Enthousiaste hobby-isten op zoek naar de fundamenten van huize Zwanenburg 0 IN LEUSDENS UITBREIDINGSGROND Ingezonden: Tssssj.... takkk Het GPV en de Groene Zoom OP VERZOEK VAN GEMEENTEBESTUUR DOOR ARCHEOLOGISCHE WERKGEMEENSCHAP NEDERLAND, AFD. VALLEI EEMLAND EN TEN SLOTTE. Met een boorstok probeert de heer A J. van Kooy (rechts) vast te stellen, of er zich iets onder de graszoden bevindt Naast de opgegraven bakste nen vloer, die in betere tijden bedekt is geweest met rode en grijze pla vuizen, is - aanzienlijk dieper - ook iets geconstateerd Wat het is, zal na het opgraven duidelijker worden. (buiten de verantwoordelijkheid van de redaktie) Aan: e Raad der Gemeente Leusden, /a Het College van B. W., emeentehuis, EUSDEN. i afschrift: alle raadsleden. eusden-Centrum, 28 januari 1974. daE Edelachtbare heren, er" Met verbazing namen we kennis van van het agenda voor uw verga- vaD 31 januari a.s. en de daar- behorende memorie van toelich- ]a;nS» waarin u wordt voorgesteld een rediet ter beschikking te stellen ter realisering van de Groene Zoom We willen u langs deze weg op de volgende punten attenderen: - blijkens persbericht no. 17 d.d. 12 december j.l. is het ontwerp tweede fase ingetrokken, - gelijkertijd werd door het College van B. en W. aan het Comité Mi lieuzorg Leusden gevraagd mede te werken aan het opstellen van nieuwe plannen; - op 9 januari j.l. biedt het college van B en W. aan het C.M.L. een gedachtenschets aan met een noti- Eventjes de plattegrond bekijken om de juiste plaats te kunnen vinden •d 4- ieai. Vai(Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - Sinds enige weken is de Archeologische Werk- gemeenschap voor Nederland, afdeling Vallei en Eemland in samenwerking met ^\de Oudheidkundige Vereniging Flehite bezig met een oudheidkundig onderzoek in de bodem van Leusden/Centrum. Op een terrein, dat tot de tweede fase van HLeusdens uitbreidingsplannen behoort, zijn zo'n tien enthousiaste hobbyisten ggjelke zaterdag bezig met hun opgravingen, op zoek naar de fundamenten van het KWhuis Zwanenburg, een oud buitenhuis uit het begin van de zestiende eeuw, dat ■omstreeks de periode tussen 1850 en 1880 is gesloopt. Aan de hand van oude ■kadasterkaarten en archiefstukken heeft men ongeveer de plaats van het buitenhuis ■kunnen vaststellen en dat dit vrijwel exact is gebeurd, bewijzen wel de eerste ijlresultaten van de opgravingen, die onder leiding van de heer F. Riem uit ■Hoevelaken plaats vinden op het betreffende terrein aan de Hamersveldseweg pachter de deels afgebrande boerderij van de familie Van Herwaarden. Er is niet alleen een bakstenen vloer deels blootgelegd, maar ook zijn er verschillende fragmenten van oud glas en wandtegels uit de lagen boven gekomen. De opgra vingen staan onder supervisie van drs. W. J. van Tent van het R.O.B. (het j Rijksinstituut voor Oudheidkundig Bodemonderzoek) te Utrecht. .ebrtSJ Op de afdeling Stadsplanning van de gemeente Leusden was men tot de ontdekking gekomen, ook aan de hand 1 :van oude kadasterkaarten, en een lucht foto, dat de oorspronkelijke plaats n?' van het huis Zwanenburg nog duidelijk 5edczichtbaar was. Naspeuringen hebben echter vrijwel niets opgeleverd Het had slechts één tekening van tiet huis, ongedateerd. Aan de hand van die tekening kon men op het be staande weiland achter de boerderij van de familie van Herwaarden de plaats vast stellen, waar het huis naar alle waarschijnlijkheid heeft gestaan. De tot nu toe gedane vondsten wijzen er in ieder geval op, dat men op de goede weg is. De opgravingen worden verricht op verzoek van het gemeentebestuur van Leusden. dat graag wil weten, wat hier precies heeft gestaan en of er nog waardevolle zaken in de grond zijn. De gemeente wil voorkomen, dat dergelijke oudheidkundig waardevolle dingen bij het bouwrijpmaken van het De heer F. Riem bezig met het ver wijderen van de laatste zandresten van de bakstenen vloer gebied voor de tweede fase verloren gaan. Mochten de resultaten gunstig zijn, dan is de mogelijkheid niet uit gesloten, dat de fragmenten van oud heidkundige waarde voor het nage slacht worden bewaard, bijvoorbeeld in een groenstrook Uiteraard vergt het onderzoek erg veel tijd aan ar chiefonderzoek en graafwerk Zodra alles is uitgegraven, worden de vond sten gecatalogiseerd, er worden re- konstruktie-tekeningen gemaakt en in werkbijeenkomsten wordt het totale projekt besproken De leden van de Archeologische Werkgemeenschap voor Nederland, af deling Vallei en Eemland zijn allemaal mensen, die veel belangstelling hebben voor dit interessante en boeiende werk en als hobby in de historie zijn ge doken. De meesten van hen komen uit Amersfoort en omgeving, maar ook Leusden is vertegenwoordigd en wel door de heer A. J. van Kooy, die zelf ook al heel wat geschiedkundig speur werk heeft verricht op het gebied van Leusden's rijke verleden. FOTO' S LEUSDER KRANT Een rekonstruktie-plattegrond van villa Zwanenburg Vanaf de Hamers veldseweg liep een brede oprijlaan naar de villa, die zelf op een eiland stond Het gebied van de villa was omgeven door een brede sloot. Een deel van die sloot bestaat nu nog steeds. Het andere deel is nu deel van het omliggende weiland geworden. De amateur-archeologen zijn van plan om ook dat deel van de sloot weer op te gaan graven, omdat men vermoedt, dat de sloot is dichtgegooid met puin van het afgebroken buitenhuis. Langs de oprijlaan heeft een koetshuis ge staan Ook die plaats wil men loka- De enige tekening, die bekend is bij het R O.B., van huize Zwanenburg öij vergenjKing mei ae uuue Kauasier- kaart ziet men duidelijk de overeen komsten. Kadasterkaart met binnen de cirkel het gebied van huize Zwanenburg. Hamersveldseweg tie, waarvan B. en W. schrijven: Notitie en gedachtenschets kunnen de basis vormen voor een bezinning op de uitbreiding van Leusden-c., en een aanzet zijn van waaruit het definitieve plan zal kunnen ontstaan". - dat definitieve plan zal het gehele complex van problemen moeten om vatten rondom het wonen en werken, het is evident dat de wegenplanning hiervan een uitermate belangrijk on derdeel vormt; - zoals ook uit de populaire versie van de „tweede fase" blijkt vormt de Groene Zoom een belangrijk on derdeel van de planning der wegen in en om Leusden; - het is o.i. dan ook zeer terecht dat het aangehaalde persbericht uit gaat van een nieuwe wegenplanning, hetgeen moge blijken uit de volgen de citaten: blz. 2: „de gewijzigde opstelling van de tweede fase heeft tot ge volg dat ook de wegenstruc tuur zal worden herzien". blz. 3: „het is daarbij uiteraard ook noodzakelijk, dat de wegen structuur binnen het uitbrei dingsplan opnieuw wordt be zien aan de hand van de ge wijzigde plannen". - ook in de door het college van B. en W. aangeboden notitie aan het C.M.L. attendeert het college op het belang van het te ontwerpen wegenplan: „De uitbouw van het wegennet be hoort zodanig te geschieden dat een zo veilig mogelijke verkeerssituatie wordt verkregen (tracering van de wegen, scheiding van ae verkeers- soorten, beveiligde kruispunten etcV „De wegenstructuur zal zodanig moeten zijn dat zo min mogelijk overlast van het verkeer in de on middellijke omgeving wordt on dervonden, terwijl anderzijds de barrièrewerking van de wegen zo veel mogelijk zal moeten worden voorkomen", (blz. 3 van de notitie). Het bovenstaande resumerend in een enkele conclusie: 1. De door uw Raad teruggenomen plan „tweede fase" ligt volledig open ter discussie, ook wat be treft de planning der wegen. 2. Deze discussie zal in eerste in stantie plaats vinden binnen het C.M.L. waarbij ook de burgerij haar inbreng kan geven. 3. De namen der wegen uit de terug genomen „tweede fase" worden in de gedachtenschets en de daar bij behorende notities slechts o- riénterend gebruikt en bedoelen geenzins aan te duiden dat b v de „centrumweg" ook in de nieu we plannen zal voorkomen. Gezien het bovenstaande spreken we er onze bevreemding over uit dat thans door het college van B. en W. aan de Raad een krediet wordt gevraagd voor de aanleg van een weg waarover noch het C.M.L. noch de werkgroepen, noch de burgerij zich een oordeel heeft kunnen vormen. Alleen reeds om deze reden is het onaanvaardbaar op dit moment de Groene Zoom aan te leg gen Maar ook de volgende aspecten die nen hierbij te worden betrokken: - door nü de Groene Zoom aan te leggen wordt een duidelijk stempel gedrukt op de andere wegen die in de nieuwe opzet van de uitbreiding van Leusden noodzakelijk zijn; - de blanco volmacht die het CML en de werkgroepen hebben ontvan gen wordt door realisering van de Groene Zoom aanzienlijk ingeperkt (kenmerkend hiervoor is b.v. dat in de Memorie van toelichting wordt gesproken van de aanleg van de Groe ne Zoom van Larikslaan tot Cen trumweg - de aanleg van de Groene Zoom heeft het gevolg dat een open gedachten- wisseling binnen het CML en de werkgroepen niet meer mogelijk is; immers door deze weg worden de andere wegen in Leusden in feite reeds bepaald; - de planning van wegen is bij het op stellen van uitbreidingsplannen der mate van essentieel belang dat, wan neer de Groene Zoom wordt aange legd, het werk binnen de werkgroep bestemmingsplannen zinloos is ge worden en de beloofde inspraak een schijninspraak wordt; - in de memorie van toelichting wordt met geen enkel woord gesproken over de consequenties van de aanleg van de Groene Zoom ten opzichte van de verkeersveiligheid op de kruisingen met Burg. de Beaufortlaan, Noorder inslag en Bavoortseweg; - het argument dat de Groene Zoom tevens dient om o a. Groenhouten te ontsluiten doet vreemd aan, gezien het feit dat deze wijk door een water- IiiL_ liseren en daar opgravingen beginnen Waarschijnlijk is een deel van de stenen van Zwanenburg gebruikt voor de bouw van de boerderij „Bosveld" aan de overzijde van de Hamersveldse weg. Er zijn zo van die dingen in het dagelijkse leven, die onvermijdelijk zijn, maar daarom niet altijd even aangenaam. Een groeigemeente als Leusden krijgt onvermijdelijk te maken met groeistuipjes. Nieuwe bewoners zitten de eerste dagen en wellicht weken mistroostig in hun pas verworven stulp te staren naar de modderige omgeving, waar trottoir en weg nog onbekende grootheden zijn en waar de attributen der bouwvakkers nog steeds de plaats in nemen van het prachtige groen, dat door de bouwers, ontwikkelaars of gemeente is beloofd. Dat groen komt er echt wel, dat is het punt niet, maar toch.Wonen in een pasgeboren wijk is als het wachten op de bus: je weet dat ie over een uur of zo komt, maar hij is er nog niet. Maar ach, alles went en voor je het weet bagger je elke morgen met je laarzen door de modderpoelen naar de bewoonde wereld om je boodschappen te doen in het (nog te beperkte) winkelcentrum en even later is alle ellende onge merkt voorbijgegaan en is de wijk schoongepoetst als na een heftige voorjaarsbeurt. De trottoirs zijn gelegd, de straten liggen er en ook de parkjes en plantsoenen worden keurig aangeharkt en van jong groen voorzien. Dan ben je gelukkig met je nieuwe huis. Het zal u eigenlijk een zorg zijn hoede nieuwe bewoners in Leusden worden ontvangen, met modder of met kraakheldere trottoirs, maar het is toch wel zinvol om eventjes stil te staan bij de ontberingen van de new town Leusden. Vorige week werden we - overigens niet voor het eerst - geconfronteerd met het merkwaardige geluid van de voor uitgang (7s Morgens vroeg, zo tegen half acht, acht uur begint het al. Tssssjjtakkk! De verpletterende echo's klinken honderden meters verder tegen de gevels van hofjes en pleinen, waarbij het voor de meeste mensen onmogelijk is geworden nog één minuut langer te slapen. Deze automatische wekker - opwinden is er niet bij - is te danken aan het feit, dat nijvere bouwers hard bezig zijn aan het optrekken van een nieuw tehuis voor onze senioren in de gemeenschap Naast de bejaar denwoningen aan de Asschatterweg verrijst namelijk een verzorgings tehuis. Tsssj.takkk! Bij elke klap is men weer een eindje verder in de richting van realisering. Tssssjjjjtakkk! Mijn kinderen heb ben het geluid in hun arsenaal opgenomen en op de gekste momenten hoor je hun imitatie van de hei-installatie, die de palen met een onver murwbare regelmaat de grond instampte, wellicht tot groot verdriet van de onderwijzers en onderwijzeressen van de scholen, die dag in dag uit met deze torenhoge palenstamper te maken hadden. Ik kan me zo voorstellen, dat elke les op die manier een kwelling werd: „tsssjjj takkk! En Karei de Grote ging in Tsssjjjjtakkk' China is een erg groot land met enorm veel inwoners. Als we de atlas voor ons nemen Tsssjjjtakkk! honderd inwoners Op bladzijde Tsssjjjtakkk! zien we China Het land is net zo groot als Tsssjjj takkk!" En de man achter het loket van het postkantoor wist ook al niet goed meer hoe hij zijn klanten moest bedienen. Want als iemand vroeg om tssjjjtakkk postzegels van tssjjjjtakkk! cent, dan moest je al een goed verstaander zijn om direkt het juiste aantal van het juiste vel af te scheuren. Maar alle gekheid op een stokje er komt een robuust gebouw te staan. Een verzorgingstehuis voor onze senioren. En dat ie d'r komt, hebben de senioren geweten. Want de palenstamper stond dag in dag uit tsjjjtakkk! naast de bejaarden tssjjjtakkk! te stampen. Tot maandag, toen na weken de rust terugkeerde, de juiste postze gels weer worden afgescheurd en de kinderen weer konden horen op welke bladzijde China in de atlas te vinden is. KOPSPIJKER partij van de ev. Groene Zoom ge scheiden is, de wijk 1 uitgang heeft op de Noorderinslag, 2 uitgangen op dé Hamersveldseweg en 1 uitgang op - wat men zou kunnen noemen - de centrumweg. Slechts deze laatste uitgang zou van direkt belang zijn Het Gereformeerd Politiek Verbond Leusden doet een dringend beroep op u om het gevraagde krediet niet te ver lenen en daardoor een open discussie over het totale complex van wegen in de uitbreidingsplannen open te houden voor het CML, de werkgroepen en de burgerij. Hoogachtend, Joh. W. van der Jagt voorzitter A. de Hoog secretaris EEN ADVERTENTIE IN ONZE KRANT BEREIKT EEN GROTE LEZERSKRING PROBEER HET EENS! 31 JANUARI 1974 LEUSDER KRANT

Leusder Krant | 1974 | | pagina 5