ontwaakt China, een reus leiden BONDSSPAARBANK KREEG EEN NIEUWE BEHUIZING Raiffeisen- Boerenleenbank Achterveld Schildersbedrij f intern verbouwd SNELLE RIJDERS BEKEURD gaat eigen leven WAALF Overdekt zwembad nadert voltooiing: april gereed CML heeft eigen vignet Uitslag vierde Rode kruis- UNHAPPY LANDING Mishandeling bracht paniek VANDALISME Lichte schade Bromfiets gestolen Tijdelijk parkeerverbod Asschatlerweg Bijeenkomst Genealogische Vereniging BOEIENDE LEZING VOOR NGVB OVER DE INTERNATIONALE POLITIEK: DONDERDAG 24 JANUARI 1974 LEUSDER KRANT 9 Er zou - naar aanleiding van een desbetreffende vraag gesteld tijdens de vorige vergadering - geinformeerd worden bij de Centrale Bank of het mogelijk was de in de statuten voor gestelde wettelijke aansprakelijkheden gestelde wettelijke aansprakelijkheid der leden te veranderen in gewijzigde aansprakelijkheid. Deze vraag is door het bestuur doorgespeeld aan de cen trale bank en uit het antwoord bleek, dat dit niet mogelijk is, maar dat de centrale bank wel een structuur- commissie heeft ingesteld Deze com missie zal ook dit punt nader bekijken. De voorzitter kon meedelen, dat de financiering van de afdeling Handel door het bestuur en de centrale bank tot beider voldoening is geregeld Na het beantwoorden van nog een aantal vragen, werden de voorstellen in stemming gebracht en na het tellen van de stemmen bleek, dat met 96 stemmen voor en 3 stemmen tegen de scheiding van landbouwvereniging en bank een feit was geworden. Vervolgens hield de heer v. d. Neut een interessante lezing met dia's over het ontstaan, verzorging en huisvesting van het jonge leven op de boerderij, met name kalveren en biggen. Na rondvraag werd de vergadering gesloten om meteen weer officieel te worden heropend om over te gaan tot de oprichting van een afzonderlijke Rabo-bank (Raiffeisen/Boerenleenbank Achterveld W.A.). Aan deze ver eniging wordt per 1 juli 1974 de exploitatie van de bankafdeling over gedragen, terwijl gelijktijdig de activa en passiva van de bankafdeling volgens de balans 1 per 1 juli 1974 aan deze- nieuwe rechtspersoon zullen worden- overgedragen. Voor het tekenen voor het lidmaat schap van deze nieuwe vereniging zal binnenkort aan de loketten van de bank gelegenheid worden gegeven Var de afdeling Handel (de Coöpe ratieve Landbouwvereniging Achter veld W A.) blijft, iedereen lid zolang hij dit lidmaatschap zelf niet opzegt. Voorzitter Zandbergen hoopte opeen voorspoedige toekomst en een goede groei van de nieuwe vereniging en sprak de wens uit, dat de beleidsvoering bij de nieuwe bank zodanig zal zijn, dat het de bank voor iedereen in het dorp wordt. De voorzitter van de raad van Toe zicht sloot zich hier graag bij aan en noemde dit een historisch moment Hij memoreerde de van moed en durf getuigende pioniersgeest van de oprich ters, die 73 jaar geleden de basis legden voor de huidige landbouwvereni ging en bank Hij besloot met de uit spraak. .Al wordt de toekomst nog zo hevig en fel, als we allen samenwerken komen we er wel" Ook directeur Van Zandbrink felici teerde de leden met de oprichting van de nieuwe vereniging en zei, dat hij en zijn medewerkers bereid zijn om in samenwerking met het bestuur en leden gestalte te geven aan het doel van de nieuwe vereniging het behartigen van de belangen der leden in de ruimste zin van het woord. LEUSDEN - Zondag 20 januari assi steerde de Leusdense politie bij het bevrijden van een parachutist, die ver keerd neerkwam op de Leusderheide Het betrof hier een jongeman uit Pa- pendrecht, lid van de Mobiele Colonne. Met behulp van de politie kwam de gestramde parachutist weer op zijn pootjes terecht. (Van de redaktie) ACHTERVELD - In Achterveld staat de middenstand ook beslist niet stil. Het schildersbedrijf C. Blom aan de Hessenweg 230 heeft kortgeleden haar interne verbouwing voltooid. Het win kelgedeelte is aanzienlijk ruimer en overzichtelijker geworden, waardoor het voor de consument prettiger kopen zal zijn. Onder meer de behang- afdeling is uitgebreid, zodat op een gemakkelijke wijze het behang van uw keuze kan worden uitgezocht. Op de foto een overzicht van de winkel. Foto Leusder Krant (Van de redaktie) LEUSDEN - Het comité milieuzorg Leusden heeft sinds kort een eigen herkenningsteken. Dit - in eigen kring ontworpen - vignet zal vanaf vandaag alle artikelen van het CML en haar werkgroepen in de pers - dus ook in onze krant - begeleiden. Op de teke ning het nieuwe vignet van het CML. Studente vluchtte huis binnen LEUSDEN-ZUID - Vrijdag 18 janu ari deed een inwoonster van de Kwint laan te Leusden-Zuid er aangifte van, dat een studente bij haar was binnen gevlucht, omdat zij door een musicus zou zijn mishandeld. Het bleken beide bewoners te zijn van een huis, waar men in commune-verband tezamen leefde Aan de Koningin Emmalaan, waar zowel de studente als de mu sicus woonde, brak ruzie uit tussen de Engelse studente C. J. en de mu sicus B. M E-, eveneens Engelsman De musicus werd kwaad en sloeg en schopte het meisje, dat in paniek ergens op de Kwintlaan naar binnen vluchtte. Er is proces-verbaal opgemaakt door de politie. EEN ADVERTENTIE IN ONZE KRANT BEREIKT EEN GROTE LEZERSKRING PROBEER HET EENS! (Van de redaktie) ACHTERVELD - Per 1 juli 1974 zullen de Coöperatieve Raiffeisenbank ew de Coöperatieve landbouwvereniging Achterveld een afzonderlijk leven gaan leiden als twee aparte verenigingen. Dit werd vorige week woensdag besloten tijdens een bijeenkomst van de leden in Ons Gebouw te Achterveld. IiU tegenstelling tot de vergadering van 19 december 1973, toen er niet vol doende leden aanwezig waren om tot deze beslissing te komen, was dit nu we) het geval Er waren 39 leden met een stemrecht van 99 stemmen aan- ig- uitvoering der plannen te voorkomen Directeur van Zandbrink gaf hierna een totaal-overzicht van de landbouw vereniging en de bank, ten aanzien van de marktsituatie der veevoeders en de geld- en kapitaalmarkt. Het voorstel om het bestuur te mach tigen om een afzonderlijke Raiffeisen/ Boerenleenbank op te richten aan wie per 1 juli 1974 de exploitatie van de bankafdeling zal worden overgedragen met inbegrip van de Stichting Spaarbank, werd ter diskussie gesteld Hoewel op de vorige vergadering hier over uitvoerig van gedachten was ge wisseld, werd ook nu weer gebruik ge maakt van de gelegenheid. De vergadering van vorige week was Hoeld om één en ander af te ronden ia de vergadering van december, maar röprzitter H. E. Zandbergen wilde, nien nodig opnieuw gelegenheid geven diskussie over het onderwerp Hij wBpte, dat er na de besluitvorming H voldoende tijd over zou zijn om beluisteren naar een dia-lezing van ïtBveevoedervoorlichter, de heer v d. •leut De heren P H. Bokkers en Jac. JjSoesbergen werden aangewezen de tulen voorlopig vast te stellen, van i vergadering, om vertraging in de LEUSDEN/ZUID - Weer werd op jjfensdag 16 januari een ruit vernield lij- de familie T aan de Leusbroeker- treg De ruiten van het woonhuis van '««amilie T. worden regelmatig onder Sr genomen door schooljeugd uit JcÈerpenzeel. De politie vraagt de jeugd dringend dit vandalisme achter wege te willen laten (Van de redaktie) LEUSDEN - De Philips kleu rentelevisie, de hoofdprijs van puzzel nr. 4 in onze reeks Rode Kruispuzzels, is gewonnen door G. Bien-Tol te Volendam. Ook in Leusden is een prijs gevallen Mevr. J. H. E. Vos-de Groot, Galicie 17 te Leusden/Centrum ontving voor haar vierde oplos sing 1 set mini Lorries ter waar de van f 16.50 De oogst van prij zen was wat Leusden betreft dit keer niet zo groot, maar wellicht, dat de volgende keer de Leusde- naren beter bedeeld zullen wor den. U weet het: hoe méér deel nemers uit een bepaalde plaats meedoen, hoe méér prijzen er vallen. Volgende week volgt de zesde puzzel, weer met fantas tische prijzen. Doe dan wéér mee en als u voordien nog niet uw kans hebt gewaagd: doe het dan nu. De prijzen zijn echt niet te versmaden. U mag ook met méér oplossingen meedingen naar de wekelijkse hoofdprijs, een Philips kleuren-TV. Als u meedoet helpt u tal van chronische zieken en invaliden aan een onvergetelijke vakantie, die ze anders zouden moeten missen. Wij als Leusder Krant willen daar graag aan mee werken door steeds ruimte voor deze puzzels beschikbaar te stel len. Als u óók meewerkt, is hun vakantie gegarandeerd' Kijk uit naar de puzzel van de volgende week! redaktie draven Hier schuilt een groot gevaar De Russische speler kent hij door en door, wat zijn zwakke punten maar ook wat zijn sterke punten betreft. Amerika weet precies hoever hij kan gaan en heeft ook de mogelijkheid de tegen partij ,,pat" te zetten (Cuba crisis). Op het ogenblik beleven de verhou dingen een nieuwe fase. De ver zoeningspolitiek van het Oosten: is dit echt zo of is het maar een schijn- verzoening? De heer Van de Veer meent dat j het laatste het geval is. Door de ge- spannen houding met China is het niet verstandig op twee fronten ruzie te maken. De hele verzoeningspolitiek be tekent dus volgens de spreker een rug dekking en is in feite een keiharde realistische communistische politiek. China is aan de andere kant bezig met een verzoening met Amerika om precies dezelfde redenen Het woord verzoening komt in de communistische woordenboeken niet voor. 8 Als men over de fase in de toekomst y gaan spreken, wordt het erg moeilijk, i Komt er oorlog ol niet? Als de oorlog nog wat jaren uitblijft en de ontwik- keling in China doorgaat, zal Rusland de Chinezen niet tegen kunnen houden. De enige manier is een kosmische j oorlog, met alle afschuwelijke wapens die er al zijn en nog ontwikkeld zullen worden De samenwerking van Rusland en Amerika op ruimtegebied duidt al op een samenwerking tegen de gemeen- schappelijke vijand. China! De militaire gegevens worden uit- gewisseld en de schaakspelers zijn van mening dat een overwinning alleen via de kosmos kan geschieden, op de grond is dat vrijwel onmogeliik 4 Als slot van deze boeiende lezing merkt de heer Van de Veer op, dat we hier wel spreken over aardse spe lers, maar dat we de kosmische lei- 1 der niet moeten vergeten. Als Hij dat nodig acht zal hij ingrijpen en dat zal waarschijnlijk heel anders zijn dan r de aardse spelers nu denken Na de pauze was er gelegenheid tot vragen stellen waar dankbaar gebruik van werd gemaakt. het winkelcentrum de Biezenkamp, waar de geldzaken nu ingeklemd zit ten tussen de schoenen van Ad Wis man en de Doe-het-zelf artikelen van Huurdeman Hieruit blijkt wel, hoe groot de behoefte aan winkel- en kantoorruimte in Leusden is. Het winkelcentrum De Biezenkamp is tot de laatste vierkante meter verdeeld. Foto Leusder Krant LEUSDEN-CENTRUM - ln winkel centrum ,.De Bieshaar" vond dinsdag 15 januari om kwart voor ell 's mor gens een aanrijding plaats. Mevrouw Y. L. W stond met haar Renault geparkeerd in het winkelcentrum, en mevrouw AEG reed met haar Audi achteruit Met de trekhaak van haar auto bracht zij bij deze manoeuvre lichte schade aan de voorzijde van de Renault aan. LEUSDEN-CENTRUM - De heer B. T. H uit Amersfoort deed op dinsdag 15 januari aangifte bij de politie te Leusden van de diefstal van zijn brom fiets. Hij had zijn brommer geparkeerd bij de sportzaal aan de Lijsterbeslaan, en toen hij terugkwam was zijn karre tje verdwenen. LEUSDEN-CENTRUM - Met ingang van dinsdag 15 januari vaardigden B. en W. van de gemeente Leusden eentijde- lijkparkeervebod uit op de Asschatter- weg bij het plan de Wetering in verband met de auto's, die daar door de aldaar werkende arbeiders werden gepar keerd. LEUSDEN/CENTRUM - De Neder landse Vrouwenbond hield maandag avond haar ledenbijeenkomst. Na de opening van de presidente, mevrouw Pothoven, en na de schriftlezing en het voorlezen van de notulen van de vorige vergadering, was het woord aan de heer Van de Veer. Was de lezing op donderdag over Rusland (N.P.B.) vooral cultureel, de heer Van de Veer behandelde de politieke aspecten van China en deed dit met heel goede, begrijpelijke vergelijkingen, waardoor ook niet politiek geinteresserden een duidelijk beeld van het wereldgebeuren konden krijgen. De heer Van de. Veer begon "-.ijn lezing met de opmerking, dat het wel erg moeilijk is zo n onderwerp in drie kwartier te behandelen, maar dat hij zijn uiterste best zou doen. Op deze avond was dus eigenlijk het onderwerp niet China, en hoe de dingen daar lopen, maar de verhouding van dit land tot de andere belangrijke naties, Rusland en Amerika China, een reus ontwaakt! Hoe komt men nu tot zo'n titel? Wel, hiervoor moeten we terug naar de grote veld heer Napoleon. Deze maakte eens de opmerking China is een slapende reus, maar wee de wereld als die eens ontwaakt". Dit ontwaken is nu gebeurd, en wel vooral door de atoombommen Men kan stellen dat China zich in 1963 de po litieke volwassenheid ingeschoten heeft. De heer Van de Veer wijst er wel even op dat met de uitdrukking Chi nezen en Russen enkel de leiders be doeld worden Het volk kan men n.l niet aansprakelijk stellen voor de dingen die daar gebeuren, omdat ze hun eigen leiders met kunnen kiezen An ders ligt het natuurlijk in de V.S waar het volk door de verkiezingen mede verantwoordelijk kan worden ge steld. De spreker vergelijkt de hele wereld politiek met een groot wereld- schaaktoernooi. Dit schaakspel is altijd al aan de gang geweest, maar het was nog nooit zo groot als op hetoegenblik De hele wereld staat nu ook heel feite lijk op het spel. De spelers in dit geweldige toernooi zijn de leiders van de Sowjet Unie en de Verenigde Staten Alle andere landen fungeren als schaakstukken Natuurlijk hebben deze schaakspe lers niet altijd op de ..stoel' gezeten. Eens waren dat Engeland en Frankrijk, daarvoor Spanje en Portugal en zeil ons kikkerlandje heeft eens naar deze stoel mogen kijken en heeft er zelfs half opgezeten. Dat Amerika en Rusland er heus met altijd zullen blijven zitten, bleek in de tijd van Kennedy Ineens sprong er een schaakstuk van het bord en keek boos naar de spelers Dit schaakstuk, China, was mej meer van plan zich te laten verzetten. Met deze hele situatie weten zowel de spelers, de schaakstukken die in het gareel blijven en ook het dwarse China niet goed raad. Niemand weet waar ze thuishoren, nu zowel het bord als de stoel niet meer toepasselijk is Men kan deze plaats vergelijken met een politieke autobaan en China voegt zich nu langzaam in in het politieke verkeer. Hoe langer hoe meer rekening wordt er met dit land gehouden De heer Van de Veer stelt dat Rus land en China tot doel hebben de hele wereld aan hun communistische zen dingsopdracht te onderwerpen. Ze denken iedereen hier gelukkig mee te maken. Het grote probleem is echter, dat beide landen andere ideeen over het communisme hebben Eigenlijk zijn zij bezig met een gigantische nek aan nek race met als inzet het wereld communisme Er woedt nu een strijd met Rusland om de spelersstoel Troepen pakken zich samen langs de grens en de span ning neemt toe Amerika speelt al jarenlang tegen de Sowjets, maar ziet nu ineens de Chineze kandidaat op- Van de redaktie) AMERSFOORT/LEUSDEN - De Ge- lealogische Vereniging afdeling Amers- bort en omstreken komt op vrijdag J5 januari bijeen in café-restaurant K)e Oude Tram te Amersfoort. De Jeïfeniging heeft haar bestuurslid, de ^eer J de Ronde, bereid gevonden een ezing te houden over ,,Doop-, trouw en begraafboeken". De bijeenkomst be- jint om acht uur. Ook belangstellenden lijn van harte welkom. De toegang is Iratis. STOUTENBURG - Donderdag 17 ja- -luari hield de Leusdense politie een snelheidscontrole te Stoutenburg. Twaalf automobilisten reden te hard, »n gingen op de bon. De politie no- ;eerde snelheden van 63 tot 95 kilo- neter per uur, waar 50 is toegestaan. (Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - De Bonds spaarbank, die tot voor kort was ge vestigd in een tijdelijk naast de kleu terscholen geplaatste salonwagen aan de Asschatterweg, is nu verhuisd naar Van de redaktie) gemeester Buiningpark nadert haar medio april officieel in gebruik kan voltooiing. Momenteel is men bezig worden genomen. Op de foto: het vrij- LEUSDEN - Het overdekte zwem- niet de interne afwerking en het ziet we' voltooide bad. aan de Bavoortseweg op het bur- er naar uit, dat het gebouw volgens plan ^Foto Leusder Krant)

Leusder Krant | 1974 | | pagina 9