4e nationale Actie Rode Kruiswoord- Nationale Actie Rode Kruiswoord^ puzzel nr.10 medewerking van puzzel nr.10 medewerking van Uw nieuwsy DE LEUSDER KRANT V. L H et verdwenen goud land U kunt deze week winnen: PHILIPS Prijzenpakket Doel van de actie Zó inzenden SINGER CENTRA EincJ- hoofdprijzen DONDERDAG 28 MAART 1974 LEUSDER KRANT Voor Hp viprHp nriis is onnipnw een I (Van de redaktie) LEUSDEN - In samenwerking met de Leusder Krant organiseert het Rode Kruis al enige tijd een grote landelijke puzzelaktie. De uitslag van puzzel nummer 8 is voor Leusden als volgt: in to taal deden 89 mensen mee en eerlijk gezegd is dat aanmerkelijk minder dan de vorige keer. U weet het: er zijn prachtige prij zen te winnen met als hoofd prijs een fijne kleuren-TV. Win naar van deze achtste hoofdprijs was R. Hoek, A G. Bellenstraat 26 te Warffum (GR). Er vielen niet veel prijzen in Leusden, helaas, maar dat is ook voor een deel te wijten aan het lage aantal inzenders. Hoe meer oplossingen u inzendt, hoe meer kans u op een hoofdprijs hebt! Mevrouw I. Punter-Eisma, Dashorst 25 wist één van de blocnotes met bal pen in bijzonder omslag van het Rode Kruis te winnen. Wij hopen, dat de volgende puz zels voor Leusden een beter re sultaat zal hebben, want we dienen niet te vergeten, dat de opbrengst volledig ten goede zal komen aan de gehandicapten, die dankzij het Rode Kruis fijn op vakantie zullen gaan. Maar het Rode Kruis kan niets of weinig doen zonder UW HULP. Stuur zoveel mogelijk briefkaarten in en vergroot de kans op een prijs en voor de gehandicapten (ook in Leusden) de kans op een fijne vakantie. Het is in ieder geval één gul den waard! redaktie. De hoofdprijs in de tiende ronde, waarvan op 16 april de trekking plaats vindt, is natuurlijk weer een schitte rende kleurentelevisie van Philips Ne derland ter waarde van 2595. Iedere deelnemer hoopt dat prachtige toestel te winnen. ..Geef gehandicapten een vakantie" blijft de slogan voor deze nationale Rode Kruisactie, waarbij U ook deze week weer voor duizenden guldens aan prijzen kunt winnen. U lost de puzzel op, stuurt de gevonden slagzin vóór 11 april in en dingt mee naar onderstaand prijzen pakket. In mei kunt U in aanmerking komen voor de eindhoofdprijzen zoals een Dickson stacaravan van 10 000 en een Mark-orgel van 2295. Daarvoor dient men alle letters E van de op lossingen van de in totaal 13 puzzels te tel len. Wie de vorige opgaven niet meer heeft, kan vast een krant met alle puzzels tesamen bestellen. Men kan daarvoor een briefkaart met 1 extra aan postzegels aan het Neder landse Rode Kruis. Prinsessegracht 27 in Den Haag richten of een bedrag van 1 stor ten op giro 3046000 van datzelfde Rode Kruis. Voor deze week zijn de volgende fantas tische prijzen uitgeloofd: 1. Een kleurentelevisie van Philips Nederland 2595. In onderstaand diagram vult U nu de letters in die U op ae gelijk genummerde vakjes van de puzzel hebt gevonden De zin die bi) 9e'u|a v3n schaap - 18. vent een goede oplossing ontstaat, stuurt U op elders aangegeven niet dik - 22. engels bier Een Starlet Amsterdam - 353 naaimachine van Singer 549. Een wasautomaat van Amersfoort 419. Vereniging Centra 4. Een 8-daags kris-kras NS-abonnement Ie klas voor twee personen 144. 5. Een koffiezetapparaat van Douwe Egberts Nederland - 75. 6. Een schoenenwaardebon van Herman's Schoenen Utrecht - 50. 7. Een tricot herenpyama van Sir Edwin Wildervank - 36,50. 8. Een handzaag van Sandvik Staal Schiedam - 33,50. 9. Een blikradio van Coca Cola Export Corporation Amsterdam 25. 10. Een kalkoen van drie kg van het Produkt- schap voor Pluimvee en Eieren Zeist - 25. 11. Een doos kauwgommix van Maple Leaf Amsterdam - 24. 12. Een kussenpakket van Kon. D. S. van Schuppen Veenendaal - 18,95. 13. Een puzzelwoordenboek met 150.000 tref woorden van Uitgeverij Luitingh Publishers Laren N.H. - 16,90. 14. Een koffieset Modern van Filtropa Maastricht - 16,50. 15 Een autowashandschoen Giemme NT van Fa. G. van Amersfoort te Zeist - 10,95. Bovendien zijn er meer dan honderd blocnotes met ballpoint in een bijzondere omslag ter be schikking gesteld, zodat de kans op een prijs erg groot is. Jaarlijks brengen vijfduizend gehandicapten een week vakantie door aan boord van de (nieuwe) J Henry Dunant en in de twee vakantiehuizen van het Nederlandse Rode Kruis Dat kost geld Geld dat U nu bijeen kunt puzzelen. Talloze chro nisch zieken en .nvaliden zullen er U dankbaar voor zijn. En niet alleen zij. ook hun familieleden door wie zij week in week uit worden verzorgd Indirect krijgen ook die de gelegenheid even op adem te komen. Doe dus vooral mee aan deze Rode Kruiswoordpuzzelactie. Horizontaal: 1 hij die jaagt - 4 deel van de dag - 8 koude lekkernij - 10 voegwoord - 11 circa (afk - 13. gewelddadig heerser - 16 uitroep van afkeer - 17 deel van schoen - 19 gemeen schappelijk bouwland in dorpen - 20. onbep vnw 21. vroeger - 23 plaats in België - 25 vlaktemaat - 26 ik (lat.) - 28. Bijbels figuur - 30 een zekere - 32. paling - 34. graad van behendigheid bij judo - 36 soort hert 38 binnenlandse strijdkrach ten (afk) - 39 PTT-balie - 41. na melijk (afk - 42 pers. vnw - 43. Radio Omroep (afk.) - 45. jaarge tijde - 46. kleine aap Verticaal: 1. vaartuig - 2 pers vnw - 3 Europeaan - 5 heidemeertje - 6 niet even - 7. godin van de jacht - 9 vaas - 12. riviertje in Brabant - 14 Europeaan - 15. grote bijl - 16. 20 24 schrijfstift - 27 verhaal uit de mythologie - 29. wereldtaal - 30. een zekere - 31 vragend vnw. - 33. spil - 35 grote bijl - 37. voegwoord - 30 Europeaan - 40 open plek in het bos - 42. zoon (afk - 44 voor zetsel. U stuurt de gevonden slagzin op een brief kaart naar het speciale adres van het Nederlandse Rode Kruis, Postlaan 33. 's-Gravenhage Plak naast de gewone frankering (30 cent) minimaal 1.(maximaal 5.aan gel dige postzegels U kunt net zoveel oplossin gen inzenden als U wilt. mits voldoende gefrankeerd U kunt ook uw oplossing op een girobiljet (geen girobetaalkaart) schrijven Maak dan tenminste 1,óf zoveel U wilt over op giro 30 46 033 van het Nederlandse Rode Kruis te 's-Gravenhage Uw oplossing moet op 11 april binnen zijn Op 16 april trekken in Bergen (N.H notaris Van Beusekom uit 's-Gravenhage en notaris Brons uit Bergen de fantastische prijzen. De tweede prijs valt ook niet te ver waarlozen: een complete Starlet 353 naaimachine van Singer N.V. te Am sterdam. De waarde daarvan is 549, maar U kunt hem al voor 1 winnen, als U uw oplossing tijdig inzendt. Voor de derde prijs is er weer een geschenk van de Vereniging Centra te Amersfoort: een wasautomaat van 419. Dit fantastische apparaat doet voor U de was terwijl Uzelf de Rode Kruiswoordpuzzels zit op te lossen. Nog een reden dus om mee te doen. Voor de vierde prijs is opnieuw een achtdaags kris-kras-abonnement 1e klas se voor twee personen van 144 ge schonken. Nu U toch niet meer zo hard met uw auto mag rijden, kan zo'n trein abonnement de basis voor een unieke vakantie betekenen. Vele andere prijzen Naast deze grote prijzen zijn er nog tal van andere, die het bijzonder aantrek kelijk maken aan de actie mee te doen. Want U dingt nog mee naar: Een koffiezetapparaat van 75, van Douwe Egberts Nederland b.v. te Utrecht Een heer lijk apparaat voor heerlijke koffie Een schoenenwaardebon van 50. U gaat ermee naar Herman's Schoenen in Utrecht en past de exemplaren die U fijn vindt. Een tricot herenpyama van 36,50. We hebben het eerder gezegd: om van te dro men. Dankzij Sir Edwin b.v. te Wildervank. Een handzaag van 35,50 Handzaam en handig Dank U wel Sandvik Staal n.v te Schiedam. Een blikradio van f 25. van Coca Cola Ex port Corporation te Amsterdam. Om uw dorst naar muziek te lessen. Een kalkoen van 3 kg ter waarde van 25. Het Produktschap voor Pluimvee en Eieren bezorgt U een kolossaal maal. Een doos kauwgommix van 24. Maple Leaf b.v. te Amsterdam voorziet U van een ein deloze hoeveelheid. Een kussenpakket van 18,95. Met dit cadeau van de oKn. D S. van Schuppen te Veenendaal zet U het fraaiste kussen in elkaar. Een puzzelwoordenboek met 150.000 tref woorden van 16,90. Uitgeverij Luitingh b.v. Publishers te Laren N.H maakt dat U de Rode Kruiswoordpuzzel feilloos kunt oplos sen, zodat de kans op een prijs steeds groter wordt Een koffieset Modern van 16,90, geschon ken door Filtropa te Maastricht. Deze leuke prijs bestaat uit een glazen koffiepot met filter en filterzakjes. Een autowashandschoen Giemme NT van 10,95. Dankzij de firma G. van Amersfoort te Zeist rijdt U weer in een schone auto Veel kans op kleine prijs Tenslotte zijn er weer meer dan hon derd blocnotes met ballpoint in een aardige omslag ter beschikking ge steld, zodat er in elk geval bij de lezers van ieder nieuwsblad - ook dit! - een prijs valt. Talloos zijn de deelnemers die al een prijs in de wacht hebben gesleept. Doe dus vooral mee. Voor de trouwe deelnemers straks o.m. te wachten: Een luxe Dickson stacarav^E 10,000, een geschenk va-f Caravan Import Dick WissiJ Willeskop. Voor al uw vrije ti Een Mark-orgel van 2295,1 staan door Benelux Musical [r| ments b.v. te Rijswijk. Een I geluid. Zoek dus iedere keer in dit bladl de Rode Kruiswoordpuzzel. Los hef en stuur Item in. Voor duizenden g< dicapten en voor Uzelf. Om aan het slot van de actie te kunn«|bj~fl dingen naar de eindhoofdpriizen dierl|an f alle letters E van de oplossingen totaal 13 puzzels op te tellen. Wie deln^ opgaven niet meer heeft kan een kr.' alle puzzels tesamen bestellen, die verschijnt Men richte daarvoor een-—-- kaart met 1 extra aan postzegels Nederlandse Rodë' Kruis Prinsèsségradr'- v Den Haag, of slotte een bedrag van 'V- va giro 30 46 000 van datzelfde Rode Krua^| De vergunning voor deze puzzelactie ten bate van de Rode Kruis-vakantieprojecten voor chronisch zieken en invaliden is ver leend door de Staatssecretaris van Justitie, bij besluit van 31 10-'73. nr L.O. 700/143/230 Spannende avonturenroman door H.W.van Brakel. -14- Wat het tweede gedeelte van Uw vraag betreft, wel het doet minder toe vanwaar ik kom, dan waarvoor ik kom.. Luister eens goed. De luitenant boog zich naar Vernier over en liet zijn stem tot een vertrouwelijk fluisteren dalen. ,,Een mens heeft een mond gekregen voor drie dingen, om te eten. om te spreken... en om te zwijgen. Het is het laatste, dat ik van U zou verlan gen. De waard leunde thans achterover in zijn stoel en keek de officier met zijn scherpe zeemansogen nadenkend en onderzoekend aan. Toen sprak hij lang zaam, doch met nadruk: ,,Het zal er van afhangen, waarvoor ik zwijgen moet, Seigneur. ...In dien het een zaak betreft, wel dan kunt U een be roep op mij doen." .Indien het eens een andere zaak be trof, dieverband houden kon met de geheimzinnige verdwijning van mon sieur Césare van der Decken junior., hoe staat U er dan tegenover?" Thans kwam er beweging in de rus tige en beheerste Vernier. Zijn ogen kregen een bijzonder warme glans en zijn stem trilde licht, toen hij zei: ,,Voor de zoon van wijlen monsieur Henri, zou ik alles overhebben. De va der was een vriend van mij en voor de zoon zou ik een vriend wil len zijn, indien ik slechts wist, dat hij nog in leven was." ,,Dat klinkt ten minste hoopvol," sprak de luitenant, met een goedkeurende knikje. Vertel mij eens, Vernier. Wanneer heb je de jonge monsieur van der Decken het laatst gezien en gespro ken9" ..Twee jaar geleden. Het was na ommekomst van zijn Kerstverlof., in 1916." ,,Dat is interessant," viel de bezoeker in de rede. ,,Kunt U mij soms nog meer vertellen van het ge slacht van der Decken, behalve dan, dat monsieur Henri in 1912 bij de ramp van de Titanic is omgekomen9" ,,Zeer zeker, seigneurIn het jaar 1910 kocht hij chateau La Roche, een oud Hugenotenslot, tien minuten gaans van hier Na de tragische dood van monsieur Henri wilde zijn vrouw haar leven daar verder in een soort re traite doorbrengen Zij stierf echter in 1915 aan pleuritus. De zoon. mon sieur Césare junior, zette de zaken van zijn vader voort. Hij was in 1912 getrouwd met een heel mooi meisje, een Parisienne, Mar- cele Berton geheten. In 1914 werd hij opgeroepen voor actieve dienst en ver trok naar het front. Slechts enkele malen kwam hij terug voor een kort verlof Het laatste in 1916. Nadien heb ik nimmermeer iets van hem ver nomen Volgens de officele legerbe- richten werd hij als vermist" opge geven Hij zou gesneuveld zijn in een sector van het front, tijdens een aan val op de Hindenburglinie, Kort daar op werd het gehele personeel doorme- vfouw ontslagen. Men zond de mensen met pensioen naar huis Er werd evenwel gefluisterd, dat monsieur Cé sare in het geheim was teruggekeerd en hij sindsdien, om de een of andere geheimzinnige reden, in volle afzonde ring op het chateau leefde, slechts omgeven door zijn vrouw en enkele onbekende personen, die gedeeltelijk de plaatsen van het oude personeel zou den hebben ingenomen. Hoehetookmo- ge zijn, Seigneur tot vandaag toe, heb ik nimmer meer iets van hem ge hoord of gezien en ook geen bevesti ging kunnen krijgen van het gerucht over zijn terugkeer Wel heb ik me vrouw een enkele maal slechts vluch tig en dan nog op een afstand, of in de snel voorbij rijdende auto gezien. Zij draagt nog steeds het weduwe kleed en een sluier voor het gelaat." ,,Is dat alles, wat gij weet, père Vernier?", informeerde de luitenant die met grote belangstelling geluisterd had. ,,Dit is alles, Seigneur. Zo waar als ik hier voor U zit ,,Goed Vernier Dan heb ik nog wat te vertellenIk kom een opdracht voor UEen opdracht van monsieur Césare. Met een uitroep van verba zing rees de waard uit zijn zetel. ,,U komt dus van het chateau!" Ge spannen keek hij zijn gast aan. ,,Ik zei U zoeven al, dat het er minder toe doet vanwaar ik kom. dan waarvóór ik kom Dit zeggende, haalde hij een en veloppe te voorschijn, waarvan de vier hoeken en het middengedeelte van lak- stempels waren voorzien. Kijk eens hier, mon cher ami! Dit is een brief van monsieur Césare voor U. Er staat een verzoek in.... een zéér dringend verzoek. Lees de brief, nadat ik vertrokken ben! En nu nog iets.... Indien U het in deze brief gedane verzoek kunt aannemen, plaats dan brandende kaarsen voor het raam van dit vertrek. In dien U het niet kunt aannemen, plaats dan gedurende drie achtereenvolgende avonden slechts één kaars voor het venster En thans, mijn waarde Claude Vernier thans moet ik U verlaten Ik heb aan mijn opdracht voldaan Bedankt voor de goede zorgen aan mij besteed... en mogelijktot weerziens. De luitenant stond op en reikte Ver nier de hand, die deze eerbiedig druk te Toen verlieten ze samen het ver trek Nadat de deur der taveerne achter de luitenant gesloten en opnieuw gegren deld was, keerde Vernier haastig naar zijn woonkamer terug en verbrak de ze gels van de enveloppe Op de gekanteelde ringmuur van het chateau La Roche stapte de waker zijn ronden af, met de eentonige regelmaat van de slinger van een klok Zijn tred klonk hol op de verweerde stenen van de omgang van zijn silhouet, te voor schijn getoverd door het maanlicht, sprong als een beeld uit een Chinees schimmenspel van kanteelopening naar kanteelopening. -15- Na het onstuimig stoeien met wolken en regen, was de wind gaan liggen, Het donzig hemeldek was uiteengere ten en de nachtvorstin begluurde nieuwsgierig de aarde. Niet ver van de houten brug, die over het zijriviertje lag, dat om de rots spoelde, waarop het slot was gebouwd, loerde een gebogen gedaante achter een grote rhododendron. Oplettend be spiedde hij de nachtwaker, die juist weer op de muur verscheen, boven de poortingang. De gestalte op de grond maakte zich nog wat kleiner inde scha duw van het beschermende bosje, waar mede zijn donkere schim tot een ge heel vervloeide en verloor de man daarboven geen seconde uit het oog. Gespannen wachtte hij, totdat de wa ker zijn ronde weer vervolgde en diens voetstappen waren weggestorven. Toen verliet hij zijn schuilplaats en spoed de zich onhoorbaar naar de brug. Daar aangekomen, stapte hij over de leuning en verdween onder het brug dek, waar zijn handen het ijzerwerk grepen en zijn voeten steun vonden op een diagonaal. Voorzichtig werkte hij zich verder en verder, zich ste vig vasthoudend, want de wind blies nog vrij hard en onder hem gaapte een pikdonkere kloof Hij hoorde het bruisen van het water tegen de rots wand en over de met stenen bezaaide bedding van het riviertje. Decimeter voor decimeter schoof hij verder, tot dat zijn linkerschouder tenslotte steun vond tegen de gigantische monoliet, waaraan het chateau zijn naam te dan ken had. Met de rechterknie over een stang geslagen, de linkervoet steunend op een der vele uitsteeksels van het ruwe gesteente, was hij in staat zijn han den los te laten en de reddingslijn los te maken, die hij om zijn mid del had gewikkeld. Snel sloeg hij het sterke gevlochten koord om de trek- stang, bevestigde de vrije einden met een platte knoop aan elkaar en liet die vervolgens zakken, waarna hij voor zichtig begon af te dalen. Zo gleed hij ongeveer zeven meter omlaag, tot dat hij met de rechtervoet in de sa mengeknoopte einden kon staan. Met zijn rechterhand klemde hij de beide helften van de lijn stevig bijeen en zijn linkerhand greep een tak van het heesterhout, waarmede de rotswand op dit gedeelte was beplekt Toen trok hij zich naar de wand toe en kon hij met beide voeten op een ver-voor uitspringend stuk ijzer gaan staan, dat daar blijkbaar voor een bepaals doel was aangebracht. De lijn schoof hij, veiligheidshalve, onder zijn oksels, zodat hij, bij een mogelijke misstap, erin kwam han gen. Daarna boog hij de takken voor zichtig wat verder uit elkaar. Een zacht gegrom van voldoening klonk in zijn keel, toen een kleine ijzeren deur zichtbaar werd Uit een van zijn mouw en trok hij een kleine glimmende sta len sleutel, die met een koordje aan zijn pols hing en stak die in het slot, dat hij bij het licht van een staaf- lamp belichtte. Knarsend draaide het om. De onbekende wachtte even en luisterde aandachtig. Toen duwde hij de deur langzaam open Ze piepte ake lig in de hengsels en een muffe kel derlucht kwam hem tegemoet. Een don ker gat grijnsde hem tegen. Vlug stap te hij de nauwe opening binnen, knoop te de lijn los en haalde die in. Daarna sloot hij de ijzeren deur ach ter zich en ontstak zijn elektrische toorts opnieuw. De felle stralenbundel verlichtte een smale en lage gang. die tot diep in de rots voerde. De waker opde gang bleef staan. Hij lui sterde scherp. Een naargeestige klaag toon klonk door de stilte van de dam pige nacht. ,,Zou er soms iemand voor de poort staan", mompelde hij en wierp een onderzoekende blik over de borstwe ring ,,Niks te zien. Mille tonnerres, ik heb toch wat gehoord!" -Nogmaals keek hij gespannen omlaag naar de poortlijst, waarboven een lantaarn flak kerend brandde. Er was echter geen sterveling te bekennen ,,Dan zal ik het zeker gedroomd hebben, gromde hij balorig en stapte schouderophalend verder De uren kropen verder Het klokje v^n een naburig Trappistenklooster beierde drie zilveren' slagen door de stille nacht. De waker bleef staan, rokte zich eens uit, hees zich op de muur tussen een paar kantelen en be gon een sigaret te rollen. Stil bleef hij zitten roken, nu eens een blik in het rond werpend, dan weer verzon ken in zijn eigen gedachten. Opeens sprong hij van zijn zitplaats en bleef als versteend staan. In een vertrek op de eerste verdieping van het chateau werd plotseling licht ont stoken Kort daarop weerklonk een ge gil, dat door merg en been drong, Daarna viel een ijzige stilte in. Moeder Maria," kreunde de waker en sloeg een kruis. ..Raadselachtige moord op het chateau La Roche". Over de gehele frontpagi na van de Parijse ochtendbladen vlam den deze woorden met een sinistere, magische kracht. De voorbijgangers op de boulevards rukten elkander de cou ranten bijna uit de handen en een op sensatie belust publiek verslond het gruwzame nieuws Met één slag was de naam van het tamelijk onbekende slot in het verla ten bergoord op ieders lippen In de taveerne ,,De Drie Patrijzen" was het sinds jaren niet zo druk ge weest. Een legertje reporters en pers fotograven had er een kwartier opge slagen om op papier een gevoelige plaat vast te leggen, waar nieuwsgierige lezers naar hongeren^ -16- De toegangsweg naar de plaats des onheils was echter afgezet door gen darmerie en over het resultaat van het onderzoek liet de politie uit de aard der zaak niet meer los, dan zij kwijt wilde wezen. ,,Zeg eens, père Veruier, riep een der verslaggevers, die juist van een ver geefse tocht naar het chateau in de gelagkamer terugkeerde ,,U bent toch goed bekend in deze omgeving, niet waar?" ,,Zo'n beetje wel, monsieur Gérardin' ,,Weet U dan geen ander paadje om er te komen? Die verma ledijde gendarmes houden iedere muis tegen, die ze zien lopen!" .Het parket zal nog niet klaar zijn met het onderzoek, monsieur," ant woordde de waard, bedrijvig heen en weer lopend om zijn gasten te bedie nen. ,,Maar een andere weg, neen, die weet ik niet. Er is er maar één, voor zover mij bekend." Het is hier anders een negorij. Je zult het wel nimmer zo druk heb ben dunkt me Inderdaad. Indien ooit het gezegde: de een zijn dood is de an der zijn brood" bewaarheid we-rd, dan is het wel in deze dagen. Jij bent ook een glasharde, Vernier," merkte een der andere journalisten op Je schijnt niet erg onder de indruk te zijn van het gebeurde." ,,Och, mon sieur Robert, wat moet ik U daarop nu antwoorden Een mens behoeft toch niet met zijn gevoelens te koop te lopen? Bovendien het is mij een volslagen raadsel, hoe het mogelijk moet. zijn geweest, om monsieur van der Decken te vermoordenIk wist niet beter, of hij was het vorig jaar reeds aan het front als .vermist" op gegeven. Maar ja, mogelijk hebbes zijn schim gedood" ,,Dat lijkt mij onmogelijk Ik ij nam zoeven, dat de moord pleegd zijn met een middeleeuwse I strijdbijl Daar klooft men toch f-fl schimmen de kop mee, wel!' ,,De wonderen zijn de wereld nog cl uit, monsieur Robert," antwooril père Vernier ,,Er gebeuren meerd gen tussen hemel en aarde, dan l| ik kunnen verklaren. Op dat ogenblik reed een auto vl>or:fl Even later kwam een oude arbeij binnen, die een der pachters b!a te zijn van de vermoorde slotte# ,,Nog nieuws van de chateau, Louvier| informeerde de waard, de nieuwkofi een Dubonnet inschenkend. In de lagkamer werd het ineens stil Ie. een wachtte gespannen op mogeh.»jej ,,copie" voor zijn blad. ..Ja", woordde de oude baas. langzaam zijn glas tippend. ,,Maar het 's :4 vi zo mooi Zoeven is Madame ïnhocdpH overspannen toestand naar een zeniij inrichting gebracht, in de buurlj Bordeaux' Toen père Vernier zich die avond! zijn woonkamer terugtrok, plaatste! een der kandelaars voor het raam «F het vertrek, Daarna stak hij drieUj sen aan. 11 Maart 1939 - Zwaar stampendJ slingerend worstelt het franse sto> schip Noumea met de elementen, h Kapitein Villemot stond met eenviluï beten gezicht aan het roer, poogde duister van de nacht met zijn bliö te doorboren en schreeuwde daai^. tegen de eerste stuurman, die naaflS hem stond. ,,Dat wordt niks zo' zulk weer zet ik niet door naar' Havre. De windkracht loop op i 10". Stuurman Leduc bevestigded woorden, door zwijgend te knik1" ,,Ik loop Vigo binnen'" brulde Vi mot. Zijn stem werd nagenoeg gesm door de storm, die gierend over brug joeg. ,,Het is de laatste met deze schuit Maar het moet geen geval onze laatste worden!" Leduc grijnsde. Hij was het volm met de ouwe eens. Er stonden mers te veel belangen op het sp het schip de kostbare lading erb en de opdracht der maatschappij, voor 20 maart weer thuis te zi De Noumea was het eigendom van ,,Societé Européennc des UsinesCr mont-Northfield", het machtige sta kartel van Albert Creumont. En aü gezien Albert Creumont een man1- wiens wil zwaarder woog dan die de gehele Senaat en Volksvertes woordiging, zag kapitein Villemot de schuimende rollers van de oce slechts een datum opdoemen: 20 maai1 Geheel de lange reis, vanaf Niea1 Caledonie. tot de Golf van Cadiz, de Noumea vrij gunstig weer Sety'L n

Leusder Krant | 1974 | | pagina 10