jöurnaal Van de staf- groep Doen we er nu nog eens wat aan it Dank Oproep aan de burgers van Leusden Wereld- milieudag op 5 juni In ons aller belang De langste reis begint bij de eerste stap... VAN DE WERKGROEP BESTEMMINGSPLANNEN iNDfRDAG 14 MAART 1974 PAGINA 1 Uitgave: COMITé MILIEUZORG LEUSDEN Kontaktadres: CM.L., Gemeentehuis LFUSDEN. Tel 03496-1247, toestel 116. m vour v'.et dooi je burge Tct'C Jf /cc/c jt /cc Uit gesprekken met niet-Leusdena- »n over milieuzaken, waarbij dan het ML ter sprake komt, is het opvallend it er twee hoofdreacties zijn: ver- izing met een ondertoon van jaloezie T i als tweede: cynisme. Vertegenwoor- gers van de eerste groep zeggen: ïseffen de Leusdenaren zelf wel wat jor unieke kansen ze aangeboden krij- >n? De mogelijkheid om mee te den- >n en mee te praten over de toekomst k in hun gemeente, over de vormgeving, ideling, aanzien van nieuwe stads- 1 ijken, over aan te leggen groen en aterl kortom over bijna alles wat voor leefomgeving van de mens belangrijk i? En dan niet achteraf, zoals eigen- jk overal ln Nederland nog gebeurt vaarbij de inspraak neerkomt op pro- isteren tegen toch al genomen beslis- tngen) maar vanaf het begin de moge- .jkheid om inspraak tot een levend 'Tkgrip te maken. Kregen wij die kans iaar in onze gemeente. Jullie zijn te ïnijden De andere groep zegt ijskoud. ,,Jul- e krijgen dat in Leusden niet van de rond. De meeste mensen zijn in ïn- praak eigenlijk helemaal niet gein- iresseerd. Ja, wel als ze een weg lal^i-langs hun tuintje willen leggen, an is het ineens protesteren en vech- i voor hun eigen belang. Gaat de weg dan is het hun allang best Irger van vandaag is er aan gewend ?raakt, dat de overheid het allemaal iet. Daar betaal je immers belasting In feite zouden deze negatieve ge- ichten in Leusden helemaal geen kans ogen krijgen Er hebben immers 3400 ensen geprotesteerd en nee" gezegd >gen de door de gemeente ontworpen ,annen De gemeente heeft nu geant- oord door het CML bij het ontwerpen ,)tn nieuwe plannen meteen bij het begin t'.s gesprekspartner te aanvaarden, r daarbij van uitgaande dat, die 3400 »ens.en er aan zouden willen meewer- ?n| om te vertellen, hoe het dan wel ioèt De vraag, waarvoor het CML Ich nu gesteld ziet, is: hoe brengen e dit in praktijk? Om er voor te zorgen dat de geboden ansen inderdaad gegrepen worden zal aar onze mening het CML drie taken 3 snel mogelijk moeten aanpakken: Precies vertellen waarmee het CML zich wel en waarmee het zich niet wil bezig houden. Een voortdurende iniormatie aan het publiek, zodat iedereen kan we ten wat er gaande is Hoe kunnen we de inspraak van de Éeusdenaar het volle pond geven? e voorlichting aan het publiek hoe elangrijk ook, is namelijk alleen laar éénrichtingsverkeer Hoe komen e er achter of het CML de werke- jke opvatting van de Leusdenaar eergeelt9 Daarvoor is het nodig, dat r een systeem komt, om die opvat- ngen te peilen. Natuurlijk kan de in- ividuele burger zich rechtstreeks tot et CML wenden (graag zelfs!): CML, emeentehuis, Leusden is voldoende, traks zullen er belangrijke beslissin- en moeten worden genomen. Het CML dient dan de redelijke ze erheid te hebben bij die beslissingen amens de Leusdense bevolking te preken Misschien moeten we dan Mhqu|tes gaan houden, of hearings, 'aar komt nogal wat organisatie bij ijken. Het is onze overtuiging dat ||et vormgeven aan een dergelijke or ganisatie in belangrijke mate het falen (r slagen van het CML bepaalt Wij «ouden een ieder willen aanmoedigen Van het slagen mee te werken. I Er is de laatste tijd veel gesproken en geschreven over het Comité Milieuzorg Leusden. Ik vind het een gelukkige omstandigheid, dat het Comité door middel van deze krant zich regelrecht tot de Leusdenaren kan wenden. Ik spreek de hoop uit, dat het Comité, Stafgroep en Werkgroepen, mede via deze uitgave - waarvoor de gemeenteraad financiële medewerking heeft verleend - in ons aller belang veel goed werk zal verrichten. Van de zijde van de bevolking zal voor het werk van het C.M.L. naar ik aanneem veel belangstelling bestaan. Mr. A. H. van der Post burgemeester van Leusden. Bewoners en bestuur van Leusden hebben in gestalte van het Comité Milieuzorg Leusden deze eerste stap gezet. Wij moeten gezamenlijk meedenken en ons betrokken voelen bij het plaatselijk gebeuren in onze samenleving. We zullen het niet altijd met elkaar eens kunnen zijn maar dat is niet erg. Belangrijk is dat wij, met respec tering van eikaars standpunten en meningen proberen een zo goed mogelijk resultaat te behalen. Het is rpijn stellige overtuiging, dat de intentie om er iets goeds van te maken bij alle partijen aanwezig is. Ik wens ons allen een goede reis! J. Wagenaar Voorzitter Stafgroep CML. Milieuvervuiling is de onvermijdelijke tol, welke wij betalen voor het voortdurend stijgen van onze levensstandaard Milieubewust Leusden stort klandestien vuil, zoals hierlangs de Zwarteweg. U doet hieraan toch niet mee? (Foto Leusder Krant) Zoals de meesten van u ongetwijfeld zullen weten, zijn door het CML enkele werkgroepen in het leven geroepen Eén daarvan is de Werkgroep Bestem mingsplannen. Deze werkgroep, be staat een vijftien burgers van diverse .pluimage", en heeft tot taak om met de Leusdenaren te beoordelen of de door de gemeente te ontwikkelen plan nen voor de zogenaamde Tweede Fase (lopend tot 1985), zoveel mogelijk over eenkomen met de visie zoals de burger die heeft. Medio december 1973 werd het door de gemeente ter visie gelegde ontwerp globale bestemmingsplan Tweede Fase ingetrokken, nadat hierop circa 3400 bezwaarschriften waren binnengeko men. Dit betekent, dat zodra de eerste fase is voltooid, er niet verder kan worden gebouwd, omdat er nog geen plannen zijn. Aangezien de meeste inwoners van Leusden wel vinden dat er woningen gebouwd moeten worden, dient door het gemeentebestuur een nieuw ont- werp-bestemmingsplan te worden ont worpen Ook dit ontwerp wordt uiteraard te zijner tijd ter visie gelegd Naar wij hopen zal op die tervisielegging niet opnieuw een lawine van bezwaarschrif ten volgen. Hoe kan dit voorkomen worden? Juist, wij horen het u al zeggen. - door inspraak - door een dialoog - door gericht intensief overleg. Schone woorden of zo u wilt kreten Maar hoe bereiken we dat het niet daar bij blijft9 De werkgroep, gesteund door een aantal medespelers" op de tribune, heeft zich - hoewel niemand ervaring heeft in het ontwerpen van bestem mingsplannen - vol elan op de haar toegewezen taak gestort Alleen en dat zal de bezoeker van de vergaderingen van de werkgroep en de lezer van de krantenartikelen erover niet zijn ontgaan, er wordt in het geheel nog niet gesproken over voor iedereen aanspreekbare zaken zoals het bouwen van huizen, scholen en dergelijke Er wordt gepraat over planningen, procedurezaken, verhoudingen in en buiten de werkgroep etc. Kortom, za ken die een eenmalige bezoeker van deze vergaderingen niet zo interessant vindt Het lijkt hierbij nuttig om te weten dat, indien een gemeente een bestemmings plan wil realiseren, zij wettelijk een bepaalde procedure moet volgen De werkgroep, als het ware de .mede werker" van de gemeente, is uiter aard eveneens gebonden aan deze pro cedure De normale, door een gemeenteraad te volgen procedure is in het kort, als volgt: 1 Er wordt een voorbereidingsbesluit genomen 2 Het voorbereidingsbesluit wordt ge publiceerd en ter inzage gelegd op de secretarie. 3. Binnen éen jaar dient een ontwerp- bestemmingsplan gedurende één maand ter visie te worden gelegd. Hierop kunnen schriftelijke bezwa ren ingediend worden bij de ge meenteraad. 4. Het ontwerp-bestemmingsplandient binnen drie maanden nadien te wor den vastgesteld De termijn van de beslissing kan éénmaal met drie maanden worden verdaagd. 5 Het door de raad vastgestelde plan dient één maand ter visie te worden gelegd. Tegen dit plan kunnen dan bezwaren worden ingediend bij Ge- Gedeputeerde Staten 6. Het plan wordt ter goedkeuring naar G S gezonden, waarop G S. binnen zes maanden (één maal ver dagen met zes maanden is moge lijk) dient te beslissen 7. Indien G.S het plan heeft goed gekeurd, wordt dit opnieuw één maand ter visie gelegd Dan kunnen eventuele bezwaren worden inge diend bij de Kroon. 8 Met feitelijke realisering kan wor den begonnen na behandeling van eventueel ingediende bezwaren door de Kroon. De zaken, waarover nu in de werk groep wordt gesproken, liggen alle binnen het stadium 3 Het streven is, om in november 1974 het ontwerp van het globale plan voor de gehele Tweede Fase ter tafel te hebben. Onmiddellijk daarna dient dan een gemotiveerde keuze te worden gemaakt welk onderdeel van deze Tweede Fase bij voorrang kan worden uitgewerkt Middels een aangepaste procedure zou dan op z'n vroegst in juni 1976 met de bouw in dit onder deel kunnen worden begonnen De werkgroep dient met steun van zo veel mogelijk anderen, vóór no vember a s. een oordeel te vormen over o a. de onderstaande voorstellen die door de gemeentelijke diensten en haar adviseurs zullen worden ont wikkeld, zoals. a. Voorstellen met betrekking tot de te formuleren doelstellingen en randvoorwaarden, waar men bij de verdere ontwikkeling van Leusden van uit moet gaan b Het uit a. te destilleren programma van eisen met bijbehorende schet sen. c. Het globale plan met toelichting. Sceptici onder u zien wellicht in de wijze waarop in het verleden sommige zaken werden gepresenteerd als nor maal voor de werkwijze van een ..over heid". Tot op zekere hoogte is in veel "gevallen de gemeentelijke overheid voor één burger inderdaad ongrijp baar Wij moeten echter de kans niet voorbij laten gaan als gezamenlijke inwoners van Leusden een goed en aanvaardbaar plan te maken, samen met het gemeentebestuur Daar is iedereen het nu wel over eens. Het is dan echter wel zaak dat u als inwoner van Leusden meedenkt, op vergaderingen meepraat, gedachten op papier zet en indien u speciale vakkennis bezit, deze op de juiste momenten ter beschikking stelt, kortom dat u allen meeleeft en dit laat merken aan de vijftien mede burgers, die .toevallig" in de Werk groep Bestemmingsplannen een vaste zetel hebben gekregen. Het moet op deze manier mogelijk zijn met de bouw van de eerste wo ningen in een goedgekeurd bestem mingsplan Tweede Fase tc beginnen. Nogmaals - uitgangspunt is - dat er wel (zij het in een redelijk tempo) ge bouwd moet worden in Leusden. donderdag 14 maart 1974 le jaargang - nummer 1 Verschijnt elke drie maanden. Redaktie Edith Boerma, Wiesje Engelen, Fennie Kassner, Evert Willemsen. Door de Raad is voorshands ten behoeve van het Comité Milieuzorg Leusden een krediet (f 1.000,-) beschikbaar gesteld teneinde onder meer: a het Comité te doen aansluiten bij milieu-organisaties; b. documentatiemateriaal aan te schaffen; c. leesportefeuilles samen te stellen (Stafgroep); d. voorlichtingsmateriaal te doen verschijnen. De redaktie is blij met de medewerking van gemeente waardoor onder meer elk kwartaal „Milieu-Journaal" in uw bus kan vallen. Wij bedanken de directie van de Leusder Krant, daar die directie voor het eerste nummer twee pagina's gratis ter beschikking heeft gesteld. REDAKTIE de dit Men kan zich nog steeds bij het Comité Milieuzorg Leusden aanmelden. Vooral de Werkgroep Milieu-educatie behoeft nog ver sterking. Onze veiligheid wordt nogal eens bedreigd en een van de grootste be dreigingen voor de toekomst is wel die van de milieuverontreiniging. Ge lukkig wordt er momenteel veel aan dacht aan het alles omvattende begrip milieuhygiëne besteed: kranten en tijd schriften schrijven erover. Men zou bijna de indruk krijgen, dat het een modeverschijnsel is. Maar dat is het beslist niet en dat mag het ook nooit worden, want dit onderwerp kan nooit genoeg in de belangstelling staan: im mers onze toekomst, ja zelfs ons voort bestaan, valt of staat met een goede aanpak van de milieuproblemen. Een cynicus mag nu wel beweren, dat het misschien niet eens zo erg zou zijn, wanneer de mensheid op zou hou den te bestaan, omdat juist de mens het enige schepsel is, dat zonder de schepping te verstoren uit de totaliteit van de levende schepping weggenomen kan worden, wij voor ons zouden het toch een onprettige gedachte vinden wanneer wij in onze nakomelingen niet verder zouden kunnen voortleven Al hoewel deze gedachte volkomen sub jectief is (objectief gezien kunnen wij onze cynicus niet eens ongelijk geven), staan wij daarin gelukkig niet alleen. Integendeel, praktisch al onze mede mensen denken althans hier precies gelijk over. De wil tot voortleven is dus aanwezig, nu nog de mogelijkheden daartoe Met praten of schrijven over de vervulling komen we er niet. Er moet ook daadwerkelijk iets gedaan worden. En dat kost geld, en dat is er niet, wordt er dan beweerd. Deze beweringen zijn fout en wel om twee redenen, a) alle mensen afzonderlijk kunnen wel het een en ander doen, wat geen geld behoeft te kosten, b) het geld, dat voor een goede milieuhygiëne nodig is, is er wel, maar aan andere bestemmingen worden nu eenmaal hogere prioriteiten verleend, hetgeen uiteraard onjuist is. Het feit in aanmerking genomen, dat onze achterstand in de bestrijding van de verontreinigingen al zo enorm groot is, dat deze in feite al niet meer in te halen is, vragen wij ons af, of be strijding hiervan überhaupt nog wel zin heeft en zo ja wat er dan redelijker wijze nog gedaan kan worden Natuurlijk heeft dit zin, het gaat er immers om, of onze kinderen nog in een leefbare wereld kunnen leven of niet, sterker nog, of zij in een leefbare wereld kunnen leven of dat zij ten dode opgeschreven zijn. Dit eerste moet mogelijk gemaakt kunnen worden Zoals reeds hiervoor gezegd, er zal iets gedaan moeten worden, maar het duurt vaak zo lang (vooral in Nederland), voordat er daad werkelijk iets gebeurt Ver voor 1940, ja zelfs al voor Christus, werden er met betrekking tot de vervuiling al waarschuwingen gelanceerd, maar zelfs nu nog niet beseft de overheid voldoende, dat het de allerhoogste tijd is, sterker nog, dat het in feite te laat is. Hoe men ook over de Verenigde Staten van Amerika mag denken, één ding is zeker, daar weet men tenminste hoe men problemen als deze moet aanpakken: grondig èn snel. Wij zijn nog niet uitgepraat I Sinds november 1973 heeft "Leusden f i CML inwoners van Leusden, een Comité Milieuzorg (En Voor hen die er nog nooit of onvoldoende over hebben gehoord of voor de nieuwe |inwpners van Leusden, nog even verteld wat dit comité precies betekent. Oit comité is samengesteld uit de burgerij en heeft tot taak om na te denken en fadvies uit te brengen aan B W en gemeenteraad over alles wat met ons leefmilieu te |ma en heeft. Uit het comité zijn momenteel de volgende werkgroepen gevormd, bestaande uit burgers van Leusden: 1- Bestemmingsplannen 2. Milieu-educatie. 3^ Publiciteit/voorlichting. iw mo8e'ljkheid bestaat dat u. als inwoner van Leusden, plaats kunt nemen, in "*en sl"liegroepen van het CML, ieder naar eigen kunnen en interesse. I i is een unieke kans om mee te denken over alles waar we dagelijks, nu en in de .toekomst, mee te maken hebben. "dermeer onze veiligheid, rust. natuur, gezondheid en verder onderwijs, sport, ®«.«.iï1Ur't_ ?vcr a"es wat met wonen in Leusden en in ruimere zin met het leven te jtnaken heeft Te veel om op te noemen. Ieei^an a"C niensen' ^el Belangrijk vinden dat Leusden ook voor de volgende iomCratHS Cei? ^ne ^"Plaats zal zijn, waar mensen de mogelijkheden aantreffen i goe en harmonieus te leven, aan al die mensen richten wij deze dringende .oproep. J 6 ilallpn U daac*w®rkel>jk 'n- bezoek de vergaderingen van stafcomité en werkgroepen en J1 jPen schrijf in uw ..Milieu-Journaal" - of geef u op voor toekomstige werk- u icgroepen en laat de kans van echte demokratie niet verloren gaan. HET MILIEU Kijk eens naar buiten, door de grote ruiten. En wat zie je daar, ja. het is erg raar. Allemaal stukjes papier, van wel zes meter vier. En een boel zakjes, met wel duizend pakjes. Hier een sigaret, daar een versleten pet. Gooi het niet op straat, want dan is het te laat. Ik geef u goede raad. gooi het niet op straat! Alle opstellen en tekeningen in dit nummer zijn van leerlingen van de 4e en 5e klas klas van de Rossenbergschool te Leusden- centrum. STELLING Het is een historische ver gissing te menen, dat het de natuurlijke taak van het water zou zijn afval op te nemen DE MILIEUVERVUILING ..Paula, kom eens hier, laat de hond eens een half uurtje uit", zei moeder. ,,Ja", antwoorde Paula. ..Maar mag ik dan één snoepje". „Pak maar uit de kast". „Ja, daag". Daar ging Paula, maar weet u wat ze deed, ze liet haar hond zijn behoefte in de tuin van de buren doen. Dat is fout. Paula, je moet een hond zijn behoefte ergens laten doen waar niemand last van heeft. B.v. in de straatgoot vlak bij een put. Paula gaat weer verder. Ze pelt het snoepje af en het papiertje gooit ze op de straat, terwijl ze vlak bij een prullebak loopt. Paula, als alle mensen van Leusden er zo over dachten, hoe zou Lcusden er dan uitzien. Mensen van Leusden, houdt Leusden schoon! Marjo Schothorst

Leusder Krant | 1974 | | pagina 9