wijk willen winkels in hun Alfred Benzon babyzalf tot van kauwgum Nieuwe ravon- conimandant voor Leusden/C. benoemd DEENS BEDRIJF GAAT VAN MAARSBERGEN NAAR LEUSDEN/CENTRUM Stormschade beperkt Nieuwe Info verschenen Een kleinigheidje yyyy*y**yyy*y*yyvyyyyyvyywyyyyy VERVOLG VAN DE VOORPAGINA EN TEN SLOTTE ■derdag 24 januari 1974 LEUSDER KRANT Langs de Asschatterweg heeft de werkgroep ook twee plaatsen in ge dachten, ook al zijn die aan de kleine kant: hier tussen Middenweg en Es doornhof, tussen twee woningen in. Hier ligt een stuk weiland met daarop, iets naar achteren, een schuur. Tenslotte het stuk grasveld op de hoek van de Esdoornhof - Asschatter weg (Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - Opperwacht meester IJ. van der Schaaf is benoemd tot commandant van het rayon Leus den/Centrum der rijkspolitie in de vacature van opper Eggens, die met pensioen ging, zo lezen wij in Info, het informatieblad van de gemeente. Opper van der Schaaf is - zolang hij nog niet in Leusden/Centrum woont- te bereiken via het groepsbureau der rijkspolitie in Leusden/Zuid, tel. 03490-12141. Als rayonbureau is kantoorruimte aan de Zwarteweg in gebruik genomen. Dit bureau bevindt zich vóór de bil jartzaal - Het rayonbureau is telefo nisch bereikbaar onder nummer 03496- 2885. Het alarmnummer van de rijks politie blijft 12141 (03490). Tussen deze chaletwoningen en enige oudere huizen aan de Asschatterweg zou eventueel nog ruimte kunnen wor- den gevonden. Op dit terrein staat een schuur. De samenstellers zijn van mening, dat dit terrein wel wat aan de kleine kant is Op de hoek met de Esdoornhof ligt ook nog een vrij klein terrein Als laatste plaats kan nog worden genoemd de Middenweg ten noorden van de Esdoornhof Hier is echter de gemeentewerf-kwekeri] ge pland. Waar de cornershop ook zal komen - het zal moeilijk zijn de juiste plaats in dit (eigenlijk te late) stadium te vinden. De raad zal hierover een nut tige gedachtenwisseling kunnen houden Dat er iets gedaan moet worden aan de winkelvoorzieningen in Leusden - met name voor de nieuwe wijken- behoeft echter geen betoog. LEUSDEN - Door de hevige storm, die ons land teisterde op donderdag 17 januari waaiden verschillende ver keerslichten op de Doornseweg om. Een boom viel over het fietspad op de Dodeweg. De schade bleef overigens gelukkig beperkt. gen genomen moeten worden.'' In het memorandum worden een aantal plaatsen als mogelijk plaats voor een cornershop aangewezen. De meest cen trale plaats is volgens de samenstellers langs de Asschatterweg ter hoogte van de kruising met de Hondsdraf Vandaar af, richting centrum, vindt men eerst links een terrein, waarop scholen ge bouwd worden Waarschijnlijk is daar geen ruimte over. Rechts ligt een rij wat oudere huizen Mochten er plannen bestaan deze huizen in de toekomst af te breken, dan zou met een versnelde afbraak een oplossing voor de winkel voorziening gevonden kunnen worden. In het plan Rozendaal is geen ruimte meer beschikbaar. Links van de Mid denweg - (als men richting De Wetering gaat) - staan nieuwe chaletwoningen Langs de Asschatterweg-hoek Honds draf zou - volgens de opstellers van het rapport - een cornershop kunnen worden gevestigd. De plaats, waar de cornershop zal moeten worden gevestigd, levert niet direkt een kant en klaar antwoord op De samenstellers: ,,In het algemeen kan gesteld worden, dat een centrale ligging een eerste vereiste is en dat de ligging ten opzichte van de bestaande voorzieningen (De Biezenkamp) zodanig moet zijn, dat geen overlapping plaats vindt. De feitelijke situatie is helaas zo, dat in dit stadium van stadsont wikkeling het vinden van een plaats waarschijnlijk erg moeilijk zal zijn. Het plan de Wetering is volgebouwd; in Alandsbeek is de grond (waarschijn lijk) geheel uitgegeven. Wil men nog een aanvaardbare oplossing vinden, dan zullen wellicht onaangename beslissin- Omdat voor een buurtcentrum vrij- vel zeker geen ruimte zal zijn binnen lit gebied, dringen de opstellers van iet memorandum er bij de raad op lan, een zogenaamde cornershop te ilaatsen. De vestiging van een corner- >hop, met een breed assortiment mag »en als een voor deze woongebieden ibsoluut minimale voorziening worden estelijeschouwd. Alleen een winkelwagen is ,r tekeer onvoldoende. De totale winkel- vloeroppervlakte van een cornershop - ral minimaal 600 m2 moeten bedragen. Veemt men daarbij nog de ruimte voor >pslag, kantoor en parkeergelegenheid, lan heeft men een terrein van circa 1000 m2 nodig. „Gezien het boven- staande rijst wel de vraag", aldus le samenstellers, „welke normen er Jf loor de thechnische deskundigen van I le gemeente ten aanzien van winkel- 1J -oorzieningen werden aangehouden GEEN RUIMTE? Men is in het werkgelegenheids- gebied Pnncenhof gestart met de bouw van een kantoorgebouw voor de Deense firma Benzon. Foto Leusder Krant MAARSBERGEN/LEUSDEN - Op het fraaie huis Anderstein te Maarsber- ;en resideert sinds enkele jaren, naast 2BC (Coordinated Building Communi- :atoir, een tweede vestiging van Deense )rlgine, te weten „Alfred Benzon B.V.". Een verkoop-onderneming, die stoelt >p een reeds ruim 125 jaar bestaande 'abriek van geneesmiddelen. Ter ge- egenheid van dit 125 jarig bestaan liet iet Deense bedrijf een goed verzorgde ^^locumentaire het licht zien, waardoor >nze aandacht werd getrokken, temeer _>mdat het bedrijf binnen afzienbare tijd jMaar Leusden gaat verhuizen Na een telefonische afspraak met de directeur 'an de vestiging te Maarsbergen, de teer G. M Clement, konden we over ■""Ie B.V. en haar achtergronden wat neer aan de weet komen. De grondvester van het bedrijf en •ijn nakomelingen tot heden, hebben in e loop van de voorbije 125 jaren be- vezen dat ze niet slechts producenten ijn van zo langzamerhand in de ge- ele wereld bekend geworden genees middelen, maar wetenschapsmen en van formaat, sportslieden, kunst- enners en levenskunstenaars. Sinds 952 bestaat het Alfred Benzon onds gesticht door de heer Benzon L Sc in herinnering aan Alfred Ni- olai Benzon, de stichter van ..Alfred lenzoii. Farmaceutische artikelen" let fonds is een onafhankelijke stich- mg met het doel wetenschappelijke ctiviteiten te bevorderen op het ter- m e'n van Pharmacie en medische we gschappen, welke bij voortduring de rote belangstelling van de stichter le- endig zal houden, terwijl het mede eS d°el van de stichting is de dieren- uin in Kopenhagen te blijven steunen, leze dierentuin heeft altijd de grote elangstelling van dr Benzon gehad. Sedert 1952 is een groot aantal prij- en, research toelagen en reistoela- en ter beschikking gekomen van jonge ■Deense medici en apothekers Veel Belangrijke conferenties zijn sinds- ïen gehouden en belangrijke standaard werken zijn uitgegeven naar aanlei ding van gehouden symposia. Inmiddels is de oorspronkelijke doel stelling aanzienlijk uitgebreid, waar door niet alleen medisch en phar- maceutisch wetenschappelijk werk werd gesteund en gestimuleerd, maar ook het werk op veel uitgebreider terrein, dat veelal de basis vormt voor dat van de medicus en pharmaceut Tegen deze achtergrond kan en mag de totale ontwikkeling van het grote bedrijf worden gezien. In Nederland vindt men slechts een deel van het enorme assortiment van fabrikanten Hier zet een goed opgezette verkoop organisatie zich met élan in om Na- tusan baby-verzorgingsproducten via de daarvoor geëigende verkooppun ten aan „de man" te brengen. Die verkoop-organisatie is - niet ten onrechte - de trots van de Neder landse vestiging Men probeert met een deskundige staf een goed getrainde kring van medewerkers te verkrij gen. Die medewerkers moeten niet alleen goede verkopers zijn, maar bo vendien zich goede gesprekspartners tonen voor degenen, die zij bezoeken. Middels een systeem van junioren, waarmee een junior verkoopteam is bemand, voorziet men in de eventuele vacatures in het landelijke net van ver tegenwoordigers. Dat geheel staat on der de supervisie van de landelijk ver koopleider buitendienst Zeer deskun dige medische voorlichting wordt ge geven door een drietal, daarvoor vol ledig opgeleide functionarissen En alles draait administratief om Maarsbergen, en straks Leusden, waar de directeur, de heer Clement zich geruggesteund weet door een admini stratie-bezetting van vijf dames en heren. Als fabrikant van te goeder naam en faarn bekend staande geneesmid delen, zag Benzon in Kopenhagen een goede markt voorbaby-verzorgingspro- ducten Het begon uit de medicinale zalven met de ontwikkeling van Natusan babyzalf, zowel in potjes als in tuben Het nieuwe kantoorgeoouw van Ben zon, zoals dat binnen afzienbare tijd in Leusden zal worden gebouwd. verkrijgbaar. De goede ervaringen daarmee, deed uitzien naar andere producten en zo volgden van hetzelfde merk de babypoeder-in-bus of refillzakje, een prettige lotion, een babyzeep, die als goed voor het ge hele gezin wordt aanbevolen (en echt niet alleen door de verkopers) een voorzichtige baby shampoo en het Na- tusan-bad voor extra huidverzorging. Met deze producten is in enkele ja ren tijds een niet onaanzienlijk deel van de Nederlandse markt „belegd". Een ander en geheel eigen pro duct, dat stormenderhand de markt verovert is de suikervrije kauwgum. Ben-bits welke in een vijftal smaken wordt vervaardigd Ben-bits is ontstaan via het contact van de ..Benzonfonds" met „de tand heelkunde" in Denemarken. Eendiep- gaand onderzoek naar een snoepje, dat niet slecht is voor het gebit, maar dat juist een geneeskundig product zou zijn waaraan de tandarts iets zou kunnen hebben, werd gestimuleerd en financieel gesteund. Gebruik maken van een niet te be strijden slechte eigenschap van de meeste kinderen, snoeplust en deze hoedanigheid om te buigen naar een gezonde activiteit, dat vormde het uit gangspunt. Men kwam daarbij weer tot kauw gum, dat in zijn oorspronkelijk be kende vorm bestaat uit gum met een manteltje van suiker met een bepaalde smaak Die suiker, als de bekende boosdoener bij tandbederf te vervan gen door een niet schadelijke, of zelfs gezonde andere stof, die als zodanig ook verantwoord aan te brengen zou zijn, dat was het spoor, waarop de research werd gezet. En het lukte' Men verving de suiker door Sorbi tol, eveneens een natuurlijk product van plantaardige herkomst. Het onge mak. dat deze stof zich niet zo ge makkelijk laat verwerken als suiker, beschouwde men als een extra uitda ging. De universitaire wereld der tand heelkunde toonde zich aanvankelijk ge reserveerd enthousiast De hooglera ren die de preventieve tandheelkunde doceren verdiepten zich in de weten schappelijke publicaties over deze ma terie en wilden uiteindelijk gunstige adviezen geven voor het gebruik van Ben-bits als een niet schadelijke snoep goed, op voorwaarde, dat men zou blij ven onderzoeken of wat beweerd werd, werkelijk waar was. Men is inmiddels op deze weg al veel verder gekomen, want niet alleen is de onschadelijkheid vastgesteld, maar bovendien blijkt uit een recent wetenschappelijk onderzoek aan de uni versiteit van Zurich, dat het gebruik van Ben-bits kauwgum gezond is voor tanden en kiezen en voor de gehele mondhygiëne Uit vergelijkende onderzoekingen van Ben-bits in vergelijking met andere kauwgumsoorten blijkt duidelijk het grote verschil tussen deze soorten snoeperij. Ben-bits gaat in dit onder zoek geheel met de eer strijken De groeiende verkoop-organisatie „barst" uit zijn huidige behuizing, zo dat binnen afzienbare tijd een reeds in aanbouw zijnd nieuw gebouwencom plex te Leusden kan worden betrok ken. Tot die tijd vormt Anderstein te Maarsbergen het hart van Alfred Ben zon B.V. Van daaruit wordt het ne- derlandse verkoop-potentieel van Ben bits kauwgums en van Natusan baby- huidverzorgings-produkten dagelijks vergroot. (Van de redaktie) LEUSDEN - Vorige week verscheen de nieuwe INFO, het informatieblad van de gemeente Leusden. (eerste jaar gang nummer 4). Naast een nieuw- jaarstoespraak(je) van burgemeester mr. A. H van der Post, staan in dit (december-) nummer verschillende al gemene artikelen, zoals over de stu- diebijdragen, de verkiezingen, het wel of niet bevorderen van de recreatie, milieuvervuiling, individuele huursub sidie en enkele varia-stukjes Van ge meentelijke zijde is iets te lezen over Leusden en zijn plantsoenen, de raad van Europese gemeenten (waar de ge meente Leusden lid .-) en een pagina allerlei uit de gemeente. h^yyvwyyvwyyyyywyyyyyyvyyyyvyyN Deze week werd ik geconfronteerd met een ietwat wanhopig en verbijsterd manspersoon. Hij kwam het kantoor binnen met een smekende blik van: „Ik hoop dat u me helpen kunt." Ik kon het helaas niet. De man bleek pas in Leusden te zijn komen wonen. „Fijn huis meneer, prachtige omgeving, dat wel." Toch bleek meneer niet helemaal voldaan met zijn prachtige huis en omgeving. „Ik heb het hele dorp afgezocht," zei hij, „en heb het niet kunnen vinden. Ik ben werkelijk verbijsterd." ,,U kon een bepaalde straat niet vinden?" suggereerde ik, wetend hoe moeilijk het voor vreemdelingen is om in Leusden de juiste weg te vinden, ondanks de prachtige plattegrond die door de gemeente Leusden is uitgegeven. „Nou nee," zei hij en ging zitten, „dat is het probleem niet. Ik heb iets anders nodig. Ik ben op zoek naar een winkel, waar ik een zak agenda kan kopen. Door al die verhuizings-ellende ben ik dat glad vergeten en ik heb er op korte termijn eentje nodig Dat leek me niet zo moeilijk toe, dacht ik. Maar daar ben ik nou wel achter gekomen. Weet u, dat er in heel Leusden geen boekhandel is?" Ik weet dat, want toen ik hier voor het eerst neerstreek en voor de verjaardag van mijn vrouw een aardig boek wilde kopen, bleek ook dat op een groot fiasco uit te lopen. Ik bevestigde dan ook zijn angstige vermoeden „En u kunt me ook niet helpen?" Ook dat bevestigde ik met een negatief hoofdschudden. „Helaas." De man stond op. „Dan moet ik voor zo'n kleinigheid als een zakagenda naar Achterveld of Amersfoort. Dat wordt dan een prijzige agenda en de prijzen blijven toch al steeds stijgen Hij gaf me een hand, als zocht hij steun in z'n minimale ellende. „Nou, dan ga ik maar weer Ik wenste hem een succesvolle tocht naar Achterveld toe, want ook al is daar een boekhandel, de agenda's zijn tegen deze tijd vrijwel overal uitverkocht en ik voorzag dan ook een vergeefse reis - met de nodige benzine-verspilling - naar Achterveld. Twee dagen later kwam ik de man - stom toevallig - tegen op straat. Hij had zijn zakagenda nog niet. „Maar dat is maar een kleinigheidje," zei hij met een berustende klank in z'n stem. ,,Ik was vandaag van plan een nieuw pak te kopen. Ik had er een uurtje voor uitgetrokken, maar Ik wist wat er komen zou. Het leven in Leusden is soms verdraaid moeilijk. Maar de huizen zijn er prachtig en de omgeving is gewoon het einde KOPSPIJKER.

Leusder Krant | 1974 | | pagina 7