Mevr. Mr. Haars bracht werkbezoek aan ruilverkavelingsgebied „Heiligenbergerbeek Tractor-aktie begint op gang te komen:helpt u ook? „Recreatie van de mens mag het zoölogisch beheer niet LEUSDEN HELPT FLORES" GEBIED TE KLEIN VOOR GROEPS-RECREATIE - ■DÊRDAG 14 MAART 1974 LEUSDER KRANT LEUSDEN - Mevr. Mr E A. Haars, lid van gedeputeer de staten o m belast met de porte feuille ruilverkavelingszaken, heeft 7 maart vergezeld van een drietal hoofd ambtenaren van de provincie Utrecht, een werkbezoek aan de ruilverka veling Heiligenbergerbeek gebracht. Deze in 1969 door de grondeigena ren aanvaarde ruilverkaveling heeft tot doelstelling verbetering van de waterbeheersing en van de ontslui ting voor agrarisch en recreatiever- keer en - last but not least - uitvoe ring van een zodanig landschapsplan dat het voor deze streek zo karak- tenstieke landschapsbeeld behou den en waar nodig versterkt kan wor den. Het werkbezoek had goeddeels ten doel de stand van zaken bij de uit voering van de werken op te nemen en in een gezamenlijk overleg met de Plaatselijke commissie de nog te treilen voorzieningen en de daarvoor te volgen werkwijze te bezien. De weg- en waterbeheersingswer- ken zijn voor ongeveer een derde deel gereed dan wel in uitvoering, thans dienen voorbereidingen getroffen te worden voor realisering van het land schapsplan Gesprekspunten in het bijzonder prettige en instructieve overleg met de Plaatselijke commissie vormden om: - beinvloeding van het ruilverkave- lingsplan indien de reactivering van de spoorwegverbinding Utrecht- J LEUSDEN - In onze editie van don derdag 28 februari stond het bericht, gt na één jaar gezellig trimmen op jsdagmorgen in het Lockhorsterbos, [aar plotseling een einde aan was ge- jqmen Omdat de eigenaar van het het trimmen had verboden. De jestrimploeg zou vanaf 1 maart gaan Irimmn in de bossen van het landgoed Djên Treek". LEGPUZZEL Omdat ons naar de oorzaak van dit irbod werd gevraagd, hebben wij vele Woontjes en gesprekken gevoerd, en naar het bekende Lockhorsterbi ugge- tje leidt In het Lockhorsterbos broe den veel eenden, die zich nestelen in de brede strook langs de beek. Ook le ven er enkele reeen met jongen De heer De Smalen zag het groepje trim mende dames steeds groeien, en hoe wel de algemene stelregel van .Utrechts Landschap" zegt. dat alle terreinen vrij voor het publiek toe gankelijk zijn begon ook in zijn ach terhoofd te spelen, dat het publiekelijk bezoek in goede banen behoorde te worden geleid, en dat de recreatie van de mens het zoölogisch beheer niet mocht gaan overvleugelen. Bovendien kondt ri wij tenslotte de stukjes van de legpuzzel, die ons beetje voor beetje in handen kwam, als volgt aanèénleggen NATUURGEBIED [fet Lockhorsterbos is een natuur- [ed van acht hectare, dat in eigen- is bij de Stichting ..Utrechts IschapDe stichting heeft onlangs nieuw kantoor betrokken in het jtgebouw van Huize Doorn (post- postbus 121, Doorn). Ook is de iting onlangs van rentmeester ver leid De heer jhr. E. C. A de ;e werd opgevolgd door rentmees- H K M Lugtmeier De Stichting ^Jrechts Landschap" heelt verschil lende natuurgebieden in beheer, die oor het publiek heeft opengesteld, gebieden zijn geen reservaten, wel is het zó. dat het natuur- er van deze terreinen bij „Utrechts schap voorop staat. Op haar ;einen zijn alleen de bekende groene ljes geplaatst met bepalingen als iorbeeld „Tussen zonsonder- en |ang mag dit terrein niet worden |eden Men mag het terrein niet 1en met motor- en bromfietsen, te paard, noch met loslopende n, noch met spelende muziek- raten En men mag zich niet buiten egen en paden begeven." De bord- Istaan er al vele jaren bi] was er voor de vele auto's, die langs de weg geparkeerd moesten worden, nauwelijks parkeergelegenheid. Als er regelmatig een grote groep mensen tegelijk naar het Lockhorsterbos komt, zou er onrust onder de dieren kunnen ontstaan De reeën hebben geen en kele mogelijkheid om zich zo lang ineen nabij gelegen gebied terug te trekken, en de kans werd groot, dat zij naar het enige andere gebied zouden trek ken. met alle moeilijkheden van dien: naar het landgoed „Den Treek' De kans. dat ze dan ooit weer naar het Lockhorsterbos zouden terugkeren, was nihil NATUURBEHEER VOOROP De heer De Smalen besloot daarom in te grijpen ten bate van de broedende vogels en de rust van het reewild Per slot van rekening koopt „Utrechts Landschap" geen parkjes aan, maar terreinen, waar het natuurbeheer voor opstaat. De dames vertrokken naar „Den Treek en dat is een goede oplossing Dat landgoed is veel gro ter, er zijn vele parkeergelegenheden, en het wild heeft er de mogelijkheid zich terug te trekken zonder te worden verjaagd Rentmeester Luftmeier, die door de funktiewisseling nog geen kontakt had gehad met de heer De Smalen, zei desgevraagd, volkomen achter het door de toezichthouder van het Lock horsterbos gevoerde beleid te staan „Indien de dames naar hun zin trim men in „Den Treek' is dat voor alle betrokken partijen de meest bevredi gende oplossing", aldus de heer Lugt meier TOEZICHTHOUDER let Lockhorsterbos heeft een toe- ttthouder, de heer J. M. de Smalen, [end aan de Schutterhoeflaan 31 ueusden-zuid. Deze toezichthouder tt een afzonderlijke werkkring, maar lat de natuur hem zeer ter harte lt. houdt hij voor een bepaalde jaar- .oeding toezicht op het Lockhorster u VÜQr de Stichting „Utrechts Land schap Enkele malen per jaar heelt hij kontakt met de rentmeester van ..Utrechts Landschapom een verslag uit te brengen van zijn bevindingen Jaar geleden begon een dames- triniploeg met haar sportieve bedrij vigheid in het Lockhorsterbos De heer vBSmalen ontmoette bij één van zijn contiuietochten de dames-trimploeg, en vroeg of de dames zich niet bui ten de paden begaven en of ze niet fe' kreupelhout kwamen De dames __£mf*en dit, en zeiden dat ze alleen °0^een open plek in het Lockhorster- I wat oefeningen verrichtten Tot pr ging alles goed. I SLECHTS ACHT HECTARE 's het Lockhorsterbos slechts j» ha groot, en zoals u op het kaartje Kunt zien. grenst het in het oosten aan beek. in het westen aan de spoorlijn met Veenendaal en in het 'Hooiden aan de Lockhorsterweg, die Veenendaal-Centrum doorgang zou vinden; de wijze waarop het landschapsplan gerealiseerd zal worden; - de mogelijkheden om over het ver loop van de werkzaamheden contac ten te onderhouden met particuliere instellingen en groeperingen, die uit een oogpunt van natuur- en land schapsbehoud belangstellend zijn, samenhang tussen landschapsplan en nog uit te voeren werken. steunen door begunstiger te worden. Dit kan door een bedrag van f50,-, f25,- of f 10,- per jaar, of een bedrag ineens van tenminste f250,- te stor ten op giro nr. 192868 ten name van de rentmeester van de Stichting Het Utrechts Landschap te Doorn. U kunt dan één keer per jaar deelnemen aan een excursie en u krijgt elk kwartaal het blad „Natuurbehoud" toegezonden. (Van de redaktie) LEUSDEN - Enige weken ge leden startten we met de Pa ter Visser-Tractoractie (giro 1442352 - Rabo - bank nr. 3359.54.030). Tot nu toe zijn er enkele honderden guldens bin nengekomen voor de tractor, waarmee Pater Visser opFlores de bevolking wil laten werken, zodat ze zelf voor hun voedsel kunnen zorgen, maar dat is uiteraard niet voldoende. Daar om een nieuwe oproep aan alle inwoners van Leusden, die deze (nuttige) vorm van ontwikkelings hulp een goed hart toedragen. Er is circa f20.000,-- nodig om de tractor te kunnen kopen. Dat kan alleen met UW hulp. Onder het motto: „Leusden helpt Flores" willen wij samen trachten pater Visser en de inwoners van Flo res aan een tractor te helpen. Vandaag publiceren wij een brief, die pater Visser ons toezond naar aanleiding van de aktie. Wij nemen de briefin haar geheel over. redaktie. LUI? Ontelbare malen hoor je de mensen zeggen: „Och, die lui bij jullie daar zijn ook zo onuitstaanbaar lui", wan neer het voedselgebrek ter sprake komt, vooral bij de kortstondige toe risten en de exkolonialen. Zeker, ik kan het begrijpen De eerste indruk, die je krijgt bij een bezoek aan Indonesië, aan Flores, is nu niet direkt er ééntje van: Wat een werkers! Nee, dat is er niet één van: Wat barsten die mensen van ar- beidslust. Nee, de mensen daar onder de tro penzon, net als in vele andere ontwik kelingslanden, hebben eindeloos veel tijd voor leven, voor praten in de schaduwen der waringins over hun al lerdaagse beslommeringen, wat tabak rokend, of pruimend op een sirapin- ang. Niemand kan ontkomen aan de eerste indruk van wat zijn die mensen lui, gerekend en afgemeten naar ons westers arbeidstempo. Toch zijn er vele verontschuldigin gen aan te voeren, tout comprendre e'est tout pardonner (Alles begrijpen is alles vergeven). Hoe ziet een gewone arbeidsdag van een Florinees eruit? Meerdannegentig procent is op een of andere manier bij de landbouw betrokken De handel berust bij de Chinezen en de Arabie ren. 's Morgens staat hij bij het krieken van de dag al op, zo rond vijf uur, want zijn miserabele stukje grond, waarvan hij moet leven, ligt vaak een uur gaans of meer van huis af. Veelvuldig op verschillende afstanden als ze over een paar stukjes beschik ken. Met een stuk aangescherpte bam boe of een gestolen stukje betonijzer wordt de grond dan bewerkt. In de zaaitijd als spitgeval, in de groeitijd om het welig tierende onkruid uit te wieden. Een ellendig probleem is nog altijd -hoewel de regering al maatregelen begint te nemen - het loslopende vee. Wie een varken, geit, karbauw of sapi heeft, kan de heleboel los laten lopen, met alle gevolgen van dien Het probleem van de afrastering is onvoorstelbaar groot. Ze hebben het geld niet om prikkeldraad of gaas te kopen. Dus rest hun alleen de eeuwen oude tijdrovende methode om paaltje naast paaltje te planten, waarvoor de stokken van een sooet wilgenboom moe ten worden afgekapt, naar de akker gebracht en daar rondom heel het te bebouwen stuk grond moeten worden gepoot. Niet te geloven, als het niet de harde werkelijkheid is. Je begrijpt dan vanzelf, dat ze nooit grote stukken grond kunnen bewerken, mede door de primitieve gereedschappen Maar het ergste wel door gebrek aan af rasteringsmateriaal. Je begrijpt, dat zo meer dan de helft van de tijd voor een landbouwer in de afrasterings paaltjes gaat zitten Verschillende jaren is er al bevel van hogerhand gekomen, dat alle huis dieren „gestald" dienen te worden Maar dan krijg je weer het probleem hoe die dieren te voeden? Ze hebben zelf nog niet eens genoeg voor hun dagelijkse voeding, laat staan dat ze een varken, kip of koe te eten kunnen geven Maar het begin is er, en al houden ze er de hand nog aan, met een Franse slag, vandaag of morgen zal dit toch moeten, willen ze blijven leven. Tegen het heter worden van de zon trekken ze zich terug in het hutje op het veld Of gaan naar huis om hun zogenaamde ontbijt te gebruiken, dat dan uit een paar droge knolletjes een maïskolf of een stukje klapper- noot bestaat. Tegen drieën, na de middag, begin nen ze dan weer opnieuw, tot de avond invalt, waarna ze dan baden en hun enige - volle - maaltijd gebruiken Eens in de week is er marktdag. En dat is dan na de zondag de dag van de week, waarop Jan en alleman elkaar ontmoeten, alle nieuwtjes afpraten, en, ramaai ramaai zeggen ze daar, met elkaar omgaan Die dag mag je niet missen. Het absentieper centage van de schoolkinderen is op die dag het grootste Zelfs onder het on derwijzend personeel laat menigeen op die dag ook verstek gaan. Niemand zal het ontkennen, als je voor de eerste keer naar Indonesië naar Flores komt, dan zal zeker de indruk zijn: een beetje harder werken zou zeker geen kwaad kunnen. Maar nog eens: laten we niet te lichtvaardig oordelen Is het dan ideaal, dat business- tempo van hier over te nemen, en dat levenspatroon van rust en gelaten heid door onze werkgeest en ons ef ficiency-complex kapot te maken? Eerder benijd ik vaak hun levenskunst van rust en gelatenheid! Als ik niet beter wist, zou ik er niet aan willen raken; maar als je dan aanschuift in de kring op de natuurstenen onder de waringinboom, en alleen maar zit te luisteren dan wordt die idealistische romantiek wreed verscheurd, als je hen hun dagelijkse besonjes hoort te- berde brengen. Het eindigt na het nieuws van de dag als diefstal, vecht partij, huwelijksperkara, altijd toch weer in het eeuwig treiterendeN/oed- selprobleem Als er geen honger heer ste in deze idylle zou het één paradijs- land zijn op aarde Honger, helaas nog altijd de grootste, de machtigste de wreedste diktator van de ontwikke lingslanden De ene keer daagt hethongermonster op in de vorm van droogte, dan weer in de vorm van een grote bandjer, die de rijpstaande oogst in één keer wegspoelt, dan weer in de vorm van een muizenplaag, dan weer in de vorm van een rupsenplaag. Dan weer knakt een orkaan de geladen maisplanten kapot. Dat je hier door wat apatisch gaat staan tegenover werken, nog harder werken, om de muizen te voeren en de natuurrampen wilder te kunnen laten razen, valt te begrijpen Kijk dan nog eens naar hun primi tieve gereedschap waarmee ze nooit een voldoende groot stuk grond kunnen bewerken om hun gezin te kunnen voeden Eigenlijk zie je dan in, dat het een hopeloze taak is, dat ze er nog aan beginnen. Als je dan nog bedenkt, dat negentig procent van de mensen met een lege maag het land op trekken, kun je onmogelijk een uitspattende werklust verwachten. Een motor zonder olie loopt niet en een ondervoede boer werkt niet, kan niet op volle toeren draaien. Als ze daarom mijn mensen van luiheid beschuldigen, stel ik ze maar voor zelf eens onder diezelfde om standigheden te komen leven en wer ken, bij een klimaat van dertig en meer graden, met een lege maag, en vooruitzichten van fifty-fifty dat al les tevergeefs is geweest. Ik geloof, dat de kritiek dan ten spoedigste ver stomt, en dat de hulp voor de ontwik kelingslanden zou verhonderdvoudi gen! Is er dan na zevenentwintig jaar dat je daar werkt geen vooruitgang te be speuren? Naast het vele landbouw ge reedschap dat ik hun reeds door be middeling van goede vrienden heb kun nen uitdelen, als schoppen en kleine ploegen, bleef dat altijd toch een drup pel op een gloeiende plaat, een gloei ende hongerplaat Vraag niet hoeveel er verpatst werd bij een ogenblikke lijke geldnood of vergokt bij het fel begeerde kaartspel in heldere maan nachten Zo zijn dan hun vrouw en kinderen gespaard gebleven, die vroe ger ook nog wel als prijs werden in gezet Voor mijn mensen bestaat alleen de dag van vandaag, en morgen is nog zo eindeloos ver weg. Toch komen er ook druppelsgewijze tractoren binnen, en ik hoop dat de tractoractie van Leusden niet de enige machine zal zijn, die wij kunnen aanschaffen, maar dat we ook een wentelploeg en een laadkar zullen kun nen kopen. Want dan weet ik, dat voor een groot deel van mijn zonnekinderen de honger weer verbannen is. Krijgen ze met een tractor en een wentelploeg een groot stuk land omgeploegd, dan neemt hun werklust automatisch toe. Dit gezien in het licht van de eerste tractor, die ik heb meegenomen, en die nog steeds loopt, en die de men sen nog steeds meer arbeidsvreugde en voedsel verschaft dan een heel schip met etenswaren. Ik geloof dat de positieve reakties die ik van uw burgervader en zijn effi ciënte medehelpster kreeg, mij in mijn hoop blijven sterken, dat het een ge slaagde Leusder aktie gaat worden, dood aan de honger door voedsel van eigen bodem Door eigen arbeid de honger uitbannen. Een voedselschip doet dit maar tijdelijk, stimuleerd de werklust niet, maakt de mense eerder fata- listischer, denkend dat er bij een volgend gebrek ook wel weer een voedsellading komen zal. Modern gereedschap helpt de men sen door eigen aanpak het honger- monster uit te bannen En verschaft ze de arbeidsvreugde, de stimulans waaraan het nu nog altijd ontbrak, zo zullen ze gaan beseffen dat de hon ger niet iets onoverkomelijks is, zo als ze nu nog de maanden november tot en met januari de hongermaanden noemen, zal er dan dank zij de mo derne techniek, dank zij uw tractor de mogelijkheid zijn om deze maan den de maanden van de tractor te noe men. Ik hoef mijn mensen niet de luxe van hier op tafel te brengen, maar toch wel iedere dag op zijn minst een keer één bord, goed gevuld Het doet me nog altijd pijn zo dik wijls de Blijde Boodschap aan lege magen te moeten verkondigen. U groet de dankbare zwerver Gods uit het dromenland van Flores, Th. J. Visser, s.v.d.

Leusder Krant | 1974 | | pagina 7