Voor MUM IMMM MIMI 4 Ons kookhoekje Nieuwe kansen in onze door stormen geteisterde bossen AAA/Wl Er was eens. De laatste bloem. In dit eerste nummer werd deze pagina verzorgd door de Rossenbergschool te Leusden-centrum Wie bedenkt een naam voor je eigen pagina fxvyv>ftevyyy>ooooöooooooooooo<vyyyyvyvx50oooooooooo< 1 DONDERDAG 14 MAART 1974 CML MILIEU-JOURNAAL PflfONDERD int Int. p»" dig van Je zult het niet willen geloven, maar op deze plaats had ook iets van jou kunnen staan. Wat dan wel? zul je je afvragen. Nou. iets over planten die je gezien hebt of iets over dieren, iets dat je onderweg meemaakt als je naar school gaat of juist naar huis gaat. Wellicht iets dat je op de speel plaatsen ziet of in de parken. Misschien iets waarvan je denkt dat het niet in de natuur thuis hoort. Wat je nu moet doen om dat in de krant te krijgen? Je tekent iets of je schrijft wat of je maakt een gedicht over iets wat je leuk vindt. Kijk dat zit zo. Een Comité Milieuzorg Leusden. dat zijn grote mensen, die vinden dat er wat aan het milieu van Leusden moet worden gedaan. Dat comité gaat vier maal per jaar in het Milieu-Journaal dóór over schrijven. Nou vinden die mensen dat jullie daar ook zélf wat in moeten schrij- ven of tekenen. En dat vragen ze nu aan jullie. Wat je moet doen (want daar gaat het om!), je moet zélf wat doen!. Je hebt iets gezien of gehoord waarvan je denkt dat ólle kinderen in héél Leusden het eens zouden moeten horen. Dan maak je een stukje voor de krant. (Het Milieu-Journaal) óf je tekent wat. Je moet wel met vilt stift werken en met niet té veel kleuren, want dat komt toch niet over in de krant. Als je het af hebt stuur je het naar: Redaktie Milieu- Journaal, gemeentehuis, Leusden- C. Misschien wil je juist wat weten over de natuur, planten en dieren, wie weet over hoeveel dingen. Dón schrijf je een briefje aan: Jeugdrubriek Milieu-Journaal, gemeentehuis, Leusden-C. Het geeft niet wat, als JE ZELF MAAR WAT DOET. want daar gaat het om. Dan doen wij de rest. Eenvoudig hè? O. ja voor we het vergeten: Weten jullie geen leuke naam voor jullie eigen hoek? Wel? Nou stuur die dan gelijk mee met je tekening, gedicht of verhaal. Wie weet win jij dan een leuke prijs. MAAR DENK ER AAN: ZELF DOEN. ZELF DENKEN. Niet vergeten mee te doen. Tot de volgende krant dan maar. Inzenden vóór: 1 mei a.s. Afgelopen jaar zijn de bossen van Nederland op veel plaatsen heel erg vernield door de hevige stormen. Vooral de naaldbossen hebben het zwaar te verduren gehad. Op dit ogenblik is door diverse akties het grootste deel van de omgewaaide boqaen opgeruimd. De opengevallen plaatsen springen nu dui delijk in het oog. De vraag is nu wat moet er gedaan worden met deze kale plekken? Er kunnen natuurlijk weer nieuwe bomen aangeplant worden, maar we kunnen ook het bos de eer gunnen er zelf iets van te maken. Doordat tegenwoordig de bossen niet meer alleen van belang zijn voor de houtproduktie, maar ook steeds meer nadruk gelegd wordt op het belangvoor de rekreatie, is dit laatste idee erg aantrekkelijk. RISOTTO MET SAUS 4 personen 4 kopjes gare zilvervlies rijst 2 eieren 1 ui of meer 1 groot blik tomatenpuree 100 gram geraspte kaas 250 gram champignons Uit fruiten Gekookte rijst vermengen met de losgeklopte eieren, gefruite ui en tomantenpuree In een beboterde vuurvaste schaal doen, de geraspte kaas er overheen strooien en in een matig (voor)verwarmde oven ongeveer 20 minuten laten staan. Bij deze schotel kunnen diverse sauzen geserveerd worden, b v kerriesaus, tomatensaus, kaassaus of champignonssaus. U maakt heel simpel een witte saus, de beroemde Franse roux blanc, de basis van vele verrukkelijke sauzen. 30 gram boter smelten, 30 gram bloem toevoegen en op een matig vuur, steeds roeren met kleine scheutjes tegelijk bouillon of water met maggi toevoegen U ziet vanzelf wanneer u een goed gebonden, niet té dik en niet té dun sausje heeft Met deze basissaus kunt u alle kanten op: voeg kerie toe en u heeft een kerrie saus Houdt u meer van tomaten? Wel, voeg een blike tomatenpuree bij de basis- saus en u heeft het gewenste resultaat Doen we geraspte kaas bij de witte saus dan ontstaat een heerlijke kaassaus Bij de risotto kunt u alle kanten op, maar gezien de voedingswaarde is het gebruik van champignons aan te bevelen als vervanger van vlees De gewassen en gesneden champignons in boter op een laag vuur even bakken Voeg ze bij de door u uitgekozen saus en geef uw kruidenfantasie ruim baan' De risotto en de saus apart opdienen. Een groene vitaminerijke sla erbij is natuurlijk altijd wijs én lekker Over sla schrijven we de volgende keer. W. E Bijna al onze bossen zijn door hun strakke aanplant tamelijk eentonig. Vooral naaldbossen lijden nogal aan dit euvel en vertonen nette rijen bomen met vrij weinig ondergroei. Door het toeslaan van de hevige stormen is er in vele bossen een variatie ontstaan welke kunstmatig nooit zou zijn gerealiseerd Met deze voordelen zou men nu kunnen gaan proberen een meer biologisch verant woorde vegetatie te kiezen Hier volgen enkele suggesties, welke natuurlijk afhankelijk zijn van allerlei factoren, zoals grondsoort, waterstand en vele andere. a) Op de opengevallen plekken kunnen we weer een bos laten ontstaan, waarbij men afwacht wat er uit zichzelf gaat groeien, met als enige menselijke bemoeienis dat de jonge boompjes wor den beschermd tegen verstikking door kruiden en hoge grassen b) Men kan een vegetatie laten groeien welke bestaat uit snelgroeiende kruiden. Wanneer deze een keer per jaar worden gemaaid, zal de grond bovendien rij ker worden aan voedingsstoffen. c) Ook een weide-achtige beplanting heeft zijn bekoring, we behoeven hier bij alleen maar te denken aan de vele bloemen welke hierin kunnen voor komen, zoals wilgenroosje, framboos. Het aantal keren maaien hangt af van de omstandigheden. d) Wanneer er in de buurt al een droge heide is, dat is de bekende heide, waar men schapen kan laten grazen en die men ook aantreft in de duin gebieden, dan kan deze op de nieuwe open plekken worden voortgezet. Hier kan men lijsterbes, brem en jenever bes terugvinden Op plaatsen waar de afwatering, die nodig is is voor houtaanplant weer ongedaan gemaakt kan worden, zou men een vochtige of natte heide kunnen laten ontstaan. Bosbes, kraaiheide, veenbes enz. zou hier kunnen groeien. Vooral dit type beplanting kan veel verrassingen in zich bergen zoals het weer terugkeren van zeldzame planten als zonnedauw, klokjesgentiaan en vele andere. Dat over al deze mogelijkheden nog heel wat zal moeten worden nagedacht en gepraat is wel duidelijk, maar ho pelijk zullen deze suggesties door meerdere bosbeheerders in overwe ging worden genomen. Uit Natuur en Landschap 1973/2 ■lede UCM «»<«t wakm -/* N\U NJUM WAtlr HAAT UtAt It ruMG StMH AKTÜH NOU 'UACW VEtvuiuti OqV, CtNjct OOOOOOÖOOOCOÖOÖQOOOOÖOOÖOOQOOOOOO Er was eens een man, die teer aan zijn voetzolen kreeg. Terwijl hij het eraf schrobde, vroeg hij zich af, waarom er eigenlijk teer op het strand lag. Zo werd hij Ecologisch Bewust. Omdat de teer van een tanker kwam, die olie aanvoerde waar benzine van gemaakt werd, verkocht hij zijn auto. Maar er reed geen bus of tram naar waar hij woonde, zodat hij overal te voet naar toe moest. De uitlaat gassen van de auto's stonken echter zo, dat hij uiteindelijk maar thuis bleef. Omdat de olie ook gebruikt werd om plastic van te maken, kocht hij geen melk in plastic flessen meer, en ge bruikte hij geen plastic zakken voor afval. De vuilnisman weigerde echter zijn rommel mee te nemen. Dus sloeg hij die maar op ia zijn tuin. Kijkend naar die groeiende stapel afval, reali seerde hij zich dat hij de meeste dingen niet echt nodig had. Hij werd tot kopen gedwongen door de reclame. Dus ver kocht hij zijn t v. en smeet zijn radio kapot Hij trok weg uit de stad en ging in de heuvels wonen, waar hij groente verbouwde, een koe hield voor de melk en kippen voor de eieren Maar de boer naast hem besproeide het gras met pesticiden, die in de melk terecht kwamen De kippen aten de vergiftigde insecten en stierven. Vliegtuigen kwa men laag over op hun weg naar het nabij gelegen vliegveld; en de buren vertelden hem, dat er binnenkort een autoweg dwars over zijn erf zou komen. Dus vluchtte de man naar een eiland in de Stille Zuidzee. Daar ontmoette hij een visser, die onder de brand wonden zat door de fall-out vanatoom- bomproeven. Bij het zien van die man schrok hij zo ontzettend, dat hij weg rende, het strand op Daar kreeg hij teer aan zijn voetzolen. Terwijl hij zijn voeten stond te schrobben, vroeg hij zich af, waarom er teer op het strand lag. Omdat de oliemaatschap pijen, zo concludeerde hij, grotere winsten konden maken, als zij zich niet bekommeren om schone tankers. Zo werd hij Politiek Bewust En hij ging terug naar de stad, kocht een auto (omdat er geen bussen reden en hij toch naar vergaderingen moest), keek naar de T.V luisterde naar de radio (om te weten wat er aan de hand was), kocht zijn melk in plastic flessen, want dat was goedkoper en hij had geld nodig voor boeken. En hij ging in de politiek, om te proberen de maatschappij te veranderen („Katernen 2000") HE Er waren eens twee meisjes, die leefden in een vieze wereld. Er kon geen dier of plant leven. Ze aten er geen sla met aardappels, maar eten uit fabrieken. Er was geen natuur te vinden. Alleen waren er huizen, wegen, flats en ga zo maar door. In die vuile wereld was het moeilijk om te leven. Je moest er maskers met zuurstofflessen dragen. Als je dat niet deed, was je over een paar minuten ziek. Je moest dan naar het ziekenhuis, waar allemaal van die mensen lagen. Sommige men sen gingen er aan dood. Op een dag waren de twee meisjes op weg naar school. En daar lag opeens een brief. De meisjes buk ten om de brief te lezen. Er stond op geschreven: „Ergens in deze wereld is een bloem te vinden. Een wonderbloem. Als alle mensen daar aan ruiken zullen ze eindelijk verstandig worden". De meisjes waren stil van opwin ding. Het ene meisjes zei: We gaan naar die bloem op zoek. Goed, zei het andere meisje, morgen is het zaterdag, dan gaan we. Maar vader en moeder mogen er niets van weten, want anders verbieden ze het ons. Opgewekt liepen ze verder. De volgende morgen waren ze al vroeg wakker. En zo ging het: vlug aankleden, een paar cetpil- letjcs mee voor onderweg, kleren mee, voor ieder een dikke jas. Zo gingen ze op weg. Ze hadden al twee uur tussen de betonnen huizen gelopen, toen ze in de verte iets paars zagen. Ze liepen er hard heen en het ene meisje riep luidt: Dat is de bloem!! Ze roken er meteen aan en werden verstandig. Ze gingen alle mensen er bij halen. En ze zeiden dat ze er aan moesten ruiken. De mensen deden dat. Ze wer den ook verstandig. De wereld werd veel mooier en de zon zag je weer. Ze gooiden geen troep meer in het water. De mensen lieten de bloemen en bomen groeien. En de vogels en andere dieren kwamen er ook weer. En ook het water was weer helder. De wereld was weer schoon. Marjorieke Glaudemans Ricky Buunk Caroline Rutten Erna Roesink Gertie van Eyden

Leusder Krant | 1974 | | pagina 10