DE BIEZEND WINKEL VOORZIENINGEN TALEN PRAKTIKUM Leusdense gedood bij botsing na inhaalmanoeuvre ONAFHANKELIJK NIEUWSBLAD VOOR PE GEMEENTE LEUSDEN Ielangen omwonenden en winkeliersverenigingen lopen parallel W L. de Bruijne. - Effektieve talenstudie. Belangrijke mededeling voor onze adverteerders, lezers en medewerkers: VRIJDAG 3 MEI A.S. Ons kantoor, Finnmark 3, Leusden-Centrum zal op Koninginnedag, 30april gesloten zijn TR0UWKAARTEN? Natuurlijk bestellen bij de LEUSDER KRANT! mCOGN B0RG BV eusder Krant Verschijnt wekelijks in ACHTERVELD - LEUSDEN-CENTRUM - LEUSDEN-ZUID - STOUTENBURG [lITGAVE: BARNEVELDSE DRUKKERIJ UITGEVERIJ B.V. - DIREKTIE: H. J. HEINE EN D. REBEL donderdag 25 april 1974 5e jaargang no. 52 Redactie en administratie Finnmark 3 Leusden/Centrum. Telefoon 03496-1495 Kantooruren van 10-12 uur en van 2-4 uur. Inleveren advertenties en kopie: tot dinsdagmiddag 12 u. Redaktie: BERT VOS Ferkgroep De Biezenkamp: winkelcentrum moet ién geheel 'orden met Ie Zwarteweg n de lamersveldseweg (Van de redaktie) (V*D 1 uif o LEUSDEN/CENTRUM - De werkgroep Biezenkamp, een werkgroep gevormd f omwonenden van het winkelcentrum De Biezenkamp is van mening, dat de jspronkelijke uitbreidingsplannen van de gemeente ten aanzien van de tienkamp ingetrokken dienen te worden om daarna de weg vrij te maken voor [erleg tussen gemeentebestuur, winkeliersvereniging en werkgroep. Zonder rekking van die plannen is, volgens de werkgroep, praten zinloos. De werk- fep is tevens van mening, dat een alternatief voor de uitbreidingsplannen Biwezig is. Zij is voorstander van één winkelcentrum bestaande uit Hamers- [dseweg, Zwarteweg en Biezenkamp. Bij een goede aanpak kan door dit concept bijzonder aantrekkelijk en vooral gezellig geheel ontstaan. Dit houdt jeos in, dat de bevriezing van de Hamersveldseweg en Zwarteweg eveneens fcedaan gemaakt dient te worden. De werkgroep is van mening, dat de winke- psvereniging gelijk heeft als ze zegt, dat een eind aan de nu bestaande Juatie gemaakt dient te worden en zij willen daarover best praten. In tegen- llling tot wat secretaris B. Steggerda van de winkeliersvereniging Leusden/ ptrum heeft gezegd, heeft de werkgroep nooit de deur tot een gesprek dicht slagen Zij heeft de mogelijkheid tot een gesprek altijd opebgelaten, maar het nut daarvan betwijfeld zolang de uitbreidingsplannen voor de Bie- ikamp niet zijn ingetrokken. De werkgroep is eveneens van mening, dat op frte termijn iets gedaan dient te worden om de winkelvoorzieningen in Leus- S/Centmm te verbeteren. Ook zij wil daaraan graag een bijdrage leveren dit niet in strijd is met de eisen, die zij aan een goed funktioneren en overlast bezorgend winkelcentrum De Biezenkamp stelt. Woordvoerder [Wheer H. Graansma, stelde nadrukkelijk, dat zowel gemeentebestuur en raad eindelijk eens moeten erkennen, dat de bewoners met hun bezwaarschriften ;Mijk hebben. Alleen het intrekken van het bestemmingsplan De Biezenkamp fcjP een basis zijn voor een nieuw gesprek met daaruit voortvloeiend een nieuw "^tocept voor goede winkelvoorzieningen in Leusden/Centrum. BRIEFWISSELING heer Graansma: ,,In een in- mden brief in de Leusder Krant van 15 februari 1972 schreef ik. na- jinéns de werkgroep ,,Het is in aller jbelang, dat snelle uitbreiding van de Jjrfhkelvoorziening op verantwoorde *ijze tot stand komt. Door het eerder Signaleerde onjuist optreden van b. fffv. van Leusden, gesteund door een grdte raadsmeerderheid, is reeds veel tijd verloren gegaan. Niemand - ook deigemeente niet - kan wachten tot over een aantal jaren de Kroon uit spraak doet - hetzij negatief of posi tief. - afhankelijk van het uitgangs punt Daarom zal elke (tegen-) actie er op gericht moeten zijn om het ge meentebestuur te bewegen zo snel mo gelijk met alternatieve plannen te komen. Het is overigens moeilijk voor te stellen, dat de gemeente hiermede niet al bezig zou zijn. Succes lijkt derhalve verzekerd". De werkgroep staat nog steeds achter dat stuk. Dat is nu meer dan een jaar geleden en wij vinden het erg merkwaardig, dat noch het gemeentebestuur, noch de winkeliersvereniging direkt daarop kontakt met ons hebben gezocht. Pas een jaar later komt de winkeliersver eniging. Dat is volgens ons minstens een jaar tijdverspillen geweest. Als het gemeentebestuur (en ook de win keliersvereniging) had gewild, dan zou er al lang een oplossing voor het win keltekort zijn gevonden en gereali seerd. Het wordt nu de hoogste tijd dat sterke druk op de gemeenteraad en b en w. wordt uitgeoefend om op korte termijn tot die oplossing te komen". De heer Steggerda zei, dat de winke liersvereniging de werkgroep tot een gesprek heeft uitgenodigd, maardat het antwoord zeer negatief was Hoe zit het daarmee? De heer Graansma: „Dat is perti nent onjuist. Als u de brief leest, die wij als antwoord hebben geschreven, zal u dat ook duidelijk zijn. We hebben beslist niet de deur dichtgeslagen. Wij hebben alleen het nut betwijfeld zolang de plannen niet zijn ingetrok ken. We hebben daarentegen ook dui delijk gesteld, dat als de winkeliers vereniging toch behoefte had aan een dergelijk gesprek, dat de werkgroep daartoe bereid zou zijn. Daar hebben we geen antwoord op gekregen en nu lezen we in de krant, dat het antwoord van ons negatief zou zijn" VERKEERSOBSTAKELS De winkeliersvereniging heeft be zwaar tegen de verkeersobstakels in Eikenlaan en Acacialaan Zij zijn van mening, nu het Biezenkanip-plan niet doorgaat, ook de obstakels opgeruimd dienen te worden, omdat die in verband met de Biezenkamp-affaire zijn ge plaatst. De heer Graansma: ,,Dat is een ver keerde gevolgtrekking. Het is juist, dat b. en w. in eerste instantie naar aanleiding van onze bezwaren deze obstakels hebben geplaatst, maar de voornaamste reden was het feit, dat met name de Eikenlaan door het ver keer als race-baan werd gebruikt Toen b en w. beslisten dat deze obstakels geplaatst zouden worden, hebben zij dan ook nooit verwezen naar De Bie zenkamp. Deze obstakels staan dus los van de kwestie De Biezenkamp' AKTIEGROEP De heer Graansma ..Wat wij als werkgroep merkwaardig vinden en in tegenspraak met elkaar, is het feit. dat de winkeliersvereniging stelt, dat de aktiegroepen de gemeente onbe stuurbaar maken. Wat willen ze nu dan zelf? Ze zeggen, dat ze zelf tot aktie overgaan als er niet op korte termijn een oplossing wordt gevonden voor het winkelprobleem Dus vormen ze nu zelf een aktiegroep Niet dat wij daar iets op tegen hebben - een bundeling van de krachten kan alleen maar positieve resultaten opleveren - maar het is dan niet juist om een aktiegroep dan maar alle schuld van de winkel-ellende te geven. De enige schuldigen in deze affaire zijn b en w en de raad, die ruim twee jaar lang niets hebben gedaan om uit de ontstane i,..passé te komen Wethouder Wagenaar heeft nog niet zo lang geleden nieuwe plannen gelanceerd maar die kunnen niet gerealiseerd wor den als de oude plannen niet worden ingetrokken en er geen gesprek wordt gehouden met omwonenden en winkeliers Tot nu toe is het gemeentebestuur niet bij de werkgroep geweest voor een ge sprek. Tot nu toe zijn de plannen ook nog niet ingetrokken Het is logisch, dat wij onze bezwaren handhaven, zolang dit niet is gebeurd Men kan ons niet beschuldigen van halsstarrigheid. Integendeel We zijn bereid naar een compromis te zoeken, samen met alle andere belanghebbenden Maar het ini tiatief moet in eerste instantie wel van het gemeentebestuur uitgaan wil men tot een goed resultaat komen", aldus de heer Graansma namens de werkgroep Biezenkamp. Tot slot publiceren wij hierbij het antwoord van de werkgroep op de uitnodiging van de winkeliersvereniging Leusden/Centrum om tot een gesprek te komen (uitnodiging 14 januari - antwoord werkgroep 20 januari 1974) De brief van de werkgroep luidt als volgt: Leusden-C.20 januari 1974 Aan. Secretariaat Winkeliersvereniging Leusden/Centrum, p/a De Biezenkamp 35, Leusden/Centrum. Mijne heren, In* antwoord op uw brief van 14 dezer delen wij u het volgende mede. 1 Het gemeentebestuur overweegt een nood-winkelvoorziening in plan,,De Biezenkamp" te realiseren. De ge dachte is kennelijk, dat Gedepu teerde Staten goedkeuring op het bestemmingsplan zullen onthouden, dan wel dat in het andere geval een uitspraak van de Kroon moet worden afgewacht, hetgeen jaren kan duren 2 Bij onthouding van goedkeuring door G S. is het zeer waarschijnlijk dat iedere uitbreiding van het bestaande buurtwinkelcentrum zal worden ge blokkeerd. Dit klemt te meer nu besloten is de stadsuitleg aanzien lijk te beperken, waardoor het hoofdwinkelcentrum kleiner wordt dan aanvankelijk is voorzien, en bovendien dichter bij ,,De Biezen kamp" zal worden gesitueerd 3. Een studie door een werkgroep uit de progressieve partijen con cludeert. dat in het oostelijke deel LEUSDER KRANT COMMENTAREN MENINGEN i Vorige week publiceerden wij in een hoofdartikel de gedachten van de winkeliersvereniging Leusden/Centrum over de af faire Biezenkamp en de winkel voorzieningen in Leusden/Cen- trum in haar totaliteit. Door chronisch tijdgebrek (ontstaan ooor de Paasdagen), was het ons onmogelijk om in hetzelfde num mer reeds een reaktie te plaatsen van de werkgroep Biezenkamp, een werkgroep bestaande uit om wonenden, die bezwaren hebben egen het huidige bestemmings plan De Biezenkamp. Aangezien wij altijd de zaak van verschil- nde kanten willen belichten, is net hoofdartikel van vandaag ge wijd aan het commentaar van werkgroep de Biezenkamp Uit één en ander blijkt weer eens, dat verschillende belang hebbenden in deze kwestie elkaar niet helemaal hebben begrepen. Wat door de winkeliersvereni ging als een „dicht gooien van de deur voor een gesprek" werd beschouwd, was dat geenszins, zoals uit de desbetreffende brief blijkt. Er is natuurlijk een nuance-verschil, want de werk groep acht het nu nog niet zin vol om een gesprek te hebben. Dat is echter heel iets anders dan een botweg ,,nee". In feite heeft de werkgroep voor een deel gelijk als ze stelt, dat een dergelijk gesprek niet zinvol is zonder dat de huidige plannen voor de Biezenkamp zijn inge trokken. Aan de andere kant vra gen we ons af, of een gesprek niet nuttig kan zijn. Voor zover wij het bekijken lopen de belangen parallel. Ook de werkgroep wil graag uit de impasse raken en stelt voor om winkelvoorzienin gen te treffen aan de Hamers veldseweg, de Zwarteweg én de Biezenkamp (dus niet in de Bie zenkamp alleen). De winkeliers vereniging wil in feite hetzelfde: opheffing van de bevriezing van de Hamersveldseweg en Zwar teweg én een uitbreiding van de Biezenkamp. De bewoners van Leusden/Centrum willen maar één ding; méér winkels in Leus den/Centrum, waar dan ook! Het is een betreurenswaardige zaak, dat er twee jaar voorbij moeten gaan voordat men ten minste tot deze ontdekking komt Merkwaardig hierbij is de rol, die het gemeentebestuur en de raad in deze kwestie spelen. Het is vooral aan de lauwheid van de raad te wijten, dat tot nu toe in twee jaar tijd geen spijkers met koppen zijn geslagen. Uit de raad is geen enkel initiatief-voorstel naar voren gekomen om uit de impasse te geraken. Zij hebben alles over gelaten aan b. en w„ die blijkbaar met het hele geval danig in hun maag zitten en naar een oplossing zoeken, waarbij niemand zijn gezicht zal ver liezen. Dat is natuurlijk moei lijk, want het moet duidelijk zijn, dat b. en w. met de raad fouten hebben gemaakt door het bestem mingsplan De Biezenkamp über haupt goed te keuren, ondanks de berg bezwaarschriften, die wij nog steeds voor een groot deel terecht vinden, zolang het be stemmingsplan niet wordt inge trokken en er geen compromis "voor in de plaats komt. Dat de winkeliers in Leusden/Centrum deze „touwtrekkerij" nu eindelijk beu zijn, komt ons redelijk voor. Zij zijn in eerste instantie de dupe. Wij doen dan ook een dringend beroep op iedere belanghebbende (winkeliers, raad, gemeentebe stuur en omwonenden) om een punt te zetten achter deze zaak en opnieuw te beginnen. Overi gens vinden wij het jammer, dat het zo lang heeft geduurd, waar door het niet onmogelijk is, dat de kwestie De Biezenkamp als verkiezings-thema gebruikt gaat worden. Het lijkt ons toe, dat geen enkele politieke partij in Leusden wat de Biezenkamp betreft het morele recht heeft zich op de borst te slaan. Het enige wat duidelijk is in deze kwestie is het falen van de raad en daarmee van de politieke partijen in Leus den, met uitzondering misschien van de P.v.d.A, die tenminste nog een poging heeft gedaan om er iets aan te doen, toen het nog kon, al was het maar doordat alléén de heer Mandemaker tegen het plan stemde Bert Vos. Amersfoort - .Tel 03490-29097 Engels, Duits, Frans, Spaans, Italiaans, Nederland. van de eerste fase winkelvoorzie ning dringend is vereist Deze sluit uitbreiding van het bestaande buurt centrum uit. Het rapport is in middels gepubliceerd 4. Een noodvoorziening is volgens art. 17 W.R O. mogelijk voor de duur van maximaal 5 jaar, echter alleen dan indien het bestemmingsplan voorziet in een tijdelijke voorzie ning Dit is met het bestemmings plan „De Biezenkamp" echter niet het geval. 5. Noodvoorzieningen worden ook op practische gronden geblokkeerd, aangezien de grond waarom het in hoofdzaak gaat door de gemeente is verkocht aan een project-ont wikkelaar Op grond van bovenstaande over wegingen menen wij, dat een gesprek over uitbreiding van „De Biezen kamp" niet opportuun is Zodra echter G S een afwijzende beslissing t o v het bestemmingsplan zullen hebben ge nomen, herkrijgt de gemeente het eigendomsrecht over alle gronden In deze nieuwe situatie zou naar onze mening een gesprek - dat eerder zowel door het gemeentebestuur als door uw vereniging is genegeerd - wel degelijk nuttig zijn, hoezeer echter ook dan (zie boven) de mogelijkheden beperkt zullen blijken te zijn voor welke noodvoorziening dan ook Voorzover uw bestuur van mening is, dat op korte termijn niettemin een gedachtenwisseling nuttig zou zijn, zijn wij bereid aan uw uitnodiging gevolg te geven. In dit geval zullen wij echter wel graag van u vernemen welke win keliers door u worden vertegenwoor digd. Met vriendelijke groeten, Namens de Werkgroep „De Biezenkamp" In verband met Koninginnedag, dinsdag 30 april a.s., zal het volgende nummer van de Leusder Krant verschijnen op Advertenties en kopij voor dit nummer dienen uiterlijk woensdagmiddag 12 uur in ons bezit te zijn. Bij voorbaat dank voor uw medewerking. Red. adm. Leusder Krant HILVERSUM/LEUSDEN (ANP) - Een verkeersongeval op de Larenseweg op de grens van Hilversum en Laren heeft zondagmorgen vroeg het leven gekost van de 20-jarige mej G. M. van der Geer uit Leusden en de 33-jarige mevr. M Boelens-Van den Heuvel uit Blaricum. De verloofde van het meisje, de 21-jarige J. W. A. uit Blaricum, die de auto, waarin zij zaten, bestuurde, is zwaar gewond. Hun auto is tijdens een inhaalmanoeu vre in botsing gekomen met een tegen ligger, waarin drie jongens uit Amers foort Zij raakten alle drieminof meer ernstig gewond Het zijn de 21-jarige P. B die de auto bestuurde, de 18- jarige H H. en de 24-jarige W. J. De vier gewonden zijn overgebracht naar ziekenhuizen in Laren, Bussumen Hilversum. De twee slachtoffers zaten volkomen bekneld in het wrak van hun auto en moesten er met behulp van de rampen- wagen van de brandweer worden uitge haald. Finnmark 3 Leusden-Centrum tel. 03496-1495 3 JAAR GARANTIE OP HI-FI EN T V VAN D€N Hamersveldseweg 6a. Leusden-C Tel 03496-1235 bgg. 1510

Leusder Krant | 1974 | | pagina 1