Hoe groter de bevolking, hoe meer gevallen van insluiping Toekomstige Leusdenaren hielden sightseeing Geslaagde Ingeborg- reünie: feest der herkenning Criminaliteit in Leusden neemt toe: meer inbraken „De mentaliteit van de mens is zonder meer ontzettend egois itisch geworden" „Verkeersmisdragingen nemen ook toe" Te weinig speelvelden en rommelruimten voor de jeugd Licht in de duisternis Door rood licht gereden Rest van ree gevonden GROENHOUTEN: ALLEEN NAAR BINNEN MET BEWIJS VAN TOEGANG Commentaren/ meningen REVEILLE DONDERDAG 25 APRIL 197-1 LEUSDER KRANT poltKU LEUSDEN - Dagelijks worden wij in de dagbladen geconfronteerd met toe nemende gewelddadigheden, toenemen de criminaliteit. Steeds meer bejaarden worden slachtoffers van overvallers. Het aantal doden en gewonden stijgt. Het geweld grijpt steeds harder om zich heen. In het eerste kwartaal van 1974 zijn 24 mannen en 11 vrouwen door gewelddelicten om het leven gekonien Ongeveer 100 mensen liepen door ge weld van anderen verwondingen op. Het valt op, dat de overvallers, die vrijwel altijd gewapend zijn, steeds driester te werk gaan. en er niet voor terugschrikken geweld te gebruiken om hun zin te krijgen. Wij leggen aan de heer G. J. Theins, docent aan de Politieschool ..De Bos kamp te Leusden, de vraag voor tegen welke achtergrond hij de toe- heeft zijn naweeën. De oorlog heelt ei zeker toe bijgedragen. Ook de televisie draagt zijn steentje bij Er wordt veel geweld vertoond Geweld zien vindt altijd navolging Met het veelvuldig geweld vertonen wordt het geweld bovendien een alledaags iets. Ook zijn er veel mensen, die, als ze geweld in Vietnam of waar ook ter wereld, zien zich dit geweld niet aan trekken: het is ver van hun bed Wanneer er geweld op straat wordt gepleegd kijken de mensen zelfs toe, en ze doen niets, uit egoisme. uit angst om voor de rechter te moeten ver schijnen. uit angst voor represaille. De mensen zijn egoistischer geworden Misschien, als iemand f 100,- zou kun nen verdienen met zijn getuigenverkla ring, dat tui het dan nog wel zou doen Vroegv keek de mens naar cowboy- name van de agressiviteit en de cri minaliteit ziet en hoe hij, die een op leiding aan een Sociale Academie heeft gevolgd, de oorzaak van de toenemen de gewelddelicten aan zijn leerlingen toelicht. De heer Stheins: ..Inderdaad, elke dag lees je wel in de krant, dat er ergens is geschoten, geslagen, ge stoken of opgetreden met welk wapen er dan ook maar wordt aangewend. Vroeger vocht men met de blote vuist, maar tegenwoordig is dat er niet meer bij Er zijn allerlei zelfgemaakte wa pens op de proppen gekomen, zoals fietskettingen met een handvat eraan, apparaten waarmee je iemands pols kapot kunt maken enzovoorts Vroeger was men ook wel agressief, maar meestal liep het met een blauw oog en een bloedneus af In elke mens zit een stuk agressie: het is het oer- ïnstinkt van de mens om zich in leven te houden. Maar tegenwoordig is het geweld gewapend geweld geworden. Het wezenlijke van een normaal mens is, dat hij zich moet beheersen Agres sie kun je alleen bedrijven, als je wordt aangevallen, als je je eigen leven moet verdedigen. Dat is noodweer Dat is gelegaliseerd Maar verder moet de mens zich beheersen De mens zelf is verantwoordelijk. Zelfbeheersing één van de belangrijkste facetten, die de politieman moet kunnen opbrengen Het excerceren gebeurt niet om de politie een militair aanzien te geven, maar om mede de politieman de broodnodige zelfbeheersing bij te brengen Als de politieman in de houding staat, moet hij kunnen verdragen dat een vlieg hem steekt, dat hij niet kan lachen of praten ,,Bent u van mening, dat de Tweede Wereldoorlog sterk heeft bijgedragen tot de verruwing der zeden en de toe name der gewelddaden?" ,,Elke oorlog brengt verruwing, en LEUSDEN - Een eigenaardige be keuring moest worden uitgedeeld op donderdag 19 april aan een persoon, die er eigenaardige verlichtingsmetho den na hield. Hij had aan zijn auto welgeteld 6 achterlichten, aan de zijkant 4 achterlichten, die naar voren schenen, en 4 achterlichten die naar achteren schenen. In totaal 14 stuks. De eigenaar van de eigenaardig verlichte auto moest worden bekeurd wegens het verwarring stichten van verlichting. Hebt u iets te verkopen? Plaats een LEUSDERHEITJE! films, tegenwoordig zie je films waar op kinderen in stukken worden ge sneden. Op labiele figuren hebben deze dingen zeker een negatieve uitwerking Wanneer een labiele figuur iets in de zin heeft, kan hij bij zijn handelwijze zeker worden beinvloed door geweld op de televisie en de film." Waarom helpen de mensen toch nooit hun medemens, die wordt aan gevallen? Voor dieren gaan ze bij gaans door het vuur." ..Wanneer de mens zich met een aanval op een andere mens bemoeit ziet hij op de achtergrond altijd de rechter ol de represaille. Het dier wordt beschermd, omdat dat minder risice oplevert. hei gros van dat soort geweldplegers loopt met allerlei wapens op zak. In België kan men vrij pistolen kopen ,,Maar waarom wordt bijvoorbeeld een bejaarde man om f25 vermoord?" ,,De dader gaat naar die oude man toe met het idee, dat die man geld moet hebben opgepot, in een sok of onder zijn matras. Vele van die oude mensen bewaren hun centjes inderdaad thuis Om te voorkomen, dat die oude men sen gaan praten, worden ze omge legd", dat is afgemaakt Tegenwoordig wordt er ook abortus gepleegd. De waarde van onze normen is ge degradeerd." ,,Zou je er iets aan kunnen verande ren, als je de kinderen al op héél jeugdige leeftijd verdraagzaamheid en respekt voor de medemens bijbracht?" ,,Ze moesten op de kleuterscholen, spelenderwijs, iets meer doen aan de begrippen, dat je respekt moet hebben voor elk medemens, en dat je jezelf moet leren beheersen Meer toezicht op en correctie van die kinderen In datzelfde licht zie ik het geloof. Vele mensen doen niets meer aan het geloof, want het geloof legt je bepaal de beperkingen op. De vastentijd, daar moet je iets voor over hebben De kerk, daar moet je naar toe gaan De mens van nu hecht veel waarde aan het materiële. Laat men op de scholen iets meer doen aan de ver houding van mens tot mens. De pa rate kennis prevaleert nog steeds. In het gezin moeten de ouder het voorleven, zélf het voorbeeld geven. De ouders moeten positieve kritiek leveren, zonder scherpe kanten De politieman moet als tacticus tegenover zijn medemensen gaan staan, met begrip voor de mens en de situatie. Helaas zijn er maar al te veel kin deren, die zonder ouders opgroeien. Er is niets beters voor kinderen dan een normale verhouding tussen moe der en vader Er is toename van de criminaliteit, de misdaad tegen de mens is toegenomen, omdat de waar de van het gezin wordt gedegradeerd Het gezin hóéft tegenwoordig niet meer. Het instituut gezin is verwaterd. De kinderen, de ouders vermaken zich buitenshuis De brutale gaat zichzelf verdedigen Eigenlijk zijn het de ouders, die de vrijheid van hun kinde ren moeten verdedigen Het laisser faire, laisser aller is alleen maar gemakzucht. Het slechtste thuis is beter dan het beste tehuis In plaats van de vroegere gezagsverhouding tus sen ouders en kinderen moet er nu een vertrouwensverhouding komen. Ik spreek niet over de mensen, die gestoord zijn of gebrekkig ontstekeld Maar ik spreek over de mens, die de normale capaciteit van zijn verstand heeft Deze moet werken aan zijn zelfstandigheid Hij kan zich op den duur niet meer legitimeren aan zijn alkomst Hij inoet een deel van zijn zelfbeheersing laten spreken. De nor male mens is verplicht om zelf iets te doen aan die volwassenheid, aan die persoonlijkheidsvorming. Sommige mensen doen dit niet. uit gemakzucht Tegen een oude adjudant van de Mare chaussee zei iemand es: ..Ik kan me niet meer beheersen ,.Kan niet is dood, wil niet is levend .antwoordde de adjudant ,.En lukt het je vandaag maar voor 1%, dan lukt het je morgen voor 2%. En bij de eerstevolgende gele genheid weet je je te beheersen Verbeter de wereld, begin met jezelf. Er zijn ook mensen, die een hoog intelligentiequotiënt hebben en te weinig werkelijkheidszin Maar de misdaad is internationaal en nationaal verspreid" ..Bent u van mening, dat de misdaad in Leusden toeneemt, nu Leusden een grotere bevolking heeft?" ..Een dichtere mensenconcentratie geeft natuurlijk meer objekten, en doet de gevallen van diefstal met insluiping toenemen Maar de mensen geven er vaak zelf aanleiding toe. Ze laten deuren en ramen open staan, met een ontstel lende nonchalance. De overheid daarentegen zorgt voor te weinig speelvelden en rommelruim- ten, waar de jeugd zich kan uitleven. Je kunt kegelbanen aanleggen. De in- terresse van de werkende jeugd is ge richt op dansen, laat men zorgen, dat er niet een tekort is aan dansgelegen heden. Ik ben geen voorstander van het toe staan van druggebruik en drughandel. Dat werkt nog meer criminalitiet in de hand Naar mijn mening hebben drugs een negatieve funktie in de maatschappij tenzij medisch gebruikt Dat de misdaad m ons land, en mis schien in Leusden toeneemt, ligt aan de heersende mening, dat de misdaad wél loont, mits je het maar link inkleedt Aan een woordvoerder van de Rijks politie te Leusden vragen wij of de poli tie heeft kunnen constateren dat de criminaliteit in Leusden in de laatste jaren is toegenomen. ,,Ja, de criminaliteit neemt zonder meer toe. Gelukkig in Leusden niet op die manier, zoals dat in de grote steden gebeurt Als ik spreek over toenemende criminaliteit in Leusden dan bedoel ik daarmee geen geweldmisdrijven, maar méér inbraken zowel door ouderen als door jongeren. Ik zie als oorzaak, de jeugd van van daag is erg verwend met weelde. Het speelgoed van een jongen van twaalf jaar is al een bromfiets om te crossen. Er zijn overal bromfietsen te koop voor een paar tientjes Niet elke ouder zal dat geld zo maar willen en kunnen beschik baar stellen Hetgeen bijvoorbeeld tot gevolg kan hebben, dat kleine dief stallen worden gepleegd om mee te kunnen doen met de kornuitjes Daar entegen zijn er diverse jongens, die, wanneer ze een brom- of een motor fiets in hun bezit willen hebben, zich daarvoor jarenlang krom lopen te sjou wen in een krantenwijk, en van wie de ouders die bromfiets heus wel zouden kunnen betalen Die ouders geven hun zonen echter zakgeld voor een rokertje en dergelijke, maar huldigen het ge zonde principe dat als hun zoon iets extra's wil hebben, hij daar iets voor zal moeten doen Aan zulke kinderen wordt een eigen verantwoordelijkheid bijgebracht. Ik wil niet beweren, dat de schuld van misdrijven altijd bij de ouders ligt Er zijn nu eenmaal kinderen, die met een criminele afwijking wor den geboren Maar er bestaat momen teel een tendens tot gemakzucht De jeugd denkt al gauw: als ik er niet rechtmatig aan kan komen, dan maar onrechtmatig. Er is een tendens naar een gemakzuchtige levensopvatting. Met 16 jaar hebben ze met een bromfiets al weer een stukje gemakzucht Als ze eenmaal aan die bromfiets gewend zijn, en hij is een keer kapot, dan stappen ze tierend op de fiets. En dat merken wij bij de politie, aan de ene kant ontbreekt het gezag bij de ouders, aan de andere kant ont breekt het gezag op de weg. Het is de jeugd niet voldoende bijgebracht De verhouding van het publiek tot de veld wachter met de grote snor en de sabel bestaat niet meer Er moet echter gezag in een gezin zijn, en op de weg ook. Als de mensen maar beseften, dat de politie er is voor hen zelf De politie is er uiteindelijk, omdat de bevolking zich niet aan de regels houdt, regels die door de overheid zijn vastgesteld Dat wil zeggen dooi de volksvertegenwoordiging, die ze zelf hebben gekozen. (van de redaktie) LEUSDEN - Ongeveer vijftig perso neelsleden met echtgenotes van het Gereformeerd Dienstencentrum, dat, zoals bekend, binnen afzienbare tijd in Leusden zal worden gevestigd op het werkgelegenheidsterrein Princen- hof, brachten vorig week vrijdag een bezoek aan de gemeente Leusden om kennis te maken met hun toekomstige woon-omgeving. Onder deskundige leiding van ge meente-voorlichter de heer S Polak werd na een korte ontvangst op het gemeentehuis per bus een rondtoer door de gemeente gemaakt. Via het plan Rozendaal werd een bezoek gebracht aan het verkoopkan toor in Alandsbeek Oost, waar men de maquette van dit plan bekeek Ook werden enkele woningen in dit plan - die inmiddels gereed zijn gekomen - door het gezelschap van binnen be zichtigd. In Achterveld maakte men een tocht door het dorp (nieuwbouw) en stond men enige ogenblikken stil bij het vrijheidsbeeldje bij de R.K. kerk van Achterveld en werd de achtergrond hiervan belicht Daarna ging de tocht naar de plaats, waar het Gereformeerd Dienstencen trum zal verrijzen (wat op enige moei lijkheden stuitte in verband met de afsluiting van de burgemeester de Beaufortweg) om daarna via Oud-Leus den en Leusden/Zuid in het nieuwe zwembad van Leusden iets te gebruik- ken. Tot slot werd het plan Groen houten bezichtigd en werden enkele woningen bekeken Al met al heeft men een vrij vol ledig overzicht kunnen krijgen van de woonmogelijkheden in Leusden en heeft men op een aantrekkelijke wijze kennis kunnen maken met de gehele omgeving. Op de foto. een beeld van deze sight seeing (Foto Janus Visser) Wat kun je verwachten, als de vol wassenen eigenlijk al veel gedrags regels op de weg negeren, van de jeugd9 Als vader en moeder zich niet aan de verkeersregels houden,brengen ze dat op de jeugd niet over. De kranten artikelen over het veilige verkeer halen niets uit. Neemt u nu plan Rozenboom: er zijn weer twee hekken geplaatst, en nog houdt men zich niet aan de regels. Die hekken zijn er voor het publiek zelf geplaatst. De medemens ondervindt er het nadeel van De bejaarden in Leus den lopen te wandelen of rijden in in- validewagentjes. De kinderen verdraai en het om niet op de trottoirs te fiet sen. Als de jeugd de volwassenen op het trottoir ziet fietsen, kun je van hen niet verwachten, dat zij het niet doen. De mentaliteit van de mens is zonder meer ontzettend egoistisch geworden. Gemeenschapszin is er maar zeer weinig Men is erg materialistisch ingesteld Bij de politie maken wij tegenwoordig mee, dat men niet eens meer tegen een waarschuwing kan: dat beschouwt men al als een inbreuk op de privacy De politie moet van daag aan de dag over ontzettend veel zelfbeheersing beschikken om zijn taak naar behoren te volbrengen. Het pu bliek verwacht dat de politie correct en beleefd blijft, terwijl ze het bloed onder je nagels vandaan halen Wij lopen echt niet voor ons plezier op de weg. Fr wordt van ons verwacht, dat wij ons werk doen. Leusden steekt uiteraard gunstig af bij de grote steden, maar vertoont overigens hetzelfde beeld als alle plat telandsgemeenten Men is minder ver draagzaam geworden. Er vinden veel burenruzies plaats om deonbenulligste dingen Langzamerhand neemt dit alles absoluut toe Ik moet zeggen, dat er wat betreft de speelvelden voor de wat oudere jeugd, veel ontbreekt. De jongens van 15 en 16 jaar, die uit school kunnen, willen wel eens een spelletje doen Ei is hier absoluut geen mogelijkheid voor Jongens gaan geen vijf minuten fietsen om ergens een half uur te voet ballen. In elke woonwijk zou een gele genheid moeten zijn om een balletje te trappen. Dit is een tekortkoming van de gemeente. In elke woonwijk heb je opgroeiende jongens, die daar behoefte aan hebben Bij de polit>e krijgen we ontzettend veel klachten over voetbal- LEUSDEN/GENTRUM - In het plan Groenhouten werd in de afgelopen tijd veel vernield en gestolen Er rezen eveneens moeilijkheden tussen een in woner van Leusden en een bewaker van de Nachtveiligheidsdienst, die niet bevoegd was. Het betrokken aanne mersbedrijf, dat de meeste woningen in plan Groenhouten bouwt, heeft nu be paalde openingstijden voor het publiek ingesteld en de wijk met slagbomen afgesloten Alleen op vertoon van toe gangsbewijzen kan men nu op bepaalde dagen en op bepaalde tijden de in aan bouw zijnde wijk betreden Op zater dagen is van dat van 10 00 tot 18.00 uur, op zondagen van 10.00 tot 13 00 uur. Het toegangsbewijs wordt ver strekt door de bouwondernemer, 's Nachts lopen bewakers met honden patrouille. lende jongens, die de bal erg^L een tuin trappen en de planten len Ik zeg wel eens: ,,Wij zijtJ voetbalpolitie!" ^Hact De hoofdzaak moet in het gez^lfc' t« zocht worden Als de ouders zich^^ van de kinderen aantrekken zoc^l jeugd zijn eigen weg, en dat isj altijd de gunstigste. Er staan veel scholen in oozeJ! meente. Daar gebeuren vernielijJ Als er kinderen op het dak vao\ school zitten, moeten de omwooejf dat zien. Maar het raakt ze i teten H v0 Jaar neen v de J Ltehi 2.5' kunt h nieteiftn ril bellen de politie niet of heel zeiw Maar als er bij hen zelf iets gebfBTT bellen ze de politie wel. Dat is JsEoh brok egoisme zonder meer. Het is J gebrek aan roedeverantwoordelj heidsgevoel. De politie in Leusden heeft hetdJ ker gekregen Maar gelukkig i bij ons het verkeer nog altijd] hoofdmoot van ons werk in ten L zichte van de criminaliteit. Er moe|_ wel eens bekeuringen vallen. Wij M den echter niet kinderachtig op [1 waarschuwing doet het vaak riogkl dan een proces-verbaal. Als ïWj beterschap belooft, kun je het bij] waarschuwing laten". J Aldus een woordvoerder vu| rijkspolitie van Leusden. Leusdenaren zullen op koningi dag 's morgens niet meer gei worden door een grote groep ent siaste jeugdigen. De lawaaimakers len dit jaar hun kunsten' eldersc; ten gaan vertonen, want het feest dit keer niet door. Vorig jaarschri wij na de wat uit de hand geli reveille, waarbij bromfiets- .de quenten" lang nadat de reveille .geblazen" nog stoere, storende gevaarlijke rondjes bleven rijdend) de wijken van Leusden zelfs overig voetpaden, dat dergelijke uitwas!Kon beslist vermeden moesten wordec^H de toekomst De Oranjevereniging dan ook al besloten dit jaar bromfietsen toe te laten Hetgeme bestuur zit echter wel met het p: bleem, dat men bromfietsen niet verbieden s morgens in de vr< met de ..lawaaimakers" rnee te tri ken zolang deze zich aan de verkei regels houden Daarom stelde niet eerder mocht worden begorü-WC dan acht uur Een ons inziens rel^| lijk compromis, hoewel we ons voor kunnen stellen, dat voor het taj stuur van de Oranjevereniging toenl aardigheid er af was Al met al wat negatief voorspel op het koi inne-feest, maar we hopen toch harte, dat dit niet van invloed nl zijn op de algemene feestvreugdeq die dag Wij zijn ervan overtuigd, 6 het verdere programma van de Ora Qe jevereniging borg zal staan voorre; W2 plezier En ook zij, die anders ver p|£ stoord wakker zouden zijn geworda sc| kunnen nu ook met meer plezier A dag beginnen Bert Ycd LEUSDEN - Twee personen moeste[ worden bekeurd op vrijdag 19 wegens het rijden door rood licht q] de Doornseweg. Drie personen werden van aitzell delict bekeurd op de Noordennshf| twee inwoners uit Leusden en één Amersfoort. 'F'W 'hl r, iel!i 3Shj| en tl LEUSDEN - De kop en de poten riü» een reegeit werden donderdag 18 apri door de politie aangetroffen op Doornseweg. De geit bleek te zijn g>- in schoten. De politie heeft de zaak c onderzoek. LEUSDEN - De Reünie van oud- Ingeborgers uit de periode 1940-1945, die wij in onze editie van 19 april aankondigden is alleszins geslaagd te noemen. Zaterdag 20 april stroomden de oud- Ingeborgers binnen. Het huis ..Inge borg" gonsde van de vrolijke stemmen, uitroepen, herkenningskreten. Buiten speelden de kinderen van de reünisten even uitbundig en vanzelfsprekend te zamen, als 30 jaar geleden hun ouders. Ruim 105 volwassenen en kinderen, beleefden een onvergetelijke dag Het was als een familiereünie, waartoe het zonnige weer en de vriendelijke gast vrijheid en de goede verzorging van de beheerders van Ingeborg' het hunne bijdroegen Mevrouw H. Miiller-Kühlenthal, tante Hertha, was bizonder ingenomen en opgetogen over de reünie Wanneerde periode 1940-1945 door de Ingeborg- kinderen achteraf als positief is er varen, dan is dit mede mogelijk ge worden door de samenwerking van kinderen en leiding", aldus tante Her tha. Kinderen en leiding bedankten el kaar voor deze hartelijke samenwer king tijdens de opening van de reünie, waardoor" volgens mevrouw Muller Kühlenthal, ..een sfeer ontstond, waai- in ieder zich wel en veilig voelde De moeilijke tijdsomstandigheden heb ben hier geen afbreuk aan gedaan, maar deze goede verstandhouding eer der bevorderd' De vriendschap was niet alleen on derling Ook de verhouding met de buren uit de drie boerderijtjes aan de overkant van de Paradijsweg was ui terst vriendschappelijk ..Het oude echtpaar Lieftinck". zegt tante Her tha ,.was zo royaal in het uitdelen van pruimen van eigen erf Een van de onderduiksters van Jannigje van Gin- kel, die ziek was, en die zij tot haar dood toe huisvestte was de tante van één van de onderduiksters van de Ingeborg. En boswachter Meerbeek be zorgde de Ingeborg-schare méér dan eens een schapekop of andere aan vulling van de distributiekaarten Het was op zijn advies, toen ook zijn bon nen uitgeput raakten, dat ik naar ds. Hofstede stapte, die de volgende zon dag van de kansel de bevolking van Leusden aanmoedigde de helpende hand te verlenen aan de kinderen van huize Ingeborg" Met het al eerder genoem de resultaat Vele van de kinderen kregen een tijdelijk pleeggezin of wer den dagelijks mee-eters in een Leus- dens gezin. Hierdoor ontstonden vriend schapsbanden, die langer duurden dande hongerwinter, en die ook nu nog voort bestaan En als je dan weet, dat op Kerstochtend een volle kit met melk op de stoep stond van een boer uit de Maansteeg, en dat bakker Van Dalf- sen meer dan eens bij bizondere ge legenheden iets wist te missen voor de Ingeborgers, is het dan een wonder dat de herinnering aan de Leusdense tijd een warme herinnering is?" Tante Hertha vertelt geestdriftig over alle wederwaardigheden, waaraan zij zelf zo'n groot aandeel had Haar po sitieve leiding bezorgde de kinderen dit veilige en geborgen gevoel van een oprecht thuis Zij memoreerde met dank. dat de directie van ..Zandber gen" (waaronder huize Ingeborg resor- teerde) de leiding zo vrij liet, dat eigen initiatief kan worden ontplooid De direkteur van „Zandbergen de heer Mulock Houwer, zat vanaf het be gin van de oorlog in concentratiekampen in Duitsland, maar zijn vrouw zette zijn werk door en stuurde de ene onderduiker na de andere naar ..Inge borg". en stimuleerde door haar prachtige voorbeeld Het was vooral ook het weerzien met de.Joodse reünisten", aldus tante Hertha. ..dat zo bizonder vreugdevol was" Onder een gemeenschappelijke wan deling naar het Hazenwater. waar ook veel herinneringen lagen, werden oude verhalen opgehaald door de ouders, terwijl de kinderen ravotten en volop genoten Al die herinneringen hier te herhalen zou te veel zijn Vele hadden betrekking op de speciale tijdsomstan digheden: de oefeningen voor lucht alarm, het huis verlaten door middel van dikke touwen, die vanuit de slaap kamerramen naar beneden hingen; de bominslag op een paar honderd meter van het huis af. terwijl allen met de rug tegen de gangmuur stonden En de door de leiding toen niet geweten toe passing van de oefeningen 's nachts het raam uit. omdat erop weg naar school zulke heerlijke halfrijpe appels waren gesignaleerd, en dan weer naar binnen, opengedaan door een thuis blijver .Wij waren echt niet zulke lieverdjes, hoor", aldus reünist J Landsmeer uit Rotterdam. ..en we hadden altijd honger dus we verzon nen van alles om maar aan iets eet baars te komen. Op het laatst was het zó, dat wij de in de door de Duitsers rondom „Ingeborg" gegraven veld latrines de stukken weggeworpen kuch opzochten" Op de avonden bij de open haard (sprokkelcorvee!), waar veel verhalen werden verteld en liederen gezongen werden, ontstond de hechte band van de „Ingeborgers" Bij de enige ver lichting", die ..Ingeborg" bezat, één carbidlamp, werden de kinderen om de beurt naar bed gebracht terwijl de ouderen bij het licht van het haard vuur wat brandende hars op een scho teltje hun beurt om naar bed te gaan afwachtten De dag van zaterdag 20 april ver liep maar al te vlug. Terugkerend van het Hazenwater werd het huisje van tante Bertha nog even bezocht toen keerde de schare terug „Ingeborg", waar de thee wachtte I verrassing was nog het telefoontje vj mejuffrouw Monsma, dochter van if onvergetelijke meester Monsma Meester Monsma. die door de *ijt waarop hij de invasie van schodg] gaande Ingeborgers opving. kindetfr en leiding veel heeft geholpen. Mï: dochter stond hem hierbij ter ziel en heeft nog enkele oud-leerling-B kunnen begroeten „Dat - na 29 jaren - een rei mogelijk was, waarbij zoveel warmt*6 onderlinge vriendschap naar bo'* kwam, is iets waar allen van hebt* genoten, en dat de initiatiefnemers c organisatoren tot grote voldoening ntf zijn", aldus mevr. H. Müller-Kühl** tahl, die dit hele gebeuren zelf intens genoegen heeft meegemaakt '\irJ

Leusder Krant | 1974 | | pagina 12