fachtmeester Bergmeijer >n zijn politiehond ien hecht team Succesvolle aktiviteiten Jeugdbeweging en De Til tijdens Ie Paasdagen Pastoor Kitselaar op KVP-lijst ROND DE STEMBUS: j L de Bruijne lijsttrekker [REDO KREEG HOGE CIIFERS: W. A van Zandbrink lijsttrekker Vernielingen aan gebouwen KANDIDATENLIJST G.P.V. WD komt bijeen Bloemendief XlAG 19 APRIL 1974 LEUSDER KRANT IeUSDEN - In aansluiting op het richtje in onze krant van vandaag, J wachtmeester G. Bergmeyer van ■Rijkspolitie te Leusden, met zijn Tl het certificaat „diensthond" heeft Eald met een uitzonderlijk hoog aan- JpuDten, willen wij u graag hier het |eo ander over vertellen. Ifachtmeester Bergmeyer is uiter- zeer trots op zijn hond, die zó |el tienen op'zijn lijst kreeg, dat het certificaat wist te behalen I een gemiddelde van 9 hond, een bouvier, heet Bredo, (jachtmeester Bergmeyer heeft hem icht. toen de pup 7 weken oud was, J de bedoeling om te zien of hij een politiehond van kon maken, ■je weet natuurlijk nauwelijks of [jets zal slagen", zegt hij, terwijl in de verhoorkamer van het poli- [ureau zitten ,,Toen Bredo bijna 2 was, ben ik opgegaan voor het lificaat, maar hij kon toen niet |en. omdat hij veel te jong was. indag 8 april ging ik weer met hem met dit geweldige resultaat ÏAan wat voor eisen moet zo'n hond 1de uwe nu voldoen?" ■Eerst moet de hond leren te vol- jgrgja, aanvankelijk naast de baas aan de later geheel los. Als de baas taat moet de hond leren te gaan Als de baas weer doorloopt, moet nd leren weer méé te lopen Als Las bijvoorbeeld zijn fiets gaat Tjafen moet de hond los mee kunnen n. ïhond moet leren 25 meter vooruit jopen in vlot tempo. Hij moet over |kuil kunnen springen van 2,25 meter en als hij aan de overkant is let hij op commando gaan liggen, mp een volgend commando over de terugspringen. Dat geeft in Het fin problemen, want de hond is dan leigd om öm de kuil heen terug te jen lopen." weet de hond hóé hij moet [geren op een bepaald commando?" Pat is een combinatie van bepaalde tien met bepaalde gebaren. Alleen ■bepaalde gebaar kan al voldoende jan moet de hond leren over een van 80 tot 90 centimeter hoog [springen Hij mag de haag niet raken Op commando moet hij ook Jr over de haag komen terug ineen Wanneer de hond dit haagspringen be heerst komt het volgende examen vak": de hond moet over een schut ting van 1,80 tot 2,00 meter springen Dit is de zogenaamde klimsprong. Hij trekt zich als het ware aan de schutting omhoog. Op commando moet hij daarna gaan liggen, en op commando moet hij daarna over dezelfde hoge schutting terug komen springen Dat is een hele toer geweest, maar Bredo springt momenteel erg goed Dan moet de hond op twee soorten terrein vooruitgestuurd kunnen worden In een breed laantje loopt hij vlot 100 meter vooruit. Maar als er op een terrein struikjes staan en het terrein is oneffen, dan is dat voor de hond een onaangenaam terrein, en dan wil hij er na 10 meter wel mee op houden. Hij moet leren ook op dat soort terrein goed vooruit te lopen Dan is er het punt: voedsel weigeren Ik geef de hond het commando om te gaan liggen, en ga weg. De hond mag mij dan met meer zien. Hij krijgt wat voedsel toegeschoven, maar hij mag het niet aanraken. Als de hond voedsel krijgt en als hij mag eten, dan moet hij dat voedsel krijgen in zijn eigen etensbak ,,Is dat geen tantaluskwelling voor die hond?" „Nee Hij moet dit leren, omdat hij op een bepaald moment wel eens van de een of ander een vergiftigd stuk vlees kan krijgen aangeboden, en al dat soort toegeworpen of toegeschoven voedsel moet hij leren weigeren, in zijn eigen belang." ,,Nu hoor je wel eens, dat er bij de opleiding tot politiehond veel gesla gen wordt. Is dat nu zo, of bent u een andere mening toegedaan?" ,,Ik kan u echt zeggen, dat ik mijn hond nog nooit heb geslagen, laat staan geschopt. Je moet het vertrouwen van zo'n hond weten te winnen, en je moet puur konsekwent zijn in je training Vooral in het begin moet je de hond op kinderlijke wijze uitbundig belonen Dan weet hij: als ik zo en zo doe, is de baas blij. En dat vindt die hond fijn. Hij kan wel es een keer een tik krijgen, maar dan heeft hij het er ook naar gemaakt In de regel is brommen op zo'n hond al voldoende hij hoort aan je stem, dat hij het verkeerd of iets verkeerds heeft gedaan. Als een hond bij bepaalde oefeningen flink op z'n kop krijgt, dan kun je er verze kerd van zijn, dat hij die bepaalde oe feningen altijd slecht zal blijven doen. Tenslotte moet de hond leren stil te liggen, als er een schot afgaat Hij mag niet gaan blaffen. Dit zijn de zogenaamde appèloefe ningen. Dan volgt een andere serie Het leren bewaken van voorwerpen. De pakwer- ker, dat is de man in een leren onder pak en een jute bovenpak, wil het voorwerp bij de hond wegnemen Hij moet die man, die pakwerker, pakken. De man loopt weg, en de hond wil de man volgen, maar dan moet hij leren, niet de man te volgen, maar het voor werp te bewaken, want anders zou in middels een andere man het voorwerp kunnen wegnemen De hond moet dus leren terugkomen naar het voorwerp. ,,Wat voor soorten honden werken er nu bij de politie?" ,,Er zijn drie soorten honden: speur honden, die het speurwerk verrichten bij inbraken en dergelijke, en de ver miste kinderen opzoeken. Hasjhonden, die zijn afgericht op het zoeken naar drugs. En dan de surveillancehonden voor verdediging en misschien rel- bestrijding Mijn hond Bredo moet ook kunnen zoeken Op een terrein van 50 bij 50 meter liggen twee kleine voorwerpen Dat varieert van een knoop tot een kinderkledingstukje. Op een achterter rein ligt een groot zwaar voorwerp De hond moet binnen tien minuten die drie voorwerpen kunnen pakken. De twee kleine voorwerpen moet hij naar zijn baas brengen. Het grote voorwerp moet hij alleen maar aanblaffen." ,,Hoe vindt de hond nu bijvoorbeeld zoiets kleins als een knoop?" .Hij pakt het voorwerp, waaraan de laatste mensenlucht zit, hoe klein dat voorwerp ook mag zijn. Daarna moet de hond leren om in een bos, op een terrein vqn 50 bij 60 meter, een man op te zoeken Het commando: revieren. De hond moet de man gaan zoeken en mag alleen blaf fen, niet bijten Maar voor het eigen- liike speurwerk is de speurhond beter, want als je een surveillancehond inzet bij het zoeken naar een kind. dan moet je hem wel aan de lijn hebben, want zou hij bijten, dan zou dat ernstige gevolgen kunnen hebben Bij het eventueel aanhouden van een verdachte moet de hond het transport van de verdachte kunnen begeleiden. De hond loopt links van de verdachte, de baas rechts De aangehoudene wordt gefouilleerd, maar laat bijvoorbeeld een gestolen voorwerp, een ring, op de grond vallen De hond blijft de bewegingen van de man steeds in de gaten houden op 1 a 1% meter. Laat de pakwerker bij de training bijvoor beeld een lucifer vallen, dan komt de hond die ogenblikkelijk bij zijn baas brengen. Tijdens zo'n transport kan de man verzet plegen. De hond is er dan om de baas te verdedigen, wanneer deze wordt aangevallen." „Waarschijnlijk zijn formaat en in telligentie de maatstaven die voor een politiehond bepalend zijn?" ,,Het formaat is belangrijk De meest geschikte honden voor ons zijn de bou vier en de herdershond. De intelli gentie is belangrijk, en de hond moet moedig zijn. Men zegt, dat de herder een scherper reukvermogen heeft dan de bouvier. Dan krijgen we het stelwerk. De man, die wordt aangehouden, slaat op de vlucht. De hond moet hem dan tot staan weten te brengen Mocht er echter toevalligerwijze een andere per soon tussen de op de vlucht geslagene en de hond dóórgaan, dan zou de hond de verkeerde kunnen pakken. In dat geval moet hij dus geleerd hebben om vanaf elke afstand teruggeroepen te kunnen worden. Daar zijn we lang mee bezig. Bredo doet het gelukkig erg goed. Als een stroper een geweer jEUSDEN/CENTRUM - Dat een ;dbeweging met een goed program- ma en een jongerencentrum erg belang rijk is in een groeiende gemeente, heb- ""ffldeze paasdagen wel weer bewezen Hoogtepunten waren weer het Paasvuur voor de jeugd, de spelmiddag en de dansavond op Tweede Paasdag. I GEZELLIGE OCHTENDEN |»De Til" was beide ochtenden ge- lopend en het bezoek was erg goed te noemen Wel jammer dat niet eens een |vader of moeder een kijkje kwam nemen of een praatje kwam maken. Ze hadden zelf eens kunnen zien wat er( zoal in dit jongerencentrum gedaan PAASVUUR Het Paasvuur op Eerste Paasdag be gint een geweldige traditie te worden. Ook nu weer was er een uitstekende medewerking van de gemeente, zodat er een enorme stapel takken en hout op het ontsteken lag te wachten Om kwart over acht werd het vuur door bestuursleden en medewerkers ont stoken en door de enorme droogte en aangewakkerd door een behoorlijke wind laaide het al spoedig hoog op Optimisten die dichtbij waren gaan staan, moesten dan ook spoedig terug wijken voor de grote hitte Kinderen van de Til mochten zondag middag hun paaseieren zoeken op de dijk langs het Valleikanaal. Foto Janus Visser. Naar schatting warep "er toch zeker wel weer duizend belangstellenden die naar dit altijd weer boeiende schouw spel kwamen kijken SPELMIDDAG Tweede Paasdag werd er 's middags door de jeugdbeweging weer een spel middag georganiseerd voor kinderen van 7 tot en met 13 jaar. Er waren 125 kinderen, die weer een heel gezellige middag hebben beleefd. Eerst werden er eieren gezocht en dat gebeurde bij de Liniedijk. De kinderen werden hier voor in groepjes van vijf ingedeeld en fietsten via de Smoussesteeg naar de Liniedijk. Diegenen die niet met de fiets waren werden er met de auto heengebracht Er waren plastic eieren verstopt waarin briefjes met punten gestopt waren Door dit systeem was het ook voor de jongeren mogelijk veel punten bijeen te krijgen. Na 20 minuten zoeken werden de zakken met eieren ingeleverd en ging men terug naar ,,De Til" waar door de kinderen in diverse leeftijdsgroepen nog een spelserie werd gespeeld Men had weer leuke spelletjes bedacht en mede door de dertig medewerkers werd deze mid dag weer een groot succes. Na afloop kreeg iedereen een zak met een sinaasappel, enkele appels en een paar paaseitjes, waardoor nie mand met lege handen naar huis ging. De uitslagen van de wedstrijden zijn: Paaseieren zoeken: 7 t/m 10 jaar: 1. Debora van Hulzen, Gerine Rokers, Marcia Stafleu, Joana Hasken en Nico- let de Koning - 45 punten. 2. Hans Peter, Pascala Toutenhoofd, Jeroen Hendriks, Sandra en Tommy Hagenaars - 26 punten. 3. en 4 Linda, Bea en André Vrijhoef, Letty Huppelschoten, Anita Voorburg, Marga Zwart, Alina en Irma Herder, Corine en Marjo Schothorst - 24 punten. 11 t/m 13 jaar: 1 Johan van Harten, Gerrit en Benny Wittenberg, Rudi Schimmel en Wilco Sheper - 66 punten mag er geen angst voor tonen. Het schijnstellen De hond wordt naar de pakwerker gestuurd. Als de hond een eind van de man af is, draait de pakwerker zich plotseling om, en blijft roerloos staan Dit is een oefe ning om de hond te leren in dat geval niet te bijten." „Hoe doet u het met de hond in de praktijk, in situaties, die hij niet kent?" ,,In de praktijk doen wij bijvoorbeeld nachtoefeningen in het donker. De pak werker stelt lichtbakken op. en de hond moet leren wennen aan de licht straling De hond mag best een keer schrikken van zo'n lichtbak, want dan weet hij precies wat er volgt als hij zich wéér in zo'n situatie bevindt Na twee jaar moet de hond weer op voor het certificaat. Haalt hij dat cer tificaat niet, dan is hij politiehond af Een bouvier is na acht of negen jaar te oud voor dit werk geworden. Een herder kan misschien tien jaar wer ken." ,,Als de hond na alle bewezen diens ten dan maar een goed verzorgde oude dag mag beleven!" .Ikzèlf zal mijn hond nooit wegdoen, als hij oud is. Hij heeft zó fijn met me samengewerkt, en heeft me zó vaak bijgestaan, dat ik hem rustig van zijn oude dag laat genieten Er zijn mensen, die dan een andere baas voor zo'n hond zoeken. Dat vind ik stijlloos." ,,Nu ziet men u binnenkort met uw hond in Leusden rijden. De hond ge hoorzaamt u. De mensen kunnen nu weten hoe u die hond al die comman do's heeft geleerd. En als ze vragen: ,,Zou mijn hond dat ook kunnen?", wat antwoordt u dan?" In principe kan elke hond de/prin- cipes van het appèl leren. Maar men moet puur konsekwent zijn. Als pa zegt: - De hond mag niet op de bank liggen, moet ma niet zeggen, dat hij dat wél mag -. Men moet de hond, vooral in het begin, uitbundig belonen, als hij iets goed doet. Hij moet uiter aard wel eens bestraft worden, als hij iets verkeerds doet. Maar dat moet men dan in de toon leggen, waarmee men het woordje „foei" uitspreekt Dat moet voor de hond een bestraffing betekenen, die hij zich aantrekt." Wij wensen wachtmeester Berg meijer veel sukses met zijn Bredo. Als we in de gang van het politie bureau afscheid nemen, wijst hij door het raam van de telefoon- en ontvangst ruimte heen- „Kijk, daar hangt ons certificaat!" Anco Mali. op hem richt, roep ik de hond terug, en dan moet hij ogenblikkelijk reageren. Vaak gooit de stroper het geweer weg. Maar stel, dat de hond wordt gedreigd met een stok. De hond gaat naar de man toe en wordt bedreigd of zelfs geslagen. Bij de training moeten wij ook op dat geval voorbereid zijn, en dreigt de pakwerker met een tak met twijgen. Op het dreigende gebaar van het slaan reageert de hond meestal wel Soms moet hij wel eens een klap van de pakwerker krijgen met zo'n tak, om te zien wat hij in die situatie doet. De volgende oefening is schotvast heid. Er wordt geschoten De hond moet blijven doordraven. De hond moet het schieten kennen, en niet bang zijn. Dan het rijwielstellen. De hond moet een man, die er op de fiets vandóór gaat, van de fiets kunnen afhalen. Hij moet de man bij de benen aanpakken. Dat is het minst gevaarlijk voor alle partijen. Zo iets geldt natuurlijk niet voor een fietser die geen achterlicht heeft. Begrijpt u goed: het gaat hier om zwaardere zaken. De werpvastheid. De pakwerker gooit een stuk rubber gasslang naar de hond toe. Daarmee trainen wij meestal, met rubber, met oude banden De hond mag het stuk rubber ontwijken, maar hij (Van de redaktie) LEUSDEN - Eén dezer dagen werd de kandidatenlijst van het Gereformeerd Politiek Verbond (G.P.V.) voor de ge meenteraadsverkiezingen van Leusden bekend gemaakt. Het G.P.V. is tot nu toe niet vertegenwoordigd in de ge meenteraad. Bij de statenverkiezin gen van vorige maand behaalde deze partij in de gemeente Leusden 277 stemmen (3,6%). Lijsttrekker is de heer L de Bruij ne uit Leusden/Centrum. De komplete lijst ziet er als volgt uit: 1 L. de Bruijne, Leusden/Centrum 2. K. Nolles, Leusden/Centrum 3 Drs H Luth, Leusden/Centrum 4. Ir A S H P van Renssen. Leusden/Centrum 5. A J Hessel, Leusden/Centrum 6. J. Zomer, Leusden/Centrum 7 H Offereins, Leusden/Centrum. 8. J de Rijke, Leusden/Zuid 9 A Toornstra, Leusden/Zuid. 10. Dr W. den Otter, Leusden/Zuid. 2. André en Arjan Rutten, Huub Bran- sen, Nico Schimmel en Herman Vrij hoef - 64 punten. Spelserie: 7 en 8 jaar: 1. Harry Zwart 57 pt.; 2. Frank van Burgsteden 53 pt.; Evelien Klaassen, 4. Ronny Tijmensen 51 pt 5. en 6 Midi v. d Berg en Koen Thijssen50pt. 9 en 10 jaar: 1. Wim Herder 84 pt.; 2. WoutVrijhoef 68 pt 3. Gerry Olieslager 61 pt 4. Joanna Hasken 58 pt., 5. en 6. Wilfred Herder en Cor Tolboom 56 pt 11 t/m 13 jaar: 1. Nico Schimmel 51 pt; 2 HuubBran- sen 50 pt.; 3 Bennie Wittenber en Frank Pot 47 pt. DANSAVOND Tot besluit van deze aktiviteiten werd in „De Til" een dansavond voor de jongeren gehouden. Het was ook hier erg druk. De muziek wasgoed en bracht de jeugd in een bijzonder gezellige stemming. De avond verliep dan ook erg prettig en er werd geen wanklank ge- hoord. Het is te hopen dat binnen afzien bare tijd ook de geluidshinder voor de omwonenden kan worden opgeheven. Gelukkig wordt hier door zowel de ge meente als de beheerders hard aan gewerkt. Als er een goede oplossing te vinden is, zou dit wel een geweldige verbete ring zijn en zullen beide partijen hier plezier van hebben. Voor de omwonenden is het geluid nu (vooral in de zomer) niet om aan te horen en het zou jammer zijn als de jeugd om deze reden haar ontspanning zou moeten missen (Van de redaktie) LEUSDEN - De huidige KVP-wethou- der de heer W. A. Zandbrink is lijst trekker voor zijn partij met de komen de gemeenteraadsverkiezingen op woensdag 29 mei a.s. Op de kandidatenlijst van de KVP staan nog twee andere, nu zittende, raadsleden: de heren J. H. van Dijk en H. B. Ossendrijver. De heer Van Dijk staat op de derde plaats, de heer Os sendrijver op de vijfde De zittende raadsleden Jac. Berg en J. M. Huur- deman keren niet terug. Zo op het eerste gezicht niet op een verkiesbare plaats staat pastoor H. A. M. Kitselaar. Hij staat als zesde genoteerd. Pastoor Kitselaar, die in Leusden bekend staat als een sociaal sterk bewogen man en zijn opvattingen over het gemeentebeleid nooit onder stoelen of banken heeft gestoken, kan - zoals het er nu uitziet en gezien de uitslag van de statenverkiezingen - al leen maar kans maken op een raadsze- tel als hij met voorkeursstemmen ge kozen wordt. Overigens maakt zijn kandidatuur de verkiezingen extra interessant. De komplete lijst van de KVP ziet er als volgt uit Centrum. 2. A. M. van den Berg, Leusden/ Centrum. 3. J. H. van Dijk, Achterveld 4. H. J M. Bokkers, Leusden/Cen trum. 5. H. B. Ossendrijver, Achterveld. 6. H A M. Kitselaar, Leusden/Cen trum (zoals hij zelf zegt: Hamers- veld). 7. M. J. Janssen, ing Achterveld 8. F. J. Mosterman, ing. Leusden/ Centrum. Op de foto. W. A. van Zandbrink, lijsttrekker KVP. (Van de redaktie) LEUSDEN - Het blijkt dat nog steeds kinderen vernielingen aan brengen aan openbare gebouwen, door op de meestal platte daken te klimmen. Dit is het geval met de sportzaal Groenhouten endeChr. basisschool in Groenhouten en de gymzaal in Leusden/Zuid. Men is bang, dat er lekkages zijn ont staan, maar dat is pas te con troleren zodra het gaat regenen. De ouders worden er opnieuw op gewezen, dat eventuele schade voor hun rekening is, als blijkt dat hun kinderen deze vernie lingen op hun geweten hebben. Men dient de kinderen erop te wij zen, dat het beklimmen van ge bouwen (openbaar of niet) geen spelletje is. LEUSDEN - De VVD afdeling Leusden organiseert maandag 22 april een bijeenkomst in restaurant „De Kla- veet", Postweg 1, Leusden, aanvang 20.30 uur, waar leden alswel personen die geïnteresseerd zijn in de denk beelden van de VVD van harte welkom zijn. LEUSDEN/CENTRUM - Regelmatig werden er bloemen en plantjes weg gehaald uit een bloembak aan de Bur gemeester de Beaufortweg te Leusden/ Centrum. Eén der buren van de be treffende bloembakeigenaar slaagde erin het kenteken te noteren van de autobestuurder, die de bloemen ont vreemdde. Hij verwijderde allerlei kleine polletjes, die hij op deze goed kope maar oneerbare wijze in eigen tuin overbracht. Het bleek de heer H. J. B. uit Amsterdam te zijn, die hierover een bloemrijke bekentenis aflegde. Hebt u ieis ie verkopen? Plaats een LEUSDERHEITJE!

Leusder Krant | 1974 | | pagina 9