Architectuur is in de eerste plaats: ruimtekunst" j „De verarming, de verschraling in de architectuur is momenteel erg groot" architectenwinkel voor de voorlichting aan het publiek" komen tot een „We moeten „Rijkdom is een storing in je levenspatroon" Bouwers in Leusden (2) Foto's: Janus Visser itect Jac. G. Vellekoop: LEES VERDER OP PAGINA 7 DOOR ANCO MALI LEUSDER KRANT Rijkdom is een storing in je levens patroon Rijkdom brengt een bepaalde onverschilligheid teweeg Natuurlijk ben ik blij als er een opdrachtgever komt Dat is fijn. Om architektuur te maken ga ik dan zwerven. Ik ga kijken Ik houd van heerlijke oude dorpjes.. Die Muurhuizen in Amersfoort, daar heb ik wat in de buurt gezworven Ik was er zo door geboeid, dat ik mijn auto zelfs niet meer kon terugvinden. Een groepering van raamkozijntjes- dat ontstond gewoon spontaan in die oude tijd. Dat was de pure inspiratie van het moment. Je hebt ook wel ar- chitekten die met de driehoek van Pythagoras werken. Ik vind dat je die wiskundige architektuur alleen maar kunt toepassen bij zeergrote projekten De schaal is belangrijk bij een pro- jekt. De schaal moet je als het ware uit een gebouw tegemoet komen Een luifel moet een dusdanige verhouding tot het gebouw hebben, dat hij je uit nodigt naar dat gebouw toe te komen. De trappen in zo'n gebouw moeten je dan weer verder leiden Het geheel moet zinvol zijn. Het gaat om de manier waarop Ik vergelijk het maar met de belastingen Als we geen belasting zouden betalen zou dat in onze maat schappij niet kunnen. Een vriendelijk mens op zo'n belastingkantoor doet veel. Het gaat om de manier waarop." „Bent u sociaal bewogen, bent u sociaal geëngageerd in uw architek tuur?" „Sociale bewogenheid Is me niet vreemd. Maar er zijn zoveel faktoren aie de sociale bewogenheid in de weg staan de grondprijzen, de wegenaan leg. En noemt u maar op. ik zou graag in êên groep werken met sociologen, peuagugen, stedebouw kundigen, mensen die de verkaveling kennen, die de uitbreiding van een stad globaal bezien om te geraken tot het punt: dit is nu mogelijk. Dit kunnen wij nu gezamenlijk tot stand brengen De studie van de mensuitdiegroepering moet geschakeerd kunnen worden neer gelegd Met elkaar zouden wij een grote totaliteit van werkers moeten vormen De verarming, de verschraling in de architektuur is momenteel zo groot. Mijn boerderijtje in de Betuwe is een monument. Maar weet u waarom? Omdat elk steentje ervan is gestreeld om de schoonheid in de architektuur te behouden. In die plattelandsgemeen ten zie je vaak de gaafste boerderijtjes met de meest wanstaltige schuurtjes ernaast. Aan zo'n boerderijtje zit een gootje met een schitterende profilering. Maar de schuur ernaast is in flagrante tegenspraak met die schoonheid De mensen hebben een mooi huisje, maar een rot schuur. Een Welstandscommis sie zou zo'n schuur gewoon niet goed moeten keuren. Je kunt vaak met heel eenvoudige middelen iets heel moois maken. Wij architekten moeten ook de detail lering zelf kunnen maken, en die moet dan op de door ons aangegeven wijze worden uitgevoerd Wij dienen een plan bij de gemeente in en de Welstandscommissie moeteen plan goed- of afkeuren. Na de goed keuring begint de bouw Er wordt niet meer naar detaillering gevraagd. De gemeente-architekt zou al die pro- jektjes, zoals schuurtjes en dergelijke, die het landschap verpesten, moeten kontroleren en laten afbreken. Wat ik ook erg vind, dat is dat men in een woningbouwrijtje van acht huizen aanéén individueel de kleuren gaat wijzigen, dat men dakkapellen aan brengt zonder de architekt erin te kennen De architekt heeft zo'n blokje als geheel gezien, en door de wijzigin gen gaat de conceptie van zijn ontwerp verloren. De gemeente-opzichters moesten daar werkelijk de hand aan houden en controleren of alles wel vol gens de oorspronkelijke plannen wordt uitgevoerd. De naleving van de goed keuring van de Welstandscommissie laat men maar al te vaak achterwege En ik moet zeggen, als je de bezonning op je huis ziet, dan kom je vaak tot een andere kleurkeuze Je zou met souplesse daarmee moeten kunnen wer ken, maar dan altijd in overleg én gecontroleerd. Ach ja, ik weet het. My home is my castle. Individueel is hier haast ook niet meer te bouwen. Wij zitten met zovelen op een klein stukje grond. De funktie van het agra- gisch gebied is al lang voor een groot deel verdwenen. Toch blijft er op zo'n gebied de bestemming „agrarisch" als zwaard van Damocles hangen. Je mag aan geen enkel bouwsel in zo'n gebied ook maar iets verbeteren, óm dat het agrarisch gebied is. De kleine boertjes verdwijnen echter allemaal. Vroeger had men 1 koe per hectare, later had men 3 koeien op 1 hectare, en nu heeft men 50 koeien in loop stallen., Het vee komt niet eens meer buiten." „Ziet u een mogelijkheid om ver andering in deze toestand te ver krijgen?" .Ik zou willen dat een stel mensen, die willen bouwen, bijeen kwamen en de vraag stelden: „Wijs ons een plekje aan waar we kunnen wonen. We willen onszelf zijn We willen wat met en aan onze woning doen Onder leiding van de gemeente en de architekten, die daar aan willen meewerken. Laat iedereen zeggen wat hij wil. Met openheid bereik je veel. De mogelijkheid is zelfs niet eens aanwezig. Ik weet dat de bouw ondernemers het ook graag zouden willen. Spontaan medeleven vind ik bijvoorbeeld in Ermelo en Nunspeet. Zelfs over kleinigheden spreken we met de gemeente De Gelderse Welstands commissie geeft ons volop de gelegen heid om over onze problemen te komen praten. LEUSDEN/CENTRUM - Woon huis met ondergedeelte ingericht als bedrijfsruimte. In de hal het opvallende effekt van geslepen glas, toegepast in de balustrade. Een fraai voorbeeld van een door architekt Vellekoop geres taureerde boerderij aan de Ha- mersveldseweg. mensen moeten weten dat ze naar de architektenwinkel kunnen komen om voorlichting te verkrijgen. De mensen gaan dan beseffen wat er allemaal aan die architektuur vastzit Die eerste stap naar zo'n architekt weerhoudt de mensen vaak. Ze denken dat je dan meteen al geld kwijt bent, zoals dat bij zovele andere beroepen het geval is. De mensen hebben een vrije keuze van architekten. Ze kunnen zelf wel bepalen met welke architekt ze in zee willen gaan. De keuze van de architekt is zeer belangrijk, want er moet een goed kontakt ontstaan tussen opdracht gever en architekt Die moeten elkaar goed aanvoelen Ik wil u een geval uit de praktijk noemen. In Maarn moest ik een bun galow ontwerpen voor een kapitein van de grote vaart. Zijn vrouw had allerlei plaatjes meegebracht, die he lemaal niet bij elkaar pasten. Ze wilde uit het ene huis dat ze gezien had dit toepassen, en uit het andere huis dat. Het overleg met haar vlotte niet, en op een gegeven moment kreeg ik het bericht, dat ik er maar mee moest stoppen Ik diende een rekening in voor het voorlopige schetsplan, dat ik had gemaakt. Haar echtgenoot kwam thuis, bekeek mijn ontwerp en zei dat hij mij wilde spreken. Hij zei mij dat hij het bedrag, dat ik declareerde voor al het werk dat ik had verricht, niet te veel vond. Het kontakt tussen hem en mij was juist bijzonder goed. Ik eindigde de affaire met te zeggen, dat ik het volle bedrag voor het voor lopig schetsplan niet eens meer wilde hebben Toch blijft het voor ons archi tekten erg naar, als we iets ontworpen hebben en het gaat niet door. Het intermenselijk kontakt is voor mij erg belangrijk Het gaat mij om de mensen. Het geld is voor mij een zaak die op het tweede plan komt. te maken Ik kom er weer op terug voor die details moet je de tijd krijgen Anders wordt je architektuur bepaald door dingen, die er eigenlijk niets mee te maken hebben. In de oudheid was het zo hoe verder je in de tempel binnen kwam hoe meer je de verfijning van de architektuur te zien kreeg En heus, we komen weer op die verfijning terug Kijkt u naar de aankleding van het huis de mens heeft behagen in de aankleding. De Chinezen hadden een keldertje waar ze hun schatten bewaar den. Een ding zetten ze in een nisje in huis. Op een bepaald moment waren ze verzadigd om naar dat ene ding te kijken. Ze borgen het weer in hun keldertje op, en zetten een ander voor werp in het nisje neer. Meubelhandel blijft altijd bestaan. Na zo'n jaar of negen is het meubel op, en dan neem je weer eens iets anders. We houden ook van de meubels van onze voorouders. Natuurlijk zijn meubels een blok in de ruimte. Er moet ook ruimte overblijven Architektuur is in de eerste plaats: ruimtekunst. Het verschil van mooi en lelijk is ook een element, dat een rol speelt. Ik ben blij dat dat verschil bestaat. Door de kennis van het mooie kun je het lelijke leren onderscheiden. Door het donker zie je het licht, door het gladde oppervlak ken je het ruwe oppervlak. Dat is in de architektuur ook zo. Een gevel met allemaal ramen zegt niets. Als je een gevel ergens open maakt, moet de verhouding met het dichte deel van de gevel goed zijn. Als je een ruimte helemaal vol met meubels plaatst, accepteert zo'n ruimte dat niet. Door kleine kunstgrepen kan de archi tekt vernauwing of verwijding teweeg brengen. Na de Tweede Wereldoorlog had je plotseling zo'n rage van schuine wanden in kamers. Dat was een disso nant in een ontwerp 0,Hoe beschouwt u de verhouding opdrachtgever-architekt?" „Ik heb er geen moeite mee, alleen denken vele principalen dat je een plaatje zo maar uit de mouw schudt: Het is belangrijk dat je van je prin cipaal de tijd en de rust krijgt om vorm en kleur te geven aan zijn toe komstig bezit. De verhouding princi- paal-arclutekt kan in bepaalde ge vallen zo slecht worden, dat er geen goede architektuur meer naar boven kan komen!" „Maar veel' mensen hebben geen idee van het architekt zijn. Ze beseffen niet eens dat ze, wanneer ze een architekt in de arm nemen, veel goed koper uit zijn, omdat de architekt de knepen van het vak kent „Een stokpaardje van me: We moeten komen tot een architektenwinkel De Kantorenflat aan hetSmallepad te Amersfoort. Een huis aan de Koningin Julianalaan te Leusden/Zuid, ge heel gebouwd öm de behoeften van de bewoners heen, en waarin architekt Vellekoop naar buiten een mooie gevelverdeling heeft weten te creëren. De principaal met zijn wensen en eisen, de gemeentelijke voorschriften, de verbindingen van binnen naar buiten, de voortzetting in de tuinarchitektuur, dat alles in een onderdeel van de totaliteit. Een stedebóuwer zei eens tegen me: „Je moet de tijd ervoor hebben om te kunnen ontwerpen", en ik antwoordde: „Je moet de tijd ervoor krijgen „Hoe vond u het bouwen m Leusden?" „We hebben met plezier in Leusden mogen werken. Het is hier toch erg vriendelijk geworden. De stedebouw- kundige wilde het landelijk houden, en in die opzet zijn we zeker geslaagd. Er wordt beweerd, dat sommige wegen in Leusden zo bochtig zijn. Die secun daire en tertiaire wegen zijn ver rukkelijk Die geven de mens rust. Je kunt er met een snelheid van 30 kilometer rijden en van de omgeving genieten. Waarom moet je racen, jak keren op die landelijke wegen De hele techniek is de baas over de mens ge worden, met alle snelheid, die de techniek te berde kan brengen. In Amersfoort zijn we bezig met een verkeerstechnisch probleem. Een kruispunt bij een overweg krijgt een schaal van wijdheid, die in tegenspraak is met de bebouwde omgeving. De verkeersdeskundige moet in zo'n si tuatie voor de nodige „verkeersrust" zorgen. Als ik naar mijn boerderijtje in de Betuwe ga, neemt ik altijd de weg met het pontje. Als het pontje aan de overkant is wacht je rustig het moment af. dat het pontje jouw kant uitvaart Je bent gedwongen stil te houden Vogels vliegen om je heen, een rat snelt langs de waterkant. Een bootje tuftuft voorbij. Verderop gaan de slui zen open. Je moet jezelf daartoe dwin gen." „Ja, dat gevoel ken ik precies." Als wij in Zuid-Frankrijk naar Saintes Maries de la Mer gingen namen we ook altijd de route met de Bac des Sauvages. Je komt dan tot stilstand, en je ge niet „Het architekt zijn vind ik een ple zierige bezigheid. Ik houd van de men sen, die bij me komen voor een woon huis, een industrie, een boerderij. Je hebt mensen, die bij me komen, en zeggen: „Ik heb daar eji daar zo iets leuks gezien, zo iets wil ik nou ook hebben Vaak wordt het kontakt met de opdrachtgever zo plezierig, dat er als vanzelfsprekend iets geheel anders uit de bus komt. Ik bouw niet zo als een andere architekt. Dat kan niet En gelukkig maar, dat er verschillen zijn Het zou niet fijn zijn als iedere architekt dezelfde vormwil bezat. Nu vind ik een vormwil een akelig begrip. Concurrentiestrijd ook. De architekt- collega beschouw ik als een fijn mens Ik hoop, dat hij beter is dan ikzelf. Je .bent architekt met elkaar. Aan architekt Zuiderhoek heb ik me helemaal opgetrokken. Hij is eenenorm goede leermeester voor me geweest Hij heeft me geleerd ook goede details Jac. G. Vellekoop. LEUSDEN - Architekt J. G. Velle- :oop, Koningin Julianalaan 64 te Leus- leo/Zuid, is een man, die liever tekent, id in alle stilte ontwerpt, dan dat hij iraat. Zeker praat hij niet graag over uchzelf, maar over de architektuur ui hij wel het een en ander kwijt. Hij er dagelijks mee bezig, zijn bestaan er zo mee verweven, dat hij ergens Nederland een boerderijtje heeft ^geschaft, om zich te kunnen terug- ekken en in de natuur en in de stilte leuwe inspiratie op te doen. Want het chitektenberoep van vandaag is niet eer het ontwerper zijn van gisteren. d dat gisteren dan een veertig jaar teruggenomen of zelfs nog veel langer. De architekt van vandaag voelt zich [vaak een huizenfabrikant, die voort fordt gezweept door pricipalen, over- leidsbepalingen, schoonheidscommis- iies, kostenstijgingen en een ontzag lijke hoeveelheid van bijkomstigheden, lie hem van zijn konstruktief kunste- arsschap verwijdert. „Wat is eigenlijk een architekt", 'raagt de heer Vellekoop zich hardop :f „Het is een man, die voor de ipdrachtgever een middelaar is, een die een „hol" maakt, waarinde mncipaal zich happy moet gaan voelen, 'e architekt begeleidt de opdracht- ïver in architektonische vormgeving, aar de architekt is daarbij gebonden lan allerlei instanties en bepalingen. ■>ie spanning, die hierdoor ontstaat, indervindt de architekt gelukkig mees- jenlijds als een stimulans om juist met e elementen tot iets fijns te komen. J Het gaat goed met de architekt, hij werkt goed, als de opdrachtgever maar niet zegt „Morgen moet mijn huis laar zijn De architekt moet de tijd hebben om te denken. Veel opdracht gevers beseffen dat niet „Maar is het niet zó, dat de opdracht gever al een hele tijd met het plan om een huis te bouwen bezig is, zich de hele situatie heeft ingedacht, zelfs al allerlei details voor zich ziet, en dat hij dan denkt, dat het nog maar een kwestie van een tekening maken is, en de zaak is rond Het huis staat op papier." „Dat is zo. De opdrachtgever heeft de tijd gehad om met zijn huis rond te lopen", maar de architekt moet die •tijd ook hebben. Als de opdrachtgever schik wil hebben in het wonen, moet hij de architekt de tijd en de rust geven om het omhulsel van dat wonen vorm te geven. Ikzelf word geinspireerd door de natuur. Ik sta in een onmetelijke ruimte. Ik kijk naar de dimensie omhoog, die oneindig is, en ik zie de begrenzing van de horizon Hier in de buurt kom je van het weiland plotseling in het bos, een omslotenheid, en dan weet je hoe dieren daarin kunnen leven. Ik dat bos zie ik de ruimte van een laantje, en de bomen, die daar de begrenzing aan geven Dat is voor mij het voor beeld van de architektuur. Ik wil de mensen ruimte geven in hun woning, die op zichzelf een beslotenheid voor de mens moet vormen. Dit is het eigenlijke beginstadium van mijn werk Als ik werk, dan zwijg ik Ik praat er met u over, omdat we elkaar kennen, maar ik ben eigenlijk geen prater Ik heb hier speciaal in mijn studeerkamer een tekentafel laten neerzetten, zodat ik ongestoord kan werken.

Leusder Krant | 1974 | | pagina 5