Gereformeerd Politiek Verbond wil ook in werkgroep Bevolking van Leusden krijgt alle mogelijkheden tot werkelijke inspraak Uniek experiment ging van start: GEBOORTEKAARTJES Natuurlijk bestellen bij de Leusder Krant I WOENSDAG 16 JANUARI 1914 LEUSDER KRANT 9 (van de redaktie) LEUSDEN - De werkgroep bestemmingsplannen van het comité milieuzorg Leusden is maandagavond officieel van start gegaan met het enorme werkstuk, dat tweede fase heet. De belangstelling voor dit gebeuren had groter kunnen zijn, maar voorzitter J. H. Veldman vond een opkomst van zo'n 25 man publiek toch geen gek resultaat voor de eerste keer. In eerste instantie werd de opdracht van de stafgroep aan de werkgroep bestemmingsplannen met algemene stemmen aanvaard. Voorzitter Veldman hield aan het begin van de avond een inleiding, waarin hij één en ander uit de doeken deed. Hij hoopte, dat 1914 voor de werk groep een bijzonder vruchtbaar jaar zal zijn. „Er zal een groot beroep worden gedaan op de inzet, de creativiteit, de inventiviteit, het enthousiasme en door zettingsvermogen van de individuele burger, die belangstelling heeft voor Leusden's toekomst. We staan aan de vooravond van een vrijwel uniek expe riment in Nederland. Dit experiment kan alleen maar slagen, als er sprake is van wederzijds vertrouwen. Vertrouwen wederzijds tussen gemeentebestuur en werkgroep. We zullen niet tot goede resultaten kunnen komen, als er wan trouwen jegens elkaar blijft bestaan. Vertrouwen is een noodzakelijke voor waarde om te kunnen slagen. De werkgroep kan het alleen niet doen. Die heeft niet voldoende capaciteit om een bestemmingsplan te maken. We hebben ieder inbreng nodig, die er gegeven kan worden, zowel van de zijde van de burger als van de zijde van het gemeentebestuur." Voorzitter Veldman schetste aan de hand van een werkschema hoe één en ander in z'n werk zal gaan. Het ligt in de bedoeling - als de werkgroep hiermee akkoord gaat - dat de afde lingen Stadsontwikkeling en Planont wikkeling van de gemeente elke keer met een bouwsteen", een praatstuk komen, waar in de openbare vergade ringen van de werkgroep over van gedachten kan worden gewisseld, ge- diskussieerd kan worden en tenslotte al dan niet gewijzigd als onderdeel, >als bouwsteen van het totale plan kan l worden aanvaard of - als het niet in overeenstemming is met de wensen van de burger - kan worden afgewezen. In het kort gaat alles als volgt m z'n werk: de gemeentelijke afdelingen ma ken praatplannen (onderdelen van de tweede fase), die gaan ter kennisname naar b. en w. en vandaar naar de werk groep, die zich er dan over gaat bui gen. Zodra in de werkgroep de defi nitieve versie van dat onderdeel is vastgesteld (en dat moet dan tot ieders tevredenheid zijn), dan gaat het onder deel weer terug naar de gemeentelijke diensten, die het geheel beoordelen op uitvoerbaarheid, dan gaat het ter kennisname naar b en w Zodra men in de programma-fase van het globaal plan is beland, zal ook de comnassie Ruimtelijke Ordening worden geïnfor meerd. Dat zal niet eerder het geval zijn dan medio 1974. Voordien vindt het overleg steeds plaats tussen werk groep, gemeentelijke diensten en b. en w. Het normale overleg, dat voor dien binnenskamers plaatsvond, is daar mee nu openbaar geworden, waarbij iedereen in de gemeente Leusden mee kan praten en zijn of haar inbreng kan geven. In de openbare vergaderingen mag door iedere aanwezige, lid van de werkgroep of niet, worden meegepraat DESKUNDIGEN INSCHAKELEN De werkgroep kan op kosten van de gemeente elke interne of externe des kundige laten komen, indien dit nodig wordt geacht. „Wij hebben de wijsheid ook niet in pacht", aldus de heer Veld man. „Wij kunnen het niet alleen en dat willen wij ook niet. Wat wij willen doen is het specialisme van de des kundige tegenover de mening van bij voorbeeld de huisvrouw zetten. Pas op die wijze zal men tot een welover wogen en leefbaar plan kunnen komen, waar de burger zelf zich happy mee voelt". Hij waarschuwde er wel voor, dat het maken van een bestemmings plan geen kleinigheid is. „Het zal voor sommigen ontnuchterend werken, dat het zo lang gaat duren. Het is niet zo - en dat denken veel mensen - dat er een kaart wordt gepakt en er wat lijnen en schetsen op worden gezet in de trant van: hier een weg, daar een park en daar lijkt een vijvertje wel aardig. Elk aspekt van het plan zal uiterst nauwkeurig moeten worden be keken en alle voor- en nadelen zul len tegen elkaar moeten worden afge wogen alvorens een beslissing wordt genomen. En het moet financieel na tuurlijk haalbaar zijn. Alles met alles zal het maanden en maanden duren voordat de eerste contouren zicht baar zullen worden". GEMEENTELIJKE INBRENG De gemeente zal in eerste instantie uitmaken wat in de werkgroep ter dis- kussie zal worden gesteld Voorzit ter Veldman: „Dat lijkt ons een nut tige werkwijze, want we zullen toch ergens mee moeten beginnen. De ge meentelijke diensten hebben vaker dan eens met dit bijltje gehakt en weten wat er komt kijken. Zij dragen de bouwstenen aan. Maar laat er geen mis verstand over bestaan: de gedachten van de bevolking zullen medebepalend zijn en als alles gaat zoals we willen zelfs in sterke mate". De werkgroep kan met de voorstellen die van uit de gemeentelijke diensten naar voren wor den gebracht doen wat ze wil. Zij kan bij wijze van spreken een voorstel, dat niet aansluit bij de doelstellingen van waaruit door de werkgroep wordt Een overzicht van het aanwezige pu bliek. De belangstelling voor deze eer ste vergadering was niet slecht, maar gezien het aantal bezwaarschriften te gen de oorspronkelijke tweede fase, niet overdonderend groot. gewerkt, zonder meer terug verwij zen naar de gemeentelijke diensten met het verzoek om een beter voor stel, met daarbij uiteraard de alter natieven, zoals die door de werkgroep met de daarbij aanwezige burgers, zijn gedacht. KNALGROEN-RAPPORT Het Knalgroen-rapport (vorige week in deze krant uitgebreid gepubliceerd) zal als belangrijke bouwsteen wor den toegevoegd aan de kennis, die de werkgroep in de loop van de tijd hoopt te verzamelen. Voorzitter Veldman was echter van mening, dat nu behan delen nog weinig zin zal hebben, om dat pas in een later stadium de inhoud van het rapport tot haar recht zal kunnen komen. Drs. P. Padmos van Knalgroen kon zich daarin principe mee verenigen. Hij verdedigde echter wel het feit, dat Knalgroen reeds nu het rapport in de publiciteit heeft gebracht. Drs. Padmos: „We hebben haast met dit rapport gemaakt, omdat we bang waren voor een stuk, dat uit een duister hoekje van b. enw. tevoorschijn zou kunnen komen, zonder dat wij daar iets van onze inzichten en kennis tegen over zouden kunnen stellen. En eigen lijk was dat tikkeltje wantrouwen niet helemaal onterecht, want vanavond is een gedachtenschets getoond en ook al zei de voorzitter, dat die schets geen enkele bedoeling had, en net zo goed als behang kan worden gebruikt, toch hangt die schets er nog steeds en dat is niet juist. Wat het rapport betreft: het bevat een aantal doelstellingen, uitgangspunten en een soort programma van eisen. Het zal vrij spoedig vast te stellen zijn, waar de verschillende onderdelen van het rapport in het werk schema passen en dat kan al vrij snel zijn." Voorzitter Veldman: „De nota be staat uit verschillende onderdelen, die INFORMATIE AAN DE BURGER Een belangrijke vraag kwam vanaf de publieke tribune. De heer Dijkstra wilde graag weten, hoe de belangstellende burger, die niet in de werkgroep zit, aan alle informatie kan komen, nodig om juist te kunnen oordelen en te kunnen meepraten tijdens de diskussie in de werkgroep. Voorzitter Veldman vond eveneens, dat informatie naar buiten een van de belangrijkste punten zal moeten zijn „Het goed geïnformeerd zijn van de burger is een noodzakelijk heid Dit kan onder meer gebeuren via het ter inzage leggen van alle dis- kussie-stukken, verslagen etc. En na tuurlijk ook via de kranten." Drs. Padmos was daar toch niet hele maal tevreden mee. „Het alleen ter inzage leggen is niet de beste manier van informatie verstrekken. De plaat sen, waar dat kan gebeuren zijn meestal op bepaalde uren geopend wat niet voor iedereen geschikte uren zullen zijn. Het is bijvoorbeeld erg belangrijk, dat verschillende meningen over de be handelde „bouwstenen" (de praat stukken) in de pers naar voren worden gebracht." De heer Padmos vond het bijvoorbeeld een goede zaak, dat wan neer een bepaalde beslissing van de werkgroep niet helemaal gedeeld zou worden door b. en w.dat het gemeente bestuur er dan in het openbaar via de publiciteit haar mening over geeft met de daarbij behorende tegenargumenten. Pas op die wijze zal de burger zich een goed oordeel kunnen vormen en de voor- en tegenargumenten tegen elkaar kunnen afwegen. De Knalgroen-vertegenwoordiger deed ook de suggestie om voor het informeren van de burger een perma nente stand in te richten, die op ver schillende tijdstippen voor het publiek geopend is en waar alles betreffende de toekomstige ontwikkeling van de tweede fase ter inzage ligt metdedaar- De gedachtenschets van b. en w. werd „eventjes" getoond, maar moest al snel verdwijnen, omdat het alleen maar een gedachte is, meer niet. Hoe het er werkelijk uit zal gaan zien, daar over wordt in de komende jaren door de bevolking van Leusden beslist. een limiet gaan stellen. De inbreng moet dan via andere kanalen gaan De heer Padmos en ook enkele anderen wezen er bovendien op, dat de meeste politieke partijen in Leusden via de raad mee kunnen beslissen over de bestemmingsplannen en daarmee over de toekomst van Leusden Onder meer het GPV kan dit niet. omdat deze partij geen zitting heeft in de raad. Hij stelde dan ook voor om deGPV-vertegenwoor- diger toe te laten tot de werkgroep, zij het dan als qrsoon en niet als vertegenwoordiger van een politieke partij. Overigens wees hij er op. dat ieder lid van de werkgroep op zich eigen ideeën over Leusdens toekomst zal hebben, die niet veel af zullen wijken van de ideeën van de partij, waaraan hij of zij zich verwant voelt. Vanuit dat standpunt gezien, zal „po litiek" in die zin toch een woordje meespreken. De heer Dijkstra (op de publieke tribune) stelde toen, dat hij ook opge nomen wenste te worden in de werk groep als de heer Van der Jagt werd toegelaten De stemming over deze kwestie was uiterst verdeeld De gedane suggesties zullen worden overgebracht aan de stafgroep van het CML, die uiteindelijk de beslissing zal moeten nemen en richtlijnen op zal moeten stellen Hiermee werd de eerste vergadering van de werkgroep bestemmingsplan nen afgesloten. Een vergadering, die op uitstekende wijze werd geleid door voorzitter Veldman en waarin - zeker voor een eerste bijeenkomst - reeds konstruktief werd gepraat zonder dat men zich teveel verloer in (nog) on belangrijke details over andere zaken, dan waarover gepraat diende te wor den. Een goede start van een vrijwel uniek experiment in Nederland. De eerstvolgende openbare bijeenkomst van de werkgroep vindt plaats op maan dag 28 januari a.s. In principe werd be sloten om iedere veertien dagen (dus tweemaal per maand) bijeen te komen. in verschillende, desbetreffende stadia van onze studie gebruikt kunnen wor den." De gedachtenschets werd direkt verwijderd. GPV-RAPPORT De heer J. W. van der Jagt, voor zitter van het GPV en op de publieke tribune aanwezig, haakte op boven staande in, door zijn bevreemding uit te spreken over het feit, dat het GPV- rapport over de tweede fase niet bij de ingekomen stukken van de werkgroep was opgenomen Hij was van mening, dat dit rapport toch ook de nodige ken nis in zich draagt, die belangrijk kan zijn voor de ontwikkeling van Leusden Voorzitter Veldman: „Dat is juist. Ook uw rapport kan voor onze werk groep belangrijk zijn. Maar het verschil is, dat het rapport van Knalgroen rechtstreeks aan het CML is gericht en het GPV-rapport aan b. enw en de raad. Dat neemt niet weg, dat alle rap porten, publikaties en mondelinge toe lichtingen van burgers in Leusden ter zake van de tweede fase, wel degelijk betrokken zullen worden in de studies, die de werkgroep en haar nog te for meren sub-werkgroepen zullen gaan verrichten. Ook uw nota zal daarin een belangrijk aandeel kunnen hebben bij behorende achtergrond-informatie „Belangrijke facetten van de tweede fase moeten tijdig aan de burger wor den doorgegeven, zodat die er voldoende over kan nadenken We moeten voorko men, dat er straks ideeën beslissingen worden, waarvan later blijkt, dat de burger er in het algemeen tegen is De werkgroep Voorlichting van het CML zou bijvoorbeeld bij belangrijke onderdelen van het bestemmingsplan met vragenlijsten kunnen gaan werken om zo de mening van de bevolking te peilen. Het zijn zo maar wat sugges ties, die wellicht te gebruiken zijn." Voorzitter Veldman: „De publiciteit kan het beste worden verzorgd via de milieukrant van het CML, die als bijla ge van de Leusder Krant regelmatig zal verschijnen in de huis-aan-huis- editie van die krant. Het ligt in de bedoeling om medio maart met het eerste nummer uit te komen." De werkgroep vond dit een uitstekend idee. TOETREDING GPV TOT WERKGROEP De heer Van der Jagt van het Gere formeerd Politiek Verbond gaf de aan zet tot een uitgebreide diskussie over het wel of niet toelaten van nog meer mensen in de werkgroep bestemmings plannen. De heer Van der Jagt verzocht namelijk zitting te mogen nemen na mens het GPV In het algemeen waren de leden van de werkgroep hier niet zo erg voor. Velen vreesden, dat dan teveel het politieke aspekt een woordje mee zou gaan spreken in de besluit vorming. „Als we het GPV toelaten, dan kunnen we de andere politieke par tijen ook niet weigeren De werkgroep wordt dan niet alleen te groot en wel licht een log, onhanteerbaar lichaam, maar tevens verpolitiekt." Voorzitter Veldman wees er nogmaals op, dat de individuele burger alle mogelijke kansen krijgt mee te doen aan de ont wikkeling van de tweede fase. In een later stadium zullen sub-werkgroepen gevormd moeten worden voor ieder belangrijk aspekt van de tweede fase. Ook de heer Van der Jagt zou daar dan een plaats in kunnen krijgen, evenals iedere andere burger, die daarbelang- stelling voor mocht hebben NIET JUIST Drs. Padmos vond dit geen juiste gang van zaken „Zo lang wij geen en kele richtlijn hebben wat betreft het wel of niet mogen toetreden tot de werk groep, kunnen we noch de heer Van der Jagt noch enige andere burger of groe pering weigeren. Het is jammer, dat daar geen bindende regels voor zijn opgesteld. Theoretisch is het op deze manier mogelijk, dat de werkgroep uitgroeit tot de halve bevolking van Leusden. In dit stadium moet je op zo'n dringend verzoek als van de heer Van der Jagt ingaan, maar dan tevens WETENSWAARD WARMER Het begint erop te lijken dat de mens bezig is zijn planeet „op te warmen". De door de mens verwerkte warmte kan volgens Peterson in de toekomst regionale veranderingen in het klimaat teweeg brengen. Reeds is het zo gesteld dat de warmte, geproduceerd door auto's, huisbrand, industriële proces sen en elektrische installaties, het vorst-vrije (verbouw)seizoen met een maand heeft verlengd, in vergelijking met dat van de aangrenzende land bouwgebieden Komputers geprogram meerd met wiskundige modellen van de atmosfeer, zijn reeds te hulp geroepen om klimatologische veranderingen te voorspellen Verschillende modellen hebben inmiddels aangetoond dat wan neer de kunstmatige verwekking van warmte door de mens aanhoudt en slechts 15% bedraagt van de op na tuurlijke wijze geabsorbeerde zonne- energie, de gemiddelde wereldtempe- ratuur met ongeveer 1 graad zal stijgen. Dit kan in de volgende eeuw worden bereikt. Van 1950-1968 bedroeg de jaarlijks verbruikte wereldenergie het 2%-voudige van de periode daar voor Met de stijging van de behoefte aan energie mogen we omstreeks de komende eeuwwisseling een verdere toeneming (het tienvoudige zelfs!) ver wachten, een waarde die in de loop van de 21ste eeuw nog groter zal worden... PLANETEN Zou ons planetenstelsel enig zijn in de hele kosmos? Nauwgezette en lang durige waarnemingen van de bewegin gen van de ster van Barnard gedurende de perioden van 1916-1919 en van 1938 tot en met heden hebben v. d. Kamp van het Sproul-Observatory ervan overtuigd dat genoemde zon tenminste één en mogelijk twee planeten bij zich heeft. Eerst meende hij met een Jupiter- achtige planeet te maken te hebben, die in een uitgesproken langgerekte elliptische baan om de Barnard's ster wentelt Later beweerde hij schoor voetend te doen te hebben met twee planeten met perioden van 26 en 12 jaar (de omwentelingstijden) Onlangs zijn Black en Suffolk hierop teruggekomen en met meer positieve gegevens en konklusies voor de dag gekomen. Ze twijfelen er niet aan te doen te hebben met twee planeten ter grootte van Jupiter (300 maal de aarde), waarvan de ene 26 en de andere 12 jaar er over doen om één omwenteling om de ster te volvoeren. Voorts hebben ze vast gesteld dat beide elliptische banen een hoek van 50 graden met elkaar maken. LOSSE VERKOOP LEUSDER KRANT Onze krant is op onderstaande adressen los verkrijgbaar. Achterveld: Boekhandel Vos. Hessenweg 323 Leusden-Cj de heer W. J. Schut. Hamersveldseweg 26 Leusden-Z.. Luitjens Supermarkt Pr Irenelaan 9. FILMAGENDA AMERSFOORT AARDROTATIE Een top-prestatie op wetenschap pelijk gebied is de precieze vaststel ling van de verlangzaming van de draaiing van de aarde om haar as. Morrison van het Greenwich Obser vatory heeft deze verlangzaming van de aardrotatie heel moeizaam vast gesteld op een gemiddelde van 1,5 millisekonde (duizendste sekonde) per eeuw! De hoofdoorzaak voor dit ver schijnsel is de getijdewrijving. Vol gens de theorie evenwel moet deze 4 millisekonde per eeuw bedragen. Dit betekent dat er nog een ander mecha nisme in het spel moet zijn, dat de ge tijdewerking ten dele opheft, althans tegengaat Volgens sommigen zouden verschillen in rotatiesnelheid tussen aardmantel (de laag direkt onder de aardkorst) en de aardkern en plot selinge aanpassingsprocessen mede bepalend zijn voor het anti-getijdewer- king-effekt. Anderen weer zoeken het in schommelingen in de algemene zwaar- tekrachtkonstantie. Hoe dan ook, onze aarde draait langzamer, de dagen wor den langer; er gaan steeds minder dagen in een jaar. Zal het eens zo ver komen dat een dag gelijk wordt aan een jaar? OUD MATERIAAL In de Allende meteoriet (kosmische zwerfsteen) is een materiaal ontdekt dat in leeftijd alle andere stoffen over treft. Het is zelfs ouder gebleken dan de maan Met grote nauwkeurigheid is de ouderdom becijferd op 4,61 miljard jaar! Dit heeft Gray van het California Institute of Technology onlangs op de jaarvergadering van de American Geophysical Union te Was hington verklaard Gray verbond er de konklusie aan, dat vele planetaire licha men als de Allende, de Angra dos Reis meteoriet en de maan gekondenseerd zijn uit de oer-zonnenevel in de loop van ongeveer tien miljoen jaar, een proces, dat 4,6 miljard jaar geleden eindigde. Onderzoekers hebben de aan calcium en aluminium rijke insluit- sels in de meteoriet gedateerd en daar bij tevens bevonden dat zeer vuurvaste materialen als aluminium en calcium zich onder de eerste kondensaten van de oer-zonnenevel hebben bevonden Ziehier het oudste materiaal ooit op en buiten de aarde gevonden. AMERSFOORT - Filmagenda voor de speelweek van 17 januari tot en met 23 januari 1974 GRAND THEATRE Donderdag t/m woensdag (uitgezon derd dinsdag): „Live and let die", 14 jaar. Zondagmorgen, aanvang 11.00 uur: „Zeg maar jaaaaaa tegen 't leger", al. Dinsdag 22 januari, aanvang 20.15 uur „Utrechts Symfonie Orkest". CINEMA AMICITIA Donderdag en vrijdag in de Arthouse Toppers: „De tuin van de Finzi- Continis", 14 jaar. Vrijdagavond, aanvang 22.30 uur: „Het gezicht", 18 jaar Zaterdag t/m woensdag: „Magnum force", 14 jaar Zaterdagmiddag 2.00 uur, zondag middag 1.30 uur en woensdagmiddag 2.00 uur: Speciale jeugdvoorstellin gen: „De baas maakt 't beestachtig bont", a l. CITY THEATER Alleen donderdag: „De rode zon", 14 jaar Vrijdag t/m woensdag. „De bokser van Shantung", 14 jaar Zaterdagavond, aanvang 23.45 uur, nachtvoorstelling „De amoureuze avonturen van Siegfried", 18 jaar. AANVANGSTIJDEN Grand Theatre: dagelijks 2 00 en 8.00 uur. zaterdag 2.00, 6.30 en 9.15 uur, zondag 1 30, 4.00, 6.30 en 9.15 uur Cinema Amicitia: dagelijks 2 00 en 8.00 uur, zaterdag 6 45 en 9.15 uur, zondag 4.15, 6.45 en 9.15 uur, woens dag alleen 8.00 uur. City Theater: dagelijks 2.00 en 8.00 uur; zaterdag 2 00, 6 45 en 9.15 uur, zondag 2.00, 4.15, 6.45 en 9.15 uur „Ik heb altijd gezegd, Emiel, dat de garage verkeerd stond." CML-werkgroep buigt zich over Leusdens toekomst

Leusder Krant | 1974 | | pagina 9