Einde aan SVA- zege- seks: door penalty [eveld Spannende avonturen van John Carter Dinochroom" i BULKBOEKEN 1 let verdwenen goudland Leusder Krant Lektuur-Service PAASRIT: Jan Vlas tuin wint na machtige eindsprint 11 LEUSDER KRANT, s.v. Achterveld foda'46 AGENDA GEMEENTE LËUSDEN Het nieuwe nummer van Nederlands grootste muziekkrant lllZIEIiliRA\T^(l()LÏ De Tarzan in de Science Fiction: Verrassend werk van Keith Laumer: complete boeken in krantenvomi. PRIJS PER STUK F.1.50 jDAG 19 APRIL 1974 LEUSDER KRANT 13 ACHTERVELD - Aan de legereeks Achterveld is rondag jl. in Wijk Duurstede een einde gekomen. Een technisch opricht beter Achterveld fd door een penalty kort voor het ein- geveld door Dorestad. Het de laatste ken goed draaiende Achterveld wilde t in deze wedstrijd te mooi doen. n spel, vooral in de eerste helft, s gaal maar men vergat te scoren. In die eerste helft waren er heus 1 kansen voor Achterveld. Zij ont- inden al direct na de aftrap. Ach- ■veld was voortdurend de betere eg maar wist dit niet in doelpunten uitdrukking te brengen Dorestad ■d het in deze eerste helft wel eens leilijk maar dank zij de weinig schot- Crdige voorhoede, wisten zij een 0-0 ■Ijk? ruststand af te dwingen. Het ■ACHTERVELD - Programma s.v. Ihterveld voor het a.s. weekeinde: Beoioreo: Ihterveld 1 - PVC 1 14.30 u. Kondag: Junioren: Ihterveld C - Hoogland D 16.15 u. IZaterdag: Sterveld b - Spakenburg d 14.00 u. feupilleo: Ihterveld 1 - Quick 2 12.00 u. paterdag: mterveld 2 - SEC 5 12.00 u. Ihterveld 3 - SEC 7 13.00 u. mterveld lb - Hoevelaken lb 13.00 u. fevelaken 2b - Achterveld 2b 13.00 u. Ihterveld 3b - Roda 6b 11 00 u. ACHTERVELD - Op de laatst ge ilden onderlinge wedstrijd van de hietvereniging „Ons Genoegen" was van Nimwegen de beste schutter. Hij liet 47 punten noteren, j ^Verdere uitslag: Hl van Nimwegen 44 pnt. W. Voskuilen 44 pnt. jJvan Nimwegen 43 pnt. Hi van Ruitenbeek 42 pnt. Cl van Dort 39 pnt. jj E van Hamersveld 39 pnt. Jl Pepping 37 pnt. Th van de Koedijk 33 pnt. Th. Vos 33 pnt. R. van Lierop 27 pnt. JrJ van Hamersveld 24 pnt. UITSLAGEN 3 april, loda'46: 'upillen: la 1 - KVVA 1 la 2 - Soest 3 la 3 - APWC 3 isvorde 2 - Roda 4 V V 3 - Roda 5 ?velaken lb - Roda lb Selmeervogels lb - Roda 2b ?ZA 2b - Roda 3b Roda 4b - KVVA 3b Soest 4b - Roda 5b Roda 6b - Quick 5b WZA 7b - Roda 7b Junioren: Roda A - W.S.C. A H.V C D - Roda C .Adspiranten: K.V.V A a - Roda a Ia c - Quick d r d - Quick f Roda e - Soest d Roda f - Hoevelaken e Roda g - IJsselmeervogels e 15 april afd. Zondag: Roda 4 - D.E.V. 4 Hoogland 6 - Roda 6 Roda 7 - Victoria 9 Dames: Roda l - j.s.V. aid Zaterdag: 13 april F.C. Horst 1 - Roda 1 1-1 6-0 4-2 3-1 9-0 1-3 4-2 8-1 0-2 0-1 1-0 6-0 2-2 0-3 2-2 4-3 1-0 0-7 1-4 1-7 1-5 2-4 1-5 2-1 WEDSTRIJDPROGRAMMA A.S. i WEEKEND 20 april Pupillen Roda l - Quick 1 JPWC 2 - Roda 2 S.E.C. 4 - Roda 3 Joda 4 - S.E.C. 6 Roda 5 - VVZA 5 Roda lb - Quick lb Roda 2b - Amsvorde lb VWiek 2b - Roda 3b SEC 3b - Roda 4b Amsvorde 2b - Roda 5b Achterveld 3b - Roda 6b "Oda 7b - Roda 8b JuDioren: Rhdj A - A P.w.c A yick D - Roda B Rodi c - H.V.C. D «Adspiranten: jjW'i a - IJsselmeervogels d noda b vrij Roda c vrij wek f - Rodad ROda e vrij Roda f - Amsvorded Roda g vrij 21 april: ofd Zondag: gevielen 1 - Roda x ROda 3 - VVOG 3 Roda 4 - N.S.C. 3 Roda 6 - KVVA 6 S»0s 6 - Roda 7 Dames: Hoogland 1 - Roda 1 ifd. Zaterdag: 20 april: oSa 1 "Unicuml jSJda 2 - Valleivogels 2 12.00 u. 13.00 u. 13 00 u. 13.00 u. 12.00 u. 11.00 u 13.00 u. 12.00 u. 13.00 u. 13 00 u. 11.00 u. 10.00 u. 15.00 u 15.00 u. 15 00 u. 13.45 u 13.45 u. 13.45 u. 14.30 u, 12.00 u. 12.00 u. 14.30 u. 14 30 u. 10.00 u. 4.15 u. 4.15 u. vertoonde spel in aanmerking genomen bestond er bij het talrijke Achterveld- se publiek dat de reis naar Wijk bij Duurstede had meegemaakt, beslist nog geen ongerustheid. Het zou een kwestie van even doordrukken worden, oordeelde men. Maar van dat doordrukken in de twee de helft was geen sprake. Integendeel, steeds meer kwam Dorestad nu opzet ten. De Achterveldse verdediging had er echter geen moeite mee. Maar de Achterveldse aanvallen werden steeds minder. Het middenveld werd steeds meer door Dorestad beheerst. De har de Noorderwind die dwars over het veld stond, deed veel afbraak aan het spel. De helft van de buitenspelers was hierdoor vaak meer toeschouwer dan voetballer. Toen beide partijen zich al min of meer met een puntenver deling hadden verzoend, kwam er een ongelukkig moment voor de Achter veldse ploeg. Een Dorestad voorzet raakte Henk Rutte tegen de arm toen hij zich juist in het strafschopgebied bevond. De scheidsrechter gaf hiervoor een penalty die door Dorestad feil loos werd benut. Er resteerden toen nog 8 minuten. Hoewel Achterveld toen alles op alles zette om de balans alsnog in evenwicht te brengen, leverde het slotoffensief niets op. Dorestad dat door een overwinning definitief uit de gevarenzone zou zijn, legde zich massaal op de verdediging toe. De tijd bleek voor Achterveld te kort om dit verzet te breken. Barstensvol boeiende pop, rock, blues, folk en country nieuws. Met het allerlaatste op het gebied van de jazz en voor de geïnteresseerden: voorlichting over geluidsapparatuur. OOR - NU OOK VERKRIJGBAAR OP ONS KANTOOR: Kantoor: Finnmark 3, Leusden/Centrum. Geopend op werkdagen van. 10-12 en van 14 tot 16 uur Ook voor het opgeven van abonnementen. LEUSDEN/CENTRUM Vrijdag 19 april: ,,De Til", geopend vanaf 19.00 uur. Zaterdag 20 april: „Leusderheide" KNSA Interland wedstrijden Ne derland-, België op Groot Kaliber Geweer, 300 m, 3 houdingen. Van 11.00 tot 14.00 uur. Zaterdag 20 april: „De Til"- Disco dansavond. Aanvang 20.00 uur Zaterdag 20 april: Ros Beyaart: 20.00 uur. Toneelvereniging De Een dracht met het blijspel: ,,Mag ik u voorstellen Zondag 21 april: ,,De Til", geopend van 10.00 t/m 13.00 uur. 14.00 uur: Disco-dansmiddag voor ieder een vanaf 12 jaar. Entree f 1,00. Maandag 22 april: De Klaveet, Postweg 20.30 uur - bijeenkomst VVD afde ling Leusden. Dinsdag 23 april: Restaurant Nieuw- Leusden - 20.30 uur: Oprichtings vergadering van de Wijkvereniging De Wetering. Dinsdag 23 april: ,,De Til", geopend vanaf 19.00 uur. Dinsdag 23 april: NBP Handwerkmid- dag bij mevr. J. Campfeus-Ver- wey, Eikenlaan 26. Om 14.30 uur. Woensdag 24 april: „Hervormd Cen trum", 20.00 uur. Mevr. v. Harte uit Amsterdam komt met haar blindegeleidehond en vertelt over haar ervaringen van NBP. Donderdag 25 april: Raadszaal gemeen tehuis, 19.30 uur, raadsvergade ring. Elke donderdag: 14.00 tot 16 30 uur: U.V.V. Senioren Sociëteit. Gezel lige middag voor de oudere inwo ners van Leusden/Centrum in „de Til". Vrijdag 26 april: „De Til", geopend vanaf 19.00 uur Zaterdag 27 april: „De Til", Disco dansavond voor jongeren vanaf 15 jaar. Aanvang 20.00 uur. Entree f 1,00. Zaterdag 27 april: „Leusderheide". S.V. Leusden en omstreken, or ganisatie Nationale kampioenschap pen 1974 voor Groot Kaliber Ge weer 100 m, 30 schoten, houding liggend. Aanvang leserie8.30uur. einde 12e serie 17.45 uur Zaterdag 27 april: Ros Beyaart: 20 00 uur. Toneelvereniging De Een dracht met het blijspel. „Mag ik u voorstellen....?" Zondag 28 april: „De Til", geopend van 10.00 t/m 13.00 uur. 14.00 uur: Disco dansmiddag voor ieder een vanaf 12 jaar. Maandag 29 april: Parkeerplaats As- schatterweg: weekmarkt in plaats van dinsdag 30 april. ACHTERVELD Zondag 21 april: „Ons Gebouw", 14.00 uur: Disco-dancing Harry Visser. Zondag 21 april: Kerstens Sportpark, 14.30 uur: Achterveld - PVC. Maandag 22 april: De Klaveet, Postweg, bijeenkomst VVD afdeling Leusden, 20.30 uur. Diosdag 23 april: „Buitenlust", 20.00 uur. Jaarvergadering KPO. LEUSDEN/ZUID Donderdag 18 april: Bibliotheek „De Boekenmolen" Uitlening van 14.00 tot 16.30 uur Arnhemseweg 83. Donderdag 18 april: P.J.G.U. volley ballen van 21.00 tot 22.30 uur, in de sportzaal aan de Prinses Mar grietlaan. Vrijdag 19 april: Jaarfeest der vereni gingen „Samuel" en „Edelweiss" in café-restaurant „De Mof". Op voering van 3 toneelstukken en een quiz. Aanvang 20.00 uur. Vrijdag 19 april: Bibliotheek „De Boe kenmolen". Uitlening van 19 00 tot 20.00 uur Arnhemseweg 83. Vrijdag 19 april: P.J.G.U. Voetbal training. Aanvang 19.00 uur Zondag 21 april: Gezellige avond ge organiseerd door Piet en Bert van de Herv./Geref. Jeugdraad in ,,'t Trefpunt", 20.00 uur. Dinsdag 23 april: U.V.V. Senioren So ciëteit. Gezellige middag voor de oudere inwoners van Leusden/Zuid in het clubgebouw van „Roda", van 14.00 tot 16.30 uur. Donderdag 25 april: JeugdgebouwOoie- vaarshorsterweg 20.00 uur. Geref. Bond, Leusden, lezing vands. R. T Huizinga. OPPASCENTRALE LEUSDEN Voor een oppas bellen naar mevrouw C. Deenik, Kon Julianalaan 35 Leus- den/Zuid, tel 03490-18134. TOEKOMST EN TECHNIEK IN DE LITERATUUR VAN VANDAAG samenstelling: Bert Vos Regelmatig nieuws op het gebied van science fiction en fantasy en horror De Uitgeversmaatschappij Westfriesland te Hoorn is enige tijd geleden begonnen met het uitgeven van de John Carter- serie van de bekende Tarzan- schrijver Edgar Rice Burroughs. Deze serie heeft behoorlijk wat succes, en dat is geen wonder, als men bedenkt, dat alle Tarzan- ingrediënten in de Carter- verhalen zijn verwerkt met bo vendien nog een behoorlijk portie fantasie in de pure sciene fic- tion-sfeer. De avonturen van John Carter op de rode planeet Mars - vol gens de fantasieën van Bur roughs een werkelijke oorlogs planeet vol met oorlogszuchtige stammen - zijn in zekere zin te vergelijken met de boeken van Jack Vanceoverde woeste, waan zinnige planeet Tschai Vreemde volkeren, mensachtige en beest achtige wezens, woeste monsters en een vreemd, fascinerend land schap. Natuurlijk zijn verschil lende van de gegevens, zoals Burroughs ze verstrekt reeds door tal van Amerikaanse en Russische Mars-sonde ach terhaald, maar dit maakt wei nig of geen verschil uit voor de lezer, die onwillekeurig - on danks het sceptisme waarmee hij misschien begint te lezen - ver strikt raakt in de spanning, die Burroughs op zijn zo eigen wijze weet op te roepen. Het zijn stuk voor stuk held haftige verhalen, waarin de ro mantiek en de liefde van John Carter voor zijn prinses van Mars een grote rol speelt. In de eerste drie delqn van dit scien ce fiction-épos (Prinses van Mars, Goden van Mars, Opperste Krijgsheer van Mars) weet de avonturier uit de Amerikaanse staat Virginia de meeste volkeren van Mars aaneen te smeden tot één vredig volk. Dat gaat uiter aard met veel avonturen volstrijd en geweld gepaard, waarbij John Carter als een soort supermens (vergelijk dit met Tarzan..) de volkeren van Mars veruit de baas is. Hij verovert het hart van de rode prinses Dejah Thoris, roeit en passant de „goden van Mars" uit, wist hun valse godsdienst van de Marsbodem, jaagt achter de wegvluchtende heersers van het dodenrijk aan en belandt tenslotte in het hoge noorden, waar hij het oude volk van Mars, een geel ras, ook tot de orde roept en de tiran de dood in drijft, zodat een nieuw tijdperk voor de verdrukten kan beginnen. John Carter doet zo nu en dan aan een aardse god denken, die het karwei van vuilnisman op zich heeft genomen en dat met veel verve en enthousiasme beoefent. Hij brengt vrede op Mars - zij het beperkte vrede - en verwekt een zoon (hoe kan het anders Op zich gaat dat al heel anders als bij de mensen in Virginia thuis. Op Mars worden namelijk eieren gelegd, die vijf jaar lang uitge broed dienen te worden in een soort broeikas. Zowel de mensen op Mars als de mensachtige groe ne mannen van Mars met hun enorme slagtanden hebben dit zelfde systeem van voortplanting. Omslachtig en gevaarlijk, want meer dan eens wordt een heel nest met eieren door andere, vijandige stammen vernietigd, John Carter is een sympathiek mens, ondanks de bloeddorstige strijdtaferelen, waarin hij een belangrijke - zo niet hoofdrol- speelt Hij zal het - evenals zijn aardse tegenhanger Tarzan - nog ver brengen in deze tijd, waarin de science fiction steeds meer wordt gelezen en gewaardeerd. Uiteraard beleeft zijn zoon Carthoris, eveneens boeiende en fascinerende avonturen op de pla neet Mars. Dat gebeurt in het vierde deel, „Thuvia van Mars", waarin de zoon van John Carter verliefd wordt op de Jeddaks- dochter, Thuvia. Thuvia wordt ontvoerd en dat heeft allerlei nieuwe avonturen op het woeste Mars-landschap tot gevolg. Uiter aard loopt alles goed af. De John Carter-serie van Ed gar Rice Burroughs is een uit stekend geschreven odyssee van een aardse sterveling op de ster vende planeet Mars met hun on sterfelijke bewoners. Voor de liefhebbers van avontuurlijke science fiction (met het accent op avontuur) een aantrekkelijke serie om direkt aan te schaffen. Uitgegeven door de uitgevers maatschappij Westfriesland te Hoorn. Prijs per deel f5,90(eer ste deel f4,90). AMERSFOORT - Met 28 renners was de Paaseierenrit in het nieuwe Industriekwartier te Amersfoort goed bezet. Voorzitter Ties Veldman reik te na afloop honderden eieren uit aan de renners. De groep van 9 amateurs bleef slechts enkele ronden compact, want toen moesten de eerste achterblijvers reeds lossen, omdat ondanks de sterke wind- het tempo steeds goed hoog werd ge houden. Evert Smit en Max de Vries waren degenen, die de strijd durfden aanbinden, maar Jan Vlastuin sprong er in 1 wip naar toe en liet Spelt en Sneevliet (die het eerste een tijdje een kleine voorsprong had verdedigd) achter zich. Met 3 man op kop ontwik kelde zich een mooie strijd De Vries en Vlastuin raakten Smit zelfs nog een ronde kwijt, maar Evert sprong weer terug naar zijn mede-koplopers Met nog 1 ronde voor de wielen ging het vooraan even wat langzamer, naar net niet langzaam genoeg voor Jan Sandbrink, die nog tot aan het achter wiel van de als 3e finishende Max de Vries, die door Evert Smit en Jan Vlastuin werd geklopt. Vlastuin was de snelste spurter. Adrie Spelt werd mooi 5e en Rinus Sneevliet 6e. Ton Brons-Joop van Beek en René van Brakel werden 7e-8e en 9e. Nadat de 2 junioren, Wout Lansing en Wim van Empelen, de gehele rit netjes tussen de amateurs hadden gere den, moest de eindsprint de beslissing brengen. Een eerdere poging van Wout om alleen weg te komen, was mislukt. Toen Wim met zijn voet uit de toe- clip raakte, was het voor Wout Lan sing niet moeilijk meer. De Amerikaanse schrijver Keith Laumer is in Nederland nog vrijwel onbekend. De uit geversmaatschappij Meulenhoff te Amsterdam wil daar verande ring in brengen en gaf van zijn hand „Dinochroom" uit in de bekende SF-serie van Meulen hoff. „Dinochroom" bestaat uit negen korte verhalen en na het lezen van Laumer's fantasievolle zeer knappe pennevruchten, ge loof ik met Meulenhoff, dat Lau mer binnen de korste tijd ook in Nederland een veelgelezen SF- schrijver zal zijn. Zijn werk is werkelijk van een bijzonder hoog niveau, waarbij het titelverhaal „Dinochroom" nog niet eens het beste genoemd kan worden. In het verhaal „Hybride" bij voorbeeld beschrijft Laumer een vreemde boom met een eigen, zeer sterke geest. En een aparte manier om zich voort te planten Dat alles resulteert in een schit terend geschreven verhaal, waar in de geest van de boom een verbond aangaat met de geest van een mens In „Eindigen als een held" speelt Laumer opnieuw met de geest van een ruimteverkenner in oorlogstijd. Het slot is ver rassend en daarom zal ik er verder niets over zeggen „Dinochroom" beschrijft de opleving van vergeten, elektro nische. mechanische oorlogs robots in vredestijd. Bijzonder fascinerend is 'het verhaal „De donderslag die nog lang nagalmde". Eenkleine, vre dige Amerikaanse stad blijkt de poort te zijn tot een vreemde, bewoonde wereld Wie tenslotte al lang tot de ont dekking is gekomen, dat veel op deze wereld een illusie is, moet het verhaal „Een tochtje naar de stad eens lezen. Een ver bijsterend slot aan een knappe bundel aparte SF-verhalen. Ik wacht met spanning op nieuw werk van Laumer. Naar aanlei ding van zijn eerste werk in de Nederlandse taal kan ik alleen maar zeggen, dat het een uitste kend begin is! UitgegeveD door Meulenhoff Nederland te Amsterdam in haar speciale SF-reeks, dubbeldeel nr. 63. Prijs (6,90. Vertaald door Warner Flamen Ivain de Léon. Bert Vos. Finnmark 3 Leusden-centrum HANS KAATS EN DICK VERVLOET WINNAAR IN HUN KLASSE De Nieuweling Hans Kaats en vete raan Dick Vervloet slaagden er beiden in om hun tegenstanders op afstand te houden, al spartelde vooral Henk Jekel nog lange tijd goed tegen. Bij de nieuwelingen was Gert v.d. Beek 2e en Wim Dekker 3e. Bij de veteranen werd Henk Jekel 2e en Wim Dekker Sr 3e. Hans Kaats en Dick Vervloet hielden zich mooi tussen de amateurs op. JAN VAN DE BEEK SPURTTE NAAR LIEFHEBBERSZEGE Tussen de groep amateurs verble ven ook 3 liefhebbers Jan v.d. Beek- Johan Ossendrijver en Kees Boogaard De anderen waren, verspreid over het parcours, naar achteren verwezen. Jan van de Beek vocht het in de eindspurt vooral uit met Ossendrijver, terwijl Boogaard genoegen moest nemen met een 3e plaats. Gerrit v.d Hoven werd netjes 4e en Nol Wildeman spirtte naar een 5e plaats, net voor Thijs de Jongh. Wim v.d. Beek- Harry Brouwer en Gerard van 't Klooster plaatsten zich als 7e-8e en 9e. Frits Gerhardt Jr en Paul Ossendrij ver kwamen in de jeugdklassen aan de start, maar moeilijk hadden zij het alleen met de sterke wind, die groten deels tegen was Uitslagen: Amateurs: Jan Vlastuin (Sch'zeel) Evert Smit (A'foort) Max de Vries (Hoevelaken) Jan Sandbrink (A'foort) Adrie Spelt (Lunteren) Marinus Sneevliet (Barneveld) Ton Brons (A'foort) Joop van Beek (Putten) René van Brakel (A'foort) Jeugd A: Frits Gerhardt (A'foort) Liefhebbers: Jan v d Beek (Barneveld) Johan Ossendrijver (Achterveld) Kees Boogaard (Veenendaal) Gerrit v.d. Hoven (A'foort) Nol Wildeman (A'foort) Thijs de Jongh (A'foort) Wim v.d. Beek (Barneveld) Harry Brouwer (A'foort) Gerard van 't Klooster (Leusden) Jeugd B: Paul Ossendrijver (Achterveld) Junioren: Wout Lansing (Sch'zeel) Wim v. Empelen (A'foort) Nieuwelingen: Hans Kaats (Soest) Gert v.d. Beek (Barneveld) Wim Dekker Jr (A'foort) Veteranen: Dick Vervloet (A'foort) Henk Jekel (A'foort) Wim Dekker Sr (A'foort) Zaterdag 20 april Middag-competitie op Moorst, aanvang half 3 Zondag 21 april: Midden-Nederland- rit Senioren te Hilversum, 3e Loswal, aanvang half 10. Spannende avonturenroman door H.W.van Brakel. -20- „Hoe maken Uw patiënten het?" vroeg hij, na het lijstje met namen geraad pleegd te hebben. „Gezagvoerder Villemot, stuurman Leduc en matroos Nolet bevinden zich momenteel in de messroom en maken het goed. Zo zijn practisch weer ge heel op dreef. Alleen de vierde man, Vernier, een jong ingenieur, ligt nog in de ziekenboeg. Hij slaapt momen teel weer vast, maar ik verwacht, dat ook hij morgenochtend geheel her steld is." „Weet U soms ook de voornaam van die Vernier, dokter?" „Edouard, kapitein." Het werd even stil. Toen klonk de stem van de ge zagvoerder: „Heeft Villemot nog ge zegd, aan welke rederij de Noumea toe behoorde?" „Aan de Socifè Europcenne, kapitein." „Dank U dokter. Dit is voorlopig vol doende." De deur van de ziekenboeg ging bijna onmerkbaar open. Het getemperd licht van een kleine plafonnier viel op een gezicht, dat naar binnen gluurde Het was een gezicht, als van een Spaanse „Grande" uit de tijd van Philips 11, geheel omlijst door een zorgvuldig bij gehouden puntbaardje, de bovenlip ge sierd met een martiaal, bijkans uit dagend spits kneveltje. Na enkele ogen blikken ging de deur verder open en gleed de veerkrachtige gestalte van de gezagvoerder onhoorbaar het vertrek binnen. Met de uiterst behoedzaamheid naderde hij het bed, waarin Edouard in diepe slaap gedompeld lag Met in gehouden adem bekeek de kapitein aan dachtig diens gelaatstrekken, waar na hij weer even onhoorbaar het zie- kenverblijf verliet. In zijn woonvertrek teruggekeerd, ont bood hij de scheepsarts. „Ik heb zoeven die Vernier bekeken, dokterDeze jonge man wil ik voor lopig aan boord houden. In geen geval mag hij de ziekenboeg verlaten, voor dat ik U daartoe bevel geef. U sluit de deur dus aan de buitenkant af en houdt de sleutel bij U tot nader order „In orde, kapitein Zonder het minste blijk van verwondering en als gold het de meest gewone zaak ter wereld, vertrok de dokter. Juist, toen hij de deur weer achter zich wilde sluiten, hoorde hij de kapitein zijn naam roe pen „Dokter Mc Morrissen!" Snel kwam de arts terug „Kapitein!" „Vraact U de eerste stuurman evenbii mij te komen, wilt U!" „Ik zal hem direct waarschuwen, kapitein." „Dank U, dokter." De deur ging weer open en de medi cus haastte zich naar de commando- kamer, waar de eerste officier naast de roerganger stond Even later klonk een korte, harde tik op de deur van het kapiteinsver- blijf, waarna de eerste stuurman snel binnentrad. Stram saluerend, als be vond hij zich tegenover de commandant van een oorlogsbodem, bleef hij -voor de tafel van zijn chef staan. Zijn uni form geleek precies op die van .de gezagvoerder, alleen met dit verschil, dat hij boven de gouden bies op beide mouwen twee zilveren sterren droeg ..Ah, van Dijke! Ben je daar! Luister eens goed Ga ter hoogte van Bou- zas voor anker, even voorbij de land tong. Laat de drie mannen, die nu in de messroom zitten, in de middag met de motorvlet bij Coya aan wal zetten. Stel gezagvoerder Villemot der tig pond sterling ter hand maar spreek verder met geen enkel woord over die vierde geredde, die in de zie kenboeg ligt„Weet Villemot, dat de ingenieur ook aan boord is?" „Neen, kapitein. Drie waren reeds be neden, toen Vernier werd opgepikt." „Des te beter. Goed, dat is dus afge sproken. Breng die drie mensen om streeks vijf uur van boord en kom dan zo snel mogelijk terug Wij heb ben al oponthoud genoeg gehad door dit grapje Van Dijke salueerde en vertrok. Nadat hij de deur achter zich geslo ten had. stond de gezagvoerder op en begaf zien naar het als bibiiotneek ingerichte gedeelte van zijn royaal ver blijf, waar een drietal goudleren fau teuils om een lage ronde tafel ston den. In de wanden, voorzien van een tientallen boekwerken, het merendeel in fraai lederen omslag In het gedeel te, waar zijn schrijftafel stond, hing een groot portret in zilveren lijst. Het was de beeltenis van een jonge, opvallend mooie vrouw, haar linkerarm om een kleine jongen van ongeveer vier jaar geslagen, het aardige krul- lekopje tegen haar boezem leunend Aan weerszijden van de foto waren dubbelarmige koperen lugters aange bracht, waarin rode waskaarsen Midden in het vertrek hing een klei ne vijfarmige oud-hollandse kroon, e- veneens uitgevoerd in geel koper en voorzien van electrische kaarsen, ge sierd met perkamentkleurige kapjes. Deze waren beschilderd met taferelen uit de zeiltijd der 17 e eeuw Een dik smyrna-tapijt bedekte de ge beitste houten vloer De kapitein zette zich in een der fau teuils steunde met de ellebogen op de armleuningen en vouwde de toppen van zijn vingers bedachtzaam tegen elkan der. Zo bleef hij geruime tijd voor zich uit zitten staren, totdat de hofmeester hem de lunch bracht, die op de in middels gedekte schrijftafel was opge diend. Het vloeiblad en het schrijf gereedschap waren tijdelijk opgeborgen in een muurkastje onder het portret en een helderwit linnen dekte het glan zend mahonie. Edouard oniwaakte en geeuwde vrij ongegeneerd. Hij had vele uren aanéén stuk geslapen en voelde zich weer ge heel opgeknapt. Hij ging eens rechtop in bed zitten, keek nieuwsgierig rond en zag, dat hij zich in een ruime hut bevond waarin drie bedden stonden, één tegenover het zijne en het derde onder een patrijspoort. De gehele in richting van het vertrek droeg het on miskenbaar karakter van een miniatuur ziekenzaaltje waarin hij de enige patiënt was. Iet of wat onwennig streek hij met zijn linkerhand door zijn haren. „Ik zou wel eens willen weten, waar ik mij bevind", mompelde hij, voor zichtig uit bed stappend. Zachtjes liep hij naar de deur en draaide de knop om. „Gesloten! Deksels, dat is vreemd Waar is dat goed voor" Met een be wolkt gezicht ging hij weer op zijn bed zitten en poogde zich te herinneren wat er met hem gebeurd was. Ja, nu wist hij het weer. Het was een schip, dat hem gered had, waar men hem liefde vol verpleegde. Hij zag in gedachten die dokter met die witte jas, hoorde zichzelf de vraag stellen „Wat is dit voor een schip". Ja, wat was het voor een schip. Waarom zou men hem dat later wel vertellen. Drommels, wat gek! Later! Waarom niet dadelijk, toen hij het vroeg. Van waar de terughoudendheid van die wit- jas? Balorig haalde hij zijn schouders op, keek eens rond naar zijn kle ren Er was niets van te vinden. Hij liep de hut rond, keek in een kast, die tegen een der wanden stond. Niets te zien. Het geluid van een sleutel, die in het slot werd gestoken deed hem ijlings naar het bed terugkeren. Hij ging weer liggen en sloeg de dekens over zich heen. De deur van de ziekenboeg ging open en de scheepsarts trad binnen. „Goeden middag, mijnheer Ver- nier", klonk het vriendelijk. „Hoe gaat het er thans mee?" ,,lk voelde mij geheel weer de oude, dokter. Als ik het voor het zeggen heb, dan zou ik graag mijn kleren aantrekken en als een normaal mens dit vertrek verlaten". ADVERTEREN KOST GELD, NIET ADVERTEREN KOST MEER Vraag onze advertentietarieven. De Leusder Krant bereikt het grootste deel van inwoners van de gemeente Leusden.

Leusder Krant | 1974 | | pagina 13