Bestemmingsplan Princenhof zal parkachtig karakter krijgen Vestiging hoofdkantoor stuit op bezwaren van in Leusden PCBB TROUWKAARTEN? De helft van dit werkgelegenheidsgebied is reeds verkocht VORMINGSWERK EN PARTIEEL ONDERWIJS r Natuurlijk bestellen bij de LEUSDER KRANT! CD Cl! Finnmark 3 Leusden-Centrum tel. 03496-1495 DONDERDAG 21 MAART 1974 LEUSDER KRANT LEUSDEN/CENTRUM - „In welk stadium beviodt zich momenteel het plan om het hoofdkantoor van het lan delijk vormingswerk in Leusden te bouwen?" Deze vraag legden wij voor aan de heer Drs. J. Stikkers, stafmedewerker van het landelijk bureau, en socio loog. Vorig jaar heeft een fusie plaats gevonden van de drie bestaande lande lijke organisaties, die zich bezighouden met het vormingswerk voor de wer kende jongeren Dit werd een grote organisatie, genaamd ,,Het landelijk bureau van Vormingswerk voor wer kende jongeren" Deze organisatie moest ergens onder dak gebracht wor den. In Leusden vonden we een ter rein geschikt voor ons hoofdkantoor. Het vormingswerk wordt voor 100% gefinancierd door de overheid, door het Ministerie van Onderwijs en Weten schappen, en met onze subsidie koch ten wij een stuk terrein aan deLanks- weg, nabij het Asthmacentrum. 4000m2 m plan Princenhof. Daar de overheid slechts subsidie verleent aan nieuwbouw, wanneer haar drie verschillende ontwerpen met kos tenberekening worden voorgelegd, gin gen wij in zee met drie architecten: de architectenwerkgroep van Klingeren te Amersfoort, de architect Grotzen- bau'ch te Asten en de systeembouwer Van Heek uit Scherpenzeel. Na uitvoerige gesprekken met deze ontwerpers werden door hen drie schets plannen ter tafel gebracht Echter, net in dezelfde week, dat de architecten de plannen inleverden, werd er roet in het eten gegooid". ,,Op welke wijze kon dit in dat sta dium gebeuren?" ,,Dat zal ik u zeggen. Het vormings werk is namelijk betrokken bij een nieuwe onderwijsvoorziening voor wer kende jongeren het zogenaamde partici- patieonderwijs De overheid is namelijk bezig een plan te realiseren om in de toekomst jongeren tot hun 18de jaar de leerling-status te doen behouden Deze jongeren verrichten hun werk dan inde vorm van stages. De 15 en 16-jarigen vallen nu onder de partiele leerplicht Zij werken 4 dagen per week en nemen één dag per week deel aan een bepaalde vorm van onderwijs. In augustus van dit jaar wordt de partiele leerplicht uit gebreid met een tweede dag onderwijs voor de 15 jarigen. Bij dit partiele onderwijs is ook be trokken het vormingswerk Iemand die 15 jaar is en werkt, kan ook deelne men aan het vormingswerk Nu moet ik u direct zeggen, dat wij, toen wij met onze bouwplannen begon nen, samenwerking hebben gezocht met het participatie-onderwijs De situatie was daar toen helaas nog niet rijp voor, en uiteindelijk hebben wij als gefuseerd landelijk bureau van vor mingswerk moeten besluiten om dan toch maar alléén een gebouw in Leus den te stichten" ,,Is de eerste paal al in de grond geslagen?" ,,Neen, want in diezelfde week, dat de architecten hun plannen gereed hadden, kwam het roet op de proppen. Er had zich een beleidswijziging vol trokken op het Ministerie. Minister Van Kemenade achtte het geheel zó belangrijk, dat hij stelde dat vormings werk en partieel-onderwijs op grote schaal met elkaar moesten gaan samen werken. Wijzelf zijn verdeeld over drie ge bouwen in Utrecht en Amersfoort, het geen niet bepaald coördinerend werkt. Wijzelf hadden gehoopt al in oktober van dit jaar ons hoofdkantoor in Leus den te kunnen betrekken Toen we echter met de nieuwe part ners om de tafel gingen zitten, en deze komen uit Amsterdam, Utrecht en 's-Hertogenbosch, bleek er vooral bij het PCBB (Pedagogische Centrum Be roepsonderwijs Bedrijfsleven) uit Den Bosch wel enige bedenking te bestaan tegen een vestiging in Leusden. Wij, als vormingswerk, willen graag naar Leusden en daar houden we ook aan vast, maar wat er nu uiteindelijk gaat gebeuren, en welke plaats gekozen zal worden, weten we nog niet. In hoe verre de overheid hier een dwingende stem kan laten boren, is niet bekend. Als de andere partners niet naar Leus den willen, moeten we weer om de tafel gaan zitten. In ieder geval moeten de architecten dan weer met geheel nieuwe plannen komen. Ons zal dat op zijn minst een jaar gaan kosten". ,,Maar*uw landelijke stichting vor mingswerk is toch een eenheid, en kan een gewicht in de schaal leggende stem laten horen?" ,,Onze fusie bestaat uit ongeveer200 Nederlandse vormingsinstituten voor werkende jongeren. Ons landelijk ap paraat zit nu met ongeveer 75 mede werkers over drie gebouwen verdeeld. Daar onder vallen de directie, de con sulenten die deinstitutenbegeleiden.de afdeling studie en ontwikkeling, de af deling bijscholingen opleiding voor vor- mingsleiders, en een groep medewer kers, die de belangen behartigt van de plaatselijke vormingsgroepen Echter, nu in inmiddels ook het LOCV opgericht in Voorburg Dat is een lan delijke organisatie voor christelijk vor mingswerk van de vrijgemaakte Ge reformeerde kerk Er is nog niet be kend of de minister zal eisen dat ook deze in het integratieproces zal worden betrokken Wel weten wij, dat het LOCV niets voelt voor vestiging in Leusden Hopelijk zullen alle partners echter spoedig met de overheid om de tafel kunnen plaats nemen om tot een goede en niet op de lange baan geschoven beslissing te kunnen komen. (Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - Momenteel ligt het ontwerp-bestemmingsplan Princen hof ter inzage op het gemeentehuis ^dependance Burgemeester de Beaufortweg). Dit ontwerp-bestemmingsplan, dat het werkgelegenheidsterrein voor de derde en vierde sector omvat, wordt in het zuiden begrensd door de Bavoortseweg, in het westen door de nog aan te leggen Groene Zoom, in het noorden door dé tertiaire weg 10 en T 10) en in het oosten door de Zwarteweg en de bestaande bebouwing aan de Berkenlaan, de Princenhoflaan en de Rossenberglaan. Hoewel het ontwerp-bestemmingsplan pas nu ter visie wordt gelegd, wordt er momenteel druk gebouwd in dit gebied en zijn al enkele gebouwen gerealiseerd. Tussen Ba voortseweg en Burgemeester de Beaufortweg verrees Lisidunahof, het tehuis voor demente bejaarden van de Stichting Verpleegtehuizen Nederland, terwijl ten noorden van de Burgemeester de Beaufortweg en ten westen van de Zwarte weg het kantoor van het Nederlands Astmafonds en het opleidingsinstituut voor hoger verpleegkundig personeel van de Stichting Seminarium voor Gezond heidszorg al enige tijd in gebruik zijn genomen. In totaal betekent dit een werkgele genheid voor respectievelijk 146, 31 en 135 personen. In een vergevorderd sta dium van voorbereiding verkeren de plannen van Alfred Benzon BV, de Generale Synode van de Gereformeer de Kerken in Nederland en de Stichting Landelijke Organisatie Vormingswerk Werkende Jongeren. Deze bieden resp. werkgelegenheid aan ca 25, 300 en 70 personen Door bovenstaande vesti gingen is momenteel ongeveer 9 hectare van de totale 27 ha binnen het plan gebied in beslag genomen. Ongeveer 8 hectare (dertig procent) van de gron den binnen het plan Princenhof zullen worden gebruikt voor de aanleg van wegen en groenvoorzieningen Er is nu nog ongeveer tien hectare over voorde vestiging van nieuwe bedrijven. Hier voor is volgens burgemeester Van der Post in een recente verklaring in de raad een goede belangstelling. Volgens hem is dit gebied volledig in optie bij de diverse belangstellenden. Met het industrie-terrein aan de Hamersveld- seweg. de Bavoortseweg (Pon) en 't Ruige Veld (ten oosten van de Zwar teweg tot aan de Middenweg) zal het totale werkgelegenheidsgebied van Leusden volgens de gemeente ongeveer 4100 arbeidsplaatsen opleveren. Uit het vooroverleg met de verschil lende instanties bleek, dat de hoofd ingenieur-directeur voor de Landin richting in de provincie Utrecht een houd maakte over de op de art getekende T10 als grens van plan. Zoals bekend is het nog iaal niet zeker dat deze weg er komt De bebouwing zal ongeveer dertig meter Van de bestaande hoofdwegen en woonbebouwing af komen te liggen. De direkteur van de PUSW vroeg zich af, of dit niet tot geluidshinder zal ■men leiden. Het gemeentebestuur is fan mening, dat dit wel mee zal vallen, l ,5(want de bebouwingsdichtheid van Prin cenhof is dertig procent, zodat de af stand tussen de bestaande bebouwing ten de nieuwe kantoren en instellingen I ln de meeste gevallen groter zal zijn J pUndertig meter. Bovendien zal zoveel .mogelijk de geluidshinder worden be- -perkt door zogenaamde „groenwallen". q cHet plan zal overigens toch door het ge- "irujt van veel groen een parkachtig lftarakter krijgen, dat ook als wandelge- Jied een functie in Leusden zal kunnen Uit de toelichting publiceren wij ten slotte nog de volgende voor de lezer interessante passages. STEDEBOUWKUNDIGE BENADERING Het bestemmingsplan biedt gelegen heid voor de vestiging van instellingen welke typisch niet storend voor het woonmilieu zijn. De zeer centrale lig- gihg van Leusden, heeft als gevolg dat reeds meerdere instellingen zich voor vestiging in dit bestemmingsplan hebben aangemeld De ligging van het bestemmingsplan aan de noord-weste lijke zijde van de stedelijke bebouwing is gunstig, omdat: - voor de in de eigen gemeente woon achtige werkkrachten, het projecte ren van twee werkgebieden - in het zuiden (Pon en het industrieterrein aan de Ambachtsweg) en in het noor den - de verkeersstromen, woon werkverkeer, gunstig worden ge spreid; - voor de buiten de gemeente woon achtige werkkrachten, de beduidende woongebieden in Amersfoort en Soest gezocht moeten worden en de lig ging van dit noordelijk werkgebied en het woongebied doorkruizend ver keer voorkomt, - voor bezoekersstromen deze situatie het kortst aansluit op het landelijk hoofdwegennet. a. VORMGEVING VAN HET PLAN De vormgeving van het bestemmings plan Princenhof is sterk bepaald door de bestemmingen Wegen" en ..Open baar Groen" Langs de noord- en westzijde van de bestaande bebouwing aan de Berkenlaan, de Princenhoflaan en de Rossenberglaan (bungalows) is een strook openbaar groen geprojec teerd Deze strook is bedoeld als een extra veiligstelling voor het milieu van de aangrenzende woonwijken Ove rigens wordt door de ontwerpen voor de gebouwen van de genoemde instituten de verwachting gewekt dat ook het werk gebied ruim gelegenheid laat voor de aanleg van groene zones, welke ten overvloede werk- en woongebied tot elkaar zich verdragende bestemmingen maken. Deze ruime opzet vindt zijn grond slag in het bebouwingspercentage, het welk over het algemeen 30 mag bedra gen en in uitzonderingengevallen, met vrijstelling, 40%. De zone-kaart (zie bijgaande teke ning) hoogten laat zien, hoe het be bouwbare gebied op sommige plaatsen slechts één bouwlaag hoog mag worden, soms 2 en 3 bouwlagen en bij uitzon dering 4 bouwlagen. Deze zonering be oogt het weren van de hoogste bouw massa's uit de onmiddellijke omgeving van de bestaande woonbebouwing en de hoofdwegen. Tevens zal deze zone ring uitgangspunt zijn bij de detail lering van het bestemmingsplan, zodra zich een nieuwe gegadigde voor ves tiging meldt, c.q. het plan in zijn ge heel wordt uitgewerkt afhankelijk van de spreiding van de vestigingen over het plangebied De lagere bouwmassa's naderen de hoofdwegen en de bestaande woonbe bouwing tot op kortere afstand omdat bij dergelijke bouwmassa's op een eenvoudige wijze een groene ver schansing kan worden gecreëerd De successievelijk in hoogte op klimmende bebouwing veroorzaakt een zachte overgang van het buitengebied in de stedelijke massa Zoals uit het voorgaande blijkt wordt een abrupte overgang van woongebied naar werkgebied en van buitengebied naar stedelijk gebied, nadrukkelijk on gewenst geacht b. VERKEER De nog uit te werken bestemming .Wegen" voorziet in de ontsluiting van het onderhavige werkgebied De hiërar chische opbouw van de wegenstructuur, zoals die in het structuurplan van Leus den-Centrum voorkomt, is dan ook binnen het bestemmingsplan voortge zet. In het bestemmingsplan zijn 4 ont sluitingen van dit gebied geprojecteerd. De eerste via de Burgemeester de Beaufortweg. de tweede op de Groene Zoom op de helft van de afstand tus sen de Burgemeester de Beaufortweg en de noordelijke randweg, de derde ontsluiting vindt plaats via dë Lariks- laan op de Zwarteweg Een vierde aansluiting - eveneens op laatstge noemde weg - wordt gevonden in de Olmenlaan Tenslotte bevindt zich op de Bavoort seweg nog een toegang tot het plange bied, echter enkel ten behoeve van het tehuis voor demente bejaarden Deze ontsluiting heeft de geringste beteke nis als gevolg van het feit dat de Ba voortseweg geen toegang tot de Groe ne Zoom zal krijgen HOOFDWEGEN De Groene Zoom en de noordelijke randweg (de provinciale weg T10) zijn hoofdwegen, die de verbinding vormen met de andere delen van Leusden-Cen- trum en het interlokale wegennet De hoofdwegen zullen in volledig aangelegde toestand bestaan uit 2 x 2 strooks wegen met tussenberm. In principe worden langs dergelijke we gen vrijliggende fietspaden geprojec teerd. Langs de noordelijke randweg (de tertiaire weg 10) en het gedeelte van de Groene Zoom ten noorden van de Larikslaan zijn echter geen fiets paden geprojecteerd. Op de genoem de weggedeelten worden fietspaden niet nodig geacht, omdat de intensiteit van deze verkeerssoort (fiets) naar ver- Suggestie wegen en voetpaden aanduidingen wachting zo gering zal zijn, dat de af wijking van dit verkeer gemakkelijk via de wegen binnen het plangebied kan plaatsvinden. dere functie hebben dan de directe ontsluiting van de bouwpercelen). PARKEREN WIJKWEGEN De Burgemeester de Beaufortweg en de Zwarteweg kunnen betiteld wor den als wijkwegen. Beide wegen zullen m gereconstrueerde toestand voorzien zijn van vrijliggende fietspaden. Indien het gedeelte van de Burgemeester del Beaufortweg gelegen ten westen van de Groene Zoom te eniger tijd gebruikt zal gaan worden als sluipweg voor het interlokale verkeer, wordt overwogen, dit deel tezijnertijd af te sluiten voor het gemotoriseerde verkeer. Aanvankelijk was in de voorschrif ten de eis gesteld, dat op eigen terrein in de behoefte aan parkeergelegenheid moest worden voorzien. Gelet op de ju risprudentie terzake, is deze eis thans vervallen. Voor het hele plangebied zal er echter van worden uitgegaan, dat op eigen terrein tenminste één par- xeerpiaats per 100 m* bruto bedrijfs vloeroppervlak aanwezig is. Bij de verkooponderhandelingen zal aan deze eis ruime aandacht worden besteed," aldus de toelichting op het ontwerp plan Princenhof. „WOONSTRATEN" In de wegenstructuur kunnen de La rikslaan en de Olmenlaan tenslotte be titeld worden als „woonstraten" (de wegen binnen het plan, welke geen an- LU LjJ !t OUÖJ baan a Bebouwing in laag Bebouwing in 2 lagen Bebouwing in 3 lagen Bebouwing in 4 lagen

Leusder Krant | 1974 | | pagina 7