r Wilskracht Sterk leeft majorette-korps Gezellig „kleintje Carnaval" in Achterveld Wie neemt West-Berlijnertje, voor zes weken in huis? Geef uw kinderen in het verkeer het goede voorbeeld Uniformen voor Lisiduna: opbrengst nu 10.000,- Aanleg van trapveldjes en tijdelijk hockeyveld Clandestiene i werknemer jge visser BULKBOEKEN Stichting Pax Christi Kinderhulp vraagt uw hulp iar beschadigde to aangetroffen iisenaar onbekend ilSHANDEUNG? OTEIGENING iRCEEL IN \NDSBEEK VERMAAN AAN DE OUDERS PALETSCHOOL VOORSTEL AAN DE RAAD: EeUSDEN - Op de Langesteeg in Jen stond op 15 april een zwaar Jadigde auto in de berm. van welks ijding de politie niet op de hoogte >steld. Een jongetje had de auto- eruit gehaald en mee naar huis len. Zijn vader zei hem de auto- Bp hij de politie te brengen, hetgeen TRirde Tot op heden is de radio afgehaald, omdat de politie niet |wie de eigenaar is RuSDEN - Deze week moest een UrBmdeling op transport worden ge- i steld. die hier klandestien werkte [Het was de Turk A. K die op een ^^dens bedrijf werkte zonder werk- [ervlijlvergunning. De man werd gebracht naar Schiphol, en aldaar jeleverd aan de Marechaussee. HlJSDEN - Vrijdag 19 april moest ^persoon te Leusden worden bekeurd ms een patrouille van de politie, man was in verboden tijd bezig ssen in de Barneveldsebeek. PRIJS PER STUK: F.1.50 ONÜtlKDAG i APRIL 197*1 LEUSDER KRANT [htERVELD - Een paar maanden Veléden is er door het bestuur en le- J1(0 van de muziekvereniging ,,Door Sterk" besloten een majo- i Itte-corps op te richten. Er wordt ^Rwoordig veel show gevraagd bij niet optredeü van Muziekverenigingen aio de Achterveldse muziekvereniging IJlde beslist niet achterblijven. In ^;orte tijd is het korps dan ook tot litaod gekomen Er is door de meis- ll'SDEN - Op maandag 15 april ifp heer B te Leusden aangifte HMiishandtding door de heer v. d P. gMchferveld. Hij werd gewond aan ^inkeroog De politie heeft de zaak erzoek EUSDEN - In de raadsvergadering [28 maart 1974 heeft de raad het emmingsplan Alandsbeek vastge steld. De wettelijk voorgeschreven 2e sielegging vindt thans plaats. f^oals bekend werd in het noord- van het plan een gebied aan- ?ewzen met een bestemming BD1, fcaariri een 2-tal combinatiescholen en èen gymnastieklokaal gerealiseerd ïullen worden. Het eerste complex is pans in aanbouw en het tweede 'lex, alsmede het gymnastieklo- zal zo spoedig mogelijk ge- iseerd moeten worden. Tot op heden is het b en w echter iet mogelijk gebleken de benodigde voor dit 2e complex, alsmede het gymnastieklokaal, van de Er ven; Vrijhoef langs minnelijke weg in frgèndom te verkrijgen Dit kan der halve betekenen dat op het gebied vaa de onderwijsvoorziening straks ernstige problemen gaan ontstaan, i&gs b. en w. in een voorstel. Het is duidelijk, dat waar de zorg voor liet onderwijs zowel kwantitatief I® kwalitatief zo uitdrukkelijk een Kj» van de overheid is, waarborgen füi ^en moe*en worden die er toe Hjflen dat de bouw van scholen door gang kan vinden Hoewel wij ons uiteraard zullen blij - Vt!n[ inspannen om eigendomsrechten angs minnelijke weg te verkrijgen, Sgjtoch rekening gehouden moeten wor- en: de mogelijkheid tot onteigening. Pt- commissie ruimtelijke ordening 'olkshuisvèsting kan zich met dit B*stel verenigen. ADVERTEREN KOST GELD. MET ADVERTEREN KOST LMEER Vraag onze advertentietarieven De Leusder IKrant bereikt het grootste deel van inwoners van de gemeente '^eusden. jes veel geoefend en nu is het dan zover. Op 29 april a.s. zullen zij voor het eerst deelnemen aan een mars met de muziekvereniging. Onder leiding van de heer Cardol uit Leus den Centrum hebben de meisjes weke lijks een les - en als het nodig was twee lessen - gekregen. Er is alles in het werk gesteld om het eerste ,,aan de weg te timmeren" tot een succes te maken. Het majorette-corps is niet de enige aktiviteit van DWS Lr wordt op het ogenblik hard gewerkt aan een nieuw tamboerkorps Er zijn een aantal leer lingen in opleiding, zij krijgen les van de heer v. d Berg uit Achter veld 0\v enkele maanden hoopt men zover L zijn dat ook zij aan de mar sen van DWS kunnen deelnemen In 1975 bestaat „Door Wilskracht Sterk" 40 jaar In die 40 jaren is er heel wat veranderd Vele jaren werd „in burger" gemusiceerd sinds enige ja ren is de vereniging geüniformeerd Dit waren geen nieuwe uniformen, zij werden overgenomen van een andere vereniging Maar deze uniformen heb ben hun beste tijd nu wel gehad. Nu heeft de vereniging zich een groot ide aal gesteld; men wil het 40-jarig ju bileum vieren in nieuwe uniformen, niet alleen voor de muzikanten, ook voor de drumband en de majorettes Om dit te verwezenlijken is een be drag van i f25.000,-- nodig Een zeer groot bedrag, daar is de vereniging zich terdege van bewust Maai zij weet dat de gehele Achterveldse ge meenschap „Door Wilskracht Sterk een warm hart toedraagt Daarom be gint zij ook dan vol goede moed over enkele weken diverse akties te voe ren om dit bedrag bijeen te krijgen. Een enorme kluif, maar DWS heeft vaker voor hete vuren gestaan. En met medewerkikng van de gehele Achter veldse bevolking zal ook dit karwei tot een goed einde gebracht kunnen worden LOSSE VERKOOP LEUSDER KRANT Onze krant is op onderstaande adressen los verkrijgbaar: Achterveld: Boekhandel Vos. Hessenweg 323 Leusden-C.: de heer W J Schut. Hamersveldseweg 26 Leusden-Z.- Luitiens Supermarkt Pr. Irenelaan 9 Uitstekende literatuur in een goedkoop jasje: LEUSDER KRANT, Finnmark 3 Leusden- centrum. ACHTERVELD - Het „kleintje car naval" van de Puupekoppen-het carna valsafzakkertje 1974 - was heel gezel lig, een echt fijn sfeertje, maar toch niet in alle opzichten geslaagd. Er waren namelijk te weinig bezoekers. Slechts een 50-tal oud-onderdanen van de Carnavalsvorst hadden zich naar „Ons Gebouw" begeven om afscheid te oemen van Prins Puup de Tweede. En dat viel wel erg tegeD. Ondanks dit lage aantal aanwezigen heeft de sfeer er niet onder geleden. Een belangrijk aandeel hierin leverde „Los Donjos" zij kweet zich uitstekend van haar muzikale taak „Los Donjos" was tot deze dag een onbekende naam in Achterveld. Was dat misschien de reden om niet te ontkomen9 Dan heb ben de wegblijvers toch geen gelijk gekregen. „Los Donjos" is een band van goede kwaliteit. Opvallend was ook deze keer het aantal jeugdigen onder het publiek. Zij waren ruimschoots in de meeiderneid. Het carnavalscollege mikt juist ook op het wat oudere publiek, maar dezen laten verstek gaan Als pleister op de financiële wonde slaagde de verloting buiten verwachting zeer goed Er waren er die heel wat halve guldentjes tegen aan gooiden om de hoofdprijs - een geitebokje - of een van de andere prijzen te winnen Nu gaat het prinselijk gewaad en dat van de Raad van Elf definitief in de motballen tot de Elfde van de Elfde 1974. Want op die dag zullen de Puupekoppen ongetwijfeld weer van zich laten horen! ACHTERVELD - Het hoogtepunt op het Kleintje Karnaval van de Puupenkoppen was ongetwijfeld de verloting van het echtpaar gans en als hoofdprijs een bok. (Foto Janus Visser) LEUSDEN - De kortgeleden gehouden actie van Pax Christi Kinderhulp, die tot doel had kinderen uit West-Berlijn hun paasvakantie in Nederland te laten doorbrengen leverde 900 adressen op. Adressen van reeds bij de organisatie ingeschreven gezinnen. Voor de stich ting betekende de paasactie het overtui gende bewijs, dat bij de Nederlanders nog steeds meegevoel bestaat met de Berlijnertjes, die de dupe zijn van de crisissituatie, waarin de geisoleerde stad zich bevindt. Ondanks de sterk verbeterde betrekkingen tussen Bonn en Oost-Berlijn. Reeds tientallen jaren leeft deWest- Berlijnse bevolking in een absurde si tuatie. Afgesneden vaneen land waartoe het grootste deel van de bewoners zich aangetrokken voelt, maar ook afge sneden van familie en vrienden ann de andere kant van de grens, die gemar keerd wordt door muur en prikkel draad. De kwalijke gevolgen zijn legio Volwassenen ontsporen, vaders en moeders moeten beiden hard werken om de eindjes aan elkaar te knopen, bedrijven kunnen alleen blijven draaien dankzij honderdduizenden buitenlandse werknemers, weinig aandacht voor het kind, omdat de ouderen aan andere zaken denken Het is waar, de meeste West-Berlijners kunnen meer aan de andere kant van de muur komen, maar dat heft de scheidingen in intermense lijke betrekkingen niet op. Kinderen zijn dan vaak de eerste slachtoffers Maar er kan veel aan worden gedaan om de jongens en meisjes de positieve kant van de medaille te laten zien De Berlijnse regering kan het met alleen aan In een miljoenenstad, waar een grote woningnood heerst, brokkelt er wat er nog aan vrije ruimte bestaat, af ten behoeve van de woningbouw Parken en bossen raken overvol in weekeinden en vkantiemaanden Om die reden gaan nog elke zomer tienduizen den kinderen naar de Bondsrepubliek en landen waar organisaties, zoals Pax Christi Kinderhulp, klaar staan de West-Berlijnertjes bij pleeggezinnen onder te brengen. Het hangt van het aantal gezinnen af hoeveel kinderen zes weken lang kunnen genieten vaneen vakantie in vrijheid. Zolang Berlijn ons vraagt haar jonge burgers in de va kantiemaanden op te vangen gaat Pax Christi Kinderhulp door met haar actie Dit jaar heeft Pax Christi Kinderhulp als eindpunt gesteld, de komst van 1700 kinderen. Maar dat is wel sterk af hankelijk van het aantal aanmeldingen Natuurlijk, er komen zo'n 900kinderen al terug bij Nederlanders die in vorige jaren al hebben meegedaan. Blijft de noodzakelijkheid over 800 Nederlandse gezinnen bereid te vinden hun huis open te zetten voor een kind uit Berlijn Op 9 juli rijden twee, laten we dat hopen, volle treinen ons land binnen Zes weken later, 15 augustus keren de kinderen naar huis terug Met meer kleur op de wangen en beter bestand tegen de problemen thuis. In deze omgeving kunnen aanmeldin gen worden geplaatst bij: Mevr. P. Opdam-Royers Van Marnixlaan 41 Amersfoort Tel 03490-15910 LEUSDEN/ZUID - Maandagavond 22 april hield de oudercommissie van de openbare basisschool ,,'t Palet"aande Willem de Zwijgerlaan te Leusden- Zuid een ouderavond. Voorzitter H. P. Kreulen opende de vergadering met een welkomstwoord aan de niet in zo grote getale aanwezige ouders Mevrouw C Verduin, sekretaresse, las de notulen voor van de ouderavond van 1 oktober 1973 Aan de penningmeester werd dechar ge verleend over zijn begroting van het schooljaar 1972-1973. De heer Noordkamp hield een bizon der fijne, objektieve en niet van humor ontblote uiteenzetting over de school- ongevallenverzekering Het was een boeiend betoog, dat door de aanwe zigen - ik zou haast zeggen met span ning - werd gevolgd. De heer Noordkamp was van mening, dat de 24 uurs dekking van de koliek - tieve jeugd - ongevallenverzekering goed was. Voor een premie van f 10,- ontvangt men f1000,- bij overlijden; f 1000,- bijdrage aan geneesmiddelen gedurende twee jaar, voor zover daar voor geen ziekteverzekering van oudere datum is gesloten; f150,- bijdrage aan tandheelkundige zorg: dit is van belang, als men hiervoor zelf niet verzekerd is De behandeling moet zijn beslag krijgen vóór het 18e jaar, van het kind 135.000.-, indien het kind voor de toekomst arbeidsongeschikt zou zijn geworden om het leven van het kind wat te vergemakkelijken De heer Noordkamp vond dit het allerbelang rijkste aspekt van de verzekering „We hebben in Nederland de Bijstands wet Het kritenum is echter: wil men het op het in de wet gestelde bestaans minimum laten aankomen?" Er zijn ook partikuliere verzeke ringen, die iets duurder zijn („Eet polis opmaken kost momenteel al f500,-!" kon de heer Noordkamp niet nalaten op te merken) Niet alle scho len hebben een kollektieve verzekering Bij het voortgezet onderwijs moet men weer deelnemen aan een andere verze kering. hetzij kollektief, hetzij parti- kulier. Voor een premie van f 17- wordt f2000,- uitbetaald bij overlijden. f 1000,- geneesmiddelen en f 150,- tandartskosten komen hierin niet voor). Wèl zijn hierin opgenomen de kosten van protnesen tot 12 000,- maximaal, overlijdensuitkering ten gevolge van kinderverlamming en invaliditeitsuit- kering ten gevolge van kinderverlam ming. f 1250,- per jaar, als de kin derverlamming extra onkosten mee brengt f25 000,- bij blijvende invali diteit. De heer Noordkamp stelde de vraag: „Wat dekt nu zo'n kollektieve of par tikuliere verzekering?" Het is een jeugd-ongevallenverzekering, en scha de door een ongeval veroorzaakt aan het lijf. (kapotte bril, gescheurde kle dingstukken vallen hier niet onder) Het belangrijkste aspekt is de ïnvali- diteitsfase Het kind valt niet onder een arbeidsongeschiktheidsverzeke ring of een normale ongevallenver zekering „Wat verstaat men onder on geval?' Een ongeval is het geval waar bij de verzekerde wordt getroffen door een plotseling van buitenaf komend geweld, waardoor hem lichamelijk let sel wordt toegebracht, welk medisch letsel door een arts moet worden vast gesteld Niet inbegrepen zijn hierbij de on gevallen ten gevolge van drug-gebruik. De meeste schades zijn wettelijk niet verhaalbaar. Het duidelijke betoog van de heer Noordkamp leverde nog enkele vragen op, waarbij - ondanks de ernst en de lugubere voorbeelden - hartelijk ge lachen werd om diverse spitsvondig heden. De penningmeester deelde mede dat voor de 231 kinderen, die de school bezoeken, 101 ouders hun bijdrage nog moeten betalen. Er staat nog f2.500,- open om te innen. De financiële bijdragen zijn hard no dig, omdat men een projektor wil aan schaffen Bovendien wil men de bi bliotheek vernieuwen en een stevige aanvulling geven. De heer Werdler heeft de kinderen in zijn klas een papiertje in hun boeken meegegeven om ze te vragen hoe ze het boek vonden De heer van Aken verzoekt de ouders inde toekomst de bibliotheek te willen gaan runnen, de boeken te verzorgen en te onderhouden en te kontroleren of de kinderen ze hebben gelezen. Men zou misschien ook tot een roulatiesysteem met andere scholen kunnen komen. Wat de schoolreisjes betreft, de le t/m 5e klas gaan naar Den Treek dit jaar De le en 2e klasse op 27 mei De 3e en 4e klasse op 28 mei. De 5e klasse op 30 mei. De 6e klasse gaat naar het Vakantiecentrum „Mooi Ve- luwe" te Putten op 6 en 7 juni. De feestelijke afscheidsavond, de brood maaltijd en de opvoering van het to neelstuk door de 5e klassers voor de 6e klassers zal dit jaar plaatsvinden op vrijdag 21 juni. De heer Van Aken vraagt de ouders over te willen gaan tot de eigen ver vaardiging van een Sint Nicolaaskos- tuum, tezamen met de kleuterschool Het hoofd van de school eindigt met vermaningen. Hij wijst op het toene mend aantal verkeersongelukken, en vraagt de ouders in het verkeer het goede voorbeeld te geven. De verniel zucht onder de jeugd neemt toe. De heer Van Aken vraagt de ouders de kinderen niet te veel vrijheid te ge ven „De veelgeprezen Dr. Spock komt terug op al die vrijheid," aldus de heer Van Aken: „Het kind wil een zekere mate van geregeldheid." De kinderen smakken de tassen met boeken op de grond: de boeken gaan kapot. Er is één kapstok met gevonden kleren: nie mand haalt ze ooit af. De kinderen vegen hun voeten niet als ze de school of de klas binnenkomen. Ze zijn nog niet in de klas of ze willen naar het toi let. Doorspoelen ho maar. Als ze snotneusjes hebben, halen ze die op, want ze hebben geen zakdoek bij zich. De ouders controleren bij hun ver trek niet of ze alles bij zich hebben: de kinderen vergeten vaak van alles. Fietsen worden neergekwakt, de rek ken worden niet gebruikt. Buiten staat een prullenmand. De speelplaats ligt vol met banane-, sinaasappelschillen, snoeppapiertjes. Klokhuizen worden te gen de ramen gegooid. De ouders vra gen dagen vrij voor het kind wanneer de vakantie nog niet is begonnen. De kinderen gebruiken geen goede taal: ae uuders spreken met de jonge kin deren over toetoet, terwijl ze het woord auto zouden moeten bezigen. De ouders luisteren zelfs niet naar elkaar, spreken terwijl de ander aan het woord is. De ouders aanvaardden de hun ge maakte verwijten, en de voorzitter be sloot met een stevige hamerklap de ver gadering. LEUSDEN - Nadat „Lisiduna", ons Leusdens harmonie gezelschap met tamboers en majoretten, zijn program ma een week had verschoven in ver band met het plotselinge overlijden van de 19-jange tamboer Harry Bies- terbosch, zette men op donderdag 18 april zijn rondgang door Leusden voort. Donderdag 11 april had men Harry Biesterbosch ten grave gedragen op „Rusthof" en bijna heel „Lisiduna" had afscheid van hem genomen. Donderdag 18 april gaf Lisiduna zijn muzikale show met 't oog strelende be wegingsspel der majoretten inde Hors ten in Leusden-Centrum ten beste U weet langzamerhand natuurlijk wel waar het omgaat een bedrag ad. f30.000,- bijeen te brengen om alle musici, tam boers en majoretten in gloednieuwe uniformen te steken, waarmee zij op landelijke concoursen onze gemeente Leusden op waardige en stijlvolle ma nier kunnen vertegenwoordigen. En ook om in onze gemeente zelf alle festi viteiten op te luisteren met hun mu ziek en kleurrijke aankleding. Weet u het gironummer nog, waarop de gaven voor „Lisiduna" gestort kun nen worden? Hier komt het: Gironummer Rabo-bank Leusden nr. 278135 ten name van „Lisiduna" rek. nr. 335907237. En dan nu de stand van zaken na de derde avond optreden in de Hors ten in Leusden-centrum Donderdagavond 18 april ontvangen in de horsten te Leusden-centrum f 570.92 Ontvangen in de buiten wijken vanaf Bavoort langs café-restaurant „De Mof en een gedeelte van de Hamersveldseweg f 1.347,50 Papieraktie gevoerd op 13 april f 1125, Girostortingen f 52,50 Giften en schenkingen van partikulieren en middenstan ders f4 850,-- Vermeerder met het bedrag van de eerste opbrengst ad 12.111,72 U ziet hoe de thermometer is ge stegen: f .30.000.- stand op donderdag 18 april f10.000.-- De volgende twee muzikale rond gangen zullen plaats vinden op donder dag 25 en vrijdag 26 april. Donderdag 25 april start „Lisiduna" met tam boers en majoretten om 18.30 uur. Gemusiceerd wordt in de buurt van plan Rossenberg, de Prunuslaan en de Berkenlaan. Vrijdag 26 april start men om 18.30 uur, en marcheert in de buurt van winkelcentrum „De Bie- zenkamp' De betreffende bewoners krijgen evenals dit geschiedde bij de vorige wijken in Leusden-zuid en Leus den-centrum. tevoren een brief in de bus omtrent het doel van de ge voerde aktie. Donderdagavond 25 april en vrijdagavond 26 april trekken de kollektanten van „Lisiduna" zo veel mogelijk in het kielzog van de mu ziek mee, om huis aan huis bijdra gen in ontvangst te nemen Voor deze week: bewoners van de twee betreffende wijken in Leusden- centrum geeft u allen met gulle hand aan ons aktieve muziekkorps dat zo veel gezellige luister bijzet aan vele Leusdense evenementen en aktiviteiten! f10 057,64 Het bestuur van Lisiduna deelt de inwoners van Leusden derhalve verheugd mede, dat het ten gevolge van alle aktiviteiten, die door zijn leden tot nu toe op touw zijn gezet reeds een bedrag van meer dan f 10.000,-- heeft mogen ontvangen! Ver schillende girostortingen zijn reeds toegezegd onder andere door de Mid denstandsvereniging en door verschil lende Leusdense particulieren Hebt u iets te verkopen? Plaats een LEUSDERHEITJE! LEUSDEN - „In de bestemmings plannen van de eerste fase van Leus den-C. is een groot aantal speelveld jes opgenomen. De wat grotere veldjes worden dikwijls gebruikt voor allerlei balsporten, waarbij met name het min of meer georganiseerd voetbal voor omwonenden nogal eens hinderlijk kan zijn. Het is dan ook gewenst te komen tot de aanleg van enige speelvelden aan de rand van de bebouwing waarop door de oudere jeugd kan worden gevoetbald", aldus b. en w. in een voorstel aan de raad. Gedacht wordt aan de egalisatie van de reeds aanwezige grasmatten en het aanschaffen van 2 verplaatsbare doelen per veldje Naast de noodzaak van een drietal speelveldjes is de aanleg van een tijdelijk sportveldje zeer gewenst De in 1973 opgerichte hockey vereniging oefent tot nu toe op een perceel grond achter de bejaardenwoningen in het plan Rozenboom, dat volgens het be stemmingsplan de bestemming „bij zondere bebouwing heeft. Bovendien is dit terrein van beperk te afmetingen, terwijl het ledental van de hockeyvereniging sterk is gestegen. Het is dan ook gewenst, om in af wachting van de uiteindelijke uitbrei ding van de sportvelden, te komen tot een tijdelijk veld, waaropook wedstrij den gespeeld kunnen worden De aanleg zal bestaan uit spitten, egaliseren, bemesten en verschralen met zand en inzaaien, terwijl tevens een eenvoudige afrastering zal worden aangebracht Het door ons voorgestelde terrein ten noorden van het plan de Wetering is bereikbaar via de nog aan te leggen toegangsweg van de toekomstige ge meentelijke kwekerij. De totale kosten van de 4 speel/sport- veldjes worden excl. BTW geraamd op f 55 00, - - Incl. op f63.800,-- (volg- nr 702) B en w verzoeken de raad een kre diet van f63.800,-- beschikbaar te stellen. De commissie financien is over dit voorstel gehoord

Leusder Krant | 1974 | | pagina 11