^Buitengoed heette vroeger nog „Gansewei]" (1669) Leusden/C krijgt ook kerngetal Amersfoort na 1976: 033 Ontwerp-bestemmingsplan Leusden-Zuid aanpassing aan huidige maatstaven ■^SPEURTOCHT NAAR „ZWANENBURG" GAAT VERDER Regen, wind en kou kunnen amateur- archeologen niet tegenhouden CML Statgroep komt vanavond bijeen Meer duidelijkheid in kengetallen - doolhof: Uitbreiding van huidige centrale met mobiele eenheid DONDERDAG 21 MAART 1974 leusder krant Hier is men aan het graveo om de juiste lokatie van de gracht vast te stellen. Aart Veldhuizen heeft dede akte in zijn geheel overgenomen, omdat deze aanzienlijke aanwijzingen kan geven bij de opgravingen Op 30 augustus 1833 kwam .Zwanen burg" geheel gereed. Hoewel Van Oven zo hard had gevochten om het zover te krijgen, bracht hij het op een pu blieke veiling, opgesplitst in diverse percelen. Niemand wilde het huis ech ter kopen. 12 mei 1843 betekende het definitieve einde voor het nog betrekkelijk nieuwe huis. Er werd een publieke veiling voor afbraak gehouden. De fraaie tuin- en vijverpartij"en hiel den het langer uit, maar werden ten slotte op 11 augustus 1921 publieke lijk geveild. Het bos werd gekapt de grachten werden gedeeltelijk gedempt en het perceel werd verder als weiland gebruikt. Wat er nu binnen afzienbare tijd door de nijvere gravers en speurders aan het licht zal worden gebracht ligt voor lopig nog „grotendeels verborgen in het Hamersveldse" weiland. De amateur-archeologen zijn hier bezig - nadat er behoorlijk wat water is weggepompt - met het opgraven van fun damenten, die naar alle waarschijn lijkheid onderdeel van een kelder waren. (Foto's Leusder Krant) 'E HET erd alr^tEUSDEN - De groep amateur- eologen, die de fundering van het 17de eeuwse buitengoed „Zwanenburg" 8$ in Leusden-centrum pogen bloot te ^;en, groeven zaterdag 16 maart on verdroten voort, ondanks koude en regen. Nadat het vele hemel-en grond water uit de reeds bestaande putten door een giertankpomp was weggezo gen, kon men een 1% meter onder het maaiveld liggende vierkante vloer 2(>schoooscheppen, die waarschijnlijk een keldervloer moet zijn geweest. Spade voor spade puin, schep voor schep zware natte aarde werden moeizaam in de gereedstaande kruiwagens op- gestouwd en afgevoerd. nn hettj OOR. comt <AS: 1BAKK1 maten, 6. zeer cactwl Tegelijkertijd was een deel van de groep bezig om al gravend, aan de linkerzijde van het buitengoed, te speu ren naar het tracé van de aldaar aan wezig geweest zijnde gracht. 1 Student (notariaat) Aart Veldhuizen jit Hoevelaken, verwoed graver, was timiddels in de oude archiefstukken ïedoken, en had de geschiedenis van het 0,5buiten, dat aanvankelijk „Ganseweij" en later „Zwanenburg" heette, kunnen navorsen tot het jaar 1669. In dat jaar 12 Wet Hendrik Schiitz een kaart maken van een zeker erf gelegen te Hamers- IOL, veld, vallend onder Leusden eennaam- al koof;lpze pentekening die wij reeds in een S: vorige editie publiceerden 4,® Op 30 juli 1729 werd „Zwanenburg" ronde, publiekelijk verkocht op een veiling te Utrecht en aangekocht door heer Hendrik Feith. De omschrijving van het 2 J buiten luidde in dat jaar als volgt. jfREen huijsinge en hofstede met om trent 54 morgen thuijnen, boomgaar den, land, bossen, weij, en bouwlan- den genaemt „Ganseweij" oft nu: „Swa- LEET p°rE ing, Op -1 oktober 1734 kwam het buiten in handen van een lid van een in Leus- ,-7 den bekende familie. Jan Louis Baron *V' van Hardenbroek, Heer van Vliet. Het buiten ging echter voortdurend leuren over in andere handen, en werd de meeste tijd slechts voor een klein -.gedeelte van het jaar bewoond. ■Mr Op 13 december 1799 werd het op nieuw publiekelijk geveild, en kwam het in handen van de zoveelste eigenaar. 4,1. Er werd voortdurend aan verbouwd, bijgebouwd en gewijzigd. Ook in die tijd lebben leek het niet gemakkelijk te zijn om jo'n grote behuizing efficient teonder- houden! EN I Hen mi—I.»-. - 0+ Eeo overzicht van de opgravingen. De contouren van Zwaneaburg's fun damenten worden langzaam maar zeker duidelijker, zoals op deze foto goed te zien is. Het werd toen omschreven als „Eene buitenplaats genaamd Zwaanenburg, be staande in eene huizinge, voorzien van verscheidene zoo boven als beneden vertrekken, keuken, en verder com- moditeiten. Thuinmans wooning, koets huis, stallinge, twee hooibergen en schuur, warmoesiers hoven en thui- nen, met vruchtbomen beplant; laanen en steegen met opgaande Elke, Esse en Else Bosch, in alles tezamen circa dertig morgen lands beslaende. Edoch zijn onder dit perceel ook begrepen de beide Zwaanen op den voorpoort van dezen plaats gevonden wordende". Niet bekend is, of deze zwanen op de voorpoort meteen na de omdoping van „Ganseweij" in „Zwanenburg" al geplaatst waren of niet In elk geval wisselde het huis zo vaak van eigenaar en werd daarvoor zo slecht onderhouden, dat op 3 juli 1804 bij notaris Jan van den Hengel te Achterveld een akte werd verleden, waarin Gerrit ten Voorde, Hendrik Cas- pers en Machiel Barink het een en an der meedelen over de toestand van Zwanenburg Dit op verzoek van koper Johan Matthias van Oven In februari 1803 had dit drietal op „Zwanenburg" gewerkt. Het huis hebben zij,, bevon den bouwvallig te zijn, en dat, dezelve huijsinge niet zonder omtrent de kosten waarvoor men een ordentelijke heere huijsinge zouden doen oprichten, konden worden gerepareerd. En dat genoemde J. M. van Oven is geraden geworden om zig buiten gevaar te stellen meer gemeld bouwvallig heere huijsinge tot de grond en finaal af te breken, het welk is geschied. Gevend zij deposen- ten voor reeden van wetenschap, dat zij gemelde heere huijsinge persoonlijk hebben afgebroken, en zij dikwels inde uijterste vrees waaren geweest, door de bouwvalligheid ongelukken te sullen ondergaan". Wanneer zij dit verklaren is men al begonnen met een nieuwe behuizing, hetgeen echter, met veel moeilijkheden verloopt De aannemer had volgens zeg gen van Van Oven de bouw aangeno men voor f 16.000,-, maar wilde dit niet op schrift stellen, en eiste op een bepaald moment f23.000,- hetgeen Van Oven niet wilde betalen. Dit alles wordt vastgelegd in een akte van 18 oktober 1803. De aannemer heeft de bouw ge staakt, en Van Oven eist, dat het ge- De opgravingen van huize Zwanenburg verlopen goed. Hier een stenen funda ment, waarschijnlijk vroeger gebruikt als ondersteuning van een vloer. bouw voltooid zal worden. In een akte, opgemaakt door de schout van Leusden, beschrijft deze uitvoerig hoe het buiten er op dat moment heeft uitgezien. LEUSDEN - De Stafgroep van het Comité Milieuzorg Leusden houdt een vergadering op donderdag, 21 maart 1974,'s avonds om 8 00 uur in het gemeentehuis te Leusden/Centrum. Op de punten: agenda staan de volgende Opening. Verslag vergadering 18-2-74. Mededelingen voorzitter. Verslagen (mondeling) werkgroe pen. Nota Uitgangspunten, Randvoor waarden en Doelstellingen. Discussie taken en doelstelling CML Bespreking Culturele Raad Bespreking contactavond CML. Rondvraag Sluiting Eind 1976 Het begint al een beetje te winteren. Een koude, gure wind blaast nogal pinnig door het anders overdadige maar nu kale groen van Leusden- centrum. De krantenjongen, gewaardeerd en verguisd objekt van tal van in woners, trotseert de negatieve weersomstandigheden en baant zich een weg tegen alle stormen- in naar de brievenbussen van de abonnees. Met een plof valt de Leusder Krant in de bus Zoals gebruikelijk wordt de krant snel ge haald en opgeslagen Men weet deze krant blijkbaar te waarderen „TWEEDE FASE PLANNEN GEMEENTE LEUSDEN ROEPT STORM VAN PROTESTEN OP" zegt het hoofdartikel en de lezer buigt zich belangstellend over de met foto's verluchte reportage van een massale demonstratie voor het gemeentehuis van Leusden, dat twee jaar geleden door de snel werkende CML-werkgroep bestemmingsplannen was gesitueerd in het voormalige weiland van boer van de Hengel en in een razendsnel tempo (het was een bouwpakket) opgetrokken werd. Vijfduizend bezwaarschriften zijn tot nu toe bij het vertwijfelde gemeente bestuur binnengekomen. Men roept om inspraak en de burgemeester vraagt zich af, waaraan hij dat nu heeft verdiend Inspraak? Wat willen die mensen eigenlijk? Er is jaar in jaar uit elke maand in het openbaar vergaderd over de plannen en dan nog zijn ze niet tevreden. De leden van de CML-werkgroep bestemmingsplannen hebben hun heil buiten de gemeente gezocht, nadat de eerste steen door de ruit van de voorzitter naar binnen keilde, met daaraan vastgebonden een brief: „Verrader!' De ontwikkeling van de tweede fase-plannen is erg verrassend verlopen Tot ieders verbazing las men uiteindelijk in de krant, dat de gemeente be sloten heeft (in overeenstemming met het CML-advies) de oorspronkelijke plannen, met uitzondering van de plannen ten oosten van het Valleikanaal, te handhaven. Wel zal er ten westen van dit beruchte kanaal méér worden gebouwd dan aanvankelijk de bedoeling was, want de bevolkingscijfers tonen aan, datDe lezer snapt er niet veel meer van. „We hadden toch een CML dat alles voor ons regelde en nu is het weer niet goed" denkt hij en is van plan daarover toch de voorzitter van zijn partij eens te bellen. Per slot van rekening is dat de grootste partij in de gemeente en de voorzitter zal toch wel weten wat er onder de bevolking leeft, temeer omdat de wethouder van die partij ook nog eens voorzitter van het CML is Dan vliegt er een kei door de ruit van onze trouwe lezer. Verschrikt kijkt hij naar de scherven en ziet de brief, die met een paktouwtje aan de kei is gebonden. Zenuwachtig trekt hij de brief onder het touwtje van daan en leest dan tot zijn ontzetting: „Waarom hebt u als raadslid uw mond niet opengedaan toen het nog kon?" Hij kijkt verbijsterd naar deze woorden. „Wat zijn mensen toch ondank baar", mompelt hij wezenloos voor zich heen. „Hebben.we alles aan de be volking overgelaten en nou is het weer niet goed. Wat willen ze dan toch?" Er wordt gebeld en onze lezer weet niet goed wat hij moet doen. Opendoen? En als het de woedende bevolking is? Hij neemt een kloek besluit en gaat aarzelend de trap af naar de voordeur. Er staat een hijgend collega-raadslid. Nog wel van de progressieven! „Laat me binnen", roept hij onze lezer angstig toe", ze zitten achter me aan. Daar komt de meute!" Hij stormt naar binnen en de deur wordt met een klap dichtgegooid, zodat de ruiten rinkelen. Maar dat komt echter door de steen, die tegelijk met het progressieve raadslid de woning binnenkomt. „Daar heb je ze Wat moeten we doen?" roept onze lezer. De progressief zwijgt even en probeert weer op adem te komen. „We moeten een besluit nemen" zegt hij dan met enige stemverheffing. „We moeten in de raadsvergadering eindelijk na jaren weer eens onze mond open doen en niet alles overlaten aan het CML. Wij moeten met onze vuist op tafel slaan. We moeten inspraak eisen". „Inspraak0 Maaronze lezer begrijpt het nog niet helemaal „Inspraak! Dat zei ik!" roept de progressief nu gegrepen door het idee, hef tig „De bevolking eist inspraak, nu wij ook' We hebben er recht op!" „Ja, maar het CML, zij vertegenwoordigen toch de inspraak?" Het progressieve raadslid zwijgt even en veegt het zweet van zijn voor hoofd „Natuurlijk", zegt hij dan, „maar wij willen inspraak in het CML. Wij zijn wel leken, maar we mogen toch alstjeblieft wel meepraten over iets, wat ons allemaal aangaat?" KOPSPIJKER (Van de redaktie) LEUSDEN - In 1976 zal het ken getal 03496 van Leusden/Centrum wellicht verdijnen. Het ligt in de bedoeling van de PTT om Leus den/Centrum dan telefonisch in te delen bij Amersfoort, dat dan tevens een nieuw kengetal zal krijgen, 033. Ook Leusden/Zuid (nu reeds voor een groot gedeelte met het netnummer van Amers foort) en Stoutenburg krijgen dan dit kengetal. Het abonnee-num mer zal dan uit vijf cijfers gaan bestaan, doordat er een - nu nog niet bekend - cijfer voor het be staande nummer zal worden ge plaatst. De invoering van dit nieuwe kengetal voor Leusden is mede afhankelijk van de bouw van een nieuwe centrale, die zoals be kend, gepland ïsin het plan Rozen- boom. Men verwacht dat deze telefooncentrale omstreeks 1976 gereed zal zijn In dit nieuwe gebouw zal dan de nieuwste appa ratuur worden geplaatst, bekend als de PRX-centrale. In de raad van Leusden is meerdere malen betoogd, dat het gemeentebestuur bij de PTT moet aandringen op standarisenng van de telefoonnummers in de ge meente Leusden, omdat de ver warring door het bestaan van vijf tot zes verschillende kengetallen steeds groter werd met de groei van Leusden. De PTT is voor een deel tegemoet gekomen aan die wens door na 1976 het nieuwe kengetal in te voeren, maar Ach terveld blijft er wel buiten. Ach terveld - met het kengetal 03425- valt onder de centrale van Bar- neveld. Volgens de PTT-voor- lichter, de heer D. C Thieme, houdt de PTT z.ch niet bezig met gemeentegrenzen, maar laat zich alleen leiden door de grenzen van de telefoondistrik- ten. Vandaar dat Achterveld, hoe wel ook behorend tot de gemeen te Leusden, haar oude kengetal blijft behouden. Dat er momenteel ook telefoon abonnees in Leusden/Zuid zijn, die het kengetal van Leusden/ Centrum hebben gekregen, is vol gens de heer Thieme te wijten aan het feit, dat een bepaalde kabel van Amersfoort (03490) vol kan zijn geweest, zodat overgescha keld werd op Leusden/Centrum (03496). De capaciteit van de huidige centrale aan de Burgemeester De Beaufortweg is 2200 aanslui tingen. Hiervan zijn 1887 in ge bruik ln de periode tot 1976 is het mogelijk - door de zeer snelle groei van Leusden/Cen trum - dat de centrale aan de Beaufortweg bezet raakt. Vol gens de heer Thieme zal dan gebruik worden gemaakt zoge naamde mobiele telefooncentrale, ondergebracht in een direktie- keet. Een dergelijke mobiele cen trale werd onder meer ook ge bruikt in Lelystad, voordat daar de permanente centrale gereed kwam Omdat ae PTT geen rekening houdt met gemeentegrenzen, zul len telefoon-abonnees aan de grens van de gemeente wellicht nog hun oude nummer behouden (aangesloten op bet net van Wou denberg, Scherpenzeel of Barne- veld). Er komt dus geen eind aan de bestaande verwarring, maar wel meer duidelijkheid dan nu het geval is. LEUSDEN/ZUID - Zoals we vorige week schreven, ligt momenteel op twee avonden het ontwerp-bestemmingsplan Leusden/Zuid ter inzage. Maandagavond a.s. van 19 tot 21 uur hebben inwoners van Leusden/Zuid nog de kans op dit ontwerp nader op het gemeentehuis te bekijken. Op een later tijdstip zal het plan officieel ter visie worden gelegd. Het ontwerp-bestemmingsplan Leus den/Zuid (met de Schutterhoeflaan) is overigens een dokument, dat een aan passing beoogt van de huidige maat staven op het gebied van de Ruimtelijke Ordening. Leusden/Zuid(het voormalige Leusbroek) is namelijk nog gebouwd op grond van de oude Woningwet 1901. Nieuw is, dat ook de Schutterhoeflaan in het plan is opgenomen als woon gebied, omdat deze woonstraat voordien nog steeds als agrarisch was aange duid Met het indienen van dit nieuwe ont werp-bestemmingsplan beoogt het ge meentebestuur tevens het voorkomen van bouwen via artikel 19, wat tot nu toe regelmatig plaats vond. In het ontwerpbestemmingsplan is een be perkte uitbreidingsmogelijkheid voorde bewoners opgenomen (schuurtjes, af dakjes e.d.) De Schutterhoeflaan valt eveneens onder deze bepalingen. Bestemmingen uit het oude plan, die nooit zijn gerealiseerd, (mede door dat G. S. hiertoe geen toestemming hebben gegeven) zijn verdwenen en hebben plaats gemaakt voor bestem mingen, gebaseerd op realiteit Overigens is het plan Leusden/Zuid volledig afgerond en volgebouwd.

Leusder Krant | 1974 | | pagina 3