VP. W. Stalenhoef neemt afscheid Nieuwe borden in Leusden WOONWIJK OBSTAKELS 'Van Melkunie Gebouwd in 1603 )P DE MONUMENTENZORG GELDT VOOR DE GEHELE WIJK Opening sport- en gymzaal op 1 mrt Herv./Geref. Jeugdraad actief Gerard van Ruitenbeek geen KPJ voorzitter meer /EERTIG JAAR IN DE ZUIVELWERELD: gemeente Leusden LEUSDEN - Een van de oudste hoe- »n vaü Leusden is de Hofstede ,,'tCla- ?renblad", gelegen aan de Hamers- I ïldseweg 102. Blijkens een gevelsteen ino 1603. Het brede voorhuis kan ge- ïkend worden tot het oudste pand van eusden dat nog bestaat. De bouwer in dit huis is zeer waarschijnlijk iweest Gerrit Versprielde. Uit de :ten van begin 1600 blijkt dat hij de genaar was van 't Claverenblad en aren de landerijen in gebruik bij elt Hendnksz. Daarna komt de hoeve in bezit van familie van Wijnbergen en is de ge- •uiker Thonis Otten. De hoeve wordt tnieuw verkocht blijkens de volgen- acte van 15 mei 1661: Komen in gerecht Jonkheer Anthonis vanWijn- •rgen zono soon voor hem selven, en •m sterckmakende in rato caverende, jatrix Bartha Ram van Schalkwijk sijn 1. Huijsvrouwe. Ende heeft hij com- rant in dier Qualite opgedragen ende •transporteert aen en ten behoeve n Hendrik Anthonisz van Eedebrou- ;r ende sijne erfgename seker Erff d Goet met Huijs Hoff ende Hofstede rgen schuur ende verder getimmerte er op staande, met de bepotinge de beplantinge daerop ende omme jnde groot omtrent dartig m?rgens er onder begrepen seecker camp ids groot omtrent l'/2 margen (,,de ;ker' Red.j legende bij het Erff de ismolen (later Rossenberg" Red.) g soo groot ende cleijn 't selve der den gerechte van Hamersveld legen leijt, ende alsulce bij de voet- )Ots alles tegenwoordig bij Thonis ten bewoont endegebruijkt. Daeraen- rilC eene sijde de heer Hedrikus Schüts „Zwanenburg" Red.) medicijne ctor ende aen de anderesijde de jf ven Sijmon Oosterhoff naest geërft de gelegen sijn, op de laste van ree Duijsent vijf Hondert gulden hooft .^-ms in 't voors Goet gevestigt ten '''"hoeve van Pieter Verhagen, anders ij van lasten uutgezondert den thiend Heeren ongelden, huurlasten, ende iperdijksgelden daeruut gaende". L)e brouwer Hedrik Anthonisz n Eede was nu eigenaar, maar is enige jaren overleden Zijn vrouw *hanna van Blanckendaal hertrouwt ?t Pieter Luts die ook bierbrouwer •Daar üêtie eigenareh bierbrouwers ~~ren' (en in 1732 word het weer rkocht aan de brouwer v Lilaar) is het zeker wel mogelijk geweest zo als de volksmond verhaalt, dat deze heren hier een (geheime) brouwerij ge vestigd hadden. Men mocht immers buiten Amersfoort geen nering doen Zoals de kadastrale minuutkaart van 1825 aangeeft stond er een groot ge bouw aan het bestaande voorhuis. Daar in was een grote kelder met brede deu ren, hetgeen een duidelijke aanwijziging kan zijn dat de dikke biervaten komende uit de brouwerij naar beneden werden gerold voor opslag Voor mr Gerard Munnicx de Schout van Leusden en de Buurmeesters van Hamersvelt Cornelis Hendrikz en Reijer Morren passeerde op 13 april 1694 de volgende verkoop- acte van ,,'t Claverenblad": ,,Dat voor ons gekomen sijn int gerecht Tobias Raillard wonende tot Amsterdam als getrouwt hebbende jofr. Johanna van Eede en inder qte. voor hem selven en mede als gemachtigde selve sijne huijsvrouwe en sijne huijs- vrouwen suster jofr. Margaretha van Eede meerderjarige dochter vermo gens procuratie voor Jacobus van Ulen- broeck notaris en seeckere getuijgen binnen Amsterdam gepasseert Mits gaders de hr. Johan van Bemmel sche pen tot Amersfoort momber ende voogd over jofr. Maria van Eede minder jarige dochter, te samen kinderen ende erfgenamen van Arnoldus van Eede en Anna Coten Sas. Tobias Raillard hier als gemachtigde van de drie ge zusters transporteerd het Erff en Goet Huijs en Hofstede met landerijen enz van ouds genaemt het Claverenblad aan Johan Preis van Dolre" In 1732 verkopen de Erven van Hen drik Preis van Dolre de hofstede aan de kennelijk niet onbemiddelde Hen drik Benedictus Lilaar, van beroep brouwer Dezelfde brouwer ,,coopman tot Sinte Petersburg" (Rusland) ver koopt op 24 augustus 1758 ,,'t Cla verenblad" wederom aan Jan Francois van Lilaar, Heer van Stoutenburg. Vol gens de lijst van het ,,Huys en Haard- stedegeld van Leusden cum suis" van 1766 was bewoner en gebruiker Casper Casperse. Het pachtcontract van 30 october 1778 vermeld een nieuwe huur der. Het was de zoon van Jan Janz. Tolboom en Feytje Wulfertse te weten Jan Janz. Tolboom die gehuwd was met Hendrikje Hendrikse. Kennelijk washij al enkele jaren huurder van ,,'t Cla verenblad" want blijkens het doop boek van de parochie Hamersveld wa ren geboren en vanzelfsprekend ook gedoopt Jan op 9 december 1773, Cor nelis op 17 februari 1776, Wulfert op 24 juni 1778 en Feytje op 23 juli 1780 VEEL TABAKSBOUW IN HAMERSVELD Uit dit pachtkontrakt blijkt, dat de eigenaar Jan Fr v. Lilaar de grond verhuurde aan meerdere bruikers o.a. aan de heer Pieter Jacob Visschers, raad der stad Amersfoort. Deze was tevens eigenaar van „Groenhouten" al waar hij een grote tabaksplantage had. Hij pachtte nog vier morgen bouw- en weiland van de hofstede ,,'t Claveren blad" gelegen tussen het tabaksland door Jan Tolboom gebruikt, en de grift, en nog een kamp over de weg. Ook werd een stuk land verhuurd aan Cornelis van Asch. De tabakscultuur had ook in Ha mersveld een enorme omvang bereikt. De bankier tabaksplanter Benjamin Cohen bezat 100 ha tabaksland in Ha mersveld, gelegen langs de Smousse- steeg met de hoeven de „Busaart" en ,,'t Spul". Vele hofsteden uit die tijd waaron der ook ,,'t Claverenblad" waren door de heren eigenaars aangelegd als bui tenverblijf met bossen en lanen. De huurkontrakten waren voorzien van strenge bepalingen omtrent de bescha diging van houtgewassen De boeren en bruikers hadden meestal maar een gedeelte van het huis voor eigen bewo ning. Rijkere verhuurders hadden een „Heerenhuis" bij de boerderij zoals op „Brinkhorst" en „Hakhorst". Jan Janz. Tolboom is steeds bruiker geweest tot hij eigenaar werd. Dat was op 4 september 1810. Toen ver schenen voor Jan van den Hengel no taris residerende aan de Zwarte Steeg in de gerechte van Leusden c.s. Pie ter Leonardus Baron Heijlman heer van Stoutenburg en vrouwe Lucia The resa van Lilaar echtelieden wonende op Huijze Stoutenburg. Zij tran ■JIÖEKDAÜ 14 FEBRUARI 1974 LEUSDER KRANT -¥¥-¥¥-¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥¥ ,'t Claverenblad", één der oudste hofsteden in de LEUSDEN/Z. - A s. zondag gaat de Hervormd-Gereformeerde Jeugdraad in het Trefpunt naast de Dorpskerk in Leusden/Zuid een vraag- en praat- avond houden voor 16-plussers Ie dereen is van harte welkom. Tevens is het de bedoeling om op zaterdag avond 23 februari een gezamenlijk be zoek te brengen aan de film „Jesus Christ Superstar". Men wil dan wel van tevoren plaatsen bespreken. Daar om moet men natuurlijk wel weten met hoeveel men zal zijn. Iedereen die zin heeft kan het even doorgeven aan Renze Steringa, Beatrixlaan 6, Leusden-Zuid of aan Elly Kleywegt, Gagelhof 29 in Leusden-Centrum, of anders kom je zondagavond meepraten (-vragen) en zag het dan even Men wil de week na het filmbezoek er nog eens met z'n allen over praten en wel op zondag 3 maart Een en ander wordt omlijst door de muziek uit deze film. ACHTERVELD - De afdeling Ach terveld van de Katholieke Plattelands Jeugd zal een enorm verlies g^an lijden. Haar actieve voorzitter die juist zo moeilijk kon worden gemist, ook al vanwege het feit dat hij een paar jaartjes ouder was dan de leden, de heer Gerard van Ruitenbeek, heeft om gezondheidsredenen moeten bedan ken. Hij dacht nog wel zich te kunnen inzetten voor de K.P.J maar zijn arts heeft hem met dringende reden aangeraden zich terug te trekken uit het organisatiewerk. Voor de jonge Anton Hak zal het (nieuwe) voorzitter schap een zware belasting kunnen wor den. Maar als de leden ook eens ac tief worden, zoals het bestuur wel is, dan kan de KPJ een goede tijd tegemoet gaan. 1/ sp «p sp «P Sp «p «P Np »P Vp »p 4 fs «y» /p« /T"* «T* "T* "T" /TS -T* *"i* T* "T* 1 EEN ADVERTENTIE IN ONZE KRANT BEREIKT EEN GROTE LEZERSKRING. PROBEER HET EENS! sporteerden aan Jan Janz Tolboom het Erf en Goed ,,'t Claverenblad" met bouw-wei en- tabaksland groot omtrent 21 morgen gelegen in Ha mersveld. De bomen langs de laan tegenover het huis aan de oostzijde van de weg behouden de verkopers aan zich tot september 1811 om te laten rooien. Dan nog een kamp land genaamd de „Akker" groot 1morgen oost waarts van de Hamersveldseweg. Koop som f3000,00. Nadien is de hofstede nog 100 jaar in eigendom van de familie Tolboom gebleven. De zoon van Jan Janz. Tol boom, Wulfert nam de hoeve over. Deze overleed 21 januari 1859, oud ruim 80 jaren, weduwnaar van Chris tina de Bruin. In 1869 wordt het fa miliebezit verdeeld door de nagela ten kinderen ,,'t Claverenblad" komt dan aan Aart en Evertje Tolboom. Jan Tolboom gehuwd met Anthonia Hartman wordt boer op de hofstede „Bantuin" onder de buurtschap „As- schat". Cornells Tolboom, gehuwd met Maria Huurdeman, gaat naar de hof stede de „Capel" aan de Hamers veldseweg Later ging de jongste doch ter van Cornelis Tolboom, Maria, als dienstbode naar de inmiddels oud ge worden Aart-oom en Eve-meuje. In oktober 1885 overlijdt Evertje Tolboom en komt de boedel aan haar broer Haar broer verkoopt korte tijd la ter de hoeve aan de Blaricumse bur gemeesterszoon Hermanus Lambertus de Jong. Hij was gehuwd met de eer dergenoemde Maria Tolboom en zij was de erfgename van Aart-oom die op 74-jarige leeftijd is overleden, twee maanden na zijn zuster Evertje. De vrijheidslievende Herman de Jong kon ,,'t Claverenblad" niet aan zich hou den en ze werd in 1919 verkocht aan Reijmert Los, veehouder en komen de van Rijpwetering onder de gemeen te Alkemade. Het reeds eerder ge noemde land genaamd „De Akker" werd niet verkocht, er werd een huis op gebouwd en hier gingen Herman de Jong en Maria zijn huisvrouw wonen. Het huis kreeg de naam „Akkershoeve". De oude hoge tabaksschuur op ,,'t Cla verenblad" werd twee gebinten inge kort en omgebouwd tot veeschuur. Na het overlijden van Reymert Los in 1963 werden de landerijen onder beide zonen verdeeld. De oude hoeve kwam in handen van Abraham Los en zijn broer Dirk bouwde een nieuwe boerderij op de andere helft van het land van ,,'t Cla verenblad". Thans is de oude hoeve het eigendom van de gemeente Leusden en is door de minister van cultuur recreatie en maatschappelijk werk ge plaatst op de aanvullende ontwerplijst van beschermende monumenten in de gemeente Leusden A. van Kooy. wagen en een oude auto met een gas- ketel erop. Maar we hadden het geluk, dat we melk en vet hadden, en daar hebben we heel wat mensen mee kun nen helpen „Ik hoorde, dat u een liefhebber van de jacht bent." TLIEFHEBBER VAN DE JACHT „Dat is waar. Ik ben een buitenmens. Ik hou van het lopen in de natuur en van het om me héén zien De jacht in de buurt van „De Boom" en van Nijkerk verschaft me dat genoegen Het gaat mij voornamelijk om het contact met de natuur. Het jagen is daarvan voor mij maar een onderdeel." Als wij afscheid genomen hebben haast de heer Stalenhoef zich naar een vergadering van één der vele besturen waarvan hij deel uitmaakt, en waarvan hij zich in de komende maanden gaat losmaken. Tegen mij zegt hij peinzend: „Ik heb wel eens meer iemand van een krant op bezoek gehad, maar ik heb nog nooit zoveel verteld als van middag." ANCO MALI (Van de redaktie) LEUSDEN - Op vrijdag 1 maart zul len de gymzaal in Leusden/Zuid en de sportzaal in Leusden/Centrum (Groen houten) officieel in gebruik worden genomen. In Leusden/Zuid beginnen de ope- ningsfestiviteiten met gymles door leerlingen van de Paletschool en „Loys- den" Daarna is Groenhouten aan de beurt, waar de sportzaal zal worden „ingewijd" met gymnastiek-medewer- king van de scholen „Groenhorst", Rossenbergschool en de tweede open bare basisschool. Hier zal ook de overdracht plaats vinden van beide zalen aan de Sportstichting. 's Avonds zal zowel in Leusden/ Zuid als in Leusden/Centrum open huis worden gehouden. In Leusden/Zuid zullen belangstellenden mee kunnen doen aan de trimies, die dan zal worden gegeven door de Trimclub. In de sportzaal Groenhouten zullen demonstraties worden gegeven op het gebied van judo, volleybal, handbal, gymnastiek, zaalkorfbal en zaalhockey. (Van de redaktie) LEUSDEN - Met de invoering van verkeersdrempels en obstakels m ver schillende nieuwe woonwijken van Leusden is ook een nieuw verkeers bord geïntroduceerd. Het betreft het waarschuwingsbord „Woonwijk-obsta kels". Deze borden zijn onder meer reeds geplaatst in de wijk De Wete ring (foto Leusder Krant) MELKSFEER BLEEF HANGEN NIEUW LEVEN „Je moet er een keer mee ophou den", zegt hij. „Voor mezelf heb ik het gevoel, dat ik lang genoeg gewerkt heb. Ik heb een mooi stuk grond, en ik houd van tuinieren. Daar kan ik nu wat tijd aan gaan wijden. Ik heb een kasje, en daar ga ik fijn wat experimenteren." Een gezond standpunt, sober gebracht door een reeel mens. P. W. Stalenhoef, direkteur van de Melkunie, een bedrijf met 500 vee houdersleveranciers, 95 man perso neel, 200 afnemers inclusief het groot verbruik. Een omzet van 20 miljoen aan melkproducten en nog eens 3 mil joen aan boter Voorziet in de zuivel- behoeften van Amersfoort, Hoogland, Leusden, Woudenberg, Scherpenzeel, Maarn, Leersum, Amerongen, Lang broek, Veenendaal, Lienden, Stroe, Kesteren, Voorthuizen, Rhenen en nog zo'n vijfentwintig kleine plaatsen, plaatsjes. Van de prille kinderjaren zat hij in de zuivel. Geboren in Soest, waar zijn ouders een melkinrichting hadden en een boerderij. DEENS PASTEURTJE Aanvankelijk werkte ik met één knecht, en een Deens pasteurtje, dat op een motor liep, heel primitief, leverde 400 a 500 liter melk per uur af. Naar mate de zaak uitbreidde - het deel con- sumptiemelk kwam steeds naar ons toe, als de kleine bedrijfjes het niet meer redden: wij waren er voor ingericht - werd de apparatuur in de loop der jaren sterk verbeterd ZELF VAKMAN Ik weet waarover ik praat, ik heb alle ontwikkelingen vanaf het begin meegemaakt. En dat werkt in ons hui dige concern gemakkelijk. Wij hebben veel vakmensen in dienst, en die waar deren het, dat de direkteur zelf óók vakman is In 1937 ontstonden de C.M.C de Co- operatieve Melk Centrale, een coöpera tie van 11 000 leden, die alle melk aanleveren en de A.V.M., de Algemene Vereniging van Melkvoorziening. „Die melksfeer is altijd bij me blij ven hangen Het bloed kruipt waar het niet gaan kan. In Soest heette ons be drijfje „De Birk". tot 1923 hadden we dat bedrijf thuis. In Woudenberg enan- alles wat met melk te maken had onder de knie te krijgen. In 1933 kregen we de Crisis Zuivel Centrale, en die was aan allerlei vergunningen gebonden. Dat was het moment, dat mijn vader zei: „Jongen, zet de boel nu maar eens zelfstandig op." Vóór de oorlog had je zelfstandige melkslijters; die kochten de melk bij de boeren en gingen daar regelrecht de weg mee op. Maar de klanten wilden ook flessen bloempap, yoghurt, rijstepap, karnemelk, tapte melk. gortepap, boter, en dat kwamen die slijters bij mij afnemen Vanaf 1933 probeerde ik ook wat grootbe drijf te krijgen. Leveranties van slag room aan hotels, melk aan scholen Dat liep zo tot 1940 Toen kwam de ver plichte sterilisatie. Melk mocht 2%% vet bevatten, en moest gepasteuriseerd zijn Sinds 1940 waren de melkslijters dus officieel verplicht om bij de melk inrichting aan te kloppen. De heer Stalenhoef in het hart van het bedrijf waaraan hij jarenlang zijn beste krachten gegeven heeft als mede oprichter en direkteur van het vroege re Amersfortia, tegenwoordig Melk Unie Amersfoort. Foto Janus Visser. In 1948 ging ik een fusie aan met „Amersfortia", een heel oud bedrijf je, dat we nieuw leven hebben inge blazen In 1968 gingen we over naar de C.M.C.die zich na de oorlog met melkverwerking was gaan bemoeien, en die zo geleidelijk aan een veertig tal bedrijven in het westen des lands had opgekocht. Die bedrijven bracht men onder de noemer: Melkunie. Elk bedrijf heet afzonderlijk: Melkunie Amersfoort, Melkunie Hilversum, maar in zijn totaliteit is het de C M.C.- Melkunie Het hoofdkantoor van de Melkunie is gevestigd in Amsterdam, van de C.M.C. in Den Haag. JE MOET ELASTISCH ZIJN Achteruitkijkend moet ik zeggen: de jaren zijn omgevlogen De omstandig heden brengen dat ook mee als het lekker loopt, vliegt de tijd om. Toen ik van het particuliere bedrijf overging naar de direktie van een coöperatie liep alles vanzelf Je moet wat aan passingsvermogen hebben, je moet méé kunnen groeien Oók die jaren zijn om gevlogen „Mijn prettigste tijd? Ach, dat was misschien vóór de oorlog: toen was je het meest eigen baas. De beroerdste tijd9 Dat was de oorlogstijd Wegens kolengebrek hebben we toen ook nog es stilgelegen. De laatste oorlogs maanden werkten we met paard en LEUSDEN - Op 20 januari aanstaande wordt hij vijfenzestig jaar, en dan imt hij afscheid van de zuivelwereld, waarmee hij officieel veertig jaar "ïrspoed en tegenslag heeft gedeeld. Officieel staan er veertig zuiveljaren 'boek, maar als je uit zijn spaarzame mededelingen zijn levensgeschiedenis )beert samen te stellen, dan kun je gevoegelijk aannemen dat hij al zijn fenzestig jaren in de zuivel zat. Wij spreken hier over de heer P. W. Stalen- if, wonend aan de Dodeweg 3 te Leusden-zuid. Een fijn ruim huis, een litterende tuin met oneindig veel hoge bomen, waarvan de buigzame stammen d door de storm heen en weer worden geschud.

Leusder Krant | 1974 | | pagina 5