„De samenwerkingsschool, ials die op ons afkomt is duidelijk gestoeld op vooral iconomische en onderwijs- organisatorische motieven" Schoolraad Leusden nu nog „onwettig kind" Grote mogelijkheden maar niet alleen zaligmakend Vergadering Op weg naar een samenwerkingsschool in Leusden Pater W. Bleeker, voorzitter schoolbestuur „Don Bosco": rgemeester bij installatie iooruitlopen op de zaken an alleen maar gunstig zijn Ingezonden: Integratie kleuter- en basisonderwijs Openbaar ondeiwijs AGIHSRMG I4 MAART 1974 LEUSDER KRANT ËBÜSDEN - Wij zitten tegenover »ir w Bleeker om hem zij° menin6 'r^ vragen over de samenwerkings- hool. Hij is voorzitter van het school- jtuur van de technische school „Don sco" aan de Dodeweg. aag wil hij een uiteenzetting ge- d van de inzichten, die er in zijn even uiteraard met alle res- roor de mening van andéren. log 1' EMORIE VAN TOELICHTING IJ DE ONDERWIJSBEGROTING [VAN SEPTEMBER 1973 "h" Als uitgangspunt nemen we een ci- At uit de memorie van toelichting bij onderwijsbegroting van september i.—fialaangehaald uit ,,Het Schoolbe- k r «»rlnr 1 1974 „Onderwijs en vorming zijn wel licht meer dan welke maatschap- p,p pelijke ontwikkeling ook, van be slissende betekenis voor de toe komst van de samenleving en de plaats van de mens daarin. Niet alleen omdat vele maatschappe lijke ontwikkelingen in sterke ma il mede bepaald worden door het inzicht, de kennis en de vaardig heden die door het onderwijs wor den verworven, maar vooral ook omdat de toekomst van de samen leving afhankelijk is van kneuzen met betrekking tot de richting waarin de samenleving zich zal ontwikkelen. Bij het maken van een dergelijke keuze is iedereen op welk moment en welk niveau dan ook, betrokken en dat vraagt van alle leden van de samenleving creativiteit, verantwoordelijkheid en een politieke en maatschappe lijke stellingname. Ook die kwa liteiten zullen met name in en door middel van onderwijs moeten wor den ontwikkeld. Dat impliceert dat onderwijsvernieuwing en daarop gericht onderwijsbeleid belangrij ke elementen zijn tot maatschappe lijke verandering en bij uitstek als politieke opgaven moeten wor den beschouwd d.w.z. als vraag stukken die met name ook dienen te worden beoordeeld op grond van hun bijdrage aan de gewenste ont wikkelingen in de samenleving. Uitgangspunten voor onderwijsbe leid dienen dan ook uitdrukkelijk te zijn van de veranderingen die men in de samenleving noodzake lijk acht". Pater Bleeker zegt. dat hij bij dit stukje nogal wat vraagtekens heeft Bijvoorbeeld welke veranderingen is de samenwerking worden noodzake lijk geacht en wie is die ,,men", die ze noodzakelijk acht? „Wie wil nadenken over ae samen werkingsschool mag niet uit het oog verliezen, dat deze wordt vermeld in het kader van onderwijsvernieuwing en een daarop gericht onderwijsbe leid Maatschappelijke en politieke pro blemen mogen toch niet uitgevochten worden over de ruggen van de kinderen heen ONTWIKKELING VAN LEER NAAR VORMINGS INSTITUUT Onze scholen ontwikkelen zich van leennstituten naar vormingsinstitu ten De vorming van de gehele mens moet aan bod kunnen komen Dan heeft het onderwijs niet alleen invloed op verstand en geheugen, maar stempelt het gehele menselijke gedrag. De levensbeschouwelijke kant speelt daarbij een overheersende rol Dat kan ook niet anders, als men streeft naar eenheid tussen leven en levensbeschou wing Het is een groot verschil van welke opvatting over de mens je uit gaat Komen in zo'n samenwerkingsschool de verschillende tradities, die in ons volk leven voldoende en duidelijk ge noeg aan bod9 Is het gevaar niet le vensgroot dat alles herleid wordt tot een vaag gemiddelde?" ,,De samenwerkingsschool heeft juist de deconfessionalisatie als één der doelen" DE ZUILEN ZIJN GROEPEN MENSEN ,,De zuilen zijn een beeld van de struktuur van onze Nederlandse sa menleving. We vergeten echter maar ■LEUSDEN/CENTRUM - Leusden heeft haar gemeenschappelijke schoolraad iet openbaar onderwijs Deze raad werd woensdag 6 maart officieel geinstal - Hoor burgemeester Mr A H van der Post. De burgermeester zei deze ^lamengestelde gemeenschappelijke schoolraad met bijzonder veel genoegen invalleren. Dit is niet de eerst raad in haar soort, maar voor een geineen- lijke schoolraad moet men eigenlijk ook aan openbaar voortgezet onderwijs ueden Deze raad is dus eigenlijk onwettig, maar ook dit ..onwettige zal evengoed wel groot worden, aldus mr Van de Post, die er verder op dat deze schoolraad voornamelijk ingesteld is om (Je integratie kleuter- HHnderwijs te stimuleren Misschien lopen we wat op de zaken vooruit, ïarldat kan alleen maar gunstig zijn Ook de scholenbouw gebeurt op basis n de integratie eefljieder geval zal de gemeenteraad gaarne kennisnemen van de adviezen, want ïfteit onderwijs is een belangrijk facet in onze samenleving erband met deze installatie is jisschien prettig u wat nader te gieren over de diverse organen Eo£ mei het onderwijs te maken heb- n. Allereerst is dat de Oudercommis- Ee. ■oudercommissie Zojangzamerhand komen we er achter =««t dje vorm of het einddoel van een hooi met alleen een zaak van de re- 1 {'r*ng is; niet een zaak van meer geld -Ji klein klassen of subsidiering van J hoclbt.geleidingsdiensten allereerst 7 het t en zaak van de ouders! Ouders 1 school staan te zamen voor de op- \.yedifcg van hetzelfde kind. ^Defoudercommissie heeft de taak s schakel te dienen tussen school I huis om er voor het kind het beste /n té maken De oudercommissie is niet: een groep- s welwillende ouders waarover het tofdl d. r school bij voorkomende ge- genheden kan beschikken. Zij; is wel: het officiële orgaan van school. waarin samenwerken Ttegenwoordigers van de ouders en •t onderwijzend personeel, met als doel bloei van de school te bevorderen, it nooid van de school geelt de leiding n hei onderwijzend team, de ouder- 'mmissie behoort de stimulerende "acht 111 de schoolgemeenschap te zijn, gevormd wordt door ouders en •centen rond de leerlingen Datj betekent dat de oudercommis- e zich een beeld behoort te vormen al wat zou kunnen bijdragen om •t simenspei te doen zijn De moge- kneden hiervoor zijn legio. Het --'H? echter vanzelf d^t elkeschool- jn moeilijkheden, maar ook moge- jkneden heeft Aan de oudercommis- sie is de taak te bezien waar hulp nodig en mogelijk is en dit in de juiste banen te leiden Natuurlijk is het de bedoeling zoveel mogelijk ouders hierbrj te betrekken Dit kan bijvoorbeeld door middel van de ouderraad, schoolkrant, werkgroe pen en discussiegroepen Door al deze dingen wordt de be langstelling van de ouders voor het gebeuren 111 en rondom de school vast gehouden. De oudercommissie is ook een officieel adviesorgaan van het ge meentebestuur Het is niet zo dat de ouder- of schoolraad altijd de schakel moet vormen tussen oudercommissie en b. en w. Dat is enkel het geval als gemeenschappelijke belangen van de scholen in het geding zijn De oudercommissie kan dus zelf standig de belangen van de eigen school bepleiten bij de gemeente Het is te hopen dat deoudercommis- sies deze mogelijkheden benutten Daar mee wordt ze dan werkelijk het officiële orgaan van de school waarin ouders en docenten samenwerken aan een gemeen schap die er op gericht is de kinderen zo goed mogelijk kansen te geven. DE OUDERRAAD In een gemeente, waar meer dan eén ondercommissie bestaat, stelt het ge meentebestuur een ouder- of school raad in. De ouderraad wordt gevormd uit ouders die lid zijn van de oudercommissie. Daardoor is het de meest eenzijdigste van de adviescommissies en dit legt verplichtingen tot nauwe samenwerking met andere groeperingen die bij de school betrokken zijn. Allereerst heeft de ouderraad de zorg voor het goed functioneren van de oudercommissie, en het adviseren bij typische ouder problemen Regelmatig contact met de schoolraad is natuurlijk gewenst en daarom kan het nuttig zijn dat een lid van de ouderraad zitting heeft in de schoolraad. DE SCHOOLRAAD De schoolraad in Leusden is samen gesteld uit 17 leden, te weten a 4 leden, gekozen doorenuitdeouder- commissie leden van openbaar kleuter onderwijs b 5 leden, gekozen door en uit de oudercommissie leden van het openbaar basisonderwijs. c. 2 leden van het onderwijzend perso neel verbonden aan het openbaar kleu teronderwijs d 2 leden, van het onderwijzend per soneel verbonden aan het openbaar basisonderwijs e 2 gemeentelijke bestuurders of func tionarissen f. 2 belangstellenden, (b.v. vertegen woordiger VOO). De taak en bevoegdheden van de schoolraad zijn de volgende 1 bevorderen van de bloei van het openbaar onderwijs in de gemeente 2. het voortaan van de gemeenschap pelijke belangen van de scholen bij de gemeente. 3 het geven van informatie aan de raad. b en w. en de inspectie 4 het gehoord worden door b. en w. over bepaalde in de wet genoemde zaken Het per leerling beschikbaar te stellen bedrag De leerplannen De organisatie en uitbreiding van het LO. Bij het VO de voorziening in de behoefte aan gemeentelijk onder wijs Dit is een wettelijk minimum wat uiteraard voor uitbreiding vatbaar kan zijn. De schoolraad dient dus te fungeren als adviesorgaan voor het gemeente bestuur, als schakel tussen de ge zamenlijke scholen en het schoolbe stuur (gemeentebestuur). Als kontakt- orgaan tussen de scholen en ouder commissies onderling enalsgespreks- form voor alle bij het onderwijs be trokkenen Het is te hopen dat de nieuwe ge meenschappelijke schoolraad in onze gemeente optimaal zal functioneren, zodat een goed contact - tussen ener zijds de gemeente en de scholen en anderzijds de scholen onderling - ge waarborgd zal zijn. al te vaak. dat die „zuilen" groepen mensen zijn. En bij het onderwijs gaat het over groepen mensen, die zich verantwoordelijk weten voor hun kinderen". „De samenwerkingsschool beoogt de kinderen te leren samen leven met mensen, die een andere levensvisie hebben". „U moet er rekening mee houden, dat het gesloten gezin van vroeger vrijwel niet meer vóórkomt Dé jon gelui komen via radio, televisie, so ciale contacten en dergelijke met al lerlei levensbeschouwingen in aanra king. Ik ben ervan overtuigd, dat wij ge neigd zijn bij onze jonge mensen te vroeg een mate van volwassenheid te veronderstellen, waar ze nog niet aan toe zijn De tiener immers moet nog zoveel ontdekken en verkennen Die ervaart een warwinkel van begrippen en beelden omtrent God, de wereld, de mens, het huwelijk, sexualiteit, en gaat u zo maar door Nu zou men met een samenwerkingsschool willen bereiken, dat de kinderen tot een keuze gaan rijpen Is het nu niet liefdeloos de jeugd in deze labiele periode van hun leven nog eens extra met deze kako fonie van meningen te confronteren? Mijns inziens hebben kinderen op de eerste plaats behoefte aan duidelijk heid LEVENSBESCHOUWINGEN Wij vinden uiteraard ook, dat we de kinderen moeten opvoeden tot zelf standigheid. Wij willen zeker niet, dat ze van boven af een andere levens visie krijgen opgedrukt Op onze school heeft lange tijd het accent gelegen op godsdienstonderwijs Godsdienst was een „vak" En net als bij andere vakken was het belangrijk dat je bepaalde dingen uit je hoofd leerde Het werd een kwestie van verstand en geheugen Sinds geruime tijd is alom het besef groeiende, dat geloof en leven een geintegreerd geheel dienen te vor men Geloof en godsdienst mogen niet opgesloten blijven binnen de grenzen van verstand en geheugen Je manier van leven wordt er door getekend Dat geldt trouwens ook voor mensen, die geloven in humanistische, socia listische, communistische en andere idealen. Met name binnen het katholiek on derwijs is er een duidelijke stroming die van de principiële eenheid van geloof en leven uitgaat. Godsdienst blijft niet beperkt tot dat ene uur van het lesrooster Het ge hele schoolgebeuren wordt geken merkt door het feit. dat je op een katholieke school bent, geleid door katholieke mensen De jongelui moeten bij de volwassenen kunnen ervaren als je katholiek bent ga je zó met elkaar om handel je zó in deze geest. Het ge hele onderwijs en de sfeer op school moeten een antwoord kunnen zijn op belangrijke levensvragen als: waar kom ik vandaan, waar komt de wereld van daan, wat is de zin van mijn leven, wat is de zin van de wereld, de vragen rond Jezus Christus en God" die onze Vader is" „Spreekt u zichzelf nu niet tegen?" U wilt de kinderen geen levensvisie op dringen, en toch pliet u voor een schoolklimaat, dat wordt gekenmerkt door een bepaalde levensvisie" „We moeten ook pedagogisch te werk gaan. Wij willen hen namelijk helpen om tegen het licht van een duidelijke levenswijze over al die verschillende visies en gedragspatro nen een waardeoordeel te vormen Zo hopen we te voorkomen dat jonge men sen stuurloos blijven ronddrijven, te midden van allerhande opvattingen en gedragingen". „Maar is het niet zo dat veel jongeren zich juist afzetten tegen het hen geboden houvast?" ZICH AFZETTEN TEGEN EEN VISIE IS TESTEN WAT ZE WAARD IS „Tegen geboden houvast mogen ze zich gerust afzetten Aldus beproe ven ze hun eigen krachten en testen wat zo'n visie waard is U moet het ook niet zo zien, dat er op school geïndoctrineerd moet worden We kunnen de leerlingen, wel een soort ijkmaat aanbieden Kinderen en jonge mensen leren het meest, doordat ze volwassenen zien handelen. Rond het twaalfde jaar beginnen de reflexieve en sociale ver mogens zich te ontplooien. Dan is het tijd om de kinderen geleidelijk aan te leren zich kritisch op te stellen Zij moeten dan nadrukkelijk gaan naden ken over zichzelf, wie ben ik. waar kom ik vandaan, wat beteken ik voor de mensen met wie ik samenleef, wat heb ik aan hen te danken. Nu zijn kinderen over het alge meen erg praktisch ingesteld Ze moe ten concreet kunnen zien wat volwas senheid inhoudt. Hopelijk willen ze het goede dan overnemen. Al met al gaat het over een houding, over een be paald levensgedrag, dat niet alleen door theoretiseren is bij te brengen. Allerlei onbewuste processen spelen daarbij een rol. Het is daarom vanzelfsprekend, dat de sfeer op school moet harmoni ëren met de sfeer van het gezin, waar uit de leerling komt. Bovendien leert de ervaring, dat opvoeding van een kind in twee werelden spanningen ver oorzaakt in het kind zelf en in het ge zin. (buiten de verantwoordelijkheid vanderedaktie) Samenwerkingsschool Naar aanleiding van het artikel van de heer J. Swank van 7 maart in de Leusder Krant, wil ik graag mijn me ning geven over: een samenwerkings school in Leusden9 Ik ben moeder van drie kinderen (de oudste is vier en gaat sinds kort naar de kleuterschool) en ik heb zelf enige tijd les gegeven op een Christelijke school (een mid delbare). Mijn levensbeschouwing is Remonstrants (Vrijzinnig Christelijk). Volgens mij kan een kind met vroeg genoeg leren dat niemand de waar heid in pacht heeft, het kan niet vroeg genoeg leren eerbied te hebben voor eikaars overtuiging en elkaar niet te discrimineren. Een confrontatie op al zeer jonge leeftijd met verschillende geloven zal een kind niet schaden en in verwar ring brengen, als het geloof van de ouders (welk dan ook) echt is en niet louter franje. Het zal hem en mis schien zelfs zijn ouders integendeel verrijken Ik vind het eerder een te ken van zwakheid om het kind te wil len isoleren in school met kinderen en mensen die hetzelfde denken als zijn ouders en de confrontatie met andersdenkenden niet aan te durven. Ik ben een aantal jaren geleden mee- geweest met een oecumenische reis (van protestanten, gereformeerden en katholieken) en dan werd ik altijd kwaad, als ik hoorde dat men vond dat Christenen beter waren dan niet Christenen of dat bepaalde stromingen in het Christendom beter zouden zijn dan andere. Elke echte gedachte is gevaarlijk en houdt een veroordeling van een ander of een andere groep in en ik dacht dat dat juist in strijd was met de Christelijke gedachte en bood schap. Juist op grond van mijn Christelijke opvattingen wil ik mijn kinderen naar een school sturen die niet met het Christelijke etiket beplakt is. Dat wil dus nu zeggen dat ik hen naar de open bare school zal laten gaan Ik zou ech ter een initiatief tot het oprichten van een samenwerkinsschool op basis van verschillende geloven (met verschil lende godsdienstleraren) bijzonder toejuichen Bovendien wat is het ver schil tussen bv. katholiek en protes tants rekenen? Het zou een enorme besparing en efficiency moeten op leveren Met het geld dat daardoor vrijkomt, zou het mogelijk zijn het leerlingenaantal per klas te veriagenen de individuele ontplooiing van elke leerling afzonderlijk te verbeteren en de mooie theorieën, die men heeft, beter in praktijk te te brengen Leusden is een zogenaamde „groei" gemeente. Moeten we niet ook voor al in dit opzicht groeien dat we rijp worden voor een dergelijke school, waarin kinderen van verschillende ge loven een plaats vinden9 Er komen binnenkort gemeenteraadsverkiezin gen Ik hoop dat de nieuwe gemeente raad enig initiatief in deze richting zal ontplooien. Het wordt toch te zot dat er in elke buurt weer een katholieke, een openbare, een christelijke en een ge reformeerde school moet komen! Dat zijn we toch langzamerhand ontgroeid! Als je God wil liefhebben bovenal en je naaste als jezelf, dan moet je je toch niet opsluiten in hokjes of vakjes, maar je juist openstellen voor de ander en diens overtuiging. M. W. van Heijgen-Zijp, Leusden-Cent rum Dit lijkt mij één van de gevaren van de samenwerkingsschool De samenwerkingsschool, zoals deze uit de officiële publicaties op ons afkomt is duidelijk gestoeld vooral op economische en onderwijsorgani- satorische motieven. De pedago gische en vormingsmotieven, met an dere woorden het kind. waarom het allemaal begonnen is, ontbreken na genoeg geheel. Als er al plaats is voor het beleven van verscheidene levensovertuigingen kan een samenwerkingsschool ons in ziens hooguit een godsdienstige en levensbeschouwelijke discussieclub worden". A.M. LEUSDEN/CENTRUM - Donderdag 7 maart hield de Vereniging van Openbaar Onderwijs afdeling Leusden haar algemene ledenvergadering in het Astmafonds gebouw. De avond werd begonnen met een kort huishoudelijk gedeelte, waarin een bestuurssamen stelling. Hierbij werd de heer Powell tot voorzitter en mevr. E. J. v. Maa- nen-Gerritse tot bestuurslid (2e secre taresse) benoemd. Na een korte pauze ging men daarna over tot het onderwerp van deze avond n.l. een bespreking over de integratie in kleuter- en basisonderwijs. Allereerst was het woord aan mevr. J. Heykamp, inspectrice van het kleu teronderwijs. Mevr. Heykamp is 8jaar hoofdleidster van een kleuterschool geweest waar men de integratie al een poos probeert te realiseren Zij spreekt dus voornamelijk uit de praktijk De overgang van de kleuters naar de basisschool geeft vaak grote moeilijk heden 33% van de leerlingen uit de eerste klas hebben aanpassingsproble men, die veeluit voortkomen uit het feit dat kleuter- en basisschool aparte wetten hebben. Als men de dingen erg zwart-wit bekijkt is men op de kleuterschool vaak nog louter ontspannend bezig. Daartegenover kan een sterk gepro grammeerde basisschool staan Deze tegenstelling is te ingrijpend en daarom moet men een andere vorm van on derwijs zien te vinden Hiervoor heeft men een veelzijdig scala van moge lijkheden waarbij het natuurlijk wel hoofdzaak blijft rekening te houden met de persoonlijkheid van het kind. Bij het kleuteronderwijs zou men be zig moeten zijn met de vorming van het kind De kleuterleidster moet het kind stimuleren Hierbij mogen echter de aard en aanleg niet verwaarloosd worden. Bij het kleuteronderwijs moet men op weg zijn met het kind ergens heen. zonder dat het daar erg in heeft. De leidster moet dan gesystema tiseerd zijn en niet het kind Door deze notatie is het mogelijk de vorderingen bij te houden en dit is van essentieel belang voor de integratie. Een nauwe relatie tussen kleuter- en basisonder wijs is dan noodzakelijk, zodat men in de eerste klas verder kan gaan met het punt waar het kind gebleven is Het is dan ook niet nodig dat een kind meteen in de eerste klas gaat lezen. Dat kan pas later zijn en het is ook mogelijk dat het daar op de basisschool al aan toe is Daarom is het zo belangrijk dat een kind uit de eerste klas af en toe eens weer naar de kleuters kan om zich uit te leven met materialen Evenzo moet het mogelijk zijn dat een kleuter eens in deze eerste klas een kijkje neemt Hierna was het woord aan de heer A G. J Bakkenes, hoofd van de open bare onderwijsgemeenschap voor kleu ter- en basisonderwijs. „De Zeven sprong in Amersfoort. De heer Bakkenes begint met te ver tellen dat in Schothorst de 3 onder wijsvormen dus christelijk, katholiek en openbaar, nauw samenwerken. Het zijn alledrie scholengemeenschappen Men draait sinds augustus 1972 en men heeft in het begin veel steun gehad aan de onderwijsadviesdienst In 't begin ging het geweldig. Men had maar 60 leerlingen op de hele school, dus als een kleuter wat gemaakt had. kon hij het overal laten zien. Het blijkt echter dat het ontzettend moeilijk te reali seren is. Vooral de overgang is moei lijk. Men moet er een heel ander systeem op na houden en de 20 man die er in Schothorst mee bezig zijn, komen dan zo af en toe eens bij elkaar om uit te huilen De heer Bakkenes ziet het zo nu en dan niet meer zitten, maar elke keer is er toch weer een wezenlijke stap tot integratie In de eerste plaats is er een ont zettend goed onderwijzend team nodig en dat geldt natuurlijk zowel voor het kleuter als basisonderwijs. De inte resse voor het werk van elkaar is het belangrijkste en één gebouw geeft enorme voordelen. Als men geïnte greerd onderwijs moet toepassen in apart staande scholen is dat een enorme handicap. „Werkelijk zo als we het willen is het nog steeds niet en dat zal ook nog wel de nodige jaren duren", aldus de heer Bakkenes „Als we tegen de tijd, dat ik gepensioneerd ben een stuk verder zijn ten behoeve van het kind ben ik al lang blij" Mevr. M Schnabel-Powell, hoofd leidster van de openbare kleuterschool in Achterveld vertelde daarna hoe het bij hen toegaat. De basisschool in Achterveld is twee- klassig en de kleuterschool bestaat slechts uit één klas van 20 leerlingen Men is hier echter druk bezig met de integratie De drie onderwijskrachten werken goed samen en alles wordt dan ook met z'n drieën besproken. Het ma teriaal op de kleuterschool wordt aan gepast aan dat van de basisschool. Er wordt daar ook gewerkt aan een „dubbele overstap" zodat een kind dat in oktober jarig is niet in zijn ont wikkeling stagneert Het gebeurt daar al dat kinderen van de eerste klas een middag met blokken of zand komen spelen en de onder wijsmensen kunnen rustig bij de ander binnenlopen De opbouw gaat daar op het ogen blik uitstekend Men probeert één leer plan te krijgen voor de kinderen van 4 tot 12 jaar en in augustus hoopt men hier definitief mee te starten Of dat lukt. is nog niet te zeggen De heer W. C J. Sekeris. voor zitter van de oudercommissie van de Zevensprong vertelt daarna iets over de ervaringen van de ouder ten aanzien van het geïntegreerde onderwijs. De heer Sekeris betrekt in de integratie ook het gezin, want zowel school als gezin zorgen voor de opvoeding en ont wikkeling van het kind Door de ouders wordt deze vorm van onderwijs als erg plezierig er varen Men is sterk met de school betrokken en het onderwijs wordt voor hen al vlug duidelijk door gespreks groepen. In Schothorst heeft de scholenge meenschap één oudercommissie die uit negen man bestaat Natuurlijk zijn hierin ouders vertegenwoordigd uit het kleuter- zowel als uit het basisonder wijs en dit werkt prima De ouder commissie denkt niet in kleuter- en basisonderwijs maar denkt in gemeen schap. Uit deze avond bleek wel dat deze integratie grote mogelijkheden biedt. Er werd echter wel voor gewaarschuwd ze niet als zaligmakend te beschouwen. Vooral de eerste jaren zal de aan passing enorm veel problemen opleve ren en de onderwijskrachten zullen veel vxn hun vrije uurtjes moeten offeren om zover te komen. Jammer dat er deze avond zo weinig belang stellenden waren om wat meer over deze toch zo belangrijke zaak te weten te komen.

Leusder Krant | 1974 | | pagina 13