Ergerlijke rooftocht van klandestiene vissers Binnenkort gaan instriiktie-avonden van start Leusbroekerweg „uitgekleed" door rekonstruktie Keulen Gouden Klomp gaat naar Er zijn nog steeds heljjers en helpsters nodig Dienstregeling VAD op zondag VERKEERSBRIGADIERS NU HECHTERE ORGANISATIE Zieke eikebomen worden vervangen COMMENTAREN MENINGEN EUROPESE GEMEENTE: WAT DOEN WE ER MEE Het CML en de politieke partijen Zwanger- schapsgym AGRARIËRS GAAN OVER HET MTIIEIT PRATEN HET VANDAUSME GROEIT IN GROEIEND LEUSDEN 'oNDEHUAG 24 JANUARI 1974 LEUSDER KRANT 3 Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - De orga- isatoren van de verkeersbrigadiers i Leusden/Centrum hebben zichhech- ïr verenigd om organisatorisch zo oed mogelijk, coördinerend te kun- en werken. Voorzitter van de „ver- eersbrigadiers-organisatie Leusden/ entrum", is de heer Th. van Dijk ge- orden. Zoals ook in het verleden reeds et geval was, zal de organisatie steeds a uw samenwerken met gemeente, ijkspolitie en Veilig Verkeer Neder- ind. Het ligt in de bedoeling om binnen st te gaan starten met zogenaamde istruktie-avonden voor verkeersbri- idiers De heer Lodders vanderijks- JlitiH Leusden zal - samen met V VN - ?ze konstruktie-avonden voorberei- 2ni Het ligt in de bedoeling om deze 'onden kruispunts-gewijs tegaanhou- ïnj zodat de groep niet te groot gaat orden en er ook gelegenheid is orn tggbreid op allerlei vragen en pro- blemen rond het jeugdige verkeer in Leusden/Centrum in te gaan. Overigens blijft nog steeds het pro bleem van de onderbezetting der ver keersbrigadiers. Hoewel verschillende bewoners uit de wijk De Wetering zich nu ook voor dit bijzonder nuttige en dankbare werk hebben opgegeven, is dat nog niet voldoende. En ook uit de andere wijken kan de organisatie nog best een flink aantal helpers gebrui ken. Bedenk wel, dat hoe meer mensen zich voor dit werk opgeven, hoe min der vaak men hoeft te staan. Momenteel ligt dit aantal op ongeveer één keer per vier a zes weken, maar als er geen sprake meer is van een onderbezet ting, dan kan de periode, dat u niet hoeft te staan, veel langer zijn. Denk er eens over na. U kunt u opgeven bij de scholen. Die geven uw naam graag aan de kontaktadressen door! (Van de redaktie) LEUSDEN - Gedurende de benzine distributie onderhoudt de VAD (de Ve- luwse Auto Dienst NV) extra busdien sten op zondag tussen Achterveld en Amersfoort. Hierdoor wordt bereikt, dat 's middags vrijwel elk uur een bus tussen beide plaatsen rijdt. De tijden zijn: vertrek vanuit Achterveld: 13.40, 15.40 en 17.40 uur. Normaal vertrek ken de bussen zondag bovendien vanuit Achterveld om 8.40, 10.40, 12.40, 14 40. 16.40, 18.40, 20.40 en 22.40 uur. Vanuit Amersfoort richting Ach terveld: 9.22, 11.22, 13.22, 15.22, 17 22, 19.22, 21.22 en 23.22 uur. Extra toegevoegd zijn de bussen die vanuit Amersfoort vertrekken om 14.22, 16.22 en 18.22 uur. Men dient er dus rekening mee te houden, dat zowel 's morgens als 's avonds de bus sen nog wel om de twee uur rijden op zondag. (Van de redaktie) LEUSDEN/ZUID - Wie wel eens - op zo'n prachtige warme zo mermiddag - een rondtocht door de Leusdense dreven heeft ge maakt, hetzij per auto of fiets, die werd wellicht telkens weer getroffen door de landelijke rust van de buitenwegen. Hamersveld- seweg, Lapeerseweg, Lange- steeg, Moorsterweg en Leus broekerweg: puur agrarische, rustieke punten, die de stads/ dorpsbewoner van nu met genoe gen zal bekijken en in zich op zal nemen. Onze regelmatig te rugkerende foto-puzzel-tochten voerden vrijwel altijd over deze wegen. Stadsontwikkeling of ruil verkaveling, veel verschil maakt het niet, zal de leek zeggen. Want een nieuwe stad vergt offers van het landschap, een ruilverkave- De Leusbroekerweg nu: bulldo zers zijn hard bezig om de weg in snel tempo te rekonstrueren. een twistpunt tussen verschil lende instanties - hebben plaats moeten maken voor de vooruit gang. De eikenbomen waren ziek en ten dode opgeschreven, heb ben deskundigen vastgesteld. Daar kunnen we vrede mee heb ben. Ze worden vervangen en over ettelijke jaren zal het mis schien weer even lommerrijk zijn op de Leusbroekerweg, maar tochNu we geconfronteerd worden met de bulldozers, die de weg gaan verbeteren, met de motorzagen, die korte metten maakten met de bomenrij, nu doet het toch wel pijn. Momen teel wordt er hard gewerkt aan de Leusbroekerweg in ruilver- kavelingsverband (ruilverkave ling Heiligenbergerbeek). De af gezaagde boomstompen zijn eigenlijk nog het enige bewijs, dat de bomen er gestaan hebben. Gelukkig hebben wij in ons ar chief de oude glorie bewaard en ter herinnering aan de Leus broekerweg, zoals die vroeger was, plaatsen wij deze foto naast de nieuwe situatie. De Leusbroekerweg, zoals die er afgelopen zomer nog bij lag: een rustige landweg met veel schaduwrijke bomen, afgewisseld met boerderijen. (Foto's Leusder Krant). ling ook. De Leusbroekerweg - afgelopen zomer nog een lom merrijke weg dankzij de rijen eikenbomen - is nu „uitgekleed" en een „kaal" weggetje gewor den. De eikenbomen - lange tijd De gemeente Leusden is lid van de Raad der Europese Ge meenten. Sinds kort willen we dat ook voor de buitenwereld weten, want eind vorig jaar zijn de desbetreffende aanduidingen bij de komgrenzen geplaatst. Erg aardig natuurlijk en zeker voor een zo snel groeiende gemeente als Leusden (die modern van opzet wil zijn) is het etiket „Euro pese Gemeente" altijd meegeno men. Maar daar zijn we er niet mee. Het uitgangspunt van de Raad der Europese Gemeenten is - en dat hebben wij allemaal in het informatieblad van de ge meente Info kunnen lezen - het streven naar een Verenigd Euro pa. Kunnen wij daar als simpele gemeente ook aan meewerken? Natuurlijk kunnen we dat. Wij betreuren het, dat het gemeente bestuur sinds de toetreding tot de Raad nog geen enkele activiteit op dat gebied heeft ontplooid. In het artikel in Info staat erg veel te lezen over de Europese kon takten tussen allerlei Europees denkende instellingen en over heidsorganen, die praten en den ken over de gezamenlijke proble men, maar het lijkt ons beter, dat de bevolking er bij betrokken gaat worden en daar hebben we niets over kunnen lezen. In Neder land hebben verschillende Euro pese Gemeenten uitwisselings programma's met Europese ge meenten in andere landen. Juist op die manier zal de bevolking ook daadwerkelijk worden be trokken in de Europese eenheids gedachte. Zonder daar al te opti mistisch over te willen zijn, ge- lozen wij toch, dat die eenheid eens bereikt zal kunnen worden. Maar niet alleen door allerlei organen, instanties, raden en overheidslichamen over het hoofd van de bevolking heen. De be volking zelf zal er nauw bij be trokken moeten worden. Een uit wisselingsprogramma van oude ren en de jeugd uit verschillende Europese gemeenten in onze om geving met gemeenten in het bui tenland, die dezelfde gedachte na streven, is slechts een begin. Maar het wordt wel tijd, dat er een begin wordt gemaakt. We willen het CML niet opzadelen met allerlei zaken, die wellicht niet direkt met het milieu tema ken hebben, maar toch lijkt het ons een taak voor het Comité Milieuzorg Leusden toe om iets te doen aan de Europese eenwor ding en daarmee aan een beter Europees leefmilieu in daden en gedachten. V Het Gereformeerd Politiek Verbond heeft - bij monde van haar voorzitter de heer Van der Jagt - dringend verzocht zitting te mogen nemen in de werkgroep Bestemmingsplannen van het CML. De werkgroep zelf had er zichtbaar moeite mee. Slechts een minderheid (onder meer de Knalgroen-vertegenwoordigers) was van mening, dat niet aan dit verzoek voorbij kan worden gegaan. De beslissing ligt nu bij de Stafgroep van het comité. Dat het GPV eigenlijk te laat komt met haar verzoek, zal nie mand ontkennen, ook het GPV zelf niet. Als excuus is aange voerd, dat het Gereformeerd Po litiek Verbond afdeling Leusden op het moment dat het CML werd opgericht, nog niet offi cieel bestond. Men was bezig met de oprichting van de afdeling. Dat is een redelijk excuus en zeker als blijkt, dat het GPV sindsdien veel belangstelling heeft getoond voor de Ruimte lijke Ordening van Leusden in het algemeen en de tweede fase plannen in het bijzonder, er zelfs een uitgebreid rapport aan heeft gewijd, dan vinden wij het niet meer dan billijk, dat het GPV zonder meer wordt opgenomen in de werkgroep bestemmings plannen. Het argument, dat an dere politieke partijen dan ook het recht hebben mee te gaan doen, vinden we niet korrekt. De andere politieke partijen, die belangstelling hebben getoond voor deze moeilijke materie, hebben reeds zitting in de werk groep (PvdA, VVD, D'66 en PPR en wellicht ook anderen), zij die geen zitting hebben, hebben tot nu toe geen belangstelling hiervoor getoond. Als die poli tieke partijen juist nu wel die belangstelling zouden tonen die ze voordien hebben gemist, dan pas is er sprake van politiek bedrijven en kan het CML met recht weigeren deze partijen in het CML zitting te laten nemen. Overigens zien wij de gehele kwestie niet zozeer als een pro bleem. De ontwikkeling van de tweede fase zal dit keer niet zonder de burger kunnen ge beuren Iedere burger, die be langstelling heeft voor dit on derwerp moet gewoon het recht hebben om mee te doen. Hetzij in het CML, een werkgroep of een subwerkgroep Maar er mag geen sprake van zijn, dat iemand of een groep wordt geweigerd, op welke gronden dan ook. Nie mand - het CML noch wij - heeft, dachten wij, behoefte aan een elitaire groep, die uit gaat maken hoe Leusden er in de toekomst uit gaat zien. Dat is de taak van de burger in haar totaliteit: bevolking, politieke partijen, gemeenteraad en ge meentebestuur. Daarom dienen de persoonlijke gevoelens opzij te worden gezet Zolang dat niet het geval is voor zien wij veel moeilijkheden bij het beslissen over wat wel en wat niet goed is voor Leusden. Bert Vos. LEUSDEN/C. - Op dinsdag 29 januari begint er weer een nieuwe kursus voor zwangerschapgym Aanvang van de kur sus is 9.15 uur. Men kan zich hiervoor ter plaatse opgeven. LEUSDEN/ACHTERVELD - ABTB Hamersveld - ABTB Achterveld - ULG Leusden e.o. en CBTB Amersfoort e.o. houden een gekombineerde bij eenkomst op: donderdag 24 januaria.s. in ,,'t Ros Beyaart" te Leusden/Cen trum. Op deze bijeenkomst zal door de heer J. A. S. Fischer, van het Land bouwschap, gesproken worden over: „De Landbouw en alles rond het milieu beheer en zorg" De aanvang is 19.45 uur. Reeds in het najaar 1973 hadden de besturen zich beraden over deze, ook voor de landbouw, grote problematiek. Op advies van diverse zijden is toen besloten te wachten tot na nieuwjaar. Er kon dan meer aandacht aan be steed worden omdat er dan meer be kend zou zijn. Uiteraard zal op deze avond ook ruime gelegenheid tot vra genstellen en onderling gesprek ge geven worden. LEUSDEN - Op uitnodiging van de „Fidele Kölner" karnevalsgesellschaft vertrekt op zaterdagmorgen 2 februari a.s. de karnavalsvereniging De Gou den Klomp naar Keulen. Prins Hanno I, Vorst Jan en de Raad van Elf met hun dames zullen deze reis naar de Duitse Domstad maken om deel te ne men aan één van de grootste Duitse pronkzittingen zoals men deze wel licht van de TV kent. In het Keulse Hotel Inter Continental zal het Leus dense karnavalsgezelschap door hun Duitse broeders verwelkomd worden. Een volle autobus met 32 zotten en zottinnen zal 's morgens om plm. 10.30 uur vanaf De Biezenkamp te Leusden/centrum koers zetten rich ting Keulen, waar men De Gouden Klomp om plm. 14.45 uur verwacht. Na het grootse karnavalsgebeuren staat de bus weer klaar om zondagmorgen vroeg huiswaarts te keren. Voor de karnavalsvereniging De Gouden Klomp die nu haar vierde levensjaar geniet is deze eervolle uitnodiging een com pliment en tevens een uitstekende ge legenheid om nieuwe ervaringen op te doen en kontakten te leggen om ook haar eigen festiviteiten in de toekomst suksesvol te kunnen blijven organise ren Ook gebouwen als de gymzaal in Leusden/Zuid zijn regelmatig slacht offer van vandalisme. Ouders, let op uw kinderen! De zaal zal overigens binnenkort officieel worden geopend. Foto's Leusder Krant (Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - Een dorp dat uitgroeit tot een stad, krijgt - naast de voordelen - ook de nadelen van een stad, langzaam maar zeker Is de misdaad in de gemeente Leusden tot nu toe - op enkele diefstallen na- nog aardig binnen de perken gehouden, met het vandalisme is het slechter gesteld. Vooral de jeugd heeft in de enkele jaren, dat Leusden begon te groeien, al voor een aardig kapitaaltje aan allerlei kostbare zaken vernield. Scholen, openbare gebouwen, bouwterreinen en ook gewone woningen, werden het slachtoffer van het steeds meer oprukkende vandalisme. De politie probeert de daders zoveel mogelijk op heterdaad te betrappen, maar iedereen kan het er mee eens zijn, dat het bijna onbegonnen werk is voor een politiekorps, dat nu niet bepaald overmatig veel manschappen heeft en momenteel ook nog te kampen heeft met een chronisch benzinetekort. Onlangs werd een kleuterschool in Leusden/Zuid door jeugdige vandalen te grazen genomen en de gemeenschap moest - via de gemeentelijke begro ting - weer ettelijke duizenden guldens neertellen om de schade te herstellen. Ook het pas in gebruik genomen nieuwe gymnastieklokaal in Leusden/Zuid is niet veilig voor deze vernielers. Er wordt zonder enige terughoudendheid gebruik gemaakt van de platte daken, alsof het voetpaden zijn en iedereen weet, wat dit allemaal voor materiële gevolgen kan hebben, nog afgezien van het gevaar. Gelukkig wist de politie - die echt wel attent is op dit soort zaken - deze week enkele knapen te pakken, die zich aan dergelijke spelle tjes hadden overgegeven. Zij zullen een fikse boete moeten betalen - of in dit geval waarschijnlijk de ouders. De leeggeroofde vijver van Ger- trudeshof. Zinloos vandalisme of puur geldzucht? ROVERS Het ergste staaltje van vandalisme en zinloos roven kregen we begin deze week te horen van verontwaardigde bewoners van Gertrudeshof, aan de Hamersveldseweg. Zoals bekend heb ben deze bejaardenwoningen een bij zonder aardig hofje met veel planten, bomen en struiken en ook met een niet zo grote, maar toch aantrekkelijke vijver Hierin zwommen zo'n 25 grote en zo'n 25 kleine goudvissen. De be woners hebben daar veel plezier van - vooral 's zomers - bij een warme avond, als men op het hofje zat enkeek naar de goudvissen, die rondspartelden in de vijver, op jacht naar de stukjes brood, die er in werden gegooid. Een stukje natuur tussen de woningen. Nu zijn de vissen echter vrijwel allemaal verdwenen Het water is stil geworden Omwonenden hebben - door het nachte lijk duister - slechts een paar jongens kunnen konstateren, die bezig waren met een paar emmers de vijver leeg te roven. Toen de bewoners in wilden grijpen, gingen de kinderen er van door. Ze zijn tot nu toe spoorloos, maar de politie is wel ingeschakeld. Wij vragen ons verbijsterd af: moet dat nou? Wij kunnen ons namelijk niet indenken, dat deze vissen zo maar spoorloos verdwijnen. Goudvissen zijn tegenwoordig nogal prijzig en dus zul len ze waarschijnlijk wel ergens in Leusden in een kom rondzwemmen. Wij hopen, dat er bij de ouders, wiens kinderen plotseling met goudvissen thuiskwamen, nu eindelijk een licht op gaat. Het kan ook zijn, dat de rovers niets anders in de zin hadden dan pure vernieling. Dat de vissen ergens ach teloos in een bosje zijn neergesmeten. De agressie van de jeugd wordt steeds groter en zo lang de ouders kun kinde ren niet steeds weer voorhouden wat wel en niet kan, zal Leusden er in steeds sterkere mate mee geconfron teerd worden. Wij hopen van harte, dat de goudvissen weer op zullen dui ken. Dat ze op een gegeven moment weer vrolijk in de vijver van Ger trudeshof zullen spartelen. En mocht dat niet meer kunnen: misschien zijn er wel inwoners van Leusden, die een goudvis teveel in hun eigen aquarium of vijver hebben. U doet er de bewoners van Gertrudechof een plezier mee, ook al hebben ze er niet om gevraagd, net zo min als ze om de diefstal hebben gevraagd

Leusder Krant | 1974 | | pagina 3