Opening met plechtige hoogmis door kardinaal Alfrink? l+! 1973 jaar van tegenstellingen ationale Actie Rode Kruiswoord puzzel nr. 8 c= UITGEBREIDE EN GEVARIEERDE FEESTWEEK 300 jaar Achterveldse parochie wordt met feest van allure gevierd Wagen spelen op Parochie- feest Doe mee aan de Rode Kruis- puzzel ff Uitstekend jaarverslag Het verdwenen goud land KAPPIE EN DE JUNGLEMAN Hond bevuilde postkantoor Met medewerking van Uw nieuwsblad Prijzenpakket En voorts deze reeks prijzen: Doel van de actie Zó inzenden Filmagenda Amersfoort Geref. Herv. Jeiigdraad- aktiviteiten CURSUS DONDERDAG 28 FEBRUARI 1974 LEUSDER KRANT ACHTERVELD - Het 300 jarig bestaan van de Sint Joseph Parochie Achterveld zal worden gevierd van 25 augustus tot en met 1 september 1974. Het zal een feestweek worden voor en door iedereen want alle inwoners, groot en klein, zullen ten nauwste dit derde eeuwfeest mogen meebeleven. Er zijn al enkele besprekingen gevoerd en heel wat suggestie's binnengekomen Hieronder volgt een overzicht zoals misschien de festiviteiten van het 300 jarig bestaan der Parochie zouden kunnen worden gevierd. Het wil dus niet zeggen, dat dit overzicht juist behoeft te zijn, want er worden nog gaarne suggestie's ontvangen De steller van het overzicht tekent aan ,,Als u iets weet dat tot het welslagen van deze feestweek kan bij dragen wilt u het dan ook mededelen0 Niet achteraf zeggen, dit of dat, nee nu daadwerkelijk meehelpen zodat het voor de hele Achterveldse gemeen schap een mooie en gezellige week mag worden" De eerste dag, zondag 25 augustus 1974 zal op kerkelijke wijze worden ingezet met een plechtige Hoogmis in de Parochiekerk en zal Zijne Emi nentie Bernardus Kardinaal Alfrink de uitnodiging bereiken om deze Hoog- dienst te celebreren s' Morgens om half tien zal vanaf het gemeentehuis aan de Koningin Julianaweg de kardi naal worden ingehaald met misschien daarbij het Hoofd van de Benedictij ner Orde (de Parochie is vanaf de op richting in 1674 tot 1825 door de Paters Benedictijnen bediend ge worden). Voor het open rijtuig zullen in de welkomststoet mee rijden rui ters te paard, alsmede de ruiters van manege ,,De Klaveet", een stoet bruidjes, de muziekvereniging ,,Door Wilskracht Sterk", een versierde wa gen en vaandeldragers Vanaf half tien klokkengelui tot aankomst bij de Kerk en zal de Plechtige Hoogmis om tien uur beginnen Het Parochiale koor o 1 v de heer G. P'J Wijntjes verzorgt de gezangen, aan het orgel AvanKooy Tussen half 12 en 1.00 uur is er receptie in ,,Ons Gebouw" voor alle inwoners en kunnen de gasten - van veraf - de tentoon stelling in de Kerk bewonderen De tentoonstelling van kerkelijke kunst en alles wat betrekking heeft op 300 jaar Parochie zal worden ingericht door de heer Herman Baaiman op het Priesterkoor en gedeelte linkerzijbeuk Tijdens de tentoonstellingsuren pas sende muziek door koster H Smink Met het W G Kruisbestuur zal worden over legd over een tentoonstelling van de .Vrije Kwasten" De schilderstukken van de kerk, rondom de kerk en de oude pastoors zijn er dan te bewonde ren Om 6 uur in de namiddag Plechtig Lof. Van 7-9 uur tentoonstellingen in de kerk en in het W.G Kruisgebouw Maandag 26 augustus van 7-9 uur tentoonstellingen Dinsdag 27 augustus van 7-9 uur tentoonstellingen In „Ons Gebouw' diavertoning over Achterveld en haar kerk en een daaraan verbonden quiz, aanvang 8 uur Woensdag 28 augustus in het Kerstens Sportpark om 1.00 uur kinderfeesten voor alle lagere scholen in Achterveld verzorgt door spelleider Anton Huiskes en assistenten Tentoonstellingen van 7-9 uur Om half zeven Kindsheidoptochl door alle kinderen van alle lagere scholen uit Achterveld en Stoutenburg. Om ook dit onderdeel goed te doen slagen worden te zijner tijd aan de kinderen aanvraag en voorbeeldformu lieren uitgereikt De aanvraagformulie ren zijn ervoor om de jury haar werk practischer te laten verrichten en de voorbeeldformulieren hoe de kinderen zich kunnen kleden en uitbeelden Jaarvergadering Fok- en Controle- vereniging Aehterveld en onistr. ACHTERVELD - Vorige week woeosdag kwam de Achterveldse fok- en controlevereniging in Ons Gebouw te Achterveld bijeen voor het houden van haar jaarvergadering. De voorzitter kon 22 leden welkom heten. In zijn inleiding noemde de voorzitter L R Huurdeman het jaar 1973 een jaar van tegen stellingen Hoge en zeer hoge prijzen werden voor veevoederartikelen genoteerd en in het begin van het jaar hoge vee- en vleesprijzen, die in de loop van het jaar weer daalden. En ook aan het eind van het jaar nog steeds bleven dalen. Voor de vereniging was het een goed jaar. Het ledental ging met twee omhoog tot 67, terwijl het aantal koeien met 136 stuks steeg Belangrijker was de grote stijging van de gemiddelde jaarproduktie van 5112 kilo melk met 4,002% vet en 3,36% eiwit in 305 dagen. De voorzitter stelde, dat de doelmatige stierenkeuze van goed verervende stieren bij de KI dit resultaat mede gunstig had beinvloed De notulen van sekretaris J Tij mensen werden onveranderd goedge keurd. De kontroleur, de heer A Ziel tjes, gaf nog een toelichting om de dochter-bedrijfsmethode, zoals reeds in het jaarverslag stond omschre ven De leden vonden het jaarverslag een omvangrijk en goed gesteld ver slag, maar enkele leden waren toch van mening, dat het beter iets korter gedaan kan worden in het vervolg, omdat het verslag dan wellicht beter gelezen zal worden Bestuur en kon troleur zullen bestuderen of dit mo gelijk is zonder dat het verslag aan be langrijkheid inboet Het vooraf aan de leden toegezonden financieel verslag werd goedgekeurd Alles werd door de kascontrole-com missie in goede orde bevonden. Tot nieuw kascommissielid werd benoemd de heer G W v d Burgwal. Tot opvolger van het aftredend be stuurslid J. Tolboom werd W Vos kuilen Wzn gekozen De voorzitter dankte de heer J Tolboom voor zijn werk voor de ver eniging gedaan in een 31-jarige be stuursperiode en bood hem namens de vereniging 't mooie boekwerk van ,,Fok- stal Knol" aan en stelde de vergade ring voor de heer Tolboom tot ere- bestuurslid te benoemen, waar de aan wezigen meet wezigen mee accoord gingen G. A van Zandbrink bracht uitvoerig verslag van de Provinciale bondsver gadering en werd ook voor 1974 als afgevaardigde benoemd Hierna hield de heer A Tijsseling voorlichter bij de Rijkslandbouwvoor lichting, een caiserie over doelmatige voeding, afgestemd op de steeds grote re melkproduktie. Spreker belichtte de manieren goed voeren, voordelig voe ren, en veilig voeren Dit laatste wil zeggen zodanig dat de koe het als pro- duktiedier jaren vol kan houden. De rede werd door de aanwezigen met grote aandacht gevolgd en ook uit de hierna gestelde vragen bleek nog eens weer duidelijk dat de veehouder 't belang van een goed geleid bedrijf optimaal na wil streven en bereid is naast ei gen kennis en ervaring, de voorlich- tings-adviezen te bestuderen en toe te passen Na dit alles dankte de voorzitter allereerst de heer Tijsseling voor zijn inbreng, en vervolgens alle leden voor de gezellige manier van vergaderen en sloot de vergadering met een wel thuis. ACHTERVELD - De fokvereniging onder het rundvee .Achterveld en Om streken" nam over het jaar 1973 de zesde plaats in van de zevenentwintig aangesloten verenigingen in de provincie Utrecht. Toen in 1919 de fokvereniging .Achterveld" haar geboortejaar had was de produktie per koe 91 kilogram vet, in 1958 was dat al 157 kilogram en nu 172 kilogram botervet. Wel dient er reke ning mee te worden gehouden dat de koe van toen het moest hebben van nood zakelijk groenvoer en hooi terwijl er nu veel krachtvoer wordt gebruikt De jaarverslagen van de fokveever- eniging worden kennelijk steeds dikker. Het was ook nu een omvangrijk en keu rig verzorgde uitgave, die zelfs voorde niet-veehouder duidelijke lezenswaar dige stof biedt Zesenzeventig pagina's met veel cijfermateriaal en in zijn voorwoord stelt secretaris J. Tijmen sen de cijferverschillen tussen nu en veertig jaar geleden In 1943 waren er 222 melklijsten. 3088 kg melk en 3 32 procent vet, voor 1973 zijn de cijfers 1590 melklijsten, 5112 kg melk en 4.02 procent vet Verenigingscontroleur, de heer A Zieltjes, brengt in zijn inleiding naar voren dat 1973 een uitzonderlijk goede zomer heeft gehad en waardoor de pro ductiecijfers flink zijn vooruitgegaan Voorts stelt hij dat het gebruik van stie ren die de productie verhogen ruim voldoende aanwezig is en het is dan ook verheugend dat het bewust kiezen van een goede stier steeds meer veld wint In 1919 waren er twaalf leden (penning meester was toen de heer Peel van den Hengel, nu 88 jaar ..jong"), nu zijn het er zevenenzestig. Op deze 67 bedrijven waren er 1836 dieren, dat is 167 dieren meer dan het jaar ervoor Alle leden lieten de kalveren schetsen, 32 leden zijn lid van Nederlands Rundvee Stam boek, 50 lid van een kunstmatige inse minatievereniging en 17 leden maken gebruik van een natuurlijk dekkende stier Met betrekking tot de erelijsten wor den de eerste drie eigenaren genoemd van de drie hooggeplaatste koeien. De drie eersten in de erelijst van koeien in de leeftijd tot en met 2.6 jaar zijn van de eigenaren J. Tijmensen, G A Kok en H J Kooyman. De erelijst van koeien in de leeftijd van 2 7 tot en met 3 6 kennen als eigenaren H J Kooy man, C Kooloos en C Voskuilen. Idem in de leeftijd van 3 7 tot en met 4 6 jaar H J Kooyman, G A Kok en C Vos kuilen Idem in de leeftijd van 4 7 tot en met 5 6 jaar T Traa, C. Voskuilen en H J Kooyman Idem in de leeftijd van 5.7 jaar en ouder J Boersen Jzn W. Tolboom en H J. Kooyman Aan de Hozubra te Utrecht namen H J v d Heuvel met twee en J Tijmensen met één dier deel De koe Gerritje van A Voorburg is de koe met de hoogste levensproductie met een score van 97.119 kilogram melk Controleur-stamboekhouder is A Zieltjes. Monsternemers en reserve zijn: G Druyff, M de Jong, J. ter Maaten, W de Jong, W. v d Hengel, G. de Jong en A. v d Burgwal. Het bestuur bestaat uit L. R Huur deman - voorzitter, J. Tijmensen - secretaris-penningmeester, J. Druyff - tweede voorzitter en leden J. Tolboom en G. A. van Zandbrink Een goed verzorgd en duidelijk jaar verslag van een gezonde en reeds ruim 54-jarige fokvereniging Achter veld en Omstreken". Donderdag 29 augustus voor de,, jon gelui van vroeger' diavertoning over Achterveld en haar kerk in Ons Ge bouw" alsmede prijsuitreikingopgroot podium van de Kindsheidoptocht, zo dat de winnaars kunnen showen Ten toonstelling alléén in de kerk 7-9 uur. Omstreeks 7 uur speurtocht voor alle jeugd ige inwoners van 13-16 jaaronder leiding van W. Hilverts en zijn zoon Vrijdag 30 augustus 7 00 uur namid dag korte dodenherdenking op het kerkhof. 7-9 uur tentoonstelling in de kerk. Uiterlijk 8 uur aanvang groot schutjas en klaverjasconcours in Ons Gebouw o 1 v Piet Smink. Aanmel dingen kunnen alleen geschieden op aanmeldingsformulier. Op een groot bord zal de score worden bijgehouden Als prijzen zijn beschikbaar levende beesten kip, kalkoen, konijn enz Zaterdag 31 augustus 1 00 uur in de nieuwbouw bij de vijver voor kinde ren van 4-11 jaar Minitour op fietsen, rolschaatsen en autopedwedstrijden. Deelnemers doen niet mee naar leeftijd maar naar opgemeten lengte Om 3.00 uur ringsteekwedstrijden om de kerk te paard, per fiets en bromfiets 's Avonds zo mogelijk een grote taptoe door meerdere muziekkorpsen Zondag 1 september 9.00 uur kin dermis Alle kinderen in Kindsheidop- tochtkleding zijn daar welkom en na afloop Kindsheidoptocht door de nieuw bouw en film daarna 2 00 uur revue in Ons Gebouw o.l.v Herman Baaiman, zo ook 's avonds om 8.00 uur Om 6 00 uur Openluchtlof voor het oude WG Kruisgebouw Tot een goed slagen van het feest komen ook de volgende zaken naar voren. Tijdens de tentoonstelling in de kerk muziek op de achtergrond Voorts grachtversiering b v op vlonder een schets van de oude kerk door de Ach terveldse schilderes Jos van der Pol. Het vrijheidsbeeldje zal in het licht komen door een pyramidevlam In het gazon der kerk ,.300 jaar" in bloemen. Overlegd zal worden met de KRO voor uitzending van de Plechtige Hoog- ACHTERVELD - Een bezoeker aan het postkantoor te Achterveld had zijn hond in de hal los laten lopen en het dier nam de kans waar om de zaak ernstig te bevuilen De bezoeker deed net of of zijn neus bloedde en liet de rommel liggen zodat de postkantoorhouder de zaak kon schoonmaken. Daarom werd besloten een paar bordjes in de hal te plaatsen met vermelding honden niet toegelaten Dezer dagen was er toch nog een dame ontstemd dat de PTT-ambtenaar haar beleefd verzocht de hond buiten aan het hek vast te leggen mis. Alle oude en verenigingsvaan dels worden tentoongesteld Het ligt duidelijk in de bedoeling zoveel mogelijk verenigingen in te schakelen, zodat het een feest wordt voor en door iedereen. Verdere sug gestie's worden gaarne ingewacht bij de Pastorie of bij de voorzitter van het Feestcomité Achterveld, H. B Os sendrijver. De voorbereidingscom missie brengt verder naar voren: ,,Als iemand zich gepasseerd voelt, laat hij dan wel opstaan en zeggen: ook ik wil daadwerkelijk medewerking verle nen. Achteraanpraters kunnen niets opbouwen, alles dient vooruit in orde te zijn. Dan kan het een mooie 300 jarige Achterveldse Parochiefeest- weekviering worden". ACHTERVELD - Op voorstel van de deskundige regiseur van de Achterveldse toneelvereniging „Culdoto" de heer Wout Bakke- nes en volgens de voorzitter van Culdoto" de heer H Smit zal bij de commissie ,,300 jaar pa rochie Achterveld" de gedach- tengang naar voren worden ge bracht om in de jubileumweek Wagenspelen te houden In vroe ger tijd kwamen de Wagenspelen meer voor. Toneelspelers bren gen dan een kort pittig toneel stuk van ongeveer 20 minuten naar voren en als podium dient een wagen, zodat men hierdoor in meerdere buurtschappen of wijken kan optreden. Deze vorm van toneel brengen is voor de spelers vrij moeilijk, maar mede juist daardoor voor het publiek des te aantrekkelijker. -46- Toen Rivaldi de plek was genaderd, waar de Kraak op het strand lag en opgelucht zuchtte omdat hij het vege lijf én zijn film had weten te redden van een te ruwe behandeling door de woeste inlanders, gaf de onbetrouwba re Parasito zijn helper een wenk Deze stak glimlachend zijn voet uit en dat bracht de filmondernemer ver raderlijk ten val. Rivaldi uitte een lui de kreet en tuimelde vlak voor de voeten van het wilde dorpshoofd in het zand Over het primitieve gelaat van de inboorling verspreidde zich een triom fantelijke grijns ,,Aha' Nou ik jou hebben dikke blan ke man1'' gromde hij onheilspellend, ..Wou jij rrcoi eiland in draaidoosje stoppen en dan doosje meenemen op groot waterschip en wij geen eiland meer hebben0 Jij draaidoosje open maken' Onmiddelijk' Of anders. Met uitpuilende ogen staarde Rivaldi in het toornige gelaat van de inlander Of-of a-anders.. herhaalde hij met onvaste stem ..Ik zal korte metten met jou maken! vulde het stamhoofd dreigend aan, ,,Zeer korte metten, blanke meefl Rivaldi slaakte een diepe zikH begon gelaten zijn camera openlïM ken, zodat zijn kostbare film de fraaie scènes als spaghetti p-J zand kronkelde. Het was een t I moment, want nu was al het I voor niets geweest Maar de al I filmparasiet, die op veilige j[ I in zijn bootje zat te filmen, I getogen. ..Prachtig' riep hij uit. .,\V'ï I slot voor mijn film! Ik had metst* I kunnen verzinnen!" Kapitein Rob: Het dodende licht -46- Het liefst zou mr. Fryer die vreemde Eskimo, die maar verder sjokt, alsof er niets aan de hand is, aan de tand willen voelen Kunnen we hier niet ergens landen?" vraagt hij aan de piloot. De machine kan op water en op ijs landen en opstijgen, maar de piloot schudt zijn hoofd en wijst naar beneden ,,De bodem is hier nergens vlak." zegt hij ..Dat durf ik niet aan." In grote cirkels vliegt hij om de Es kimo heen De man kijkt onderzoekend rond, maar nog altijd heeft hij geen oog voor het toestel, dat hem achter volgt. ,,Ik vrees, dat wij niet kunnen lan den," meldt mr Fryer, ,,maar mis schien is het terrein verder op vlakker en wij blijven nog een tijdje buurt. Wij hebben nog benzine gei' Kijk, nu staat de Eskimo stil Hiji zich om en het is net of hij iets i, Vlak bij hem is een soort ijsgrtt Fryer. Zou de man daarin som-, len schuilen? Weer scheert hel tl tuig laag over de slede en zijn vJ de bestuurder Spannende avonturenroman door H.W.van Brakel. (Van de redaktie) LEUSDEN - Het aantal inzenders uit de gemeente Leusden voor de Rode Kruispuzzel nummer 6 was wel wat minder dan we gewend waren. In totaal deden die week 97 mensen mee en dat is weinig vergeleken bij vorige keren. Daarom vandaag weinig prijzen in Leusden. Of liever gezegd: niet één. Dat wil niet zeggen, dat er bij de vol gende puzzel ook geen prijzen zullen vallen, integendeel, maar toch blijft het een feit: hoe méér u inzendt, hoe meer prijzen er in Leusden zullen vallen! Daarom nu deze extra oproep. DOE MEE AAN PUZZEL NUMMER ACHT. Laat zien, dat ook u wat over hebt voor de invaliden, chronisch zie ken en bejaarden. Dat u hen een fijne vakantie gunt. De bewoners van Leusden staan altijd erg gauw op de bres voor de medemens. Doe daarom ook nu mee, want het is ook voor uw mede-Leusde- naren, die dankzij het Rode Kruis straks onder meer met de Henri Dunant" op vakantie kunnen gaan! Zij hebben u nodig, het Rode Kruis heeft u nodig. Laat hen niet in de steek. Bekijk de prijzen die u kunt winnen. Gooi er een extra briefkaart tegen aan en wie weetVeel succes! De redaktie van de Leusder Krant hoopt volgende keer te kunnen melden, dat het aantal inzenders vele malen groter is dan deze keer! We zijn nu op de helft van de serie. Ook al hebt u misschien niet aan alle puzzels mee gedaan, ook u kunt straks aan het slot toch nog meedoen aan de prijsvraag voor de caravan. Wacht niet langer, grijp nu uw kans. redaktie „Geef gehandicapten een vakantie" blijft de slogan voor deze nationale Rode Kruisactie, waarbij U ook deze week weer voor duizenden guldens aan prijzen kunt winnen. U lost de puzzel op, stuurt de gevonden slagzin vóór 13 maart in en dingt mee naar onderstaand prijzen pakket. In mei kunt U in aanmerking komen voor de eindhoofdprijzen zoals een Dickson stacaravan van 10.000 en een Mark-orgel van 2295. Daarvoor dient men alle letters E van de op lossingen van de in totaal 13 puzzels te tel len. Wie de vorige opgaven niet meer heef*, kan vast een krant met alle puzzels tesamen bestellen. Men kan daarvoor een briefkaart met 1 extra aan postzegels aan het Neder landse Rode Kruis, Prinsessegracht 27 in Den Haag richten of een bedrag van 1 stor ten op giro 3046000 van datzelfde Rode Kruis. Voor deze week zijn de volgende fantas tische prijzen uitgeloofd: 1. Een kleurentelevisie van Philips Nederland - 2595 2. Een Starlet 353 naaimachine van Singer n.v. Amsterdam - 549 3. Een vrieskast van de Vereniging Centra Amersfoort - 359 4. Een 8-daags kris-kras NS-abonnement 1e klas voor twee personen 144 5. Een Daalderop Presto snelkookpan van Van Perlstein Roeper Bosch n.v. Amsterdam - 91,85 Een koffiezetapparaat van 75 (Douwe Egberts Nederland b.v. Utrecht), een schoenenwaarde bon van 50 (Herman's Schoenen b.v. Utrecht), een tricot herenpyama van 36,50 (Sir Edwin b.v. Wildcrvank), een handzaag van f 35,50 (Sandvik Staal b.v. Schiedam), een blikradio van 25 (Coca Cola Export Corporation Amsterdam), een kalkoen (3 kg) van 25 (Produktschap Pluimvee In onderstaand diagram vult U nu de letters in die U op de gelijk genummerde vakjes van de puzzol hobr gevonden De zin dio bij een goede oplossing ontstaat, stuurt U op elders aangegeven wijze in. l8 44 22 39 38 36 21 41 24 Horizontaal: 1 vrucht van de wijnstok - 4 kledingstuk voor vrouwen - 8. beryllium (afk.) - 10. water in Brabant - 11. pers vnw. - 13. Iets door het lot laten beslissen - 16 zijne doorluchtigheid (afk.) 17 Europeaan - 19. plaats in Bra bant - 20. stuk grasland - 21. afrastering - 23 open plek in het bos - 25. schrijfgerei - 26 ik (latijn) - 28. snljwerktuig - 30 eng biersoort - 32. turkse titel 34. buldel - 36 ontkenning - 38. vrouwelijk (afk) - 39 verhaal uit de mythologie - 41. voer tuig (afk.) - 42. jongensnaam - 43 aartsbisschop (afk- 45. zonder kleren - 46 holte onder de arm. Verticaal: 1. deel van de week (meerv.) 2 Universiteits Bibliotheek (afk.) 3. nietig - 5. voorzetsel - 6. lid van gezin - 7 door de behoefte vereist - 9. gravure - 12. koude lekkernij - 14. bovendien - 15. europeaan - 16. pers. vrnw - 18 punt van behandeling - 20. voertuig op wielen - 22. een zekere - 24 opstootje - 27 toe vluchtsoord - 29. bevel - 30 noorse god - 31 vogel - 33. gram (ark - 35. kloosterhoofd - 37 en andere (afk.) - 39. bril - 40. harsachtig klevende stof 4^voge^^^boom^^^^^^p en Eieren Zeist), een doos kauwgommix van 24 (Maple Leaf b.v. Amsterdam), een puzzel- woordenboek van ƒ16,50 (Uitgeverij Luitingh b.v. Publishers Laren N.H.) en een autowashand- schoen Giemme NT van 10,95 (Fa. G. van Amersfoort, Zeist). Tenslotte zijn er 111 blocnotes met ballpoint in een bijzondere omslag ter beschikking gesteld. Een verrassing voor de deelnemers van elk blad. Jaarlijks brengen vijfduizend gehandicapten een week vakantie door aan boord van de (nieuwe) J Henry Dunant en in de twee vakantiehuizen van het Nederlandse Rode Kruis. Dat kost geld. Geld dat U nu bijeen kunt puzzelen. Talloze chro nisch zieken en invaliden zullen er U dankbaar voor zijn. En niet alleen zij. ook hun familieleden door wie zij week In week uit worden verzorgd Indirect krijgen ook die de gelegenheid even op adem te komen Doe dus vooral mee aan deze Rode Kruiswoordpuzzelactie. U stuurt de gevonden slagzin op een brief kaart naar het speciale adres van het Nederlandse Rode Kruis. Postlaan 33. 's-Gravenhage Plak naast de gewone frankering (30 cent) minimaal 1.(maximaal 5,aan gel dige postzegels U kunt net zoveel oplossin gen inzenden als U wilt, mits voldoende gefrankeerd U kunt ook uw oplossingen op een giroblljet (geen girobetaalkaart) schrijven. Maak dan tenminste 1.óf zoveel U wilt over op giro 30 46 033 van het Nederlandse Rode Kruis te 's-Gravenhage Uw oplossing moet op 13 maart binnen zijn Op 18 maart trekken in Bergen (N.H.) notaris Van Beusekom uit s-Gravenhage en notaris Brons uit Bergen de fantastische prijzen De vergunning voor deze puzzelactie ten bate van de Rode Kruis-vakantieprojecten voor chronisch zieken en invaliden Is ver leend door de Staatssecretaris van Justitie, iij besluit van 31-10-73. nr L O. 700/143/230. -10- ,,Hoe heb ik het nu." viel hij woe dend uil ..Ik ben ingedeeld bij sloep nummer 5 „Niks mee te maken!' klonk het bars terug De vrouwen en kinderen gaan eerst En toen Bondelle bleet opdringen „Verstaat U mij niet1 Terug" Voor den donder! Achteruit, zeg ik of er wordt gescho ten!" Een bootsman, die een der takels be diende. liet een hand los en gaf de onwillige paasagier een kaakslag, die hem over het dek deed rollen Half versuft bleef hij liggen Een nog tame lijk jonge vrouw, een kind in haar armen, zag haar weg naar redding thans vrij. Zij stapte pardoes op het zware lichaam van de wapenfabrikant en bleef er op staan, terwijl ze haar kindje aan de officier overreikte, die het commando over de sloep voerde Nadat hij haar in de boot geholpen had, nam zij haar lieveling weer over en sloeg een kruis Knersend ratel den de takels, de sloep zakte De paniekstemming sloeg over in een razernij. Steeds meer passagiers kwa men naar boven Op enkele plaatsen werd reeds gevochten en bij een der sloepen klonk een schot. Een man was in een boot gesprongen die. volgens een der stuurlieden, reeds meer dan vol was De stuurman trok zijn revolver en vuurde op de overtreder Het trof dodelijk en het lijk viel tussen de men sen in, waar het liggen bleef en met de overvolle boot verder mee omlaag zakte. Honderden voeten dreunden over het dek, vrouwen gilden, of lachten hysterisch, kinderen huilden, mannen vloekten, scholden, of vochten als be zetenen. Uitroepen in allerlei talen en toonaarden klonken door de ijzige kou de nacht Strak stond de inktblauwe hemel, waarin talloze sterren vonkten Zwart lag de zwijgende oppervlakte van de oceaan In de hut van de mar conist klonk het regelmatig seinen om hulp Het SOS, alsmede de plaats van de ramp. 42 gr N B en 50 gr W L waren inmiddels opgevangen door de ..Virginia", de „Olympic" ende,,Bal tic" De afstanden, waarop deze schepen zich bevonden, varieerden echter van 170 tot 200 mijl De Titanic maakte ge stadig meer water. Door de botsing was een gedeelte van de kiel openge reten en waren verschillende water dichte schotten verbrijzeld. Reed: honderd mensen waren hierbij gt Door het bijdraaien van het sch: de ijsberg te ontwijken, nadat del door "êën onder water ver-voorui: kend gedeelte gesleten was. ontsti twee grote gaten aan bakboord, eens aan de voorzijde Reeds na: het ijskoude water de ketelruii Het voorschip zakte steeds dieper: Toen klonk één luide jammerkl één hartverscheurende uitroep on ganse schip. „Er zijn geen boten B meer' En als was een ieder thans pi» ling doorgedrongen van de vresJ ernst van dit ogenblik, viel hiertul stilte in De stilte van hen, die *-;3 dat zij staan voor de poort der Ee^j heid Een zacht snikken steeg op uit deaj doodsangst toegeknepen kelen, getJS werden gepreveld door lippen, hun kinderjaren niet meer gebedeo! den, of die. kort te voren nog, tel gevloekt Velen zonken op de ktB neer, op het ijskoude dek. de omhoog gericht, naar de donkert! melkoepel Duidelijk klonk thatsjj geplas der riemen van de zich ver! derende sloepen, moeizaam eeal zoekend door het gevaarlijke dri,j| Af en toe hoorde men een luide sommigen sprongen overboord, io laatste pogen zwemmend van hel doemde schip weg te komen Ze kL ten zich vast aan enkele noodvlff stukken wrakhout of een oven sloep Toen zweefden plechtige nen door de ïjskille nacht Tones) hen in de sloep in tranen deden barsten, tonen, die hen op de alt zakkende dekken „Nearer, my by Thee" Langzaam kwam Henri van der L'r bij Hij hief zich moeizaam op zittende, hall liggende houding, nend op beide handen. Versuft! hij rond Een warm vocht drup» op zijn handen Hij streek over! voorhoofd en zag, dat zijn vul rood warenBloed' lol scherf van een spiegel bekert! zicheen diepe snijwond liep dl over zijn voorhoofd Opeens tul het hoofd opPlechtige muziekd! tot hem door de vreselijke wtl lijkheid Hij sprong overeind eml op de deur af Deze was gesloll klemde waarschijnlijk, ontzet del botsing Een nameloze angst ml zich van hem meester Hij bar! in snikken uit en riep luidkeels „Doe open' Doe open, die d! Open"' LouiseCésare. W wil naar jullie toe'! AMERSFOORT - Amersfoortsebios copen van donderdag 28 februari t/m woensdag 6 maart 1974. GRAND THEATER „DIE LUSTIGE WITWE" De Hoofd stad Operette Donderdag 28 februari „HELP, DE DOKTER VERZUIPT" A l Vrijdag t/m maandag. „BIJ DE BEESTEN AF" Zondag ochtend 11 00 uur. „SLIPPERS" Blijspel Dinsdag 5 maart, woensdag 6 maart CINEMA AMICITIA „LA GRANDE BOUFFE" 18 jr. Donderdag en vrijdag. „JIMMY HENDRIX" 18 jr. Vrijdag avond „JESUS CHRIST SUPERSTAR" A 1 Zaterdag t/m woensdag. „SNOPPY, COME HOME" A l Za terdag 2.00 uur, zondag 1.30 uur, woensdag 2 00 uur. CITY THEATER „LIVE A LITTLE, LOVE A LITTLE" 14 jr. Alleen donderdag 28 februari „CLEOPATRA JONES". Vrijdag t/m woensdag „HAPKIDO" 18 jr. Zaterdagavond 23.45 uur, nachtvoorstelling. AANVANGSTIJDEN Grand Theatre: Dagelijks 2 00 en 8 00 uur, Zaterdag 2.00, 6.45 en 9.15 uur Zondag 2 00, 4 15, 6 45 en 9.15 uur Cinema Amiciüa: Dagelijks 2.00 en 8.00 uur. Woensdag alleen 8.00 uur. Za terdag 6.45 en 9.15 uur. Zondag 4 15, 6.45 en 9.15 uur City Theater: Dagelijks 2.00 en 8 00 uur. Zaterdag 2.00, 6.45 en 9.15 uur. Zondag 2 00, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. LEUSDEN-ZUID - Zondag om 's avonds, wordt er in het TreïjT van de Dorpskerk te Leusden-Zuii'^ gesellige avond gehouden voor plussers Het thema van deze il is een nabespreking van de film Jeffl Christ Superstar, waar een aantal cfjl sen vorige week gezamenlijk naar-, geweest is Aangezien er na af van dit seizoen nogal wat read loskwamen is er besloten de zot avond er aan te wijden. Een en at wordt omlijst door de muziek uit film Iedereen (ook degenen die de tij niet gezien hebben) is van harte'., kom LEUSDEN - Zoals ualeerderisj krant hebt kunnen lezen start hetCr! Kruis dinsdag 5 maart met een cw van de Huishoudelijke Voorliet! Het is een cursus van 6 demonstrl avonden van Z'/2 uur, die beginWl 19 30 uur, met als onderwerp en bakken met kennis van zat! De kosten bedragen f29 - met dil f 1.25 voor de ingrediënten perl U kunt zich nog opgeven bij l Tuin en zr VanKalkert.Groenekrj gebouw, Leusden-Zuid, telel 0*1 15818 en bij zr Laudy, Burg decj fortweg 4. Leusden-Centrum, tf! 03496-2081

Leusder Krant | 1974 | | pagina 10