k Riek over het houden n n aquanum „Ingeborgers" uit de jaren 40-'45 houden reünie „Met openheid bereik je veel. We zouden eigenlijk een aktie moeten ontketenen" AQUARIUM VERENIGING AVERA OOK AKTIEF IN LEUSDEN ZATERDAG AS. SCHOORSTEEN BRANDJE VERVOLG VAN PAGINA 5 GESTOLEN FIETS GEVONDEN BROMFIETS GEVONDEN 19 APRIL 1974 leusder krant LEUSDEN - Nu de bladeren weer .jd de bomen zitten en het levenhopen- ijk weer begint in de sloten rond ,eusden, indien ze nog niet allen door jet Waterschap met dodende chemi- aliën zijn verpest, zou ik graag iets ertellen over deze onderwater wereld. Daar ikzelf een verwoed lief- ebber van de natuur ben en bezitter an een tropisch aquarium met afme- ingen 160 x 42 x 42 cm., kan ik dus ook mis genieten van deze natuur want eel is er buiten in de sloten helaas iet meer waar te nemen. Want waar un je nog een metamorphose zien van et kikkervisje en de watersalamander? let enige wat je nog ziet zijn wat Japhinia's (watervlooien) en mugge- arven w o. de witte, zwarte en rode. i Echter velen van deze watervlooien jn muggelarven zijn niet meer als oedsel geschikt voor onze tropische quarium bewoners in huis omdat ze oor de sterk verontreinigde sloten en gevaar geworden zijn voor de ezondheid van de vissen. Enige weken geleden vertrok er nog tn vis naar de vissenhemel die in een akje apart stond en gevoederd werd iet rode muggelarven Deze vis werd esmet met T.B.C (Pseudomonas lunctata), waar te nemen doordat de ichubben van de vis zijn opgezet Ook wijs ik er op dat de in de iquariumzaken te koop zijnde rode muggelarven beslist niet zijn te ver- Afrikaanse Cichlide vis bezig met de verzorging van de onge veer 300 jongen. (Van de redaktie) LEUSDEN - Bijgaand een arti kel van de hand van Dick Fliek, die een lans breekt voor het aquarium. De heer Fliek, die lid is van de Leusdense afdeling van de aquariumvereniging AVERA, heeft zelf in vrij korte tijd al goede resultaten geboekt met zijn hobby. Voor hen, die ook met deze hobby willen beginnen, een goede wegwijzer. (Foto's Dick Fliek) diensten Weekend 20-21 april 1974 Leusden I Artsen: Voor de praktijken van de artsen Boersema, Den Toom. Bink- torst en Lantink, zal het aanstaande weekend waarnemen: dr. Den Toom van Diepenhetm Scheltuslaan 7, tel 03496-3300 Spreekuren, zaterdag en zondagmid- Qag 14 uur. Aanvragen voor visites I gaarne voor 10 uur 's ochtends. De dienst geldt van vrijdag 18 uur tot p maandagmorgen 8 uur. I ™!Jilerpleglng: wijkverpleging J°{rl waargenomen door. zr Van i aikert, de Roo van Aldewereltlaan j Leusden-Z., tel. 03490-15818 I apotheek Openingstijden apotheek y Leusden werkdagen van 8 tot 18 uur van 19.30 tot 20.00 uur. In de H h? nden waarin de artsen Bink- BtorH e" Lantink dienst hebben za- leroag en zondag van 14 tot 14 40 uur en van 17.30 uur tot 18 uur Wanneer de artsen Boersema en Den Toom dienst hebben is de apotheek zater dags en zondags gesloten Dierenartsen: Voor kleine huisdie ren dr. Tijmensen, Van Oosterhout- laan 40, Leusden/Zuid, tel. 03490- 21827. Sociale dienstverlening: Prot. sociaal centrum te Amers foort: tel 03490-10441. Maatschap pelijk werk, gezinsverzorging en be jaardenhulp. Spreekuur iedere woensdag in Leusden/Zuid in 't Tref punt, tel. 03490-13040 Afd Maat schappelijk werk van 9.30 uur tot 10 uur Leusden/centrum in het Her vormd Centrum, Asschatterweg: afd gezinsverzorging en bejaardenhulp van 9 45 uur tot 10.15 uur. Afd. Maatschappelijk werk van 10 30 uur tot 11 uur. Informatie-adres: mevr. J M. Snij der-Huisman, Willem de Zwijger- laan 4 te Leusden/Zuid, telefoon 03490-10294. Aktie moeders voor moeders: Voor Achterveld. Leusden/Centrum en Leusden/Zuid. mevr M L Roo- zendaal-Doucet, D. van Weedestraat 4, Achterveld, tel 03425-853 Aquarium Dick Fliek afm. 160 x 42 x 42 cm. inrichting districtskeuring, wan den kurkschors. 35 verschillende soorten waterplanten, terrassen kurkschors. decoratie kienhout. bezetting 12 Barbus Tetrazona 6 Keizer tetra's 8 Nannostomus Beck- fordi 8 Nannostomus Tri- fasciatus 16 Cardinaal Tetra's 2 zoetwater garnalen belangrijk Zo kunnen we ze het beste geven: geraspte rauwe kippelever, ge raspt vlees, kaas, ei. varkenslever en niet te vergeten de broodnodige vita minen. Dit kan men toedienen door van een sinaasappel enige druppels in het water te doen met iets vruchtvlees. Uw vis sen zijn er gek op en zullen u verras sen met hun mooiste kleurenpracht Daar de gemeente Leusden groeiende is en er veel mensen van buiten komen en niet weten waar ze terecht moeten, zou ik er graag op willen wijzen, dat zij die ook deze boeiende natuur in trouwen, daar deze meestal in de bodem van zeer verontreinigd afval water worden gevangen Hiermede zou u de narigheid letterlijk en figuurlijk in huis halen Toch moeten onze vissen om de dag zeer afwisselend worden gevoederd, willen ze in topconditie zijn Levend.yoer (proteïne) dus is zeer LEUSDEN - Mevrouw T. van de Graaf uit Lelystad en een vriendin, hoofd van een b.l.o. school in het noor den des lands, hebben een bizondere ontmoeting in Leusden georganiseerd. Het is een reünie van alleoud:-pupillen van mevrouw H. Muller Kohlenthal uit de oorlogstijd 1940-1945. Ze willen allemaal .Tante Hertha", die destijds de leiding had van „Huize Ingeborg" èn elkaar na zo'n 30 jaar weer eens terug zien. Zaterdag 20 april komen zij alle maal, met kinderen en echtgenoten van 11 tot 17 uur bijeen op „Ingeborg" aan de Paradijsweg te Leusden-Zuid. Mevrouw Muller Kiihlenthal dacht, dat er wel zo'n 100 mensen bijeen zou den komen in Leusden. Zij zelf zou ere- gaste van de reünisten zijn, en zij vroeg ons ons in verbinding te stellen met me vrouw Van de Graaf, met wie wij echter geen kontakt konden krijgen Wel ontvingen wij een alleraardigste brief van de heer J. Landsmeer uit Rotterdam, waaruit wij u enkele pas sages niet willen onthouden. ..Het clubhuis „Ingeborg" herbergde in de jaren 1940-1945 vijftig tot zestig kinderen van 8 tot 15 jaaroud, daaron- dergebracht door de „Stichting Kinder verzorging Zandbergen" Voor veel van deze kinderen zijn juist de moei lijke jaren een belevenis geworden, waarvan zij nog vaak met enige wee moed terugdenken, hoe vreemd dat ook moge klinken. De leiding was desti jds in handen van mevrouw H. Muller Kiihlenthal en deze „Tante Hertha" is er in geslaagd om samen met haar stafleden niet alleen een hechte band te smeden tussen de bewoners van „Ingeborg" onderling, maar tevens tussen de „Ingeborgers" en de Leusdense bevolking van toen. Als één van die oud-Ingeborgerskanik daarover meepraten Wat wij bij voorbeeld nooit zullen vergeten is het feit, dat het merendeel van ons in de beruchte hongerwinter belangeloos werd opgenomen en gevoed door de Leusdense bevolking. Zo her inner ik mij bijvoorbeeld nog boer Van Oosterom van de Trekerweg en boer Van de Lagemaat van de Ooievaars- horsterweg. Z'j en vele anderen heb ben er toe bijgedragen, dat wij toen niet van de honger zijn omgekomen, waarvoor wij hen nog altijd zeer dank baar zijn De Leusdenaren van 40 tot 45 jaar zullen zich ons ongetwijfeld nog wel LEUSDEN/CENTRUM - Dinsdagmid dag 23 april kunnen de dames van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrou wen weer handwerken. Deze middag bij mevrouw J. Campfers-Verwey, Eiken laan 26 te Leusden-Centrum. Deze mid dagen zijn altijd erg gezellig en vooral de Dieuwe leden worden hierop attent gemaakt. Woensdag 24 april is er weer een bijeenkomst in het Hervormd Centrum aan de Asschatterweg. Deze avond zal mevrouw Van Harte uit Amsterdam met haar blinde-geleidehond aanwezig zijn en over haar ervaringen vertellen De avond zal om acht uur beginnen en ook belangstellenden zijn tegen be taling van f 1- van harte welkom 28 mei a.s. zal er een excursie naar de California Soepfabriek te Harder wijk zijn Als u hieraan wilt deel nemen wordt u verzocht f 10,- (auto kosten, 2 consumpties en entree Dolfi narium) voor 1 mei aan één van de bestuursleden te voldoen. U kunt hier voor terecht bij mevrouw M W. Goverts-v. d Broecke (secretaresse!, Fahrenheitstraat 48, Amersfoort, tel. 03490-18592, mevrouw J A. J Plai- zier-Bosboom (presidente). Brinkhorst 19, Leusden-Centrum, tel. 03496-2770 en bij mevrouw M Powell-Wolf, Aca cialaan 12, Leusden-Centrum, tel. 03496-1582. De Leusdense brandweer is een nieuwe brandweerwagen rijker. Woens dagmiddag 10 april hebben enkele brandweerlieden deze nieuwe aanwinst getest. Binnenkort zal deze wagen of ficieel aan het brandweerkorps over gedragen worden. Foto Janus Visser. huis willen halen en gratis adviezen willen over de inrichting en verzorging van zo'n aquarium, wordt lid van de aquarium vereniging AVERA Neem eens kontakt op met één van onderstaande adressen, het verschaft u en uw kinderen een onuitputtelijk ple zier want wat wij vroeger in de sloten vonden kunnen de kinderen van nu alléén nog maar vinden in een aqua rium thuis. Zelf nog maar kort in het bezit van een aquarium behaalde ik toch al een bondsdiploma van de Ned. Bond Aqua Terra en de tweede prijs van de landelijke huiskeuring. Bovendien doorgedrongen tot de districtskeuring Midden Nederland waarvan de uitslag op 5 mei bekend wordt gemaakt. U ziet dat een jarenlange ervaring er niet voor nodig is zoveel plezier in huis te halen, wel doorzettingsver mogen bij eventuele kleine tegenslagen. Met dank voor de plaatsruimte. Dick Fliek, Zwarteweg 17, Leusden-C. tel 03496-1557, penningmeester P. J. v. d Pol. Zonnedauwhof 16, tel 2091, jeugdzaken. R. Wagener, Henkshof 13, tel. 2099, allen te Leusden-C. LEUSDEN - Op Tweede Paasdag werd in het Valleikanaal een bromfiets aangetroffen, die afkomstig bleek te zijn van een diefstal uit Amersfoort De eigenaar kan zijn karretje weer bij de Rijkspolitie in Leunden in ont vangst nemen. LEUSDEN/ZUID - Op de Doornse- weg vond Tweede Paasdag een aan rijding plaats, waarbij maar liefst 5 auto's waren betrokken De eerste auto moest afremmen, de tweede, derde en vierde deden dat ook. De vijfde auto kwam echter met hogere snelheid aan, en schoof de hele rij voorgangers op De vierde auto was total loss. De schade aan de overige auto's viel mee. Gelukkig deden er zich geen persoon lijke ongelukken voor. LEUSDEN/ZUID - Chauffeur G. J v. d. B uit Wijk bij Duurstede reed vrijdag 12 april met zijn vrachtwagen op de Arnhemseweg nabij café-restau rant „De Mof". In de bocht van de Arnhemseweg verloor hij tien straat klinkers, die voor het achter hem rijdende verkeer een groot gevaar zou den kunnen hebben betekend. De vracht wagen bleek zeer wanordelijk te zijn opgeladen. De politie maakte proces verbaal op. herinneren uit hun schooljaren. De helft van het aantal leerlingen van het Leusder schooltje met meester Mens- ma bestond namelijk uit „Ingebor gers" Op de speelplaats hebben wij menige voetbalmatch gespeeld tegen de Leus dense jongens, onder anderede gebroe ders Ósnabrugge. Wij van onze kant hopen, dat de boeren in de omgeving van „Ingeborg" nog niet vergeten zijn. dat wij in de Kerstnacht hun erfopslo- pen om Kerstliederen te zingen. Inmiddels zijn er vele jaren verstre ken. Tante Hertha woont tegenwoordig tegenover het clubhuis „Ingeborg", maar op zaterdag 20 april zal zij in datzelfde „Ingeborg" weer ongeveer de helft van haar nu bijna 30 jaar ou der geworden „kinderen" terugzien. Wij zullen het bizonder op prijs stel len, als u ter gelegenheid van deze reünie in de Leusder Krant melding wilt maken van onze grote erkente lijkheid jegens de Leusdenaren, die ons in onze Ingeborg-jaren, zo geweldig hebben bijgestaan' aldus de heer Landsmeer. Een hartverwarmend schrijven voor „Tante Hertha" en voor de vele Leus denaren, die in die moeilijke oorlogs jaren al die kinderen voor de sluipende ziekte van het hongeroedeem hebben weten te bewaren Wat zullen er op de bijeenkomst van aanstaande zaterdag een massa herin neringen worden opgehaald. En wat zullen er spontane uitroepen van her kenning op klinken!! Wij wensen de oud-Ingeborgers en de betreffende Leusdenaren een aantal plezierige ontmoetingsuren met el kaar! LEUSDEN/ZUID - Een schoorsteen brandje brak op Eerste Paasdag uit op ..Klein Schuttershoef" aan de Arnhem seweg 12. De brandweer was het vuur direkt meester, en de brand bleet be perkt tot de schoorsteen. LEUSDEN - Vrijdag 12 april werd tegen 14.30 uur de bromfiets terug gevonden, die werd vermist door de heer B te Leusden. We zouden een aktie moeten ont ketenen. Dat stuk terrein is er. Mensen, we zijn dat van plan. Hier zitten onze drie architekten. En dan zouden we met elkaar aan het werk kunnen gaan. Zou dat nou bier niet te verwezenlijken zijn? Het is mijn grootste hartewens. Zo iets heeft Zuiderhoek in de zin gehad. Architekt Zuiderhoek is voor mij de vader van de architekten hier. Hij haalde eens een prachtige psalm- regel aan, psalm 127 vers 1 „Als de Heer het huis niet bouwt, tevergeefs zwoegen de bouwlieden daaraan Dat zie ik ook als draad voor mezelf, voor mijn eigen bouwwerken. Hij geeft mij de grondslag om te bouwen. Ik zal voor een arme sloeber erg mijn best doen. Ik heb gelukkig de mogelijkheden gekregen om voor die mensen, die het financieel niet zo breed hebben, iets te doen. Die heb ik graag willen helpen Het is een vreugde voor mij om dat te mogen doen. Ik wil proberen een Christen te zijn En dat zou ik iedereen willen voorhouden. Christen zijn, als het maar in oprechtheid gaat „Mag ik wat personalia van u no teren?" „Mijn familie is een bouwersfamilie. Mijn vader bijvoorbeeld bouwde orgels. Daarvoor heb ik óók belangstelling. Ik speel graag piano en nog liever orgel Er is ook een oom die architekt is. Ik ben geboren in Amersfoort. Ik heb mijn academische opleiding gehad in Arnhem, onder mensen als ir. Hekkema, Lammers, ir. P.Leupen, Heerbergen, Wiedijk uit Wageningen, Baron Van Asbeck als stedebouwkun- dige, P. M H Buis als tuinontwerper Ik maakte als eindprojekt voor mijn V.B.O.-opleiding een woning voor een welgestelde freule op een terreintje gesitueerd in Maarn. De woning moest plaats bieden ook aan een verzorgster met een kind. Ik ben 53 jaar oud, ben getrouwd en heb drie kinderen. Ik studeerde af in juni 1953 Ik heb een zoon van 27, die meewerkt op mijn bureau. Hij is een geboren architekt. Ook de andere zoon kiest voor dit beroep Voordat ik zelfstandig ging werken was ik gedurende acht jaar chef de bureau bij Van Ommen." Als we zo ver met ons gesprek zijn gekomen komt mevrouw Vellekoop binnen en brengt ons koffie met ge bakjes. Ik vraag natuurlijk of er iemand jarig is. Maar het blijkt een gewoonte in huize Vellekoop te zijn om vrijdags bij de middagkoffie iets gezelligs aan te bieden De werkbesprekingen vinden op vrijdag plaats, ledereen komt dan met zijn problemen en die worden gezamenlijk behandeld. Met de gehele ploeg medewerkers wordt gezamenlijk naar oplossingen gezocht. En zo'n extraatje bij de koffie geeft daar een feestelijk tintje aan Als we met de fotograaf door Leusden gaan rijden zien we aan de Hamers- veldseweg 43 een boerderij anno 1805, die door de heer Vellekoop is ge restaureerd. De oude steen is zoveel mogelijk schoongemaakt en in het met selwerk behouden. De boerderij heeft een nieuwe rieten deken gekregen. Het karakter van de boerderij is volkomen gehandhaafd en de restauratie getuigt van zorgvuldigheid, begrip voor het detail, en grote voorzichtigheid met de kleine intieme schaal, die uit vervlogen tijd op je af komt Beheerst, ingetogen en stijlvol komt de architektuur van Vellekoop op me af. In Leusden/Centrum zien we een fraai voorbeeld van een woning, waar van het ondergedeelte geheel als werk plaats fungeert. Het is de werkruimte van een opticien. In de hal worden wij verrast door een bijzonder interessant samenspel van hout en gekleurd glas, dat twinkelend van allerlei facetjes is toegepast in de balustrade van het trappenhuis. Het huis is uitgevoerd met grijze steen in zoutglazuur, en wordt aan 3 zijden omgeven door een galerij. Een huis, dat ook geheel óm de be woners is heengebouwd, en waarin deze zich volkomen gelukkig voelen, is de woning aan de Julianalaan te Leusden/ Zuid. De ruimten zijn volledig door de bewoners opgegeven naar hun be hoefte - er wordt veel gemusiceerd -, en architekt Vellekoop is er in geslaagd om de gaten, die zich naar bmten ver tonen, op harmonieuze wijze in ver houding tot de gevelvlakken te brengen. Het is een zeer fraai huis, en juist omdat de lente nog zo pril is en het geboomte nog weinig bladeren heeft, komt het geheel prachtig in de lens van de fotograaf over. Veel woningbouw in Leusden is van de hand van Jac G. Vellekoop, maar daarin heeft hij niet zichzelf kunnen geven, zoals hij zelf zegt, omdat het keurslijf van bepalingen en restricties vaak te nauw was. Jac. G. Vellekoop heeft zeer veel gebouwd, in vele plaatsen van ons land. In Amersfoort willen wij u nog attent maken op het fraaie harmonieuze ge bouw van A.R.-International, waarvan de kijkjes in één der gangen en in de direktiekamer het beeld geven van een rustige en waardige architektuur. De kantorenflat aan het Smallepad te Amersfoort toont eenzelfde stijl van evenwicht en mooie ritmische gevel indeling en fraaie toepassing van ma terialen. A.R. International (voorheen: Amco Internationaal).

Leusder Krant | 1974 | | pagina 7