ntwerp-bestemmingsplan Rozendaal ligt vanaf 16 april ter inzage Voorschriften hebben conserverend karakter Verandering van plein-erven is niet toegestaan Ixtra bebouwing naast loekwoningen mogelijk iebouwingsdichtheid groter lan aanvankelijk gepland INDEKDAG 11 APRIL 1974 voor het doorgaande verkeer met als bestemming de achterliggende plan nen. De wijkwegen vormen de ver bindende schakel tussen de hoofdwe gen en hoofdstraten. Tevens vormen zij de verbindingen tussen de woonge bieden en de buiten de woonwijk gele gen voorzieningen Inmiddels wordt bestudeerd op wel ke wijze - door middel van ongegelijk- vloerse kruisingen - de fiets - en voet paden met de woongebieden uit de an dere bestemmingsplannen kunnen wor den verbonden In principe beschikt elke woning over een inpandige garage Bovendien wan de redaktie) IlEUSDEN/CENTRUM - Met ingang van dinsdag 16 april ligt het ontwerp- ïslemmingsplan Rozendaal op de gemeente-secretarie, afdeling stadsont- Ikkeling, gedurende één maand ter inzage. Iedereen kan gedurende de ter- jn van tervisie-legging schriftelijk bij de gemeenteraad bezwaren indienen ;en het ontwerp. Het plan zal, niet alleen op werkdagen van 8.30 u. tot 12.30 'ter inzage liggen, maar ook op maandagavond 22 april a.s. 's avonds van uur tot 21 uur in de hal van het gemeentehuis aan de Hamersveldseweg. >t plan Rozendaal is - zoals bekend - een onderdeel van de eerste fase van het ructuurplan Leusden-Hamersveld en is volledig gerealiseerd. In 1970 werd [et de bouw gestart. Het plan kwam aanvankelijk in de bekendheid als een experi- enteel plan en werd door de ontwikkelingsmaatschappij Euro-woningen dan ook leed uilgemeten voor het front van een verzamelde landelijke pers tijdens de fstelijk opening van de modelwoningen in 1971. Het feestgedruis verstomde, toen dat het totale plan van 1100 woningen gehalveerd moest worden om finan- redenen (1971). In totaal werden toen 476 woningen van het oorspronkelijke gerealiseerd. In de raad lag deze zaak niet erg lekker. Enkele raadsleden iraken zelfs openlijk hun wantrouwen uit ten opzichte van de ontwikkelingsmaat- happij Eurowoningen b.v. Toch ging de raad (noodgedwongen) weer in zee met irowoningen om een deel van de resterende 700 woningen in het plan [andsbeek-west te laten bouwen. Deze woningen zouden niet alleen van een idere - meer conventionele - vorm zijn, maar zouden bovendien beter in markt moeten liggen door een lagere prijs. Het laatste deel van het oor- ironkelijke plan Rozendaal werd tenslotte volgebouwd door Woningen, ont- nrpen door de stedebouwkundige D. Zuiderboek, door de Woningstichting [Centraal Nederland. (Alandsbeek-Oost). Het plan Roze daaal is een bij - mJer plan Niet alleen door de ste- j bouwkundige vormgeving, maar bo- indien door de Groenstichting, een ichting van bewoners, die de tota- Iggroenconceptie binnen het plan haar rekening neemt Hoewel iozendaal al enige tijd in gereali- rde toestand het paradepaardje van gemeente Leusden is, wordt nu het plan ter visie gelegd. Zo- bekend werd Rozendaal gebouwd via de artikel 19 procedure, waar door de gemeente kon beginnen met jtouwoii na toestemming van GS zon der tervisie-legging van het plan en de normale inspraakprocedure van de bev olking Het ontwerp-plan heeft dan ook - zoals in de toelichting staat - [een conserverend karakter, dat wil ■gen, dat het een in tekening ge- chte bestaande toestand is, waar »rder weinig of niets aan veranderd man worden Dh bebouwingsdichtheid is na de I aanvankelijke plannen, die door ge- J meenle en Eurowoningen in 1970 wer den gelanceerd hoger geworden Was die bebouwingsdichtheid aanvankelijk circa 21,5 woningen per hectare, nu is dit 23 woningen per hectare. Vol gens drs. J. Poot, de toenmalige direk- teur van Eurowoningen, zouden de percelen elk 157 m2 groot worden. Ook dit is veranderd. Het is in ge realiseerde toestand 147 m2 gewor den Ten opzichte van de Groenstich ting, die veel vrijheid heeft, wat be treft het inrichten van het groen, worden bewoners vrij strenge be perkingen opgelegd Opvallend is, dat de verharde privé terreinen aan ieder plein in dezelfde toestand gehandhaafd dienen te worden Het maken van af scheidingen wordt niet toegestaan °P die plaats. Ook beplantingen, 'lijplaats van de straatstenen, is ver- j boden 'Merkwaardig genoeg wordt het daar entegen - volgens de voorschriften - wel toegestaan, dat eigenaren van een hbekwoningen naast hun woning langs de kopgevel van iedere rij woningen egn bouwwerk optrekken meteenmaxi- male hoogte van drie meter en een to tal- oppervlakte van 40m2 mits vrij- j j stelling wordt gevraagd ten behoeve van de uitoefening van vrije beroepen, *»aronder arts, tandarts, fysiothe- rppcut, advokaat, makelaar, accoun- tani en beeldende kunstenaar. In con- cpeto betekent dit, dat alleen eigena ren van hoekwoningen met e£n vrij b|roep een dergelijk bouwwerk mo- g|n bouwen ten behoeve van hun werk Rt betekent ook, dat dit dan ten koste zal gaan van het bestaande groen. een me* onl5elangrijk deel be- jttald door de bewoners). ■Uit de toelichting en de voorschrif- [t|,,Publiceren wij de volgende gedeel- ■..Het bestemmingsplan Rozendaal sjrekt ter vervanging van een gedeel- Bvan de bestemmingsplannen. Uitbreidingsplan in hoofdzaak ge wante Leusden", vastgesteld door de ■ad van de gemeente Leusden in zijn padenng van 19 mei 1959 en goed- urd door Gedeputeerde Staten van hii besluit van 28 maart 1960, afdeling nr. 2392 "59/467 en yjgemeente Leusden, partiele herzie- n£ Plan in hoofdzaken", vastge- i ri door de ^aa(* van gemeente jBusden in zijn vergadering van 18 r-1963, gedeeltelijk goedgekeurd Gedeputeerde Staten van Utrecht (/6 Juni 1966, afdeling 5, nr. 2191 /b45 en gedeeltelijk goedgekeurd 21 Kon,nklijk Besluit van 12 augus- 1968. nr 55 In eerstgenoemd bestemmingsplan jfDben de gronden gedeeltelijk de ■stemming verspreide (woon- be bouwing en gedeeltelijk de bestemming agrarische bedrijven. In laatstgenoemd bestemmingsplan zijn de gronden, gelegen in het bestem mingsplan Rozendaal, bestemd voor de uitoefening van het agrarisch bedrijf, waarop uitsluitend houten of van plaat materiaal samengestelde, niet voor bewoning bestemde gebouwen, ten dien ste van deze. bestemming mogen wor den opgericht Behoudens enkele ver spreide woonbebouwing langs de As- schatterweg, waren de gronden in gebruik voor agrarische doelein den. Het bestemmingsplan Rozendaal vormde oorspronkelijk de meest be langrijke aanzet van de eerste fase van het structuurplan „Leusden-Ha- mersveld' In het plan zouden 1090 het totaal van de eerste fase ongeveer 60% van de nieuw te bouwen woningen betekende Eind 1971 werd onder invloed van diverse omstandigheden, beslo ten het totale project af te ronden op 476 woningen, binnen de grenzen zoals aangegeven op de tekening Deze wo ningen zijn inmiddels gerealiseerd Het resterende gebied - gelegen ten oosten van de Middenweg, tot aan het Valleikanaal - werd opgenomen in het bestemmingsplan Alandsbeek. draagt 21 ha in totaal. Uit deze oppervlakte en het aantal gebouwde woningen resulteert een bebouwings dichtheid van 23 woningen per ha Tenslotte werdt nog opgemerkt dat 100 woningen werden gerealiseerd in de premiesector en de overige in de vrije sector. STEDEBOUWKUNDIGE BENADERING Behalve door het feit, dat het aantal aanvankelijk in Rozendaal te bouwen woningen ongeveer 60% zou uitma ken van het totaal aantal in de eerste fase te bouwen Woningen, valt het on derhavige plan op door de stedebouw kundige vormgeving. In het plan is een verkaveling ontwikkeld van tapse wo ningen in drie bouwlagen. De tapse vorm van de woningen veroorzaakt gebogen bouwblokken. Doordat de wo ningen, bovendien nog verspringen ten opzichte van elkaar, wordt een maxi mum aan privacy verkregen. De bij zonder vorm der bouwblokken maakte de stedebouwkundige opzet bijzonder variabel. De uiteindelijk gekozen con ceptie komt echter tegemoet aan een veelheid van wensen, welke destijds voor de toekomstige bewoners werd verondersteld. Zo is bijvoorbeeld ver meden woonkamer en tuin op het noor den te situeren. De „inkijk" van tegen over elkaar gelegen woningen werd zo veel mogelijk beperkt. Voorts geeft de gekozen situering gelegenheid een zo groot mogelijk uitzicht vanuit de wo ning te bevorderen. De bolle zijde van de blokken leende zich het beste voor oriëntatie op het binnen het plan in rui me mate aan te leggen groen, terwijl de holle zijde bij uitstek geschikt werd bevonden voor speelgelegenheden voor de kleinste jeugd en de bereikbaarheid van de woning. Tenslotte veroorzaken de gebogen vormen der wegen een wei nig overzichtelijk wegenstramien bin nen het plan. Dit dient enerzijds te lei den tot het automatisch aanpassen der snelheden van het verkeer binnen het plan en anderzijds tot het weren van doorgaand verkeer, wat zich tot de we gen buiten het plan dient te beperken. De snelste wijze van „doorkruising" van het plan zou slechts te voet of per fiets verkregen kunnen worden. Voor het snelverkeer werden bovendien nog ver keersdrempels aangelegd. Aan de destijds gestelde verwachtin gen blijkt in ruime mate te zijn vol daan. Evenals in de andere plannen beho rende tot de eerste fase, zijn ook in dit plan de nodige vijverpartijen opgeno men (te weten: 4% van de oppervlak te van het plan). Nodig, enerzijds om de landschappelijke functies van het aangelegde groen te ondersteunen, anderzijds om het belang van een goede waterhuishouding te waarborgen. Ook in dit plan is immers een gescheiden rioleringsstelsel toege past, hetgeen betekent, dat het overtol lige grond- en hemelwater middels de vijvers wordt afgevoerd. Het vuile wa ter wordt in een dergelijk systeem via een afzonderlijk buizennet afgevoerd. De belangrijkste bepalende elemen ten in het plan Rozendaal zijn de hier door besproken woningen en het groen De overige voorzieningen, waaronder de welzijnsvoorzieningen en het ver keer, komen hierna aan de orde. DE VOORZIENINGEN Zoals reeds in de inleiding is ge steld zou het plan Rozendaal I (oud) bestaan uit 1090 woningen Op dit aantal woningen diende ruimte te worden gereserveerd voor diverse voorzieningen op het gebied van on derwijs e d Deze ruimtereserverin gen zijn thans getroffen voor Rozendaal en Alandsbeek tezamen. De verklei ning van de omvang van het oorspron kelijke bestemmingsplan Rozendaal heeft er mede toe geleid, het destijds in de noordoosthoek van het huidige plan gelegen terrein voor onderwijs doeleinden, te verschuiven naar de noordwesthoek van het bestemmings plan Alandsbeek. Door deze verschui ving zijn de onderwijsvoorzieningen meer centraal komen te liggen ten op zichte van de behoefte in de bestem mingsplannen De Wetering, Alandsbeek en Rozendaal Ook 'voor het merendeel der overige voorzieningen zal ruimte gevonden moeten worden buiten het verkleinde plan Rozendaal Hierbij wordt dan ge dacht aan de reservering van ruimte voor voorzieningen op buurtniveau, zo als een buurthuis, hobbyruimte, clubge bouwtje en dergelijke. Deze ruimte- reservering zal thans onder andere plaats moeten vinden m Alandsbeek Binnen het plan zijn wel ruimtere- serveringen getroffen voor ae aanleg van groen- en plantsoenvoorzieningen, alsmede speelgelegenheid voor de jeugd In het oog springende voorzieningen waarvoor reserveringen zijn getrof fen zijn het, voor de bewoners van dit plan aangelegde, zwembad en het ten nisveld Reeds vanaf de eerste opzet is er rekening mee gehouden, dat de bewoners van dit plan voor het meren deel der bovenwijkse voorzieningen - waaronder winkels en verzorgende be drijven, voor voortgezetonderwijs en sportterreinen - zouden zijn aangewe zen op de buiten het plan gelegen aanwezige dan wel geprojecteerde voor zieningen Voor de hiervoor genoemde bo venwijkse voorzieningen is in het on derhavige plan - mede gelet op de ge ringe bebouwingsdichtheid van dit en aangrenzende bestemmingsplannen- geen rendabele exploitatie mogelijk. VERKEER EN VERVOER Binnen en rondom het bestemmings plan Rozendaal is het wegennet hiërar chisch opgebouwd De woningen zijn ge legen aan woonstraten, die uitkomen op wijkwegen. De wijkwegen komen uit op de hoofdwegen, die tenslotte weer verbinding geven met andere delen van de kern Leusden-centrum en het interlokale wegennet De woonstraten volgen het verloop der bouwblokken en zijn gesitueerd aan de holle zijde van de blokken Op deze wijze wordt - mede in combina tie met verkeersfdrempels e.d - de af remming van de verkeerssnelheid be vorderd De verkeersafwikkeling gescheidt daardoor zoveel mogelijk van de van de tuin- en het daarop aansluitende groen- afgekeerde zijde. Om de plein tjes hebben de woonstraten een breed te van 5 meter Voor het overige be draagt de breedte 6 meter De wijk wegen (Asschatterweg en Torenakker- weg) hebben een breedte van 7.20 meter, met aan beide zijden groene bermen, van tenminste 2 meter breed te. Bovendien bezitten deze wegen, eveneens aan beide zijden, vrijlig- gende fietspaden. Deze wijkwegen zijn geschikt voor openbaar vervoer De hoofdwegen tenslotte (Noorder inslag en Middenweg) hebben in vol ledig gerealiseerde toestand, twee ge scheiden rijbanen van 7.20 meter elk. De groene tussenberm heeft een breed te van 6 meter. Voorts wordt in ge realiseerde toestand aan beide zijden nog aangetroffen een groene berm van minimaal 3 meter en een vrijliggend fietspad van 3 meter. Op dit moment is van beide hoofdwegen slechts één rijbaan aangelegd. Zolang aan de twee de rijbaan geen behoefte bestaat kan deze worden ingepast in het groen. In de hierboven geschetste opzet zullen de hoofdwegen gebruikt worden is op eigen terrein nog gelegenheid voor het parkeren van één auto, waar door is voldaan aan de parkeernorm van 1,6 auto's per woning. Daarnaast is er op de pleintjes nog gelegenheid voor het stallen van auto's, zodat een ruime overcapaciteit is ingebouwd Men dient zich echter wel te realise ren dat de pleintjes tevens een be langrijke functie vervullen in de be hoefte aan speelgelegenheid voor de jeugd Parkeerexcessen als gevolg van ander gebruik van woning of garage dienen dan ook zoveel mogelijk te worden vermeden. HET BESTAANDE GEBRUIK Uit een bij deze toelichting be horende functiekaart is het bestaande gebruik van grond en opstallen aange geven, hieruit blijkt, dat verschillen de woningen een van de bestemming afwijkend gebruik hebben Opgemerkt zij, dat het type woning zich daartoe uitstekend leent. De keerzijde is ech ter, dat een ander gebruik van de in pandige garage in vele gevallen leidt tot het vervallen van parkeer c q stallingsmogelijkheid, hetgeen tot par- keerexessen aanleiding kan geven Bij een te verlenen toestemming voor een wijziging in het gebruik van een of meer delen van de woning, zal dan ook moeten worden nagegaan tot welke voor de woonomgeving, storende ef fecten het verlenen van de toestem ming aanleiding kan geven Zonodig zal afwijkend gebruik naar plaats en tijd worden beperkt De voorschriften hebben voorna melijk een concerverende werking, waarbij de nadruk ligt op de regeling van het gebruik van grond en opstal len. Aanbouwen aan de woningen en bijgebouwen zijn in principe niet toe gestaan. De enige uitzondering geldt bij de eindwoningen van de bouwblok ken. Aan deze eindwoningen mag geen aanbouw worden gerealiseerd, mits deze aanbouw zal worden gebruikt als praktijkruimte, studeerkamer of der gelijke. Voorts is een regeling getrof fen met betrekking tot het bouwen van erfafscheidingen. HET OVERLEG Begin 1969 heeft op basis van het (oude) bestemmingsplan Rozendaal I overleg plaatsgevonden met de Pro vinciale Directie voor de Volkshuisves ting en de Bouwnijverheid en met de Provinciale Planologische Dienst Kort daarvoor is dat plan in het gro tere kader van het structuurplan even eens aan de orde geweest. Over het algemeen werd het on derhavige - min of meer experimen tele - plan gunstig ontvangen. Aan de opmerkingen welke werden gemaakt kon op vrij eenvoudige wijze worden tegemoetgekomen Op 7 mei 1969 werd het plan behan deld in de vergadering van de Pro vinciale Planologische Commissie. De opmerkingen welke in deze verga dering werden gemaakt (vooral be trekking hebbend op de parkeergele- genheden) zijn eveneens verwerkt. Het thans voor liggende (verklein de) plan wijkt vrijwel niet af van het oorspronkelijke De afwijkingen wer den reeds vermeld in de paragraaf over de voorzieningen. Op grond hier van werd het, in overleg met pro vinciale instanties, niet nodig geoor deeld thans opnieuw het overleg, als bedoeld in artikel 8 van het Besluit op de Ruimtelijke Ordening, te voe ren. DE ECONOMISCHE UIT VOERBAARHEID In het totaal van de eerste fase van het structuurplan Leusden-Ha mersveld is het onderhavige bestem mingsplan uitvoerbaar gebleken. Aan gezien het bestemmingsplan voorts als afgerond moet worden beschouwd, wordt het niet nodig geacht achteraf nog een specificatie van de kosten op te nemen. Uit de voorschriften VERHARDE ERVEN 1 De gronden, op de kaart bestemd tot „Verharde erven", mogen uitslui tend worden gebruikt voor de aanleg en instandhouding van parkeerplaat sen en de daarbij behorende verhar dingen, zulks met inachtneming van hetgeen in het navolgende lid van dit artikel, alsmede hetgeen terzake in artikel 12 is bepaald 2. Op of in de in lid 1 genoemde gronden mogen uitsluitend bouwwer ken - geen gebouwen zijnde - worden gebouwd, waaronder bloembakken, met geeu grotere hoogte dan 0 60 meter - geen grotere breedte dan 0,60 meter en met dien verstande, dat de gara ge over een breedte van 2,70 meter vrij toegankelijk dient te blijven, doch met uitsluiting van terassen, keer- muren, pergola's en erfafscheidingen. ERF 1. De gronden op de kaart bestemd tot erl mogen worden gebruikt voor de aanleg en instandhouding van sier- tuinen met de daarbij behorende ver hardingen, zulks met inachtnemening van hetgeen in het navolgende lid van dit artikel, alsmede hetgeen terzake in artikel 12 is bepaald 2. Op of in de in lid 1 bedoelde gronden mogen uitsluitend bouwwer ken - geen gebouwen zijnde - worden gebouwd, waaronder terrassen, pergo la's keermuren en erfafscheidingen en met dien verstande, dat a erfafscheidingen slechts mogen wor den gebouwd over een afstand van 4 meter, gemeten loodrecht uit de ach tergevel en mits de hoogte niet meer zal bedragen dan 1.80 meter, b. de hoogte van pergola's niet meer mag bedragen dan 1,80 meter. VRIJETIJDSBEPALINGEN Burgemeester en Wethouders zijn bevoegd vrijstelling te verlenen inza ke wijziging van het gebruik van de oppervlakte bestemd voor garage, mits de vrijstelling wordt gevraagd ten be hoeve van de uitoeierung van vrije beroepen, waaronder arts, tandarts, fysiotherapeut, advokaat. makelaar, accountant en beeldend kunstenaar. Voor het bouwen van: gebouwen ten dienste van het openbaar nut - niet zijnde translormatorstations - alsmede wachthuisjes voor openbare middelen van vervoer, mits de inhoud van die gebouwen niet meer bedraagt dan 15 m3 en de goothoogte niet meer dan 2,75 meter, gebouwen, aangebouwd aan een eens- gezinshuis, mits de vrijstelling wordt gevraagd ten behoeve van de uitoefe ning van vrije beroepen, als bedoeld in dit lid onder a en met dien verstan de, dat de oppervlakte niet meer mag bedragen dan 40 rn2 en de goothoogte niet meer dan 3 meter; Voor het bouwen van: wachthuisjes voor de openbare midde len van vervoer, mits de inhoud van die gebouwen niet meer bedraagt dan 15 mJ en de goothoogte niet meer dan 2,75 meter; Voor het bouwen van: gebouwtjes voor het opbergen van materialen, met dien verstande, dat de inhoud van die gebouwtjes niet meer mag bedragen dan 15 m3, de goothoogte niet meer dan 3 meter en per bestemmingsoppervlak slechts een gebouwtje mag worden gebouwd, een afscheiding rondom het meest oostelijke sportterrein mits de hoog te niet meer bedraagt dan 4 meter. Burgemeester ,en Wethouders zijn bevoegd vrijstelling te verlenen van de bepalingen van het plan voor af wijkingen van de op de kaart aange geven bestemmings- en bebouwings- grenzen, de richting of het profiel van een straat of soortgelijke verharding, waar dit in verband met een stede bouwkundig beter verantwoorde si tuering van de in het plan gepro jecteerde bouwwerken - bij de uit werking van het plan - wenselijk blijkt of waar dit in verband met de wer kelijke toestand van het terrein nood zakelijk is, mits bedoelde bestem mings- en bebouwingsgrenzen daarbij niet meer dan 5 meter verschuiven en de oppervlakten van de in het plan begrepen bestemmingen niet meer dan 10% worden vergroot of verkleind, doch eventueel op de kaart reeds aan gegeven bebouwingsoppervlakten daar bij niet worden vergroot of verkleind en bovendien de bestemmingsver schuiving slechts kan geschieden ten gunste of ten laste van de aangren zende bestemming"

Leusder Krant | 1974 | | pagina 13