Van prutsen op zolder naar een goedlopende fabriek Bouw scholencomplex Alandsbeek gestart Biljart-makerij Van Eeken filmavond Boeiende PJGU- Nu ook eiken meubels op bestelling Krantenjongen was te ving Fietscontrole: veel bekeuringen r. fflNDtRDAG 24 JANUARI 1974 LEUSDER KRANT OP BESTELLING Nu is het niet zo dat ze daar aan de Hamersveldseweg een paar honderd van dezelfde tafels maken. Er wordt uitsluitend aan particulieren verkocht en deze mogen dan ook precies ver tellen hoe ze het hebben willen Hoe druk het is, blijkt wel uit het feit, dat er op het ogenblik een wachttijd van zes a zeven weken bestaat De tafels, schouwen en bijzettafel tjes zijn nu eigenlijk de hoofdnoot van het bedrijf geworden. Nog steeds wordt er uitgebreid Niet zo lang geleden is er weer dertig meter fabriek achter het oorspronkelijke gebouw neergezet. Ook aan de bouw hiervan heeft men bij zonder veel zelf gedaan (het dak en de deuren b.v.) en nu is er eigenlijk weer een houtloods nodig Ook hier is het als bij elk gezond bedrijf als het eenmaal loopt, blijft men investeren! (Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - De funda menten voor de bouw van het scholen complex in het plan Alandsbeek liggen er. Als de school gereed is, zal een deel van de openbare school hier kun nen worden opgevangen, terwijl ook de bijzondere basisscholen hier ruimte zullen kunnen krijgen om de sterke groei van leerlingen op adequate wijze op te kunnen vangen. Het complex verrijst op de hoek Middenweg- Asschatterweg en ligt in de wijk Alandsbeek-west. Foto Leusder Krant Een medewerker van Biljartmaker Van Eeken aan het werk bij de boor- machine. Het houten meubel is op het ogenblik een erg gewild artikel. Volgens Jan van Eeken is het net of de mensen na het ultramoderne weer naar de andere kant overhellen Eikenhout wordt wel ver schrikkelijk duur, de prijzen ziet men met de week omhooggaan Toch loopt de energieke eigenaar met het idee rond ook kasten en dergelijke te gaan maken BILJARTMAKERIJ BLIJFT Zo'n groot gezin, waar de moeder ook zo nu en dan in het bedrijft helpt, moet wel goed georganiseerd zijn. De gewoonte is, dat de kinderen in de vakantie 's morgens ook meewerken, hetzij in de fabriek, hetzij thuis Op de oudste dochter heeft het be drijf meer aantrekkingskracht dan de huishouding. Afgelopen vakantie maakte ze duidelijk dat ze haar ochtend lie ver in de fabriek door zou brengen En natuurlijk mocht dat! Met enorm veel plezier heeft ze zich bezigge houden met draaien en schuren en met al de andere dingen die bij het bewerken van hout komen kijken. Grootvader Van Eeken heeft de laat ste stormachtige ontwikkelingen van zijn op zolder begonnen bedrijfje niet meer mee mogen maken Zijn doortastende, vooruitstrevende en intensieve geest leeft echter voort in zijn zoon en alle tekenen wijzen erop dat ook de oudste kleinzoon uit hetzelfde hout gesneden is. LEUSDEN/C. - Dinsdag 15 janu ari kwamen bij de politie van verschil lende inwoners van Leusden-Centrum klachten binnen over een krantenjongen, die in Rossenberg en plan de Wetering met een noodvaart over de voetpaden reed. Hoewel de mensen hun krant graag snel wilden lezen, wilden zij toch liever niet, dat argeloze voet gangers hierbij in levensgevaar wer den gebracht. LEUSDEN/ZUID - In het jeugdgebouw aan de Ooievaarshorsterweg hield de Plattelands Jongeren Gemeenschap Utrecht op vrijdag 18 januari een boeiende filmavond. De sympathieke Johnny van Loenen was in oktober 1973 naar Canada en de Verenigde Stalen geweest, en hij vertoonde van deze reis zijn film opnamen. Hij had vele boerderijen en bedrijven in de Nieuwe Wereld be zocht, en de toeschouwers raakten niet uitgesproken over de schitterende stieren en koeien en de fantastische landbouwmachines, die Johnny hier liet zien Er waren bedrijven bij met dui zend stieren, die hun voedsel kregen voorgeschoteld op transportbanden Er waren stieren bij inet koppen en li chamen zo groot, als elke rechtgeaarde boer in Nederland ze in zijn dromen zou willen zien Het Holsteiner vee bleek een fraai ras te zijn, mooi van tekening Veel indruk maakte ook alle landbouwmachines, waarover de mees te boeren in grote getalen beschikten. Over die machinale hulp moesten die boeren overigens wel beschikken, want mankracht was moeilijk te vinden Japanners deden hier en daar het werk van boerenknechten, een merkwaardig gezicht. Frappant was hoe één van Johnny's reisgezellen, een oudere boer, die geen woord Engels sprak, voor vier dagen het reisgezelschap verliet om familie te gaan opzoeken. Met een kaart om de hals met alle instructies aan de Amerikanen om hem daar en daar te laten heen vliegen, en hem op die en die dag weer daar en daar vliegtuigen te laten nemen, vertrok de boer. terwijl het hart van de reis- leidster angstig snel klopte. De filmer toonde lachend het moment, waarop de boer zich na vier dagen prompt weer bij het gezelschap voegde, en de reis- leidster hem in de armen sloot Johnny bleek een boeiend commenta tor, en de film was eigenlijk veel te kort. Ook werd er nog een film getoond van de Landdag 1973 der P.J.G.U. te Oudenwater in Zuid-Holland, waar agrarische proeven moesten worden afgelegd, en sportieve prestaties moes ten worden geleverd Leusden viel ook nog in de prijzen. Aan het slot van de avond werd een quiz gehouden O LEUSDEN - Tijdens het surveilleren hield de politie op woensdag 16 januari een controle op bromfietsen. Verschil lende berijders van bromfietsen moes ten worden bekeurd, omdat ze geen bel hadden of omdat de remmen niet deugden. Eén bromfiets van een jonge man uit Amersfoort, die was opgevoerd, •moest uit het verkeer worden geno men. dere ruimte gezocht. Op het industrie terrein aan de Hamersveldseweg kon hij uiteindelijk terecht. Eerst werd de fabriek neergezet. Zoals u waarschijnlijk al wist, malen de ambtelijke molens niet altijd even snel en daarom duurde het nog twee jaar voordat het huis gebouwd kon wor den De zaken liepen nog steeds goed en weer werd er personeel aangetrokken. Vijf jaar lang werden er enkel biljart- stokken gemaakt KINK IN DE KABEL Toen kwam er echter een kink in de kabel en wel een hele grote!! Vanuit Japan nam de concurrentie plotseling enorme vormen aan en deze concur rentie bleek zowat moordend te zijn Personeel moest verdwijnen en de za ken moesten op een heel andere basis aangepakt worden Om wat meer armslag te krijgen begon Jan van Eeken kleine tafelbil jarts erbij te maken en er werd meer geadverteerd. Vooral in die tijd (maar nu nog steeds) heeft hij een enorme steun aan zijn vrouw gehad. Ze werkte mee van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. De heer Van Eeken aan de draai bank voor het vervaardigen van een goede biljartkeu. Foto Janus Visser Nog steeds staan er tafelbiljartjes en keuen uitgestald en deze spullen zal hij in ieder geval blijven maken. Per slot van rekening is daar alles mee begonnen. Dat de fabriek bij huis staat heeft volgens de heer Van Eeken zowel voor- als nadelen Het grootste mikpunt vindt hij wel dat je op deze manier nooit van het bedrijf los komt. Dag en nacht ben je er mee bezig en zelfs de gesprek ken komen er altijd op terug Het grote plus-punt is voor hem. dat de kinderen bij en met het bedrijf op groeien Dat ze er interesse voor hebben blijkt al uit de oudste zoon, die niets liever zou doen dan nu al meehelpen. Hij is nu 17 jaar en op aandringen van zijn vader heeft hij de H.A.V.O eerst bezocht Dit jaar moet hij examen doen en dan komt hij vast en zeker in de fabriek. Altijd is hij er al mee bezig geweest, want als jongetje van zes jaar stond hij al gaatjes te boren en mee te schuren op de zolder GOEDE ORGANISATIE LEUSDEN/CENTRUM - Misschien rijdt u wel eens over de Hamersveldseweg D de richting van Woudenberg. Voor de spoorwegovergang komt u dan een bord egen: .Biljartmakerij". Nu is biljartspullen maken niet bepaald een beroep /at men dagelijks tegenkomt en alleen daarom al een informatie waard. Maar ioe komt men nu aan zo'n beroep? Het verhaal van de fam. Van Eeken hierover s een story vol toevalligheden. Een verhaal van ups en downs. Een verhaal op ichzelf. Het ging namelijk zo: Alles is begonnen na de tweede we- eidoorlog De vader van de tegenwoor- ïge eigenaar was in deze oorlog dis- ributieambtenaar (een woord wat ons maar al te bekend in de oren linkt). Met het aflopen van de distri- ütie was natuurlijk ook zijn beroep yerbodig geworden Wat hij nu pre- ies moest gaan doen, wist hij niet. 'n-oude vak leek niet meer zo aan- rekkelijk en om het hiaat op te vul- m ging hij voor een blauwe maandag ij de militairen Dat hij hier nu met lezier werkte. nee! •el BALLETJE GAAT ROLLEN Toen echter de oudste dochter des jzes de grote stap waagde en in huwelijksbootje stapte, begon het >en nog heel kleine balletje te rollen. >t oude biljart van de nieuwbakken ihoonzoon was eigenlijk het aller- ïlste begin Schoonpappa zou dat wel even voor ïm opknappen. Dit lukte zo goed dat oude heer Van Eeken er voor chzelf ook een ging maken en tege- jkertijd dacht: .Waarom eigenlijk I ;en twee, dan kan ik er één verko- in." Zo gedacht zo gedaan en uitein- lijk was deze zakelijke gedachten- de oorzaak van de stormachtige itwikkelmgen die zouden volgen. De heer J van Eeken, die nu de :epter zwaait in zijn fabriek in onze I ïmeente, moest in 1950 het vaderland tan dienen en het zal in 1951 geweest jn, dat zijn vader op zolder begon te •utsen. Zo vlak na de oorlog was erop I lutgebied nog niet veel te krijgen en de j?er Van Eeken zag er wel iets in n op deze manier in zijn onderhoud voorzien. Het eerste werk bestond lornamelijk uit reparaties OP DE FIETS Zodoende ging hij op de fiets alle I fé's (ze moesten natuurlijk wel I n biljart in huis hebben) om daar "paraties te verrichten of om dingen te halen die hij thuis kon maken. Ieen goeie dag moest er een stuk Biljarts en salontafels klaar voor verkoop. van een keu (biljartstok) gedraaid wor den, hoe moest dat nou opgelost wor den zonder draaibank? De voortvaren de heer Van Eeken zag hier totaal geen probleem in en maakte zelf een houten draaibank met een wasmachine motor eronder. Een prachtig geval moet dat geweest zijn en zijn zoon heeft er nog spijt van dat hij dat ding niet bewaard heeft. WASMACHINEMOTOR De eerste .-keuen konden dus ge draaid worden door middel van een wasmachinemotor en dat deze draai bank behoorlijk werkte, bleek uit de toenemende afname. Toen Jan van Eeken uit dienst kwam, was zijn vader dan ook al aardig op dreef. Hoewel hij van beroep eigenlijk tandtechnieker is, besloot hij toch met zijn vader samen te gaan werken Daar kwam echter heel voor kijken, want een tandtechnieker heeft nu een maal totaal geen ervaring op het ge bied van biljarts Zoals hij zelft zegt: ,,Ik kon amper een hamer of nijptang vasthouden", dus alles moest geleerd worden. HUIS WERD FABRIEK Tjazo is het allemaal begonnen en eigenlijk op dezelfde ma nier zijn die twee doorgegaan Het werd al maar drukker. Veel nieuwe klanten kondigden zich aan en er werd contact gezocht met grossiers in bil jartbenodigdheden. De familie Van Ee ken woonde in die tijd nog in de St. Radboutstraat in Amersfoort Een ge wone eengezinswoning met een kamer en suite, twee grote en twee kleine slaapkamers en een zolder Helemaal niet bijzonder groot dus. Vader en zoon specialiseerden zich in het maken van keuen en dat liep bijzonder lekker. Toen de jongste doch ter het huis uitging werd dan ook het halve huis omgetoverd totfabriek" Zo werd de achterslaapkamer als droogka- mer in gebruik genomen en overal in huis was wel iets te vinden wat met de biljartsport te maken had Misschien kunt u zich een idee vor men, wat er gebeurde toen Jan besloot te gaan trouwen en met zijn echtgenote boven ging wonen Over deze tijd zegt De heer van Eeken temidden van zijn produkten. hij ,,Ik snap nog steeds niet dat die tent toen niet naar beneden is geko men." Er kwamen nauwelijk nieuwe machines bij en toen zijn vrouw in ver wachting was van hun eerste baby, lag ze bij het verplichte middagdutje gewoon te trillen in haar bed. Hun tweede spruit is daar ook nog geboren, maar toen werd het toch al heel vlug duidelijk dat deze hele situatie on mogelijk begon te worden NAAR LEUSDEN Verhuizen was dus de boodschap en het werd Leusden Jan van Eeken vertrok met zijn gezin naar de Po pulierenlaan, maar bleef nog wel een paar jaar in de Radboudstraat wer ken De zolder was nog steeds fabriek Het werd echter zo druk dat er uitge keken moest worden naar een knecht. Op een zolder mag je die nu eenmaal niet hebben, dus werd er naar een an- Met 's morgens vroeg wordt dan niet een uur of acht bedoeld, maar ze waren om vijf uur al present Als je dan nog zeven kinderen te verzorgen hebt, is dat toch wel geweldig! Gelukkig begon alles weer wat beter te lopen en ze hoefden niet meer voor dag en dauw op te staan. Het was me vrouw Van Eeken, die erop aandrong weer een knecht te nemen. Hoewel haar wederhelft hier eigenlijk met veel zin in had, ging hij toch eens op onderzoek uit en vond heel toevallig een heel ge schikte persoon voor dit werk. MEUBELEN Uitbreiden blijft natuurlijk altijd het doel van de zelfstandige en men blijft ook aan de gang Natuurlijk moest bij de komst van de nieuwe knecht de om zet weer omhoog Deze hele biljart- buseniss heeft echter maar een beperkt afzetgebied. Weer was het zijn vrouw die hem op een idee bracht: „Eiken meubelen" Hij begon met het maken van rustie ke houten tafels en al vlug bleek dat dit een goede gok was geweest Gokken zit daar wel in het bloed. Dat bleek een tijdje later, toen een kennis om een bielzen tafel kwam De heer Van Eeken ging dus naar een zaak om wat bielzen te kopen. Laat daar nu toevallig een vracht wagen, vol met deze eiken balken, aan komen rijden Het eind van het liedje was, dat hij in plaats van met zo'n 6 a 7 bielzen met een hele vracht wagen vol van dat spul thuiskwam. Hout genoeg dus voor tafels en schou wen en met wat adverteren gingen ze ook grif van de hand.

Leusder Krant | 1974 | | pagina 5