelijk toelaten on der het mom, dat wie van buiten de stad kwam zich naar zijn woning kon laten rijden". Een reuze smoes, want velen dezer heren hadden een buitenplaats ..Volgens een telling in 1742 waren er toen in Amsterdam 697 karossen". De grote veranderingen zouden inge luid worden door locomotief en voor het plaatselijk verkeer door het rijwiel, onze vertrouwde fiets. De eerste loco motief - .voertuig dat door middel van een eigen voortbewegingsinrichting op spoorstaven kan rijden" - reed in Nederland op de lijn Amsterdam - Haarlem, welke in september 1839 geopend was. De fiets - ,,een veelal tweewielig voertuig dat door spier kracht via pedalen wordt voortbe wogen" - waarvan al typen (van hout, 1817) bestonden aan het begin van de vorige eeuw, zou zijn grote vlucht pas krijgen na de uitvinding van luchtban den (1885) De auto - wegvervoer op meer dan twee wielen bestemd om door mechanische kracht op of aan het voertuig zelf aanwezig te worden voortbewogen" - zag in 1770 als „stoomauto" het levenslicht, maar eerst in 1886 volgde een bruikbare benzine-auto. De auto danktde ontwik keling tot massaprodukt" aan de Amerikaan Henry Ford, wiens eerste tweecilinder in 1896 gereed kwam. Tol 1903 bouwde Ford vooral wagens voor snelheidswedstrijden. In 1903 stichtte hij een fabriek voor de vervaardiging van goedkope auto's, onder meer door toepassing van de lopende band tech niek. Het zou echter tot na de Tweede Wereldoorlog duren aleer de auto voor-de-gewone-man zijn intrede deed De auto werd verhoudingsgewijs goed koper, terwijl de algemene welvaar! steeg en een steeds uitgebreider (auto) wegennet tot stand kwam. Ondertussen had de eerste vlucht van een ,,motor-vliegtuig" plaatsge had op 17 december 1903 in Amerika toen men in wereldoorlog I ont dekte dat men het vliegtuig ook voor militaire doeleinden kon gebruiken ging de technische ontwikkeling zeer snel vooruit". Lag in 1920 de snelheid van een licht verkeersvliegtuig op 125 kilo meter per uur, in 1970 was het 950 kilometer voor een vliegtuig dat dne- honderdmaal zo zwaar was. In 1972 deed het supersonische verkeersvlieg tuig zijn intrede, sneller dan het ge luid dus, dat zich met een vaartje van ca 1080 kilometer per uur voort beweegt. Letterlijk en figuurlijk verscheeD daarenboven het ruimteschip, dat met een duizelingwekkende snelheid van de aarde naar de maan en terug suist. En temidden van deze ontzaglijke ontwikkeling maken wij kennis met de benzine-distributie. R DEN HAAG (ANP) - Het kabinet-Den Uyl zal vrijdag beslissingen nemeo over de benzine-toewijzingen voor de tweede distributie-periode. Minister president Den Uyl zei vrijdagavond niet te kunnen zeggen of de toewijzingen iets ruimer zullen zijn dan in de eerste periode gelden. De toewijzing geschiedt aan de hand van de aanvoercijfers en van de voor- raadvorming en omvat zowel het privé- als het zakelijk verkeer. Naar de mening van de premier is er thans sprake van een lichte verbetering" in de aanvoer van ruwe olie naar ons land. Cijfers over de aanvoer zei hij nof niet te willen verstrekken, dit mede op verzoek van de olie-maatschappijen

Leusder Krant | 1974 | | pagina 8