Achterveld één dag televisie-dorp Verleden herleeft: OVERLEG VAN PRINS BERNHARD MET SEYSS INQUART CENTRALE THEMA VAN K.R.O. D0KUMENTAIRE Uitzending op 30 april a.s. FOTO'S JANUS VISSER DOOR ANCO MALI -= Opnamen de dames Van Wieringen- Kok en Van Leeuwen-Kok bieden de prins seringen aan, de prins spreekt met hen, ze lachen gezamenlijk om het zich herinneren van de verjaardag van Prinses Juliana De prins legt de seringen in de auto Om 11.30 uur moet de prins zich elders begeven, en dan zijn ook de opnamen met de jeeps en de militairen gemaakt De heer J M Schouten overhandigt de prins het boek ..Second Battalion Princess Patricia's Canadian hight In fantry B Company." In 1967 bracht dit bataljon een bezoek aan Achterveld In het boek staan de gevechten be schreven van de Canadezen tegen de Duitse bezetters in het niemandsland Achterveld Bovendien schenkt de heer Schouten de prins een exemplaar van zijn boekje ..Achterveld Oorlogsdagen 1940-1945", waarin onder meer de Conferentie wordt vermeld Prins Bernhard rijdt precies op tijd weg Nu kunnen de opnamen beginnen met de overige deelnemers De situatie in Achterveld was pre cair De Canadezen waren overdag in Achterveld, de Duitsers 's nachts. De Duitsers waren bezig om de kerk toren op te blazen. Op alle verdiepin gen lag zo'n 60 kg dynamiet. Een grote batterij stond verderop, maar de vuurleiding zat in de toren Op ver zoek van de pastoor en Dr Braun is de toen 22 jarige Achtervelder H J Baaiman op de fiets in de richting van de Canadezen gegaan, die in de buurt van Scherpenzeel waren. Een uur later arriveerde de heer Baaiman met de eerste carrier en de Canadezen in Achterveld De Canadezen hadden geen interesse voor het dynamiet, en enkele dorpelingen klommen in de to ren, verwijderden het dynamiet, dat op een oude bakfiets naar Barneveld werd afgevoerd. De heer Baaiman. .Ik kreeg een splinternieuwe fiets van de fietsen handelaar hier. en ik zat in het huis tegenover de school Maar de Duitsers arriveerden weer, en tik kreeg het pistool op de borst. Ik zei: Die fiets is niet van mij. Die is van de fietsenhandelaar En ik kreeg die Duit ser zo gek dat hij met me meeging naar de fietsenmaker ..Het zal je dood wezen", schreeuwde de Duitser, een S.S.'er uit Asschat Ik nam toen de oude fiets van de Duitser maar. Zijn geweer zat er nog op ,Mem gewehr. schreeuw de hijen toen peddelde ik weg Die Duitser vonden ze later dood in een sloot Over de opnamen met Dr Braun, bij wie een zwaar gewonde Duitser naar binnen werd gebracht, die hij door de Canadezen naar het ziekenhuis liet brengen, kan ik u niets vertellen, de kopy moest a la minute worden ingeleverd Dr Braun vertelde nog. op laten schilderen. Seys Inquart ver trok geen spier, was korrekt en kort af. Prins Bernhard, aldus de scenario- mensen, is één van de weinige nog in leven zijnde personen die bij deze gebeurtenissen betrokken waren. Van de Duitse officieren leeft niemand meer. Van de geallieerde officieren een gering aantal. Het scenario en de opnamen zijn voor een leek moeilijk te volgen Het lijkt een aaneenschakeling van impro visatie, wachten, om stilte verzoeken, overleggen, auto's voor- en achteruit rijden, microfoons op de meest on mogelijke manieren boven hoofden han gen, schreeuwen: „Is meneer Xhier?" Meneer Y moet ogenblikkelijk naar de school komen." Met het grootste geduld neemt prins Bernhard dit alles waar, en begeeft zich daarheen, waar het hem verzocht wordt Opnamen Prins Bernhard arriveert bij de school, en stapt uit de auto. Opnamen: Prins Bernhard vertelt over de voedselhulp en het geheime overleg over de partiele terugtrekking der Duitse troepen, die plaats vond in de geblindeerde school. Opnamen Prins Bernhard begeeft zich naar de school, waarvan ook nu de ruiten met zwart papier zijn dicht geplakt. Opnamen Prins Bernhard en de heer Van Schelle houden besprekingen in een klasselokaal, waar alleen een kale tafel, enkele stoelen en een schrijf machine staan Af en toe wordt er sstt geroepen, want wij in de gangen spreken te luid Zij, die het weten zeggen dat het erg gehorig is. Wij lopen in zeer grote vrijheid en zonder plichtplegingen in het kielzog van Prins Bernhard en zijn gezelschap mee Geen fotograaf dringt of stelt zich hinderlijk op naast of tegenover de prins. Prins Bernhard kijkt belangstellend toe als de tele visiemannen hun films verwisselen, wat niet één-twee-drie gereed is. Prins Bernhard spreekt met deze of gene. De sfeer is volkomen ontspannen dat de Duitsers het niet vertrouwden, dat de gewonde Duitser weg was ge haald En het standrecht heerste nog: men werd ter plaatse geexecuteerd. De opnamen duren voortu kunt ze op 30 april op de televisie zien. VI.nr.. Herman Baaiman, Jan Schouten en dokter Braun waren als geschiedkundige medewerkers aan wezig en assisteerden de presentator Hans Wortelboer bij zijn werkzaam heden. Foto Janus Visser ERDAG 4 APRIL 1914 ACHTERVELD - Dinsdagmorgen april 1974 in Achterveld: om 8 uur "sftchtends stelt het gehele politie korps van Leusden zich op om tussen 9 en 10 uur voor afzetting te zorgen tu de Hesseoweg, de Jan van Arkel- VCg en de Walter van Amersfoort- lain. Het verkeer wordt langs de noord zijde van Achterveld geleid. De KRO gaat televisie-opname maken van de besprekingen en gebeurtenissen, die in april 1945 in Achterveld plaats vonden. Dit programma zal door de KRO te levisie worden uitgezonden op 30 april UOStaande. Bedrijvigheid aan alle kanten Mi litairen uit Deventer komen met jeeps carriers en tanks in khaki-oorlogstunue met netten over de helmen. De tele visie ploeg arriveert met uitgebreide ^iratuur en een groot aantal came- insen onder leiding van regisseur Wortelboer Overal wordt over- worden situaties bekeken, wordt tegen de zenuwen gedronken ipanning is zichtbaar en voel- Auto's moeten worden verplaatst lalisten. fotografen arriveren, de Dordogne (Frankrijk) isover- ien de toenmalige Achterveld- 1945 reeds, dat er nog voor slechts één week voedsel voorradig was. Er was voedselnood, die binnen twee we ken zou uitlopen op voedseldood. De heren Van der Gaag en Naher moesten de Duitsers beloven, dat ze op 17 april terug zouden zijn in het bezette besprekingen plaats vonden Zij staan nu in afwachting, elk weer met een bos seringen. ..Een duur boeketje: deze seringen komen uit de kassen" Ze vertellen wat ze destijds tegen prins Bernhard zeiden. Marie is gelijk jarig met prinses Beatrix, en de broer van de beide zussen is gelijk jarig met prinses Irene, wat de prins erg aar- Geallieerde militairen vormden toen de begeleiding van Prins Bernhard en vormden de wacht bij het school gebouw Zo ook nu. n beeld, zoals het 29 jaar geleden bij de aankomst van Prins Bern- bij het R K. Schoolgebouw voor •langrijke besprekingen. Een LEUSDER KRANT dig vond uiteraard. De aanbieding van die bloemen geschiedde op 30 april 1945, en prins Bernhard. die zich zo met alle onderhandelingen had inge spannen. herinnerde zich door de se ringen plotseling dat het de verjaardag van prinses Juliana was "legen 10 uur sjouwt iedereen in de rondte met camera's, draaiboeken, fototoestellen, mappen, snoeren, blok- notes.Gewichtige en zenuwachtige ge zichten Om 10 uur arriveert prins Bernhard, witte anjer in het knoopsgat, slanke, gebruinde verschijning. In zijn gezelschap is onder andere zijn par- tikuliere sekretans, de heer Vernaide. Nu gaan er in het restaurant, waar cameramensen, journalisten en foto grafen hebben plaats genomen vouw deuren dicht Bij iedereen teleurstel ling en gemompel: We mogen hem zeker niet van dichtbij zien Het tegendeel blijkt later waar te zijn. Alleen wordt aan de prins het scenario uiteengezet Op 25 april 1945 nam generaal Dwight D. Eisenhower het initiatief tot voor- Een beeld uit de TV-opnamen vande KRO, Prins Bernhard wordt geïnter viewd door Hans Wortelboer (rechts); dr Van der Gaag luistert aandachtig Prins Bernhard in een vriendelijk gesprek met de beide dames die nu voor de tweede maal de bloemen aan boden, links op de foto mevrouw Van Leeuwen-Kok, in het midden mevrouw Van Wieringen-Kok. Foto Janus Visser Prins Bernhard stapt het schoolge bouw binnen met aan zijn zijde KRO- regisseur Hans Wortelboer. Foto Janus Visser TV-opnames in hetzelfde school lokaal als in het jaar 1945; Prins Bernhard en mr. C. J van Schelle worden ondervraagd door presenta tor Hans Wortelboer. ft huisarts dr. M R. Braun, die een "•rol ïn het verzet speelde. Uit Belgié arriveert mr C. J. —van Schelle, onze ambassadeur in Brus sel 4 die in het verzet zat, en die andant was van de voedselvoor- ling in het bevrijde zuiden van Ne- ^Jand. Na de oorlog werkte mr. Van «elle op het Ministerie van Buiten- lindst' Zaken Werd daarna benoemd Hjpartikulier sekretans van prin ses! Beatrix en prins Klaus. Waarbij moet worden aangetekend, toen hij ^Nederlands nog niet voldoende be- 'ste. met de heer Van Schelle con- ieerde in het Engels. Nog steeds irhouden de prinses en de prins Irussel kontakt met hem. 'k arriveert dr. Van der Gaag, Jin 1945 als verzetsstrijder in het itte gebied van Nederland verbleef, lie tezamen met de heer Nacher, inmiddels is overleden, toestem- van de Duitsers kreeg om on- tndelingen te voeren met ver- Ij^fenwoordigers van de Nederlandse regering in Engeland. Het college van ■prouwensmannen wist begin april gebied. Deze datum kon niet worden aangehouden, omdat de heren intussen naar Engeland overstaken om met prins Bernhard te overleggen in welke vorm van samenwerking gekomen kon wor den tot voedseldropping in het nog door de Duitsers bezette Nederlandse gebied. Er moest besproken worden welke landingsplaatsen men vrij van mijnen moest maken. Er moest ge zocht worden naar een vorm van over leg tussen Seyss Inquart en de Ge allieerden Wie ook in alle vroegte aanwezig zijn, dat zijn de dames mevr. M. C. van Wienngen-Kok en mevr. C. M. van Leeuwen-Kok, die in april 1945 als meisjes van zeven jaar prins Bern hard bij zijn aankomst te Achterveld spontaan de witte seringen aanboden, die in een vaas thuis stonden De meisjes woonden destijds in het huis, dat tegenover de school ligt waar de Bij de buitenopnames mochten enkele schoolkinderen aanwezig zijn als figu ranten. bespreking met de Duitsers in het bezette gebied. Op 28 april 1945 vonden de geheime besprekingen plaats in de school te Achterveld ove- r de voedseldropping Tot de kleine groep van confererenden die nableven in Achterveld, behoorde ook prins Bernhard Deze groep ging overleggen over de overgave van de Duitsers. Hoewel vast stond dat een partieel terugtrekken van de Duitsers de afspraken op de conferentie van Malta zou doorkruisen. Seys Inquart, die wist dat de oorlog was verloren, en dat hij als oorlogsmisdadiger zou worden aangemerkt, wilde verzach tende omstandigheden voor zichzelf scheppen en verleende zijn medewer king aan de besprekingen overdevoed- seldroppings. Prins Bernhard. aldus het draaiboek van de K. R O., kreeg Seys Inquart op de 28e april reeds zo ver, dat hij bereid was om met zijn legers terug te trekken. (Hitier had inmiddels Seys Inquart in zijn testament tot minister van Buitenlandse Zaken benoemd). Up 30 april 1945 vond de officiële conferentie plaats De Duitse officieren werden opgehaald en geblinddoekt Al leen Seys Inquart bleef zonder blind doek. Prins Bernhard reed vóór in de auto van Seys Inquart, die de onder grondse strijdkrachten uit Drente had den opgehaald. Het nummer RK 1 stond er nog op. en de prins had er in de gauwigheid een geallieerde ster

Leusder Krant | 1974 | | pagina 5