„Men op de heeft mij zonder overleg tweede plaats gezet" vooraf „De heer Kuijpers heeft zichzelf in isolement geplaatst" een PvdA, D '66, PPR en PSP samen op één lijst Voorzitter Visser van de PvdA Afdeling Leusden: Fraktievoorzitter (uijpers van de JdATD^ëë federatie: controverse met Mandemaker mede oorzaak van ontslag Geen overstap naar een andere partij, misschien met een eigen lijst de verkiezingen in Ir. J. Ch. Brons opvolger van J. C. T. Kuypers PROGRESSIEF LEUSDEN PRESENTEERT ZICH J. J. Mandemaker lijst-aanvoerder BERDAG 28 FEBRUARI 1914 LEUSDER KRANT SPREEKVERBOD IFUSDEN - Fraktievoorzitter de heer J. C. T. Kuijper van de P.v.d.A- '6B federatie in de gemeenteraad van Leusden heeft met ingang van 1 maart "niet alleen bedankt als lid van de gemeenteraad, maar ook als lid van de d A Oorzaak van dit voor velen vrij plotselinge besluit is een controverse -n hem en het bestuur en tussen hem en zijn fraktiegenoot de heer J. J. demaker Het partijbestuur van de plaatselijke afdeling van de P.v.d.A de heer Kuijpers (volgens hem) zonder zijn medeweten op de tweede plaats ■et na de heer Mandemaker op de kandidatenlijst voor de gemeenteraads- iezingen van deze partij, een door de heer Kuijpers maandagmiddag belegd gesprek met de pers één en ander door hem uitvoerig uit de doeken gedaan. Hoewel er nu c sympathisanten zijn, die hem hierover hebben benaderd, is de heer ers vooralsnog niet van plan in Leusden met een eigen lijst uit te komen, r als de aandrang te groot wordt, dan moet ik er toch sterk over nadenken, weet ik nog zo net niet wat ik zal doen", zo stelde hij maandagmiddag. Bverigens wees hij er met nadruk op. dat hij zijn socialistische principes Stouw blijft en niet van plan is lid te worden van een andere partij noch hiervoor fitting zal nemen in de gemeenteraad. Zoals bekend zijn de progressieve par uien in Leusden van plan samen de gemeenteraadsverkiezingen in te gaan. Lijsttrekker is de heer Mandemaker, nummer twee staat de heer W. F. H. Kn Spaendonck (D'66). Zaterdagmorgen presenteerden de nieuwe progressieve Endidaten voor Leusden's gemeenteraad zich (waarover elders in dit blad De verwachte verklaring over de controverse tussen de heer Kuijper R het P v.d.A-bestuur bleef toen uit. Later werd toch besloten de verklaring Eerover vrij te geven voor publikatie. In dit nummer is ook deze verklaring migenomen i— Uit het gesprek met de heer Kuijpers ok later met het bestuur bleek gelijk, dat de controverse tussen 6 en de heer Mandemaker (en dat Kt al enige jaren) zeer zeker een rol 5t gespeeld in de beslissing die hij KLeeft genomen Zelf noemt hij dat randverschijnsel, maar uit het Here gesprek komt toch wel naar Jen, dat het mede-oorzaak is geweest [de ontstane situatie. GEPASSEERD J De hoofd-oorzaak is volgens de heer Kuijper het feit. dat hij door het be- 'ftrnir is gepasseerd, dat wil zeggen. men - zonder overleg vooraf - hem op de tweede plaats heeft gezet van de kandidatenlijst voor de ge- mKnteraadsverkiezingen voor de P.v d A Bat betekende - met de gekozen for- jnule voor de progressieve vier van VERBAZING Op de bestuursverhadering van 4 januari 1974, waar ik wel bij aan wezig was, werd door voorzitter Vis ser zo tussen neus en lippen door gesteld, dat Mandemaker en Kuijpers of Kuijpers en Mandemaker nummer 1 en 2 zouden worden en dat er nog zou moeten worden gepraat over de volgen de namen op de lijst. Ik dacht: nou weg gaan nu over de anderen praten, want de bovenste twee plaatsen waren al vastgesteld, dat zouden Kuijpers en Mandemaker worden naar mijn gevoel". Toen kreeg ik korte tijd later de konvokatie voor de ledenvergade ring, met daarin een kandidatenlijst. Daar zag ik tot mijn verbazing, dat ik nummer twee stond en Mandemaker nummer 1. Dat vind ik op zich niet zo erg, al zetten ze me op nummer achttien, maar dat hadden ze me dan wel eventjes kunnen vertellen, niet- dat de heer Kuijpers op waar?" Bovendien ben ik ook nog eden gezamelijke lijst van Progressief jsden op de vierde plaats zou komen «aan Een volgens hem twijfelach- plaats, omdat helemaal niet zeker fdat men samen vier zetels zal (alen GROTE STAP TERUG ™Als het bestuur dan in een brief - zegt. dat dit slechts een stapje terug is. dan meen ik dat te moeten be twijfelen. Van fraktievoorzitter naar een vraagteken is allesbehalve een stapje terug" De grootste grief van de heer keurslijst voor de komende gemeente- Kuijj>ers is. dat alles buiten hem om raadsverkiezingen te hebben opgesteld is gegaan Er is mij destijds telefo- Wat de nummers 3 t/m 12 betreft, □isch meegedeeld (omdat ik niet op daar kan ik mee instemmen omdat die bestuursvergadering aanwezig kon die volgorde werd vastgesteld tijdens zijn), dat ..Mandemaker en Kuijpers de een bestuursvergadering waarbij ikzelf bovenste twee plaatsen zouden bezet- aanwezig was ten. Er is niet gezegd wie nou nummer Ten aanzien echter van de plaatsing 1 of 2 zou komen te staan. van de heer Mandemaker en mij moet ik echter constateren, dat de bezet- fraktievoorzitter en dan is het toch wel betamelijk, dat men tegen die fraktievoorzitter zegt: hoor eens, we vinden Mandemaker als lijsttrekker beter en we vinden het beter, dat jij op de tweede plaats terecht komt. Dat zou ik niet zo erg gevonden hebben, maar dit is nooit gebeurd" BRIEF Hij schreef dan ook een brief naar het bestuur met de volgende inhoud ,,Uit de convocatie voor de afdelings- vergadering blijkt het bestuur een voor- ting in die volgorde van de beide bovenstaande plaatsen nimmer met mij werd besproken Wel werd mij telefo nisch door de voorzitter medegedeeld, dat het bestuur had besloten de beide zittende raadsleden op de twee bovenste plaatsen te zetten. Verder is mij nim mer gebleken, dat het bestuur het plan had. om mij, na 15 jaar lijstaanvoerder en fractievoorzitter, naar de tweede plaats te willen verwijzen. (Deze twee de plaats betekent inconcretode vierde plaats op de gezamelijke lijst) Dit bleek mij pas uit de convocatie. Vooral de wijze waarop het bestuur heeft gemeend de voodracht voor de beide bovenste plaatsen op onze lijst, zonder enig vooroverleg met mij, te moeten voordragen heeft mij bijzonder teleurgesteld Na lang aarzelen heb ik gemeend u te moeten berichten, dat ik niet op de afdehngsvergadering aanwezig zal zijn, zodat u. buiten mijn aanwezigheid, hierover nogmaals met het bestuur en de dan aanwezige leden van gedach ten kan wisselen Wel verzoek ik u deze brief op de vergadering aan de orde te willen stellen en mij het definitieve besluit van de vergadering omtrent de be zetting van de twee bovenste plaatsen mede te willen delen Na kennisname van dit besluit zal ik mijn houding in deze nader bepalen", aldus de brief KLAKKELOOS Kuijpers: ,,die vergadering was op 23 januari en men heeft die dag van het bestuur uit getracht mij te be reiken om een gesprek over deze kwestie met mij te hebben. Ik was die dag afwezig Wel heeft mijn vrouw me één keer weten te bereiken en toen heb ik gezegd: ,,Help ze maar onthouden, dat ik in augustus in een bestuurs vergadering heb gezegd dat als ik klakkeloos ten gunste van de heer Man demaker aan de kant geschoven zou worden, dat ik dat niet zonder meer zou nemen En met klakkeloos bedoel ik dan. zonder overleg Desondanks is het toch op die manier gebeurd Ik heb in de brief gevraagd of ze mij het resultaat van de vergadering zouden willen meedelen, zodat ik mijn houding zou kunnen bepalen Twee da gen later, op 25 januari, krijg ik een brief van het partijbestuur met een heel verhaal BRIEF BESTUUR Het bestuur schrijft dan ondermeer Het is juist dat u tel door de voor zitter is medegedeeld dat u opnieuw zou worden voorgedragen voor een nieuwe zittingsperiode inde Gemeente raad Het is ook juist dat toen geen volgorde is aangegeven, alleen is ge noemd dat de beide zittende raads leden opnieuw zouden worden voorge dragen aan de ledenvergadering. D.d 4-1-1974 is door de voorzitter in de bestuursvergadering, waarbij u aan wezig was. de volgorde van de lijst in behandeling genomen en door hem zijn toen genoemd 1. Mandemaker, 2. Kuijpers. Door u is op deze mede deling niet gereageerd, hetgeen achteraf meerdere bestuursleden heeft verbaasd, maar het verheugde ons toen dat de lijst zo vlot tot stand kwam Het bestuur is unaniem van mening dat de voorzitter deze zaak niet on opvallend heeft getracht af te doen, de namen zijn genoemd en de volgorde werd bepaald Het bestuur is ook weer unaniem van mening dat de wijze waarop u daarop heeft gereageerd bijzonder vreemd is overgekomen Het schrijven dd 23-1-1974 kwam pas op 24-1-1974 binnen, er is nog getracht met u in kontakt te komen, hetgeen helaas is mislukt, de voorzitter had n 1 alsnog in het bestuur schriftelijk willen stem- De heer Kuijpers. men over de beide eerste plaatsen, deze kans had u niet onbenut voorbij moeten laten gaan Daarop is deleden- vergadering gevolgd met een uitvoerige gedachtenwisseling inzake de door u gevolge gedragslijn Om een lang ver haal kort te maken, de ledenvergadering was allerminst gelukkig met het feit dat u de kans liet voorbij gaan om persoonlijk deze zaak toe te lichten. De ledenvergadering nam het volgende besluit, na een schriftelijke stemming t a v de eerste 5 plaatsen. 1. J J Mandemaker, 2 J C Th Kuijper. 3 J H Sanders, 4 A S Ravesloot-Jonker, 5 J R Visser, 6 D van Norren. Ik moet u zeggen dat de voorzitter zich bijzonder heeft ingespannen om u toch op deze tweede plaats te krijgen, er is verdeeld gestemd, maar dankzij zijn betoog was de ledenvergadering toch m meerderheid van mening dat men u het vertrouwen voor vier jaar weer moest geven Pg. Mandemaker werd sitie in de Leusdense gemeenschap met algemene stemmen (een stem bedoeld, een positie die u mede dank- blanco) gekozen en daaruit blijkt wel het raadlidmaatschap voor de dat hij het vertrouwen van bestuur en p v d.A hebt bereikt" leden heeft, dat vertrouwen heeft u De heer Kuijpers ,,Als ze dat be- echter ook, want het bestuur heeft, doelen, dan moeten ze dat wel zeggen ook na uw teleurstellende brief van Die positie in de gemeenschap heb je 23-1. hun stem onveranderd aan u ge- overigens toch grotendeels bereikt door geven. Ook de voorzitter heeft, ondanks datgene te doen. wat je hebt gedaan het feit dat hij zich toch wel enigs- Het is beslist niet zo, dat ik het zins gegriefd voelde door uw verwijt specifiek aan de Partij van de Arbeid dat hij op 4-1-'74 zou hebben getracht te danken heb, dat ik een dergelijke deze zaak zo onopvallend mogelijk af positie heb verkregen Dat is dankzij te doen. er alles aan gedaan uw po- het raadlidmaatschap en dat kun je sitie niet verder in gevaar te brengen bij iedere andere politieke club ook en ik kan u wel zeggen dat er weinig bereiken Dat is niet typisch iets voor voor nodig was geweest om u ,,uit de Partij van de Arbeid" verkiesbare plaats. Pg. Mandemaker zal de progressieve lijst aanvoeren, er zal echter voor de verkiezing geen uitspraak worden gedaan over wie eventueel onze wethouder zal worden Hier moet u verder geen konklusies uit trekken, het betekent alleen dat deze zaak open is. Namens het bestuur sluit ik hierbij in een bereidverklaring, ik hoop hem voor 3-2-'74 van u terug te ontvangen en wel in jjositieve zin. Het zou ons bijzonder spijten dat een nieuwe periode van 4 jaar zou moeten ingaan zonder u aanwezigheid in raad en bestuur Dat menen wij oprecht. We hebben ook begrip voor uw aarzeling, maar we vertrouwen er toch op dat u terug wilt keren, tenslotte heeft de Partij van de Arbeid veel aan u te danken, maar ook het omgekeerde is het geval, dat mag u toch niet geheel vergeten Het bestuur is sans-rancune, u kunt daarvan overtuigd zijn, de ledenverga dering was overtuigd van het feit dat u een uitstekend raadslid bent geweest, het stapje terug - op dit moment althans - is moeilijk, hiervoor hebben we - nogmaals - begrip, maar er is geen sprake van verwijt van de kant van het bestuur, ook pg. Mandemaker heeft naast plussen ook zijn minnen en wij hebben hem dat al eens ver teld" GEEN KWAJONGEN Commentaar van de heer Kuijpers op deze brief ,,Wat willen ze nou eigenlijk? Ik ben geen kwajongen van twaalf jaar, die ze op die manier kun nen behandelen Ik zou ook veel aan de partij te danken heb gehad, zoals de partij veel aan mij te danken heeft gehad. Daar heb ik een vraagteken achter gezet Ik heb het eens uit gerekend, maar uit financieel oogpunt had ik het niet bijna zestien jaar hoeven te doen Momenteel brengt dat zo'n twee gulden per uur op en dat is niet bepaald een bedrag, waar je de partij voor op je knieen moet danken POSITIE IN DE GEMEENTE Opmerking- „Wellicht wordt uw po- de boot" te laten vallen, enkel en alleen een gevolg van uw wegblijven uit de ledenvergadering De voorzitter heeft gesproken namens het gehele bestuur, u een integer Raadslid genoemd, be schikkende over uitstekende kon- taktuele eigenschappen, ook in het amb telijke apparaat van de Gemeente Leus den is dit bij herhaling gebleken Het bestuur is voorts van mening dat u deze ontwikkeling wel hebt zien aankomen, u bent geen vreemdeling m het politieke Jeruzalem Het bestuur is ook van mening dat er begrip moet zijn voor uw o.i. toch wel wat vreemde gang van zaken na ontvangst van de konvokatie. het is en blijft uiteraard wat een teleurstellende ervaring dat is en moet ook iedereen duidelijk zijn Dat ook de ledenvergadering daarvoor begrip heeft gehad, moge duidelijk blijken uit uw herverkiezing voor een o.i. verkiesbare plaats Pg. Mandema- CONTROVERSE MANDEMAKER Wat was in feite de controverse tussen u en de heer Mandemaker? De heer Kuijpers ..Die controverse bestaat, maar dat is meer een rand verschijnsel. het heeft er niet zoveel mee te maken Mandemaker heeft na melijk de gewoonte om - zonder me daarin te kennen - in de raad met een hele tirade te komen over een bepaald onderwerp, waar ik niets van afwist En daar ben ik vaker dan eens boos over geworden Ik heb het er wel eens op laten aankomen, dat ik tegen ge stemd heb, terwijl Mandemaker voor was. Dat was onder meer in de kwestie Biezenkamp het geval Als hij die kwes tie van tevoren met mij had besproken, zou ik waarschijnlijk wel met hem mee zijn gegaan. (Van de redaktie) LEUSDEN - Het bestuur van de partij van de Arbeid, afdeling Leusden vindt de affaire Kuijpers een trieste zaak Volgens de voorzitter van dit bestuur, de heer J R. Visser, was deze hele gang van zaken beslist niet nodig geweest, als de heer Kuijpers zich anders had opgesteld. ,,De heer Kuijpers heeft alle kanseD op intensief overleg bij herhaling helaas voorbij laten gaan", zo stelt hij nadrukkelijk, Op de twee belangrijke vergaderingen (van het bestuur en van ae leden) was de heer Kuijpers niet aanwezig en als fraktievoorzitter is het natuurlijk uitermate belangrijk om wel aanwezig te zijn. Dan had hij zijn zienswijze naar voren kunnen brengen Wij hebben op de dag van de ledenver gadering geprobeerd kontakt met hem te krijgen, maar dat mislukte. We zijn h f S.ewees' om de ledenvergadering uit te stellen. Volgens mij heeft de neer Kuijpers zich bewust in een isolement geplaatst." Is de controverse tussen Kuijpers en Mandemaker in deze kwestie voldoende uitgezocht9 De heer Visser ..Zowel de heer Kuijpers als de heer Mandemaker zijn afzonderlijk door het bestuur gehoord Boyendien hebben we nog een gesprek 2? ;,e,heer Polak &eha<l. die een per soonlijke vriend is van de heer Kuij- en ,evens oud-voorzitter van de afdeling Leusden van de PvdA. een man van het eerste uur. evenals de heer Kuijpers dat zelf is." Wat was (en is) eigenlijk precies die controverse tussen deze twee raads leden. Is dit politiek of persoonlijk? TAAKOPVATTING De heer Visser: Het is een verschil <.ijUtwoxic mucgciucciiav.uai< in taakopvatting De heer Kuijpers gaat dat heeft bij toch terdege aan de partij uit van een direktere loyaliteit ten opzichte van het gemeentebestuur, ter- W'J| de heer Mandemaker daar meer arstand van neemt en zeker niet konstant een dergelijke loyaliteit tentoon spreidt" En dal wordt wal betreft de beer Kuijpers door de afdeling Leusden van fle PvdA niet op prijs gesteld? Barser: „Blijkbaar werd de voorkeur aan de heer Mandemaker gegeven, want aeze werd door de ledenvergadering unaniem (met een stem blanco) op de eerste plaats gezet." GEEN SPREEKVERBOD De heer Kuijpers spreekt over een spreekverbod als fraktievoorzitter van de federatie in de raad Is dat juist? De heer Visser „Dat is pertinent onjuist Er is hem geen enkel spreek verbod opgelegd Dat zou een erg dwaze zaak zijn, want hij is tenslotte fraktievoorzitter Als de heer Kuijpers dat zegt, dan spreekt hij niet de waar heid De heer Kuijpers vraagt zich af wat hij aan de partij te danken heeft Finan cieel kan dat niet bedoeld zijn, want het brengt geen centen in het laadje OP JUISTE MANIER De heer Visser „Zijn vorming, zijn scholing, zijn positie in de gemeenschap te danken Overigens blijft het bestuur van mening alles op de juiste manier te hebben afgehandeld Ik zal het nog ster ker zeggen als men mij had gezegd, Visser je hebt het niet goed gedaan, je hebt verkeerd gehandeld, dan zou ik meteen hebben bedankt als voorzitter van deze afdeling En „Als hij op de ledenvergadering aanwezig zou zijn geweest - en daar ben ik van over tuigd - en hij zou met een behoorlijke motivering naar voren zijn gekomen, dan nog zou hij het waarschijnlijk niet hebben gehaald. Maar de zaak zou dan De heer Visser. voor vele partijleden veel duidelijker en acceptabeler zijn overgekomen Het blijft voor ons een trieste zaak. die we liever hadden voorkomen als we gekund hadden Tot slot van deze uitspraken van voorzitter Visser van het bestuur der PvdA afdeling Leusden de officiële tekst van de verklaring, zoals die wordt uitgegeven: VERKLARING PARTIJBESTUUR „Enkele toelichtingen op het ont staan van de kandidatenlijst van de PvdA Het zal u reeds opgevallen zijn dat de heer J. C T. Kuijpers, thans nog raadslid voor de PvdA, niet op de kandidatenlijst voorkomt Om allerlei geruchten en gissingen te voorkomen lijkt het ons het beste om één en ander uit de doeken te doen Het bestuur van de PvdA afdeling Leusden heeft zijn ledenvergadering een concept-kandidatenlijst voorgelegd Deze lijst is tot stand gekomen in een bestuursvergadering waarbij alle be stuursleden aanwezig waren, inclusief de heer Kuijpers Het bestuursvoorstel luidde als volgt: (allen de eerste zes namen) 1 J J Mandenmaker 2 J. C T Kuijpers 3 Mevr. A S Ravensloot-Jonker 4 J. R. Visser 5 J. H Sanders 6 D. van Norren POLITIEKE EN PRAGMATISCHE GRONDEN Bij de vorige Gemeenteraadsverkie zingen in Leusden is de heer Kuijpers steeds lijstaanvoerder geweest. Het bestuur van de PvdA heeft gemeend dat bij de verkiezingen van dit jaar, gezien de huidige politieke constella tie, de lijstaanvoerder een politiek duidelijke figuur zou moeten zijn. De heer Mandenmaker was voor wat be treft dit kriterium de meest geschikte kandidaat Het is voor het bestuur dus geen kwestie van een persoonlijke keus geweest maar een besluit op politieke en pragmatische gronden De ledenvergadering van de PvdA heeft het bestuursvoorstel bijna in zijn ge heel overgenomen Alleen voor de 3e, 4e en 5e plaats zijn verschuivingen aangebracht De eerste zes plaatsen op de kandidatenlijst van de PvdA zijn 1 J. J. Mandenmaker 2 J C T Kuijpers 3. J. H Sanders 4 Mevr A. S Ravensloot-Jonker 5. J. R Visser 6 D. van Norren De heer Kuijpers had de ledenver gadering per brief laten weten dat hij bij voorbaat niet zonder meer akkoord zou gaan een aan hem toegewezen twee de plaats op de PvdA-lijst Op grond van het besluit van de ledenvergadering zou de heer Kuijpers zich verder over de zaak beraden. De ledenvergadering besloot unaniem, met één stem blanco, de heer Mandenmaker op de lijst te plaatsen als nummer éen De heer Kuij pers werd met een ruime meerderheid als tweede verkozen. De heer Kuijpers, die niet zelf op genoemde ledenvergadering aanwezig was, heeft het bestuur enkele dagen, nadat hij van het bestuur een persoon lijke brief over de gang van zaken had gekregen, laten weten, dat hij zich niet meer voor de komende verkiezingen beschikbaar zou stellen, m a w hij trok zijn kandidatuur in DRINGEND VERZOEK De afdeling van de PvdA-Leusden had gehoopt dat de heer Kuijpers wel zijn kandidatuur zou aanvaarden Het be stuur heeft de heer Kuijpers dringend verzocht om op zijn besluit terug te komen De heer Kuijpers heeft het bestuur laten weten dat hij dit niet deed Enkele dagen nadien ontving het bestuur van de PvdA een brief van de heer Kuijpers waarin hij mededeelde dat hij zijn lidmaatschap van de PvdA opzegde en dat hij zich per 1 maart a s uit de Gemeenteraad zou terug trekken De PvdA-Leusden betreurt het om op deze manier afscheid te moeten nemen van één van haar meest aktieve leden De PvdA-Leusden wil zonder rancune het besluit van de heer Kuij pers respecteren en hem van harte dank zeggen voor het vele werk dat de heer Kuijpers de afgelopen vijftien en een half jaar voor de gemeente Leusden en voor de PvdA heeft gedaan De opvolger van de heer Kuijpers in de Gemeenteraad voor deze zitüngs periode is de heer Ir. J. C. Brons, Acacialaan 10, Leusden-C. Deze zaak is ook in het partijbe stuur aan de orde geweest en men heeft mij toen verboden verder nog woordvoerder van de fraktie te zijn Dat was voortaan de taak van de heer Mandemaker Ik heb met grote ogen rond zitten kijken om te zien. wat de andere bestuursleden daarvan zeiden, maar iedereen zat ja en amen te knik ken en toen heb ik bedacht dat het toch vechten tegen de bierkaai zou zijn en sindsdien heb ik me rustig gehouden in de raadsvergaderingen, zoals u wel zult hebben gemerkt lk ben echter wel fraktievoorzitter ge bleven en dat is op zich al een vreemde zaak Ook toen die federatie met D'66 kwam Ik heb het Van Saendonck ech ter nooit verteld. Ik heb alleen bij het bestuur protest aangetekend tegen deze handelswijze, daar is het bij gebleven Achteraf is dit misschien dom van mij, maar het is nu eenmaal zo ge beurd. Met deze achtergrond heb ik dan ook tegen het bestuur gezegd, (in de bewuste vergadering van 21 augus- tus-red, ),,Denk erom, als klakkeloos weer gebeurd met de aanstaande ge meenteraadsverkiezingen en men zegt „Kuijpers je wordt nummer twee, en zovoorts dan ga ik een enorme stampij maken. L)at heb ik van tevoren aange kondigd, want ik voelde de bui al aan komen" En verder Ik heb de bereidverkla ring voor het kandidaatschap voor de gemeenteraad ontvangen tegelijk met deze brief en daar heb ik een weekje over na moeten denken Toen heb ik besloten om het niet te doen. Ik heb de bereidverklaring niet ingevuld en re tour gezonden met een kort briefje MENS ACHTER HET RAADSLID TERZIJDE GESCHOVEN Nadien werd door het bestuur - zij het niet rechtstreeks - gevraagd of ik bereid was om op een door mij te bepalen dag, plaats en tijdstip een ge sprek met het bestuur te hebben. Daar heb ik nog een paar dagen bedenktijd voor gevraagd en toen heb ik gezegd nee En als we nou te maken hadden gehad met een pasopgerichte afdeling of zo, maar het zijn allemaal mensen, die beter kunnen weten. De voorzitter is jarenlang raadslid geweest en zelfs wethouder Er zijn verschillende be stuursleden die al lang genoeg mee lopen en beter kunnen weten Ik vind dat dit bestuur de mens achter het raadslid volledig terzijde heeft ge schoven. NAAST BESTE WETEN EN KUNNEN Toen heb ik - om het verhaal weer op te pakken - op 13 februari de vol gende brief naar het bestuur geschre ven „Zoals u reeds gebleken is, heb ik ernstige bezwaren tegen de wijze, waarop het bestuur gemeend heeft mij (niet vooraf) in kennis te moeten stel len van het besluit mij van de lijst- aanvoering te ontheffen en mij naar de tweede plaats te moeten verwijzen Deze wijze van behandeling nota bene nadat ik na 15'/j jaar naar beste weten en kunnen mij geheel heb ingezet voor zowel de partij als voor het raads werk - heeft bij mij slechts diepe teleurstelling gewekt Naast het feit, dat ik als gevolg van deze behandeling gemeend heb mij niet langer beschik baar te kunnen stellen, heb ik besloten om nog tijdens de huidige zittings periode te moeten bedanken als lid van de gemeenteraad lk deel u dit mede, opdat u tijdig in de vervanging kunt voorzien Het spijt me, dat ik het hier op heb laten aankomen, maar ik voel me voor mijn geweten verplicht om deze stap te zetten" BEDANKT ALS LID Toen heb ik op 19 februari de voor zitter van de raad mijn ontslag aange boden, met afschrift naar alle frak- tievoorziIters der raad en het bestuur van de afdeling Leusden van de P v d.A en ik heb tevens per ingang van 1 maart bedankt als lid van de Partij van de Arbeid. Niet omdat ik mij geen socialist meer voel, maar als de naaste mensen, waar ik op politiek gebied mee te maken heb, (bet afdelingsbestuur en het collegaraadslid, in de plaats waar ik woon) menen, dat men mij - en ik voel me echt teleurgesteld tot in het diepst van mijn ziel - zo kan behan delen (men heeft ook niet geprobeerd om mij nog te bereiken - zelfs mijn fraktiegenoot heeft hierover geen woord met mij gewisseld - dat stelt me dan ook echt teleur), dan is er alle aan leiding om te bedanken als gemeente raadslid", aldus de heer Kuijpers in zijn verklaring aan de pers. (Van de redaktie) LEUSDEN - Door het bedanken van de heer Kuijpers als raads lid van de gemeente Leusden voor de PvdA, moet gedurende deze zittingsperiode (tol 1 september a.s.) een opvolger worden be noemd Dit is de heer ir. J C Brons uit Leusden/Centrum. De heer Brons is 46 jaar en is geboren in Delft, waar hij ook zijn stu die voor civiel ingenieur aan de Technische Hogeschool voltooi de. Hij is sinds 1960 lid van de PvdA. Zijn interesses zijn alge meen inzicht, met een accent op milieuzaken De heer Brons stond vijfde op de lijst van de PvdA voor de ge meenteraadsverkiezingen van 1969 De derde en vierde opdeze lijst hebben zich voor deze raads- funktie teruggetrokken. De heer Brons heeft tot nu toe geen funktie in de politiek ver vuld. (Foto Leusder Krant) De progressieve partijen bijeen in Nieuw Leusden Foto Janus Visser LEUSDEN - De Partij van de Arbeid afdeling Leusden de werkgroep D'66, de Partij Progressieve Radicalen afdeling Leusden en de Pacifistische Socia listische Partij afdeling Leusden hebben besloten om als één groepering aan de komende gemeenteraadsverkiezingen deel te nemen Het samenwerkings verband heeft gestalte gekregen in een federatie. Zaterdagochtend 23 februari 1974 vond in café „Nieuw Leusden" te Leusden-ceDtrum de presentatie plaats aan de pers van de federatie „Progressief Leusden", belichaamd inde Partij vaD de Arbeid afdeling Leusden, de werkgroep D'66, de Partij Progressieve Radicalen afdeling Leusden en de Pacifistisch Socialistische Partij afdeling Leusden. De federatie zal met één lijst en één programma op 29 mei aanstaande aan de gemeenteraadsverkiezingen deelnemen. „Progressief Leusden" is dus geen nieuwe partij, maar een federatie van partijen, die in deze fede ratie hun eigen identiteit en verant woordelijkheid behouden In zijn welkomstwoord sprak de heer Jan Visser als voorzitter van de werk groep er zijn voldoening over uit, dat alle progressieve partijen elkaar hebben kunnen vinden „En tot op heden is geen partij uit de boot gevallen Bij de tot stand koming van „Progres sief Leusden" is een oude wens onder andere van de Partij van de Arbeid in vervulling gegaan: alle progressieve krachten in Leusden te bundelen om de belangen van die mensen in Leusden, die zich progressief noemen of ge noemd willen worden te behartigen Bundeling van kracht geeft meer macht", aldus de heer Visser Op 21 mei 1973 vond de eerste werk groepvergadering van de deelnemende partijen plaats De raadsleden van de Partij van de Arbeid en het raadslid van D'66 werkten in de gemeenteraad steeds nauwer samen. Deze samen werking is de basis geweest voor het vormen van een federatie fraktie De afdelingen van de Partij van de Arbeid en van D'66 zijn beide akkoord gegaan met het federatief samengaan van de twee fracties Op basis van deze samenwerking is kontakt gezocht met de andere pro gressieve groeperingen in Leusden. Kontakten werden gelegd met de PPR en de PSP. De ledenvergaderingen van de ver schillende partijen, die aan het overleg deelnamen, hebben in het beginstadium van dit overleg de mogelijkheid gege ven voor een verdere oriëntatie Er is een werkgroep geformeerd, waarin voor elke partij twee leden zitting hadden Deze werkgroep werd geleid door de voorzitter van de Partij van de Arbeid afdeling Leusden, de heer J Visser Een concept programma is door de werkgroep opgesteld en zal binnenkort aan de Leusdense bevolking worden voorgelegd „Wij willen onze plaats in het College van Burgemeester en Wethou ders en wij willen de politiek, maar met een hoofdletter in dit college doeltreffend mee-spelen Wij hopen in de raad op minstens 5 zetels van de 5". aldus de lieer Visser. De formule voor de kandidatenlijst leverde voor de werkgroep weimg pro blemen op. Op basis van de Tweede Kamerverkiezingen van 1972 werden de eerste zes plaatsen op de lijst onder de partijen verdeeld De formule voor de kandidatenlijst is in de afzonder lijke ledenvergaderingen besproken en door alle groeperingen geaccepteerd De formule luidt als volgt I PvdA. 2 D'66, 3. PPR, 4 PvdA. 5. PvdA, 6. PSP Verder is de lijst als volgt over de partijen verdeeld 7 PPR. 8 D'66, 9 PvdA. 10 PSP. II PPR enzovoorts Wanneer een lid van een bepaalde partij door verhuizing of anderszins een vakature doet ontstaan, vindt de opvolging plaats vanuit de partij, waar uit de vakature is ontstaan Dit is konkreet vastgelegd „Over het algemeen Is ons gevoelen geweest, dat wij moesten komen tot een programma-college. Het moet echter realistisch worden gezien Na ampele overwegingen zijn we daar van afgestapt en werd aan een afspie gelingscollege de voorkeur gegeven", stelde de heer Visser. Het raadslid de heer Jan J Maude- maker sloot zich hierbij aan met de mededeling, dat het raadsbelang niet is gediend met kleinere fracties De moeilijkheden van de kleine PvdA- fractie van twee man en de fractie van D'66 met één man hebben geleid tot deze ontwikkeling Alle fractievergaderingen zijn in principe openbaar Er zal een spreek uur worden ingesteld De kiezers onder meer zullen worden uitgenodigd om hun eigen inbreng te lanceren Onafhankelijk van de uitslag van de verkiezingen zullen alle partijen in de fractie vertegenwoordigd zijn Daarin hebben zitting de kandidaten, die offi cieel gekozen zijn en zij die op de eerste „opvolgingsplaats" van de lijst staan De fractie kan worden aangevuld met deskundigen van verschillende vak gebieden (bijvoorbeeld onderwijs, ver keer enzovoorts). De gehele fractie is betrokken bij alle werkzaamheden, met dien verstande, dat het „gekozen" deel van de fractie de groep in de gemeen teraad vertegenwoordigt De ledenvergadering vandeverschil lende partijen hebben hun kandidaten lijst opgesteld. Na inpassing op basis van de geaccepteerde formule ziet de lijst van „Progressief Leusden" er als volgt uit. Alleen dc eerste tien kandi daten worden hier vermeld 1 Jan J. Mandemaker PvdA 2 Willem F H van Spaendonck D'66 3 Ir Marinus F M Reichert PPR 4 Hans Sanders PvdA 5 Mevrouw Annafiet S. Ravensloot-Jonker PvdA 6 Wim Loth PSP 7 Mevrouw Marion Defares- van Hees PPR 8 Drs Pieter Padmos D'66 9 Jan R Visser PvdA 10. Fons P M Baede PSP Samenvattende kan worden gezegd, dat deze ontwikkeling kan worden be schouwd als een modernisering van de democratie, waardoor de voorbespre kingen een juiste opstelling bevorderen bij de behandeling der vraagstukken in de openbare raadsvergaderingen Het negatief op propagandistische wijze brengen van de eigen politieke stok paardjes, die meermalen negatief over komen bij de kiezers, wordt vermeden Dankzij de goede voorbereiding van de bijeenkomst kwam het doel daarvan bijzonder tot zijü recht. LEUSDER KRANT COMMENTAREN MENINGEN KUYPERS Vlak voor verkiezingen is er altijd wel ergens in Nederland een plaats, waar de emoties de over hand krijgen. Smeulende contro verses worden aangeblazen en de strijd om een verkiesbare plaats blijkt telkens weer de oorzaak van scheuringen en tegenstellin gen in een partij. Nu is Leusden aan de beurt. In de PvdA is een controverse ontstaan tussen de raadsleden Mandemaker en Kuij pers en de ledenvergadering heeft partij gekozen Zo gaat dat dan. Er is altijd een verliezer en een winnaar. Wij hebben in onze krant getracht de meningen van beide partijen zo duidelijk mogelijk naar voren te laten komen, want juist in dergelijke kwesties is de bevolking van Leusden, die straks oaat de stembus gaat, niet ge baat met onduidelijkheid Ver der is het een zaak tussen de PvdA en de heer Kuijpers Daar blijven wij buiten. Maar persoon lijk betreuren we het, dat een man als raadslid Kuijpers op deze manier afscheid moest nemen van de gemeentelijke politiek Een dergelijk afscheid heeft hij ons inziens namelijk beslist niet ver diend.

Leusder Krant | 1974 | | pagina 5