Spraakverwarring in CML- werkgroep Bestemmingsplannen over Leusden's wegen ensgezi nsh uisje Jaarfeest „Samuel" en „Edelweiss" Stuk weg in plan Princenhof is geen onderdeel van de T 10 maar kan het wel worden Inventarisatie flora en fauna noodzakelijk Onjuiste cijfers werkgelegenheid en inwonertal dienen gecorrigeerd te worden 0P 19 APRIL AS. r "foe,-, HTSEEING -4- MERSRÜOM3 Nootder Randweg LEUSDEN/CENTRUM Noorderinslag LEUSOEN/ZUID LEUSDEN/Z - Vrijdag 19 april aanstaande vieren de jeugdverenigingen „Samuel" en „Edelweiss" hun jaar feest in de grote zaal van café-restau rant „De Mof" aan de Arnhemseweg te Leusden-zuid Het belooft een heel leuke avond te worden Er zullen maar liefst drie toneelstukken worden opgevoerd door de leden van de beide verenigingen. Zo mogelijk zal er ook weer een gezellige quiz worden gehouden De leiding van beide jeugdvereni gingen hoopt, dat er dit jaar behalve ouders ook vele belangstellende Leus- denaren naar „De Mof zullen komen om van het toneelspelen van de jeugd te genieten Houdt u deze avond vrij en komt u op 19 april in grote getale naar het jaarfeest van de Leusdense vereni gingen „Samuel" en „Edelweiss"! EEN ADVERTENTIE IN ONZE KRANT BEREIKT EEN GROTE LEZERSKRING. PROBEER HET EENS! BIHERDAG 11 APRIL 1974 LEUSDER KRANT 'k g|,(Van de redaktie) HfclJSDEN De CML Werkgroep Bestemmingsplannen heeft donderdagavond ïiBnuttend gediskussieerd over de wegen rond het snel groeiende Leusden/ i I-Centrum. In verband met het ontwerp-bestemmingsplan Princenhof was dit J1rwprp aktueel geworden, terwijl de werkgroep bovendien graag wilde weten welke wegen nog „in de pen zitten" bij het gemeentebestuur. Gemeente- 81 r Ai teel de heer Roggenkamp hield een heldere uiteenzetting over de ach- IHronden en de geschiedenis van onder meer de S10, de Groene Zoom en de Sr 10 en maakte daarbij de funktie van de zogenaamde „Noordelijke Randweg" duidelijk aan de werkgroep. Het was juist de kombinatie van noordelijke rand wee met de T 10, die de gemoederen hevig bezig hield en waardoor de ver gadering (dankzij allerlei hardnekkige misverstanden en spraakverwarringen) mtiopen tot ver na middernacht. De diskussie baseerde zich voornamelijk het ,,CML-rapport ten aanzien van het ontwerp-bestemmingsplan Prin cenhof en de uitleg van de heer Roggenkamp. De opstellers van de in opdracht van de werkgroep samengestelde rapport, de heren Voskuilen en Van der jagt waren tot de konklusie gekomen, dat de Groene Zoom werd aangelegd, anticiperend op de provinciale T 10, waarvan helemaal niet zeker is dat die er zal komen. Zij vonden een dergelijk uitgangspunt niet juist. De heer Rog- daarentegen bestreed deze mening, door duidelijk te stellen, dat ISWloordelijke Randweg, deel uitmakend van het ontwerp-bestemmingsplan ■Kncenhof", in eerste instantie los staat van de provinciale T 10 en be doeld is als verbinding tussen de Groene Zoom en de Horsterweg en in een liter stadium met de Middenweg Dat de mogelijkheid bestaat, dat deze noor delijke randweg later deel zal worden van de provinciale T 10 indien deze zou worden aangelegd, bestreed de heer Roggenkamp niet, maar hij noemde deze veronderstelling niet relevant ten aanzien van de huidige situatie. Ook plaats, waar de Noordelijke Randweg in een later stadium doorgetrokken zoiff kunnen worden en aansluiting zou kunnen krijgen op de Rijksweg 28, is door Rijks- en provinciale waterstaat in samenwerking met provincie en gemeenten vastgesteld Een andere plaats is - volgens deze instanties- niet mbgelijk Die aansluiting zal dan kunnen worden gerealiseerd in de vorm H parallel-banen naast de rijksweg met invoegmogelijkheid. Het enige, wat niet vaststaat en waarvan geen enkele gegevens bekend zijn, is de aan- H|van de T 10 in de richting van Barneveld vanaf de Noordelijke Randweg. Het is de vraag, aldus de heer Roggenkamp, of die weg er überhaupt ooit zal komen Voor wat de provincie Utrecht betreft is tot nu toe geen enkel tracé vastgesteld of gesuggereerd. Er wordt in verschillende desbetreffende nota's weinig of niets over deze weg gezegd. De aanleg van de noordelijke randweg, een eventuele doortrekking daarvan in de richting van de Middenweg en Rijksweg 28, komt in eerste instantie dan ook voor rekening van de gemeente Leusden. Mocht de Noordelijke Randweg als geheel in een later stadium worden op genomen als onderdeel van de provinciale T.10, dan bestaat de kans, dat de provincie voor dit deel 60 of 100 procent van de kosten terug betaalt aan de gemeente (afhankelijk van de belangrijkheid van de weg). Om verwarring te voorkomen vond de heer Roggenkamp het dan ook beter om de Noorde lijke Randweg (zoals geprojekteerd binnen het ontwerp-bestemmingsplan Prin cenhof), niet T 10 te noemen, maar „noordelijke randweg". Dit nuttige advies werd door veel leden van de werkgroep niet overgenomen tijdens de diskussie, met als gevolg, dat er een spraakverwarring ontstond, waarbij die van Baby- Ion bij wijze van spreken kinderspel was. Er waren leden, die vasthoudend bleven spreken over de T 10 als ze de noordelijke randweg bedoelden, ter wijl weer anderen over de noordelijke randweg spraken als ze de T 10 bedoel den. Weer anderen vonden de T 10 noodzakelijk en gewenst, terwijl de T 10 helemaal niet ter diskussie was gesteld omdat die weg buiten het plan Prin cenhof valt en buiten het terrein van de gemeente. Het idee- vastgelegd in het Princenhof-rapport-dat de gemeente door de aanleg van de Groene Zoom en de Noordelijke Randweg alvast anticipeert op de aanleg van de T 10 en als het ware de provincie dwingt tot die aanleg op juist die plaats, enkele leden steeds weer uitgedragen, ondanks de uitleg op juist die plaats, werd door enkele leden steeds weer uitgedragen, ondanks de uitleg van de heer Roggenkamp Er is geen enkele sprake van dwang. Een eventuele aan leg van de T 10 met aansluiting op de Rijksweg 28, kan alleen maar geschieden op de plaats, zoals die ook door de gemeente is aangegeven. Het eerste deel van het toekomstige T 10- tracé zal dan ook vrijwel niet kunnen afwijken van het tracé, zoals dat door de gemeente Leusden tot aan de Middenweg is gedacht. Besloten werd tenslotte om het rapport Princenhof ter overweging toe te zenden aan de gemeenteraad met de daarbij naar voren gekomen gedachten, opmerkingen en kritiek van de werkgroep leden tijdens de diskussie. -j"- -v PLAN PRINCENHOF De konklusies- neergelegd in het zogenaamde CML-Princenhof-rapport (zie ons vorige nummer, waarin dit rapport uitvoerig is opgenomen), wer den aan het slot van een rtogal war rige diskussie over de wegen, door de werkgroepleden besproken Ten aan zien van de wegenstruktuur in het plan (Groene Zoom en Noordelijke Randweg) bleven bijvoorbeeld de op stellers van het rapport vasthouden aan hun eerder ingenomen standpun ten, ondanks de duidelijke uitleg over het waarom van deze wegen door de heer Roggenkamp. De meerderheid van de werkgroep was het niet met de opstellers eens ten aanzien van de gedachten rond de T 10 en de Groene Zoom Wel was men van mening, dat het door de rap porteurs gesignaleerde ontbreken van inventarisatie van het betreffende ge bied en het onderzoek naar de gevol gen voor flora en fauna bij realise ring van het plan, juist was gesigna leerd Men wees er op, dat een der gelijk onderzoek en inventarisatie zeer zeker behoort te worden gedaan. Ove rigens is de plaats van de T 10 zoda nig gekozen, dat slechts één agrarisch bedrijf er hinder van zal ondervinden. De keuze geschiedde in overleg met de plaatselijke standsorganisaties Wat betreft de flora en fauna in dit gebied en de gevolgen hiervan: daarover is niets bekend en de werkgroepleden wezen er op, dat dit in het vervolg niet weer mag voorkomen Ir. Vos: „ïk wil u er wel op wijzen, dat een dergelijke inventarisatie erg tijdrovend is wil het goed gebeuren. Daarom zal men nu reeds moeten beginnen met de inventarisatie van de tweede fase gebieden". ONJUISTE CIJFERS De werkgroep was met de opstel lers van mening, dat was uitgegaan van foutieve cijfers in de berekenin gen ten aanzien van het werkgelegen- heidsgebied. Zij verzoeken b. en w deze cijfers aan te passen. In het al gemeen was de werkgroep vóór het aantrekken van zoveel mogelijk goede werkgelegenheid om te voorkomen, dat Leusden/Centrum een slaapstad gaat worden. Mocht blijken, dat de cijfers van het gemeentebestuur te hoog zijn gegrepen, dan kan in de toekomst zon der enig bezwaar worden besloten om bijvoorbeeld het werkgelegenheidsge- bied ,,'t Ruige Veld" niet te reali seren De heer Voskuilen vond, dat het beter is het plan Princenhof niet tot aan de noordelijke randweg (hij noemde het de T 10) uit te laten strek ken „Kap het bovenste deel er af en leg dat op het gebied ,,'t Ruige Veld" dan krijgt men een vloeiender afrondingslijn in het noorden", vond hij Deze suggestie werd niet overge nomen. TWEE OF VIER BANEN Het wel of niet toestaan van bebou wing van vier bouwlagen vormde een punt van aanzienlijke diskussie De opstellers van het rapport vonden vier bouwlagen te hoog. Gesuggereerd werd dit tot drie bouwlagen te beperken. Slechts enkele werkgroepleden von den dit een goede gedachte. In het algemeen werd gesteld, dat men de gemeente, zowel als de toekomstige werkgevers niet teveel moet beperken in vrijheid Hierbij betrokken zij het feit, dat slechts een beperkt deel van de gekochte grond bebouwd mag worden. Omstreeks half één werd de verga dering afgesloten door voorzitter Veld man, die de rapporteurs, de heren Van der Jagt en Voskuilen, compli menteerde met de samenstelling van het rapport Princenhof in zo'n korte tijd. Zijn woorden werden met een applaus onderstreept. Het rapport zal - met de aanvullende opmerkingen en de kritiek hierop van de werkgroep- leden - aan de raad werden verzon den met het verzoek dit rapport in hun beoordeling op te nemen bij het vast stellen van het plan. De werkgroepleden D A Verbeek en drs. J. D. D Hofman werden geko zen om namens de CML-werkgroep zitting te gaan nemen in de gemeen telijke studiegroep Bestemmingsplan Buitengebieden, waar ook leden bui ten het CML zitting hebben. Meegedeeld werd, dat een voor het CML belangrijk rapport gratis aan te vragen is. Het is het interim-rapport „Bevolkingsvraagstuk, verslagen, ad viezen en rapporten' Iedere belang stellende kan dit rapport gratis aan vragen via het telefoonnummer 070- 209260 (toestel 2653). De volgende bijeenkomst van de CML- werkgroep Bestemmingsplannen vindt plaats op woensdag 17 april, ook weer om acht uur in de raadzaal van het gemeentehuis. Op die vergadering zal de draad van de tweede fase weer worden opgevat. Door tijdgebrek kon donder dagavond niet meer worden gediskussi eerd over de doelstellingen voor de tweede fase, zoals die zijn vervat in de gemeentelijke „bouwsteen": „De ontwikkeling van Leusden-centrum, randvoorwaarden, uitgangspunten en doelstellingen" GORDELWEG [et uitgangspunt van de huidige we- ilanning rondom Leusden was de jchte aan een zogenaamde gordel- Deze weg zou- beginnend bij het kfl&spunt de Hertekop via een deel |j/|p de S 10 (of onafhankelijk daarvan) inmhmppn naar het noorden aan de ■Ikant van het stedelijk gebied van iden (zoals nu de Groene Zoom Deze gordelweg zou ongeveer wesu Leus deei bij het kruispunt Hoevelaken (of bij dé Hogeweg) noordelijk langs de Amersfoortse industriegebieden rich ting Hoogland lopen, om daar weer naar het zuiden om te buigen richting Soest Van dit plan is afgestapt, me de omdat het was gebaseerd op liet plan De Ranitz, dat voorzag in een stedelijke uitbouw van Amersfoort om de plaats waar nu de eerste fase van Leusden ligt. De gemeente Leus1 den accepteerde dit toendertijd niet en kwam met eigen plannen voor uit groei Via latere, verbeterde, plannen kwam men tenslotte terecht op de huidige situatie De oorspronkelijke gordel- weg, zoals toen werd gedacht, is ei genlijk terug te vinden in de Groene Zoom, een deel van de Noordelijke Randweg naar rijksweg 28 en de rijks- wég 28 zelf tot kruispunt 'Hoevelaken.- i Daar zou een aftakking moeten komen in de richting van Hoogland Voorlopig is de situatie toegespitst op Leus den. Hierbij is interessant, dat ook de zo 'veel genoemde en intussen berucht geworden S 10 een rol speelt En ook hier geldt weer - evenals bij de T 1-- dat de aansluiting van de Groene Zoom ten zuiden op rijksweg 28 niet nood zakelijkerwijs hoeft te geschieden via de S 10 Het kan i evenals in het noorden met de noordelijke randweg het geval is - via een zuidelijke rand weg geschieden Mocht de S 10 dan eventueel in een later stadium worden aangelegd, dan is de mogelijkheid met uitgesloten, dat deze zuidelijke rand weg (de verbinding rijksweg 28 - Groene Zoom) wordt opgenomen als onderdeel van de dan aan te leggen S 10 Ook hier is het nuttig om - indien dit gedeelte weg ter sprake komt - niet te spreken van een S 10. maar van een zuidelijke rand- of verbindingsweg, nodig voor de ontsluiting van het uit gegroeide Leusden op de provinciale en rijkswegen T 11 Dan staat op het provinciaal wegen plan ook nog de T 11 „getraceerd Deze weg, die in noord-zuidrichting ten oosten van het Valleikanaal zou moeten lopen als een verbinding Woudenberg- Hoevelaken. zou tevens als ontslui- tingsweg aan de oostzijde van het ste delijke gebied van belang kunnen zijn Overigens heeft de gemeente nooit onder stoelen of banken gestoken, dat zij de aanleg van de T 11 in eerste instantie niet als een noodzakelijkheid zag De noodzaak van deze weg wordt ook nu niet ingezien Zeker niet, nu de oorspronkelijke bouwplannen ten oosten van het Valleikanaal in ieder geval tot na 1985 zijn komen te verval len en daarmee ook het nut van deT 11 als ontsluitingsweg voor dit deel van Leusden. MIDDENWEG EN NOORDERINSLAG De Middenweg krijgt straks een be langrijke ontsluitingsfunktie naar het noorden, als de noordelijke randweg gereed zal zijn en eventueel aanslui ting kan krijgen op rijksweg 28. Maar ook voordien is het logisch, dat aan sluiting van de Middenweg op de Noor delijke Randweg de Zwarteweg/Hor- sterweg aanmerkelijk zal ontlasten ten aanzien van het doorgaande verkeer, omdat de verbinding met het noorden via de Middenweg vlugger zal kunnen verlopen. Aangepaste verkeersmaat regelen kunnen de verkeersstromen dan op de juiste wijze reguleren en via de Middenweg leiden. Deze ontlasting van de Zwarteweg/Horsterweg wordt als een belangrijk gegeven gezien bij de gemeente. De doortrekking van de Noorderin slag is een logische gedachte, want het betekent, dat daardoor de Asschat- terweg binnen de bebouwde kom van Leusden niet meer zoveel doorgaand verkeer richting Achterveld te ver werken zal krijgen. Deze doortrekking (over het Valleikanaal tot aan de drie sprong Laapeerseweg-Asschatterweg) betekent tevens, dat het openbaar ver voer logischer kan gaan rijden Het is dan mogelijk, dat het busvervoer via de wijken Rozendaal en Alandsbeek langs de Noorderinslag weer via de Asschatterweg langs De Wetering en de andere zijde van Rozendaal en Alands beek kan gaan leiden, zodat de loop afstanden naar de bushaltes tot een minimum zullen worden beperkt. Er bestaat het wantrouwen, dat de door getrokken Noorderinslag in een later stadium zal kunnen gaan dienen als vast gegeven voor een eventuele be bouwing ten oosten van het Vallei- kanaal, maar zolang het Comité Milieu zorg Leusden voldoende fungeert, is dit een onzinnige gedachte TWEE- OF VIERBAANS De kwestie twee- of vierbaans voor de Middenweg, Groene Zoom, Noorder- Randweg komt elke' keer in verkeers- diskussies ter sprake Vooral in het CML en ook in de raad wordt telkens weer gesteld, dat dit beperkt moet blij ven tot tweebaanswegen. Dat is ook de bedoeling van het gemeentebestuur, aldus de heer Roggenkamp, maar het is niet logisch om dus maar plaats voor twee banen te reserveren. Mocht later blijken, dat er vier banen nodig zijn, dan is het niet gemakkelijk om dat zonder ruimte-reserveringen nog te realiseren Het reserveren van twee extra banen langs de Groene Zoom, Noorderinslag, Middenweg en Noor delijke Randweg betekent helemaal niet, dat deze wegen ook werkelijk vier baans zullen worden. Dat is afhanke lijk van de resultaten van verschil lende verkeers-onderzoeken. Als blijkt dat twee banen voldoende zullen zijn in de toekomst, dan zullen de gereser veerde ruimten gewoon als openbaar groen dienst blijven doen. Zoals bekend worden deze ruimten ook nu beplant met struiken en bomen Het openbaar vervoer zal plaats kunnen vinden via de middenberm Wanneer er ooit spra ke zal zijn van een rail-vervoer, zo als de Transurban, dan kan eventueel ook de voor de wegen gereserveerde ruimten hiervoor worden benut BEUSDEN - De auto een huiselijk iMkien geven is niet nieuw. Veel bentters bouwen een radio in, beves tigen een bloemenvaasje aan het dash board of laten een foto van de kin- 9®n meerijden. - De»e keverbezitter maakte van zijn JöP zelfs een komplete mobiele woning 1# metselwerk, dak en schoorsteen. e acbterkant van zijn aldus om stuwde VW neemt hij zijn schoon- spullen mee voor het onderhoud afzijn interieur en fleurige tuintje *"Joom de auto. Dé oplossing voor het QPjngtekort of misschien een tip voor ofltondelparkslapers? Ofa de redaktie) lin^EN Het Pers°neel met hun leden van het Gereformeerd dat - zoals bekend - Jdag 19 april naar Leusden voor "(sight-seeing gefcprbsore" eer' eezelsehap van on- BHeer 50 personen

Leusder Krant | 1974 | | pagina 7