'4,Met een tractor kan men zich op Flores zelf van de hongerdood redden" Meeste klachten zijn ongegrond ^rnpnhnufpn vervolg van de voorpagina ss 523 woningen met rijksbijdrage, waarbij 22 extra-goedkope woningwetwoningen Oproep aan alle Leusdenaren Gemeentebestuur reageert op VVD-enquête Stort UW bijdrage op nr. 3359.54.030 van de Rabo-bank Leusden NDERDAG 14 FEBRUARI 1974 LEUSDER KRANT Burgemeester Van der Post bedankt direkteur Smits van het Aannemers bedrijf Produktiestroom Naarden voor de prachtige maquette van het plan Groenhouten, dat door dit bouwbedrijf wordt gerealiseerd. kantoor Het plan zal in de loop van 1975 kunnen worden afgerond. Groenhouten werd door burgemees ter Van der Post als een prachtig plan geschetst, ontworpen door ar- chitekt Bakker en verder ontwikkeld door de stedebouwkundige van Leus den, de heer Zuiderhoek. Samen met de gemeentelijke dienst stadsontwik keling. Groenhouten wordt een wijk met een geheel eigen karakter, mede dankzij de waterpartijen en De Mheent", aldus de heer Van der Post. De Mheent is een open gebied vrijwel in het midden van Groenhouten, waar naast veel groen ook twee scholen complexen en de sportzaal een plaats hebben gekregen. De bestaande boer derij in dit gebied, ,,Ut Spul", zal binnen afzienbare tijd ook een sociaal- is de weg door haar bochtige tracé geen rechtstreekse uitnodiging voor snelheidsmaniakken. Groenhouten zal voor het verkeer worden ontsloten op de Noorderinslag enopdeCentrumweg, terwijl de Landweg begint en eindigt bij de Hamersveldseweg. Hierdoor hoopt men een spreiding van het wijk- verkeer te verkrijgen. De Groene Zoom, ten westen van Groenhouten en parallel met de Bavoortseweg, zal van de woonwijk worden gescheiden met een (Van de redaktie) LEUSDEN - De Stafgroep van het Comité Milieuzorg Leusden komt maan dag 18 februari a.s. weer bijeen in de raadzaal van het gemeentehuis. De bijeenkomst begint om acht uur. Op de agenda staan de volgende punten: 1 Opening. 2. Verslag vergadering 10-1 -'74 3. Mededelingen. 4 Verslagen (mondeling) Werkgroep Voorlichting en Werkgroep Onder wijs. 5. Bespreking verhouding bevolking - CML 6. Aanwijzing 2 vertegenwoordigers CML in op te richten gemeente lijke Werkgroep Bestemming Oude Boerderijen. 7. Bespreking verhouding stafgroep- werkgroep. 8. Rondvraag 9. Sluiting. soort begroeid dijklichaam. Het ge volg hiervan is, dat de bewoners min der last van het verkeersgeluid op deze weg zullen ondervinden. Als de proef slaagt zullen ook andere wegen een dergelijke afscheiding met de woon wijken krijgen. De gemeentelijke plantsoenendienst zal ook hier weer een dankbare taak krijgen, want uiteraard krijgt het groen veel aandacht in Groenhouten. Naast de waterpartijen zal ook de groenvoor ziening weer optimaal zijn. Hoewel er voldoende parkeervoor zieningen zullen worden getroffen en ook veel woningen een eigen carport zullen krijgen, is het toch de bedoe- Verkeersobstakels, zoals in het plan De Wetering zijn aangelegd, zullen ook in Groenhouten het auto-verkeer wat in rustiger banen moeten leiden. ling om het accent in dit plan meer te leggen op de voetgangers en de fiet sers. Doorgaande verbindingen zullen er niet zijn, terwijl het hart van het plan, De Mheent, ook beperkt met een auto te bereiken zal zijn. Parkeer voorzieningen onder meer bij de sport zaal en de boerderij zullen de auto's op een afstand moeten houden van het groene hart. De wijk Groenhouten zal - met haar groot deel aan sociale woningbouw - voor een deel van Leusdense woningzoe kenden een einde van de woon-ellende betekenen. Voor een deel slechts, want volgens burgemeester Van der Post is deze woonwijk met haar ruim 500 woningen die met rijksbijdrage gebouwd zullen worden, lang niet voldoende om de zeer lange wachtlijst van woning zoekenden (er staan er bijna 700 op) in de prullenbak te kunnen gooien. Voor veel woningzoekenden zal Groenhouten nog steeds niet de oplossing van hun ellende betekenen. Daarom is het ook belangrijk, zo vindt het gemeentebe stuur, dat de stilstand in de bouw tus sen de eerste en de tweede fase tot een minimum wordt beperkt. Om de lijst van woningzoekenden (uit Leus den en Amersfoort) niet nog groter te maken zal zo spoedig mogelijk moeten worden gestart met de eerste woningen voor de tweede fase. De werkgroep bestemmingsplan van het CML zal ook dit gegeven zeer zeker voorop moeten stellen bij het ontwikkelen van het eer ste plan voor de tweede fase. (Van de redaktie) LEUSDEN - De enquête, die de publiciteitscommissie van de VVD-afdeling Leusden heeft gehouden onder het motto: ,,Leusdenaar, zeg het maar", heeft heel wat diskussies op gang gebracht. Publiceerden wij vorige week in onze krant de reaktie van opperwachtmeester Lodders der rijkspolitie over de vermeende verkeersonveiligheid in de gemeente Leusden, vandaag is de heer S. Polak aan het woord, chef van het gemeentelijke bureau Kabinet en voorlich ting van Leusden. Hij gaat uitgebreid in op de klachten, die voornamelijk gericht zijn tegen de gemeentelijke diensten en het beleid van gemeentebestuur en raad. Hij zegt naar aanleiding van de enquête het volgende: ONDERHOUD ZANDBAKKEN Het zand in de zandbakken wordt elk voorjaar van gemeentewege ver verst. (ook in Leusden-zuid). ONDERHOUD GROEN Het groen in Leusden krijgt de vol le aandacht. ,,We zien nooit iemand van de gemeente bij dat groen (in de Schutterhoeflaan)" is correct, aange zien in de Schutterhoeflaan geen ge meentelijk groen of plantsoen aanwezig is. In Achterveld is vast één plantsoen- arbeider aanwezig voor het onderhoud van het groen ter plaatse. Zoals de praktijk leert, wordt - zo nodig - een gehele ploeg plantsoenarbeiders inge zet. KEUZE KLEUTERONDERWIJS Zolang er geen schoolgrenzen gel den, is een ieder vrij voor zijn kinde ren die kleuterscholen te kiezen die gewenst worden, mits op de betref fende school voldoende plaatsruimte is. Tengevolge van een snelle „vol loop" van enige wijken komt het voor dat de gewenste kleuterschool volledig bezet is. Per 1 augustus a.s. zal - wanneer de scholen in Alandsbeek en Groenhouten gereed zijn - bij iedere basisschool een gelijkgerichte kleu terschool aanwezig zijn Van al dat mo ment zal er op de openbare kleuter scholen voldoende ruimte zijn. DE KERKDIJK EN DE RIOOLBELASTING Naar aanleiding van de stelling van bewoners van de Kerkdijk, dat zij niet op de riolering aangesloten zijnde, toch rioolbelasting moeten betalen, het vol gende: artikel 1 van de Verordening op de hef fing van een straat- en rioolbelasting in de gemeente Leusden, luidt als volgt- „In deze gemeente wordt geheven, ter tegemoetkoming in de ten laste van de gemeente komende kosten voor aanleg en onderhoud van openbare land wegen, voor hun verlichting en voor af voer van water en vuil a. een straatbelasting wegens gebouw de eigendommen en daarbij beho rende erven, welke belenden aan of in de onmiddellijke nabijheid zijn ge legen van openbare landwegen in de gemeente, voor zover het onderhoud dier wegen komt ten laste van rijk, provincie, gemeente of waterschap, en wegens ongebouwde eigendom men, die aan deze wegen belenden of op deze wegen uitgang hebben, b een rioolbelasting wegens de onder a genoemde gebouwde eigendom men, voor zover deze lozen naar een openbaar gemeenteriool of geheel of gedeeltelijk zijn gelegen binnen een afstand van 40 meter van een openbare landweg, welke van een jpenbaar gemeenteriool is voor zien" De belasting onder a, de verorde ning zegt het al, vormt de eigenlijke straatbelasting. Deze belasting vraagt een bijdrage in de kosten van aanleg en onderhoud enz. van openbare we gen Deze belasting wordt praktisch hetzij tot een lager of hoger bedrag, iedere eigenaar opgelegd De belasting onder b, de rioolbelas ting dus, moet worden voldaan, in dien: 1. geloosd wordt op een openbaar ge meenteriool, of 2 wanneer het betreffende eigendom, geheel of gedeeltelijk is gelegen binnen een afstand van 40 meter van een weg, waarin een rioollei ding is aangebracht. Een genomen steekproef (9 aansla gen) onder eigenaren van percelen aan de Kerkdijk geeft aan, dat: a. 6 personen NIET zijn aangeslagen in de rioolbelasting, b. 3 personen WEL zijn aangesla gen in die belasting. Van die drie aanslagen zijn 2 per sonen aangeslagen voor eigendommen elders in de gemeente (percelen die aangesloten zijn op het riolerings- net), doch niet voor eigendommen aan de Kerkdijk. De derde aanslag is opge legd aan een persoon wel gevestigd aan de Kerkdijk, doch zijn eigendom iis gelegen binnen een afstand van 40 i f meter van een openbaar gemeenteriool (i c een riool langs de Jan van Ar- kelweg). VERKEERSLICHTEN HOGEWEG Ten aanzien van de verkeerslichten aan de Hogeweg merkt de heer Polak nog op, dat dit op het grondgebied van de gemeente Amersfoort ligt. Zoals ook in de raadsvergaderingen naar aanleiding van vragen van raadsle den meerdere malen naar voren is ge komen, is plaatsing van verkeers lichten op de Hogeweg afhankelijk van de gemeente Amersfoort. De ge meente Leusden heeft zoals bekend onlangs in een brief bij het gemeen tebestuur van Amersfoort aangedron gen op verbetering van dit punt, maar Amersfoort heeft voorlopig urgentere punten op haar agenda staan. lkas jEUSDEN - Voor me zit een opgewekt, levenslustig mens. Vrolijk van aard. is rood gezicht. Spierwit haar, spierwit kort kinbaardje. Een vlot en rad pra- Een man, die is gezeten om elk ogenblik op te kunnen staan en weg te vlie- i. Een man, voortgedreven door de stalen wil om anderen te helpen niet om te Ipen van de honger. ')ie man is pater Dirk Visser (doopnamen: Theodorus Jozef, leeftijd: 60 r) uit Leusden. Die anderen zijn de mensen van Flores. U weet wel: van het mrtje uit de vroegere aardrijkskundeboeken: Bali, Lombok, Soembawa, Soem- vanj Flores, Timor. Zevenentwintig jaar werkt hij onder het volk van Flores. 3' het ogenblik racet hij in ijltempo door Nederland en omgeving („Morgen rik even naar Duitsland om mijn oude pastoor te begroeten: die is ver in de htig, maar nog vol belangstelling voor ons werk op Flores"). In maart t hij weer terug naar Flores. Zijn liefste wens is om een deel van de olking daar, die onder zijn hoede naar een andere streek op Flores is jrokken, een tractor te bezorgen. >ater Visser gaat van het gezonde ndpunt uit, dat de honger in gebie- i als Flores, vanuit het land zelf reden moet worden. Hij is geen „FR irstander van voedselacties, van het rt islepen van voedsel uit het buiten- s 'd. Dit voedsel komt maar al te vaak j t in de juiste hongerige magen te- ^•ht Per-',De bodem van Flores", zegt hij, „is 1): genoeg. Wij moeten de mensen i Floris helpen hun eigen natuur- atten te ontwikkelen. Jlet volk van Flores is een intelli- 't, opgewekt volk. Maar mijn ge el is overbevolkt. Er is geen werk- egenheid voor de jeugd. 90% van de jeren is werkloos, en hangt doelloos d. Daarom werk ik aan een groot i. o.a.lgratieproces. Honderd van mijn ne. geinnen zijn naar het noorden van het ind vertrokken. Er is daar grond oeg, prachtige vruchtbare grond, ik wil ze leren daar tuinen en wland aan te leggen. In dat gebied n»en wilde karbouwen rond. De rege- t heeft op ons verzoek die kar- wen verwijderd, en de grond ver- Id onder de honderd gezinnen. Als iAKKptear een tractor zou kunnen laten ment,en zUn ze van de hongersnood 1gevir,de hongerdood gered. Ze hebben !tenl en maar een beetje voedsel om niet dood te gaan. Als ik de school leren 's morgens vraag „Hebben .e al wat gegeten?", schudden ze de(t; de hoofdjes van nee. Hoogstens )en ze een droog knolletje voor de lere dag bij zich!" Pater Visser heeft in het verleden voor een ander deel der bevolking van Flores al eens een tractor bij elkaar kunnen bedelen", Die tractor loopt nog steeds. Hij heeft er een vaste tractorchauffeur op. De mensen van Flores hebben beslist technische aan leg (er zijn ook enkele technische scholen), en zo'n jonge chauffeur is er trots als een pauw op,dat hij zo goed met die tractor overweg kan. Dit speelt in Kotabaru. Daar was sinds Adam nog nooit enig gewas geplant. „Toen ik die tractor heb kunnen aanschaffen heb ik de mensen van Kotabaru kunnen leren hoe ze de grond moeten bewerken om hun eigen voed sel te verbouwen. En dat Kotabaru is nu een welvarend dorp geworden. Ie der jaar laat ik ze van de opbrengst van de oogst wat geld afdragen. Dat zet ik op een rekening en wanneer de tractor versleten is, kunnen ze van het gespaarde geld een nieuwe trac tor kopen. Dan staat de voedselvoor ziening daar niet stil, en zo'n gebied heeft geleerd zichzelf te bedruipen" Waarmee pater Visser maar zeggen wil, dat het geld, dat u aan een trac tor voor Flores zult willen besteden, wel besteed is. Ruim honderd gezin nen zullen, op het moment dat pater Visser met zijn tractor in het noor den van Flores zal binnenrukken voor goeg van de hongerdood gered zijn. Het land zal ontgonnen kunnen worden, en de bevolking zal leren zijn eigen voedsel te verbouwen. Pater Visser. naaimachines mee, die de mensen hier zo maar ergens hadden staan en niet gebruikten. Ik heb zelf een bouwclub van zo'n veertig tot zestig jongens, een soort coöperatie. Wij bouwen schooltjes, leggen bruggen over rivieren, en de jongens helpen elkaar voor hun families huizen te bouwen. Hun werkloon krijgen ze in de vorm van de materialen voor de huizenbouw We bouwen de huizen van rivierstenen, zand en cement Die bamboehuizen zijn te onhygiënisch. Daar kruipt te veel ongedierte tussen, en de wind waait er doorheen, zodat het gevaar van longontsteking en der gelijke groot is". Het voedseltekort is schrijnend. Pa ter Visser zelf heeft een banenen- bomentuin, en 's morgens, 's middags en 's avonds deel hij dan de kinderen bananen uit, die ze gulzig opeten. Vaak is dat het enige voedsel dat ze op een dag krijgen! Zouden wij als Leusdense bevolking die honderd gezinnen op Flores niet kunnen adopteren? Zouden wij niet een actie kunnen voeren; „Leusden redt honderd gezinnen op Flores van de hongerdood?" Wij vragen u om alle maal mee te doen om die tractor aan te schaffen en die honderd ge zinnen in het noorden van Flores in staat te stellen om hun eigen voedsel te gaan verbouwen. Inclusief de transportkosten vanuit Djakarta gaat het om een bedrag van f20.000,--. Hiertoe is een speciale rekening geopend bij de Rabobank te Leusden: nummer 33.59.54.030 ten na me van de Pater Visser-tractor- aktie" Postgironr. van de bank: 278135. Het zou bijzonder fijn zijn als we bin nen afzienbare tijd zouden kunnen mel den: „Leusden geeft Flores een trac tor"! Anco Mali Der sti gj^fi I I I I I 1^41 li I m r—rvrijwel volgebouwd en bewoond „In 1946 kreeg ik een benoeming als kapelaan bij pater Naus op Midden Flores. in Wolowaru. Het was een gebied, dat liep van het noorden naar de zuidelijke kust. Wij waren drie we ken aanéén op stap om de kampongs te bezoeken, de zieken te troosten, de huwelijken in te zegenen, te dopen en te begraven. In 1951 kwamen er enkele jonge krachten bij, en toen werd de parochie gesplitst. Sinds 1951 werk ik in een parochie met zo'n 15.000 mensen. Er waren nog drie scholen uit de Hollandse missietijd over. Sedertdien heb ik zo'n twintig volksscholen gebouwd, waarvan twee middelbare scholen, ongeveer tien kapellen, een kraamkliniek en twee poliklinieken, dankzij de hulp die we kregen van de Memisa. Met hulp van de vastenactie kreeg ik een mooi sociaalcentrum, waar landbouwcur- sussen worden gegeven, visserscur sussen, naaicursussen. Na mijn vo rig verlof in Nederland bracht ik 70 (foto Leusder Krant) uiden, (j irgemeester Van der Post nam erdagmorgen de maquette in dank van direkteur Smits van de APN Onemoreerde, dat verschillende wo- 'ypes in dit nieuwe plan een plaats in krijgen, met een sterke nadruk Ie sociale woningbouw. Op het 27 ire grote terrein zullen naar een van architekt Bakker 706 wo- worden gebouwd. 523 hiervan jmet rijksbijdrage tot stand ko- [(woningwetwoningen en premie- I 183 woningen zullen in de sector worden gebouwd. Er zul- _3' extra-goedkope woningwetwo- ?n verrijzen, speciaal voor de ge- ïn met lagere inkomens. Hoe hoog uurprijs zal worden van deze wo- g 139 ?n kon echter nog niet worden ge- 17031. 68 woningen zullen bestemd wor- voor bejaarden en onvolledige ge- ïn. De woningwetwoningen zullen j ei a.s. worden opgeleverd ings de Centrumweg zullen wo- ?n met drie bouwlagen komen (zo- bekend een aanzet tot het hoofd- rum). Veertig van deze woningen _^n in de premiesector worden ge- |pd Bovendien komt hier ook een culturele bestemming krijgen, zodat De Mheent een echt wijkontmoetings- centrum zal worden. Er zal in Groenhouten bijzonder veel aandacht worden besteeds aan de ver keersveiligheid Het principe van hofjes met niet-doorgaande wegen zal ook hier weer worden toegepast Na de toepassing van verkeersdrem pels en obstakels in andere wijken (in het bijzonder in De Wetering) zal ook in Groenhouten door dit soort obstakels extra worden beveiligd. De Landweg, de enige doorgaande weg in het plan dat zich aan de plangrenzen om de woonwijk heenslingert, zal ook van obstakels worden voorzien, ook al onze ortingj ortingl ip van

Leusder Krant | 1974 | | pagina 3