Den Treek in het duister: plaats met veel mysteries 9&ouden Klomp voorproefje Geslaagd spel op PJGU-jaarfeest 5 Uitslag van onze kerstprijsvragen VRUDAGAVOND HERHALING Noodweer in dubbele betekenis leverde geen veroordeling op Groen onderhoud: goed of slecht? Verkeersdrempels gevraagd Leusden/Zuid wil meer parkeerhavens Waar blijft de kattenbelasting? Woningwetwoningen: negatief geluid Gemeentelijke diensten: goed noch slecht beoordeeld /ERVOLG VAN DE /OORPAGINA tornen erliuisclen Vijf auto's door rood licht gereden 1 Lensden oefenterrein Postkantoor Lensden/C. wordt uitgebreid lONDEHDAG 31 JANUAHI 1974 LEUSDER KRANT TE GROTE SNELHEID 0. Er wordt door de gemiddelde auto- 8 iobilist in Leusden binnen de bebouw- kom veel te hard gereden, zeggen ondervraagden, r dienen méér snelheidscontroles te 149 imen op verschillende plaatsen, zeg- ïn deze verontruste snelheids- 129istrijders en die mening wordt door ?n grote groep medestanders gedeeld, ggooral de Noorderinslag en de Mid- >nweg geven voldoende redenen tot 33gigerustheid. Het kruispunt Middenweg/Asschat- m rweg en het kruispunt Noorderin- ag/Hamersveldseweg worden beoor- a-ield als de meest gevaarlijke ver keerspunten in de gemeente Leusden net de Hertekop met de niet goed 79 'coördineerde verkeerslichten). De uitritten vanaf de pleintjes van de 98 ijk Rozendaal op de Asschatterweg ndt men - door het slechte uitzicht - 79 -g gevaarlijk. Er wordt vooral vanaf pleintjes naar de Asschatterweg >gal hard over fiets- en voetpad twangs de Asschatterweg) gereden, on- ■39 mks de waarschuwingsborden. De -iesprong Torenakkerweg/Asschat- 298rweg wordt ook als onoverzichte- jk gekenschetst. 249 De Zwarteweg is volgens velen - ede door het zware verkeer - le- msgevaarlijk De Trekerweg blinkt >k al niet uit door veiligheid. De eg is te smal voor het vele verkeer ygit er langs komt. „Het instellen in éénrichtingsverkeer is daarom op 0Q!ze weg aan te bevelen", zeggen ider meer bewoners aan deze weg. 59 Een andere suggestie: „Maak een :ht natuurpark van Den Treek en sluit i toegangswegen af met tolbomen. en kan zonder betaling naar bin- ;n, maar men dient wel zelf de •men omhoog te doen en weer om- 83 ag". in de redaktie) LEUSDEN/ASSCHAT - Vanverschil- ide zijden is ons gevraagd waarom de 1 vrij jonge boompjes langs de As- fiatterweg - en dan voornamelijk aan t gedeelte tussen Lapeerseweg en :EN) ndbrinkmolen - vlak voor de eerste faltenngswerkzaamheden zijn ver- jderd. Volgens het Bureau Kabinet 98 Voorlichting van de gemeente Leus- ooo werd bij monde van de heer Polak ?egedeeld, dat deze boompjes 9 8 dertien in totaal - langs de Asschat- 79rweg slecht groeiden en bovendien op 0j.rschillende plaatsen in gedrang ^®eigden te komen door de asfaltering n de weg. Om schade te voorkomen jn de boompjes verwijderd en hebben een andere plaats gekregen, voor- melijk rond de Esdoornhof en ook ge- eltelijk bij het gemeentehuis. De ge- eentelijke plantsoenendienst hoopt teraard, dat de boompjes op hun euwe plaats beter zullen gedijen. Inwoners van Leusden/Centnim mis sen parkeerhavens en vinden de stra ten in deze kern veel te nauw en daardoor gevaarlijk Het punt Willem de Zwijgerlaan-prinses Irenelaan vindt men uiterst gevaarlijk voor de kin deren VERKEERSDREMPELS Tal van bewoners zijn van me ning, dat niet alleen in De We tering verkeersdrempels op hun plaats zijn, maar dat deze ook in andere wijken aangebracht die nen te worden Vooral bewoners van de Rossenberg dringen hier op aan in verband met de vei ligheid van hun kleuters OPENBAAR VERVOER Over het openbaar vervoer kunnen we kort zijn De meeste ondervraag den vonden de frekwentie onvoldoende Bewoners van o m. de Buurtweg en de Doornseweg ondervonden het als een last geen gebruik te kunnen maken van het openbaar vervoer WONINGBOUW De tweede fase plannen van de ge meente Leusden werden met gemengde gevoelens ontvangen Omdat deze plan nen inmiddels zijn, ingetrokken zullen we hier verder niet meer op ingaan. Wel was een grote meerderheid tegen bouwen ten oosten van het Valleika naal en vond men de presentatie van de plannen (brochure) niet allemaal even geslaagd Enkelen vonden, dat er teveel geld aan was besteed. „Het kan best wat goedkoper" meende deze zuinige Leusdenaar, die waarschijn lijk aan het gemeentelijke belasting- peil dacht „Mooi gesteld, maar sub- jektief" vonden weer anderen de bro chure van de gemeente Veel mensen klaagden over de slech te kwaliteit van de woningen in de plannen Rossenberg en De Wetering Vooral de gehorigheid van de woningen in deze wijken bleek een bron van ergenis te zijn bij tal van ondervraag den. Het toezicht op de gemeentelijke woningen moet verbeterd worden, stel den verschillende bewoners van deze categorie huizen Inmiddels zijn deze woningen overgedragen aan de Wo ningstichting Leusden, zodat ook het toezicht door deze stichting moet wor den uitgevoerd BELASTINGEN De gemeentelijke belastingen stijgen volgens ondervraagden veel te snel en ze zijn te hoog. Een bepaalde groep vond de hondenbelasting te laag, een andere groep (wellicht de honden bezitters) vond deze belasting te hoog De reinigingsrechten vinden velen niet redelijk Enkele suggesties. „La ten betalen naar gezinsgrootte" of „naar het aantal zakken dat men langs de weg zet" KERKDIJK Bewoners van de Kerkdijk te Ach- iterveld vinden het onbillijk, dat zij Iniet op het riool zijn aangesloten, maar wel straat- EN rioolbelasting dienen te betalen. KATTENBELASTING Blijkbaar bezorgen loslopende kat ten een relatief grote groep onder vraagden veel ergenis Zij stellen voor een kattenbelasting in te voeren GEMEENTELIJKE AFDELINGEN De gemeentelijke afdelingen liggen- volgens veel ondervraagden- teveel uit elkaar. Verder is men van me ning, dat bestemmingsplannen wat eer der bekend moeten worden gemaakt, zodat de burgerij ruimschoots de tijd krijgt deze plannen te bestuderen De helft van de bevolking is vol gens de enquête wel tevreden over de toegankelijkheid tot personen of afdelingen van het gemeentelijke ap paraat Dertig procent vond de re- aktiesnelheid van de gemeentelijke diensten goed tot zeer goed. 27 pro cent vond de openheid bij het verstrek ken van inlichtingen goed tot zeer goed, 36 procent matig tot slecht TENSLOTTE Tenslotte - ter afsluiting - nog enige algemene opmerkingen. Zonder dat hierom speciaal werd gevraagd kwam duidelijk naar voren, dat het overgrote deel van de bevolking de winkelvoorzieningen in de gemeente Leusden uitgesproken slecht vindt. Dat hieraan zo snel mogelijk iets moet worden gedaan, is een logische zaak. Anderen vroegen speciale aandacht voor de verdere begeleiding van boe ren door de gemeeqfg^ nadat zij uit gekocht zijn. Men vond die begelei ding volstrekt onvoldoende. En een lid van de PPR (Politieke Partij Radicalen) vond het erg jam mer, dat de VVD deze enquête heeft georganiseerd. „Dat had de PPR moe ten doen", zei hij. Misschien over een paar jaar? EUSDEN/CENTRUM - Het voor- >efje van de karnavalsvereniging De uden Klomp op het grote karnaval zaterdagavond j.l. bijzonder sfeer- verlopen op het jaarlijks Stuif-es-in rnaval in het Roda-Klupgebouw. On- iks de geringe opkomst van de le- ri kon Prins Hanno I toch een groot ital nieuwkomers begroeten, die van karnavalssfeer in Leusden wilde •even. ^ins Hanno I, Vorst Jan en zijn id van Elf wisten, gesteund door de stekende muziek van The Valley sen .anist Eddv, de stemming er goed in krijgen bij de plm 100 feestneuzen, op werd er gedanst, gelachen en .ongen over De Uil die in de Olie Kiele Koeweit en vele andere kar- •als-hits die in de hossende menig- -ten onder gingen onder het motto f zijn voor Elkaar Als speciale gast werd Prins Peter III van de Keuters uit Hooglanderveen door Prins Hanno I verwelkomd. Na de gebruikelijke ceremonie, het uit wisselen van wederzijdse decoraties, ging ook Prins Peter en zijn gevolg in de deinende „familie" van de Gou den Klomp op. Zoals het op een sfeer volle gezellige avond betaamt werd goed feest gevierd tot in de kleine uurtjes Voor het representatieve gezelschap van de Gouden Klomp was de avond een kleine training voor het geen zij a s zaterdagavond in Keulen te wachten staat op de grootse pronkzitting van het Fidele Kölner Karnevals Gesell- schaft Stuif-es-in Karnaval van de Gouden Klomp. Prins Hanno 1 decoreert zijn gast op deze avond, Prins Peter III van de Keuters uit Hooglanderveen. Foto Janus Visser. (Van de redaktie) LEUSDEN - Onze kerstpuzzels in de speciale bijlage van de Leusder Krant hebben een stroom van oplossingen opgeleverd. Er is blijkbaar heel wat af- gepuzzeld tijdens de feestdagen. Sorry, dat we wat aan de late kant zijn met de oplossingen en de prijswinnaars, maar u begrijpt dat zoveel oplossingen en dat zo vlak na nieuwjaar niet op staande voet te verwerken zijn door een vermoeide redaktie Maar goed, hier zijn ze dan, de prijswinnaars: (de prijzen worden zo spoedig mogelijk verzonden, maar helaas zijn er leveringsmoeilijkheden met ver schillende gezelschapsspelen, dus kan het wat langer duren). Oplossing Grote Puzzel: Allen willen we met Kertsmis wensen, dat in de wereld alle mensen zich in de geest van vrienden en vriendinnen Elkanders harten zouden winnen! De meeste oplossingen waren juist, maar sommigen dachten, dat inplaats van „Allen willen we met Kerstmis wensen", er moest staan: „Allen gillen we met Kerstmis wensen"Soms is dat misschien ook wel zo, want elke Kerst weer is de vrede op verschillende werelddelen ver te zoeken en zal er heel wat afgegild worden. De oplossing van de jeugdpuzzel was: Kerstster, kerstbomen, het feest dat er Vrede zal komen. De prijswinnaars: ie pms Monoüolv-sDel: J. C. Krijger. Eikenlaan 41, Leusden/C 2e prijs Stratego: Hans v. Rossum, Schoonder- bekerweg 9, Achterveld; 3e prijs Memory: Mevr. C. Osnabrugge, Arn- hemseweg 93, Leusden/Zuid; 4e prijs Damspel: A. Huisman, Asschatterweg 14-1, Leusden/C.; 5e prijs Halma: Mej. E. van Doornik, Hessenweg 90, Stouten- burg; 6e prijs Viewmaster: A. v. Zadel- hoff, Noorderwierweg 65, Amersfoort; 7e t/m 10e prijs Vierkleurenpen: H. J Kok, Schoolsteeg 31, Leusden/C.; Mevr. A. M. Smal-Roest, W. v. Amersfoort- straat 16, Achterveld; Mevr. Wanner, Arnhemseweg 97, Leusden/Zuid; Anneke Hofman-Prins, Galicië 16, Leusden/C. 11e t/m 15e prijs Vulpen: Gerda Bos, Moorst 31, Achterveld; Fam. R. v.d. Berg, Walstro 39, Leus den/C.; Mevr. Graafland Kon Juliana- faan 0b, Leusden/Zuid; Mevr. R. Royaards-Keesman, Pr. Irenelaan 65, Leusden; T. Oosterbroek, Hamers- veldseweg 115, Leusden/C. Jeugdpuzzel: le t/m 5e prijs zes-spelletjes doos Jan ter Maat, Moorst 19, Achterveld. Wilma Kamphorst. V Oldenbarnevelt- siraat 43, Achterveld; Lida v.d. Salm, Asschatterweg 201, Leusden/C.; Sandra Evers, Walstro 68, Leusden/C Anita v.d. Hee, Hessenweg 135, Stouten- burg. Troostprijzen Vijf vierkleuren- pennen: Eddie van Loenen, Hamers- veldseweg 146, Leusden/C.; Ingmar Booy, Bohemen 26, Leusden/C.; Anja v. Zanten, V. Almondestraat 7c, Amersfoort; Henk Jan van Maanen, Schuttershoeflaan 47, Leusden; L. A. Hak, de Verjaegde Ruyterweg 8, Ach terveld. LEUSDEN/CENTRUM - Op de Noorderinslag bekeurde de poli tie op vrijdag 25 januari maar liefst 5 autobestuurders, die door de rode verkeerslichten heenre den De politie verzoekt de auto mobilisten, die van de Noorder inslag gebruik maken de aanwij zingen der verkeerslichten wel degelijk in acht te nemen. Door rood licht rijden kan fatale ge volgen hebben, en de politie wil deze overtreding dan ook met een strenge strafmaat bestrij den. Een scène uit Hartjes aan 't Spit Links opa Hupker (Rien de Greef) het midden Marian (Katrien v. Ruler- Hofland) en Epie Wiersma (Cees Ruler) daarachter Tante Roos (Tanja Tram- per). Epie Wiersma (Cees Ruler) als de ongemanierde hotel-direkteur. (Van de redaktie) LEUSDEN - Studenten van de Hogere Bosbouw en Cultuurtech nische School uit Arnhem zijn dinsdag en woensdag op bezoek geweest bij de gemeente Leusden. Zij hebben - nadat zij informatief werden ontvangen door het ge meentebestuur op het gemeente huis - opdrachten gekregen in het kader van hun opleiding. De groep van veertig leerlingen werd gesplitst in drieën. Eén groep kreeg de opdracht om in Den Treek een geschikte plaats uit te zoeken voor een picknickplaats (dagrekreatie). Een volgende groep werd uitgenodigd een tracé uit te stippelen voor een weg ten oosten van het Valleikanaal ter hoogte van de Langesteeg in noord-zuidrichting. Een derde groep moest voor de verblijfs- rekreatie een projekt in Wouden berg ontwikkelen. Eén en ander stond onder leiding van een docent van de school, terwijl ook een vertegenwoordiger van de Heide maatschappij aanwezig was De heren Polak (voorlichting) en Roggenkamp (gemeente-archi tect) gaven namens de gemeente Leusden voorlichting aan de stu denten over Leusden. haar uit breidingsplannen etc. (Van de redaktie). LEUSDEN/ZUID - De PJGU afdeling Leusden hield vorige week zaterdag haar jaarfeest in zaal De Mof te Leus den/Zuid. Opgevoerd werd het toneel stuk „Hartjes aan 't spit". Vandaag in onze krant enkele beelden uit het to neelstuk. Zij, die ook willen genie ten van een avondje gezellig uit, kun nen daarvoor vrijdagavond 1 febru ari weer terecht in De Mof De avond begint om 20.00 uur. Ook dan wordt er na afloop weer gezellig gedanst Volgende week een verslag van beide avonden Ook burgermeester mr A. H. van der Post behoorde met zijn echtgenote tot de toeschouwers van het door de P.J.G.U. Leusden gespeelde blijspel „Hartjes aan 't Spit" dat zaterdag avond j.l. in Mof ten tonele gebracht werd. Foto's Janus Visser. LEUSDEN - „Noodweer is een be kend begrip in de rechtspraak Het komt er dan op neer. dat een verdachte in een bepaalde situatie handelt omdat hij door bijzondere omstandigheden wel wordt gedwongen te handelen zoals hij deed Een kwestie van overmacht dus, die, indien door de rechter geaccep teerd, kan leiden tot ontslag van rechts vervolging De rechter neemt dan aan, dat verdachte in een dwangpositie verkeerde en daardoor toch formeel weliswaar in conflict kwam met de wet, maar eigenlijk buiten zijn schuld noodweer Vaak beroepen verdachten zich op noodweer om de dans te ont springen Ze moeten wel heel sterk staan en met zeer deugdelijke bewijzen komen, wil hun verweer geaccepteerd worden. Zeer zelden komt het voor, dat echt noodweer een noodweer - situatie op levert. Dat was vorig jaar begin april het geval met een ingezetene uit Leus den, die 's avonds te Amersfoort bij de Kleine Haag door de rode stop lichten reed Het was toen werkelijk noodweer, een geweldige voorjaars- storm, die de pannen van de daken en de takken van de bomen rukte Stop pen voor de rode verkeerslichten leek de Leusdenaar uiterst gevaarlijk, want juist daar stonden veel bomen in de buurt De takken zag hij bij wijze van spreken om zijn oren vliegen De situa tie was zodanig dat doorrijden het ver standigste was Trouwens, op dat mo ment kon het geen kwaad, omdat hij zeer goed uitkeek en er van verkeer op dat ogenblik geen sprake was In twee betekenissen van het woord dus „noodweer" Min of meer een dubbel excuus Het werd als zodanig aanvaard door de officier van justitie, mr J M Arps en de Amersfoortse kantonrechter, plaatsvervanger mr. P. S. van der Lely, voor wie de Leus denaar zich moest verantwoorden Zij hadden alle begrip voor de toestand, waarin verdachte zich toen bevond. De formele fout was trouwens door de Leusdenaar zonder meer erkend Mr. Arps zei in zijn requisitoir, dat hij het verweer van verdachte helemaal kon aanvaarden, hij vroeg derhalve ontslag van rechtsvervolging Met die opvatting was de kantonrechter het van harte eens Er werd dus met begrip recht gesproken. Uiteraard geen vrijspraak, want formeel was de fout gemaakt, maar wel ontslag van rechts vervolging Het komt een beetje op hetzelfde neer, want straf komt er niet aan te pas. De Leusdenaar was er echter volkomen tevreden mee. Er was recht gedaan volgens zijn opvatting. Hebt u iets te verkopen^ Plaats een LEUSDERHEITJE! (Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - Het huidige hulppostkantoor van Leusden/Centrum aan de Torenakkerweg, ondergebracht in een tijdelijk paviljoen, zal binnen kort worden uitgebreid als er geen steekhoudende bezwaren tegen dit plan door de burger worden ingebracht Door de groei van Leusden wordt de stroom post uiteraard ook steeds groter en dat vergt grotere ruimte voor het zo efficient mogelijk verwerken van die post Het bestaande paviljoen zal daar om, vooral wat betreft de personeels ruimten, worden uitgebreid. De achter het gebouwtje aangebrachte luifel zal plaats moeten maken voor de uitbreiding van de bestellersruimte met daanraast een keuken, een laad-en los- ruimte met een fietsenstalling. Dit be tekent, dat het gebouw ongeveer 2.50 meter naar achteren wordt verlengd, over de gehele breedte. Dit kan, zonder dat men in konflikt komt met het achter het postkantoor gelegen houten noodge bouw van de apotheek Leusden. Voor het publiek zal er niets veranderen De uitbreidingsplannen liggen tot en met vrijdag nog ter inzage bij de af deling Algemene Zaken van de gemeen te Leusden aan de Zwarteweg.

Leusder Krant | 1974 | | pagina 7